Eerste taxirit tussen ziekenhuizen De Foekepot genomineerd met Anansie Torie Pepperspray effectiever dan vuurwapen' De Waan ontvangt tienduizendste bezoeker Midnight Shoppen tijdens Venray Muzikaal Totaal Milieucontrolès in Limburg latform wil meer aandacht voor monumentenbeleid Tweede editie Kleurrijk Venray PEEL EN MAAS j of andere bladen zoals BEZORGEN? Subsidie De Hakkespits Niets! Werkdag aan kruis Ysselsteyn Ü2 IEL EN MAAS Donderdag 6 juni 2002 - Pagina 7 ÏÖMStranA de X/^ïtte. \Jennen BungalowParc - ParcCamping HET OPENLUCHTBAD VAN VENRAY EN OMSTREKEN Gezuiverd strandbad •Frituur met terras Speeltuin Midgetgolf Kind- en gezinsvriendelijk VergW Sparrendreef12, 5807 EK Oostru m- Venray www.wittevenneti.nl tel. 0478-511322 59 iinds vorig jaar kent de imenieente Venray een nieuwe mmissie Welstand, Monumen- ien Architectuur'. Deze eom- ssie komt in de plaats van de de Welstand- en Monumenten- s, nimissie. De nieuwe commissie staat uit vijf leden waarvan drie J perts van buiten Venray, één latselijke vertegenwoordiger en n onafhankelijke voorzitter. Het Lokaal Historisch Platform heeft onder andere naar aanlei ding van deze veranderingen het initiatief genomen om te komen tot een Stichting Monumenten zorg Venray die aansluiting heeft bij het LHPV. Het platform denkt op deze wijze beter in staat te zijn om adequaat te kunnen inspelen op de vele vragen en situaties die zich voordoen op het gebied van de Venrayse monumentenzorg. Verschillende organisaties binnen het platform houden zich op deel gebieden bezig met het Venrayse monumentenbezit. 'Het lijkt hier en daar goed te gaan, maar niets is minder waar', aldus het platform in de nieuwsbrief. 'De witte hui zen aan de Hoenderstraat, de oud ste woonhuizen van Venray, staan ondanks hun beschermde status op instorten. Pand Dingus, voor beeld van 18e eeuwse Gelderse bouwkunst, is voortdurend inzet van twist en raakt alsmaar verder in verval. In Oostrum staat een kostbaar houden Mariabeeld weg te kwijnen, omdat men er geen belangstelling meer voor heeft. En zo kunnen we nog even door gaan'. Aansluiting bij het meldpunt 'Red Mich' van het Limburgse Monumentenhuis is een van de voornemens, maar als eerste staat op de actielijst genoteerd de oprichting van een nieuwe stich ting voor de Venrayse monumen tenzorg. Het platform wil hier voor middelen beschikbaar stellen. Afgelopen zondagmiddag 2 juni werd de 10.000e bezoeker geteld in het infocentrum van de Waan. Paulien Korte uit Boxmeer werd door Erik Peters namens het projectteam in de bloemen gezet. Daarnaast kreeg zij nu alvast liet boek aangeboden dat na afloop van De Waan wordt uitgebracht, en waar de 10.000e bezoeker zeker een plek in krijgt. Iedere dag worden de bezoekers geteld. Wekelijks komen er duizenden bezoekers naar De Waan. Niet alleen uit Nederland, maar ook uit Duitsland en België komen mensen naar deze bijzondere manifestatie. De regioactiviteiten hebben ook geen gebrek aan aandacht. Zo is de voorstelling 'Een kamer voor jezelf van Gerrie Abels tot augustus uitverkocht. De zeer speciale voorstelling, die plaatsvindt in de koude, vochtige kelders van het hoofdgebouw op het St.Annaterrein, is kenmerkend voor De Waan. De voorstelling is hard en ontroerend, een verrassing voor het publiek; En altijd is de relatie met de psychiatrie aanwezig. De oproep van De Waan 'durf de gekte te beleven' slaat blijkbaar aan. Wil jij E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Het Lokaal Historisch Plat form Venray verleent een sub sidie van 1000 euro aan de folkloristische dansgroep De Hakkespits voor de aankoop en het onderhoud van origine le oude kleding en juwelen en het vastleggen van muziek en teksten van liedjes. De Stichting Kruisen en Kapel len ontvangt 800 euro voor de res tauratie van het houten Maria beeld dat voorheen op het Oostrumse dorpsplein stond. De werkgroep Historie Ysselsteyn krijgt een startsubsidie van 450 euro. Ook het Heemkundig Genootschap Castcnray ontvangt een startsubsidie van 450 euro. Kleurrijk Venray II vindt plaats op zaterdag 8 juni van 14.00 tot 20.00 uur op de Bleek en de Grote Markt in Venray. Op deze manifestatie die gratis te bezoe ken is in het centrum van Venray zijn muziek, dans en theater optredens van vrijwillige en semi professionele groepen. Turkse, Tijdens het evenement Ven ray Muzikaal Totaal op vrijdag 28 juni zijn de winkels in har tje Venray geopend tot 23-00 uur voor het zogenaamde Mid night Shoppen. Een heel gezellig gebeuren, want wie wil er nu niet onder muzikale begeleiding zijn of haar boodschappen doen? Nog leuker wordt het wanneer het winkelen na 21.00 uur ook iets extra's ople vert! Een aantal ondernemers in het centrum van Venray heeft dat goed begrepen en doet iets speci aals tijdens deze avond. Zo krijg je bij reisbureau Vice Versa een gra tis reisverzekering wanneer je na 21.00 uur een reis boekt. Leo Hendriks van Enorm heeft al jarenlang BTW vrij kopen na 21.00 uur. Op de vraag wat hij van Venray Muzikaal Totaal vindt, zegt hij: "Een schitterend spekta kel! Je moet er als ondernemer wel iets voor doen, maar dan kun je ook resultaat boeken! Deze dag is voor ons commercieel gezien de beste dag van het jaar, maar Marokkaanse, Spaanse, Afrikaanse en Caribische muziek en dans zijn hier te bewonderen. Sommige optredens betrekken het publiek via workshops bij hun optreden. Op de Grote Markt is tevens een informatiemarkt waar diverse bevolkingsgroepen en organisa ties zich presenteren. Op de ook de gezelligste! Er staan conti nu zo'n 15 tot 20 klanten in de rij voor de kassa!" Leo Hendriks geeft andere ondernemers het advies een actie te verzinnen, zodat ook zij achter af op een succesvolle avond terug kunnen kijken. Zet een aantal statafels voor je deur en regel iets met een horeca-onderneming bij jou in de buurt dat deze af en toe iets te drinken rondbrengt. Dat zorgt direct voor een stuk sfeer! Zeker wanneer af en toe een joekskapel aan komt waaien"! Ook Rinie van de Leur is actief met Venray Muzikaal Totaal. Vorig jaar hadden zij een actie waarbij camera's de deur uit gin gen tegen een speciaal tarief. Zij kijken met veel plezier terug op de bijzondere sfeer die tijdens deze avond in het centrum heerst. Winkelen tijdens Venray Muzi kaal Totaal is dus niet alleen gezel lig maar kan ook direkt voordeel opleveren; let op de advertenties in de speciale Venray Muzikaal Totaal krant! Grote Markt worden de bezoe kers uitgenodigd voor het mede 'scheppen' van een multicultureel kunstwerk. Op het podium worden 'nieu we Venraynaren' geïnterviewd over hun leven in Venray, hun (voormalige) vaderland en wat zij Venray te bieden hebben. De manifestatie wordt georgani seerd door het Multicultureel Plat form Venray (MCP) in samenwer king met de wijkraden. Bij het MCP zijn de Turkse-, Marokkaan- se- en Spaanse organisaties in Venray, evenals het Internationaal Vrouwencentrum aangesloten. Het MCP stelt zich ten doel het behartigen van de belangen even als integratie van minderheden in de Venrayse samenleving. Eind jaren negentig zijn in enke le wijken van Venray feesten geor ganiseerd met als doel de integra tie van allochtone wijkbewoners. Dit initiatief mondde in 2000 uit in een manifestatie in het cen trum van Venray. Deze manifesta tie had, evenals de voorgaande feesten, ten doel de integratie van in Venray woonachtige allochto nen. Bezoekers, organisatie en gemeente Venray hebben de manifestatie positief ervaren. In 2000 richtte de organisatie van Kleurrijk Venray zich op de presentatie van de in Venray woonachtige minderheidsgroe pen aan het brede publiek dat in het centrum aanwezig is op zater dag. In 2002 is de opzet verbreed. Er is samenwerking gezocht met de bibliotheek, de Vrije Academie en het jongerenwerk van de.wel- zijnsinstelling Synthese. In de weken voor en na Kleur rijk Venray besteedt de Openbare Bibliotheek aandacht aan allocht one auteurs. Mathieu Emonts, wethouder Welzijnszaken van de gemeen te Venray, en Guy Peeters, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Stichting Zie kenhuizen Noord-Limburg, stapten vrijdagavond samen in de taxi, ter gelegenheid van de eerste rit van een nieuwe taxidienst tussen de zieken huizen in Venray en Venlo. Het tweetal begeleidde een aan tal ouderen en gehandicapten tot aan Venlo, waar hen een speciaal welkom in het ziekenhuis wacht te. Door de veranderingen binnen de ziekenhuizen Venray en Venlo (de organisatieverandering Over steek) worden steeds meer patiënten met acute en medisch complexe problemen opgeno men in het St Maartens Gasthuis in Venlo. Met name voor familieleden en bekenden die aangewezen zijn op aangepast openbaar vervoer kan dit problemen geven. Om ze tege moet te komen hebben de gemeente Venray, de Ziekenhui zen Noord-Limburg en de provin cie Limburg een subsidie beschik baar gesteld, zodat vanaf 1 juni 2002 tot en met 31 december 2002 dagelijks rondom de bezoek tijden 's middags en 's avonds de taxidienst van Munckhof Taxi kan rijden tussen de ziekenhuizen van Venray en Venlo. De taxidienst is bedoeld voor gebruikers van de Streektaxi Ven ray en is alleen toegankelijk voor 65-plussers en gehandicapten die in het b,ezit zijn van een deelne merspas van de streektaxi. Om gebruik te kunnen maken van de taxidienst moet men zich uiterlijk één uur voor vertrek aanmelden. Om met de taxidienst tussen de ziekenhuizen te kunnen pende len, moet men zelf naar het zie kenhuis in Venray komen. Hier voor kan gebruik worden gemaakt van de streektaxi. De taxidienst tussen de ziekenhuizen is gratis. Deze taxidienst is bedoeld als tijdelijke overbrug ging tot 1 januari 2003. De gemeente wil vanaf 1 januari 2003 in het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (VCC) namelijk een punt- bestemming naar het St. Maartens Gasthuis opnemen, zodat gebrui kers van de streektaxi vanaf 1 januari vanaf hun eigen huis tegen een redelijke prijs naar het zieken huis in Venlo kunnen reizen. Basisschool De Foekepot in Venray is met het project Anansie Torie genomineerd voor de Jeugd Cultuurprijs van Limburg. Samen met vijf ande re inzendingen dingt de basis school mee naar de prijzen die op woensdag 19 juni in Maast richt bekend worden gemaakt. In het kader van Kunst maakt School zijn er in 2001 voor alle groepen 1-2 van de Venrayse basisscholen uitvoeringen geweest in de schouwburg. Anan sie Torie vertelde toen spannende verhalen in Afrikaans/Surinaamse entourage, die in samenspel met kinderen een eigen invulling kre gen. De kinderen hadden in de weken voor hun voorstelling natuurlijk al een en ander over dit thema gehoord en er ook liedjes voor geleerd. Alle scholen hadden hiervoor lesbrieven gekregen van de werkgroep. De werkgroep Anansie Tori constateerde dat met name de kleuters van basisschool de Foekepot een bijzonder dank baar publiek vormden. Zeker speelde ook mee dat er op De Foekepot kinderen uit veel ver schillende culturen zitten en die culturen op een vanzelfsprekende manier door de kinderen aan de orde worden gesteld. Het project Anansie werd daarom voor de Kinjer Kultuurpries, een samen werkingsproject van de provincie Limburg en Kinjerkraom, het kin derprogramma van tv-zender LI genomineerd. Een jaar geleden werden door LI tv-opnamen gemaakt op De Foekepot die later door de Limburgse omroep wer den uitgezonden. Een deskundige jury heeft uiteindelijk beslist dat ook De Foekepot zich op woens dag 19 juni in de Statenzaal van het Gouvernement in Maastricht mag presenteren en meedingt naar de prijzen. De Foekepot ver trekt met veertig kinderen rich ting Maastricht, waar Anansie Torie nogmaals zal worden gepre senteerd. De kinderen zijn al druk bezig met de voorbereidingen voor de uitvoering. olitie neemt nieuw wapen tegen agressie in gebruik 'Ergens' in de maand juni houden de Limburgse over heidsinstanties die een taak hebben in de handhaving van milieuregels een gezamenlijke 24-uurs-estafette-controle. Meer dan 150 toezichthouders zijn die dag in touw over de volle breedte van het milieubeleid en over de volle lengte van de pro vincie. De actie wordt gecoördi- Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS De stichting Kruisen en Kapel len werkt op zaterdag 9 juni vanaf 8.00 uur aan het kruis Jacobspeel in Ysselsteyn. De groep begint met het onderhoud aan bomen en andere beplanting. Daarna plaat sen de leden een nieuwe bank en vervolgens gaan zij met een kraan een deel van het terrein egalise ren. Het kruis Jacobspeel is direct na de oorlog geplaatst. Toen stond het in een open vlakte met veel hei in de omgeving. In de loop der jaren is het hele terrein dicht gegroeid met struiken en bomen. Het gevolg hiervan is dat het kruis vanaf de Deurneseweg niet meer zichtbaar is. De stichting Kruisen en Kapellen wil het geheel weer in de oude staat herstellen. neerd door het Servicepunt Hand having Limburg, waarin vrijwel alle instellingen samenwerken met een taak in het toezicht op het naleven van milieuregels. De juiste datum van de estafetteactie wordt niet bekendgemaakt, van wege het verrassingseffect van de actie. Van Vaals tot Mook worden er acties gehouden op de vier 'kleursporen' van de milieuhand having: natuur en landschap (groen), bedrijven (grijs), ruimte lijke ordening (rood) en water (blauw). Waar zinvol en mogelijk gaan handhavingspartners samen het veld in, het water op en de lucht in. Naar verwachting nemen ook enkele bestuurders deel aan de estafette. Het is de tweede keer dat in Limburg een dergelijke actie plaatsvindt. Naar aanleiding van het succes van de eerste handhavingsestafette in Limburg, in juni 2001, hebben ook de pro vincies Noord-Holland en Noord- Brabant aangekondigd deze methode te gaan inzetten. SAMENWERKING Sinds december 1999 vormt het Servicepunt Handhaving (SEPH) Limburg de spil van de brede gezamenlijke aanpak in de hand having van milieuregels. Naast de provincie werken hierin de gemeenten, het Zuiveringsschap Limburg, de waterschappen Roer Overmaas en Peel Maasvallei, de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van VROM. de Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van LNV. de politie en het Openbaar Ministerie samen. De onderlinge samenwerking in de uitvoering van de milieu handhaving vormt een intensive ring en stimulering van de activi teiten op dit gebied. De gezamenlijke aanpak komt boven dien de effectiviteit van de hand having ten goede. In dat licht past ook de nu geplande estafetteactie. De eerste handhavingsestafette in juni 2001 heeft 315 constate ringen van mogelijke overtredin gen opgeleverd. De verdeling daarvan per hierboven genoemd 'kleurspoor' was als volgt: rood: 14, groen: 13, grijs: 115, blauw. 118, overig: 55- van pepperspray. Het middels is uitgebreid onderzocht door TNO en tot nu toe is geen voorbeeld van blijvend letsel bekend. Herm- kens verwacht dat pepperspray in veel gevallen effectiever zal blij ken dan het vuurwapen: "Als je iemand in een arm of been schiet, kan hij vaak nog functioneren. Met pepperspray maak je direct een eind aan het agressieve gedrag. En dat geldt niet alleen voor mensen, maar blijkt ook uit stekend te werken bij agressieve honden. Pepperspray voorkomt zo het vuurwapengebruik van de agent. Bovendien houdt de ver dachte aan pepperspray geen blij vend letsel over." Woensdag werd het gebruik van het nieuwe pepperspray wapen gepresenteerd dat flink ongemak. Onvermijdelijk zal de verdachte de geïriteercle ogen dichtknijpen en de eerste minuten niet meer kunnen ope nen. De gezichtshuid voelt bran derig aan. Hij of zij krijgt last van kortademigheid en meestal ver liest de besproeide persoon ook voor korte tijd de controle over de lichaamsmotoriek. "In de meeste gevallen geeft de verdach te de pogingen tot verzet direct op en heeft de politie de gelegen heid de aanvankelijk gewelddadi ge persoon snel en zonder weer stand in te rekenen", zegt Huub Hermkens, projectleider Pep perspray en trainer in de politiere gio. De politie zet pepperspray alleen in bij één op één confronta ties en niet bij groepsgewekl. Bij de speciale politietraining wordt veel aandacht besteed aan de nazorg voor de verdachte die met pepperspray in aanraking is geko men. In de dienstauto is een spuit bus met een verkoelende vloei stof en zijn towelettes aanwezig om een eerste verlichting van het akelige effect te kunnen bieden. Vervolgens wordt de verdachte meegenomen naar het politiebu reau waar de verdachte de gele genheid krijgt de ogen flink met water te spoelen. Na drie tot vier uur is het slachtoffer volledig her steld. In vier regio's werd vanaf 1999 een proef gehouden met pep perspray. De proef is geslaagd en wordt nu landelijk ingevoerd. De streefdatum om pepperspray lan delijk te gaan gebruiken is 1 okto ber, maar verwacht wordt dat alle politiekorpsen begin 2003 het nieuwe wapen in gebruik zullen nemen. Sinds begin april zijn 1800 politieagenten in de politie regio's Limburg-Noord en Brabant Zuid-Oost opgeleid in het gebruik De politie Limburg-Noord met ingang van vrijdag 7 (morgen) gebruik maken het nieuwe wapen pep- Daarmee kan een snel en zonder let- toe te brengen onder con trole worden gekregen en ingerekend. De politie heeft met de pepperspray een goede aanvulling op de wapenstok cn het vuurwapen. Pepperspray zit in een klein busje, dat de agent in een speciale houder aan de gordel kan meedra gen. Als de verdachte in het gezicht wordt gespoten met een straal pepperspray veroorzaakt

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7