Zat, Opus One en irst Lady Kunst Cultuur »e Waan biedt olop variatie Schrijversavond Literair Café met Fleur Bourgonje Concert Symfonie Orkest Venray Groove Foundation in 't Podium luziekschool Muziekmakers opgelet Venray Muzikaal Totaal een succesvol initiatief Kermis in Leunen De Wolkenschetser ^gramma Schouwburg Venray Swingparty met live muziek Geld voor harmonie Niets! Boekrecensie in Peel en Maas De WOLKEN SCHETSER a? EN MAAS Donderdag 23 mei 2002 - Pagina 11 Kamphues in zijn nieu- leaterprogramma Tijd pus One met de Belle en eest en The First Lady, :zongen biografie over :line Bouvier Kennedy is. Schouwburg Venray iteert de komende ii nog drie bijzondere ellingen. Zat is de titel van het nieu- :aterprogramma van Rob mes. Een programma over st, tijdverlies, de tijd als vij- de tijd als allerbeste Over bijvoorbeeld de of tijdreizen mogelijk is en zouden we doen met een ur tijd cadeau? Stond Rob lues in zijn drie voorgaande ima's moederziel alleen toneel, nu wordt hij bege- de ruimste zin van het door Coen Jutte. Tijd Zat en interactief programma nid kunnen worden. Het k mag zich met de voorstel- emoeicn. En Rob met het k uiteraard. Rob Kamphues innen als één van de Morsi- er iet»:: jaar lang trokken zij langs taters, daarna deed hij drie imma's in zin eentje: Pikkie 1 Kale Vlakte en vorig sei- De Hernia van Atlas. Coen lebuteert in Tijd Zat op de indse cabaretpodia. Hij klassiek piano aan het con- 'irium, haalde in zijn vrije halve finale van het Rotter- jCamaretten festival en nam ir lang onbetaald verlof bij [erkgever om deze tournee ïen doen. Totaal vreemd is eld van de showbizz hem zijn studententijd werkte als chauffeur van Ron iteder. De voorstelling op 24 mei begint om 21.00 gezelschap Opus One speelt op woensdag 29 mei om 19.00 uur in de Schouwburg van Venray haar nieuwe familievoor stelling Belle en het Beest. Het oorspronkelijke verhaal uit 1741, La Belle et la Béte, van de Franse schrijfster Mmetiabrieile de Ville- neuve is door de jaren heen diver se malen bewerkt voor film en theater en hoewel het thema aan deze bewerkingen haar grote, bekendheid dankt, mag het oor spronkelijke literaire werk zonder meer tot de klassiekers uit de wereldliteratuur gerekend wor den. Frankrijk, 18e eeuw. Een prins wordt bemind door een jaloerse fee. Hij kan haar liefde niet beantwoorden en wordt omgetoverd in een beest. In een zaamheid, omringd door zijn geliefde rozen brengt hij in een magisch kasteel zijn dagen door. Een aan lager wal geraakte han delsman plukt, op weg naar huis, de mooiste roos uit de kasteel tuin. Hij wekt hiermee de woede op van het beest en wordt gevan gen genomen in het kasteel. Zijn dochter Belle staat er op zijn plaats in te nemen. Zo redt ze allereerst haar vader en in de ont wikkeling van onschuldig meisje naar zelfbewuste jonge vrouw bevrijdt zij de prins van zijn ver schrikkelijke vloek. De cast bestaat uit twaalf artiesten met in de hoofdrollen Marit Slinger als Belle en Roberto de Groot als Het Beest. In de overige rollen ziet u ondermeer Linda van Nimwegen. Frans Schraven. Bastiaan Tim- mers, Marjolein Teepen, Steve Beirnaert en James-John van der Velden. Vijf voorstellingen in Nederland ter ere van het eerste lustrum van de Herman van Veen Foundation. Rob Kamphues en Coen Jutte in Tijd Zat (Foto: Michel Mees). The First Lady, een gezongen bio grafie over Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis, werd speciaal voor de gelegenheid geschreven door Lori Spee en Herman van Veen. Lori Spee schreef de lied teksten en de muziek, ze vertelt en zingt in het Engels, bijgestaan doro Gaëtane Bouchez. Herman van Veen regisseert, De Herman van Veen Founda tion heeft zich als doel gesteld, de Rechten van het Kind, zoals die door de Verenigde Naties in 1989 unaniem zijn aanvaard, handen en voeten te geven door middel van kleinschalige projecten in ontwik kelingslanden en in Nederland, De twee voorstellingen op maan dag 10 en dinsdag 11 juni begin nen om 21.00 uur. Al bijna twintig jaar bestaat in Venray een amateur-symfonie orkest, dat speelt onder leiding van LaurensrBoogaarts. Dit orkest heeft in de loop der jaren een vrij groot en breed repertoire opge bouwd, variërend van Handel, Haydn, Beethoven, Mozart. Dvo rak, Saint-Saens tot 20e eeuwse muziek van bijv. Hindemith en Toebosch. Tweemaal per jaar geeft het orkest een concert in Venray, meestal in het Raayland College. Ook in de omgeving wor den wel concerten gegeven. Het Symfonie Orkest geeft op zondag 2 juni een concert in Venray, in de Aula van het Raayland College aan de Zuidsingel, aanvang 11.30 uur. Het programma luidt: P. van Anrooy: de Piet-Hein Rhapsody; B. Martinü: rhapsody voor altviool en orkest; solist is Sander Heridris, die docent viool is aan de Muziek school Venray; C. Saint-Saëns: symfonie nr. 2,. Opus 55. Het is een bijzonder programma, met stukken die onderling sterk van elkaar verschillen. De toegang tot dit concert is gratis, en u bent van harte welkom. Overigens heeft het orkest plaats voor meer leden, onder anderen een paar blazers en (alt)violen. In café 't Podium staat op zater dag 25 mei om 22.30 uur een optreden van de soul/funkband Groove Foundation op het pro gramma om de swingparty, met voornamelijk muziek uit de jaren zeventig en tachtig, van live muziek te voorzien. Groove Foundation bestaat uit tien muzikanten die in regionaal e-mail: redactie@ vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS bekende en minder bekende bands hun ervaring hebben opge daan. De band bestaat al vanaf 1994 en hebben al veel soul- en fun- kliefhebbers bereikt. Met covers van ondermeer Aretha Franklin, Anastacia, Michael Jackson, Chaka Kalm, Stevie Wonder, Incognito en vele andere grootheden uit de jaren tachtig, bespelen zij het publiek. De band bestaat uit een echte funk-soulbezetting, twee zange ressen, een blazerssectie van drie personen met diverse saxen en trompet en last but nog least de ritmesectie dat voor een over groot deel verantwoordelijk is voor de groove. De entree bedraagt 3,50 euro. vrijdag 24 mei wordt vanaf uur er in de aula van het tencentrum Jerusalem door ngen van de Muziekschool ay een voorspeelavond ver- Deze avond staat in het van de piano, klarinet rdeon. keyboard en klein Leerlingen van Celine v.d. Peet. Emile Rutten, Anjo Jacobs, Ton Vranken en Stephan Moors verzorgen deze uitvoering. Zowel kinderen die in januari begonnen zijn,"als ook leerlingen die al veel langer ervaring hebben presente ren voor het publiek een spette rende avond. De toegang is voor iedereen gratis. Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum heeft van het Prins Bern- hard Cultuurfonds Limburg een bijdrage ontvangen van 3650 euro. Flet geld is bestemd voor het instrumentenfonds van de harmonie. Het fonds zet zich in voor cultuur en natuurbehoud in de provincie Limburg. de kunstmanifestatie De letterlijk 'voor elk wat heeft, wordt ook op zon- 26 mei weer duidelijk, st de reguliere kunst- en tentoonstellingen en de retelling 'Een kamer voor lf van Gerrie Abels, staan twee bijzondere, nieuwe eiteiten op het program- in 11.30 uur die dag start in Theehuis van Odapark aan de eloseweg 118 in Venray een versmiddag over Bertus Aaf- iezelfde dag vindt om 15-30 de première plaats van de speciale voorstelling uur', een eenakter van Gon nare en haar poppen. :ze voorstelling vindt plaats in apel op het St. Annaterrein de Noordsingel 39 in Venray. ens de schrijversmiddag, die ganiseerd wordt door Literair Venray-regio, zal mezzo- raan Anita Bijvoet uit Maas gedichten zingen van Betrus i, getoonzet door de Verdose componist Piet Kingma. Bijvoet wordt op piano begeleid door de van oorsprong Italiaanse Lucia Marrucci. Door haar werk als ergotherapeute bij het Vincent van Gogh Instituut in Venray heeft Anita een sterke band met de psychiatrie. Aan hel conserva torium te Luik slaagde ze cum laude. Verder studeerde ze aan het Conservatorium in Maastricht bij Lode de Vos en heeft ze zangstudie gevolgd bij bekende zangpedagogen als Erna Spooren- berg en Aafje Heijnis. Anton Kroft, oud-directeur van het Psy chiatrisch Centrum Venray, zal een inleiding geven op het werk van Aafjcs. Van een heel ander kaliber is de voorstelling 'Retour' van Gon ter Laare. De voorstelling verhaalt de geschiedenis van de vrouw die terugkeert naar de plek waar zij in haar verleden als patiënt geleefd heeft. De kapel is haar toevluchts oord. De schaduwen uit het verle den dringen zich aan haar op en krijgen een stem en gestalte. In 'Retour'-krijgt de verscholen en maatschappelijk teloorgegane mens een stem. Gon ter Laare: "Dat deze voor stelling ontstaan is, lijk't een logisch gevolg van alle vooraf gaande activiteiten en gebeurte nissen in mijn leven. Toen ik hoorde van De Waan, sprong er meteen een vonk over: hier wil ik iets voor maken! Jaren geleden begon Ter Laare als echte pop penkastspeler, waarbij ze altijd zelf de poppen maakte en de stuk ken schreef. Dat is zo gebleven, maar de kast werd al snel te klein en haar spel heeft, zich ontwik keld tot een toneel met poppen, waarin de poppen haar mede- en tegenspelers zijn. 'Retour' is een bijzondere voorstelling, duurt ongeveer een uur en is gescliikt voor iedereen vanaf ongeveer 12 jaar. Voor meer informatie, het kopen, reserveren en/of afhalen van toegangsbewijzen, kunt u contact opnemen met De Waan via 0478-569126. Kijk ook eens op www.dewaan.nl of op wvvw.literair-cafe-venray.nl Het Literair Café Venray-regio sluit het jubileumseizoen op donderdag 30 mei af met een bijzondere schrijversavond in de sfeervolle ambiance van het Theehuis in het Odapark in Venray. Té gast is niemand min der dan de 55-jarige schrijfster en dichteres Fleur Bourgonje. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De entree bedraagt acht euro, donateurs krijgen een korting van een euro. Muzikaal wordt deze avond op een bijzondere wijze gekleurd. De bekende musicus en componist Nard Reijnders uit Broekhuizen- vorst heeft in korte tijd één gedicht van Fleur Bourgonje op muziek gezet. Nard zal het lied zelf zingen en begeleiden op piano. Fleur Bourgonje was net zo verrast als de organisatie van deze avond toen Nard Reijnders het idee lanceerde. Verder tekent het duo Loes Vorst en Maren de Boer (piano/zang) uit Venray voor de muzikale omlijsting met zelf geschreven liedjes. Loes en Maren zijn leerlingen van Hans Kal berg van Muziekschool Venray. Fleur Bourgonje werd geboren in Achterveld, een dorpje tussen Amersfoort en Barneveld, en ver huisde in 1970 naar Frankrijk. Van daar trok ze naar Latijns-Amerika waar ze tien jaar lang woonde in Chili, Argentinië en Venezuela. Veel van haar verhalen spelen zich dan ook af in Latijns-Amerika (o.a. de verzamelbundel De verhalen, Atlas 1998). In Caracas, de hoofdstad van Venezuela publiceerde zij een stu die over het verband tussen prosti tutie en armoede. In 1985 verscheen haar eerste Nederlandstalig boek, Spoorloos. Daarin doet Fleur Bourgonje verslag van niet zelden schokkende beleve nissen in Latijns Amerika. Zij kreeg voor dit boek het Gouden Ezelsoor voor het best verkochte literaire debuut in dat jaar. Daarna schreef ze de novelle De terugkeer. Daarin overdenkt de hoofdpersoon haar leven - onder andere haar stukgelopen relatie - tij dens een treinreis van Parijs naar Amsterdam. In haar eerste poëzie bundel Stenen voor het begin bespeurden de critici een thema dat ook in haar proza voorkwam: ver vreemding, buitengesloten zijn, ont worteld zijn en het zoeken naar de eigen identiteit. Over haar poëzie zegt Fleur Bourgonje; "In de poëzie kan ik mijn thema, mijn 'waarheid' het dichtst benaderen. Door een beeld, een ritme, de toon vooral. In de poëzie voel ik mij het zuiverst, zonder versiering. Mijzelf en ook de taal," In 1988 ontving Bourgonje voor haar werk de Betje Wolff-prijs. Een jaar later verscheen de verha lenbundel. Wat het water gaf waarvan André Matthijsse in de Ilaagsche Courant schreef dat het prozastukken zijn die tot op het bot gaan. Verder ver schenen van haar: de verhalenbun del De verstoring en de poëziebun del Van eenheid de breuk (1991), de romans De bedrieglijke warmte van vuur (1993), Een huis voor het leven (1994), Onderstroom (1995), de verhalenbundel De bruiden (1997) en de romans Oostenwind, koningskind (1997), De dijk waar langs we lagen (1999). In 2000 ver scheen haar dichtbundel Sintering en vorig jaar bracht ze de novelle Araya uit. Fleur Bourgonje schreef voor Spaanse- en Nederlandstalige bladen en deed ook veel vertaal werk. Naast romans, poëzie en ver halen schreef ze ook twee libretto's voor hedendaagse muziekstukken van de componisten Boudewijn Tarenskeen en Louis Andriessen. Ze is verder medewerkster van De Groene Amsterdammer en NRC- Handelsblad. Dit is een oproep van de kemis- sie liedje van de Piëlhaas aan alle muziekmakers, componisten, tekstdichters, zangers en zange ressen van Venray. U kunt uw car navalsliedje, als u dat niet al klaar heeft, met de meeste spoed op papier gaan zetten. U heeft nog maar enkele weken de tijd! Op zondag 30 juni van 14.00 tot 16.00 uur zit de kemissie Lied je weer gespannen op het terras van café Hulsman te wachten. Die dag is om 16.00 uur de afsluitings termijn voor het insturen van de nieuwe carnavalsliedjes qn zoals de traditie het gebiedt worden alle nieuwe inzendingen voor het nieuwe carnavalsseizoen op dat tijdstip persoonlijk aan de kemis- sievoorzitter overhandigd. Voor de kemissie is dit een spannende zondagmiddag. Welke tekstdichters en componisten doen er dit jaar mee? Welke artie sten voeren de liedjes uit? Hoe veel inzendingen hebben we dit seizoen? De kemissie houdt er dit seizoen rekening mee dat er zoveel inzendingen zijn dat er een voorselectie moet gaan plaatsvin den. Zoveel toezeggingen voor inzendingen zijn er al. Bovendien zijn er nog componisten en tekst dichters die nog een artiest zoe ken welke hun liedje moeten gaan uitvoeren. Dus als u vindt dat u goed kunt zingen (of als anderen dat van u vinden) meldt u dan bij de kemissie liedje. Er is een grote kans dat er een liedje voor u klaar ligt. Wie weet staat u met dat liedje wel op de volgende vastelaoves-cd. Op 21 september 2002 worden alle liedjes voor het Roojse publiek opgevoerd. Op dit liedjesfestival zal bekend worden welke vastelaoveskrakers op cd uitgebrcht zullen gaan worden. Bij het secretariaat van de kemissie kunt u een aanmeldfor mulier en reglement opvragen. Het adres luidt: L. de la Rov, Clara Wichmannstraat 9, 5803 AT Ven ray. U kunt uw aanvraag ook tele fonisch doen op nummer 511212. Vrijdag 28 juni is een belangrij ke datum die u in uw agenda vrij moet houden; dan kunt u in het centrum van Venray gaan genie ten van Venray Muzikaal Totaal. Ook bij de horeca staat Venray Muzikaal Totaal hoog aangeschre ven. Wilbert van Waaijenburg van de Heeren van Aemstel en de Artiest: "Venray Muzikaal Totaal is een van de weinige, misschien zelfs wel het laatste Venrayse eve nement wat zo succesvol is dat de rem erop gehouden moet wor den. Er is veel animo vanuit de Venrayse muziekwereld om mee te doen. De organisatie heeft voor elkaar gekregen dat er Midnight Shoppen is tot 23 00 uur; het eve nement wordt dus ook gedragen door de lokale ondernemers. Leuk dat het over verschillende pleinen verspreid wordt; er is overal iets te doen en iedereen geniet mee. Venray Muzikaal Totaal is vanuit helemaal niets uitgegroeid tot een heel leuke en vooral gezellige aktiviteit. Heel knap dat de organisatie dit feest kan organiseren zonder nationale beroemdheden in te huren." Kom zelf ook meegenie ten op 28 juni; het programma loopt al vanaf 18.00 uur en speelt zich voornamelijk af op het Schouwburgplein, de Grote Markt, de Bleek, bij de Bonte Koe en het Podium. De Venrayse band Lucky Aces is op zaterdag 25 mei om 20.30 uur te horen tijdens de Kermis in Leunen in gemeenschapshuis Den Brink. Deze zesmansformatie brengt aanstekelijke muziek uit de jaren Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS zestig en zeventig. Rock en roll en andere populaire nummers verpakt in covers van toppers zoals Dire Straits, Creedence Clearwater Revivel, the Eagles, Van Morisson, Eric Clapton, Mavericks en instrumentale hits van de Shadows. Muziek niet alleen om naar te luisteren maar ook om op te dansen of mee te zingen. Luckv Aces bestaat uit Coy Koopal (zang), Richard Huwaë (zang en drums), Coen Pel (keyboards), Otto van Dijk (zang en gitaar), Arnold Ferdi- nandus (zang en bas) en Jan Reintjes (gitaar). Bij uitgeverij Holkema Warendorf is het boek 'De Wolkenschetser' van schrijver Richard Rayner verschenen. 'De Wolkenschetser' is een ouderwetse roman in de beste zin van het woord: een harts tochtelijke vertelling, die architectuur, oorlog en geschiedenis verbindt in het aangrijpende levensverhaal van twee geliefden. De jonge Esko Vaananen groeit op in het begin van de twintigste eeuw op het Finse platteland, als zoon van de dorpsonderwijzer. In zijn elfde levensjaar heeft hij twee ervaringen, die zijn leven zullen veranderen. Hij krijgt een tijd schrift onder ogen met daarin de eerste foto van 'een ijzeren kooi die in een gebouw op en neer gaat'. Hij ziet onmiddellijk gebou wen voor zich die dankzij deze lift eindeloos in de hoogte kunnen herhalen en daarmee is zijn levenswens geboren om als. archi tect wolkenkrabbers te gaan bou wen. De andere schok ervaart hij als hij voor het eerst Katerina Malysheva, de dochter van de Russische gouverneur, op de plaatselijke kermis ontmoet. Hij weet, dat zij de grote liefde in zijn leven is en dat hij eens in staat zal zijn een brug te slaan tussen hun totaal verschillende werelden. Zijn jongensdromen worden wreed verstoord door het uitbre ken van de burgeroorlog, die het land en ook zijn familie ver scheurt. Katerina is na de strijd als van de aardbodem verdwenen. Groot is dan ook de schok als hij jaren later in 'Vanity Fair' een fotoreportage ziet van Amerikaan se wolkenkrabbers, gemaakt door .V RAYNtR ene Kate Malysheva. Gedreven door hartstocht laat hij alles ach ter en maakt hij de oversteek naar het New York van de jaren twin tig. Daar zet hij -eerst tevergeefs- zijn zoektocht naar haar voort, werkt als bouwvakker op de stij- gers van nieuwe wolkenkrabbers, komt in aanraking met de maffia en weet zich langzamerhand op te werken tot een geziene archi tect. Tijdens één van de feesten in de rijke kringen van New York komt hij oog in oog te staan met Katerina, een ontmoeting die voorbestemd leek voor het geluk, maar uitmondt in het noodlot... 'De Wolkenschetser' is een onweerstaanbare roman. Nie mand die dit boek opent zal kun nen stoppen tot hij of zij de laat ste duizelingwekkende bladzijde heeft gelezen. De Wolkenschetser is ook te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. ISBN:9026982526

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11