e idioot in het bad Kunst Cultuur Maand van het spannende boek nu et hart en Ziel K>k bij De Waan Expositie 'De Waan voorbij' Midnight Shoppen tijdens Venray Muzikaal Totaal Dreadlock Pussy in Jera '70 De bewoonde wereld In galerie De Lochting Rijverbod Bijzonder concert The First Lady Muziekschool Venray atalogus te koop bij Van den Munckhof Boekrecensie in Peel en Maas )in,EN MAAS Donderdag 6 juni 2002 - Pagina 13 verfilmen ligt niet |fl|e hand. Willem Kurstjens, ■^jist en toneelmaker uit Tege- lurfde het aan om een it van dichteres Vasalis - oniem van M. Droogleever n-Leenmans die in 1998 ed - te verfilmen. Het resul- een intrigerende zwart-wit iet een prikkelende titel: 'De tin het bad'. De korte film onderdeel uit van De Waan at zondagmiddag 9 juni om I uur in een bijzondere nee in première: een the- setting in een oude brand- kazerne op St. Annaterrein e Noordsingel 39 in Venray. citing waarin rolstoelen als atsen dienst doen. Vasalis het gedicht opgetekend naar ven, toen ze in de jaren der- s psychiater werkzaam was. idioot' was destijds een likelijke aanduiding voor een del in de ergste graad. In gedicht beschrijft Vasalis op de, invoelende wijze hoe idioot door een verpleegster id wordt gedaan en hoe hij wekelijkse wasbeurt onder- De intrigerende film is te in een theatrale setting in de 1 brandweerkazerne op St. I. De 'zitplaatsen' bestaan uit oden. zodat de toeschouwer lijzondere wijze bij de film It betrokken en voor een deel art wat hij ziet. De film is t-\vit omdat dit het best past geest van de tijd waarin het cht is geschreven. "En omdat i motionele werking van een t-wit film groter is dan die van kleurenfilm", stelt Willem itjens. "Om die emotie gaat n deze film, meer dan om het aal." "De film heeft een j lalde triestheid", vervolgt itjens. "Het is een verstild por- van een wasbeurt van een psy- trisch patiënt. Maar de film I it ook warme gevoelens op. Je aan de verpleegster zien dat [enegenheid en begrip heeft r 'de idioot'. Ze neemt de rust Ie tijd om hem in bad te doen, i zorgzaam en liefdevol voor I." Bij het maken van de film kte Kurstjens samen met fïlm- 'eter Keysers, die beeld en lid voor zijn rekening nam. i was moeilijk om iemand uit ird-Limburg te vinden die nog 16 mm zwart-wit film kon fil- i. Het procédé wordt bijna Iens meer gebruikt. Gelukkig nt in het dorpje Griendtsveen jnd die dat nog kan: Peter fcrs." De keuze voor de eurs ging snel. "De idioot kon ïrijdag 7 juni wordt om ,00 uur de tentoonstelling et hart en ziel' officieel opend in de hal van het lofdgebouw van Vincent n Gogh Instituut aan de itionsweg 46 in Venray. liet Hart en Ziel is een expo- ie van 160 werken uit ver killende psychiatrische cen- iin de euregio. De reizende ntoonstelling is in het kader n de Waan tot half augustus Venray te zien en biedt de instenaars van de Venrayse iinst Werk Plaats de gelegen- id veel van hun werk te nen. Maandag tot en met vrij- g, van 11.00 tot 17.00 uur, n iedereen de werken wonderen in het hoofdge- luw. Een deel van de exposi- wordt geëxposeerd in het giopaviljoen op het St. Anna- rrein, aan de Noordsingel 39 Venray, donderdag tot en et zondag, van 11.00 tot '00 uur. Mensen met een l'chiatrische stoornis zijn ak niet in staat hun emoties verwoorden. Zij worden mis door hun behandelaars lllolpen om dit onvermogen 'een andere wijze te verhel- 'ii. In lijn, vorm en kleur ortlt er een taal 'gesproken' f wanen, dwanggedachten en irdriet naar buiten brengen, c op deze wijze getekende mbolen, ritmen, vlakken of Buren kunnen worden ont- adseld en geïnterpreteerd, iet zelden levert deze zoek- 'cht prachtige eigenzinnige en Ithentieke tekeningen, beel- ;i en schilderijen op. Vorig jaar werd in psychia- isch ziekenhuis Vijverdal in aastricht gestart met de 'men,stel ling van de expositie, d doel van dit éuregionale loject was om werken van sychiatrisch patiënten naar uiten te brengen en toeganke- te maken voor het 'normale' "bliek. Er werden tweehon- dtl werken verzameld uit zes tyehiairische centra: Vijvcr- J'. Maastricht, De Mondriaan arggroep, Heerlen, Petit Bour- ("goe uit Luik, Alexianer Kran- in mijn optiek niemand anders zijn dan Kees Verbeek uit Venlo, die een jaar eerder had geschitterd als Van Gogh-dubbelganger in mijn toneelstuk Look-alike. Hij is de perfecte speler voor deze rol en dat bleek ook wel." Voor de rol van verpleegster vroeg Kurstjens Paula Nelissen uit Ble- rick. "Ik had haar gezien in een opvoering van De Meid van Her man Heyermans. Zij vertolkt vol overgave de rol van verpleegster." Als locatie werd het voormalige keukeiigebouw van St. Anna geko- kenhuis Aken, Vincent van Gogh Instituut. Venray en Zie keren, St. Truiden. Uiteindelijk werden er onder voorzitter schap van mevrouw Reith, expert op het gebied van Outsi derkunst, 160 werken geselec teerd. Deze -vormen de door Stichting Galatea georganiseer de expositie Met hart en Ziel. CATALOGUS De werken zijn allemaal opgenomen in een fullcolour catalogus. Deze catalogus bevat naast de werken ook een aantal teksten. Zo geeft Prof. Rudi v.d. Hoofdakker, beter bekend als Rutger Kopland, in zijn bijdrage aan dat: "De behandelaar en de tentoonstellingsbezoeker de kunstenaars onmogelijk kunnen leren kennen door hun werk. Wel zal men geconfronteerd worden met zijn eigen reacties zen. Het keukengebouw werd voor die gelegenheid terugge bracht in de geest van de jaren dertig, met bijpassende rekwisie ten die van her en der werden aan gesleept. Fotograaf Peter de Ronde uit Tegelen verzorgde de belichting en decorontwerpster Kasia Koronowska uit Velden nam de inrichting van de bioscoopzaal voor haar rekening. De première is op zondag 9 juni om 14.00 uur, waarna de film nog eens wordt vertoond om 15.00 en 16.00 uur. Overige speeldata"zijn: 16."23 en op het werk en dat is toch waar het-eigenlijk omgaat. Kunstwer ken herken je toch omdat ze tegen je zeggen 'zo is het'. Het is een gevoel waar je niet onderuit kunt." Verder zijn er essays opgenomen van de Vlaamse psychoanalyticus Filip Geerardijn, Prof Dr. Mark Richartz en Therapeut Walter Araquc. Deze catalogus is ook te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 20 euro. Van vrijdag op zaterdag heeft een 21-jarige bromfietser uit Ven ray op de Stevensbeekseweg in Stevensbeek een bekeuring van 86 euro voor het rijden onder invloed van alcohol en een rijver bod van een uur gekregen. 30 juni. 'De idioot in het bad" wordt ook aangeboden aan de filmfestivals in Utrecht, 'Hoei' (België) en aan 'de Limburgse Filmdagen'. Informatie en reserve ringen: informatiebalie van De Waan, telefoon: 0478-569126. Kaarten (voor de voorstellingen van De Waan) kosten 1.- per stuk en kunnen van donderdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur na reservering bij de informa tiebalie van De Waan, aan de Noordsingel 39 in Venray worden afgehaald.' In het kader van kunstma nifestatie De Waan zal op zondag 23 juni om 16.00 uur in de Schouwburg van Ven ray een bijzonder concert plaatsvinden. Dit concert wordt gegeven door het Nederlands Blazers Ensemble onder leiding van hoboïst Bart Schneemann. Dit unieke ensemble dat jaar lijks duizenden kijkers en bezoe kers trekt bij concerten en tele visieoptredens zal op volle sterkte van zestien musici in Venray te horen zijn. Het zal een programma spelen waarbij ook musici betrokken zijn die afkom stig zijn van de muziektherapie van het Vincent van Gogh Insti tuut. Op het programma staan composities van Nard Reijnders, Corrie van Binsbergen en Terry Riley. In de compositie Waan- Momenten, speciaal voor deze manifestatie geschreven, ver klankt componist Nard Reijn ders stemmingen als verstilling, romantiek, agressie en vreugde. Als speciale soliste zal optreden bij' het Nederlands Blazersen semble Corrie van Binsbergen; gitariste, rock- en jazzmusicus, componiste en Zappa-fanaat. Haar muziek beweegt zich tus sen compositie en improvisatie en samen met het Nederlands Blazers Ensemble gaat ze op zoek naar spanning en speels heid. Na de pauze klinkt in C een erk waarmee in 1964 Terry Riley de klassieke muziekwereld op zijn kop zette en een geheel nieuw genre schiep: de minimal music. Er worden achtereenvol gens 53 motieven gespeeld waarbij de dirigent eerder regis seur is: hij bepaalt wanneer welke motieven door de musici dien te worden gespeeld, maar bepaald niet exact op de manier waarop er gespeeld moet wor den. Zo worden regie en impro visatie met elkaar verbonden in een spannend en avontuurlijk samenspel. U kunt voor dit concert kaar ten, a tien euro, kopen bij het Projectbureau van De Waan. Het projectbureau is gevestigd aan de ingang van het St. Annater rein, Noordsingel 39 te Venray en is geopend van donderdag tot en met zondag van 11.00-17.00 uur. Telefoon: 0478-569126. Vijf voorstellingen in Nederland ter ere van het eerste lustrum van de Herman van Veen Foundation. The First Lady. een gezongen bio grafie over Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis, werd speciaal voor de gelegenheid geschreven door Lori Spee en Herman van Veen. Lori Spee schreef de lied teksten en de muziek, ze vertelt en zingt in het Engels, bijgestaan doro Gaëtane Bouchez. Herman van Veen regisseert. De Herman van Veen Foundation heeft zich als doel gesteld, de Rechten van het Kind, zoals die door de Ver enigde Naties in 1989 unaniem zijn aanvaard, handen en voeten te geven door middel van klein schalige projecten in ontwikke lingslanden en in Nederland. De twee voorstellingen op maandag 10 en dinsdag 1 juni beginnen om 21.00 uur in de Schouwburg Venray. PEEL EN MAAS een abonnement waard Vier kunstenaars, Ans Hou- ben uit Venray Joao Colagem uit Rotterdam en Tolentino en Pirandello uit Goiania-Brazil exposeren in galerie De Loch ting in het kader van de kunst manifestatie De Waan. Ans Houben, die ook meedoet aan een expositie in de kunst werkplaats en enkele installaties heeft gemaakt op het Annater rein, exposeert een aantal schilde rijen op Chinees rijstpapier. De oorspronkelijke betekenis van een Chinees wensbriefje en waar depapier voor een goed leven na de dood inspireerde haar voor een nieuw gebruik en betekenis.. Zij gebatikt ze als dragers van iets nieuws; zij beschildert, tekent en bedrukt de kwetsbare papiertjes met de steeds terugkerende the ma's: nieuw leven: moeder en kind:groei,bloei en verval.Een uit nodiging tot bezinning en beschouwing door de broze en tere sfeer, die zij met haar werk weet op te roepen. Joao Colagem Als mens en als beeldend kunstenaar is Colagem autodidact. Zijn formele school opleiding stelt weinig voor. Hij is een van de vele miljoenen Brazi lianen, die nooit de kans hebben gehad om een vierjarige halfdaag- se lagere schoolopleiding te vol tooien. Van hem, zoals van veel andere kinderen eiste het leven wat anders.Zijn werk roept herin neringen op aan Jeroen Bosch. Zijn waanzinnige collages zijn moeilijk te beschrijven en moeten Dreadlock Pussy is op zaterdag 8 juni om 20.00 uur te gast in Jera 70 in Ysselsteyn. De muziek die deze band maakt is niet gemakke lijk te omschrijven. Het is een combinatie van hip hop, metal, melody ook wel nu- metal genoemd. Naar aanleiding van de release van hun debuut album 'Sharp Instead' op Seamiew Records heeft de band zich reeds mogen profileren op festivals als Pinkpop en Lowlands, in clubs als Effenaar, Melkweg, Patronaat, Fenix, 013, Hof ter Loo, Podium en met bands als (hed) Pe, Distur bed en MachineHead. Nu is ech ter weer een nieuw album uitge bracht; 'Tsumi' Het album wordt 'En ditmaal is het wel heel 'leuk': Nicci French!' Dit veel geprezen auteursechtpaar (hij: Sean French, zij Nicci Gerrard) schreef op uitnodiging van de CPNB met veel geestdrift het geschenkboekje voor de Maand van het spannende boek 2002: Verlies. Pratend over Nicci French kost het moeite niet in superlatieven te vervallen. Het duo vergaarde wereldroem met vijf thrillers van opvallende literaire kwaliteit: Onderhuids, Bezeten van mij. Het veilige huis. Het geheugenspel en De rode kamer. G ezamenlijke oplage in het Nederlands taalgebied: ruim één miljoen. Nicci French is hot en dat is het geschenkboekje (over een doorsnee gezin en de geheim zinnige dood van de jongste gezien worden. Pirandello en Tolentino .Deze beeldend kunstenaars komen uit Goiania in Centraal-Brazilie en zijn voor een periode van 3 maanden in Nederland. Een van de hoogte punten in hun programma is de tentoonstelling van hun werk in galerie De Lochting. Ter voorbe reiding hiervan opende de twee schilders een tentoonstelling in hun woonplaats Goiania, genaamd Alem da Loucura- De Waan voorbij. Deze vond plaats in de regionale Unie van Schrijvers. Het betreft al het werk dat zij meebrengen naar Nederland. Beide kunstenaars gebruiken muzikale symbolen in deze unie ke collectie. Pirandello zegt dat de •concentratie op het thema paranoia, geassocieerd met muzi kale fantasie, hem veel mentale ruimte gaf. "Mijn vormen zijn nu losser, spontaan, geabstraheerd." Tolentino vertrok vanuit hetzelf de thema en kwam juist uit bij gestilleerde figuren. "Ik maakte een geheel van universele ele menten, het klassieke, met ele menten van de Braziliaanse volks cultuur." Tijdens de openingsmiddag zijn de kunstenaars aanwezig. De mid dag wordt feestelijk opgeluisterd door braziliaanse muziek. De beel dentuin is geopend van mei tot 20 oktober, Galerie De Lochting is gelegen aan de Laagheidseweg 16 in Venray en is open donderdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak. omschreven als een gedwongen zonde en zal zich ook terdege zo aanhoren; depressief, beklem mend, ingetogen, explosief of agressief. Het Roermondse Dread lock Pussy ziet de release van hun nieuwe album als een nieuw begin in hun muzikale loopbaan wat de positie van.de band als koploper in Nederland bevestigd en gemakkelijk vasthoudt. Dread lock Pussy knalt, gromt, schreeuwt, intrigeert, beukt en emotioneea als nooit tevoren. Dus kom op zaterdagavond 8 juni naar de Jera. De entree is 7,50 euro. Voor meer info check: www.vsselstevn.com/jera70 of bel: 0478-541613. zoon) Ook. Mede dankzij twee publiciteitsgenerende gebeurte nissen: de publicatie van hun nieuwe thriller De bewoonde wereld bij uitgeverij Athos en de promotietoernee van het echt paar French/Gerrard langs boek handels in Nederland. Met Verlies beoefent Nicci French in feite een nieuwe vorm, die van novelle. Mensen die tijdens de Maand van het spannende boek bij boekhan del Van den Munckhof voor min stens 13.45 euro aan Nederlands talige boeken kopen, krijgen Verlies gratis cadeau. De actie geldt de hele maand juni. VERLIES Verlies is het verhaal van een doorsnee gezin. Stella en haar echtgenoot Rick hebben twee zonen, Max van tien en.Rory van vijf jaar oud. Het verhaal begint Tijdens het evenement Ven ray Muzikaal Totaal op vrijdag 28 juni zijn de winkels in har tje Venray geopend tot 23.00 uur voor het zogenaamde Mid night Shoppen. Een heel gezellig gebeuren, want wie wil er nu niet onder muzikale begeleiding zijn of haar boodschappen doen? Nog leuker wordt het wanneer het winkelen Ter afsluiting van de basiscursus IVM ontvangen de kinderen zondag 16 juni hun getuigschrift. In de week van 17 juni vin den de graden- en hafa-exa- mens plaats en in de week van 24 juni worden, tijdens de ouderlessen, de diploma's en puntenlijsten uitgereikt. Het huidige cursusjaar loopt ten einde en de prospectus voor het nieuwe cursusjaar 2002/2003 wordt gepresen teerd. Iedereen die wil deelne men aan een cursus tijdens het nieuwe schooljaar, moet het inschrijfformulier voor 22 juni op de administratie van de Muziekschool inleveren. Mensen die de prospectus nog niet gezien hebben, kun nen informeren bij de admins- tratie van de Muziekschool Venray, telefoon 0478 585320 of kijk op hun intersite www.kunstencentrumjerusa- lem.nl Uitgeverij Anthos Amster dam presenteert het nieuwste boek, een spannende literaire thriller, van Nicci French: De bewoonde wereld. Abbie Devereaux wacht in het donker. Ze is geblinddoekt en vastgebonden aan handen en voe ten. Ze weet niet waar ze is en kan zich niet herinneren wat er is gebeurd. Ze hoort een stem in het donker. Een man die ze nooit ziet voert haar en praat tegen haar. Hij belooft haar in leven te houden, maar toch zal ze sterven, net zoals de anderen. Ze probeert te overle ven. Ze telt de seconden als ze alleen is. Ze vertelt zichzelf verha len, denkt terug aan gebeurtenis sen uit haar verleden, maakt plan nen, praat tegen haar gijzelnemer en neemt zich voor te ontsnap pen. Terug naar het normale, alle daagse leven zonder zorgen, weg van angstige eenzaamhèid en teaig naar de bewoonde wereld. Ze is een jonge vrouw met een sterke geest en een groot doorzet tingsvermogen, maar kan zij over leven in een plaats waar angst tot krankzinngheid leidt? En als zij weet te ontsnappen, wie zal haar gloven? Abbie kan zich niets her inneren van wie zij was en hoe haar leven eaiitzag voordat ze ver dween. Ze zal op zoek moeten naar haar verleden om de reden .van haar gevangenschap te ont dekken en een nieuw leven op te bouwen. De bewoonde wereld is op de dag van de begrafenis van Rory. Hij blijkt te zijn verongelukt tijdens hun zomervakantie. Moeder, vader en Max hebben ieder hun eigen manier waarop zijn hun verlies verwerken. Stella is rustig -bijna te rustig- daad krachtig en sterk. Ze probeert zo snel mogelijk de draad op te pak ken en een goede moeder te zijn voor haar overgebleven zoon, Daarentegen heeft Rick erg veel moeite om het verlies te verwer ken. Hij drinkt veel, is opvliegend en kan zijn draai niet vinden. De communicatie tussen het eens gelukkige echtpaar begint eron der te lijden, Stella stelt Rick voor om in the rapie te gaan. Na enkele sessies neemt de therapeute van Rick contact op met Stella. Ze sugge reert dat Rick misschien wel een afschuwelijk geheim heeft. na 21.00 uur ook iets extra's ople vert! Een aantal ondernemers in het centnim van Venray heeft dat goed begrepen en doet iets speci aals tijdens deze avond. Zo krijg je bij reisbureau Vice Versa een gra tis reisverzekering wanneer je na 21.00 uur een reis boekt. Leo Hendriks van Enorm heeft al jarenlang BTW vrij kopen na 21.00 uur. Op de vraag wat hij van Venray Muzikaal Totaal vindt, zegt hij: "Een schitterend spekta kel! Je moet er als ondernemer wel iets voor doen, maar dan kun je ook resultaat boeken! Deze dag is voor ons commercieel gezien de beste dag van het jaar. maar ook de gezelligste! Er staan conti nu zo'n 15 tot 20 klanten in de rij voor de kassa!" Leo Hendriks geeft andere ondernemers het advies een actie te verzinnen, zodat ook zij achter af op een succesvolle avond terug kunnen kijken. Zet een aantal statafels voor je deur en regel iets met een horeca-onderneming bij jou in de buua dat deze af en toe iets te drinken rondbrengt. Dat zorgt direct voor een stuk sfeer! Zeker wanneer af en toe een joekskapel aan komt waaien"! Ook Rinie van de Leur is actief met Venray Muzikaal Totaal. Vorig jaar hadden zij een actie waarbij camera's de deur uit gin gen tegen een speciaal tarief. Zij kijken met veel plezier terug op de bijzondere sfeer die tijdens deze avond in het centaim heerst. Winkelen tijdens Venray Muzi kaal Totaal is dus niet alleen gezel lig maar kan ook direkt voordeel opleveren; let op de advertenties in de speciale Venray Muzikaal Totaal krant! een ijzingwekkende psychologi sche thriller over een jonge vrouw die vecht voor haar leven en identiteit. Achter de naam Nicci French gaat het Britse echt paar Nicci Gerrard en Sean Fren ch schuil. Het duo heeft naam gemaakt als auteur van vijf thril lers en een kort verhaal met opvallend literaire kwaliteiten, heuse pageturners met een sterk plot en boeiende karakters. De bewoonde wereld is ook verkrijgbaar bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. ISBN: 904l40645x.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13