pgraving van het begraven Itaar van Sint Anna "Straatraces worden in Venray niet getolereerd *>,s 30 km-zone bij De Toverbal f# luiting Dolle Jan MCC wil kleinschalig circuit Restaurant en grand café in oude raadhuis Bestemmingsplan buitengebied kost twee ton meer Ruyten coördinator De Peel AN\éVeia jijkraden gen instwerk op 3 tonde Bedrijfs-, afscheids-, of verjaardagsborrel met uitzicht? Informeer naar de mogelijkheden op onze "vide-bar"! THEATERCAFÉ1 cU KYtWt Gewond Binnenbrandje I EN MAAS Donderdag 6 juni 2002 - Pagina 5 ïdag 9 juni vindt op het ia van de psychiatrische ïting Sint Anna in Venray bijzondere gebeurtenis De Werkgroep Archeo- en Stichting Kruisen en lien gaan het altaar aven dat hier in de jaren door de zusters van Sint werd begraven I; ;ele leden van schutterij Sint die zich vanwege de naams- intschap nauw met de ting verbonden voelen, zul- aarbij een helpende hand ken. De leiding van het pro- in handen van Koos Swin- voorzitter van Kruisen en ^llen eri voorzitter van het Historisch Platform Ven- üwinkels is ook een van de ers van de archeologie in ay. De performance maakt uit van het project Wande- joor Het Gesticht. Deze cul- listorische wandeling over nnaterrein is een van de acti ën in het kader van De maandag gesloten idstraat 12, tel. 581553 'f e, et Wijkradenoverleg in ray is tegen de mogelijke [,t ist van een kunstwerk op n. rotonde Noordsingel-Raad- istraat. Kunstenaar Reinier pers heeft het plan om op rotonde kruisen te plaatsen daaronder geconserveerde senen van overleden lënten te begraven, j de opening van kunstmani- itic De Waan in Venray liet nisator Joop Wismans weten Ie geknakte kruisen een plek :n krijgen op een van de udes. Het kunstwerk staat tij- J s de tentoonstelling op het I'eld voor de hoofdingang van [nna. Het Wijkradenoverleg dit absoluut niet zitten en rijft dit dan ook in een brief het college van b en w en de lsfracties in Venray. 'Dit past onze ogen niet en geeft een 1 keerd beeld van datgene wat psychiatrie voor Venray in het leden heeft betekend. Wij zijn mening dat er betere voor den zijn die staan voor 100 f r psychiatrie in Venray dan nakte kruisen, die een kerk te* sfeer op een rotonde oproe- l, aldus het Wijkradenoverleg de brïef. Het Wijkradenoverleg, irin de wijkraden en platfor- Brukske, Zuid, Antoniusveld fenray-centrum zijn vertegen- )rdigd, is er zich van bewust de politiek in zekere zin carte che heeft gegeven aan de nisatie van De Waan om stvoorwerpen, voortkomend le grootschalige kunstmanifes- te plaatsen op rotondes. iar", zo schrijft het Wijkraden- trleg, "Wij kunnen ons niet orstellen dat een dergelijk nstvoorwerp toen in beeld De briefschrijvers zijn van ning dat de kruisen op de tonde aanstootgevend werken door vele mensen als onesthe- ch worden ervaren, ongeacht er nu wel of niet zaken onder graven worden. Het Wijkradcn- crleg denkt dat deze uiting van tnst in de openbare ruimte een smalle draagkracht heeft bij Venrayse bevolking. Het over vraagt aan b en w en de raads- cties om op te treden tegen het aatsen van deze uiting van kunst niet toe te staan in de openba- ïiiimte. Waan, de manifestatie over kunst en psychiatrie die tot 1 oktober plaats vindt, eveneens op het Annaterrein. Ook zal die zondag aandacht geschonken worden aan de kerkelijke kunst op Sint Anna. De kapel van het instituut bezit werk van enkele bekende kunste naars, Niel Steenbergen, Egbert Dekkers, Renald Rats. Deze kun stenaars hebben werk van groot formaat nagelaten, maar het is zeer de vraag of al die kunst behouden kan blijven vanwege de op handen zijnde sluiting van het instituut. Het grote inrichtingster rein en de gebouwen zullen bin nen afzienbare tijd in andere han den overgaan. Gebouwen en terrein krijgen een andere bestemming. Onzekerheid bestaat over de toekomst van de kapel. Het Lokaal Historisch Platform Venray wil op deze wijze aan dacht vragen voor het behoud van een belangrijk cultureel erf goed. OFFERTAFEL Ook het begraven altaar maakt deel uit van dat erfgoed. In 1955 werd bij de modernisering van de inrichtingskapel het oude altaar vervangen door een nieuwe tombe van de Brabantse kunste naar Niel Steenbergen. De zusters van Sint Anna wisten echter niet goed wat met de oude afgedankte offertafel te doen. Het altaar, dat dateerde uit het begin van de vori ge eeuw, werd gemaakt in een van de ateliers in het Belgische Gent. De zusters voelden er niets voor om deze gewijde offertafel te slopen en praktisch als ze waren namen ze het besluit om het dan maar te begraven. En zo komt het dat Venray de enigste plaats is in ons land waar een altaar in de grond zit. Het bisdom Roermond, waar men spreekt van een curieuze gebeurtenis, stemt in met de opgraving evenals het dekenaat Venray. Het is echter nog steeds de vraag wat de opgra vers precies zullen aantreffen. Onlangs is de exacte plek gevon den waar het altaar is begraven. Enkele delen werden al naar boven gehaald, maar het is niet bekend wat er verder nog in de grond zit, noch in welke staat de rest van het altaar verkeert. Mocht de tombe nog in een redelijke staat verkeren, dan wordt over wogen om het te bestemmen als rustaltaar bij de Lourdesgrot nabij het Sint Jozefklooster. Een defini tieve beslissing is echter nog niet genomen. Zondag is het dan zover. De handen van de archeo logen en opgravers jeuken. Het programma ziet er als volgt uit: 12.00 uur. Korte rondgang en inleiding in de kapel van Sint Anna. Onderwerp: De kerkelijke kunst van Niel Steenbergen, Egbert Dekkers, Renald Rats en anderen. Gids en inleider is Koos S winkels. 13-00 uur. Opgraven van het altaar. Locatie: nabij het ketelhuis op het inrichtingsterrein. De opgraving wordt uitgevoerd door leden van de Werkgroep Archeo logie, Kruisen en Kapellen en Schutterij Sint Anna. 15.00 uur. Herhaling van de rondgang en de inleiding in de kapel. Uiteraard is er ook alle gelegen heid om de kunstmanifestatie te bezoeken of om de cultuurhisto risch wandeling Wandeling door Het Gesticht te maken. Boekjes met een uitvoerige beschrijving van de wandeling, met foto's en plattegronden, zijn verkrijgbaar bij de informatiebalie van De Waan, bij de Venrayse boekhan del, VVV Venray, museum 't Freu- lekeshuus en Stichting Stadspark Venray. Het boekje, getiteld Wan deling door Het Gesticht, telt 64 pagina's en is zeer fraai uitge voerd. De prijs is uitzonderlijk laag en bedraagt 3,00 schouwburgplein 1 5801 bv venray tel 0478 587739 fax 0478 512066 Donderdagmiddag is bij een aanrijding op de Spoorstraat in Vierlingsbeek een 26-jarige auto bestuurster uit Overloon gewond geraakt. Het ongeval ontstond toen de auto van de vrouw in een bocht de trottoirband raakte. Ver volgens begon het voertuig te slingeren, botste legen een lan taarnpaal en kwam op de kop tot stilstand. Het slachtoffer moest door de brandweer bevrijd wor den. Zij kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. De gemeente Venray gaat 135.333 euro uit het begro tingsbudget beschikbaar stel len voor de inrichting van een 30 km-zone in de Ursulastraat, rondom basisschool De Tover bal in Venray. Dat heeft het college van B en W dinsdag besloten. In het schooljaar 2000-2001 zijn de basisscholen De Kemp en de Dr. Poeisschool samengegaan in basisschool De Toverbal aan de Ursulastraat, voor beide scholen een nieuwe locatie. Dit leidt ertoe dat ongeveer 170 leerlingen een nieuwe route lopen, fietsen of door ouders met de auto gebracht worden van huis naar school en weer terug. Onder andere door de realisatie van de nieuwe bouwlocatie De Brabander zal dit uitgroeien tot zo n vierhonderd leerlingen. Het verkeer op de school-thuisroute zal door deze ontwikkeling de komende jaren naar verwachting verdubbelen, waardoor het risico op verkeersongevallen toeneemt. Om de verkeersveiligheid te bevorderen wil de gemeente Ven- De Venrayse politie heeft afgelopen zondag voorkomen dat er illegale straatraces heb ben plaatsgevonden op de Spurkterweg. Er hadden zich zo'n driehonderd automobilis ten verzameld die van plan waren om op die weg races af te werken. Buiten de deelne mende automobilisten hadden zich nog eens honderden mensen verzameld die van het 'schouwspel' getuige wilden zijn. De politie, met vier surveillan ce-auto's nadrukkelijk aanwezig, deelde diverse bekeuringen uit voor onder andere roekeloos rij gedrag en cïaxoneren. Rond 22.30 uur vertrok de groep straat racers richting Grubbenvorst en Bergen om daar te racen. De groep had eerder die avond ook al tevergeefs geprobeerd om in Landhorst te racen. Burgemeester Jos Waals en wethouder Jan Dries- sen hadden zich zondagavond ter plaatse op de hoogte gesteld van het illegale racen in Venray. Zij voerden daarbij overleg met de Afgelopen zondag verzamelden zich honderden veelal jonge automobilisten in Venray om te racen veelal jonge automobilisten. "Maar het blijft duidelijk dat we dit soort races niet in Venray tole reren", aldus wethouder Driessen, die verkeersveiligheid in zijn por tefeuille heeft. Het illegale racen is dinsdag aan de orde geweest tij dens het wekelijks overleg van burgemeester en wethouders. Nog deze week heeft Driessen overleg met de leiding van het politiekorps in Venray. "De poli tie is de laatste weken preventief te werk gegaan. We gaan bekijken hoe we dit de komende tijd pro jectmatig meer sturing kunnen geven om dit niet te tolereren gedrag in Venray te weren", aldus Driessen. Opvallend is dat de gemiddelde leeftijd van de aanwe zige automobilisten nogal laag ligt, de meesten hebben nog niet zo lang geleden hun rijbewijs gehaald. Vincent uit Gennep legt uit waarom de straatraces zo pop ulair zijn onder de jongeren: "Het is fun, gewoon kicken. Het is er echt heel gezellig. Nee, zelf racen doe ik niet want ik heb nog geen rijbewijs. Ik ga steeds met een kameraad mee, die rijdt wel." Plaatsgenoot Marco gooit zich wel in het strijdgewoel: "Ik heb een Opel Corsa'tje, de auto zelf weegt slechts 840 kilo, daar ligt nu een tweeliter zestienklepper- motor in. Daar reed ik laatst een Porsche mee weg. Het zuipt wel, maar vliegt des te harder van de plek af." De jongeren gaan ook in discussie met de aanwezige poli- tie-agenten. "Maar wat hebben jul lie hier nou tegen? Ik mag hier toch zeker gewoon rijden?", vraagt een van hen zich hardop af. "Ja, maar als je harder dan vijf tig rijdt piag dat weer niet en krijg je een bekeuring", krijgt hij als duidelijk en logisch antwoord van de gezagsdrager. Een straatracer die anoniem wil blijven, stelt de aanwezigheid van de politie in zijn geheel niet op prijs. "Vorige week heeft iemand tijdens de race in Bergen, terwijl anderen met de wouten stonden te praten, een kraaiepoot op een band van die politiewagen geduwd. Toen die politiewagen wegreed klapte z'n band. Ook nu zijn er meerdere die kraaienpoten bij zich hebben. Nee... zien mag je ze niet." Onder tussen proberen Waals en Dries sen geduldig uit te leggen waar om de illegale straatraces onverantwoord zijn. "Levensge vaarlijk", aldus Driessen, "Ik moet er niet aan denken dat iemand de beheersing over zijn voertuig ver liest. Hier staan honderen mensen langs de kant te kijken. Als zo'n auto de menige inrijdt, is de ramp niet te overzien." Een straatracer probeert burgemeester Waals dui delijk te maken waarom de races niet gevaarlijk zijn. "Waarom nou al die zandhopen op De Hulst? Daar kunnen we toch geen kwaad? Daar is een mooi geschikt stuk asfalt, daar kunnen we met twee wagens naast elkaar rijden en als er eens eentje over de kop gaat komt hij goed terecht in het zand naast de weg.... Waarom mogen we daar nou niet? Op het Peelcircuit kunnen we ook niet terecht, want daar is amper een recht stuk weg bij." Burgemeester Waals heeft underdag besloten tot slui ng van liet café Dolle Jan aan Hoenderstraat 2a. De slui ng duurt tot en met 12 juni nis het gevolg van de ongere mdheden die zich de laatste in de horecagelegenheid norgedaan hebben. De burgemeester is tot zijn «luit gekomen aan de hand van politierapport waarin mel ig wordt gemaakt van een aan- Ivoorvallen van uiteenlopende ird in de laatste drie maanden, riarbij de openbare orde werd erstoord. Tevens is in deze periode een total keren geconstateerd dat de in de Drank- en Horecawet voor geschreven leidinggevende niet aanwezig was in het horecabe drijf. In februari van dit jaar is café Dolle Jan vanwege nagenoeg dezelfde redenen reeds gesloten geweest voor een periode van tien dagen. In het belang van de openbare orde heeft de burge meester nu besloten het café te sluiten voor de duur van veertien dagen. Voordat het sluitingsbevel werd gegeven is de betrokkene gehoord, maar de burgemeester heeft in het verweer geen aanlei ding gezien om niet tot dit besluit te komen. Afgelopen zondag is er door nog onbekende oorzaak een klei ne binnenbrand ontstaan op de tweede verdieping van een gebouw op het St. Annaterrein. Het ging om een leegstaande en geheel afgesloten afdeling. De brandweer rukte met twee voer tuigen uit. Bezoekers van 'De Waan' waren erg verbaasd de brandweer in actie te zien en dachten in eerste instantie dat het om een oefening ging, totdat bleek dat men het gebouw niet in mocht om de kunstwerken op de benedenverdieping te bekijken. PEEL EN MAAS een abonnement waard Motorcrossclub Venray (MCC) is voorstander van een kleinschaliger alternatief dan een combinatie van een Indy- carcircuit met een auto-, speedway-, kart- en crosscir cuit dat nu als eerste wordt onderzocht. Dat heeft MCC het college van B en W van de gemeente Venray in een brief laten weten. MCC, de oudste gebruiker van het circuit, geeft de voorkeur aan een alternatief op niet-commer- ciële basis binnen de gemeente grenzen van Venray omdat een circuit buiten Venray volgens het bestuur hét bestaansrecht van de vereniging zou kunnen ondermij nen. De vereniging denkt dat de combinatie van een ïndycarcircuit met in de nabije omgeving een motorcrosscircuit het aantal zoek- locaties sterk zal beperken. Het bestuur pleit er dan ook voor om naast een locatie voor een ïndy carcircuit ook te zoeken naar alternatieven waarin alleen de ver enigingen die van een zandpar- cours (MCC en Autocrossclub Veulen) gebruik maken een plaatsje kunnen krijgen. Het college van de gemeente Venray heeft het bestuur inmid dels laten weten dat de drie betrokken overheden, Rijk, pro vincie en gemeente, naast het besluit om op termijn tot sluiting van circuit De Peel over te gaan, ook de erkenning van het bestaansrecht van zogenaamde 'lawaaisporten' hebben uitgespro ken. 'Bovendien is eveneens de heldere intentie uitgesproken om ons gezamenlijk als overheden in te spannen om een alternatieve locatie voor circuit De Peel in Noord-Limburg te vinden', aldus hét college, dat goede hoop heeft dat er een alternatieve plek zal worden gevonden waar ook de motorcrossclub op een legale wijze haar sport kan blijven beoe fenen. Ondernemer Maessen heeft het initiatief gelanceerd om een ïndy carcircuit naar Venray te halen. Nadat de Peelbergen op de grens van de gemeenten Horst aan de Maas en Sevenum afviel, kwam het toekomstige industriegebied ten zuidoosten van Venray in beeld. Het beoogde terrein ligt tussen de A73, Deurneseweg en Oirloseweg in. Omdat De Peel over maximaal drie jaar gesloten moet zijn laat de gemeente door het Economisch technisch Insti tuut Limburg (ETIL) en Arcadis in eerste instantie een onafhankelijk onderzoek doen naar een combi natie van beiden. ray van het gebied een 30 km- zone maken. Onlangs is basis school De Toverbal door het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Limburg (ROVL) ook aange wezen als pilotproject 'verkeers- veiligheidsarrangementen', dat streeft naar veilige schoolroutes. Verder wordt er door het colle ge van B en W 35.350 euro uitge trokken voor het aanbrengen van rode fietssuggestiestroken op de Castenrayseweg en 30.000 euro voor het realiseren van een pla teau op de aansluiting Castenray- seweg-Klein Oirlo. B&S Horeca BV nieuwe eigenaar Van Benschop Swinkels Horeca BV (B&S)is de nieuwe eigenaar van het oude raad huis aan de Grote Markt 1. Dat heeft het college van B en W van de gemeente Venray dins dag besloten. B&S heeft de gemeente Venray een plan overlegd met een grand-café met terras, een eetcafé/brasse rie, restaurant en culinaire shop en een wijnproeflokaal. Wanneer de zaak de deuren opent, is nog niet bekend. De gemeente Venray heeft op 8 mei 2002 de biedingen op de openbare verkoop opengemaakt. Bij het gunnen was zowel de prijs van belang, als het bieden van een hoogwaardige en grootschalige uitstraling van het pand. Daarbij ging de voorkeur van het college van B en W nadrukkelijk uit naar hoogwaardige horeca-invulling. Van Benschop Swinkels (B<& S), kwam volgens het college als enige tegemoet aan de wensen rond de ppenbare verkoop. In totaal zijn er vier biedingen uitge bracht. 'Het college van B en W heeft met de gunning gekozen voor consistentie van een hoog waardig beleid voor het centrum', laat woordvoerster Lianne van Klaveren van de gemeente Venray weten. De voorkeur van het college van B en W voor hoogwaardige horeca vloeit voort uit de detail handelsnota uit 1999 en een haal baarheidsstudie uit 1997. In de haalbaarheidsstudie is gekeken naar de herstructureringsmoge lijkheden van het voormalig raad huis van Venray. Met name de ver bindingsfunctie van de Grote Markt zouden door deze horeca functie met grote terrassen kun nen worden versterkt. Deze hore cafunctie kon volgens de haalbaarheidsstudie in combinatie met kantoren, detailhandel en wonen worden ingevuld. De nieuwe eigenaar B S is niet de hoogste bieder geweest: zij heeft de gunning verkregen voor 204.000 euro. Het plan van de hoogste bieder, een projecton- wikkelaar uit Enschede had 400.000 euro over voor het oude raadhuis, bood burgemeester en wethouders niet voldoende ver trouwen voor de hoogwaardige kwaliteitsimpuls die zij juist op die plek noodzakelijk achten. Voor het starten van de openbare verkoop zijn er 250 potentiële gegadigden aangeschreven. Tevens is er landelijk geadver teerd. De bezichtigingdagen zijn goed bezocht: 60 a 70 belangstel lenden. PEEL EN MAAS een abonnement waard Het bestemmingsplan bui tengebied gaat 205-000 euro meer kosten. De herziening van het uit 1980 daterende bestemmingsplan heeft veel vertraging en dus extra kosten opgelopen. In 2003 moet het nieuwe plan voor het grond gebied buiten de dorpskernen in werking treden. Toen in 1996 werd gestart met de herziening dacht de gemeente eind 1997 klaar te zijn. Maar eerst de varkenspest en later de MKZ- crisis gooiden roet in het eten. Daarnaast kende de afdeling Ruimtelijke Ordening een groot personeelsverloop. En bovendien bleek het ingehuurde adviesbu reau BRO onvoldoende kwaliteit te leveren. Dat zorgde eveneens voor vertraging. De gemeente heeft inmiddels met BRO gebro ken en gaat het bestemmingsplan in eigen beheer afwerken. De afdeling Ruimtelijke Ordening wil de regierol weer zelf in handen krijgen. Al deze factoren hebben geleid tot kostenoverschrijdingen. In 2001 en 2002 werden intern 1850 uren extra gemaakt wat een kos tenpost van 145.000 euro ople verde. Meerweek van adiviesbu- reau BRO vergde 32.923 euro. De gemeente liep daarnaast 27.227 euro subsidie van de provincie Limburg mis omdat de actualise ring niet binnen twee jaar kon worden afgerond. Momenteel worden de ruim 360 binnengekomen reacties op het voorontwerp verwerkt. De provincie moet nog een positief advies afgeven vooral over de rela tie van het bestemmingsplan met de reconstructie van het platte land. Naar verwachting zal het ontwerp eind 2002 gereed zijn. Naast bovenvermelde perikelen is het platteland de laatste jaren flink in beweging. Nieuwe ont wikkelingen als mestverwerking, recreatie, windmolens, landgoe deren en antennemasten moesten ook worden meegenomen. In de komende jaren ipoeten alle bestemmingsplannen geactu aliseerd worden. Na het buitenge bied zijn de kernen van de tien kerkdorpen aan de beurt. Daarna de buitenwijken en de bedrijven terreinen van Venray en als laatste het centrumgebied van Venray. Wethouder Frits Ruyten gaat namens het college van B en W als coördinerend portefeuil lehouder optreden voor alle zaken die rond circuit De Peel spelen. Dat heeft het cbllege van B en W dinsdag besloten. In het vorige college was de burgemeester aan gewezen als coördinerend porte feuillehouder, maar het duale stel sel maakt een voortzetting van dit besluit onmogelijk. Circuit De Peel in Vredepeel is al vanaf 1975 illegaal in gebruik. Omdat het in een natuurgebied ligt en de vereiste vergunningen ontbreken moet het daar verdwij nen. De provincie Limburg wil niet meewerken aan de wens van de gemeente Venray om het race circuit toch legaal aan de Peelweg te krijgen. Ondernemer Maessen, eigenaar van het circuit, heeft tevens het initiatief gelanceerd om een ïndy carcircuit naar Venray naar Ven ray te halen. Nadat De Peelbergen in Sevenum als eerste optie afviel, kwam het toekomstige industrie gebied ten zuidoosten van Vent- ray in beeld. Het beoogde terrein ligt tussen de A73, Deurneseweg en Oirloseweg in. Omdat De Peel over maximaal drie jaar gesloten moet zijn laat de gemeente nu een onderzoek naar een combinatie van beiden. Het onderzoek van ETIL/ Arcadis richt zich op het milieu en de bedrijfseconomische kansen van de locatie tussen Ven ray en Oirlo.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5