orina Volleberg kreeg bouwen et paplepel ingegoten Woongroep 50+ bestaat tien jaar uurdersvereniging ook angesloten bij Woonbond Onderscheiding Van Goch Open dag Dierencentrum Beeld voor Maashees -Venrayse voorzitter Woonbond Nederland Oud papier Agressief EN MAAS Donderdag 23 mei 2002 - Pagina 7 de meivakantie keer- Volleberg een paar vanuit het hoge noor terug naar Venray. Eind werd zij gekozen tot van de Woonbond Deze vereniging ruim huurders. In haar huis aan de Whist- zochten we de oud- op. een dochter van Louis Vol- Thuis hadden ze een aan- "Als meisje ging ik mee naar de bouw. Op en in de vakanties. Mijn bouwde vooral voor parti- en ik vond het prachtig helemaal te zien opbou- Ik kon ook zeil metselen en zetten. Ik kreeg het met de ingegoten. Die interesse gebleven", vertelt Corina die na de middelbare ging studeren aan de Socia- in Eindhoven. Na alstuiicren. eind jaren zeven ras het moeilijk om in deze een baan te vinden. Ze i)k daarom naar het (ironing- Pekela. In Veendam ze een baan als opbouw er. Corina Volleberg ('vroe- iiicelte ze Corric', vertelt haar kier) is in het hoge noorden ven hangen. Ze trouwde en ft twee kinderen, zoons van [tien en vijftien jaar. het wijk- en buurtbeheer am ze in aanraking met stads nieuw ing. Ze ging later wer- liij de Woonbond Nederland werd consulent voor Noord- lerland. "De herstructurering bilde wijken is daar begon- Plaatsen als Veendam, Win- bten en ook Leeuwarden en ►Hingen kenden veel leegstand waren te weinig huurders jat de woningen en de ver- Ken te klein waren, Ze lagen erpauperdc w ijken en vokle- i niet meer aan de vraag, ni-n met de woningcoöperaties ilc sloop op gang gekomen." fanuil haar functie bij de ionbond kreeg zij veel met de lirders te maken. "Er was in het gin nog niets geregeld over iraak of medezeggenschap. |er gesloopt moest worden dan (t-n eerst de politiek en de coöperaties dat te horen. Pas daar na de huurders. Tegenwoordig zijn gemeenten en coöperaties en wel van doordrongen dat het heel essentieel is om de huurders er direct bij te betrekken. En ook wat en waarom er gesloopt wordt. Er moeten wel voldoende- huurwoningen overblijven." In de beginjaren heeft ze nog voor de PvdA in de gemeenteraad van Nieuwe Pekela gezeten. Haar opa. Handrie Odenhoven. was jarenlang wethouder en raadslid in Venray. Op landelijke congres sen kwam ze haar oud-plaatsge noot Joost van de Vorle wel eens tegen In 1998 maakte Corina olie berg de overstap naar een wel- zijnsinstelling in Winschoten waar ze directeur werd. En enkele weken geleden keerde ze als voorzitter - een nevenfunctie - weer terug bij de Woonbond Nederland. Het is een landelijke vereniging van huurders en woningzoekenden. Driekwart van de huurdersverenigingen is bij de Woonbond aangesloten. Daar naast zijn er nog veel individuele leden. Het doel van de Woonbond Nederland is: betaalbare huren, goede woningen in leefbare en veilige wijken en sterke huurders- organisaties. De Woonbond helpt huurders met allerlei problemen zoals een verhuiskostenvergoe ding en bij sloop en renovatie. Er is ook een huurderslijn Het hoofdkantoor is in Amsterdam en Huurdersvereniging Noord-Limburg is aangesloten bij de Woonbond Nederland waarvan de oud-Venravsc rina Volleberg landelijk voorzitter is. Bij de lokale vereniging zijn 1475 huurders lid die afkomstig zijn uit [gemeenten: Venray, Horst aan de Maas. Sevenum, Helden en Meerlo-Wanssum. De huurdersvereniging mill kantoor aan Baehstraat 22 in Venray en is op iedere werkdag 's ochtends bereikbaar voor informatie, f Verlinden is secretaris van het bestuur waarin ook de Venraynarcn S. (nessen en T. van den Hoek zitting bben. In de gemeente Venray zijn ongeveer 450 huurders lid van de vereniging. Venray telt nu vijf bewo- rscommissies. In Vcltum. Brukskc, Centrum en Landweert. Sinds vorig jaar is daar Zuid als vijfde bijgeko- in waarvan Tom van den Hoek voorzitter is. Huurdersvereniging Noord-Limburg is eveneens aangesloten de provinciale vereniging. Vier keer per jaar vindt er provinciaal overleg plaats. in Zwolle en Eindhoven zijn regio kantoren. De verenigingsraad, w aarin alle provincies vertegenwoordigd zijn. koos op 23 maart de oud- Venrayse unaniem tot hun nieu we voorzitter. "Ik heb er eerst een week over nagedacht of ik het wel wilde. Maar de kinderen zijn nu groot en dan krijg je wat meer tijd. Het leek mij leuk want ik keilde de Woonbond goed en liet sloot mooi aan bij mijn huidige baan. Lokaal was ik op de hoogte- van de politiek, de volkshuisves ting en hel welzijnswerk. Nu w ordt dat ook landelijk." Een van hete hangijzers is momenteel de onkostenvergoe ding die huurders krijgen bij gedwongen verhuizing. Samen met de koepels van gemeenten (VNG) en verhuurders (Aedes) is er lang gepraat over een akkoord. "Want er was nog helemaal niets geregeld. Maar nu het bijna rond was trok Aedes zich terug. De ver huurders vonden de vergoedin gen te hoog. Want zij moeten die betalen. Op 15 mei (gisteren, red.) zitten we opnieuw aan tafel. Als we er weer niet uitkomen dan moet het maar in de Volkshuisves- tingswet geregeld worden." Ook in Venray staat de sociale huursector onder druk en is er ook een tekort aan seniorenwo ningen. Door een te lage bouw productie is een grote krapte op de woningmarkt ontstaan en is er nauw elijks nog doorstroming. "De gemeente maakt het volkshuisves tingsbeleid. Zij is de eindverant woordelijke. Maar je ziet in woon wijken steeds vaker bouw in de particuliere sector. Dat wordt door de koopsubsidie gesimu leerd door het Rijk terwijl er aan de huursubsidie geknibbeld wordt. Dat beleid zou anders moeten." Corina Volleberg vindt dat er goede afspraken, vastgelegd in een convenant, gemaakt moeten worden tussen gemeenten en woningcoöperaties "Zij hebben ook belang bij een sterke huur derspartij. De coöperaties krijgen steeds meer een makelaarsfunc tie. Ze hebben de huurders nodig." Ook in Venray komen wijken, zoals Brukskc en Vcltum. in aan merking voor herstructurering en mogelijk sloop. Alhoewel het geen vooroorlogse wijken zijn. "Dat hoeft ook niet. De woonbe hoefte van de mensen is nu heel anders als begin jaren zeventig. Nu wordt er veel meer met creati viteit gebouwd. Dit proces zal er ook toe leiden dat bijvoorbeeld in Brukskc gesloopt zal gaan wor den." Woongroep 50+ Venray, gevestigd in het appartemen tengebouw aan de Klooster hof', viert het feit dat tien jaar geleden deze vereniging werd opgericht en dat vijf jaar gele den de bewoners hun intrek konden nemen in hun lang gekoesterde wens. Tien jaar geleden werd door een groepje mensen onder de bezielende leiding van Hermien Verstegen het initiatief genomen' om te komen tot het stichten van een woongroep voor mensen boven 50 jaar met als belangrijk ste in de statuten vermelde doel stellingen' het behartigen van de belangen van de in het apparte mentengebouw7 wonende leden, het beheren \an de gemeenschap pelijke ruimte en het bevorderen van gemeenschappelijke activitei ten van haar leden. Een niet in de- statuten maar-w el door alle leden geaccepteerde doelstelling was en is de 'burenhulp' tot een edel doel te verheffen, voorzover er geen professionele of familiehulp voorhanden is. Toen het aantal belangstellen den voor de Woongroep zodanig was gegroeid, dat zo'n vereniging bestaansrecht had gekregen, werd contact opgenomen met de gemeente Venray en de Woning bouwvereniging Venray om de- woonplannen te realiseren: ech ter zonder resultaat. Toen project ontwikkelaar BBOM uit Heerlen plannen had om enige apparte mentcomplexen in Venray te bou wen. werd daar wel gehoor gege ven aan de vraag om tot uitvoering van de plannen van de- Woongroep te komen. Samen met de eigenaar van het complex, de Stichting SUA in Heerlen, en BBOM werd overleg gevoerd om te komen tot een zoveel mogelijk aan de wensen van de Woon groep tegemoetkomende uitvoe ring van het gebouw. Helaas voor de Woongroep werd niet aan alk- wensen en verlangens voldaan, maar per 1 april 1997 werd het complex opgeleverd en in 24 van de 27 appartementen konden leden van de Woongroep zich gaan vestigen. Terugkijkend op een periode- van vijf jaar wonen, blijkt dat de leden, bewoners, het in het Kloosterhofcomplex zeer naar hun zin hebben. De appartemen ten bieden toch. soms met eigen aanpassingen, het nodige woon comfort en het centrum ligt lek ker dicht in de buurt, zonder overlast van geluidshinder bij acti viteiten in ile kom van het dorp. 'Eer bevordering van het leef- en woongenot zijn binnen de v ereni ging diverse commissies in hel leven geroepen. Er is een intro ductiecommissie. die intakege sprekken voert met nieuwe belangstellenden: er is een beheerscommissie, die zorg draagt voor het beheer van de gemeenschappelijke ruimte, een appartement, dat gebruikt wordt als groepsruimte en waarin aller lei activiteiten worden gehouden, zoals een sjoelclub. diverse kaart clubs. een biljartclub, vergader ruimte en tal van andere activitei ten. die het wonen in een Woongroep kunnen veraangena men De inrichting v an de groeps ruimte, op voorstel van een der leden genoemd 'Achtsaam', werd gefinancierd door giften van diverse Landelijke Fondsen en de huur en andere kosten daarvan worden door de leden gezamen lijk opgebracht. In een later stadi um werd door de gemeente Ven ray een exploitatiesubsidie verstrekt om de kosten per lid -aanmerkelijk te verlichten. Verder beschikt de Woongroep over een activiteitencommissie, die uitstap jes in allerlei vormen organiseert en een geschillencommissie, die kan bemiddelen in eventueel ont stane conflicten, om de goede sfeer te bewaren. Verder zorgt een tuincommissic er voor. dijt ook het buitenaanzien van het complex er mag zijn en in het kader hiervan wordt ook zorgge dragen voor het onderhoud van de in de voormalige kloostertuin herontdekte Lourdcskapel. waar nu elke vrijdag in de meimaand een viering met zang en gebed wordt gehouden. Het verloop Vgfi bewoners is nihil, want twee Van de drie appartementen, die aan vankelijk door niet-leden werden bewoond, zijn nu bezet door nieuwe leden en van bewoners van het eerste uur is nog niemand vertrokken. Wel moest helaas wegens hun overlijden afscheid worden genomen van Hcnny Brouwer, de eerste secretaris. Doortje van Bergen. Wim Mars man, Riet Eibers en Rita van Eek. Om het dubbele jubileum te v ie ren hebben de leden een dag tocht gemaakt naar Zuid-Limburg en de Voerstreek in België, die hen werd aangeboden door het bestuur en die zeer goed in de smaak is gevallen. Joep van Goch uit Oostrum is vrijdagmiddag door de cliënten raad van het Vincent van Gogh Instituut in het zonnetje gezet. Tij dens de receptie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de cliëntenraad werd Van Goch, die- is jaar als bewegingstherapeut werkte binnen het instituut en op 1 april stopte met zijn werkzaam heden. benoemd tot Lid van Ver dienste, "Joep is erg sociaal voelend, heeft een hart van goud en je kon als patiënt altijd bij hem terecht met je problemen", legt voorzitter Jan de Kerkhof uit. "Hij was een echte vertrouwensman voor 'de patiënten, een integer persoon eh om al die redenen heeft hij dc onderscheiding zeker verdiend." In Oostrum wordt op zon- ag 26 mei de Mariaprocessie houden. De viering begint n 10.30 uur in de parochie- 'rk met een feestelijke Hoog- js waarin Mgr. E. de Jong, Ipbisschop van het bisdom lermond, zal voorgaan. Aan- liitend zal vanaf 11.30 uur dc rote Mariaprocessie door het orp trekken. Dost rum is een bedevaartplaats iln Maria. Al meer dan 650 jaar )iiK-n bedevaartgangers naar jistrum voor die bijzondere iiriü-verering liet onstaatn van devotie O.L, Vrouw van Oos- m, behoudenis der kranken. indt zijn oorsprong in het jaar 550. toen volgens de legende In landbouwer op zijn vlasakker jn klein Mariabceldje vond. Hij [me het beeldje mee naar huis beloofde ter plekke een kapel bouwen als de vlasoogst zou kki-n. De asoogst lukte won- en de man kwam zijn jlofte na door op zijn akker een Bine kapel te bouwen, waarin j liet beeldje plaatste. Heel [knopt is dit het verhaal zoals li in de legende wordt verteld waarmee in Oostrum die bij- inilere Maria-verering op gang is 'komen Inmiddels dus al meer |H 650 jaar geleden1 BEDEVAART jin de loop der jaren zijn vele 'i'dcv a art gangers vanuit diverse ptsen naar Oostrum gekomen. I in groepsverband als ook itlividueel. Maar ook in de huidi- jtijd komen velen naar de Maria- jpel in Oostrum. Afgezien van jaarlijkse groepsbeilevaart van 'kele parochies, zoals Venray. irln en Gcijsteren. komen vooral ile meimaand veel individuele bedevaartgangers naar Oostrum. vooreen bezoekje aan de Mariaka pel in de parochiekerk, en jaar lijks dus de grote Mariaprocessie. De Mariaprocessie is een van de hoogtepunten in deze Maria maand. Deze processie trekt aan staande zondag 26 mei. Op die- dag is er om 10.30 uur een feeste lijke hoogmis met als voorganger Mgr. E. dc Jong. Na de hoogmis zal aansluitend om ongeveer 11..30 uur de Maria-processie trek ken. Deze vertrekt bij de kerk en gaat vervolgens via de Mgr. Hans- senstraat. Watermolenstraat, gedeelte Randenradc. Vlasakker en weer Mgr. Hanssensstraat naar het dorpsplein, waar een korte afsluitende plechtigheid wordt gehouden. Voor deze gelegenheid zal het gedeelte van de Mgr. Hans- senstraat, parallel aan het dorps plein, tijdelijk worden afgesloten. De kerk en de route zal voor deze gelegenheid feestelijk versierd zijn. Schoolkinderen van de basis school zullen tijdens de processie bloemen strooien. In de processie wordt het beeldje van O.L. Vrouw van Oostrum meegedragen. Medewerking aan deze hoog mis en processie wordt verleend door het Gemengd Koor, koor Harmony, harmonie Sub Matris Tutela en twee gildes uit Brabant, namelijk het gilde St. Antonius en St. Sebastiaan uit Gemert en het St. Joris (ïilde uit Deurne. Deze beide gildes zullen bovendien na afloop van de viering op het dorpsplein een demonstratie ven- delzwaaien verzorgen. Atletiekvereniging Venray- Regio haalt woensdag 29 mei het oud papier op in de buurtschap pen DeWieën, Molenklcfen Vlak water e.o. Bewoners van de stra ten Zandakker.Schutsboom. Vendel. Grocnewoltsepad. Kruis straat. St Franciscuslaan. St. An to-- niusstraat. Paterslaan en de stra ten in Molcnklcf. Vlakwater, omgeving Werckenslaan, Aan den Dril e.o. Merseloseweg, worden verzocht om uiterlijk 18.30 uur. oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Ook bestaat iedere zaterdag van 09.00 - 13.00 uur de gelegenheid om oud papier, gebundeld of in dozen. te deponeren in de papiercontainer, die geplaatst is aan de Weg in den Berg, hoek Vel- tumse Kleffen/ Kulutwcg. Nadere informatie: rel. 58 35 29 of 58 28 42. Ter gelegenheid van het 625- jarig bestaan van Maashees wordt op zondag 23 juni om 12.00 op de hoek Rieterweg- Vennenweg een bronzen beeld onthuld van de kunste naar Hans van der Ham uit Eindhoven. Het beeld is een geschenk van Rabobank Peel- rand aan de dorpsgemeen schap van Maashees. Zaterdagavond 22 juni is er een dorpsavond met onder andere een reünie voor alle schoolverla ters. Zondagmorgen 23 juni begint dc jubileumviering om 11.00 uur met een eucharistievie ring in de feesttent. De dienst wordt voorgegaan door pastor Tolboom uit Overloon. Medewer king wordt verleend door het gemengd koor St. Caecilia. de fan fare St. Cecilia en het St. Joris- en St, Anthoniusgilde uit Maashees. Na de dienst vertrekken de bezoe kers naar de Vcnnenweg. waar het beeld wordt onthuld. Sprekers tijdens deze feestelijke bijeenkomst zijn burgemeester Bomvmans. Peijnenborgh, alge meen directeur Rabobank Peel- rand en B. van Dierendonck, voor zitter van de dorpsvereniging Maashees. Na de onthulling is er voor de genodigden en voor men sen die zich hiervoor hebben opgegeven, een Brabantse koffie tafel in de feesttent. In de namid dag is er een groot dorpsfeest. De jubileumviering wordt voortgezet op 15 en 16 november en 22 en 2.3 november, met de opvoering van een revue over 625 jaar Maas hees. Pension, trimsalon en kennel in Vierlingsbeek Haasjes ran bonden en katlc'n bannen bij Debby Aben ran Die rencentrum Ommehof in l '/er- lingsbeek terecht De politie heeft afgelopen zon dag op de Stationsweg in Box meer een 25-jarige inwoner van Overloon aangehouden. Bij controle in de trein vanuit Vierlingsbeek bleek dat de man geen geldig kaartje had. De man werd vervolgens agressief tegen de treinconducteur en bespuugde en bedreigde hem. De man is ingesloten. Dierencentrum Ommehof in Vierlingsbeek houdt op zon dag 2 juni open dag. Van 10.00 tot 17.00 uur zijn honden- en kattenliefhebbers uit de regio van harte uitgenodigd om een kijkje te komen nemen in de spiksplinternieuwe accommo datie aan de Kiekuutweg 5, waarin onder andere een hon denpension, trimsalon en hondenkennel gehuisvest zijn. Knippen, scheren en plukken, nagels knippen, ultrasonisch tand steen verwijderen. Baasjes van honden en katten kunnen bij Annie, Piet en dochter Debbv Aben terecht voor een uitsteken de verzorging van hun trouwe viervoeter. Maar de familie Aben heeft meer te bieden. "Mensen die op vakantie gaan. kunnen hun hond bijvoorbeeld naar ons pension brengen. Onze ruime kennels hebben allemaal vloerverwarming en een eigen uitloop naar buiten", vertelt Piet Aben. Verder kunnen de honden ravotten op de speelweides die speciaal aangelegd zijn. "Wij heb ben ruimte genoeg voor de hon den. die bij ons kunnen genieten van een comfortabel en veilig ver blijf. Onze accommodatie voldoet aan alle voorschriften op het gebied van veiligheid, milieu en hygiëne." Piet blijft samen met zijn zoon Gijs ook het varkensbedrijf van de familie runnen. Daarnaast gaat vooral Debby zich bezighouden met het dierencentrum. "Ik heb jarenlang in Venlo in een soortge lijk centrum. Tipp's Dogsupply. gewerkt en dus al de nodige erva ring opgedaan", vertelt Debby. "Ik vond het echter tijd om op eigen benen te gaan staan en samen hebben we besloten om een eigen dierencentrum op te star ten. Daarnaast fokken we ook dwergschnauzers en andere klei ne kruisingen. Ja. de hele familie- is gek van dieren." Het welzijn van de dieren heeft Debby hoog in het vaandel staan. Een juiste verzorging, ruime ëii schone kennels, persoonlijke aan dacht. De hond is bij de familjc Aben koning. "We willen een brede en hechte klantenkring opbouwen in de regio en hopen dat veel mensen onze open dag zullen bezoeken", besluit Debby Aben. Dierencentrum Ommehof. Kiekuutweg 5 in Vierlingsbeek. Telefoon: 04"78-634015.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7