en Samenwerking zien jeinig goeds in nieuwe coalitie 3 Seniorenraad teleurgesteld in coalitieakkoord De Witte Hoeve mag nog even blijven feesten Wethouders krijgen vertrouwen van de geen oppositie KEIJSERS MANDERS Dorpsradenoverleg: druk op woningbouw Oostrum krijgt mobiele waterpartij Pinksteren >1 kritiek op coalitieakkoord en portefeuilleverdeling A A Mxneleis swater de kraan nkeldief Middelvinger Kijk uw ogen uit in onze Sanidrome showroom Keijsers - Manders zorgt voor water, licht en warmte in één handomdraai. EN MAAS Donderdag 16 mei 2002 - Pagina 3 In de pinksterweek verschijnt weekblad Peel en Maas normaal op donderdag 23 mei. In verband {net de kortere werkweek dienen sport- en verenigingsberichten uiterlijk zaterdag 18 mei om 17.00 uur ingeleverd te zijn. Eventuele wedstrijdverslagen van dat weekend kunnen tot maan dagavond 18.00 uur ingeleverd worden. Advertenties kunnen normaal tot dinsdagavond aange leverd worden. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 ;i 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenrnunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Chnst van den Munckhof Henk Wïllemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17,00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar Aanleveren advertenties: Uiteijlijk dinsdag 18.00 uur Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag iO.OO uur. Tel.: 0478 - 54 42 00 info@keijsersmanders.nl ELEKTRO Keijsers-Manders Sanidrome Installatiebedrijf Keijsers-Manders Keizersveld Venray Agrobaan 9 5813 EB Ysselsteyn [s te verwachten viel enn cu VVD en Samenwer- fel uit naar de nieuwe le. De oppositie vindt dat vaag, oppervlakkig en eggend coalitieakkoord hekelt de portefeuille - ling die onevenwichtig zijn. Ook kwamen de sitiepartijen terug op de {handelingen die sinds rlciezingen van 6 maart evoerd. De WD stelt dat de eerste informatieron- kaarten al geschud i, Samenwerking spreekt en coalitie die in achter- rtjes geritseld is. >ens CDA-fractievoorzitter eeuwen-Peeters is er geen geweest van 'achterkamer- ilitick". "Er zijn vooraf abso- een afspraken gemaakt met of fractie Van de Vorle. Dat «verking erbuiten is geval- mit doordat zij zich keihard opgesteld met de eis van vijf isser. fractievoorzitter van ;erking, meent dat het iit de intentie heeft gehad !t zijn partij in zee te gaan. voelt zich aan het lijntje Het CDA heeft tijd om in de beslotenheid van m mek Hiooi H 1< I 0 <,1# iaandag gesloten idstraat 12, tel. 581553 volg voorpagina komen er meer opgeloste mineralen en ionen in het drinkwater voor. Sulfaat .Mltoe van 13 mg/1 naar 33 M natrium strijgt van 11 mg/1 jeea 15 mg/I en chloride van 14 kans naar 26 mg/1. "Maar deze len liggen nog ruim onder rm uit de Waterleidingwet". SVan Diepenbeek. "Kijk ens naar de inhoud van een er. mineraalwater. Daar zitten icer zouten in." 5 in dit jaar zijn er in Provin- Staten vragen gesteld over ïogelijk slechtere kwaliteit et drinkwater in Limburg. j du vooral worden veroor- door algengroei en de aan- cm beid van enkele zware meta- de Maas. WML water uit de Maas J lebruiken voor drinkwater noodgedwongen door de s >ging van de bodem. "Begin negentig zijn er met de pro- Limburg afspraken i ikt om de onttrekking van livater terug te dringen. Om 96.j ling van de grondwaterstand ilt toe te roepen", aldus Van leek. de Maas in het Midden-Lim- 't Heel werd veel geld gein- crd in de bouw van het •I waterproductiebedrijf. zuivering van het vuilere vlaktewater is een veel lan- M i moeilijker proces dan het [en van het veel schonere water. Vanaf november werd het eerste Maaswater 1 onsumptie gebruikt in Mid- imburg en later in Helden en .Munt. Vanaf vorige week ook in het pompstation in au 11 gezuiverd Maaswater ver- li d met grondwater. Het zal in de toekomst meer uit oppervlaktewater t nieuwe water is van per kwaliteit", verzekert Van nbeek. "Voor mensen die alyse apparaten gebruiken or bedrijven kan hel wel jen hebben voor de afstel- inde apparatuur." 'olitie heeft afgelopen vrij- jeefi winkel aan de Zuivel- Leunen een 36-jarige man nlu aangehouden op ver- wg winkeldiefstal. De man ierde een waterfilter ter Ie van 81,23 euro mee te n zonder te betalen. De man meegenomen naar hel poli- eau voor verder verhoor, bleek tevens in Venray bij tinkel aan de Plataanstraat dschap te hebben weggeno- kr waarde van 111,60 euro. mtrole bleek dat de man nog eken hechtenis had open- (niet bekend vóör 'welk De twee winkeldiefstallen te afgehandeld door middel aelreeht. De verdachte is koten. De Seniorenraad reageert teleurgesteld op het onlangs bereikte coalitieakkoord tus sen CDA, PvdA en fractie Van de Vorle. Van de 25 punten voor ouderenbeleid is er slechts over vier punten iets terug te vinden in het coalitie akkoord. Dat vindt de Senio renraad wel erg aan de mage re kant. De commissie Politiek en Oude ren heeft onder leiding van Ger ard Remmers het coalitieakkoord beoordeeld. De Seniorenraad heeft deze beoordeling overgeno men en aangeboden aan de vijf politieke partijen in de gemeente raad. De verkiezingsprogramma's zijn destijds eVeneens gecheckt' aan de hand van 25 uitgangspun ten voor ouderenbeleid. Naast een algemeen deel gaat het over de gemeentelijke organisatie, sub sidiëring, openbare orde en veilig heid, verkeersveiligheid, diftar, vervoer, wonen, zorg en armoe debestrijding. Niet alleen het ouderenbeleid krijgt te weinig aandacht, zo vin den de Venrayse senioren. "De vage omschrijvingen doen ver moeden dat de coalitiepartners zich als het ware opgescheept voelen met de erfenis uit de vori ge raadsperiode. De problemen liggen daarbij met name bij de eigen bestuurskracht, het functio neren van de ambtelijke organisa tie en de financiële* positie van de gemeente", zo concludeert de Seniorenraad. Er wordt gevreesd dat er nog enkele (financiële) lij ken uit de kast zullen komen. Genoemd worden De Brier, de Hulst II, De Gouden Leeuw, huis vesting gemeentehuis, op peil brengen personeelsbestand, grondbedrijf, bestemmingsplan nen en inhuren extern personeel en adviesbureaus. "Daarom heeft de coalitie zich kennelijk niet wil len vastpinnen op allerlei beloftes en uitspraken over concrete maat regelen voor de komende regeer periode. Men heeft zich min of meer beperkt tot zaken waarvan het begin al gemaakt is." De Seniorenraad denkt dat liet niet gemakkelijk zal zijn om op basis van dit vagë coalitieakkoord een herkenbaar collegeprogram ma te schrijven. Ook wordt een taakomschrijving van de burge meester gemist. Het vermoeden is dat de nieuwe coalitie de komen de regeerperiode niet zonder vrees tegemoet ziet. "Het is wel licht om die reden dat het coalitie akkoord vaag gehouden is, een algemeen karakter heeft en tevens een aantal waarschuwingen bevat. Veel zaken worden niet genoemd of zijn kennelijk bewust vermeden. Het ambitieniveau is bijzonder laag te noemen. De gedachte dringt zich op dat het bij dit coalitieakkoord gaat om een soort van angstscenario", aldus de Seniorenraad. Het dorpsradenoverleg schrijft een brief aan de gemeente Venray om vaart te zetten in de bouw plannen op de dorpen. Als de stankwetgeving binnenkort wordt versoepeld dan ontstaan er weer nieuwe bouwmogelijkheden. Want de cumulatie van stankcir kels, waardoor vele dorpskernen op slot zitten, verdwijnt wellicht uit de wet. Het dorpsradenover leg wil niet dat de gemeente afwacht tot het zover is of dat eerst de nieuwe bestemmings plannen klaar moeten zijn. "Mocht dit straks zo zijn dan kan de gemeente nog niet direct aan de slag. Dan duurt het nog een hele tijd voordat er daadwerkelijk gebouwd kan worden op de dor pen", zegt Patrick van der Broeck van dé Oirlose dorpsraad. "Daar om moeten we een brief schrij ven om de gemeente onder druk te zetten. Dat ze alvast anticipe ren .op de nieuwe regelegving. Zodat geen onnodige tijd verloren gaat." Tegen een 16-jarige jongen uit Vierlingsbeek is in de nacht van vrijdag op zaterdag proces-verbaal opgemaakt terzake belediging. Hij stak zijn middelvinger op tegen twee op de Grotestraat in Sam- beek surveillerende politiemen sen. De sanitair - specialist Thuis in elke woning het achterkamertje de verschillen met Van de Vorle op te lossen. En om die fractie aan een wethouder uit de eigen CDA-vijver te hel pen", zei Busser die vindt dat Samenwerking alles heeft gedaan (om met het CDA tot een akkoord te komen. "Het CDA was blijkbaar niet in staat hun verlies en onze winst, ten koste van hen, emotio neel te verkroppen", aldus Busser die zich als opdracht heeft gesteld om het CDA bij de volgende ver kiezingen van de eerste plaats te verstoten. WD-fractievoorzitter John Oos terbeek vindt dal de nieuwe coali tie geen recht doet aan de ver nieuwing en verandering die de verkiezingsuitslag aangeeft. "Een reeds twintig jaar zittend college van CDA en PvdA, beide zijn tevens de verliezende partijen, maken opnieuw deel uit van de coalitie. Onze verbazing was groot dat fractie Van de Vorle als derde coalitiepartner is gekozen. Een partij die altijd overal op tegen is en zelfs de begroting structureel afwijst." Het coalitieakkoord van CDA- PvdA-Van de Vorle dat dinsdag in de raad besproken werd kon van uit de oppositiehoek op weinig bijval rekenen. Ike Busser sprak zelfs van kiezersbedrog omdat in het akkoord de verkiezingspro gramma's niet meer te herkennen zouden zijn. Vaag, oppervlakkig, het vooruitschuiven van keuzes en het ontbreken van een duidelij ke koers, oordeelde Samenwer king. De VVD liet zich in gelijke bewoordingen uit. "Er staat niets concreets in", zei Oosterbeek die vond dat een uitgewerkt college programma, dat in september ver schijnt, nu al op tafel had moeten liggen. Busser suggereerde dat dit uitstel blijkbaar te maken heeft met 'lijken in de kast die eerst opgeruimd moeten worden'. Ton Teeuwen stelde dat de coalitie wel degelijk ambities heeft. "Het versterken van de bestuurskracht loopt er als een rode draad doorheen. Er is veel werk aan de winkel om alle plan nen uit te voeren. CDA en PvdA legden uit dat het coalitieakkoord bewust niet is dicht getimmerd om ruimte over te houden voor discussies en interactie. Gerrit Lemmens, fractievoorzit ter van Van de Vorle, verweet Samenwerking dat zij nooit de bedoeling heeft gehad om in het college te stappen. "Daarom heeft Samenwerking zichzelf over vraagd. Maar wij durven de toe komst wel aan. Dit is een coalitie waarbij de kiezers zich het beste thuisvoelen. Natuurlijk hebben wij water bij de wijn moeten doen. Maar er wordt nog steeds wijn geschonken." Dat de vier wethouders niet ieder een eigen ambtelijke sector onder hun hoede nemen, oogstte eveneens kritiek van de oppositie. Samenwerking vindt dat de orga nisatie overhoop is gehaald en dat de portefeuilles zeer onevenwich tig zijn verdeeld. Stedelijk Ont wikkeling, de portefeuille van Ruyten, is uitgekleed en verdeeld over Middelen (Heidens) en Ste delijk Beheer (Driessen). Busser: "Het CDA heeft alle belangrijke posten gekregen en PvdA heeft voor twintig jaar trouwe dienst een portefeuille gekregen die niet is uitgekleed. Onze conclusie luidt dat de grote verliezer alles heeft binnen gegraaid en dat de kiezer alles heeft verloren." De WD onderscheidt twee zware portefeuilles Middelen en Maat schappelijke Diensten (Emonts) van twee lichte posten Stedelijk Beheer en Stedelijke Ontwikke ling. Oosterbeek vindt dat de taken die loco-burgemeester Driessen erbij heeft gekregen bij Waals thuishoren. "Het is een doorzichtige manier om te ver doezelen dat Stedelijk Beheer te omschrijven is als een 'pretpak- ketV' PvdA-fractievoorzitter Bert Lins- kens vond de reactie van Samen werking 'teleurstellend'. "Het is dezelfde toon van de afgelopen vier jaar. De portefeuilles volgen in grote lijnen wel de sectoren Maar bij de onderhandelingen was het ook inschikken en ver schuiven", aldus Linskens die de oppositie uitnodigde om in de komende periode mee te denken en goede ideeën aan te dragen. Toen Gerrit Lemmens vertelde dat fractie Van de Vorle in de oppositie ook altijd positief kri tisch was geweest, kreeg hij de WD over zich heen. "Dan is Lem mens toch telkens bij een andere vergadering geweest. Want ik heb alleen maar negatief kritische geluiden gehoord van Van de Vorle", reageerde Oosterbeek. Raadsnestor Joost van Vorle zag een droom in vervulling gaan nu zijn fractie het debuut maakt in het college. "De trein is in gang gezet, we zijn erin gestapt en wij gaan door." Busser reageerde laconiek; "Maar zonder dwarslig gers heb je geen spoor en ook geen trein..." Zalencentrum De Witte Hoeve hoeft voorlopig nog geen 'limiter' aan te brengen op haar geluidsversterkers. Dat bleek deze week bij de Raad van State in Den Haag. De gemeente Venray eiste van De Witte Hoeve dat zij onmid dellijk ingrijpende geluidsbe- perkende voorziening zou aanbrengen. De raadsman van het zalencentrum verdedigde zich tegenover de Raad van State: "Met de geluidsnormen die de gemeente hanteert, kun je geen feest organiseren". De geluidsuitstoot van De Witte Hoeve is de gemeente al jaren een doom in het oog. Nadat in 1997 is vastgesteld dat niet werd voldaan aan de geluidsnormen, heeft ze het zalencentrum daar regelmatig op aangesproken. Toch werden er door de exploitant geen geluidswerende maatregelen getroffen. Volgens de raadsman is het centrum inmiddels van eige naar veranderd. De nieuwe eige naar zou weldegelijk hebben geïn vesteerd in betere geluidsisolatie. "Bij de gemeente is daar niets van bekend", aldus de woordvoeder van de gemeente. In augustus vorig jaar is opnieuw een geluids- onderzoek uitgevoerd. Hierop heeft het partycentrum enige aan passingen doorgevoerd, zoals de extra isolatie van de nooduitgan gen. Volgens de exploitant mag het geluidsniveau in de grote zaal nu zelfs hoger zijn dan voorheen. De gemeente kijkt anders naar het onderzoeksrapport. Zij vindt dat het geluidsniveau ingrijpend omlaag moet. Deze interpretatie zorgt echter voor verwarring. "De gemeente trekt heel andere con clusies dan 'een normale lezer' zou doen," zo meende ook voor zitter Donner van de Raad van State. De woordvoerder van de gemeente kon dat niet ontkennen maar zei dat de gemeente deson danks bij haar standpunt bleef. De kleine zaal van het partycentrum is onlangs door brand verwoest. Hierdoor is de geluidsbelasting in de omgeving sowieso al minder. Bovendien zal volgens de exploi tant bij de herbouw van de kleine zaal extra worden gelet op de geluidswering. Voorzitter Donner stelt De Witte Hoeve in de gele genheid om aan te tonen dat de door haar getroffen maatregelen bij de grote zaal voldoende zijn. In dat geval kan de limiter op de versterkers aanmerkelijk hoger worden afgesteld dan de gemeen te thans eist. In ieder geval kan er in de grote zaal van De Witte Hoeve de komende weken nog gewoon worden gedanst. WD en Samenwerking heb ben dinsdag bij de wethou dersverkiezing met een tradi tie gebroken. Beide oppositiepartijen onthielden hun stein aan de vier voorge dragen wethouders van CDA, PvdA en fractie Van de Vorle. Lei Heidens (CDA), Mathieu Emonts (PvdA) en Frits Ruyten (fractie Van de Vorle) kregen ieder 17 stemmen. Op Jan Dries sen (CDA) werden 16 stemmen uitgebracht. De coalitie heeft 17 zetels in de raad en de oppositie telt acht raadsleden. Petra van Duijnhoven, wethouderskandidaat van Samen werking, zag acht stemmen op haar uitgebracht. De overige 25 stemmen waren volgens gemeen tesecretaris Lucassen allemaal ongeldig. Dat wekte de argwaan van Ike Busser, fractievoorzitter van Samenwerking, die om een hertelling vroeg. Busser wist namelijk zeker dat er namen van andere kandidaten op de stem briefjes waren ingevuld. Samen met John Oosterbeek deed hij de telling overnieuw. Van de 25 ongeldige stemmen bleken er inderdaad twaalf op een persoon te zijn uitgebracht. Maar omdat alleen de naam was inge vuld en er geen kruis in het hokje voor de naapi was geplaatst waren ze ongeldig verklaard. WD-fractievoorzitter John Oos terbeek gaf vooraf een stemver klaring. "Normaal geven we de nieuwe wethouders altijd het voordeel van de twijfel. Maar we hebben weinig vertrouwen in deze coalitie. Daarom zullen we tegen de kandidaten stemmen." Bij het aantreden van het vorige college in april 1998 was er duide lijk meer vertrouwen. Jan Dries sen (CDA) kreeg toen zelfs het volle pond met 25 stemmen. Bert Kersten (PvdA) 23, Frans Janssen (CDA) 21 en Jan Houba (WD) haalde 20 stemmen. Na de wethoudersverkiezing en beëdiging namen Driessen, Hei dens en Emonts dinsdag afscheid als raadslid. Jan Driessen zit vanaf 1982 in de raad, Lei Heidens vanaf 1994 en Mathieu Emonts werd in 1998 in de raad gekozen. In het nieuwe duale stelsel mag een wet houder namelijk geen lid meer zijn van de gemeenteraad. In hun plaats werden Jeanne Hendrix- Verberne (CDA), Rein Dupont (CDA) en Henk Bisschops (PvdA) als nieuwe raadsleden benoemd. Voor wethouder Ruyten hoefde fractie Van de Vorle geen nieuw raadslid te leveren omdat Ruyten niet aan de verkiezingen van 6 maart meedeed. Het nieuwe kunstwerk krijgt geen vaste plek op het dorpsplein in Oostrum. De dorpsraad wil op het vorig jaar opgeknapte plein een waterpartij plaatsen. Het kunstwerk bestaat uit drie kronke lende zuilen waarlangs vanuit ondergrondse bakken water omhoog gepompt wordt. De broers Regter, die de kermissen op de kerkdorpen exploiteren, hebben bezwaar gemaakt tegen het kunstwerk. "Ze willen de ker mis uitbreiden en dan zou de waterpartij in de weg staan", zegt dorpsraadvoorzitter Harrie Hol- tackers. "Vandaar dat het nu een verrijdbaar kunstwerk wordt dat daardoor wel iets duurder uit valt." De Oostrumse dorpsraad betaalt de verfraaiing van het plein uit het dorpenfonds. De gemeente Venray subsidieert dit fonds waaruit de tien kerkdorpen kleine leefbaarheidsprojecten kunnen betalen.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3