Kunst Cultuur )ikke Vis en lelie en het Beest Beelden van Theo Niermeyer Stoosh wint Op ut Tuffelke Volksdansmiddag in Maashees Foto's in bibliotheek Paddy's Heavy Circus in De Bonte Koe ijzondere oncerten ollegium Vocale Luna live in TimeSwitch Pinkpop in Dingus Tequila Sunrise in 't Podium Het Vlinderkistie Bromfiets rondrit Cabaret voorstelling in OJC Gryphus Jeugdharmonie Crossroads ogramma Schouwburg Venray Geslaagd Boekrecensie in Peel en Maas Donderdag 16 mei 2002 - Pagina 11 EL EN MAAS Een van de buurtbewoners ver ondersteld dat de oud-ijzerman was vergeten langs te komen. Theo Niermeyer zou zo'n opmer king kunnen waarderen. Sinds vorige week is de beel dentuin van De Lochting verrijkt met een tiental sculpturen van Theo Niermeyer. Hij woont en - werkt in Amsterdam en hij heeft nog een atelier in Noord Frank rijk. Ai meer dan 30 jaar smelt, last en vormt hij beelden in ijzer en staal. Het assembleren van beelden uit onderdelen, die al een eigen leven achter de rug hebben en na een "behandeling" een nieuw bestaan beginnen als kunst werk. Dat vormt de basis van Niermevers werk. Het zijn beel den die geen ander doel hebben dan ervan te genieten, maar hun vorige leven schemert er vaak doorheen. De verzamelaarster bij de ingang nodigt U uit om haar te bewonderen en om verder te komen en te genieten van deze primaire beelden. De beeldentuin is open op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur en ook na telefonische afspraak te bezoe ken. Galerie De Lochting is gele gen aan de Laagheidseweg 16 in Venray, telefoon 0478-585173. De band Stoosh is winnaar geworden van Op Ut Tuffelke, een open podium voor regionale bands in jongerencentrum Gryp- hus in Vierlingsbeek. Het jonge combo uit Asten en omstreken verdiende met deze overwinning het openingsoptre den van Op De Toffel 2002 en daarmee is hetprogramma van dit gratis toegankelijke popfestival bekend. Naast Stoosh zullen tij dens de tiende editie van Op De Toffel optreden: Kirsten, The Spa des, Luie Hond, Mambo Kurt, dj Wizard, 16 Down en Def P Beat busters. Op de Toffel 2002 vindt plaats op zondag 23 juni op het Vrijthof in Vierlingsbeek. Meer informatie over Op de Toffel is te vinden op internetwww.opdetoffel.nl Aan Maashees is dit jaar de eer om de gemeentelijke volksdans middag voor ouderen te organise ren. Na zes eerdere succesvolle edities zal op woensdag 22 mei de Zaterdag 18 mei is er een rond rit door het Limburgse en Bra bantse land. De tocht is 85 km en speciaal voor oudere bromfietsen. Inschrijven kost 2,5 euro per per soon en kan van 10.30-J1.30 op Grootdorp 47 in Merselo. De start is om 11.30 uur. Voor meer info kunt u bellen met 0478-546482 of mail naar Poot-tweewielers®het- net.nl Informatie vind u ook op de website: www.p-poot.nl zevende gemeentelijke volksdans middag plaatsvinden in Sportzaal De Zevensprong, Mgr. Geurts- straat 27 in Maashees. Deze volks dansmiddag begint om 14.00 uur en zal tot 16.30 uur duren. Aan deze gezellige dansmiddag zal worden deelgenomen door verschillende volksdansgroepen voor ouderen uit de gemeente Boxmeer. De deelnemendevolks- dansgroepen komen uit Over- loon, Sambeek, Rijkevoort. Oef- felt. Beugen, Boxmeer, Vierlingsbeek en Boxmeer. Volksdansen voor ouderen is een activiteit van de Stichting Welzijn Ouderen gemeente Box meer (SWOGB). Het is dan ook dankzij de SWOGB dat deze uit wisseling tussen de verschillende volksdansgroepen kan plaatsvin den. In de Bibliotheek Venray zijn momenteel twee foto-exposities te zien in het kader van het thema van de maand mei De weken van het reisboek'. Foto's van de reis die Marian Leideritz in 2000 heeft gemaakt door India en Nepal. De kleurrijke opnames geven een beeld van de bewoners, de cul tuur, godsdienst en het dagelijkse leven in de -beide landen. Met name de afdrukken van crematies aan de oever van de rivier de Gan ges zijn zeer indrukwekkend. Om het beeld van de landen compleet te maken, worden er o.a. Indiase kledij en sieraden tentoongesteld, met dank aan Lilian Verspaget. In de jongerenhoek staat het thema Afrika centraal. Met een foto-expositie over de reis die Ilse Wicherts gemaakt heeft door Afri ka in 1999. De destijds 19-jarige Venrayse heeft in haar eentje twee maanden rondgetrokken door diverse Afrikaanse landen. Een compilatie uit haar reisver slag, aangevuld met prachtige foto's, is de hele maand mei te bekijken in de bibliotheek. De wereldwinkel heeft bijgedragen aan het thema Afrika door twee vitrines te vullen met Afrikaanse artikelen. Vrijdagavond 24 mei vanaf 19.00 uur zal reisbureau Travel Active informatie verstrekken in de bibliotheek over backpack vakanties. Speciaal bedoeld voor jongeren. De diverse landenthema's zijn aangevuld met het uitgebreide assortiment reisboeken, tijdschrif ten, reisverhalen, cdroms etc. die de bibliotheek in haar bezit heeft. Het is zeker de moeite waard een kijkje te komen nemen. Ook niet- leden zijn van harte welkom. De bibliotheek is geopend dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Hemelvaartsdag is de bibliotheek gesloten. Goed nieuws voor de liefheb bers van country/folkrock want in De Bonte Koe is op 19 mei (eerste Pinksterdag) weer een' Ierse avond met deze keer Paddy's Heavy Circus. Dit internationale gezelschap (Ierland, België en Nederland) vormt een hechte eenheid die op elk podium een sfeervol en swingend feestje weet te bouwen. De niks-aan-de-hand muziek van Paddy's Heavy Circus is vanuit zijn folk-roots verweven met allerlei stijlen, zodat de omschrijving country/folk met pop/rockinslag toch wel de lading dekt. Banjo, accordeon en acous tic guitar bepalen het country/folk karakter, terwijl drums en bassguitar en electric guitar de pop/rocksound voor hun rekening nemen. Voeg hier bij het imposante stembereik van de Ier Paddy Langan en je hebt de typische ongedwongen PGC- sound waarbij bekende en minder bekende songs uit diverse muziek- stromen zijn omgevormd tot stevi ge uptemp-nummers, soms afge wisseld met een gevoelige ballad of een traditionel die door de toe hoorders uit volle borst worden meegezongen. Op en rond het podium wordt dus weer flink feest gevierd. Hun taktiek? Sim pel, de supporters laten winnen. Aanvang 21.30 uur, de entree bedraagt 3,5 euro. De zaterdag voor Pinksteren is ei weer een Pentagon-swingnight met wederom veel dance muziek uit de jaren zeventig en tachtig. Laat je gevoelens even teruggaan naar de tijd van weleer, aanvang 22.00 uur. Dinsdag 21 mei is er een live radio-uitzending van omroep Ven ray vanuit De Bonte Koe. In het programma Time Switch van Johan Philipsen zal de Venrayse band Luna optreden. Het live optreden van deze verrassende band zal duren van 20.00 tot 22.00 uur. In Jongerencentrum Gryp hus heeft morgen een cabaret voorstelling plaats van Alex Klaasen Martine Sandifort. In Gryp hus speelt het duo haar eerste avondvullende voorstelling Volgend Jaar Lach Je D'r Om. Alex Klaasen Martine Sandi fort weten met zang, dans en mimiek hilarische scènes neer te zetten, zonder alleen maar op de lach te mikken. Met hun voorstelling Volgend Jaar Lach Je D'r Om wonnen zij in november 2000 Cameretten. Volgens de pers was het duo de terechte winnaar van het festival: 'Voor Klaasen en San difort was de beperkte tijd merkbaar een. keurslijf. Het tweetal loopt over van ideeën en weet die in verschillende theatertalen om te zetten. Ze zwierden over het podium alsof ze er geboren waren.' (Patrick van den Hanenberg, de Volkskrant) en 'Gesteund doör hun lenige stemmen, pit tige danstechniek en expres sieve mimiek speelde het zeer professionele duo de sterren van de hemel.' (Bianca Bartels, Trouw). De jury oordeelde: 'Duidelijk is dat het hier een professioneel duo betreft. Op het podium staan twee zeer sterke theaterpersoonlijkhe den die goed op elkaar zijn ingespeeld en in een aaneen schakeling van afzonderlijke scènes een hilarisch, kleurrijk half uur weten te brengen. Zij weten wat wel en niet werkt en gaan derhalve voor een totale knock-out van liet publiek.' Volgend Jaar Lachje D'r Om. Reken maar! Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur, het programma begint om 21.00 uur precies. Kaarten voor deze avond zijn niet meer te koop, de voorstelling van Alex Klaasen Martine Sandi fort is inmiddels uitverkocht. Cabaret in Gryphus wordt mede mogelijk gemaakt door Geurts Fijntimmerwerk B.V. te Vierlingsbeek. Meer informatie over deze voorstelling is te vinden op internet www.gryp hus.nl. Harmonie St. Antonius uit Lomm houdt op pinkstermaandag 20 mei een kuurconcert. Het pro- gamma start vanaf 11.30 uur met de opening door Majoretten van Harmonie St. Antonius Lomm. Het uit elf leden tellende jeugdige korps brengen enkele dansjes, onder leiding van Marjan Verbeek uit Tegelen. Verder treden het gemeentelijk jeugdorkest Alles Kids op. Hierin spelen jeugdige muzikanten uit de kerkdorpen Arcen, Lomm en Velden. Het geheel staat onder deskundige lei ding van Sjraar Klaassens uit Venlo. Hierna is het de beurt aan jeugdharmonie St. Catharina Leu nen, onder leiding van Eric Roefs. Dit orkest bestaat uit jeugdleden van de muziekverenigingen uit Leunen, Veulen en Heide. Verder kan men nog genieten van een optreden van de Harmonie St. Antonius Lomm, onder leiding van Remv Beckers uit Arcen. Har monie St Antonius laat tijdens dit buitenconcert een publieksvrien delijk repertoire horen. Vanaf 14.00 uur ken men genieten van dans- en stemmingsmuziek met medewerking van orkest Wooden Chain. Het hele evenement vindt plaats op de parkeerplaats voor gemeenschapshuis Pastoorshof. Op zaterdag 18 mei treedt het uit Ingrid Breedveld en Wiel Did- reanus bestaande duo Crossroads op in café 't Veule in Veulen. Het uit Blerick afkomstige duo tim mert al jaren aan de weg en brengt een mengeling van rhythm blues en country-rock muziek ten gehore. Zangeres Ingrid beschikt over een stem die vaak wordt vergeleken met die van de legendarische blues zangeres Janis Joplin. Het is niet verwon derlijk dat een aantal songs van deze, helaas te vroeg overleden zangeres uit de begin jaren 70, op deze avond te horen zullen zijn. Wiel Didreans was zijn pamperpe- riode nauwelijks ontgroeid toen hij zijn eerste geluiden uit zijn gitaartje toverde. Later werd zijn gitaarspel beïnvloed door gitaar virtuoos Jimi Hendrix. Crossroads staat garant voor een heerlijk avondje eerlijke sfeervolle muziek en tapt hierbij o.a. uit het vat van de Rolling Stones, Creedence Cle- arwaer Revival en Janis Joplin. Het concert in Veulen begint om 22.00 uur en de entree is gratis. Belle en het Beest (Foto: Govert cle Roos). naar zelfbewuste jonge .vrouw bèvrijdf zij de prins van zijn ver schrikkelijke vloek. De cast bestaat uit twaalf artie sten met in de hoofdrollen Marit Slinger als Belle en Roberto de Groot als Het Beest. In de overi ge rollen ziet u ondermeer Lincla van Nimwegen, Frans Schraven, Basiiaan Timmers, Marjolein Tee- pen, Steve Beirnaert en James- John van der Velden. Het Collegium Vocale Venray IV) verzorgt in de maand mei i tweetal uitzonderlijke concer- - tin Venray en Venlo. Tijdens itle concerten zullen nog nooit ISfilerdoor het CW uitgevoerde ®rkcn te horen zijn. Van de Bel- pychc componist Herman Roel- •etc (1925-1985), zal een aantal fr verrassende motetten te ren zijn die hij in de oorlogsja- n 1942-1944 geschreven heeft, njean Langlais (1907-1991) zal 11 mis ten gehore worden kracht. Deze mis in oude stijl eft ook duidelijk hedendaagse ömerken. Het concert in Ven- vindt plaats op een bijzondere Mie: het Theehuis in het Oda- rk. Het concert is een van de Ie activiteiten die in en om Ven- 'georganiseerd worden in het "er van manifestatie De Waan: |j 10 jaar kunst en psychiatrie in nray, een groots opgezet eve- ment dat plaatsvindt tot 1 okto- s| r In het Odapark zijn rcgelma- zeer uiteenlopende concerten V bezoeken. De muziek van het komt in de besloten sfeer en prachtige akoestiek opmerke- kgoed tot zijn recht. Naast de ^genoemde werken zullen mposities van Herman Strate- *(1912 - 1988) en Albert de C|-k (1917- 1998) te beluisteren n De Klerk en Strategier ston- n samen met Jan-Mul bekend 1 He Tres Pueri, de drie (orgel) I Mngen van Hendrik Andries- Dit driemanschap hield zich' He oorlogsjaren bezig met het Omroep Venray zendt in haar programma TimeSwitch op dins dag 21 mei haar programma uit vanaf De Bonte Koe. De samen stelling en presentatie is in han den van Johan Philipsen. Deze keer is het de Venrayse band Luna, die dan live optreedt. Elke dinsdagavond van 20.00- 21.00 uur wordt TimeSwitch uit gezonden en dan nog eens op zaterdagavond herhaald van 22.00-23-00 uur. Liet programma omvat veelal albummuziek van muziekstijlen die variëren van blues, blues-rock, amaricana, roots en streetmuziek zoals cajun en zydeco. Vooral de muziekstijl Americana die als verzamelnaam wordt gebruikt voor country- rock, blues, roots-rock. rock 'n roll en singer' songwritersmuziek komt ruim aan bod. De muziek van Luna is niet zomaar in een hoekje te plaatsen. Luna heeft een eigen stijl en voor al een ruim aanbod aan veelal zelf geschreven songs, hier en daar met de hulp van enkele gast schrijvers. De naam van de cd zegt het al: No Grip'. Mysterieus en eigenwijs! Veel muziekstijlen passeren de revue bij een optre den van Luna. De mooie krachtige en gebalanceerde stem van Nelle- ke valt op en wordt begeleidt dor een scala van ervaren en gedreven musici. Op een podium zoals bij De Bonte Koe voelen zij zich als een vis in het water. Al met al een avondje radio om eens mee te maken. Luna bestaat uit Nelleke Rijs, zang; Roy Bistervelds, gita ren- mandolin en zang; Jan Fleur- kens, gitaren; Jan Engels, basgi taar; Ben Hermsen, drums en zang en Marcel Barents, percussie en zang. Iedereen is welkom en kan op deze manier eens zien en horen hoe radio in Venray gemaakt wordt en tevens genie ten van goede muziek in een per fecte ambiance als muziekcafé De Bonte Koe. Het komend weekend zal bij Dingus vooral in het teken staan van Pinkpop 2002. In de zaal kunt op een scherm van vier bij drie meter Pinkpop volgen. Zaterdag avond is er een film- en game- avond met competitie. Meer dan veertig films zijn er aanwezig en het publiek mag kiezen. Tevens is er een sneak preview van twee films. Zondag van 17.00 tot 18.00 uur kunt u een herhaling zien van het optreden van Anouk op Pink pop 2001. Van 18.00-23.20 uur is het weer filmtijd waarna tot 01.00 uur een concert van de popband Live, daarna is het weer tijd voor films, game en fun. Maandag, tweede pinksterdag van 12.0-16.00 uur Pinkpop live met ondermeer Alien ant farm, Jewel, Racoon en Kane. Van 16.00-19.00 uur wederom films, game en fun, gevolgd tot 01.00 uur door Pink- pop live met onder andere Lenny Kravits, Gomez, Macy Gray, Star Sailor, Faithless, System of a Down, Beef, Muse en Zero 7. De entree voor de zaterdag en zondag bedraagt twee euro per dag. De Pinkpop-maandag is zoals gewoonlijk gratis. Café 't Podium heeft aanstaan de zaterdag om 22.30 uur Tequila Sunrise op het programma staan, de tex-mex sensatie uit België. Tequila Sunrise speelt sinds 1994 met veel succes een zonnige mix van tex-mex, cajun, zydeco en Aan de Vrije Universiteit van Amsterdam slaagde Jolanda van Vegchel uit Venray voor de studie Politicologie, variand communica tie en politiek in Europa. PEEL EN MAAS een abonnement waard tequila pop. In de loop der tijd heeft deze band zich bewezen jn zowel kleine cafés als het theater en op grote countryfestivals in binnen- en buitenland. Ze zijn er dan ook trots op samen of naast Santiago Jiminez, Ilse de Lange en Jo Lemaire op het podium gestaan te hebben. In juni 2000 verscheen hun eerste cd met als titel: Crossing the river. Eind november mochten ze de juryprijs en de publieksprijs voor de beste tex- mes/cajun band van België in ont vangst nemen. Begin. 2001 heeft de band zich versterkt met enkele ervaren muzikanten en sindsdien werden wederom enkele prijzen in de wacht gesleept, ondermeer in Herstal op de tweede Country- Music Belgium Trophy in de cate gorie tex-méx/Cajun. ct schouwburgseizoen pt ten einde. Schouwburg iray presenteert de nende weken nog een «tal voorstellingen: Dikke met Bert Schuiling en One met Belle en het clandestien publiceren van muziek. Van Stategier worden de vier Maria Antifonen uit 1939 uit gevoerd in een versie voor vier stemmig koor en drie blaasinstru menten: dwarsfluit, klarinet en fagot. Van de Klerk is het Pater Noster te horen. Voor of na het concert is er volop -gelegenheid, om in de prachtige beeldentuin van het Odapark te genieten van een drankje, de natuur en de werken van ruim 60 internationale kunste naars. In het Theehuis zelf is tevens een expositie te bewonde ren van een van de kunstenaars van De Waan: Willem van Genk. Al met al een sfeervol gebeuren op een sfeervolle plek. Het con cert in Venlo wordt gehouden in de Dominicanerkerk waar het CW vorig jaar nog de eerste plaats in haar categorie behaalde van de Prix Dominique. Naast de eerder genoemde werken van Roelstraete en Langlais wordt in dit concert het Miserere van Gre- gorio Allegri (1582 - 1652) uitge voerd, dat bij eerdere concerten tal van enthousiaste reacties heeft gekregen. Het geheel staal als gewoonlijk onder de muzikale lei ding van Marca Klisters uit Hel den. De concerten zijn op maandag 20 mei om 15 00 uur in het Thee huis Odapark, Venray en op zater dag 25 mei om 20.00 uur in de Dominicanenkerk, Venlo. De entree is vijf euro per persoon, kinderen tot 12 jaar gratis. 's zonder zijn schering en inslag. 17 mei is om 21.00 het Dikke Vis te de Schouwburg in Ven- Vis is een avondvullend ima met pauze vol liedjes, kortom Lof der Zotheid, zoals dat van de van Geen Idee en Allemaal vood gewend bent. Dikke ïvecr zo'n programma waar t Schuiling tegen zegt. Het ■e theaterprogramma het Vis omdat men Beroofd is geen goede titel vindt, t vind Bert Schuiling ervan: ke Vis. let gezelschap Opus One elt op woensdag 29 mei om DO uur in de Schouwburg van iray haar nieuwe familievoor- ling Belle en het Beest. Het ipronkelijke verhaal uit 1741, Belle et la Béte, van de Franse rijfster Mme Gabrielle de Vil- euve is door de jaren heen erse malen bewerkt voor film theater en hoewel het thema ide/.e bewerkingen haar grote jendheid dankt: mag het oor- onkelijke literaire werk zon- Ïeer tot de klassiekers uit de dliteratuur gerekend wor- ïkrijk, 18e eeuw. Een prins bemind door een jaloerse dij kan haar liefde niet - 1 «woorden en wordt omgeto- in een beest. In eenzaam- I, omringd door zijn geliefde I en brengt hij in een magisch L teel zijn dagen door. en aan lager wal geraakte han- iman plukt, op weg naar huis, i^Bmooiste roos uit de kasteel- Hij wekt hiermee de woede van het beest en wordt gevan genomen in het kasteel. Zijn duer Belle staat er op zijn ais in te nemen. fcclt ze teerst haar vader en in de ont- keling van onschuldig meisje Onlangs verscheen het boek Het Vlinderkistje van schrijf ster Santa Montefiore bij uitge verij De Boekerij in Amster dam. Een prachtig verhaal over liefde, trouw, loyaliteit en vrijheid, dat zich afspeelt in Chili en het Engelse Cornwall. Federica Campione woont de eerste zeven jaar van haar leven in Chili. Haar Engelse moeder Hele na is getrouwd met Ramon, een schrijver. Ramon verblijft echter het grootste deel van de tijd in het buitenland. Helena, die niet meer tegen de eenzaamheid kan, stelt hem een ultimatum: Ramon moet vaker thuis komen en zij zal met de kinderen naar Cornwall terug keren. Ramon weigert en de trot se Flelena resteert niets anders dan haar leven in Engeland voort te zetten. Maar Frederica's liefde voor haar vader blijft en ze koes tert het cadeau dat hij haar ooit gaf: het prachtige ingelegde vlin derkistje. Frederica trouwt maar is onge lukkig. Spoedig realiseert zij zich dat ze moet terugkeren naar Chili om de ware betekenis van het vlinderkistje te ontdekken en zo haar eigen geluk te,vinden. Eerder verscheen van Santa Montefiore Onder de ombu-boom. Het boek is ook te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray. ISBN: 90-225-31.30-9

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11