LENSSEN Toekomst is belangrijker et verleden" dan Monument voor naamloos gestorven kinderen "Laatste kans voor centrum-ondernemers" rpinke groei eservepositie emeente Venray Niets! >IS0p. vj (0478)539020 vK Stayerhofweg 2b Wanssum orzitter Vinkenvleugel Venray Centraal Opnieuw poes opengesneden KvK-directeur Harry Loozen over Venray Centraal De in Venray woonachtige directeur van de Kamer van Koophandel, Harry Loozen. (foto Focuss) plaats waar niets bijzonder gebeurde en waar het centrum niet bijzonder was. Door een goed centrummanagement is het centrum tot grote bloei gekomen. Daarvan heeft iedereen geprofi teerd. De sfeer en de bereikbaar heid van het centrum is enorm toegenomen en Maastricht staat bekend om het brede assortiment en de gezellige horeca-gelegenhei- den. Ook hier hebben de onder nemers, samen met de gemeente, hun verantwoordelijkheid geno men. De gemeente heeft ook nadrukkelijk aangegeven dat ze het initiatief toejuicht: een stevige gesprekpartner bij de herontwik keling van het centrum werkt veel beter dan afzonderlijk over leg in iedere straat en met iedere branche." De initiatiefgroep heeft in het najaar aan de ondernemers gevraagd hoe zij de bundeling van krachten zien en of ze er iets voor voelen om mee te doen. Dit heeft ertoe geleid dat er op dit moment ondernemers met elkaar in gesprek zijn over verbreding van het draagvlak. "Bij zoiets werkt persoonlijke mond- tot- mond-reclame het beste", aldus Loozen. "Er zijn maar weinig ondernemers die echt negatief staan ten opzichte van het initia tief. Die heb je natuurlijk overal. De meeste ondernemers zijn posi tief of aarzelen nog even. Dan is het meest overtuigend als de buurman of de branchegenoot langs komt en nog even de voor delen met je bespreekt en je aan spreekt'op je solidariteit en ver antwoordelijkheid. En dan zie je dat de meeste dit prima vinden, zodra je ze ervan overtuigt dat het om kwaliteit gaat. Dan komt vaak de vraag naar de hoogte van de contributie niet eens meer aan bod. Zodra je kritische massa hebt bereikt, staat niets een groot suc ces meer imde weg." Het beste is als het initiatief zo snel mogelijk wordt overgeno men door de centrunvonderne- mers zelf. Het gaat immers om hun bedrijf en hun omgeving. Loozen is daarom verheugd dat hij met de initiatiefgroep een aan tal ondernemers bereid heeft gevonden om het bestuur te vor men en om op 28 mei van start te gaan. Zelf zal hij niet in het bestuur gaan zitten, want het is de rol van de Kamer van Koophandel om te initiëren, te stimuleren te organiseren en aan te jagen, zodat anderen daarna het stokje overne- Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS men en aan de slag kunnen. Hij zal echter de zaak met veel belangstelling blijven volgen en waar nodig een hand helpen. Bovendien heeft Loozen het vol ste vertrouwen in de beoogde voorzitter Jan Vinkenvleugel. "Jan heeft in Someren als bankdirec teur ook ervaring opgedaan met het oprichten van een (centrum- belangenorganisatie en weet dus precies hoe je dat ihoet doen." Loozen is ervan overtuigd dat dit de beslissende fase is voor de toe komst, van het centrum van Ven ray. "Starten we door naar een sfeervol centrum of hebben we over een paar jaar te maken met voorzieningen die helemaal niet aansluiten bij de wensen van de ondernemers of, nog erger, ver paupering, leegstand en verlies van onze mooie winkels. De gemeente heeft de deur open gezet. Nu '.igt de toekomst van het centrum van Venray in handen van de centrum-ondernemers zelf]" I KEUKENINRICHTING uitsluitend op afspraak, (V" ook 's avonds agi ;l EN MAAS Donderdag 23 mei 2002 - Pagina 5 het zicht van de oprich- sbijeenkomst van Venray traal op dinsdag 28 mei 20.30 uur in de foyer van Schouwburg aan het ouwburgplein een kort rview met Jan Vinkenvleu- voorzitter van het voorlo- bestuur en in het dagelijks n Algemeen directeur van obank Venray Meerlo- issum. Voorlopig, omdat bestuur uiteraard haar 0 wil raadplegen voordat ot de vorming van een oitief bestuur overgaat. at is Venray Centraal en op richt de vereniging zich? "Het en initiatief van een aantal •menie rs die zich sterk jkken voelen bij het centrum de ontwikkeling daarvan. |cr hen leden van WinkelCen- Venray, enkele horeca- rnemers, enkele dienstverle- allemaal uit het centrum. En ■de Kamer van Koophandel is Hei initiatief betrokken. Daar- H enkele ondernemers van len het centrum die het belang [een sterke centrumvereniging Het centrum van een stad is een belangrijke economi- motor. Het is verstandig als mderdelen van die motor dan echt goed samenwerken en elk 7.0'n beetje hun eigen gaan. Venray Centraal wil tot een juiste afstelling komen. Ook omdat de gemeente het liefst met een ondernemerspartij praat als het om het centrum gaat. En daar zal het de komende jaren vaak over gaan omdat het gemeentebe stuur grote plannen heeft met het centrum. We richten ons dus op alle ondernemers in het centrum en de aanpalende gebieden bin nen de singels. Ze gaan allemaal wat van die plannen merken. Omdat die ook betrekking heb ben op infrastructuur en parke ren, bijvoorbeeld."- Kunt u een idee geven van wat Venray Centraal zoal gaat doen? "Als het om beleid gaat dan hou den we ons bezig met de belan gen van de centrumondememers. We brengen die belangen in kaart en vertegenwoordigen die belan gen, met name in contacten met de gemeente en mogelijk ook met de centrumbewoners. Verder wil len we de kwaliteit van de contac ten tussen de centrumonderne mers onderling bevorderen en de promotie en marketing van het centrum professioneel aanpak ken. Verder vaardigen we iemand af naar Centrum Management, het projectbureau dat initiatieven ter versterking van het centrum oppakt en begeleidt. Concreet zal Venray Centraal activiteiten, waaronder ook promotionele, coördineren en organiseren, zich bezig houden met veiligheid, gezamenlijke afvoer van bedrijfs afval, reiniging van straten en plei nen, bewegwijzering, openingstij den, feestverlichting, versiering en sfeer en dergelijke." Zijn er signalen dat de gemeen te zich iets van een vereniging als Venray Centraal zal aantrekken? "Die toezegging hebben we wel. En als ik zie met hoeveel enthou siasme de gemeente helpt initia tieven als Centrum Management en Venray Centraal van de grond te krijgen dan kan het niet anders of we worden bij voorbaat serieus genomen. Maar dat is natuurlijk niet voldoende. We zullen als ondernemersvereniging met name moeten vertrouwen op onze eigen ambities en ons eigen vermogen die zo in de etalage te zetten dat de gemeente er niet meer omheen kan. We hebben op het moment veel krediet en we moeten er vooral voor zorgen dat we samen met de gemeente en de bewoners van het centrum waar maken dat we met het centrum het beste voorhebben. En dat we daarbij onderdeel zijn van een groter geheel dat gemeente Ven ray heet. Een sterk centrum is goed voor bewoners, gebruikers én bezoekers." Op wat voor termijn wordt Venray Centraal actief en hoe gaat het dan verder? "Op dinsdag 28 mei richten we ons officieel op. tVe worden een vereniging omdat we de leden nauw willen betrek ken bij het beleid en de dagelijkse gang van zaken. We zetten werk groepen rond thema's als bestuur en organisatie, werving van nieu we leden, centrumbeleid, finan ciën, planning en coördinatie van activiteiten, publiciteit en promo tie, veiligheid en beheer en ten slotte gezamenlijke inkoop op. We zullen een tijdpad uitzetten met daarop mijlpalen, momenten waarop we bepaalde zaken rond willen hebben. Dat doen we in overleg met onze leden. We stre ven ernaar dat we in de loop van het najaar de organisatie helemaal op poten hebben en dat we aan de slag kunnen met de concrete werkzaamheden. We krijgen op dit moment veel steun van het bestuur en leden van Winkelcen trum Venray om ervoor te zorgen dat lopende zaken ook werkelijk door blijven gaan. We hebben ons ook verplicht de activiteiten van de winkeliers in 2002 voort te zet ten. Er leven ook wel nieuwe ideeën maar op het moment is het ven belang goed op gang te komen." Kunt u tot slot nog even kern achtig zeggen waarom het belang rijk is lid te worden van Venray Centraal? "Ik denk dat de belan gen van ondernemers in het een- trum te groot zijn om die niet krachtig door één mond te laten verwoorden. Bovendien is het op het moment gezien de plannen van de gemeente simpelweg kie zen tussen erbij zijn of alles over je heen laten komen. In dat opzicht is de toekomst ook veel belangrijker dan het verleden. Naarmate een centrum groeit, meer op zich af ziet komen is het beter dat de gebruikers van dat centrum samenwerken. Beter dan dat ze allemaal hun eigen weg gaan, niet het gevoel hebben dat ze één vuist kunnen maken en zich vervolgens miskend voelen. Naar mijn idee mag je je als onder nemer daar ook eigenlijk niet aan onttrekken. Natuurlijk is de eerste gedachte van een ondernemer zijn eigen zaak. Maar, die kan eigenlijk alleen maar renderen in een aantrekkelijke omgeving en daarmee wordt die eigen zaak onderdeel van een grotere zaak. Zie het centrum van Venray maar als één groot warenhuis. Dat kan alleen maar een succes worden als het ook eenheid uitstraalt. Is dat niet het geval dan tast dat het imago van het hele warenhuis aan. Inmiddels zijn er zo'n 90 tot 100 centrumondememers die dat onderschrijven en we zullen er op alle mogelijke manier aan werken dat aantal binnen een jaar te ver dubbelen." Ouders van doodgeboren kinderen zijn soms nog lang bezig met het rouwproces. Dat komt ook - en zeker vroeger was dat het geval- omdat ze geen plek hebben waar ze naar toe kunnen om te her denken. Hun kindje ligt immers nergens begraven. Nel Aben en Jeanne Peters heb ben, zoals u in december 2001 al in Peel en Maas kon lezen, een werkgroep opgericht die zich wil inzetten voor de reali satie van een monument voor doodgeboren kinderen in de gemeente Venray. Vorige week heeft het kerkbe stuur van de St. Petrus Bandenpa rochie een plaats aangewezen voor het monument. Het monument, voor zover bekend het eerste in Limburg, moet een plek worden voor nabe staanden om de kinderen te her denken. "Onlangs is op meerdere plaat sen in Nederland een beweging ontstaan om iets te doen aan eer herstel van het leed dat ontelbare ouders, maar vooral moeders, in het verleden is aangedaan door de onbegrijpelijke regel, dat doodge boren kinderen niet op een. nor male wijze begraven mochten worden", vertelt Jeanne Peters, in de jaren zestig net als Nel één van de duizenden moeders die een dood kind ter wereld brachten. "Omdat tot de jaren negentig doodgeboren kinderen niet wer den gedoopt, kregen ze de status van verschoppeling. Alsof het een straf van God was dat voor hen geert lang en gelukkig leven op aarde was weggelegd. Er rustte een enorm taboe op. Overigens niet alleen in de katholieke kerk, maar ook binnen andere geloofs genootschappen." In de praktijk kwam het er op neer dat doodgeboren kinderen meegenomen werden en dat de ouders later nooit meer konden achterhalen waar hun kind begra ven was. Ouders hadden geen gelegenheid echt afscheid te nemen van hun baby, laat staan dat ze hun kind even in de armen mochten houden. Meestal werd het kind meteen weggehaald en zonder blikken of blozen in een schoenendoos'gestopt om in het donker in ongewijde grond van het kerkhof begraven te worden. Soms belandde het kindje zelfs bij een wildvreemde in de kist. "We moesten maar bidden dat we het volgend jaar een 'goed kindje' zouden krijgen", zegt Jeanne Peters. "We mochten niet treuren, maar moesten vooruitkijken. Heel veel onverwerkt verdriet is zo blij ven zitten." Jeanne Peters en Nel Aben heb ben een werkgroep gevormd die voor deze kinderen een moau- ment gaat oprichten. De gemeente en het kerkbe stuur gaven inmiddels toestem ming aan hun plan en kunstenaar Piet Hermans verklaarde zich bereid om een kunstwerk te maken. "Deken Coenen vindt het een sympathiek idee en geeft voor tweehonderd procent zijn mede werking. Inmiddels is voor ons monumentje een intiem plekje gevonden, rechts langs de hoofd ingang van de Petrus Banden- kerk." De vrouwen hopen onge veer 5000 euro bijeen te brengen. Tegen Allerheiligen willen ze hét monument onthullen. Mensen die willen helpen bij de realisatie van deze gedenkplaats, kunnen een bijdrage storten óp Rabobanknummer 159308720 t.n.v. Stichting 'Het naamloze kind Venray'. Voor meer informa tie, Nel Aben, tel: 585169 of Jean ne Peters, tel: 512216. PEEL EN MAAS een abonnement waard Ie financiële situatie van Limburgse gemeenten is - leverbetering in 2001- min meer gelijk gebleven. Dat kt uit de begrotingen 2002 de 48 Limburgse gemeen- Op een aantal punten zijn iitieve ontwikkelingen vast Hellen. Zo is de ruimte voor uw beleid in 2002 voor alle ïeentcn gezamenlijk met miljoen toegenomen ten opzichte van vorig •.Voor nieuw beleid is dit r 28,5 miljoen beschik- ir. Ie verbetering is mogelijk lanks dat de groei van de mgrijkste inkomsten beperkt )e gemeentelijke belastingen jen dit jaar met gemiddeld zes cent. Dat is minder dan in De groei van de algemene cring compenseert hooguit de legen lonen en prijzen. Dat er meer ruimte voor nieuw id is, is te danken aan inciden- inkomsten, zoals onttrekkin- aan reserves. Daar zitten risi- aan. waardoor het totale nciële beeld toch wat minder Itief is dan vorig jaar. De alge- ne uitkering van het Rijk, ver- de belangrijkste inkomsten van de gemeenten, levert n bijdrage aan de ruimte voor uw beleid. De stijging is net I loende om gestegen lonen en |zen op te vangen. De reservepositie van alle Lim- - gse gemeenten bij elkaar is ten lichte van 2001 met 23.7% toe- jpmen. In absolute cijfers draagt de toename 175,2 mil- n tot 914,5 miljoen. Een I se toename, ook in vergelijking t vorig jaar toen de reserves ii 13,5% groeiden. Sjlocli is een kanttekening hier lizijn plaats. De groei heeft zich If sterke mate bij één gemeente, astricht, voorgedaan. De reser- svan Maastricht stijgen met miljoen door de gefaseerde betaling van de overdracht van gemeentelijk nutsbedrijf. Dat forse groei van de reserves niet tekent dat bij alle gemeenten eigen vermogen toeneemt kt ook uit het feit dat slechts 31 van de 48 gemeenten in 02 een groei valt waar te men, bij zeventien gemeenten lit de reservepositie. Naast astricht hebben Haelen, Hel- IjHeythuysen, Kerkrade, Meer- «anssum, Nuth, Roermond, yy pray en Weert relatief grote stij- "gen te zien gegeven. Relatief 'te dalingen zijn opgetreden in ak, Kessel, Mcerssen, Simpel- Wen Sittard-Geleen. BUDGET De budgettaire ruimte groeit '8 licht van 27,9 miljoen in 'Dl tot 28,5 miljoen in 2002. gemeenten hebben echter kk ff een afname te maken, name- 127, Slechts 21 gemeenten heb- 8 een grotere ruimte gepresen- Sd. l'ijf gemeenten hebben in 2002 begroting met een tekort, ;n zes in 2001. Dat zijn Nuth, jdalen, Simpelveld, Sittard- :en en Stein. - - laar met zijn vijven hebben ze leen fors groter tekort, 3,9 |0en, dan de zes gemeenten die in 2001 een totaaltekort van 1,6 miljoen hadden. De druk van de gemeentelijke belastingen stijgt in 2002 met gemiddeld 16,00 per inwoner tot 276,00 per inwoner. Dit komt neer op een stijging met 6,2%. De bekeken gemeentelijke belastingen zijn de OZB-woon- ruimten, rioolrecht en reinigings heffing. In 2001 bedroeg de stij ging 19,00 per inwoner, ofwel 7,5 procent. In de cijfers zijn de effecten van de zogenaamde 'Zalmsnip' (in de meeste gemeen ten 45,38 per huishouden), niet meegenomen. Eén gemeente heeft de Zalmsnip in haar tarieven verwerkt. Feitelijk zullen de Lim burgse huishoudens in 2002 dus veelal 45,38 minder betalen dan de hier gepresenteerde cijfers. In de meerjarenramingen houden de gemeenten rekening met een veel beperktere toename van de gemiddelde belastingdruk. In hun plannen gaan voor de jaren 2003- 2005 uit van een gemiddelde tota le stijging over deze drie jaar met 4,75%. De verwachting is dat de belastingdruk de komende jaren sterker zal stijgen dan dit percen tage. Diverse gemeenten hebben in hun meerjarige dekkingsplan nen hun toekomstige belastingstij gingen nog niet vastgelegd. De toekomstige stijgingen zullen mede afhangen van de groei bij andere belangrijke inkomsten bronnen, zoals de algemene uitke ring. Uitgedrukt in een bedrag per inwoner daalt in vijf gemeenten in 2002 de belastingdruk. In twee gemeenten blijft de druk gelijk en in 41 stijgt de belastingdruk. Het stijgingspercentage ligt tussen 2 en 18. Sinds 1998 ligt de lasten druk in Limburg boven het lande lijk gemiddelde; in 2002 ruim vijf procent. De oorzaak ligt bij de rioolrechten en de reinigings heffingen. Bij de OZB liggen de lasten nog iets onder het landelijk gemiddelde. Bij alledrie de heffin gen zien we dat het stijgingsper centage over de periode 1999- 2002 in, Limburg hoger is uitgekomen dan in Nederland als geheel. Voor 2002 ligt het stij gingspercentage in Limburg net iets onder het landelijk gemiddel de. De poes van een familie uit Castenray is afgelopen zater dag ernstig mishandeld. Met een scherp mes heeft iemand de poes van onder haar staart tot aan het midden van de buik gesneden. Door de ontstane wond liep het dier een verlam ming aan een poot op. Bij onder zoek door de politie bleek dat dit al de tweede poes in twee weken was die op een dergelijke manier was mishandeld. Het onderzoek wordt daarom uitgebreid en de politie vraagt zowel getuigen als eventuele andere benadeelden zich te mel den. De mishandelde poes is door een dierenarts behandeld. "Venray is een schitterende stad." Aan het woord is Harry Loozen, directeur van de Kamer van Koophandel van Limburg-Noord en sinds de zomer van 2001 inwoner van Venray. "Toen wij vanuit de randstad (red. Capelle aan de IJssel) voor een nieuwe vesti gingsplaats gingen rondkijken in Noord- en Midden-Limburg kwamen we al snel uit in Ven ray. Alles wat je zoekt als gezin met drie jonge kinderen van 10, 8 en 7 jaar oud, heb je hier binnen handbereik." "Daarbij denk ik bijvoorbeeld alleen al aan een goede middelba re school, een prima zwembad, een muziekschool, mooie sport velden, een bioscoop, een schouwburg, schitterende natuur, een ziekenhuis, een goede weg verbinding", vervolgt Loozen. "Maar ook heb je nog geen last van files, van (veel) criminaliteit en de opdringende drukte en stress die je elders in Nederland steeds meer aantreft. Verblijf in Venray ademt al meteen de men selijke maat uit. Mensen hebben nog tijd voor elkaar en de sfeer is gemoedelijk en toch niet dorps. Kortom een prettige kleine stad met de voordelen van het kleine en niet de nadelen van het grote, zonder dat de voorzieningen eronder lijden." Aantrekkelijk is volgens Loozen ook in het bijzon der het centrum. "Allereerst valt de singel-structuur op. met een prima wegontsluiting rondom. Deze singels vormen een soort randweg, waar veel andere steden nog lang niet aan toe zijn. Een rondweg waardoor je snel, en door de rotondes ook veilig, aan de andere kant van de stad kunt komen. Als je dan echter wilt gaan parkeren, dan ontstaan de eerste problemen. Waar moet ik zijn? Hoe kom ik bij de winkels? Ook valt op als je de auto uit bent dat de bestrating aan vervanging toe is. Maar daar ben je snel over heen als je door de winkelstraten gaat lopera Heerlijk, hier zijn nog éigen winkels naast de franchise- ketens die je overal in Nederland tegen komt. Veel keuze, geva rieerde en originele inrichting en uitgebreide assortimenten. Niet maar één straat, maar een soort ring, waar je heerlijk zonder last van auto's kunt lopen. Gezellig druk: veel mensen uit de regio en ook de nodige toeristen. Kortom de ideale uitgangssituatie voor veel mensen om een (halve) dag te winkelen en iets lekkers te eten en drinken." "Toen ik via mijn werk gevraagd werd mee te doen aan het voor de herinrichting van het centrum bundelen van de krach ten van de ondernemers in het centrum was ik meteen enthou siast. Ik stelde het mij al meteen helemaal voor: nog mooiere en sfeervollere straten en pleinen, goed bereikbare parkeerplaatsen die helder staan aangegeven. Eve nementen zoals een Kerstmarkt. Behoud en versterking van de vele originele winkels. Een win kelhart dat wijd bekend staat om sfeer en assortiment." VERTROUWEN "Er is met een aantal centru mondernemers een initiatiefgroep opgericht die is gaan kijken hoe we dit verder zouden kunnen opzetten. Van het nadeel dat de ondernemers in het centrum van Venray georganiseerd waren in wel vijf verschillende clubs pro beerden we meteen een voordeel te maken: ze zochten toch eigen lijk wel naar één gezamenlijke organisatie om vooral naar de gemeente toe een sterke partner te zijn bij de opknapbeurt van het centrum. Kijk, een ondernemer is gewend om zijn eigen boontjes te doppen en zoekt niet snel samen werking", aldus Loozen. "Voordat hij ergens aan meedoet wil hij terecht weten wat het hem gaat opleveren en wat het kost. Als het al vaker geprobeerd is om zoiets op te zetten, dan is hij bovendien een beetje argwanend: hij denkt dan al snel: kijk weer een nieuw initiatief, ik ben benieuwd of het wat wordt." "Daarom zie ik dit dan ook als een laatste kans", stelt Harry Loozen, de verse Venraynaar. "De omstandigheden zijn nu zo dat als het nu niet lukt, het nooit meer zal lukken, De ondernemersver enigingen zoeken verbreding van hun draagvlak. De gemeente zoekt een sterke gesprekspartner. Er staan enorme investeringen in het centrum voor deur. Dit is hét moment waarop het moet luk ken." Daarbij verwijst Loozen naar andere plaatsen waar gebleken is dat samenwerking tot succes leidt. "Kijk naar Maastricht", zegt Loozen (waar hij is opgegroeid). "In de jaren zeventig was Maast richt een heel rustige provincie

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5