«Albert Heijn niet blij met parkeerkelder Gouden Leeuw Stralend weer tijdens Rollebol "Leuk om met basisdingen van het leven bezig te zijn" Onderzoek in verpleeghuizen "We hebben zorgvuldig gehandeld Peuterspeelzaal Robbedoes 25 jaar Waardevolle elementen Lyceum terug? Monument Naamloze Kinderen Venray Bevrijdingsrit Overloon gin, ia PEEL EN MAAS Donderdag 20 juni 2002 - Pagina 7 Albert Heijn verzet zich egen de plannen op De Gou- len Leeuw. De huidige par- j'g keerplaats, die veel gebruikt _av |°rdt door bezoekers van de ilote supermarkt, moet straks wij ken voor woningbouw. Even erderop komt een grote ondergrondse parkeergarage met de in- en uitrit aan de Lan- M !eWeë- J "De klanten parkeren het liefst £jVe m dicht mogelijk bij de winkel", Ldi< d ^an der Wouw van Ahold Tastgoed dinsdagavond bij de inspraakavond over het vooront werp van De Gouden Leeuw. 'Dit efais niet ideaal. Want een parkeer kelder vormt een slechte combi natie met supermarktbezoek. eeiup - P( ndig ere apk, Venray zou onze eerste winkel worden waarbij de klanten onder gronds moeten parkeren. We moeten ons bezinnen op een betere oplossing. Volgens de woordvoerder van Ahold heeft onderzoek uitgewe zen dat de klandizie van de super markt gaat dalen. "We hebben heel slechte ervaringen met par keren in gebouwen. Supermark ten waar op maaiveld geparkeerd kan worden hebben er juist voor deel bij. Niet voor niets breiden de supermarkten in de wijken steeds meer uit. Het kost de con sument teveel moeite om in het centrum te parkeren waarvoor bovendien nog betaald moet wor den ook." Van der Wouw waarschuwde ervoor dat de opbrengst van de parkeerkelder zwaar kan tegenval len. "Die wordt door supermarkt klanten niet goed bezocht. Dat is in Veldhoven en Cuijk ook geble ken. Consumenten vertonen dan uitwijkgedrag." Het voorontwerp is op de hoek Langstraat-Langeweg gewijzigd. Het pand van de familie Michiels op Langstraat 20 valt nu buiten het plangebied. Alleen de eerste twee woningen vanaf het kruis punt, Langstraat 24 en 22, wor den gesloopt. Het vierkante appartementencomplex van vier of vijf hoog dat op deze hoek gepland was krijgt daardoor een andere vorm. Het wordt nu een meer langwerpig gebouw in het verlengde van het perceel Langstraat 20. Er zijn nog een aantal onzekere factoren zoals de milieucirkel van de discotheken Time en Skihut die over de geplande woning bouw valt. Ook over de uitvoe ring van de parkeergarage is nog geen duidelijkheid. Jacques van Roy vroeg naar een aparte toe gang naar de parkeerkelder voor de bewoners van de appartemen ten. Hij dacht daarbij aan het zijstraatje vanaf de Kempweg. De heren Spee en Lamers hadden moeite met het appartementen complex van vijf verdiepingen dat vlakbij het Schouwburgplein wordt gebouwd. Tineke Lamers vroeg namens het wijkplatform centrum naar het behoud van de panden Langeweg 24 en 26. Deze twee karakteristieke vrijstaande woningen staan naast de inmid dels gesloopte kunstgalerie Toro. "In eerdere plannen zouden deze prachtige huizen nog voor Venray behouden blijven", aldus Tineke Lamers. Stedenbouwkundige Hen- nie Oudenhoven verklaarde dat de woningen gesloopt worden omdat hier de enige in- en uitgang van de parkeergarage gepland is. Het voorontwerp ligt nog tot en met donderdag 11 juli ter inzage op het gemeentehuis. Tot die tijd kunnen schriftelijke reacties inge diend worden bij het college van b en w. Gedeputeerde Staten verlenen een subsidie van ruim 48.000 euro voor een onderzoek naar mogelijke reducties van fixaties van bewoners in psychogeriatri sche verpleeghuizen. Fixaties worden toegepast om het vallen te voorkomen. De nadelen zijn echter de beperking van de bewe gingsvrijheid van ouderen en het optreden van lichamelijke en psy chische klachten. Het onderzoek wordt verricht door de Zorggroep Meander in samenwerking met de Universiteit Maastricht. Uit eerder onderzoek blijkt dat de meeste bewoners (53%) van psychogeria trische verpleeghuizen worden gefixeerd. Dat gebeurt onder meer met behulp van een zoge naamde Zweedse band (heupgor del), een stoelplank of bedhek- ken. Door fixatie wordt een bewoner zeer beperkt in zijn be wegings vri j heid Door het invoeren van een interventie (een combinatie van bijscholing, invoering richtlijnen, alternatieve methoden voor val- preventie en een gespecialiseerde verzorgende) verwachten de onderzoekers dat het aantal fixa ties teruggebracht kan worden. Aansluitend op dit eerder onder zoek hebben vier medewerkers van de Zorggroep Meander OZL aan den lijve de gevolgen van fixa tie ondervonden. Zijn zijn vrijwil lig 24 uur gefixeerd en verzorgd zoals alle bewoners. Naast een volstrekte beperking in de bewe gingsvrijheid, volledige afhanke lijkheid en gebrek aan privacy, rapporteerden zij diverse lichame lijke ongemakken. De effecten van deze interventie willen de onderzoekers door middel van een onderzoek in het psychoge riatrisch verpleeghuis Lückerhei- de in Kerkrade vaststellen. Als blijkt dat de interventie werkt, zal de aanpak op grotere schaal wor den toegepast. Een aantal andere Limburgse verpleeghuizen heeft reeds aangegeven zeer geïnteres seerd te zijn. Het onderzoek gaat achttien maanden duren en kost in totaal ruim 146.000 euro. Het grootste deel van deze kosten, 99.490 euro, neemt de Zorggroep Meander OZL voor haar rekening. Bij de sloop van het voorma lige schoolgebouw Lyceum aan de Leunseweg zijn enkele SjHpvaardevolle elementen gebleven. Ze zouden er weer terugkeren wanneer de hoogbouw op het Francis canerpark klaar was. Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) vroeg in de commissie ■d. L Stedelijke Ontwikkeling waar deen alle spullen gebleven zijn en wanneer ze teruggeplaatst IT16 worden. Wethouder Ruyten (fractie Van kjjj de Vorle) was er destijds zelf bij rd ie betrokken om de waardevolle idig onderdelen, zoals ornamenten, n i uit te zoeken en veilig te stellen. vij 'Ze staan nu in Sint Oedenrode bij het bedrijf dat het schoolgebouw- gesloopt heeft. De gemeente gaat cr binnenkort naar toe om te beoordelen wat nog bruikbaar is. overleg met de eigenaar en de bewoners kijken wc wat op welke plek teruggeplaatst kan worden", aldus Ruyten. Van den Hoek pleitte ook voor het behoud van de glas-in-lood ramen in het KÏS-gebouw aan de St. Jozefweg. Dit schoolgebouw wordt eind dit jaar gesloopt voor woningbouw. Schooldirecteur Mous van De Meulenbeek De weersvooruitzichten waren niet ongunstig afgelopen zater dag, maar tijdens het opbouwen van het spellencircuit vielen er toch nog enkele druppels. Tegen de tijd dat de officiële opening plaatsvond regende het volop, waarop de deelnemers van deze happening spontaan in staking gingen! Nadat José Peeters de offi ciële opening had verricht, brak de zon door en kon Rollebol '02 van start gaan. De kinderen van de jeugdclubs uit Castenray, Lomin, Oostrum, Kessel, Accn en Venray streden om het hardste voor de wisselbe ker. Het programma voorzag in een circuit met achttien zeskam pachtige spellen (natuurlijk met veel water), een bosklassements- tocht met zeven spellen en een mega-ganzenbord. Rollebol 02 speelde zich afin en rondom de locatie van Jong Nederland, maar de organisatie was in handen van jeugdclub De Springplank uit Venray. De deel nemende clubs zijn allen aange sloten bij de Verenigde Jeugd clubs Limburg (VJL). In 1983 zag de allereerste Rollebol het levens licht. De negentiende editie van dit jeugdevenement vond dus dit jaar in Venray plaats. De afsluiting ging vooraf aan het overhandigen van de officiële Rollebolvlag aan de jeugdclub uit Kessel, waar vol gend jaar Rollebol '03 zal plaats vinden. De uitslagen van Rollebol is als volgt: 1. OJC De Hobbits Kessel; 2. Sirene '99 Lomm; 3- Ador Oos trum: 4. Jong Arcen; 5. SJW Cas tenray; 6. De Springplank Venray. 'De organisatie en inzet van misdienaars is een zaak van de kerk, de pastoor. De school verleent medewerking door de misdienaars toe te staan onder schooltijd de mis te die nen. Kinderen stellen zich vrijwillig beschikbaar hier voor en kunnen al dan niet gehoor geven aan het verzoek van de pastoor. Wij kunnen de kinderen niet dwingen'. Ger Mous, directeur van basis school De Meulebeek in Oostrum, stelt dit deze week in het Oos- trurns Weekblad in een reactie naar aanleiding van een open brief van pastoor Hoedemakers een week eerder in het dorps blaadje. Hoedemaekers had in zijn open brief naar de parochianen flinke kritiek geuit op de Oos- trumse basisschool. De pastoor had voor een begrafenis begin juni drie misdienaars aan de schoolleiding gevraagd. Omdat de begrafenis samenviel met de open dag en de nieuwe naamgeving van de basisschool wilden de kin deren zich die dag niet beschik baar stellen om tijdens de begrafe nis als misdienaar te fungeren. Dé eerste keer dat dit is gebeurd bij een begrafenis in Oostrum. Dat is bij Hoedemaekers in het verkeer de keelgat geschoten. In het Oos- tmms Weekblad stelde de pastoor dat de parochianen daarmee 'een brevet van vervagend norm- en waardebesef hebben afgegeven'. Volgens hem is de relatie met de school door het 'incident' behoor lijk onder druk komen te staan. Hoedemaekers liet in de brief ook duidelijk merken het niet eens te zijn met de nieuwe naam van de Oostrumse basisschool. De school is begin juni omgedoopt van Maria Basisschool in De Meule beek. 'Als jullie, bestuur, leer krachten en oudervertegenwoor diging dit doorvoeren, dan hoop ik dat je je er van bewust bent, dat je met die naamsverandering een Oostrumse traditie van nagenoeg 550 jaar op de stoep zet", aldus de pastoor in het dorpsblaadje. Hoe demaekers vindt dat met de nieu we naam de betrekking tussen school en kerk verder op losse schroeven wordt gezet en de afkalving van waarden zich voort zet. Volgens directeur Mous van de Meulebeek stelde pastoor Hoede maekers zich in een onderhoud met hem op het standpunt dat een naamsverandering een zaak van de school en haar geledingen is en dat hij zich niet wilde men gen in de meningsvorming. Mous vindt dat de school zorgvuldig heeft gehandeld en niemand voor het blok heeft gezet. In zijn reac tie in het Oostrums Weekblad stelt de schooldirecteur dat er nog niemand schriftelijk of mondeling bezwaar heeft geuit tegen het voornemen de naam van de school te veranderen. Zaterdag open dag bij zorgboerderij 'Boer Hans' in Heide Zorgboerderijen zijn een fenomeen van de laatste jaren. Mensen met een verstandelij ke beperking of psychische hulpvraag vinden steeds vaker hun weg naar de boerderij. Het werken op het land, met de dieren of in de boerderij winkel heeft een heilzame werking. Dat is ook de erva ring van Hans Vollenberg uit Heide. Bij hem werken weke lijks enkele hulpboeren. Ze zijn afkomstig van De Wendel of het Dag Activiteitencentrum (DAC) dat een onderdeel is van het Riagg. Boer Hans heeft aan de Deurne- «eweg een van de tweehonderd :orgboerderijen die er inmiddels n Nederland zijn. Ook hij neemt aterdag 22 juni deel aan de lande- ijke open dag in het kader van de X'eek van hel platteland die duurt 'an 21 tot en met 28 juni. Hans Vollenberg werkte als ictiviteitenbegeleider bij De Wen- Jel toen hij in 1994 de boerderij ran zijn ouders overnam. Het was :en kleinschalig gemengd agra risch bedrijf met huisverkoop van jzelf geteelde producten. Hij start- le al snel een boerderijwinkel met veel streekproducten. De piek ligt on het voorjaar want dan zijn er B'erse asperges en aardbeien. Het lis momenteel dan ook een drukke )ijd. Het interview dat dinsdag middag plaatsvindt aan de keu kentafel wordt verschillende ■keren onderbroken. Want buiten zijn hulpboeren met een begelei der van hel DAC druk bezig in de groententuin onder de brandende zon. Binnen is het heel wat koeler waar de aspgerges worden gesor teerd en gesneden. En de boerde rijwinkel is bijna te klein om alle klanten plaats te bieden. De verse eieren, groenten, fruit en aardap pelen gaan als zoete broodjes over de toonbank. Hans Vollenberg is dik tevreden over de gang van zaken. Het is weliswaar een drukke periode maar de aspergetijd is (gelukkig) bijna voorbij. Daarbij komen nog de voorbereidingen voor de open dag van zaterdag. Een zorgboerde rij is voor hem een lang gekoester de wens. "Eigenlijk vanaf het moment dat ik deze boerderij overnam heb ik met dit idee rond gelopen. Op De Wendel heb ik geïnformeerd naar de mogelijkhe den. Maar het heeft toch een aan tal jaren geduurd voordat het echt van de grond kwam. Dat kwam ook omdat ik erzelf nog niet aan toe was. Daarbij moesten de win kel, het kippenhok en het land er ook voor worden ingericht." Het initiatief voor zorgboerde rijen kwam vanuit de agrarische sector. Door de sanering zochten de boeren naar nevenactiviteiten. Daarbij zijn er yeel vrouwen van agrariërs die werkzaam zijn in de zorgsector. Vanaf midden jaren negentig schoten de zorgboerde rijen als paddestoelen uit de grond. "Het heeft ook met het sociale karakter van de agrariërs te maken", zegt Hans Vollenberg. Hij denkt dat het een therapeuti sche meerwaarde heeft om bezig te zijn op de boerderij. In vergelij king met het industrieel-achtige werk wat vaak op de instellingen wordt gedaan. "Het is leuk om met de basisdingen van het leven bezig te zijn. Zoals het poten, zaai en, oogsten en het omgaan met dieren. Daarnaast hebben veel mensen toch een agrarische ach tergrond. Van vroeger uit zijn ze ermee opgegroeid. Maar ik ben geen therapeut en het werken op de boerderij is niet meer dan een invulling van hun dagbesteding.' Drie jaar geleden ging een deel nemer van De Wendel als eerste bij Boer Hans aan de slag. Het werd voorzichtig opgebouwd van een halve naar een hele dag. Hij kreeg even later gezelschap yan een andere hulpboer die met zijn fiets eieren aan huis bezorgt. Ruim een jaar geleden kwamen daar de bezoekers van het DAC bij. Iedere dinsdag- en donderdag middag zijn er vier tot zes mensen met begeleider Louis van Erp in en rond de boerderij werkzaam. Ze doen van alles zoals werken in de groententuin. eieren rapen, het erf bijhouden en helpen in de winkel. "Het is begonnen als een project op vrijwillige basis. Met Susan Tilmans van het DAC heb ik overlegd om het uit te breiden. Ik kreeg daarbij goede begeleiding van Carla van Herten. Zij is bij de LLTB vrijgesteld om in Limburg zorgboerderijen op te starten. Er ligt nu een overeenkomst voor een samenwerkingsverband. De afspraak is dat ik de boerderij beschikbaar stel en dat er begelei ding is van een professionele kracht. Als meer mensen zich aan belden dan wil ik het graag uit breiden naar drie dagen per week", zegt Vollenberg die zelf nog tien uur per week werkzaam is bij De Wendel als groepsleider. De zorgboerderij draait het hele jaar door. In de winter is er min der werk te doen maar dan kan allerlei onderhoud op het erf of aan de beek worden uitgevoerd en de winkel blijft ook geopend. "Ik wil de open dag ook benut ten om naar buiten te treden. Want het gaat steeds beter. Ik krijg zelfs telefoontjes van ouders die vragen of hun kind niet op de zorgboerderij kan komen wer ken." Boer Hans heeft bij de open dag dertig personen ingeschakeld om alles in goede banen te leiden. Er is een infocentrum over de zorgboerderij van het landelijk steunpunt Landbouw Zorg. Er zijn rondleidingen over het bedrijf. De winkel, het asperges sorteren, kantine, groententuin, dierenweide en de kippenstal worden bezocht. De bezoekers kunnen zelf asperges steken of prei poten. Er komt een schapen scheerder, er zijn (nostalgische) tractors, een paard met marathon wagen en het terras is geopend- De open dag is op Deurneseweg 40 en duurt van 10 tot 16 uur. Naar aanleiding van de vele telefoontjes die bij de Stichting binnenkwamen, nogmaals de vermelding van het banknummer: 15.39.08.720 t.n.v. Stich ting Naamloze Kinderen Venrav. HerMcGeu/K Wfjij AuBS Atfjv fÖd^StMyiA Ac \z~fiitte \Jznnan BungalowParc - ParcCamping OPENLUCHTBAD VAN VENRAY EN OMSTREKEN Gezuiverd strandbad Frituur met terras Speeltuin Midgetgolf Kind- en gezinsvriendelijk Spanvndrccf 12, 5807EKOostrum-Venray uww. wittevennen.nl tel. 0478-511322 Peuterspeelzaal Robbedoes in Oirlo viert volgend weekend het 25-jarig jubileum met verschillen de activiteiten. Het is alweer 25 jaar geleden dat in Oirlo enkele ouders het initiatief namen. Ook in Oirlo kon een peuterspeelzaal niet uitblijven. Het dorp werpt al eeuwen haar vruchten af, nu was de tijd gekomen om de peuters samen onder te brengen in een omgeving waar ze veilig hun eer ste stapjes in de maatschappij konden gaan zetten. De peuter speelzaal in Oirlo, toen gevestigd in de kelder van het gemeen schapshuis, heeft haar glorie te danken aan de inzet van ouders en aan de gemeenschap. Ouders vormden het bestuur en tevens de leiding. Er werd een inzamelings actie gehouden voor speelgoed en in de gemeent.eloods werd hout en materiaal gesprokkeld voor de eerste speeltoesteUen. Het begin was gemaakt van wat nu een geweldig draaiende peu terspeelzaal is. De peuters die met een gemiddelde schoenmaat 22 de peuterspeelzaal 25 jaar gele den betraden zitten nu in de bloei van hun leven. De meeste zijii inmiddels begonnen aan een car rière en een enkeling heeft plan nen of is inmiddels zelf papa of mama. Robbedoes gaat er samen met de peuters twee feestelijke dagen van maken. Door de peu ters wordt er nu al, aan de hand van een 'troUenkalender' uitgeke ken naar het uitstapje op donder dag 27 juni naar Trollenland. Zaterdag 29 juni is de peuter speelzaal aan de Hoofdstraat 28 in Oirlo toegankelijk voor een ieder die dit heuglijke feit samen met hen wil vieren of om gewoon een kijkje te komen nemen. Voor de kinderen zijn er leuke activiteiten in het teken van Kabouters. Ieder een is van harte welkom van 10.00 uur tot 13.00 uur. Op zondag 30 juni organi seert Toerklub Overloon weer haar Bevrijdingsrit. Dit jaar is deze tocht veranderd qua opzet. Rabobank Peelrand heeft haar samenwerking toe gezegd: doel is om met name het gezin bij het fietsen te betrekken. Op 14 oktober 1973 werd de eerste Bevrijdingsrit gehouden. Dit gebeurde in samenwerking met het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon. De tocht werd gehouden ter gedach tenis van de bevrijding van Over loon op 14 oktober. Later verhuisde de Bevrijdings rit naar augustus, met de Over- loonse kermis. Dit betekende natuurlijk dat de kans op mooi weer groter is. Daarnaast is er na afloop voldoende gezelligheid om op een kermisterrasje na te pra ten. Jammer genoeg liep de deel name van dorpsgenoten de laatste jaren terug (waarschijnlijk te intensief gestapt de avond ervoor). Mede daardoor en door de samenwerking met Rabobank Peelrand is nu gekozen voor een andere aanpak. Ten eerste is de datum verhuisd naar zondag 30 juni. De meeste mensen zullen nog niet op vakantie zijn en kun nen dus gezellig meefietsen op deze dag. De kortste route heeft een afstand van 27 km. De route slin gert over rustige wegen rond Overloon en omgeving. De pauze plaats is in Smakt. Kinderen doen gratis mee aan de routekwis met een aantal leuke prijzen. Deze route is dus met name geschikt voor het gezin. Voor de recreatieve fietser is de 40 km uitermate geschikt. Met een route via o.a. Vortum-Mullem, Smakt en Leunen krijgt men een erg landelijke route voorgescho teld. Ook hier is de pauzeplaats in Smakt. Als laatste is er voor de sportie ve fietser een uitdaging van 105 km. Met een aantrekkelijke route over rustige wegen wordt men via Kronenberg, Sevenum, Lottum en Meerlo weer naar Overloon geleid. Pauzeplaats is hier in Horst. Ook deze tocht wordt verreden onder voorwaarden van de Neder landse Toerfiets Unie, dus als deelnemer is men WA verzekerd. Na afloop van de tocht kan men lekker nagenieten op het terras van eetcafé "Museumzicht". Daar na kan men nog altijd naar het kapellenfestival en de Loonse dag. De Rabobank Bevrijdingsrit wordt gehouden op zondag 30 juni. De start van de 105 km is tus sen 7.00 en 9.30, 25 en 40 km rij ders kunnen starten tussen 8.00 en 11.00 bij restaurant "Museum- zicht" bij het Oorlogsmuseum te Overloon. Meer informatie bij Toerklub Overloon 0478-642160.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7