Harold H LR N Armoedebestrijding een taak voor de EU Ingezonden CK Trudy Alards wint Venrayse Big Diët Pools uitzendbureau binnen twee jaar miljoenenbedrijf 1 Hans van Bree in nieuw jasje j Subsidie voor VVV (0478) 539020 Peeltoernooi Rode Kruis collecte Inschrijven peuter speelzalen PEEL EN MAAS Donderdag 20 juni 2002 - Pagina De politie heeft afgelopen zondag op het Industrieter rein Spurkterweg in Venray vijf deelnemers aan straat racers aangehouden. Zij waren afkomstig uit Boxmeer, Cuyck en Milsbeek. Op de James Cookweg in Ble- rick zijn later op de avond nog twee aanhoudingen verricht inza- Woensdagmiddag werden de in beslag genomen voertuigen afgevoerd naar de dienst Domeinen. ke deelname aan straatraces. Hun rijbewijs werd ingevorderd en de auto's werden in beslag genomen. Zij werden voor verhoor meege-' nomen naar het politiebureau. Vijf overige deelnemers aan de races zullen in de loop van de komende week nog vervolgd wor den. In totaal werden 31 politie mensen ingezet waaronder een arrestatie-eenheid. In totaal had den zich ruim 300 automobilisten verzameld op het industrieterrein in Venray. De groep verplaatste zich via de A73 in de richting van Venlo waar zij zich verzamelden op een parkeerterrein aan de Nij- meegseweg. de Louisenburgweg en uiteindelijk op de James Cook weg (Blerick), Rond 00.15 uur vertrokken de deelnemers van de James Cookweg en werden de races beëindigd. Op die zondag avond zijn op enkele aan- en afvoerwegen van de raceterrcinen bij vier radarcontroles in totaal 869 snelheidsovertreders be keurd. In totaal passeerden 4690 voertuigen het meetpunt. De hoogstgemeten snelheden be droegen 191 km/uur waar 120 km/uur is toegestaan, 122 km/uur waar 80 km/uur, en km/uur waar 50 km/uur is toegestaan. I KEUKENINRICHTING uitsluitend op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Trudy Alards is winnaar gewor den van de Venrayse 'Big Diët'- wedstrijd. Vijftien weken lang trainden ruim zestig dames en een enkele heer in het sport- en fitnes scentrum van De Sprank om er de nodige kilootjes af te krijgen. Dat lukte bijzonder goed, want in totaal gingen er maar liefst meer dan 400 kilo vanaf, gemiddeld dus bijna zeven kilo per persoon. Winnares Trudy Alards viel in vijf tien weken maar liefst 31 kilo gram af. Zij werd voor haar inspanningen beloond met een gratis jaarabonnement van het Venrayse sport- en fitnessinsti tuut. Tweede werd Elma Sanders en derde El»Janssen. Zij kregen bei den een tegoedbon voor een gra tis schoonheidsbehandeling. In*maart 2000 haalden Otto Cornelissen en zijn compag non F. van Gooi de eerste zes Poolse werknemers naar Nederland. Dat worden er bin nenkort 2000 en de omzet zal dit jaar uitkomen op 35 mil joen euro. Otto Uitzendkracht heeft inmiddels negen kanto ren in Polen van waaruit werknemers worden uitgezon den naar Nederland. Het succes van Otto weerspie gelt de vraag naar buitenlandse werknemers. Ruim twee jaar gele den begonnen de oprichters van Otto op de veiling in Grubben- vorst, Maar de agrarische sector is allang niet meer de grootste afne mer van Poolse arbeidskrachten. "Want ook bij industriële bedrij ven was er veel behoefte. Zeven tig tot tachtig procent werkt nu in de logistiek of industrie", aldus Van Gooi die algelopen donder dag aanwezig was bij de bijeen komst in hotel Asteria over de problematiek van de buitenlandse werknemers. De Polen met een Duits pas poort wonen in het westen van het land. Vanaf 1945 behoren de voormalige oostelijke provincies van Duitsland weer tot het Poolse grondgebied. Het dubbele pas poort biedt ze nu de mogelijkheid om legaal in Nederland te wer ken. "Hun begeleiding was vaak onprofessioneel. Er hing een luchtje van illegaliteit omheen. Toen wij 2,5 jaar geleden startten wilden we het wel goed doen. We hebben eerst een onderzoek laten uitvoeren. Want er zijn ook genoeg malafide uitzendbureaus", vertelde Van Gooi. Het Poolse uitzendbureau bleek een gat in de markt. In het eerste jaar werden 350 werknemers bemiddeld met een omzet van 4,6 miljoen euro. In 2001 groeide de omzet naar 16,8 miljoen euro en dit jaar wordt dit meer dan ver dubbeld. "We hebben er goed op ingespeeld", aldus Van Gooi. "In de Duitse gebieden heerst een werkloosheid van 25 tot 30%. En in Polen betekent geen werk ook geen geld. Het is dus voor hun supcrinteressant om naar Neder land te komen. Want hier kunnen ze wel vijf keer zo veel verdie nen." Otto Uitzendkracht betaalt gemiddeld tien procent bovenop het minimumloonA De werkne mers worden in bungalowparken of appartementen ondergebracht. Ze betalen hiervoor een eigen bij drage van 20 euro per week. "Nie mand gaal graag acht tot twaalf weken bij zijn familie weg. En er zijn ook schrijnende toestanden in tenten, stacaravans of slaap plaatsen in varkensstallen. Slechte huisvesting trekt vaak bepaalde groepen mensen aan. Wc moeten ook rekening houden met sociale activiteiten en medische voorzie ningen voor deze mensen' zei Van Gooi die verklaarde dat alle uitzendkrachten voor het zieken fonds verzekerd zijn en dat Otto hiervoor de eigen bijdrage betaalt. De land- en tuinmbouworgani- satie LTO startte dit jaar het pro ject Seizoenarbeid. Agrarische bedrijven kunnen hun vacatures voor seizoenarbeiders melden. Het project richt zich op de tuin bouwsector waarbij LTO samen werkt met CWI. het voormalige arbeidsbureau. B. ten Pas van LTO meldde dat er al 1431 vacatures zijn binnengekomen. De werving van seizoenarbeiders gebeurt eerst in Nederland. Dan in de Europese Unie en Scandinavië en vervolgens daarbuiten. Voor arbeidskrachten van buiten de EU en Scandinavië is een Tewerkstel lingsvergunning vereist is. "We zorgen voor legale werknemers. Want illegale arbeid veroorzaakt oneerlijke concurrentie en brengt het imago van.de sector schade toe", aldus Ten Pas. De tuinders betalen 100 euro inschrijfgeld plus 50 euro per gemelde vacatu re. De teler krijgt 25 euro retour indien he vacature niet kan wor den ingevuld. In Horst heeft LTO het steunpunt Seizoenarbeid voor de regio Limburg. De seizoenar beid is voor minimaal drie weken en maximaal zes maanden. Ten Pas merkt dat de buitenlandse sei zoenarbeiders steeds" mondiger worden. Ze durven steeds meer hun klachten te uiten bij het steunpunt in Horst. "Een steeds grotere stroom mensen zoekt hier werk. Ze lopen vaak de agrarische bedrijven langs. Ze hebben een belangrijk economisch motief Naast Polen zijn het ook Oekrai- ners die hier illegaal zijn. Er is veel aan de hand", aldus Ten Pas die een beroep deed op de gemeen ten om voor werkbare regels te zorgen voor de agrarische sector. Promotie Venraynaar Didier Fouarge Venraynaar Didier Fouarge promoveert komende week aan de Katholieke Universiteit Brabant met zijn proefschrift over armoede in Europa: 'Minimum protection and poverty in Europe. An econo mie analysis of the subsidiari ty principle within EU social policy". De promotieplechtig heid vindt plaats op dinsdag 25 juni om 16.15 uur in de aula van de Katholieke Univer siteit Brabant. Sociaal beleid is in de eerste plaats een taak voor de lidstaten, maar de EU dient een stimuleren de en faciliterende rol te spelen bij het onderling afstemmen van de nationale regelingen voor armoedebestrijding. Dit stelt eco noom Didier Fouarge die 25 juni promoveert op onderzoek naar armoede en inkomensverdeling in Europa. Werk en scholing blijken de beste methoden om armoede te minimaliseren en in vergelij king met andere EU-lidstaten doet Nederland het goed. Eind jaren negentig waren er in de welvarende Europese Unie nog altijd 41 miljoen inwoners (11 procent) 'arm'. Een derde daarvan is langdurig arm. Verschillen tus sen de lidstaten zijn groot. In Nederland leeft vier procent van de bevolking in permanente armoede, in Engeland het dubbele aantal. Didier Fouarge bestudeer de armoede en armoedebestrij ding in Europa. Hij promoveert 25 juni aan de Katholieke Universi teit Brabant. Fouarge deed een vergelijkend onderzoek naar korte- en langeter- mijn effecten van overheidsrege lingen in Engeland, Duitsland en Nederland. Zijn werk wijst uit dat een goed sociaal vangnet niet ten koste hoeft te gaan van de econo mische prestaties van een land. Sociaal beleid mag zelfs als een productieve factor worden gezien. In de Britse (liberale) welvaart staat is de meeste armoede, Nederland (activerende welvaart staat) presteert beter. Nationale regelingen blijken dus van belang. De wetenschapper pleit voor een actief armoedebeleid door de lid staten. Op individueel niveau is werk een goed armoedebestrij der. Maar door de grote economi sche dynamiek werkt arbeidspar ticipatie op macro niveau onvoldoende. "Investeren in scholing loont vanuit sociaal én economisch oogpunt", stelt Fou arge, "met name voor de langdu rig armen". De econoom baseert zijn uit spraken op een grote verzameling panel data (herhaalde enquêtes onder huishoudens). De data geven gedetailleerd inzicht in omvang en aard van de armoe in Nederland en een aantal ande EU landen. Zo blijkt dat meer d; de helft van de armen erin slaj binnen een jaar uit de armoede komen. Bijna een op de ti Nederlanders was in de tweei helft van de jaren negentig v!SS eens arm, voor vier procent is armoede blijvend. Dit zijn va pn eenoudergezinnen met een (Wi ib keloze) moeder als kostwinnaar ss» Fouarge onderzocht ook S 1 betekenis van het Europese subi1 diariteitsbeginsel -geen inmeng! in nationale regelingen, tenzij i economisch voordeel oplevq!oe voor de armoedebestrijding er Europa. Hij concludeert dat de I ste weldegelijk een rol moet spelei i d Fiscale concurrentie tussen lidsj isb' ten en de verwachte toestroo ntl van goedkope Oost-Europei:rCi arbeiders naar de rijkere landi P, bij uitbreiding van de unie ondt mijnt armoedebescherming. e< betere afstemming is daaro ;2C gewenst. De EU ontkomt dus ni nei aan het maken van een socia xe beleid. Vit Econoom Didier Fouarjiti£ (1970) werkt bij de OSA (Orgai satie voor Strategisch Arbeidso derzoek), gehuisvest aan de KU ®sc' en op detacheringbasis bij Tiss nij (Tilburg Institute for Social at je Socio-Economic Research). :0e ird Sinds half mei is de muziek winkel van Hans van Bree ver huisd van Patersstraat 8 naar nummer 4. Hans van Bree is al bijna vijftien jaar een gevestig de naam in Venray en de regio, waar u terecht kunt voor alle mogelijke muziek instrumenten, geluidsappara tuur £n bladmuziek. Met de verhuizing en de uitbreiding van de winkel is er nu ook plaats voor muzieklessen. Voordat Hans van Bree zelfstan dig begon, speelde hij als drum mer in vele bekende bands, in bin nen en buitenland.. In een klein winkeltje aan de Patersstraat begon Hans in 1988 zijn eigen winkel, die in de loop der jaren steeds verder uitgroeide en na enkele verbouwingen uit eindelijk uit haar jasje groeide. "Dat komt omdat het assortiment muziekinstrumenten steeds gro ter werd. En voor een muziekwin kel met een grote regionale func tie is een totaalpakket zoals wij dat bieden onontbeerlijk." stelt Hans van Bree. Wij willen ons nog beter profi leren met een beter en groter assortiment, dat inspeeld op de behoefte van de markt. Onze ser vice blijft hier in een belangrijk aspect. De nieuwe winkel ziet er prachtig uit. De muziekinstru menten zijn groepsgewijs over zichtelijk geplaatst. Bij de binnen komst ademt de winkel een zeer mooie en rustige sfeer, en heeft een prachtig interieur. De drums, gitaren, versterkers, piano's en keyboards hebben allemaal een eigen plek. Bovendien is alles aan gesloten en meteen te beluiste ren. Opvallend is de geluidsmuur waar alle soorten geluidboxen en mixers staan opgesteld. Ook de digitale invloed bij de muziekinstrumenten is duidelijk aanwezig bij het zien van het assortiment. "Het digitale tijdperk heeft de muzikale mogelijkheden d< zeer verruimd" aldus Hans van Bree. Digitale drums, keyboards, piano's, versterkers en opname apparatuur, zijn niet meer weg te denken in een moderne muziek winkel.. Toch zullen het gewone drum stel gitaar en trompet, altijd aan wezig zijn, zegt Hans.. Nieuw zijn de muzieklessen voor drums, gitaar en keyboard en piano bij Hans van Bree. "Jaren lang heb ik mensen, die bij mij een instrument kochten, door moeten verwijzen naar anderen. Nu heb ik de mensen en de ruim te om ook zelf les te geven, waar mee je de klant toch weer cc lut extra dienst aanbiedt" aldus Han "P De lessen worden privé gejlio' ven en Hans van Bree biedt icilf lV? een een gratis proefles aan vo zowel pop als klassieke opleidin in een professionele oefenruinu [e, Wie de muzikale mogelijkli ine den van de nieuwe zaak van Hal ld: van Bree zelf eens wil aanscho &e< wen en beluisteren is altijd w(Jcr kom aan de Patersstraat 4 te V ray. De komende weken zijnd diverse demo's en aktiviteiti zeer zeker een reden om eens cq kijkje te komen nemen. Ise Het zesendertigste Peeltoernooi wordt dit jaar gehouden in d< |r°, weekenden van 22 en 23 juni en 20 en 30 juni, deze keer in gemeen schapshuis D'n Binger in Meijel. Het Peeltoernooi is een begrii ja, geworden in de Peeiregio en ver daarbuiten. Dit jaar nemen zo n vijl tig korpsen deel. Ook fanfare St. Oda uit Ysselsteyn zal deelnemen en wel op zondag 23 juni om 18.15 uur. De volgende werken zal door deieden van St. Oda ten gehore wtö den gebracht: als inspeelwerk de Poolstermars van Gert Buitenhuis Het eerste concertwerk is Composition VIII van Leo Vliex, als tweedi lvv Rosana van Maino Remmers en als laatste het South America take i! "d away van H. Rome, gearrangeerd door Maino Remmers. St. Oda staal tijdens het Peeltoernooi onder leiding van Piet Joris. Geef niet alleen aan, maar ook om het Rode Kruis' dat is de bood schap waarin het thema van de Collectecampagne 2002 ver woord is. In de week van 23 tot en met 29 juni 2002 gaan ook in Venray tientallen vrijwilligers van het Rode Kruis en nog eens tien- Gedeputeerde Staten hebben besloten om de .WV Noord- en Midden Limburg een subsidie te verlenen van 300.000 euro voor de promotie van de regio Noord en Midden Limburg. De subsidie wordt gebruikt voor het ontwik kelen van informatiegidsen voor de deelregio's, een accomodatie- gids, opzetten van themacampag nes. deelname aan beurzen, advertenties, internetontwikke- ling en de promotie van het Eure- gionale evenement Eurega 2002. De regio-VW ontwikkelt en organiseert de algemene promo tie vn dit grootschalige Euregiona- le evenement. Met de subsidie wordt de VW beter ondersteund in het positioneren van de regio. De regio kan zich met deze subsi die beter profileren als aantrekke lijke dag- en verblijfsrecratieve bestemming, vooral voor de con sument buiten Limburg. tallen vrijwillige sympathisanten met de collectebus langs de deur voor een vrijwillige bijdrage in geld ten gunste van het Neder lands Rode Kruis. Geldelijke bij dragen die het Rode Kruis in staat moet stellen zijn zeer veelzijdige hulp in binnen en buitenland te kunnen blijven bieden. Alle col lectanten dragen een legitimatie bewijs bij zich Een gedeelte van de opbrengst komt ten goede aan de activiteiten van het Nederlands Rode Kruis in Venray. De rest gaat naar internationale projecten zoals bijvoorbeeld een kinderzie kenhuis in Afghanistan. Genoeg redenen om het Rode Kruis ook financieel te steunen. In de week van 23 tot en met 29 juni 2002 krijgt U de kans om te steunen. In de meeste wijken van Venray komen de vrijwilligers graag aan de deur. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. 10-jarig Jubileum Op 15 juni jl. vierden wij ons tienjarig bestaan. Dit werd samen gehouden met een open dag of nog beter: met een lotgenoten contactdag. Alle leden kregen een uitnodiging, evenals oud-bestuurs leden en buurafdelingen; in totaal zo n 350 personen. De regionale pers werd er ook bij betrokken en ook op de Kabelkrant werd er aandacht aan besteed. De zaal was gehuurd, versiert, de koffie bruin en het bestuur was aanwezig: stands waren opgebouwd en alles was klaar. Het feest kon beginnen en vanuit het hoofdkantoor was Marcel Bos present. Heerlijk: zoveel aandacht! Dit moest een geslaagde dag worden, het kon niet anders. Maargroot was onze verba zing en later nog een grotere teleurstelling dat er zo weinig opkomst was. De lovende woor den die Marcel gaf bleven in de grote lege ruimte hangen. Nie mand, uitgezonderd een vijftal leden, hoorden deze worden. Er kwam namelijk NIEMAND. Toen de muziek de dag kwam afsluiten, speelden zij voor ongeveer 11 personen. Dit was de beloning voor tien jaar vrijwilligerswerk aan de afdeling. Mijn vraag: waar waren onze leden? Waarvoor staat de afde ling? Of zijn er in Venray geen astma- en COPD-patiënten? Dit laatste zou natuurlijk ideaal zijn! Marjo Donders, Venray. De Waan Goede recenties in de Volks krant, het NRC. De Gelderlander en bij een aantal TV-programma's. Kunst moet je per definitie aan het denken zetten en kan con fronterend zijn. Formidabel wat kunst los kan maken. Vooral het kunstwerk van Reinier Kurpers- hock zet ons aan het denken en wij Venraynaren kunnen blijk geven van emoties. Voor mij is De Waan nu al in alle opzichten geslaagd. Eindelijk staan we op alle kaarten. De reacties van de LOZO en het artikel in de Peel en Maas van 13 mei 2002 verbazen mij in hoge mate. Na de eerste reacties van deze aard heb ik de tijd en de moeite genomen om het kunst werk te bekijken. Het is voor mij een zeer treffend kunstwerk ter nagedachtenis aan die mensen die naamloos, echter voorzien van ziektebeeld en nummer, zijn gestorven. Het zijn die mensen die jaren deel uitmaakte van Ven ray en haar bewoners, die gewoond en gewerkt hebben bij en met de Venraynaren, waar we mee hebben gehuild en gelachen. Het kunstwerk met de kruisvor men met geknikte kop is ontroe rend en verdient daarom de beste plaats. Dat er plotseling een soort volksopstand ontstaat, onder aan voering van de LOZO met in hun kielzog een aantal papagaaiende politieke partijen zoals het CDA, Samenwerking en de fractie v.d. Vorle, legen dit kunstwerk, mag het andersdenkende deel van Venray niet aangedaan worden. Als er termen gebruikt worden zoals "graven" en "morbide" dan voel je niets bij de intentie van dit kunstwerk en heb je het niet begrepen. Graag leg ik bezoekers aan Venray desnoods 1001 keer uit wat de intentie van het kunst werk is en waarom het daar staat, Dat de mening van kunstenaars gevraagd wordt, als het gaat over het plaatsen van kunstwerken in de gemeente, is hartstikke logisch. Je gaat met een defecte auto niet naar de tandarts, en met een oordeel over kunst niet naar de fractie Van de Vorle. We beseffen maar half welke rijkdom we hebben binnen de gemeente, met een evenement als De Waan of het Odapark en zijn wisselende exposities. Dat het evenement De Waan in Venray georganiseerd kan worden is te danken aan veel deskundige men sen die er hard aan gewerkt heb ben en dat nog doen, een doortas tend college van B&W, en de vele sponsoren uit het bedrijfsleven. Tot slot de pet af voor ons colle ge van B&W die de moed hebben om het kunstwerk van Kurpers- hoek op de rotonde te plaatsen, want geachte wijkraden "onze openbare ruimte" is ook onze openbare ruimte. Henk Arts, Venray. TVE Ik las in de Peel en Maas dat Essent Kabelcom heeft gezegd tegen jullie dat zij hele dure appa ratuur moeten plaatsen willen zij TVE kunnen blijven doorgeven. Dit is niet juist. TWE wordt wel nu uitsluitend nog digitaal doorgege ven, maar een digitale ontvangen kost maar zq n 500 euro mini maal, check dit maar in diverse winkels... Ik wil maar zeggen.... zo duur is het echt niet hoor Ik kan gewoon TVE blijven zien via mijn schotel, hoewel ik geen Spanjaard ben, maar een 'gewone' Venrayse cq. Nederlandse jongen, soril be vraag ik mij af of je niet mcfi r c inspraak kunt krijgen en ook Wi 'e voortaan de waarheid zegt I plaats van een smoesje dat het I duur is', volslagen onzin. belli maar een satelliet-winkel en i zullen mijn verhaal aan U bevt'J gen!!! B. Hoevenaars, Venray. Op de laatste donderdag van d maand, op 27 juni is er weer gelf genheid om op de peuterspeelf len in Venray uw peuter aan melden. U kunt uw petn inschrijven vanaf de leeftijd val 2 jaar. Dus persoonlijk inschi ven op 27 juni bij: peuterspe zaal De Hummeltjeslioek, Bat straat 14a van 19.00 tot 20.00 ui peuterspeelzaal De Mierenhol Hubenhof 67 van 16.00 tot 17 uur en peuterspeelzaal De Bit kendoos, Kruidenlaan 161 va 19.30-20.30 uur. Peuterspeelzj t de Paddestoel Bergweg 4 (d $\n Clockert) van 19.00-20.00 utu'OI h, het kantoor van de Stichting P<-'i ier terspeelzalen Venray. Peutc la speelzaal De Kiosk (Kiosk 116)' V" bedoeld voor peuters die onvo doende Nederlandstalig zijn. Daa 1 kun u aanmelden iedere dondei dag tussen 12.00 en 12.30 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 14