sielzoekerscentrum tap dichterbij gekomen 'Vbo verdient positiever imago Omwenteling op gemeentehuis In gang gezet •Xx X '*X\ Opening dorpspodium Ysselsteyn 'T VENROJS LAEVE 6ETAEKEND ff v\\ ■X ARTS KEUKENS Niets! Gemeente vindt kwaliteit bouwtekeningen Laagheide II onder de maat. Astma Fonds jEEL EN MAAS Donderdag 13 juni 2002 - Pagina 7 Old )1 De gemeente Venray heeft het Centraal Orgaan ivang Asielzoekers (COA) bericht ontvangen dat het IA het ontbrekende stuk ond in de wijk De Braban- !f heeft kunnen huren. Dit van ongeveer een hectare ls nodig om het AZC in Ven- y op een aaneengesloten locatie te krijgen. Daarmee is de realisatie van het AZC weer een stap dichterbij gekomen. Het college van B en W heeft een klankbordgroep AZC inge steld, die over alle zaken met betrekking lot de realisering van het AZC adviseert. Toen de gemeente vorig jaar april haar plannen voor het AZC aan de klankbordgroep voorlegde, advi seerde deze negatief over het plan om het AZC op een gescheiden locatie të leggen. De klankbordgroep adviseerde om het tussenliggende stuk grond alsnog te verwerven om het AZC op een aaneengesloten locatie te krijgen. Daarnaast verdient de ontsluiting via de verlengde West singel absoluut de voorkeur. Het college heeft toen gezegd de alter natieven te onderzoeken. In het begin is geprobeerd om het stuk grond te kopen, wat echter niet lukte. Daarna heeft het COA contact gelegd met de grondeigenaar en de grond weten te huren. Daar door kan de gemeente Venray nu weer verder met het realiseren van het AZC. Na de vakantieperio de worden de benodigde proce dures opgestart. Wanneer het AZC zijn deuren kan openen is afhankelijk van de snelheid waar mee de procedures kunnen wor den doorlopen. De gemeente ver wacht de opening zeker niet voor het volgend voorjaar. an van Casteren neemt afscheid van het onderwijs Uren en uren kan Jan van isteren, sectordirecteur nbo van het Raayland Colle- verhalen over het wel en ee van het onderwijs, het iayland College en vooral er zijn stokpaardje: het Vbo. il van anekdotes, wetens aardigheden, gebeurtenis- n, regelingen, leerlingen en illega's passeren in een half irtje interview in rap tempo revue. Ruim 38 jaar is Van asteren nu in het onderwijs :tief. Maar nog een jaartje ïtra zal hij niet meer halen, ant op vrijdagmiddag 21 zijn laatste werkdag, rijgt de sectordirecteur van directie van het Raayland allege een feestelijke [scheidsreceptie aangeboden. Zijn opvolger Guus Houtzager al enkele maanden 'in de leer' j Van Casteren. En soms, zo ook deze maandagmorgen, moet de scheidend sectordirecteur zijn opvolger nog even met raad en daad bijstaan. 'Niet meer dan logisch", vindt Van Casteren. "Guus is pas enkele maanden werkzaam bij ons. En het Raay land College heeft natuurlijk ook zijn eigen cultuur en manier van werken. Maar ik heb alle vertrou wen in Guus. Hij zal een prima sectordirecteur voor het Vmbo zijn." Jan van Casteren komt uit Wij- chen, maar verkaste na zijn mili taire tijd haar Venray, waar hij aan de slag ging als leraar van de Pet rus Bandenschool. Op 23-jarige leeftijd. "Er was in die tijd een groot tekort aan leraren waardoor ik slechts dertien maanden in mili taire dienst hoefde. Eigenlijk ben ik bij toeval in Venray beland. Het ging prima, al moest ik in het begin wel even wennen aan het aparte dialect." Nu, op 60-jarige leeftijd, vormt het Venrays dialect geen enkel probleem meer. Van Casteren w^oont en werkt namelijk al 38 jaar in het Venrayse en de gebo ren Gelderlander voelt zich al jaren helemaal thuis 'in het Lim burgse land. "Ik heb natuurlijk jarenlang voor de klas gestaan en dan heb je het Venrayse dialect zo onder de knie', zegt de sectordirecteur lachend. "Tegenwoordig spreken de kinderen .behoorlijk Neder lands, maar vroeger waren er nogal wat kinderen bij die alleen maar Venrays spraken. Ja, ik heb in het begin heel wat vreemde klanken moeten verwerken." Na zijn vijfjarige periode als leraar in het basisonderwijs (Sint Petrus Banden), ontwikkelde de de loopbaan van de jeugdige leraar zich verder op de voormali- XT x* Van ontwerp ioi do laagte- Vorflifd BADKAMERS ge huishoudschool Marianum, waar hij later onder andere adjunct-directeur werd en nog later directeur van de Lbo-tak. En aan die Lbo-leerlingen heeft hij sindsdien voor altijd zijn hart verpand. Geen wonder is het dan ook dat hij na een nieuwe fusie golf in 1995 sectordirecteur werd van het Vmbo van het Raayland College. "In de jaren tachtig liep de inte resse voor het Vbo-onderwijs al erg hard terug. Een maatschappe lijk probleem, omdat het imago van het lager beroepsonderwijs in die tijd niet al te positief was. En dat is in mijn ogen onterecht, want wat is er mis met een goede kapster, boer, timmerman of met selaar? Handarbeid werd als een tweederangsopleiding gezien, waardoor veel kinderen een onjuiste studiekeuze maakten. Ze moesten van hun ouders naar de Mavo of zelfs de Havo en haakten enkele jaren later gedesillusio neerd af. In die tijd heeft het Lbo vaak als een soort sociaal vangnet gefungeerd. En dat is het nog vaak." DIPLOMA Veel voldoening had Van Caste ren dan ook als ouders later toega ven dat ze een verkeerde keuze voor hun kind hadden gemaakt. "Ze kozen eigenlijk niet voor het welzijn van hun kind, maar voor hun omgeving, voor hun eigen imago. Maar sommige kinderen zijn gewoonweg niet geboren voor een kantoorbaan, die willen met de handen werken. Het geeft je als leraar een goed gevoel als je die kinderen later met een prima diploma van school ziet gaan." De laatste jaren is het imago van het Vbo wel wat positiever geworden, "maar het kan nog veel beter", vindt Van Casteren. "Eigenlijk is het raar, want kinde ren die de Vbo-opleiding hebben gevolgd, hebben in tegenstelling tot bijvoorbeeld Mavo- of Havo- leerlingen wel een praktisch vak geleerd en kunnen zo als auto monteur, metselaar of kapster in de maatschappij aan de slag. Dat negatieve imago is voor het Vbo een hard gelag, want het is moei- v roeien tegen de maatschappe lijke stroom in. Het Vbo verdient gewoon een positiever imago." INTEGRATIE De jaren zijn voorbij gevlogen, vindt Van Casteren. "Ik heb 38 jaar met erg veel plezier met jonge mensen mogen werken. Vaak kom ik nu in Venray mensen met kinderen tegen die ik zelf nog in de klas heb gehad. Ja, dan merk je dat je wat ouder bent gewor den." De sectordirecteur vindt het 'een erg goede zaak' dat ook de Vmbo-leerlingen een eigen plek hebben gekregen in de nieuwe unilocatie van het Raayland Colle ge aan de Leunseweg. "In de maatschappij moeten atheneum-, Mavo- en Vbo-leerlingen bijvoor beeld ook goed met elkaar over weg kunnen, dus is het prima dat de kinderen ook op school al op vroege leeftijd met elkaar in aan raking komen. Vroeger ging die groep leerlingen naar die school en die groep naar een andere school, waardoor er geen sprake was van integratie. De leerlingen moeten nu wel met elkaar samen werken en elkaar leren waarde ren. Geen enkele groep is nu geï soleerd. Dat vind ik een erg positief effect van de unilocatie." Verder is het volgens Van Caste ren belangrijk dat de toekomst van bepaalde opleidingen door de huidige constructie gewaarborgd is en dat kinderen uit de regio Venray niet naar Venlo hoeven te verkassen om een bepaalde Vbo- opleiding te volgen. "De fusie van het Vbo-onderwijs met het Raay land College in 1995 is een goede zaak geweest waarvoor wij met onze Vbo-club hard hebben moe ten knokken. Was die fusie niet doorgegaan, dan was een groot deel van het lager onderwijs in Venray opgedoekt. Ja, de groot schalige opzet in een scholenge meenschap voor gymnasium, atheneum, havo, vmbo en prak tijkonderwijs is een prima zet geweest." Jan van Casteren neemt op vrij dag 21 juni afscheid. Vanaf 16.30 uur is iedereen van harte welkom om hem de hand te komen schud den tijdens een receptie in de aula van het Raayland College aan de Leunseweg. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS In Ysselsteyn staat sinds enkele weken een splinternieuw dorps podium in de kern van het dorp namelijk op het Lovinckplein. Dit dorpspodium werd voor het eerst gebruikt om de carnaval te ope nen en af te sluiten, maar een offi ciële opening was er nog niet, maar daar gaat verandering in komen. De in oprichting zijnde stich ting Stichting Lovinckplein in Ysselsteyn en de dorpsraad willen op zondag 16 juni het dorpspodi um officieel openen. Dit zal gebeuren in samenwerking met de plaatselijke horeca. Er zal een dagvullend programma worden neergezet voor jong en oud. 's Morgens om 11.00 uur zal er begonnen worden met een koffie tafel in de Smelehof, dit kan op inschrijving door de dorpsgeno ten. Om 13.00 uur zal de opening plaatsvinden op het Lovinckplein met inzegening door pastoor Jen- niskens onder muzikale begelei ding van Fanfare-Drumband de Peelklank. Vanaf 14.00 uur zullen diverse artiesten optreden, zoals Peeldan- cers, Ouderenkoor, Volksdansen ouderen, Gemengdkoor Vivace, Jeugd Ensemble Slagwerk, Enjoy Together, Smelebrothers, Smele- blaozers en Going La Paz. Verder zal er om het podium heen voor iedereen tot 22.00 uur van alles te beleven zijn. "Doorgroeien naar klantgerichte organisatie" "De vraag van de burgers moet centraal staan. Binnen vijf of zes jaar groeit de gemeente door naar een vraaggerichte organisatie. Dit betetent een grote omslag door onze interne processen te veranderen". Marcel Groot, hoofd P O, gaf woensdag in de commissie Middelen een presentatie van het Organisa tie Ontwikkelingstraject (OOT) dat vorig jaar in gang gezet is. Jaarlijks wordt 1,6 miljoen euro uitgetrokken om te investeren in de ambtelijke organisatie. In de begroting van 2002 is als eerste aanzet 549.000 euro vrijgemaakt. "Want onze dienstverlening wordt bepaald door mensen", zei Groot. De cultuuromslag op het gemeentehuis kan niet alleen gestuurd worden door het managementteam en het college van B en W. Ook de afdelings hoofden krijgen hierin een actie ve rol. "In plaats van alleen beheersen worden ze nu veel belangrijker. Zij vormen de sleutel tot het succes." De omwenteling van de organi satie loopt over drie sporen. Het wordt ingegeven door een missie ('samen werken aan welzijn en welvaart van Venray') en een visie ('Venray, partner met toekomst"). Daarnaast duiken de termen HOB en HRM telkens op. HOB staat voor Herijking Organisatie en Bedrijfsvoering. Marcel Groot: "De vraag is: doen we de dingen goed en doen we de goede din gen." FIRM (Human Resource Management) is een vorm van personeelsbeleid. Het OOT wordt geheel in eigen beheer uitgevoerd. Externe bureaus worden buiten de deur gehouden om de betrokkenheid van de eigen medewerkers te ver groten. Er zijn al diverse discussie bijeenkomsten geweest. Dit moet uiteindelijk leiden tot een slag vaardige en klantgerichte organi satie die zich flexibel opstelt in De afdeling Venray-Horst aan de Maas van het Astma Fonds houdt op zaterdag 15 juni een lot genotencontactdag die samenvalt met het 10-jarig bestaan van de afdeling. De dag wordt gehouden in het ouderencentrum de Kemp haan aan het Kennedyplein 1 in Venray. De dag wordt om 12.00 uur geopend door de voorzitter. Van 12.30 uur en 14.00 uur zal er een workshop yoga worden gege ven. Er staan stands met uitgebrei de informatie over het Astma Fonds. Tevens is er gelegenheid om van gedachten te wisselen met andere astma patiënten. Om 15.30 uur is er een muzikale afsluiting en om 16.30 uur is de officiële afsluiting. een sterk veranderende omge ving. De eerste resultaten zijn al zichtbaar. B en W neemt deze maand een besluit over de nieuwe arbeidsvoorwaarden A la carte waarmee Venray zelfs voorop loopt. "Het is meer maatwerk dan binnen de overheid gebruikelijk is", aldus Groot. "Het sluit aan bij de individuele behoefte van de medewerker. Die kan kiezen uit diverse arbeidsvoorwaarden. Ven ray is hierin redelijk uniek. Uit onderzoek blijkt dat 80% van de afgestudeerde HBO'ers voor het bedrijfsleven kiest. Er is dus iets mis met het imago van de over heid. Bovendien hebben we te kampen met een hoge uitstroom en een gemiddeld hoge leeftijd. Op den duur komen we mede werkers tekort." In september behandelt de gemeenteraad de rapportage van het project Herijking Organisatie en Bedrijfsvoering (HOB) en een concreet spoorboekje van het OOT. Een maand later volgt een uitwerking van de missie en de visie. Dit moet resulteren in een kwaliteitsverbetering van het gemeentelijke product en proces. Roel Reijnders is projectleider van het HOB-project. "De organi satie van de dienstverlening wordt doorgelicht. Daarbij letten we op het proces, formatie inzet, cultuur, wijze van organiseren en structuur. Ook worden de afde lingsplannen getoetst aan de alge mene uitgangspunten en de bedrijfsvoering." Een vergelijking met andere gemeentes (bench mark) moet inzicht bieden in de eigen prestaties wat kan leiden tot verbeteringen. Het HOB-project levert vooral duidelijkheid op. Het wordt zicht baar hoe de processen binnen het gemeentelijk apparaat lopen en hoeveel geld ermee gemoeid is. Consequenties van beleidsbesliss ingen zijn beter vast te stellen. Dit alles moet leiden tot een betere besluitvorming, planning en prio- ritering. Werkaanbod en formatie worden beter op elkaar afge stemd. Bas van den Akker is via een adviesbureau bij de gemeente in dienst gekomen. Hij praatte de commissieleden bij over het Human Resource Management. Dit betekent een verbetering van alle condities rondom werk. Zoals het scheppen van een klimaat waarbinnen de medewerker opti maal tot zijn recht komt. "Mede werkers zijn vaak een onderbe lichte groep bij een ontwikkelingstraject. Er is vaak meer aandacht voor de strategie", zei Van den Akker. "Venray heeft naast instroom ook veel zittend personeel. Ook hen willen we de veranderingen laten meemaken." HRM heeft betrekking op arbeidsvoorwaar den en een persoonlijk ontwikke lingsprogramma. Om de flexibili teit te vergroten komen er meer medewerkers in 'algemene dienst'. "Missie en visie bepalen )de toekomst van Venray. Produc ten en dienstverlening wordén optimaal afgestemd op de klant. De medewerker is degene die met de doelgroep in contact staat. Vaardigheden en gedrag zijn daar bij wezenlijk." René Francken (WD) wilde weten hoe missie en visie naar buiten worden uitgedragen. Mar cel Groot: "Dit moet een normaal onderdeel van de bedrijfsvoering worden. Missie en visie worden eerst ingebed in de organisatie. Daarna wordt het ook naar buiten gebracht. We moeten in Venray ook niet het wiel opnieuw uitvin den. Maar de VNG en ons net werk in de regio gebruiken en ook kijken naar het bedrijfsle ven." Joost Linskens (CDA) vroeg hoe bij 'de medewerkers het enthou siasme over het OOT wordt vast gehouden. "Door de mensen erbij te betrekken en te laten meeden ken", zei Groot. "We moeten het veranderen aantrekkelijk maken. Door de medewerkers perspectief te bieden en ze een ontwikkeling te laten doormaken. En dat bedoel ik niet in financiële zin." Pïyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flvers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeen@flyers.nl y Beugenseweg 11, Boxmeer Tel. 0485 57 31 94 E-mail: info@ak.nl www.ak.nl

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7