/eel mis met >estemmingsplan buitengebied Verstandelijk gehandicapten werken in zorgtuinderij HU Vooral zorgwoningen op KTS-terrein rissen: "Einde maken aan erbarmelijke toestanden omen terug an aadhuisstraat ewonden bij ngeval verloon ewonden op e Lorbaan Mishandeling n EL EN MAAS Donderdag 20 juni 2002 - Pagina 3 lij het bestemmingsplan itengebied, dat momenteel rzien wordt, is van alles sgegaan. Een groot perso- elsverloop, een extern reau dat slecht werk afle- rde, varkenspest en MKZ- isis en ruim 360 bezwaar- iriften. Dit zorgde voor veel rtraging en een I ostenover- hrijding van 205 00 euro. commissie Sted* ke Ont- kkeling uitte wo> dag kri ll en bezorgdheid Ik heb de indruk g Ruimtelijke Ont ;en niet op ordi nri van de Ven de afde- keling de eft", zei "Com- Met de bouw van het apparte- :ntencomplex Jerusalem zijn de men langs de Raadhuisstraat rdwenen. Wethouder Ruyten actie Van de Vorle) zegde toe de platanen er dit najaar weer ugkeren. "Want de herfst is er beste tijd voor. Als de bladeren Hen en de grond nog warm is", Ruyten in de commissie Stede- te Ontwikkeling. De bomen urn nu in twee rijen tijdelijk parkeerd' bij een bos in Merse- "De kronen van de bomen neten straks in elkaar gaan neien zodat er aaneen gesloten nen langs de Raadhuisstraat ont- at." Ook aan beide zijden van rusalem Staete, het eerste bouw naast het gemeentehuis, irden bomen geplant. Dit ant- nordde Frits Ruyten op vragen partijgenoot Tom van den tek die tevens vroeg of er men konden terugkeren op de ote Markt. Ruyten meldde dat ze suggestie wordt meegeno- n in het centrumplan. Zondagmiddag zijn drie perso- n gewond geraakt bij een aan- ling in Overloon. Een 29-jarige n uit Korea reed over de Rond- Op de kruising met de Vier- sBeeksweg verleende hij geen orrang aan een over die weg rij- nde auto bestuurd door een 31- ige man uit Overloon. De beide stuurders en de echtgenote van man uit Overloon, die als pas- Jgier in de auto zat, zijn met ^bekend letsel overgebracht r het ziekenhuis in Boxmeer. ij een verkeersongeval op het lispunt Lorbaan/Peelheideweg America zijn afgelopen week- vier personen gewond aakt. Het ongeluk gebeurde n een tractor, bestuurd door 17-jarige man uit Ysselsteyn, Lorbaan opreed zonder voor- g te verlenen aan een auto nende uit de richting van terik. De bestuurder van de o raakte bekneld en werd met mstige verwondingen naar het ekenhuis vervoerd. De overige e inzittenden werden eveneens :t verwondingen naar het zie- tnhuis vervoerd. De 17-jarige üctorbestuurder werd aange- ouden. Een blaastest wees uit it hij niet onder invloed van iohol verkeerde. Hij werd in de jop van zaterdagmiddag na ver lor in vrijheid gesteld. 'EEL EN MAAS en abonnement waard missie en raad zijn niet tijdig geïn formeerd over de stand van zaken. Deze kostenoverschrijding had gemeld moeten worden in de risicoparagraaf van de begroting." Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) vroeg om het bestem mingsplan zo snel mogelijk af te ronden. "Want iedereen zit erop te wachten. De gemeente moet alerter zijn en eerder acties nemen. Zodat deze overschrijdin gen in de toekomst niet meer voorkomen." Bert Linskens (PvdA) plaatste vraagtekens bij de vervallen subsi die van 27.227 euro van de pro vincie. Ook vroeg hij zich af waar om het externe bureau BRO bui ten de deur is gezet. Mijn zorg is of er wel voldoende deskundige planologen en stedenbouwkundi gen in huis zijn." Ook René Francken (VVD) en Theo Mulders (Samenwerking) maakten opmerkingen over de misgelopen subsidie. De commis sieleden vonden dat de provincie begrip zou moeten hebben voor de overmacht die tot de vertra ging heeft geleid. Mulders uitte zijn twijfels of het bestemmings plan wel voldoet. "Want er zijn veel bedenkingen tegen. Ik ben er niet gerust op dat er een goed plan ligt. Dat goedgekeurd wordt door de provincie én gedragen wordt door de mensen die in het buitengebied wonen, werken en recreëren." Theo van Tilburg, interim- hoofd Ruimtelijke Ontwikkeling, schetste de personeelsproblema- tiek op zijn afdeling. De mede werkers die er nu aan werken zijn allemaal nieuw. "Er zijn veel muta ties geweest en er heeft geen overdracht plaatsgevonden.", zei Van Tilburg. Bovendien bleken de budgetten van het bestemmings plan en van bouwplannen op de kerkdorpen niet gescheiden te zijn. Zodat de urenverantwoor ding niet meer klopte. "Dat is nu hersteld. De budgetten zijn gescheiden zodat controle per onderdeel mogelijk is. Er is nu ook een maandelijkse rapportage. We komen de overschrijdingen voortaan op tijd tegen." Van Tilburg wilde niet verder ingaan op de breuk met BRO. "Dat is een complex verhaal met een juridische kant. We hebben afscheid moeten nemen van BRO. Er was geen andere keus. De stu rende rol moet ook niet meer bij een extern bureau liggen. Dat hebben we nu inbesteed. We wil len de kennis weer zelf opbou wen plus de regie en controle houden." De 360 bedenkingen worden momenteel in het bestemmings plan verwerkt. Volgens Van Til burg ligt dit werk op schema. De subsidie van de provincie was vol gens hem geen haalbare kaart meer. 'Want de provincie had al vier jaar ingestemd met een ter mijnoverschrijding. CDA'er Van de Ven zei het raar' te vinden dat er tijd wordt geschreven op andere plannen. Ook Bert Linskens vond het "merkwaardig dat twee projecten zo met elkaar verbonden zijn.' Theo Mulders merkte op dat de bouwplannen op de kerkdorpen al langer stilliggen. "Is dit budget nu door andere afdeling gebruikt?", vroeg hij zich af. De Lorr nieuw initiatief in Heide In januari van dit jaar zijn Sybill Winkelmolen en Jan Janssen in Heide van start gegaan met zorgtuinderij de Lorr. Zonder veel poespas of een officieel tintje, want dit gaat vrijdag 21 juni gebeuren. In het bijzijn van de hulptui- ners en genodigden wordt in besloten kring de zorgtuinde rij nu wel officieel geopend. Voor de initiatiefnemers van de zorgtuinderij was het al een lan ger gekoesterde wens om iets voor zichzelf te beginnen, Winkel molen, verpleegkundige van beroep, en Janssen, tuinder, zagen in de tuinderij mogelijkhe den hun beide beroepen met elkaar te combineren. Daarbij ter dege rekening houdend met hun drie kinderen Guus (10 jaar), Loes (7) en Roos (5). Sybill: "Met Carla van Herten, projectleidster van de LLTB zijn in maart 2001 de eerste plannen besproken. Zo kwamen we in contact met Stich ting Daelzicht Noord, een stich ting voor mensen met een ver standelijke handicap, die zoekende was naar een nieuwe Sybill Winkelmolen en haar zes hulptuinders die in de Lorr werkzaam zijn werkplek voor haar cliënten op een zorgtuinderij." Al snel werd duidelijk dat beide partijen met elkaar verder wilden gaan. Na enkele praktische aanpassingen op de werkplek van de zorgtuin derij (kantine, sanitaire voorzie ningen), financieel ondersteund werd door de provincie Limburg, werd er in januari gestart met de eerste hulptuinders. "Zij verrich ten alle werkzaamheden die op de tuinderij voor handen zijn. Dit houdt in dat ze in de wintermaan den, van december tot en met april, voornamelijk bezig zijn met de rabarber, en in de zomer, in de maanden mei tot en met septem ber, met de oogst van aardbeien. Bij slecht weer hebben we een grote werkplaats ter beschikking waar onder andere zelfverbouw- de producten worden verwerkt tot jam en moes", aldus Sybill. TROTS Maximaal zes hulptuinders zijn er dagelijks aanwezig op de Lorr. En het bevalt hen stuk voor stuk uitstekend. Jos van de Goor woont in Venray en werkt twee middagen per week in de zorg tuinderij. "En dan vooral het grof werk, schoffelen en harken. Want ik heb heel slechte ogen. Ik ben al vijf keer geopereerd en lezen en fijn werk kan ik niet." Rik is drie dagen per week op de Lorr. Hij woont in huize Savelberg in Koningslust. Hij heeft een eigen bloementuintje. De bloemen omringt hij met veel zorg. "Maar ik help ook met het dekken van de tafel", zegt hij trots. Mare Snel len uit Maasbree woont samen met een aantal jongens in een pro ject begeleidend wonen. Zijn maatje Niek Versleijen uit Venray heeft vrijdag tijdens de opening een belangrijke taak. Hij doet het openingswoordje. Ook hij woont in Savelberg en is drie dagen per week werkzaam in de zorgtuinde rij. Hij heeft een eigen groenten- tuin, maar verleent daarnaast vele hand- en spandiensten. "Soms mag ik de sproeiers op het land mee helpen aanzetten. In de win ter doen we rabarber inpakken of maken we jam en moes." Alois Deerenberg is de komiek onder de hulptuinders. Hij woont al vijf jaar in Helden in een project begeleidend wonen. Iedere maan dag is hij een onmisbare schakel. "Ik zet koffie, maak tussen de mid dag soep. dek de tafel en poets de kantine", zegt hij met een gulle lach en niet zonder trots. Het manusje-van-alles heeft het uitste kend naar zijn zin, maar dat geldt ook voor Jan Daamen, net als Niek ook wonend in Savelberg. Hij heeft een eigen bloementuin en, zo verklapt hij, ook hij heeft vrijdag een heel belangrijke taak. "Ik breng het bier rond." Sybill Winkelmolen kijkt glimla chend toe als de hulptuinders him woordje doen. Voor haar is een wens uitgekomen. De zorgtuinde rij is open op maandag, dinsdag en donderdag, van 9.00 tot 16.00 uur, en er is plaats voor zes cliën- ten per dag. "Mijn uitdaging was om thuis iets op te zetten. De combinatie met het bedrijf van Jan is een ideale combinatie. Door de kleinschaligheid van het pro ject, en de continuïteit in begelei ding wordt er een veilig werkkli maat gecreëerd. Omdat de hulp tuinders mogen deelnemen aan het echte werk op de zorgtuinde rij, voelen zij zich gestimuleerd en gewaardeerd in hun mogelijkhe den wat weer een positieve bij drage levert aan hun zelfvertrou wen en zelfbeeld. De hulptuinders genieten mee van de ruimte op het platteland, de wis seling van de seizoenen, de werk zaamheden in de natuur en de sfeer binnen het gezin. Door de hulptuinders daar waar mogelijk is, te integreren tussen de andere werknemers van het bedrijf en het gezin, is er altijd wat te bele ven op de zorgtuinderij. en maken ze er samen een zinvolle en gezellige werkplek van." Een vooroordeel wil ze tot slot op voorhand uit de wereld helpen. Hulptuinders zijn geen goedkope arbeidskrachten die het werk van andere werknemers uit handen nemen. "Nee. beslist niet. Daar voor zijn de hulptuinders toch te beperkt in hun functioneren. Wij willen ze een handje helpen om een mooie dagbesteding te heb ben." Actiebadkamer minimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voorzien n accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4.482,-. .metgratis tegels t.w.v. €300,-* ('of de helft in contanten) De actie loopt tot 1 september 2C Keijsers-Manders S a n i t a i drome Keizersveld 40, Vemay, Tel.: (0478) 55 06 70 Wonen Venray gaat op het terrein van de KTS/MBO aan de St. Jozefweg 84 woningen bouwen. Er komen vooral zorgwoningen met bijbeho rende voorzieningen en een ontmoetingsruimte met hore ca. De 'gewone' huizen wor den zodanig gebouwd dat ze óp termijn geschikt kunnen worden gemaakt voor de zorg- functie. Het leegstaande schoolgebouw zal eind dit jaar gesloopt worden. De verwachting is dat de ruim tachtig woningen in 2004 kunnen worden opgeleverd. Het bouw plan wordt omgeven door de stra ten St. Jozefweg (oost/zuidzijde), Hemonystraat (west) en Tolstraat (noord). De vier vrijstaande woningen aan de St. Jozefweg die binnen het plangebied vallen blij ven gespaard. Er komen ondermeer ouderen te wonen die afkomstig zijn van zorgcentrum Schuttersveld en verstandelijk gehandicapten van De Wendel. Naast grondgebon den woningen komen er langs de St. Jozefweg appartementen van drie of vier lagen hoog wat past bij het nabijgelegen St. Jozefkloos ter. Het parkeren voor de apparte- mentbewoners gaat ondergronds. In het gebied wordt ruimte gere serveerd voor minimaal 20% openbaar groen. Tom van den Hoek (fractie van De politie heeft afgelopen zater dag op de Schoolstraat een 16-jari- ge jongen uit Venray aangehou den op verdenking van mishandeling van een 19-jarige man uit Venray op de Kruisstraat. Aanleiding voor de mishandeling was een korte woordenwisseling. Het slachtoffer werd diverse malen met de vuist in het gezicht geslagen. Hij heeft zich onder doktersbehandeling moeten stel len waarbij een wond werd gehecht met twee hechtingen. De verdachte werd overgebracht naar het politiebureau waar hij voor verder onderzoek in verze kering is gesteld. PEEL EN MAAS een abonnement waard iemeenten samen op de bres voor buitenlandse werknemers "De politiek heeft het pro- leem lang ontkend. Noord- Imburg kwam negatief in het leuws door de razzia's op de spergevelden. Want alleen de JD en Arbeidsinspectie tra- !l hi op", zo blikt burgemeester fissen van Horst aan de Maas (rug. "Een jaar geleden zijn (e daarom in Horst de discus- Ie gestart. Want de buiten- 'ndse werknemers vormden pn groeiend probleem. En et zal de komende tien jaar Heen maar toenemen. Door e arbeidskrapte en uitbrei- ing van de Europese Unie "Hen steeds meer Polen en ndere Oost-Europeanen in eze gio werk zoeken." ;Horst aan de Maas stelde een afhankelijke commissie in die (december 2001 met een advies kwam. Aanpak van de illegaliteit, goede huisvesting en handhaving zijn de speerpunten. De buiten landse arbeidskrachten voorzien in een dringende economische behoefte in deze regio. Niet alleen in de tuinbouw maar ook in de industrie en schoonmaakbran che. Maar het heeft ook zijn keer zijde. Want naast legale werkne mers (met een EU-paspoort of Tewerkstellingsvergunning) roept de grote vraag naar goedkope arbeidskrachten ook illegale prak tijken op. Malafide bemiddelings bureaus en werkgevers gaan in zee met buitenlanders die bereid zijn tegen lage lonen te werken. Er is tevens grote vraag naar goed kope huisvesting met onmenselij ke omstandigheden en onveilige situaties tot gevolg. Naar schat ting zijn er momenteel 8,000 bui tenlandse werknemers in Noord- Limburg. Dat roept ook onbeha gen en onrust op bij de plaatselij ke bevolking, Want het gaat voor al om (jonge) mannen die geen Nederlands spreken. Gebrekkige huisvesting, samenscholing, cul tuurverschillen en overmatig drankgebruik zijn de storende fac toren. Horst aan de Maas kwam er al snel achter dat zij deze uitgebrei de problematiek niet alleen kon oplossen. Bergen, Gennep, Meer- lo-Wanssum, Mook en Middelaar, Sevenum, Venray, politie en Openbaar Ministerie sloten aan. En ook de gemeenten Helden, Venlo en Boxmeer willen deelne men in het gezamenlijk pilot-pro ject 'Tewerkstelling en huisves ting buitenlandse werknemers'. Vorige week donderdag kwa men bestuurders en ambtenaren van deze gemeenten bij elkaar in 'hotel Asteria. Frissen is voorzitter van de stuurgroep. De Horster burgemeester wil de knellende problemen daadkrachtig aanpak ken. Door te zorgen voor goede huisvesting, het tegengaan van illegale praktijken en handhaving door gemeenten en politie, "De overheid zal dit moeten aanpak ken. De politiek mag de kop niet in het zand steken. Er moet zo snel mogelijk permanente huis vesting komen want anders komen er problemen. Er is nu sprake van erbarmelijke toestan den. Van mensen die slapen op oude deuren in de bosseiï. Ik doe een dringend beroep op alle gemeenteraden. Want ik wil hier geen toestanden zoals in Ensche de of Volendam. Want dan is Noord-Limburg in last", waar schuwde Frissen die gaat aanklop pen in Den Haag bij de ministe ries van Landbouw en Sociale Zaken en werkgelegenheid. Voor financiële steun wrant tot nu toe wordt het Noord-Limburgse pro ject gedragen door Horst aan de Maas en Venray. Tevens hoopt Frissen dat het een nationaal pilot- project zal worden als voorbeeld voor andere regio's. Het plan is nu legale werkne mers onder te bréngen in stacara vans of woonunits op campings. Agrarische bedrijven mogen tijde lijk, alleen voor de duur van de seizoensarbeid, woonunits op eigen ereplaatsen. Omdat het pro bleem structureel is zullen er woningen beschikbaar moeten komen of bijvoorbeeld logies in vrijkomende agrarische gebou wen. De gemeenten moeten hier voor hun bestemmingsplannen wijzigen terwijl bij de provincie extra woningencontingenten worden gevraagd. Belangrijk is om de groepen te spreiden om concentraties te voorkomen. In een convenant worden al deze afspraken vastgelegd tussen werk gevers - als primair verantwoorde lijke -, woningstichting en over heid. De huisvesting maakte veel reacties los bij de 125 aanwezigen in de zaal. Er werd gewezen op de krappe woningmarkt. En dat eigen mensen al jaren moeten wachten op een huis. Ook werd de vraag gesteld of de buitenland se werknemers wel betere en dus duurdere huisvesting willen. De meesten zijn er alleen op uit zoveel mogelijk euro's te sparen voor terugkeer naar het moeder land, zo luidde de gedachte. Burgemeester Hahn van Meerlo- Wanssum appeleerde aan de neveneffecten en de maatschap pelijke onrust die ontstaat. Op recreatiepark het Roekenbosch in Blitterswijck verblijven al circa 200 Poolse werknemers. "Ik vraag aandacht voor het onveiligheids- gevoel. Een goed draagvlak bij de bevolking is van belang", zei Hahn. Frissen wil aalmoezeniers en welzijnsinstelling Synthese inschakelen "Want het is heel moelijk om toegang te krijgen tot de Poolse gemeenschap", aldus Frissen die pleitte voor een goede en open communicatie, met de burgers. De meeste Polen zijn katholiek en trouwe kerkgangers. Iedere zaterdagavond wordt in de kerk van Meterik een Poolse dienst gehouden die gemiddeld door driehonderd Polen wordt bezocht. de Vorle) pleitte in de commissie Stedelijke Ontwikkeling voor betaalbare woningen voor huis houdens beneden modaal. "De mensen moeten ook wat te kie zen hebben tussen huur, koop of woonzorgcomplex. De gemeente heeft haast met het ontwikkelen van de voormali ge schoolterreinen, Dit heeft te maken met de Financiële afwikke ling van de overeenkomst over de unilocatie van het Raayland Colle ge. René Francken (VVD) en Jac ques Lamers (Samenwerking) wil den meer weten over deze (financiële) afspraken tussen gemeente en Raayland College. Marcel Claus, hoofd Economische Ontwikkeling, beloofde hier bin nenkort op terug te komen. Lamers vroeg zich af of het KTS-terrein geen tweede St. Joris- kwartier wordt en wilde weten hoeveel zorgwoningen er komen. Deze informatie was er niet omdat het nu slechts om het nemen van een voorbereidingsbe- sluit ging. Een verdere uitwerking van het plan moet nog plaatsvin den. Frans Claessens (CDA) sprak van een unieke ligging. "Zo dicht bij het centrum en het St. Joris- kwartier." Hij vroeg het advies van de commissie Ouderenhuis vesting zwaar te laten meewegen. Claessens vroeg zich af of de ondergrondse parkeervoorziening wel voldoende is. "Want er is ver der niet veel parkeergelegenheid in de buurt. Wellicht kan het ter rein aan de overkant van de St. Jozefweg naast het CWI erbij, betrokken worden." Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) zegde toe dat er ook betaalbare woningen gebouwd worden. Roland Zwiebel (PvdA) wees nog eens op de enorme ach terstand bij de actualisering van bestemmingsplannen, "Want dit terrein heeft nog altijd agrarische doeleinden als bestemming." Theo van Tilburg, interim- hoofd Ruimtelijke Ontwikkeling, zegde toe dat na de herziening van de bestemmingsplannen het actualiseren voortaan regulier werk wordt. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3