age werkloosheid in de regio Voetgangersbrug Raayland kapot om toekomst Venray louba maakt zich zorgen Subsidie voor Slachtofferhulp Te hoge schadevergoeding Castenrays bedrijf A A vAeYeis nderopvang ide arderij? ;rvolg voorpagina: interview ex-wethouder PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie^-andennrunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. EN MAAS Donderdag 23 mei 2002 - Pagina 3 mensen in de regio y hebben in vergelijking elders in Limburg een ilde baan. Het werkloos percentage in Venray is legen 6,5% in de rest van ovincie. Dat komt vooral liet grote aantal vrouwen erkt, maar ook is er een aan arbeidskrachten het niet meer groeien SSü |e bevolking tussen de 15 i jaar in de regio Venray. ilijkt uit de rayonrappor- arbeidsmarkt Venray van het Economisch oologisch Instituut Lim- IpETIL). [rapportage van ETIL heeft king op de gemeenten Ber- lennep, Horst aan de Maas. jo-Wanssum, Sevenum ..en arbeidsmarktonderzoek si de arbeidsmarktsituatie in ivon in 2001. De rapportage gevoerd in opdracht van het M maal Platform Noord-Lim- 1 burg. ETIL heeft ook voor zeven andere regio's dit onderzoek ver richt. Van de totale werkgelegenheid in het rayon Venray (circa 51.400 personen) zijn er relatief veel arbeidsplaatsen te vinden in de agrarische sector (5.600). In Ven ray is dit 12% ten opzichte van 4% voor Limburg als totaal. De grootste werkgever in Ven ray is de commerciële dienstverle ning met 16.400 arbeidsplaatsen. De nijverheid volgt met 13.400 arbeidsplaatsen, waarvan 10.300 in de industrie. De derde grote werkgever is de niet-commerciële dienstverlening (verzorging), die 12.700 arbeidsplaatsen levert. ECONOMISCHE GROEI In de algelopen vijf jaar is er sprake geweest van een forse eco nomische groei. Dit betekende een sterk stijgende werkgelegen heid (gemiddeld 2,8%) per jaar. In Limburg was dit 2.7% per jaar. Vooral in de commerciële dienst verlening en nijverheid is de eco nomische groei iets vertraagd. Dit betekent ook minder arbeidsplaat sen. Er is door ETIL ook een afna me van de structurele werkgele genheid in de agrarische Sector in de regio Venray geconstateerd en er zal op de (middellange termijn een groei in de niet-commerciële dienstverlening te zien zijn. Dit is een gevolg van de vergrijzende bevolking. In de regio Venray is een rela tief hoog aandeel arbeidsonge schiktheid onder jongeren te zien. Dit komt doordat in de regio Ven ray veel zorginstellingen zijn gevestigd. Het percentage van Venray, 2,3%, is hoger dan dat van Limburg, 1,5%. De bevolkingsgroei is op dit moment kleiner dan de werkgele genheidsgroei. Het aantal open staande en moeilijk vervulbare vacatures stijgt. Er is een kleine verschuiving waar te nemen: doordat de economische groei iets stagneert, is er ook minder groei in de werkgelegenheid (nieuwe arbeidsplaatsen). Dit is vooral in de industrie op korte en middellange termijn te zien. In 2001 waren er in Venray circa 2750 openstaande vacatures. In percentages: Venray (5,3%) en Limburg (3,0%). Er zijn dus rela tief veel openstaande vacatures in de gemeente Venray. Er wordt door ETIL in bepaalde sectoren een imagoprobleem geconsta teerd. 39% van de werkgevers in de industrie ervaart het aantrek ken van personeel als een knel punt. De verwachting is dat de werkgelegenheid in de agrarische sector, de commerciële dienstver lening en de nijverheid iets zal afnemen. VERGRIJZING Door vergrijzing van de bevol king komt er meer werkgelegen heid in de niet-commerciële sec tor (verzorging). Om moeilijk vervulbare vacatures toch te kun nen vervullen, moeten de secto ren iets aan hun imago doen. De industrie is daar al mee bezig, aldus ETIL. Verder zullen de werk gevers meer faciliteiten moeten maken voor gehandicapten. Het ETIL noemt verder ais mogelijkhe den de verbetering van secundai re arbeidsvoorwaarden en het creëren van doorgroeimogelijkhe den voor personeel in de bedrij ven, In het rapport staat verder dat er 2750 vacatures zijn die langdu rig niet vervuld worden. In per centages: Venray (5,3%) en Lim burg (3,0%). Er zijn naar schatting 4000 mensen in de regio die zon der uitkering thuiszitten en zou den kunnen werken, de zogehe ten 'stille reserve'. Dat zijn er te weinig om het tekort aan perso neel in de toekomst op te heffen, want lang niet alle potentiële werknemers hebben de juiste kennis en kunde in huis. Vandaar dat Etil adviseert in Nordrijnland- Westfalen te putten uit de stille reserves in deze Duitse deelstaat. De gemeente Venray gaat voor het jaar 2003 een subsi die van circa 10.808 euro vers trekken aan de Stichting Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg. Dat heeft het college van B en W dinsdag besloten. Slachtofferhulp Nederland is een onafhankelijke organisatie die opkomt voor de individuele en collectieve belangen en rechten van slachtoffers van (mogelijke) strafbare feiten en verkeersonge vallen. De bureaus Slachtoffer hulp vormen samen met het Fonds Slachtofferhulp de organi satie Slachtofferhulp Nederland. De kernactiviteiten van het bureau zijn hulpverlening, pre ventie, belangenbehartiging, het bezig zijn met innovatie en ont wikkeling en middelenverwer- ving. Het werkgebied van de Stich-, ting Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg is gelijk aan het werkgebied van de politieregio Limburg-Noord. De werkzaamhe den worden verricht door acht beroepskrachten en 61 vrijwilli gers. De personeelskosten van de beroepskrachten worden betaald door het ministerie van Justitie. Aan de gemeentel) in de politiere gio Limburg-Noord wordt een bij drage van 0,28 euro per inwoner gevraagd. De bijdragen van de gemeenten" uit het werkgebied worden, ook daadwerkelijk in Noord- en Midden-Limburg inge zet. Slachtofferhulp biedt hulp aan slachtoffers (of hun nabestaan den) die betrokken zijn of getuige zijn van geweldsmisdrijven (moord, mishandeling, gijzeling, etc), zedenmisdrijven, vermo gensdelicten (diefstal met geweld en woninginbraken), verkeerson gevallen met dodelijke afloop of lichamelijk letsel, strafbare feiten zoals brand, verdrinking en ver missing, rampen en calamiteiten. De hulpverlening is gratis. In 2001 zijn er 4247 slacht offers geholpen. De slachtoffers hebben te maken gehad met ver mogensdelicten (45,4%), geweld (32,1%), verkeer (18%), zeden (4%) en overige delicten In de gemeente Venray werden in 2001 275 zaken behandeld. I maandag gesloten [ndstraat 12, tel. 581553 minimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en dosetcombinatle en vi van accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4.482,-. Nu me gratis tegels t.w.v. €300,-* n contanten). De actie loopt tot 1 september 2c Keijsers-Manders idrome commissie vrouw en bedrijf Pj Noord, SEP veehouderij en ijki, svengroep Ysselsteyn houden en op donderdag 30 mei om I) uur een informatiebijeen- 1 >i voor agrarische mannen en "I nven die belangstelling heb- ool voor kinderopvang op het lische bedrijf. 'los- jdens deze bijeenkomst zal D< rouw C. van Herten, project- dor- xLLTB een inleiding verzor- over kinderopvang. Mevrouw imers zal kinderopvang op de rclerij uit de praktijk toelich- Zij is melkveéhoudster, en iter kinderopvang in Oelïelt is de e start van een project kin- I lang op het agrarische rijf. Zij hopen belangstellen- eerste instantie te informe- over de mogelijkheden en Tjkheden. n eventueel tweede traject kennisuitwisseling zijn, ook den de individuele onderne- die aangegeven hebben iwerkelijk aan de gang te wil- met kinderopvang, begeleid [planvorming tot uitvoerings- Als u al langer rondloopt 'het idee kinderopvang op uw te realiseren, of u wilt zich EU 'li jve d laten informeren hier- jr, dan bent u op donderdag 30 iom 20.00 uur van harte wel- n in zaal Roclanzia, Lovinck- tt 2 in Ysselsteyn. leei EEL EN MAAS in abonnement waard 99 0« pt jaar eerder, in 1990, had etn Houba afscheid genomen van gemeenteraad. In 1979 kwam samen met Leo Janssen tussen in de raad. Daarvoor deed hij commissiewerk. Bij de verkie- "J gen van 1982 en 1986 was iba WD-lijsttrekker en al die ft ook fractievoorzitter. Bij zijn cheid in 1990 zei hij: 'Er wordt cel geouwehoerd en te weinig 362 cgd', En dat is nu nog steeds zo. Er 'rdt inderdaad teveel gepraat te weinig gedaan. Niet alleen or de bestuurders maar ook or het ambtelijk apparaat. Het ;rfl[i it te traag en te stroperig. Er kali wit daardoor niet nagekomen bail lt aan de burgers wordt oofd." is in de afgelopen vier jaar ,oor rlgebeurd. De nodige affaires, ,er(j de schouwburg en Merselo, y Iwee van de vier wethouders loge Ms Janssen en Bert Kersten) 110 voortijdig afhaken. Een jaar eden v rving Truus Kemme- jS (PvdA) in deeltijd haar partij- Root Kersten. Jan Houba nam 'niet onbelangrijke onderdeel sdelijke Ontwikkeling van Ker nwaar. Dat moest hij later, fr tegen zijn zirr iri, weer 'aan aan Waals. "Kemmelings 'maar een kleine portefeuille, 'korte periode van tien maan- Eén van de twee toegangs poorten van de spiksplinter nieuwe voetgangersbrug voor leerlingen en personeel van het Raayland College had woensdag al een reparatie beurt nodig. In eerste instan tie waren er geruchten dat de rolluiken, die 's nachts geslo ten worden om onbevoegden vaq het schoolterrein te weren, door onbekenden in de nacht van dinsdag op woensdag zouden zijn ver nield, maar daar is geen spra ke van, zegt voorlichtster Claudia Hendrickx van de gemeente Venray. "De rolluiken zijn uit de gelei ding getrokken door een tech nisch probleem, vandalisme is erg onwaarschijnlijk. Er zijn door de afdeling geen sporen van vernie ling bij de poort aangetroffen", aldus Hendrickx. "Donderdag (vandaag, red.) komt de aannemer op bezoek voor een technische eindcontrole. Dan worden alle technische details en problemen van A tot Z nagelopen." Vorige week is de brug officieel in gebruik genomen. De gemeente Venray heeft de brug laten aanleggen met een drieledig doel. Allereerst ter bevordering van een veilige afwikkeling van de grote scholie- renstroom bij de wisseling van de sportlessen (200 heen- en terug- bewegingen bij iedere leswissel). Tevens is het viaduct aangelegd als verbinding van en naar het onlangs vergrote en verharde par keerterrein de Wieën, waar ook de personeelsleden van het Raay land College hun auto kunnen parkeren. Verder doet het viaduct dienst als verbinding tussen een leerlingenfietsenstalling die aan de zuidzijde aan de voet van het viaduct is gesitueerd en dé school. Het viaduct is afsluitbaar door rolluiken en is alleen geopend als het Raayland College geopend is. Het ontwerp van het viaduct is van architectonisch vormgever Peter van Kempen uit 's-Hertogen- bosch. Hij heeft gekozen voor een hel dere, transparante constructie en vormgeving. Op deze helderheid is ook de materiaalkeuze geba seerd en de transparantie wordt door de verlichting extra geaccen tueerd. Het viaduct bestaat uit een betonnen fundering met een stalen bovenbouw. De gehele constructie is 66 meter lang en i-s over een lengte van 33 meter liefst elf meter hoog. Er is in totaal 60.000 kilogram staal in verwerkt. De firma Hofman Sliedrecht bv heeft het viaduct aangelegd en Schrijvers Eleetrotechniek uit Oss heeft de verlichting verzorgd. Tijdens een ingewikkelde juridische rechtszaak bleek dat er een fout is gemaakt bij het bepalen van d'e schadever goeding voor de maatschap Classens en Leijsen. Zo bleek onlangs bij de Raad van State in Den Haag. De maatschap is een agrarisch bedrijf in Castenray. Door de extreme regenval in 1998 heeft het bedrijf flinke oogstschade opgelopen. Op grond van de Regeling Oogstschade 1998 kan zij hiervoor een schadevergoe ding krijgen. De maatschap heeft de vergoeding ook van het Minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij LNV) ontvan gen. Alleen 7.732 euro teveel. Doordat een cijfer verkeerd is overgenomen heeft de maatschap 15.934 euro, in.plaats van 8.202 euro, gekregen. Het probleem is dat er twee procedures door elkaar heen zijn gaan lopen. Enerzijds de uitspraak van de minister, dat de maatschap recht heeft op 15.934 euro. Anderzijds de uitspraak van de rechtbank. De rechtbank heeft toen bepaald dat de maatschap heeft kunnen en moeten zien dat de berekening van de schadever goeding onjuist was. Zij bepaalde dat het uitgekeerde bedrag te hoog is en het teveel betaalde moet worden teruggegeven. P. Goumans, advocaat van de maatschap, is van mening dat er toch 15.934 euro uitgekeerd had moeten worden, ondanks de fout. Volgens hem is de beslissing van de minister van LNV onherroepe lijk en onaantastbaar geworden. "Bovendien was de fout zo' klein, 1,0 in plaats van 0.1dat dit niet is opgevallen. De maatschap heeft zelf wel de goede gegevens verstrekt. Er is bij de invoer van deze gegevens door het ministerie een fout gemaakt", aldus Gou mans. Volgens hem verdient deze procedure niet de schoonheids prijs. J. Verheul-Verkaik, woordvoer ster van het ministerie, was het met de uitspraak van de recht bank eens. In eerste instantie heeft de rechtbank zich niet over de hoogte van het bedrag uitge sproken. "Tegen deze uitspraak is de maatschap toen niet in hoger beroep gegaan. De maatschap berustte zich dus in de uitspraak", aldus Verheul-Verkaik. Ook Staats raad R. Loeb liet weten dit een juiste gedachtegang te vinden. Hiermee liet hij doorschemeren dat hij niet veel voelde om de 15.934 euro toe te laten kennen. De Raad van State doet binnen twee maanden uitspraak. den hadden we ook met drie man kunnen afmaken. Ik had Stedelij ke Ontwikkeling er graag bijge daan. Dat sloot goed aan bij mijn portefeuille. Zo'n politiek gevoe lig onderdeel hoort niet bij den burgemeester thuis." Achteraf gezien heeft het wet houderschap niet aan zijn ver wachtingen voldaan. "Ik ben van nature ongeduldig. Je kunt als bestuurder wel op je kop gaan staan maar het houdt op als de organisatie niet meewerkt. Dat was ik anders gewend, Er heerst op het gemeentehuis'een praat cultuur. Bovendien zijn er teveel eilanden. Die opereren ieder op zich en zijn alleen maar met zich zelf bezig in plaats van met de burgers. Ik heb zo vaak gezegd 'buiten aan de andere kant van het raam daar is het te doen'." De oorzaak ligt volgens Houba in de gebrekkige aansturing. Hij pleit voor een versterking van het managementteam. Als voorbeeld van hoe het niet moet noemt hij de afdeling Bouwen waar veel burgers mee van doen hebben. "Als ik al die klachten van de bur gers hoor. Hoe lang het allemaal duurt en hoe vaak een aanvraag heen en weer gaat. Dan praat ik ook over Welstand. Er is geen sprake van klantgerichtheid." Hij vindt een cultuuromslag in de organisatie noodzakelijk om weer slagvaardig en klantvriendelijk te worden. De huisvesting noemt hij daarbij een struikelblok. "Ik twij fel of er genoeg geld zal zijn om het gemeentehuis te verbouwen. We kunnen beter elders een modern en efficiënt kantoor neer zetten. In het raadhuis kunnen dan stadsappartementen gebouwd worden. Ik vind het vooral wrang dat er geen oplos sing is gekomen voor de afdeling Publieksdiensten. Van daaruit is geen goede dienstverlening moge lijk. Ik heb respect voor de mede werkers hoe ze er de burgers nog weten te bedienen." Jan Houba zegt van tevoren dui delijkheid te willen geven door zich nog twee jaar beschikbaar te stellen. "Want het zijn tropenjaren geweest. Vooral het sociale leven lijdt eronder. Mijn vrouw is blij dat het nu afgelopen is. Want iedere vrijdagavond kwam ik met een volle koffer thuis. In de week einden was het telkens werken geblazen. De gemeente ging dan voor privé. Lei Heidens zegt nu wel dat hij op hoofdlijnen wil besturen. Maar ik had toch meel de neiging om dieper op de mate rie in te gaan." De coalitievorming is voor Houba en de WD op een teleur stelling uitgedraaid. De vrijgeval len plek in het college wordt nu ingenomen door fractie Van de Vorle. "Ik denk niet dat wij met deze partij in het college hadden kunnen zitten. Van de Vorle is niet constructief genoeg om mee samen te werken. Ik zie de pro blemen al opdoemen. Van de Vorle -is tegen lastenverhoging. Maar gezien de enorme financiële tekorten valt er niet aan te ontko men. De lokale lasten voor de bur gers zullen wel omhoog moeten. Het geld moet toch ergens van daan komen." Houba zegt zich zorgen te maken over de toekomst van Ven ray. Vooral in financieel opzicht. Het jaar 2001 is afgesloten met een klein positief saldo. "Maar dat hadden enkele tonnen moeten zijn. Gezien de gigantische bedra gen die we extra uit Den Haag hebben gekregen. De post onvoorzien is voor dit jaar al hele maal op. Er zal rigoureus iets moe ten gebeuren. Een eerste vereiste is dat iedereen eens binnen de budgetten blijft." Hij vindt ook dat bet Grondbe drijf de laatste jaren veel te weinig geld heeft opgebracht. Bouwpro jecten zoals in Leunen, Laagheide en Franciscanerpark zouden met een forse exploitatiewinst moeten worden afgesloten. Maar door allerlei perikelen zoals de perslei ding en de ontwatering in Leunen moesten veel extra kosten wor den gemaakt. "Er zijn blunders gemaakt omdat de projecten niet goed zijn aangestuurd. Het Grond bedrijf zou eigenlijk een melkkoe voor de gemeente moeten zijn. Maar het heeft ons niets extra's opgeleverd." Vorige week maandag hield hij in kleine kring een afscheidsbor- rel. Door de onzekere coalitievor ming kon hij bij het aftreden van de oude raad op 13 maart nog geen afscheid nemen. "Ik vond die vergadering beneden alle maat. Vooral de onwaardige en onfatsoenlijke manier waarop Waals over de vertrekkende raads leden sprak. En het betrof niet alleen mijzelf. Maar wat hij bij voorbeeld over Mia van het Reve zei. Dat was een schande." Jan Houba vindt dat burgemeesters, evenals wethouders, niet te lang op hun stoel moeten blijven zit ten. In september 2003 heeft Jos Waals er twaalf jaar in Venray opzitten maar hij wil voor een vol gende termijn van zes jaar benoemd worden. "Tien jaar is voor een burgemeester al lang genoeg. Het zou voor Venray goed zijn als er volgend jaar een nieuw gezicht kwam. Er is behoefte aan een nieuwe, frisse en gezaghebbende burgemees ter." Jan Houba: "Het zijn tropenjaren geweest" /■mm

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3