Toen de pest in Venray heerste (1635-1636) een documentaire F PEEL EN MAAS Donderdag 2002 - PaginJSL l Pagina II DE PEST IN ONZE CONTREIEN In ,1635 woedde volgens Stiffens de pest op verscheidene plaatsen, onder andere te Swol- gen. een dorp op anderhalf uur afstand van Ter Horst gelegen, zodanig dat de ene mensch de andere kwalijk (kwellik) ter aarde kon bestellen. In het Armengildcarchief van Wanssum begint de nieuwe opzet van t armenboek in 1650 met de woorden: Also in de jaeren 1635 en 1636 bij de grote sterfte doen tertyt hier allomme inde landen gecóntinueert (geduurd) heeft etc. - Van Arcen wordt gemeld, dat daar de zomer van 1635 buitenge woon heet was en het trekken van grote aantallen soldaten met slechte hygiënische voorzienin gen van die tijd. er mede-de oor zaak van waren, dat er een ver schrikkelijke pestepidemie uitbrak. Veel Franse soldaten werden door Arcenaren begraven en zo kon het niet uitblijven dat in augustus 1635 de eerste slacht offers vielen. Die doeden. die hier gestorven syn int lest van den somer. herbst ende winter 1635'. staat boven een lijst van 182 dóden, waar er in 1636 nog der tien bijkomen. Zeker 1/4 deel (25%) Nan de bevolking was aan de ziekte ten offer gevallen. Het is in onze ogen een redelijk percentage met al die soldaten over de vloer! De meest voorkomende ziektes waren toen de pest en de rode loop (malesoen). In 1635 brak in de Peelstreek en de Meijerij de pest uit. Met ongekende snelheid en woede verspreidde zij zich. In Helmond stierven volgens Ouwerling 3000 mensen. Helden werd in 1636 door de pest geteisterd. Heelmeester Derick van Oeycn werd het slachtoffer. Hij schonk toen een bedrag van vijftig gld voor de bóuw van een Hevligh Huysken. In Venlo is het pastoor Goswi- nus Deckers van de St. Martinus- kerk die aan de pest sterft. In Blitterswijck woedde de pest in de jaren 1635 en 1636 zo zeer, dat er gebrek was aan arbeids krachten omdat het volck soe seer verstorv en weer' In Oirlo brak in november 1635 een besmettelijke ziekte uit. die wordt aangeduid door de pastoor als het 'roet malesoen', brantsiec- ke ende peste. Normaal is het róód malesoen de rode loop. In drie maanden tijds, van november tót januari van het volgend jaar stierven er volgens de pastoor 205 mensen, die hij met naam en toenaam noemt en dan moet de tweede pestgolf nog komen. Hoeveel mensen zouden er toen in Oirlo gewoond hebben? 300? Meer beslist niet. En dan te verne men dat er ongeveer driemaal zo veel huwelijken in het jaar erna gesloten worden. Ook dit vinden wij onverklaarbaar. Omdat het weer interessant is, laten wij de lijst van doden, opge tekend door de pastoor, Joannes Molitoris (Mulders) hieronder vol gen en door de schrijver van com mentaar voorzien: (M betekent, dat de naam voorkomt in het Meetboek van 1628; 1630 bete- ketn, dat de naam voorkomt in de bélastinglijst van 1630). Enneken, de vrouw van Thies van Issum, Gerit de zoon (Thijs van Issum wordt ook wel Thijs Verrijckt genoemd M); Bely Peitsen, Jan haer soen, Tuenisken. die dochter met een kint (1630). (Bely is waar schijnlijk de vrouw- van Gyskcn PCvtsen (M en 1630); Henrich die Graeff, Henrich sein soen mit een kint. Thies op den Hennicken. Mtric, sein frouw mit en kint; Wil- bert-Jennicken die kinderen mit 4 kinderen; M Mcickens. Grietgen de dochter, Henrisken, Hilden de dochters, Floris de soen. Giskcn Sjjmons - Japken sein dochter mit 2 kinder, noch een knecht (ver moedelijk is Gisken de zoon van Symon Rutgns) (M): Peter Gerits soen en dochter; Jan Teuckcns meth sein huisfrouw, Gertgen ende Ann sein dochteren (M) (1630); Derick Teukens frouw. genaemt Stien mit twee kinderen (zoon van Jan Teucken?); Gossen Lamberts, Jennickien sein huysf rouw, Lambert sein soen met noch een communicant mit noch 4 kinderen; Dries den soen; Coen Driessen (M) 1630), Hilken sein huisfrouw; Frens Coenen meth seinn huysfrouw mit 2 kinderen. Segerkcn Coenen, dochter Jen- necken Theus. noch 2 kinderen, ein knechken ende maaght Peerken. Beelken en Jan, kinde ren van Wilhelmken op Rie- broeck (vermoedelijk relatie met Drys op Riebroeck) (M): Peerken, Jan Wilhelms frouw- mit 2 kinde ren; Gacrdt Wilhelms; Jan Wil- hems' vader Jacop ende de dochter mit 3 kinderen; Jacop Jap- kens. Meri seinn huysfrouw. Jacp- ken de soen, Heelken, de dochter mit een knecht, Seger de zoon (1630); (Jacob Jacops wordt ook wel Koenen, genoem'd). Henrich Jans. genaempt de Prins en Jan de soen (M) (1630) (eerst Trijn Tho massen nu Hanrick de Prince); Jan. Kerstgen Simons soen (M); Peter. Hermckcn Angesants soen ende dochter Gertgen en Trin de dochter (M); Ardt angen Zandt. Lisbeth sein huysfrouw, 4 kinde ren (M); Derisken aengen Holt mit 2 van Hermscn aengen Holt kin deren (zie Pestkruis op kerkhof Oirlo); Wilhelmken op den Thiendhof (1630) (M); Barbara Derick Pastoors frou met een kint (1630) (M); (zie verderop in dit artikel); Wilbert Wilhelms; Jen- nken. Peter Wilberts huisfrou mit 3 kinderen (M); Wilhelmken, Rei ner Cocsters frou mit 3 kinderen (M?); Henrich Jans. genaempt Cout. Lisbeth syn frouw, Geert- gen de dochter (1630): Jennic- ken. Reiner Schoots frouw. Ann de dochter (kleinzoon van Reiner, wordt later onderwijzer in Ven ray); Wilhelm Mennens, Mericken sein frouw (M) (1630) met 2 kin deren: Met, Derick op den Wiens huysfrouw-: Jan van de Kerckhof Deriske sein huysfrouw. Jan. Trin sein dochter soen: An Hebben's dochter, genaempt Grietgen. 3 Brabanders van Dornen im mein huys. Jan. Ardt, Thomas; Nclis Theus, Henrisken sein frouw; Mericken. Dries Theus' huysf rouw; Mericken Theus; Seger lngenbruyck. Aligen sein huysf rouw; Trin Nolen met 2 commu nicanten: Teunisken op gen mit 2 kinderen Floris. Meri Meikes soen (1630): Seger Minten Summa Summarum, soe binnen groot en kleyn Oerle syn gestor ven aen t'root malesoen. brant- sieckte ende Peste in anno 1635 ad 205. Uyt het relaes van de Eerw H. Joannes Molitoris. Pastor alsdoen getrocken door Joes Revckern in Oerlo 1717. daten alhier gestorven also (toen) het Franse leger met de Staten van Holland nederwaerts affkw amen van Loven (Leuven)". 1635: in October syn diverse gevluchte personen hier gestorven. 1635: "op 6 novembris is gestorven Peter den Kollener; hellebardier 1636: op 6 juni is hier gestorven Simon Janssen van Ours en zijn metgesel Bastiaen van den Bosch, soldaten van de Compagnie van Capitein Pol, liggende in het gar- nisoen tot Gennep, bevde gescho ten svnde omtrent den kerkhoff'. De overlijdens te Boxmeer: op jaarbasis 1631-1638) Wij hebben deze uit het parochieel dodenregister verza meld van 1631 t/m 1638, zodat u zelf de jaarlijkse toe- en afname van het aantal overledenen kunt" beoordelen: 1631: 9 overlijdens; 1632: 10 overlijdens; 1633: 10 overlijdens; 1634: 12 overlijdens; 1635: 93 overlijdens; 1636: 79 overlijdens; 1637: 12 overlijdens; 1638: 12 overlijdens. Ook hier blijken de feitelijke getallen niet te kloppen met de opmerking van 330 overledenen in de marge, 'n Verschrijving? 'n Optelfout? Wij weten het niet. Niettemin blijven de jaren 1635 en 1636 toppers, die schril afste ken tegen het normale jaargemid delde van ongeveer tien overlij dens. - De overlijdens te Boxmeer op de titel: 'Deze naevolgende perso nen, slaepende in den Heeren. proptedeum (gratis) pro memory dootkisten'. Het armengilde heeft toen betaald aan: Peter Mertens (timmerman tot Merselo) voor Willem Loders een kist: voor Peter Schule drie kisten; Aen Jan l'elent voor Gerit de Wever 1 dootkist: voor arme luy- den int gasthuys gestorven 2 kis ten. voor de schemele maet tot Peter Bistervelts gestorven; voor een schemel man van Straelen in de schu) r van de pastoor gestor ven. voor het kint van Gerit Mais. Aan Gerrit Verblact; voor de frow van Jacob Metten; voor Schulle kint: voor een armen knecht in Peter Scherders schuir gestorven; voor Berber Jacobs en zijn zoon: twee dootkisten; voor drie kinde ren van Peter Schul; voor Willem Loders (zie hiervoor); voor een kint van Jenniken de Haen; voor Lysbet Heicken; voor de vrouw van Peter Schul (zie hiervoor); voor de dochter van Jacop Metten (zie hiervoor); voor Gerit Wei vers' vrouw (zie hiervoor); voor Jcniken Lawers; dese kisten syn van de gildeplancke gemaect; voor twee kinderen van Jan Osten; voor het kint van Jinken de Hardt; voor Dirisken Vossen. Aen Arnt Meusen (timmerman): Jacob Metten een kist. (zie hier voor); voor een schemel frow van over de Mais tot Ostrum gestor- het dorp boxmeer Wij hebben al eerder laten blij ken. dat wij het aantal Venrayse pestdoden overdreven hoog vin den. Wij willen van onze kant pro beren dit recht te zetten aan de hand van een vergelijkbaar dorp, waar wel, in tegenstelling tot Ven- rav, de pestdoden per dag zijn bij gehouden. Wellicht kunnen wij zo bij benadering het aantal pest doden in Venray berekenen Overigens hebben wij onder hand wel begrip gekregen voor 'het opkrikken'van het aantal pestdoden, omdat zo n groot aan tal beslist meer indruk maakte bij bijvoorbeeld een donderpreek of verzoekschrift om gemeentelijke belastingverlaging. Een mooi voorbeeld van over drijving deed zich in Maastricht voor. waar de gereformeerde pre dikant Ludovicus op 10 augustus van het pestjaar noteerde, dat er reeds 14.000 pestlijders overle den waren, terwijl hij twee weken later naar Den Haag schreef, dat het aantal slachtoffers tussen de vier- en vijfduizend lag. Toch werd dit ongecorrigeerde aantal later weer klakkeloos over genomen door Daris in zijn 'His- toire' en door Dyserinck in zijn 'De militaire gouverneurs'. En dan verbaast het ons geenszins, dat wij op dit gebied in Venray al een traditie hebben opgebouwd, die men rustig met de naam 'pape- gaaienziekte'kan bestempelen. Onze keuze bij dit onderzoek is daarbij gevallen op Boxmeer, omdat het qua grootte enigszins te vergelijken is met Venray en omdat men daar wel alle pestdo den toen heeft bijgehouden. DE PEST IN BOXMEER Behalve het goed bijgehouden dodenregister beschikken wij ook nog over een in het Latijn geschreven opmerking over deze pestperiode: 'Pestis anno 1635 in octobri parochianm de Boxmeer invasit neque earn deriliquil ante 7 juni- um anni 1637'. Wij zullen u de rest van de Latijnse tekst maar besparen en beperken ons maar tot de vertaling: "De pest deed in October van anno 1635 haar intrede in de parochie van Boxmeer en verliet haar niet voor 7 juni 1637. En wat opmerkelijk is: zij begon met de besmetting van de koster-meester Anselmus en eindigde met de besmetting van koster-meester Winand (ingekort). God geve dat de parochie Boxmeer in het ver volg van een dergelijke verschrik kelijke ramp gevrijwaard blijve". In de marge staat ook nog. "nota: Intra illud tempus ultra 330, praeter extraneos, in dicta parochia extincti sunt"". Vert aling: binnen deze tijd zijn meer dan 330 mensen (behalve de vreemden) in de genoemde parochie overleden. Dit aantal van ongeveer 330 lijkt ons heel redelijk en ongeveer in de buurt te komen van dat van Venray. Van de extraneos weten wij iets meer omdat af en toe tussen de geregistreerde doden daarover een opmerking staat. 1635: 'In september zijn 9 of 10 Franse sol maandbasis (1635-1636) In 1635 zijn er pieken in de maanden oktober, november en december. In 1636 in augustus, september, oktober en november. Vermoedelijk hebben weersom standigheden, gecombineerd met de inkwartiering (bezoek) van vreemde legers, een grote invloed gehad. Bekend is wel, dat de pest- vlo graag voor haar eitjes een tem peratuur van ongeveer 25 C heeft en dat een strenge winter flinke opruiming houdt. Met de aantal len pestdoden van Boxmeer in gedachten, nemen wij aan dat het aantal in Venray ook rond de 300 gelegen heeft. een steekproef onder venrayse pachters We hebben in ditzelfde verband een steekproef genomen onder 23 pachters van het Ellendige Gilde in Venray. Deze groep moet elk jaar een bepaalde hoeveelheid koren afdragen en worden met naam en toenaam in het Reecken- boek genoteerd. Zo zien wij, dat in de pestperiode maar twee naamswijzigingen optreden (1635-1636). een steekproef onder de venrayse schepenen Wij hebben ook even gekeken hoe het de zeven Venrayse sche penen vergaan is gedurende deze pestperiode. Overleefd hebben het in ieder geval: Rutger Rut- gens, Aert Versieyen, Ghysbert Michels en Jacob Gaertgens. Frans Deckers, Jacob Nabben en Thonis Jans zien we na 1636 niet meer op de schepenstoel terug. Nu hoeven zij ook weer niet direct het slachtoffer van de pest te zijn geworden, het kan ook zijn, dat ze aan de beurt waren om af te treden. Drie van de zeven schepenen aan de pest overleden zou overi gens wel aanneembaar zijn. daar zij juist met veel mensen in con tact kwamen. In ieder geval van Jacob Nabben weten wij uit ande re bron, dat hij in deze periode overleden is. een steekproef in merselo Van de ongeveer 56 hoofdbe woners in 1630 zijn er nog 39 in 1638 dezelfde. Dat is ongeveer 70%. Daarbij is geen rekening gehouden met tussentijds natuur lijk overlijden vóór 1635 en na 1637! 72 doodskisten voor arme lieden Als er één groep vooral door de pest getroffen is, zijn het wel de armen. Zij verkeerden in de meest ongunstige omstandigheden (slechte behuizing en hygiëne) en hadden meestal onvoldoende weerstandsvermogen tegen een eventuele besmetting. Meestal konden de mensen hun doodskis ten zelf niet eens betalen en moest het Armengilde bijsprin gen. Hiervan zijn twee lijsten uit 1635 en 1636 bijgehouden onder ven; voor Arnt de Lew; voor Mery Boir en haer soen; voor een armen jongen bij Jan van Dens gestorven. Aen Dirick Vissers (timmerman): voor de dochter van Andrys Verd eden. Aen Peter Verblackt (timmer man): voor Hilleken Kissèn; voor vier kinderen van Jan van Hulum en hemzelf; voor Hilleken Flatpwa- ters; voor een kint van Arnt de Lew (zie hiervoor). Aen Jan van Lent (timmerman): voor Baet op de Hypt. Aen Jacop Hillekens (timmer man): voor Gerit Trynen; voor Drys Hammen vier dootkisten; voor Gylen van Clinc vijf dootkis ten; voor Goirtgen Fais: voor Erc- ken Stommen; voor Gerit Maes; voor Kerst Gieben twee dootkis ten. Aen Tys Cuypers (timmerman) ter Horst: voor Jenniken Manden; voor een kint van Tys Metten. Verder op een andere bladzijde staat: Ütdeilong van Dootkysten inhouws der rekenning'. Aen Hcnd Synen voor twee kinderen van Mery Boir (zie hiervoor). Aen Jan Verblact (timmerman): voor Alit de Haist. Aen Peter Verblact (timmerman): voor Gryt Pelsers; voor kint van Kerst Gyben; voor eenen fremd Blaite kynder tot Ostrum: 2 kis ten. Aen Peter Martens (timmerman): voor een schamel buitenfrow. Aen Jan Hillekens (timmerman): voor een kint van Peerken Lep pers; voor een kint van den perds Viller. In totaal 72 doodskisten. Opval lend is, dat er dikwijls meer dan één dode in een gezin is,soms zelfs bijna het hele gezin (Jan van Hulum, Gylen Clinc, Jacob Wel len, Peter Schul, Drys Hammen). De pest was dus echt een besmet telijke ziekte. grafkruizen uit de pestjaren 1635-1636 Bij onze tocht langs de verschil lende kerkhoven in onze contrei en is het ons opgevallen hoeveel grafkruizen er naar verhouding nog herinneren aan deze tijd. Het moeten er beslist meer zijn geweest, want op het einde van de tweede wereldoorlog zijn er verschillende door oorlogsgeweld vernield en daarna opgeruimd. Gelukkig heeft J. Belonje voor dien al een complete lijst gemaakt van grafkruizen op kerkhoven. Dankzij hem weten wij nu, dat er op het kerkhof in Venray een graf- kruis stond met de tekst: Hier lig gen begraven Peter Clacssens, gestorven den 14 may 1635 ende Heilken van Nunhem syn huys- vrow starf den 25 april 1665 en Jan Claessens den 18 aug. 1662 en Anna van den Pas syn huysvrou- we starf den 18 february anno 1652. Bidt Godt voer die Sielen. In Well troffen we een grafzerk aan met de volgende tekst: Hier liggen begraven Diebei Heylen, starf anno 1648 den 15 may, ende Janneke Damen syne huysvrouwc starf anno 1635 den 13 december en Christiaen Heylen, haeren soon is gestorven anno 1662 den 29 october. In Wanssum: I.H.S. Anno 1635 den 11 november is in den Heere verston en Peer Heynen. genaemt van St. Lenaert ende Jenneke syn huysvrouw starf den 27 december In Sevenum: I.H.S. Anno 1636 den 7 maert is in Godt afgestor ven Gerard Vererdbruggen ende Leisbet sein huysfrou. Idem: I H.S. Anno 1635 den 7 december is in Godt verstonden Teis Coesters. In Oirlo: I.H.S. Anno 1635 in november is hier begraven mar ten Deckers en Meth Weerckens syn huysvrawe met haar alders. Idem: I.H.S. Anno 1635 op den 16 november is in Godt afgestor ven Willem Maes ant Holt ende syn huysfrow Dirxken. Behalve een grafkruis liet hij ons ook een jaargetijde na. Anno 1635 heeft Willem Maes aent Holt gemaeckt en gefundeerd in de kerk tot Oerlo een erfjaergetijd ten eeuwi gen dage gehalde Daarvoor heeft de kerk gehad vijftig gulden om het jaargety te houden saterdachs na S. Gertruyt. (Uit het parochie- archief van Oirlo. Register van akten betreffend stichting van o.a. jaargetijden.) In Geysteren: I.H.S. Hier leit begraven Dries Vermaese, gestor- ve den 3 november anno 1635 ende Jenneke Michgels sine haus- vrouwe is gestorven den 28 octo ber anno 1622. In Blitterswijck I.H.S. Anno 1636 den 1 februari is in den Heer gerust Neesken Ermkens etc. Idem: Anno 1665 den 17 december is in den Heere verstor ven Andries Peters ende anno 1635 den 23 november is in den Heere verston en Hellena de huys- vrowe. In Helden: I.H.S. Anno 1636 obyt (stierf) Sebastiaen Aengenen- dt ende Beatrix Engels eheluyden (etc.). Idem: Hier liggen begraven Wil helm Roefs en Petronela Lenen eheluyden ende noch Micchel Roefs. ende chirurgyn starf anno 1636 den 27 may en Beatrix Aengenendt. In Broeckhuizen stierf 29-1- 1636 Jan Sybers en op het kerk hof begraven. N.B. Op de kerkhoven van de Venrayse kerkdorpen zijn nu geen grafkruizen uit deze periode te vinden, daar men toen nog alle maal in of rond de moederkerk in Venray begraven werd. Uit deze onzelfstandige periode stammen de nu reeds vrij lang tijd in onbruik geraakte lykwegen zoals de Lullsche wye Steeg', komende ge. Dit was volgens de Gelderse Stad- en landrechten sedert 1619 geoorloofd in tijden van de pest. Men hoefde dan niet persé naar een schepenbank te gaan, trou wens men had er ook dikwijls de tijd niet voor. Op 4 november 1635 maakt Everard Willems een testament omdat hij 'van de haestige schou wende sieckte is geïnfecteerd'. Het wordt opgemaakt door Gis- bert Michls als schepen, omdat de landschrijver Matthys Allarts 'in deselve tyt oyck twee maal cranck is geweest en onmechtig om te schrijven'. Matthys is zonder twijfel door de pest besmet geweest. Toch heeft hij het overleefd. Everard Willems is echter kort daarna overleden. Schepen Gisbert Michels verzoekt later de land- schrijver om als nog het testa ment officieel in de boeken te registreren. Lenard Nabben, de landmeter, heeft ook een paar keer de landschrijver vervangen, op 21 december 1635 als vice secretaris en op 6 januari 1636. Op 3 februari 1636 maakt frater Henricys Georgy, deservitor pas- toratus venradiensis pro tempore (invallend pastoor) een testament op voor Jut Lyssen en op 19 febru ari registreert Matthys Allarts dit testament. Op 21 februari maakt Gossen Coninx, priester (loco pastoris) een testament op voor Mary, de dochter van Willem Dye- Ien 'in tyde van noot Gossen Coninx brengt het 23 februari naar Mattys Allarts voor officiële registratie. Op 26 februari maakt frater Henricus Georgy ord. ff. Predikheren weer. als bediender van de pastorv tot Venray, een testament. Dit wordt op 3 maart geregistreerd. Op 3 may treedt fr. Henrick Georgy. ord. ff. Predick- heren als vice pastor, weer op voor de opmaak van een testa ment voor Kerstgen Hermsen, alias Crueken, weduwnaar van Jenneken Verheyden, die 'in syne uyterste cranckheil mit de haesti ge schowuelijcke sieckte geïnfec teerd is'. Op 3 mei 1636 maakt Heer Gossen Coninx, priester, (loco pastoris) een testament op voor Peter Franssen alias Engel- kens, die 'ook mit de haestige schouwende sieckte geïnfecteerd is'. Hier was de pastoor van Beeck bij aanwezig en de schoolmees ter. Denkelijk komt Peter Frans sen uit Vierlingsbeek. U ziet wel, dat er enige ontreddering heerst maar toch gebeurt alles volgens het boekje, zoals het in de Gelder se Stad- en landrechten in 1619 Kerkhof Oirlo: Slachtoffer van de Pest. 1 IIS A0 1635 in NOvember is hier begraven Marten Deckers ende Meth Weerkens syn buysvraue met haer alders. Bidt voor haer. (Foto: Paul Franssen) vanaf Oostrum en de 'Merselose lijkweg' die liep van Merselo via de Hoenderstraat naar de Grote kerk testamenten en de pest (venray) Op 22 sept. 1635 compareer den (verschenen) voor enkele schepenen en de landschrijver Matthis Alaerts, Hendrick Verhey- en van de Swaen en zijn echtge note Maria N.N. Zij wilden een testament maken, omdat er niets "broezer was dan de menschlycke natuur'en omdat ze in ene gevaer- lycke rit leven waer hun huys mit de haestige. contagieuse sieckte besmet en geïnfecteerd is". Waar schijnlijk is de echtgenote besmet! Dikwijls zijn de zoge naamde pesttestamenten zeer kort en worden opgemaakt voor een pastoor, koster of kaplaan in tegenwoordigheid van een getui toegestaan was. Ook het aantal getuigen werd toen verlaagd want daarover lezen wij aldaar: "So ist to weten, dat yn pest- ende ande re gcfcrlichen schmiterende (besmettelijke) kranckheitzteiden niet sovil geteugen van nocden syn. Sondem ist mit twe off drei personen genoichsam". heer michael verheyden en syn korte testamentjes Van 26 november 1635 t/m 18 october 1636 heeft in Venray een 'bediender der kaplanie' verschil lende korte testamentjes opge maakt. Zij geven een mooie kijk op de mens in zijn radeloosheid met de naderende dood voor ogen. Deze kaplaan heette Micha el Verheyden. Soms zal de inhoud van de testamentjes bij de lezer wel een glimlach ontlokken, als men een geweer (=roer) ver maakt of als men alles weer terug wil hebben, wanneer men het overleefd heeft. Het zijn er in totaal ongeveer tweehonderd. Wij halen de mooiste er voor u uit: het jaar 1635 (periode 26 nov-31 dec) Bij testament ende uyterste wille heeft Henrick van Helden gemaeckt aen het convent hyer int klooster tot Venray (Jerusa lem) drieverdel landts, gelegen bij de Meulen (Bossche) benevens het convents lands etc. (op 26 nov. 1631). De Bossche Meulen was een van de twee kerkemo- lens. het jaar 1636 (periode 1 jan-18 oct) Bij testament ende uyterste wille heeft Hcndersken Hensken gemaeckt aen haar dochter Peer ken voor wachten en wacren (oppassen) al haar gereet (roe rend goed), hyer beneven het geit uytstaende tot Ploy (Oploo) etc. (op 2danuari 1636). Ook Henrick Henskens heet gemaeckt aan de armen 2 malder roggen. Item aen Lennart Hens kens syne vader 't gebroeck van^ syne gereet. Item aan Derisken van Goch 2 ryexdaelders. aen Geertgen tot (de) Graeff (Grave) haere kynder sullen gebruyeken Jan Michyels' huys mit die wey gelegen aen het Vlackwater etc. (op 8 mav 1636). (Zie ook mijn artikel in dit blad. de Henskens en het Stamhuvs van 26-4-2001). •Jan van Kynder (Verkinderen) heeft gemaeckt aen Lysken Joos- ten een hondert gulden vooruyt ende daerby haer bedde. Item de nabueren een half ton bier! (op 9 may 1636). Meuwsken Berden vermaeckt o.a. haeren soon Jan een paxken of datgeriige dat daer in is. liggen de open in een kist in de kerek (op 7 juny 1636). Gaert Claes ende Thonisken eheluyden vermaecken by testa ment ende uyterste wille. ingeval- Ie sy beiden te samen en de kinde ren van leven ter doot comen. aen de armen 100 gld (op 21-6-1636). Jan Spee to Oostrum int doos- ter vermaeckt aen het convent tot Oostrum hondert gld, van welkc- ke hondert gulden segel en bryf liggen in Jan's kist etc. Styn Clockers: vermaeckt bij testament o.a. haer suster Mary 50 gld, daerby al haer silverenwerck, haer kist mit alle linnen en wulle kleden. Item aen haeren broeder Pouwel 50 gld. Item aen haeren broeder Michael haer lange huyck (mantel). Item aen haeren broe der Dericken. 8 ryexdall. Aen haer vader en moeder haar patri monium om te gebruickcn maer dat moet naederhant wederom inden boessem comen, daer uyt dat comen is etc. (op 10 aug 1636). Jacob Zijpkens, de broer van de pastoor te Wanssum verma eckt het convent tot Oostrum hondert gld (op 13 aug 1636). Peeter Verblackt vermaeckt bij testament de Paters int Cloos- ter 2 dubbele philipen (munt soort). het convent (Jerusalem) 200 gld, uytstaende op Mackem (kasteel) bij mijn Heer ende daar bij oock 100 dallder. uytstaende bij Heer Wilhelm van Helden, met alle pensionen (rente) die daerop verloopen. Item voor alle moeite ofte voor het veghen verma eckt Peter het clooster alle syn timmergereeck (gereedschap). Item aen yder suster vermaeckt Peter eenen ryexdall. Item aen svnen broeder Peter vermaeckt hij 500 gld. Item aen de kynderen van syn broer 500 gld, behalve de 45 gld, die de kyn der al ontfangen hebben, die sul len van dese somme afgetrocken worden, mit sulcke conditie, dat die kynder het geit nyet in die handen sullen crygen, tensy dat die kynder 20 jaer alt syn. Item syn mantel sail synen broeder Peter hebben, die ander kleder sullen altemaal den armen gege ven worden etc. (op 21 aug. 1636). Derick Kou wen (Smakt') ver maeckt bij testament, soo hy met syn vrouw en kynder aflyvich word aen den armen 250 gld. Item aen het heylig huysken 50 gld (op 28 aug. 1636) HenriCk, de zoon van Jacob van Cuyck vermaeckt bij testa ment aen sync twee susteren Met gen ende Lysken syn patrimoni um (erfdeel). Item aen Metgen syn kleeder ende eenen silveren lepel. Item aan Jan synen broeder Huberts kleeder. ign VE 4 Jrrus pas akti Item syn eygen kleeder, soil wullen als lynen, sullen aeipA® ermen gegeven worden etc 30 aug 1636). Lucas Jacobs vermaeckil testament aen syn vrouw g| gen 100 dull, uytstaende by sj |od halven broer (halfbroer) 11 end Jacobs tot Dorsen (Deurnc). 1 had aen syn moeder vermaeckt Li tliji syn eygen koev, bed en klee maer die kleeder sullen bei worden van die kynder (o| ij hi aug. 1636). ir s epe Hilleken (Helena) de vrc Bu: van Derick Hillis. Bij tcstani >od< vermaeckt sy haeren man Dei uut- alles wat sy tot Wanssum gel ne. hebben ende noch te haelei 1 ak uytgenoemen 25 gld, wclckel rste broedes sullen deylen etc. (c [dei sept. 1636). Lisken Fngelkens vermatl aen Heer Michels 1 ryexdaioei paar van de beste tinnen schlgei len ende 1 paer stolpen laeckètol Item aen de vrouw van haar hir ki Peter Fngelkens: een silvejï d schroeff ende eenen silvefcms haeck. Daarbij een van die bttoe lyvekens. daerby eenen swjrde rock eqde een van die schorten, Itemm Lysken heeften haer nieuwe kist tot Roy (k<[ staende, recht tegenover prceckstoel. vijf stucken gd Item Hubert Maes is haar sclfct dich 10 rvexdall etc. (op 5 sqkin 1636). Metgen Paer vermaeckt jonggesellen 1/2 ton biers. als|i r haer ter aerde sullen bestadem (op 11 sept. 1636). Arnt Joost Theuwen ver en eckt het goet genaemt 'int Hc 1 a kevntse' aen syn half susters broers, gelyk als het tot Do lig; gelegen is in weyen en erf da ista lycken oyck het weyt land gelq Be in de heeriickheyt Helmont. It rbe begeert Arnt dat hij dy kerel 1 r Dorsen sal geven een stuck e n s genaempt den Wolfsbergh Ii hot het goet toe Bakel genaempt pei den Schayt' dat vermaeckt hij; zijl Art Jan Theuwen etc. (op 11 c (dl; 1636). Hermen Ooetten vermae d. aen Jan Crekels haer Ohom (0s$t alles gereet ende ongereet (1 ust rend en onroerend goed). d« LI Jan geven aen die nacste blcx or verwanten anderhalf pont gn »ec Item aen dy wechterse (opp n. Jaepken, welcke haer bed sal ben met alle toebehoor. DaalHe oock die bedstaet, desgelyd^n oyck 4 tinnen schotelen. Itemi Jaepken hebben een paar trypan 1 moulen (soort schoen). ItemAni Mery de Leest een carsevn lyfk|p( Item aen Jenneken Michels wulle schorte etc. (op 16 o|n 1636) N.B. Bovenstaand overzitfn heeft niet de pretentie volledj®). zijn. Het wil meer inzicht gewdi in de hoedanigheid van deze pi testamentjes. ha 1 DE KERK EN Dtj:" mSTAMEim," Al deze zijn testamentjes laoi dus bij de schepenbank ter rqf tratie aangeboden, want nal pestperiode maakt de pennAa meester van de parochiale koof een uittreksel eruit 'Extracten het register der testamenten ai 1635-1636 door Heer Michel W W heyden beschreven en tot prol »i collen gebracht'. er; 1. Mary Steenen aen de kerekpi Venray vermaeckt 1 rysc. Theus Verbitten: 25 gld. Thusken van Hevster en syn huén fouw, soo sy afflyvich woerd 100 gld. Dit geit staet uytbij Jactj van de Graes. Derick van de Lange d'oude. gld. De dochter van Jacob OynA haer beste cleeder sal men vé coopen en in dry daelen Godts wil .geven aen Ons Vrou tot Venray aen de kapel, Oostrum en tot Veltum. Jenneken opgen Beeck's zooij gld. Kerstgen Reyners tol Merselcj syn huysfouw aen de kerk vefl eckt voor een jaargetyt. yndie^ afflyvich worden: 40 gld. Arnt Coninx 1000 gld Syken Alerts aen onse li Vrouw een dweel en 1 pi ongel kersen (Syken is de mo^ van Mathijs Alerts, de landsd ver). BEDEVAAR!! Als Jan Gisberts op 1 1636 zijn kort testament mai Iaat hij opnemen dat hij voorj bedevaart naar Ommel 2 dj belkens beschikbaar stelt. Item voor een bedevaart n| St. Anthonis achter Loon i twee dubbelkens. Ytgen Hillekens vermaeckt <j geld voor een bedevaart d Ommel op 4 juni 1636. Hoewel er wel drie maal vaartsplaatsen genoemd wordj hadden wij er wel meer verwa| en ook

Peel en Maas | 2002 | | pagina 22