"Ballet is keiharde topsport" Stichting Kruisen en =<apellen goede doel A&S WINTERSPORT Venray Muzikaal Totaal is genieten van het leven Overblijf moeders in het zonnetje ALCnSÏ c\U« VAKANTIE PAKKET 3-PAK KODAK FILM (Dit geldt voor het goedkoopste artikel.) Honderddrieëntwintigste jaargang - week 25 - donderdag 20 juni 2002 EL EN MAAS Jesse Jacobs naar beroemd balletfestival in Chicago "en wordt altijd gewerkt met •contracten. Presteer je niet lig je eruit. Daar leer je mee en. En te relativeren." tfessioneel danser Jesse Jacobs voeten uit. Afgelopen week- nd was hij even terug in Venray im tijdens Lynn's Finale Show in Ie Schouwburg Venray de dans- olo 'Buenos Aires' op de planken t brengen. Deze solo danst hij l^jolgende maand op het beroemde jMlalletfestival van Chicago. Waar andere kinderen liever v gen een leren balletje trapten, as Jesse Jacobs al op jonge leef- ijd gebiologeerd door dans. Als ijfjarige bestond die interesse og uit het ritmisch klappen op luziek. Enkele jaren later, als 8- irige, gaf hij zich bewust over an ballet. Drie keer per week reeg hij voortaan les bij de enlose balletlerares Liesbeth Iiertz. Echter niet met de ambi- om een tweede Nurejev te )rden. "Nee, helemaal niet. Ik nd het gewoon tof. Springen, aaien, mijn hele energie er in ~ioien. Dansen gaf me een goed :voel. Ik kon op muziek met lijn lichaam bezig zijn." De zoon an Lynn Steverink, die in Venray aar eigen theaterschool heeft, m leek over meer dan middelmati ge e talenten te beschikken. Als vaalfjarige deed hij auditie bij de alletacademie in Den Haag en et Stedelijk Instituut voor Ballet Antwerpen. Gevoelsmatig koos ij voor de beroepsopleiding in L sch België. "De mensen waren er aar diger. warmer. En in zo'n omge ving kom ik het beste tot mijn recht." Het geeft volgens hem ook een beetje de essentie van dans weer. "Ballet gaat ook over warm te, gevoel, harmonie. Op muziek een gevoel overbrengen, de men sen raken. Passie en drama waar bij de mensen in de zaal een traan tje wegpinken, Ballet is meer dan alleen lenig zijn." Jesse praat stac cato, zet zijn woorden kracht bij met gebaren. Expressie in zijn zui verste vorm. Ook al zit hij samen met zijn moeder Lynn en de ver slaggever van Peel en Maas in een gezellig restaurant in hartje Venray. Hij heeft weinig oog voor de mensen om hem heen, de ober die rustig twee cappucino's en een koffie neerzet. "Pam, pam, pats." Hij zwaait driftig met zijn armen. Of als hij op het podium staat. "Ballet is topsport en kunst. Iedere danser streeft er naar om de mensen in de zaal te pakken. Dat geeft een extra dimensie." KEIHARD De weg naar succes voor de nu 25-jarige balletdanser is echter niet alleen over rozen gegaan. Als 12-jarige in een gastgezin in hartje Antwerpen krijgt hij al snel te maken met Belgische vooroorde len tegen 'Hollanders'. "Ik was de kaaskop. 'Wat kom jij hier doen', werd me gevraagd. Het heeft ook een tijdje geduurd voordat ik echt werd geaccepteerd." Die stugge benadering heeft hem ook gehard. De wil om te overleven werd er steeds groter door. "Ik wilde zo goed worden dat nie mand meer om me heen kon." Dat vergde grote offers. Alleen in het weekend zag hij zijn familie. Heimwee probeerde hij zo goed als kwaad te onderdrukken. Dat lukte hem wonderwel. Zijn stu dietijd was zwaar, heel zwaar. Waar de gemiddelde student in Nederland 's avonds nog wel eens de bloemetjes buiten zet, daar leefde Jesse zo'n beetje als kluize naar. Dagelijks vier, vijf uur ballet training in combinatie met een Havo-opleiding, slokten al zijn energie op. "Ik moest in beide presteren. Achttien vakken in totaal. Dat eiste een enorme disci pline. Daar heb ik nu nog steeds enorm profijt van. Ik weet stress te onderdrukken en kan ik me heel goed op iets concentreren zonder afgeleid te worden." In vier jaar tijd zag hij medestuden ten afvallen, een voor een. Van de 27 leerlingen die gelijktijdig aan de studie begonnen, waren er na vier jaar nog maar zes over. "Wie niet goed genoeg was, viel af. Keihard. Het is ook de enige manier om later als afgestudeerd danser een kans van slagen te hebben." Jesse Jacobs slaagde er in zijn doel te halen: professioneel ballet danser worden. Hij deed auditie in München, Kaislerslautern, Basel. Uiteindelijk begon hij met Jesse Jacobs verheugt zich nu al op de trip naar Chicago een dubbelcontract aan zijn pro fessionele carrière: een stagecon tract bij het Koninklijk Ballet van Vlaanderen en een verbintenis bij de Monette Loza Company in Brussel. Hij danste zo overtuigend dat het Koninklijk Ballet van Vlaanderen hem een 'echt con tract' aanbood. Hij danst nu al meer dan vijf jaar in dienst van het gerenommeerde Belgische dansgezelschap. Reisde de wereld rond. Stond op podia in nagenoeg alle Europese landen, maar ook in China en de States. In klassiekers als Cinderella, The Sleeping Beauty, Romeo en Julia, het Zwanenmeer en De Notenkraker. Hij valt op door zijn kracht, pas sie, energie. Een zwaar bestaan dat op den duur zijn tol gaat eisen. "Ieder dag die spanning, spieren die pijn doen van de trai ning. En dan 's avonds toch nog een voorstelling. In principe heb ik weinig tijd om te slapen. Je leeft als een topatleet." Klagen doet hij niet. Hij geniet van iedere dag. Al beseft hij terdege dat een professioneel danser niet het eeu wige leven heeft. "Zo lang ik waanzinnige projecten voor mijn neus krijg, ga ik door. En geniet iedere keer weer van die mooie momenten op het podium." Een moment dat hij eind juli ongetwijfeld weer beleeft als hij danst op het beroemde balletfesti val in Chicago. Tussen topdansers uit de hele wereld danst hij de solo Buenos Aires. In samenwer king met de bekende choreograaf Mark Bogaarts heeft hij de dans ontwikkeld. Op 18 juli vertrekt hij richting de Verenigde Staten. Ruim een week later danst hij op het open Iuchtfestival. Het wordt echter beslist geen vakantietripje Buiten een ontvangst op de Nederlandse ambassade in Chicago is het vooral hard aanpo ten. "Vanaf de eerste dag is het repeteren, repeteren en nog eens repeteren. Naast de solodans kom ik samen met alle andere dansers uit in een finaleshow. Maar het is de moeite waard. Optreden tij dens zo'n beroemd festival, in de open lucht, voor zoveel mensen. En dan is daar 'jouw moment'. Een gevoel dat vele dansers nooit zullen hebben. En daar doe je het toch allemaal voor." Genieten van het leven is genie ten van muziek, een gezellig cen trum, gezellige mensen om je heen en een bourgondisch tintje in de zin van een frisje of een bier tje. Dit is dan ook de basis voor Venray Muzikaal Totaal (VMT) Op 28 juni is het weer zover, het moment waarop veel muzi kanten, ondernemers en de Venrayse horeca zich verheugen. Maar wat gaat er nou vooraf aan VMT? De afgelopen jaren heeft de organisatie van VMT zich ontwik keld tot een gesmeerde club enthousiaste mensen. Elk jaar rond november zit de organisatie al bij elkaar om de volgende VMT te starten. De evaluaties van de vorige jaren worden nog eens goed doorgenomen en er wordt besproken of er zaken aangepast moeten worden of juist hetzelfde moeten blijven. Ook wordt in november het tijdschema van de voorbereidingen vastgesteld. Vanaf dat moment komen we iedere maand minimaal 1 keer bij elkaar om de vaart van de voorbe reiding er goed in te houden. Januari, de uitnodigingen gaan de deur uit, rechtstreeks naar muzikanten die inmiddels in onze databank staan, publicaties in lokale kranten en de informatie wordt bij het VW kantoor gepre senteerd. In februari willen we de inschrijvingen binnen hebben en dan begint de puzzel van het inde len van alle muzikanten op de ver schillende pleinen. Dit valt niet altijd mee omdat we toch op elke locatie de optimale mix van muzi kanten willen hebben. Uiteraard kost dit grootse muzi kale feest de nodige euro's dus gaat de organisatie op zoek naar sponsoren. Gelukkig zijn er een groot aantal ondernemers vanuit de horeca, de Venrayse winke liers, het bedrijfsleven en de Gemeente Venray die ons een warm hart toedragen. Een vetpot is het niet maar gelukkig zien we nog elke keer kans om de muzi kanten, die geheel belangeloos meedoen, te voorzien van een paar consumpties. Helemaal droog hoeven zij niet te staan want ook de horeca nabij de podia voorziet gelukkig de muzi kanten op tijd van een natje. Dan is er nog de organisatie rondom de podia, de geluidsin stallaties en de belichting. Een goede afstemming van techniek en de faciliteiten is van wezenlijk belang voor een goede uitvoering; Ook hier hebben wij inmiddels goede contacten en ervaringeij opgebouwd met een aantal prov fessionele bedrijven. Als dan uiteindelijk alle z&ken in concept klaar zijn houden wij een bijeenkomst met alle deelnemers. Tijdens deze bijeenkomst worden de laatste zaken op elkaar afge,- stemd en stellen wij het definitie^ ve programma vast. Tot slot start dan de campagne met publicaties in de diverse kranten en bladen. Zo ontvangt een ieder in de omge ving van Venray de speciale Venray Muzikaal Totaal- krant waarin de muzikanten en het pro gramma worden gepresenteerd. Het enige dat nog overblijft is samen met U de 28e juni genieten van het leven met Venray Muzikaal Totaal. De St. Petrus Bandenschool heeft twee overblijfmoeders in het zonnetje gezet. Mariet Goumans en Riny Arts kregen van de directie en de ouderraad bloe metjes en een cadeaubon aange boden omdat zij al 12,5 jaar over- blijfmoeder zijn op de Venrayse basisschool. Daarna gingen zij op het schoolplein aan tafel om samen met de kinderen en leer krachten te genieten van een heerlijke brunch. Mariet en Riny waren aangenaam verrast door deze spontane geste. Na 12,5 jaar denken ze echter in zijn geheel niet aan stoppen. "Nee, want het was en is ook na 12,5 jaar nog steeds geweldig leuk als overblijf- moeder", aldus Mariet Goumans. "De omgang met de kinderen is schitterend. We gaan dan ook zeker door", vult Riny Arts aan. Op de Petrus Banden zullen ze daar helemaal niet rouwig om zijn. Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Jenniskens^ installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl De Fietsvierdaagse Venray heeft Stichting Kruisen en Kapellen kije mgewezen als goede doel. Door et ontplooien van diverse activi- iten gaat Kruisen en Kapellen |dens het jaarlijkse fietsevene- lent in juli proberen om geld in zamelen. In juni 1981 heeft het bestuur an Veldeke Venray het initiatief enomen om een werkgroep op i richten, die zich zou gaan ekommeren om de kleine religi- uze monumentjes binnen de emeente te gaan herstellen en Qderhouden, De werkgroep is p 1 januari 1993 omgezet in een ichting. Vanaf 1981 is er door en groep van ongeveer vijftien lensen actie ondernomen om de oelstellingen te verwezenlijken, lp basis van vrijwilligerswerk is f gemiddeld 2000 uren werk per ar gestoken in grote en kleine rojecten. De gemeente kent lim 70 veldkruizen en wegkapel- n, waarvan er een tiental door ledoen van de stichting in de iop der tijd zijn heropgericht, et overgrote deel van de onge- ier vijfentwintig kapelletjes is aor de groep gerestaureerd en 5 meeste veldkruizen, in deze reek overwegend van hout, zijn •mieuwd. Van meet af aan heeft de stichting ervoor geijverd om zoveel mogelijk de oudst bekende toestand van de monumentjes terug te brengen. Aan de hand van foto's uit het uitgebreid opge zette archief zijn kopiebeelden gemaakt van een scala aan heili gen en binnen het eigen atelier werkt een groep medewerkers onder andere aan het afgieten van de kruisbeelden. In de afgelopen jaren is de groep zover geraakt, dal het laatste houten beeld is op gehaald om te kopiëren. Zodoende hebben de tand des tijds en het vandalisme minder greep op deze uitgingen van volksdevotie. De originelen zijn veelal in de collectie van museum 't Freulekeshuus opgenomen of in kerken geplaatst, of naar de parti culiere eigenaren teruggegaan. De meeste kapelletjes zijn voorzien van gesmede hekwerken of heb ben pantserglas voor de beelden gekregen. Er is in 1986 een publi catie voor de Venrayse kruizen en kapellen verschenen en inmiddels zijn er bij alle monumentjes klei ne informatiebordjes geplaatst. De regionale en de landelijke pers hebben meerdere malen belang stelling getoond voor de werk zaamheden. Het werk van een stichting als deze is zonder einde. Er blijven bedreigingen op de klei ne religieuze monumentjes afko men, zoals de gewone slijtage van alle dingen. Het onderhoud van muren en daken, het schilder werk en de beplanting rondom blijven aandacht vragen. Ook in Venray zorgt vernielzucht voor een ergerlijke schade. Vooral in zulke situaties zou dan het begin kunnen zijn van definitief verval, als de stichting niet bij zou sprin gen. Bestemmingsplannen kun nen ook een bedreiging vormen. Zo ijvert de groep voor de ver plaatsing van twee kapelletjes, die door uitbreidingswijken van Venray in de verdrukking zijn geraakt. Gemiddeld telt de werk- lijst twintig actiepunten, varië rend van het afgieten van een kruisbeeld en het vragen van offertes aan een kraanverhuurbe drijf, tot het regelen van een inze gening en het zoeken naar oploss ingen voor problemen bij het afgieten van beelden. De stichting komt aan haar gelden door schen kingen van particulieren en jaar lijkse bijdrage van de gemeente. De opbrengsten uit de offerblok ken zijn in de regel verwaarloos baar en amper voldoende om de reparaties van braakschadc te her stellen. Af en toe lukt het om een projectontwikkelaar of wegen bouwer zoveel voor een project te interesseren, dat zij het volledi ge herstel van een kapel of kruis adopteren. Dan gaat het snel over duizenden euro's. In de regel blij ven de inkomsten beneden de vijfduizend euro. Het grootste deel wordt gestoken in herstel en onderhoud, zoveel mogelijk in eigen beheer om op de kosten te besparen. In de loop van de jaren is eer een reserve opgebouwd voor magere tijden. Die is voor een groot deel gebruikt om de kelder onder de gymnastiekzaal aan de Pastoor van de Gaetstraat in te richten als definitief onder komen. Vanaf december 1998 werk de medewerkers er voor het goede doel. VAN 2! VOOR DE PRIJS SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY Artikel voor de halve prijs II Een selectie uit onze merken: Adidas/Nike/Puma/Mexx/öaastra/TwinLife/Kswiss /Autstralian/ Lacoste/ Oxbow/Meindl/Lowa/Nomad/ftegatta/Berghaus/The North Face/Tenson/e.o. Schoutenstraat 27 - 5801 BS - Venray - Tel.: 0478 582603 Steenweg 18 - 5707 C© - Helmond - Tel.: 0492 522665 Langstraat 49 - 5801 AB - Venray - Tel.: 0478 587479

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13