€Q5Q ver observatiekind en Suriprofs Operazanger Antoine Kop zingt musicalstukken De rechten van de vrouw binnen de Islam Week van het huisdier 'BUITENSPORT Buitensport is gestart met 15% op alle golf artikelen Auto weg Snelheids controles smamiddag senioren 13-delige startersset voor dames of heren, nu 295,- (inclusief luxe draagtas) Ramen Deuren Serres Tel: 0478-571481 DEZE MAAND ALLE APS FORMATEN PER STUK SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY Tel 0478-512567 Honderddrieëntwintigste jaargang - week 21 - donderdag 23 mei 2002 MAAS ida van den Heuvel stagiaire in weeshuis Suriname Er wordt op vrijdag 31 mei een themadag gehouden die specifiek op de rechten van de vrouw binnen de Islam in gaat. De dag start om 9-00 uur met een inloop en registratie, waarna om 10.00 uur de dag wordt geopend door Rohlee de Guzman, beleidsmedewer ker van het COS Limburg. De dag sluit om 15-30 uur.In de lezingen en de workshops wordt aandacht besteed aan de positie van Islamitische vrouwen wereldwijd. Hierbij gaat het om vragen als: hoe is de situatie van Islamitische vrouwen zowel in Nederland als daarbuiten; hoe is het gesteld met hun reproductieve, economische en sociaal-culturele rechten. Wat is het belang van besnijdenis in hun cultuur/geloof en hoe staan vrouwen hier tegenover. Klopt het wel dat alleen zonen recht op een erfenis hebben en dochters niet; is dit alles cultuurgebonden of religiegebonden. Wat is de positie en situatie van Islamitische zwarte migranten- en vluchtelin genvrouwen uit onder andere Somalië, Pakistan, Koerische vrouwen en Afganistan die in Nederland verblijven? Inleidingen worden gehouden door Parwin Saraj Arife, Afghaanse vluchtelinge, weten schapper (diergeneeskundige) en universitair docent in Kabul; Mariette Boaers, Nederlandse vrouw, communicatieadviseur verbonden aan BINT (Bureau Interculturele Communicatie) en werkt als geestelijk verzorgster in de Penitentiaire Inrichting voor vrouwen in Breda; en Kamila El- Morabit, een Marokkaanse vrouw, werkzaam als cultureel werkster bij de stichting Trajekt in Maastricht. Als dagvoorzitter treedt op mevr. Oescha Sanichar, vporzitter van het Internationaal vrouwencenrum in Venray. Er word gekeken of en zo ja hoe de positie van mensen met een Islamitische achtergrond en Islamitische vrouwen in het bij zonder is veranderd na de gebeur tenissen van 11 september. Middels een verklaring of aanbe veling wordt een gezamenlijke en krachtige oproep aangaande deze thematiek samengesteld en ver stuurd is nar de nieuw geïnstal leerde Tweede Kamerleden en het nieuw te vormen kabinet ten behoeve van het nog op te stellen (nieuwe) regeeraccoord. Deze dag wordt georganiseerd in het kader van het project Bruggen Bouwen (BB). De doel stelling van BB is het komen toe en meerzijdige uitwisseling van meningen tussen autochtone en allochtone brouwen over maat schappelijke onderwerpen en emancipatieprocessen, die leiden tot wederzijds begrip, integratie en versterking van de positie van vrouwen in de Limburgse multi culturele samenleving. De uitein delijke bedoeling is dat allochtone en autochtone vrouwengroepen en -organisaties een basis leggen voor structurele samenwerking. Bij de realisatie van deze dag zijn de volgende organisaties betrokken: COS Limburg, IVC (Internationaal Vrouwencentrum Venray),Forum Instituut voor Multiculturele Ontwikkeling, Stichting Trajekt (afd. Maatschappelijk Begeleiding Nieuwkomers) en de stichting Bandera. Deze dag word mogelijk gemaakt dankzij subsidies van de provincie Limburg, Mama Cash en NCDO. Oud-dirigent Venrayse Rooikoor loss nda van den Heuvel uit )-verblijft voor een sta- ode van vijf maanden in hi iaribo (Suriname). De I ige Venrayse, studente ogiek aan de Fonty§ cholen in Tilburg, loopt tage bij de Stichting voor jnd, een instelling die icht op kinderen die sek- niisbruikt zijn. Tijdens stageperiode levert bijdragen voor Peel en ier haar activiteiten in :eshuis en haar ervarin- Suriname. Deze week zij over haar eigen ratiekind en haar ken- iking met de Suriprofs. blijft moeilijk afstand te 9'1 en van kinderen. Sinds vier heb ik een eigen observa- Dit houd in dat ik ich kken met hem voer gedu- zes weken. Het is concreet doeling dat ik achterhaal in de thuissituatie met .het gebeurd. Ik heb een jonge- 6 jaar en ik praat met hem ijn papa en mama, zijn huis, jes en zusjes, wat hij leuk :n wat hij niet leuk vind. hij nog erg jong is, maak ik :el gebruik van tekeningen, vaak veel uit af te leiden, ent hij heel makkelijk de 1 die belangrijk voor hem vind hij het heel moeilijk ijanden' te tekenen. En met tn in combinatie met praten leen krijg je ontzettend veel latie van een kind. Voor mij dagoog' is het heel prettig kind zoveel informatie uit If loslaat. Toch moet ik eer- kennen dat het er bij mij ingehakt heeft wat ik van llemaal te horen krijg. Het is nog zo'n jong ventje! irlijk heb ik de afgelopen den al heel wat voor mijn 1 gekregen aan verhalen van ten. Maar omdat je met je vatiekind toch een hechte iwensband op moet bou- doet dat toch meer met je j iet een ander kind binnen de 5 i. Zo'n mannetje staat dan Bflijk ineens heel dicht bij je. E|d het dan ook echt onvoor- dat deze kinderen nog in zijn kind te zijn. Dat ze ';s alles toch nog overwe- vrolijk zijn en veel kunnen n. Ook op de vraag: 'zou je naar huis toe willen?' ant- omdat het kind zelf dat totaal geen vertrouwen meer heeft in zichzelf en in andere mensen. Anderzijds is het prachtig om te zien hoe gelukkig kinderen zijn bij hun nieuwe familie want er komen nog regelmatig kinderen even langs om te kletsen. En dat geeft zoveel voldoening. We heb ben het toch goed gedaan zo!" SURIPROFS "Verder stond deze week in het teken van de Suriprofs. Zij zijn in Suriname samen met de Tilburgse club Willem II om te voetballen tegen Surinaamse clubs. Natuurlijk waren wij ook van de partij. De eerste wedstrijd die wij hebben gezien werd gespeeld in het Clarence Seedorf stadion even buiten Paramaribo. Omdat we geen ander vervoer hadden zijn we met de bus gegaan. Veel te vroeg want toen wij daar aankwa men was er nog helemaal nie mand. Na even gewacht te heb ben arriveerde de bus met Suriprofs al. Voor ons dus een mooie gelegenheid om foto's te maken en om vervoer terug te regelen. Nooit geweten dat het zulke gewone aardige gasten zijn. Ze zijn helemaal geinteresseerd in wat we in Suriname doen en hoe we het een half jaar volhouden hier. Een paar spelers zijn pas een keer in Suriname geweest en alles schijnt ontzettend armoedig geworden te zijn. Ook waren ze helemaal verbaasd dat wij met z'n tweeen met de bus gekomen waren. En toen boden ze ons aan om met hen mee te rijden. En daar zeiden we natuurlijk geen nee tegen. Dat was echt gewel dig! Een bus vol bekende voetbal lers die na een overwinning van 7- 1 alleen maar konden zingen en dansen. En wij zaten daar tussen gepropt. Want zij reden in een gewone stadsbus voor maximal twintig personen. We vroegen aan hen of het geen pro bleem was om mee te rijden. Maar dat bleek helemaal geen pro bleem want hier in Suriname schijnt alles te kunnen zeiden ze. Dit was weer een heel leuke erva ring om mee te maken. In Nederland zou zoiets natuurlijk nooit mogelijk zijn. En hier word je gewoon uitgenodigd. Waarschijnlijk zal ik er nooit aan wennen dat hier inderdaad alles mogelijk is!" Op een parkeerterrein aan het Museumpark in Overloon is vrij dagmorgen een auto gestolen. Het betrof een blauwe Audi, ken teken PL-XH-87. De waarde van de auto is niet bekend. Bij een snelheidscontrole op de Puttenweg in Ysselsteyn zijn afge lopen zaterdag 338 automobilis ten bekeurd die harder reden dan de toegestane 50 km/. De hoogste snelheid van de 1900 voorbijgan gers was 90 km/u. Bij een contro le op de Horsterwegweg in Castenray werden diezelfde dag 303 automobilisten bekeurd, die harder reden dan de toegestane 50 km/u. De hoogste snelheid van de 1380 voorbijgangers was 88 km/u. Jenniskens installatie verwarming elek tra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532a645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Operazanger Antoine Kop staat in het Noord-Limburgse vooral te boek met zijn latere roeping als dirigent. Hij is voormalig dirigent van het Venrayse Ropikoor, momen teel dirigent van het gemengd koor met koperensemble uit Wanssum en als muzikaal lei der van koor en orkest Operette Gezellen bracht hij elh jaar een complete operet te-uitvoering in de Venrayse Schouwburg. Vdrig jaar kwam zijn cd als operazanger op de markt met bekende aria's uit de operawe reld. Tegelijkertijd produceerde hij met zijn zangleerlingen 'Janilla' een schijf met geselecteerde moderne en klassieke songs uit films, musical en opera. Om de set van drie compleet te maken is onlangs een cd gepresenteerd met liefst zeventién topers uit geliefde musicals als Aida, Miss Saigon, Elisabet, The Phantom of the Opera en Sunset Boulevard, om er enkele te noemen. De hier nog onbekende maar in Amerika veelvuldig gehoorde musical Parade en verder uit Rent het speelse duet Light my candle. Bij de VW-uitwinkel Venray ligt de musical cd gereed. Voor de (beroeps)solisten Regine Smeets en Susan Seegers heeft hij respec tievelijk het Twents en Tilburg,s Conservatorium benaderd. Een goede greep, zoals op de cd zal blijken. De 21-jarige Suzanne Seegers volgde klassieke zang bij Frans Kokkelmans, conservatori um Maastricht met daaropvolgend een studie aan het Koningstheater Den Bosch. Momenteel is zij stu dente aan het conservatorium Tilburg, bij zangpedagoog Edward Hoepelman 'en nam zij deel aan de projecten Derjasager, Rent en Maxima. Ook maakte zij al concertreizen naar Luxemburg, Duitsland en Frankrijk. Regine Smeets zong in veel klassieke en musical concerten. Zij schrijft haar eigen nummers en begeleidt zichzelf aan de piano, waarmee zij een eerste prijs won in een show van Barry Stevens. Regine is zang en riiuziekdocente aan hergvmna- sium en repetitor van een musi calvereniging. Het koor wordt gevormd door zangers en zange ressen uit de regio. Voor de leven dige gitaarpartij tekent de Helmonder Martin van Schijndel, life gespeeld. Een complete orkestbegeleiding kwam met behulp van de computer tot stand. MUSICAL Oorspronkelijk had Kop het idee om een opera en musical bij een te brengen op een schijf. Musical bleek echter veel bewer kelijker dan opera en vereist meerdere artiesten, wat vooral te beluisteren is op het nummer Eva beware (Evita). Dit slotlied is zijn bewuste keuze. Zo had ook het nummer Go to the mirror (uit the Who's Tommy), een gitaartopper, heel wrat voeten in de aarde, maar klinkt nu dan ook perfect. Voor het uitzoeken van de songs heeft hij zijn vakantie opgeofferd, een juiste besteding, want het is een diverse en afwisselende cd gewor den met voor elk wat wils. Gevoelige solo's wisselt hij af met speelse duetten en levendige koorsongs. Waar een Engelse ver sie ontbrak, musical is immers van origine Engels, heeft de docente Astri Keizer speciaal tekst op muziek gemaakt, als te beluiste ren bij het nummer The last dance uit de musical Elisabeth. Hierna konden de opnames star ten in Pink Noise Studio. Op de cd-cover prijkt een foto van de zanger door fotograaf Freek Peters. Het boekje is vorm gege ven door Rob van Nooijen. De tekstinhoud is behalve Engels, Frans en Duits voor alle zekerheid ook in Italiaans en Spaans ver taald. Van de cd Janilla is de jonge sopraan Natalie van Schijndel, zangleerlinge van Antoine Kop, door presentator Ernst Daniël Smid gevraagd als musicalzange res voor de populaire tv-muziek- serie Una Voce Particolare. Kop is als zangpedagoog in de introduc tiespot opgenomen, de uitzendin gen daarvan starten in december van dit jaar. ZOMERWORKSHOP Wie denkt dat Kop nu op zijn lauweren gaat rusten zit er behoorlijk naast. Met een been nog in de studio, is hij alweer bezig met zijn volgende project: een veertiendaagse zomerworks- hop in Frankrijk. Na een grondig instuderen is de barok opera Iphigénie et Tauride van de com ponist Chr.W. von Gluck (1799) te beluisteren, Minder bekend dan zijn Orpheus en Euridice, maar muzikaal zeker een van de meesterstukken van Von Gluck. Beroepssolisten en orkest zijn reeds geformeerd, gezocht wordt nog naar tenoren en bassen/bari ton om het operakoor compleet te maken. Wie een Frans verblijf wil combineren met zijn zanghob- bv is van harte welkom., Antoine Kop woord 90% van alle kinderen: ja! Terwijl ze als geen ander de pijn kennen die ze thuis gevoeld heb ben en waarschijnlijk nog steeds voelen. Ongeveer de helft van de behandeltijd krijgen de kinderen altijd de vraag: 'waar en bij wie wil je gaan wonen als je hier klaar bent?' Bijna alle kinderen geven dan aan het liefste weer naar huis terug te willen gaan. Voor hun eigen veiligheid worden veel kin deren niet meer terug geplaatst omdat ze dan snel weer in hun oude situatie zouden belanden. Om dit te voorkomen wordt er daarom gezocht naar een passend pleeggezin of tehuis waar. het kind kan gaan werken aan een mooie toekomst zonder alle ellen- Ic Commissie Ouderenhuisvesting houdt op maandag 27 mei om lp) uur een themamiddag in de Kemphaan op het Kennedyplein in Identificatie en registratie centraal de uit het verleden. Voor mij is het dan ook een hele geruststelling als een kind terecht kan bij een lieve familie. Maar het komt ook voor dat het niet klikt met het pleeggezin en dan krijgt het kind opnieuw een klap te verwerken. Dan is het helemaal moeilijk een kind nog te plaatsen bij een ander gezin Langstraat 44 Venray Tel.0478-587479 De Week van het huisdier wordt georganiseerd door een uniek samenwerkingsverband van diverse organisaties en personen die op hun manier met huisdieren van doen heb- tt programma ziet er als volgt uit: nieuw woningtoewijzingsbe- door dhr. Ger Verstegen, hoofd Woondiensten van Wonen Wonen Noord-Limburg heeft recentelijk een geheel nieuw, ^toewijzingsbeleid ontwikkeld. Het is voor u nuttig om hiervan is te nemen. Daarna is er een lange pauze waarin u uw persoon- Ivragen kwijt kunt aan zowel dhr. Verstegen als een de leden van ïissie Ouderenhuisvesting. Daarna komt de stand van zaken bouwprojecten ten bate van senioren en ouderen aan bod. Er zul- ii aantal nieuwe ontwikkelingen gemeld worden met betrek- \w komende bouwprojecten. ben, zoals dierenartsen, die renspeciaalzaken, Dierenbescherming, Dier en Zorg (verzekeraar van dier- ziektekosten), de raad van beheer op kynologisch gebied en de Nederlandse Databank Gezelschapsdieren. Het thema van de Week van het huisdier, die maandag begint, is 'Identificatie en registratie'. Door middel van een goede identificatie en registratie is van een huisdier altijd bekend, wie de eigenaar is. Door de dieren alle maal te chippen en te registreren bij een centrale databank, kan het aantal vermiste huisdieren erg beperkt worden. Als bijvoorbeeld een dierenambulance een dier zonder eigenaar aantreft, kan die snel en efficiënt worden opge spoord, omdat de gegevens van alle gechipte huisdieren in Europa bschikbaar zijn via het internet. Het chippen van een huisdier is erg eenvoudig en zo gepiept. Met een onderhuidse injectie wordt een chip ter grootte van een rijst korrel ingebracht. Het nummer van deze chip kan met een barco delezer worden gelezen. Met dit unieke nummer kan een dier, samen met de naam en adresgege vens van de eigenaar, worden ingeschreven bij een centrale databank. Met speciale registratie formulieren is de eigenaar van het dier altijd te achterhalen. Is golf ook Uvu sport, kom dan gerust bij ons langs en profiteer van onze kennismakingsprijzeil Tot en met eind juni geven wij

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13