sselsteyn beeft op zijn rondvesten Dierenvertier 1 5% korting Waals voorstander van gezamenlijke dodenherdenking Inschrijven Innovatieprijs Mei, terrasmaand bij Intratuin BEZORGEN? Openstelling Sint Petrus' Banden kerk MOEDERDAG-AANBIEDINGEN alleen donderdag, vrijdag en zaterdag alle tassen bileumeditie van het Jera-festival De meimaand is bij uitstek de maand om het balkon of het ter ras aan te kleden met vrolijke zomerbloeiers. In deze maand is de kans op nachtvorst voorbij, dus kunnen de kuip- en terras- planten weer aaar buiten. Met Bougainvillea, Lavendel en Roze marijn waan je je al gauw in de Provence en met Solanum, Datura en Petunia in terracotta potten zit je als het ware in het zonnige Toscane. Een Alpensfeer wordt gecreëerd met een waterval van geraniums langs de balkonrand van je eigen 'chalet'. Er is keuze uit een nonchalante mengeling van kleuren of voor een subtiel ton-sur-ton effect. Een van de meest veelzijdige bloeiers is Verbena, die verkozen is tot Zomerbloeier van het Jaar 2002. Verbena is verkrijgbaar in allerlei kleuren die kunnen variëren van fel rood en paars tot de mooiste pasteltinten. Er zijn zelfs wit- en oranjebloeiende soorten. Verbena is een ideale combinatieplant die ook geschikt is voor de bloembor- der in de tuin, terwijl hangverbe- na's een must zijn voor iedere hanging basket. De meeste eenjarige zomer bloeiers zijn zonaanbidders, maar met een paar uurtjes zon op het balkon of zelfs met schaduw zijn bijvoorbeeld Vlijtig Liesje (Impa- tiens) en Fuchsia best tevreden, ook de kuipplant van het jaar, de Abutilon, neemt genoegen met een plaats in de halfschaduw. Deze uitbundige bloeier, verkrijg baar in wit, oranje, rood, roze en geel, is een absolute aanrader. Hef is verstandig om voor uw zomerplanten ruime potten te nemen. Gebruik potten en bak ken met onderin een drainagegat en leg hierover wat potscherven of kleikorrels. Neem goede pot grond en voeg bij het beplanten meteen langzaam werkende mest- korrels of -tabletten toe. Meestal zit in de potgrond genoeg voe dingstof voor zes weken en als deze opgebruikt is, komen de langzaam werkende meststoffen in actie. Zo vullen ze elkaar mooi aan. Balkon- en tuinplanten zijn dor stige klanten. Geef ze dagelijks water en laat de potkluit nooit uit drogen. Het is aan te raden een plastic pot in een terracottapot te zetten, want een terracottawand is poreus waardoor het water snel verdampt. Vergeet niet de pot op een schaal te zetten, waar overtol lig water in kan weglopen. Iedere tweede zondag van mei, dit jaar 12 mei, wordt Moederdag gevierd. De meeste moeders wor den in het zonnetje gezet en wor den verwend met een ontbijt op bed of een fleurig ontbijt bij Intra tuin Venray (informatie bij de klantenservice). Extra opstelling Intratuin Ven ray: Hemelvaartsdag van 11.00 tot 17.00 uur; zondag 12 mei van 10.00 tot 17.00 uur en 2e pink sterdag van 11.00 tot 17.00 uur. In Zoo Pare Overloon is de lente goed begonnen: het stokstaartjes gezin is uitgebreid met nieuw leven. Moeder Saartje is laats bevallen van een tweeling. De moeder houdt haar kroost nog vei lig in haar warme hol totdat ze oud genoeg zijn om zich buiten te wagen. Stokstaartjes zijn kleine roofdiertjes die in groepsverband de droge gebieden in Zuid- en Midden-Afrika bewonen. Voedsel zoeken doen ze met zijn allen ter wijl enkele dieren van de groep op de uitkijk staan, speurend naar eventueel gevaar. Deze 'wachters' staan dan vaak op een kleine ver hoging, op de achterpoten en steunend op hun staart, zodat ze een goed uitzicht hebben. Hieraan danken deze kleine gravertjes ook hun naam. De groep ringstaartma- ki's in Zoo Pare Overloon is uitge breid: er struinen nu vijf vrouw tjes en een mannetje door het mime leefgebied, welke ze delen met twee witgezichtmaki's. Ringstaartmaki's zijn halfapen die alleen voorkomen óp het eiland Madagaskar. Zoals hun wilde soortgenoten zijn ook de zes ringstaartmaki's in Zoo Pare Overloon echte zonaanbidders. Ze zitten vaak in 'yoga'-houding met hun witte buik naar de zon toe om ieder straaltje zon op te vangen. De leefomgeving van de ringstaart maki's heeft ook een kleine meta morfose ondergaan: zo hebben de maki's nog meer bomen en takken om door heen te slingeren en te springen. Eén van de bomen spreidt zijn takken over het pad dat dwars door het gebied gaat. Zo kan het gebeuren dat de bezoeker onder een ravottende ringstaart- maki door wandelt. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Iedere woensdag van 14.00 tot 16.00 uur De St. Petrus'Bandenkerk is wekelijks op woensdag tussen 14.00 en 16.00 uur weer open gesteld. Twee leden van het suppoostengilde zitten klaar om de bezoekers te ontvangen en te woord te staan. Het is beslist de moeite waard om even deze gewijde, mysterieu ze ruimte te betreden, hetzij voor een moment van stilte en bezinning, hetzij voor een wandeling langs de prachtige beeldengalerij, die onze kerk rijk is. Uit alle windstreken komen er bezoekers alleen al om de rijke beeldenschat te bewonderen. Venray heeft inderdaad een kerk met een unieke beeldenschat die in heel Nederland niet te vinden is. Door de beeldenstorm van 1566 zijn in praktisch alle kerken in Nederland de middeleeuwse beelden vernield. In Venray is wonder boven wonder de hele ris altaren mèt de beelden bewaard gebleven. En dat waren er zestien met op elk wel drie verschillende beelden. Daarnaast bezit de kerkleen reeks Apostelbeelden van onbekende herkomst en een Marianum en een unieke lezenaar en nog tal van andere kostbaarheden. Bij elk voorwerp kan een mooi verhaal worden verteld waaruit het geloof, de vroomheid en de gees telijke rijkdom van de voorouders blijkt. Het seizoen is dus weer geopend. U kunt te allen tijde om een rondleiding vragen. Scholen, verenigingen, buurten, familiebij eenkomsten, vriendenkringen, bedrijven... Niemand heeft achter af spijt gehad dat men een bezoek aan de kerk had opgeno men in het programma. VRIJWILLIGERS Ze zouden graag ook in contact komen met vrouwen en/of man nen. jong of ouder, die zich zou den willen aansluiten bij de groep suppoosten. Ze hebben ook het plan opgevat om met een klein groepje vrijwilligers of vrijwillig sters een clubje te vormen dat de zorg op zich wil nemen om het terrein, onmiddellijk rond de kerk, schoon en netjes te maken en te houden. De omgeving van zo'n mooi en rijk gebouw, trek pleister en tevens middelpunt van Venray leven, moet er toch steeds verzorgd en aantrekkelijk bijlig gen? Met een paar zorgzame han den zou hier veel aan verbeterd kunnen worden. Wie is bereid hier af en toe enkele uren van zijn vrije tijd aan te besteden? Voor meer informa tie kunt u contact opnemen met Toon den Brok, telefoon 569222. Hemelvaart open van 12.00 tot 17.00 uur Aparte <yc/wm&p fcaaen- De gezelligste schoenwinkels van Venlo Venray Klaasstraat 28 Grotestraat 11 www.capretto.nl Woensdag 8 mei 2002 - Pagina 5 EN MAAS De inschrijving voor deelna me aan de Innovatieprijs 2002 Rabobank Venray Meerlo- Wanssum is volop aan de gang. Met deze prijs wil de bank haar leden -onderne mers en andere ondernemen de mensen- stimuleren om vernieuwend bezig te blijven. Inschrijven kan nog tot en met vrijdag 31 mei. Rabobank Venray Meerlo-Wans- sum nodigt niet alleen onderne mers, maar ook andere leden met innovatieve ideeën nadrukkelijk uit zich in te schrijvep. Want ook een slimme uitvinding die thuis aan de keukentafel of werkbank is uitgeknobbeld, een bijzonder plan voor een vereniging of een vernieuwende toepassing voor de pc kan goed zijn voor toekenning van de Innovatieprijs. Er is een speciaal aanmeldingsformulier voor deelname. Dat is, net als het reglement, af te halen bij de kan toren van Rabobank Venray Meer- lo-Wanssum. Downloaden via de website www.innovatieprijs.nl kan ook. De adviseurs van de bank zijn desgewenst behulpzaam bij het invullen van het formulier. Na 31 mei gaat een deskundige en betrokken jury aan het werk. Daarin hebben zitting Harry Loozen, directeur Kamer van Koophandel Noord- en Midden Limburg, Rob Smits, directeur BituRec en winnaar van de Inno vatieprijs 2000, Liesbeth Rutten, beeldend kunstenaar, mr. Joep Hahn, burgemeester van Meerlo- Wanssum en drs. Jos Waals, bur gemeester van Venray. Vóór 1 augustus 2002 maken zij bekend wie de drie genomineerden voor de innovatieprijzen zijn. Het zijn echter de leden van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum die bepalen wie van de genomineer den uiteindelijk met de prijzen van respectievelijk 7.000, 3-500 en 1.250 euro naar huis mogen. Dat doen zij tijdens hun jaarverga dering op donderdag 10 oktober. De drie genomineerden presente ren dan hun innovatie aan hun collega-leden. Meer informatie over de Inno vatieprijs 2002 vindt u op de web site www.innovatieprijs.nl. Via deze site kunt u ook discussiëren met het panel en reageren op de stelling: Innoveren is noodzake lijk, want je product van vandaag is morgen verouderd. Open dag moskee Op zaterdag 11 mei gaan de deuren open van de HDV Haci Bayram Moskee aan de Eindstraat 6a van 11.00 tot 17.00 uur. Er wordt informatie gegeven omtrent de faciliteiten en activi teiten van de moskee. Venray is één van de weini ge gemeenten waar op 4 mei samen met de Duitsers de dodenherdenking plaatsvindt. Ook afgelopen zaterdag was de nieuwe Duitse ambassa deur Duckwitz bij de herden king in de Grote Kerk en de kranslegging bij het oorlogs monument aanwezig. Burgemeester Waals was vorige week donderdag te gast in het NCRV tv-programma Rondom Tien. Het discussieprogramma werd live vanuit Amsterdam uitge zonden. Uit een onderzoek van Intomart blijkt dat 56% van de Nederlanders voorstander is van gezamenlijk herdenken. Toch stuit de mogelijke aanwezigheid van Duitsers bij de dodenherden king op 4 mei op veel verzet bij het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Het is nog altijd een nationale her denking bij het Nationaal Monu ment op de Dam. In Venray zijn sinds vier jaar de Duisters wel welkom. Hun aanwe zigheid is zonder ophef of veel weerstand tot stand gekomen. Volgens Waals heeft dat alles te maken met de aanwezigheid van de Duitse militaire begraafplaats in Ysselsteyn. Het is het enige Duitse oorlogskerkhof in Neder land. Er liggen zo'n 32.000 Duit sers begraven. "Dit betekent voor Venray een bijzondere situatie. In november herdenken de Duitsërs hun doden en daarbij wordt ook de Nederlandse overheid gevraagd", vertelde Waals in de uitzending. "Bovendien ligt Ven ray dicht bij de Duitse grens. We hebben het hele jaar door al met Duitsers te maken." Het Oranjecomité, dat de dodenherdenking in Venray orga niseert, heeft voordat vier jaar geleden Duitsers werden uitgeno digd gesprekken gehouden met de Duitse ambassadeur en oud- verzetstrijders. Er bleek weinig weerstand te bestaan. Volgens Waals komt dit ook doordat de oud-strijders betrokken zijn bij de herdenkingen in Ysselsteyn en op het Engelse militaire kerkhof, met 680 graven, aan de Hoenderstraat. Op de vraag van gespreksleider Cees Grimbergen antwoordde Waals dat hij een voorstander is van gezamenlijk herdenken ook elders in Nederland. De burge meester refereerde aan de toe spraak van de vorige Duitse ambassadeur in Venray. "Voor zevenhonderd mensen heeft hij in de Grote Kerk afstand genomen van het Duitse nationaal-socialis- me. Dat gebeurde in een emotio nele toespraak die ik met gekne pen tenen heb aangehoord. Hij zei dat voor het front van Venray dat in de Tweede Wereldoorlog zo kapot geschoten is" MEER BEZOEKERS onszelf. Het is echt perfect in zo'n tent", vertelt Joeri. "We heb ben weinig te maken met brand veiligheidsvoorschriften, omdat we de tent aan alle kanten open klappen en er zo voldoende nood uitgangen zijn voor de bezoekers. Bij mooi weer kunnen ze lekker buiten op het gras liggen en gaat het regenen dan zitten we lekker droog. We trekken jaarlijks zo'n duizend bezoekers, dit aantal is ook ons streven." E6 De popcommissie van Jera on-Air (v.Ln.r.) Sjoerd Ewals, René van.de Pas, Joeri Hendriks, Eddie Cuenen. Tom van Asten, Luc Janssen orMarijn Poels) erdag mag heel Yssel- weer eens meegenieten iet jaarlijkse festival Jera r, Liefst zeven bands tre- Ijdens dit jaarlijkse spek- op. En niet de minste, namen als Action in DC, don, Terrorgroupe en the birds zijn de grote trek- Het festival heeft in de i Limburg en oostelijk - int al een behoorlijke isbekendheid en het festi- lag pronken met eerder ekte bands zoals bijvoor- 1 Osdorp Posse, Heider- senjovink en de Voeder- Is. elopen zaterdagmiddag i Luc Janssen (24) en Joeri iks (19), beiden actief in de Mnmissie van Jera, nog druk weer voor hun jeugdsoos, n Joeri zitten met nog zes e jongens in de, speciaal het festival in het leven geroepen, Jera on Air-commissie en zijn al maanden bezig met de voorbereidingen van het grootste 'open air'-festival van Venray e.o. Het festival begon 10 jaar gele den (1992) onder de naam Jera Open Air, dat de soos tegelijk met de Ysselsteynse kermis op touw zette. In het begin was het festival nog geheel in de open lucht, zon der tent op het nabijgelegen gras veldje. "Erg gezellig allemaal", vindt Luc Janssen, "maar op regen werd nooit gerekend terwijl dat de financiële boosdoener wwas in 1999 toen het festival letterlijk en figuurlijk in het water viel. Pater Moeskroen was de afsluiter en halverwege het optreden hebben we de stroom eraf moeten zetten omdat het erg gevaarlijk werd met al die apparatuur. Een triest gegeven natuurlijk, maar dat risi co neem je nu eenmaal met een open air- festival. Daarbij is het zo dat je met een open luchtfestijn kans hebt dat er bij regen niet veel bezoekers zullen komen." In het jaar 2000 is de Yssel steynse jeugd weer eens met de koppen bij elkaar gaan zitten en waren er plannen om het festival op een andere dag te organiseren en het in een ander jasje te ste ken. "In verband met het onvoor spelbare weer hebben we toen tertijd besloten om een grote tent van 32 bij 30 meter neer te zetten om zodoende safe te spelen wat betreft de weersverwachtingen. In het jaar 2000 kwam echter onze volgende tegenslag; de EK- finales van het voetbal werden op diezelfde dag gehouden en we hebben het festival toen voor een jaar moeten overslaan. In 2001 kwam er dan daadwerkelijk het Jera on Air festival. De datum die we prikten was Hemelvaart omdat er die dag weinig andere evenementen in de buurt waren en ook om zo concurrentie van de kermis, die in de nabijgelegen zaal werd gevierd, enigszins te ontlo pen. Nu hebben we de dag voor Aan uitbereiding wil de com missie nog niet denken. Luc Jans sen: "We zouden in principe wel een nog groter bezoekersaantal kunnen trekken, maar dat brengt ook weer meer risico's met zich mee en bovendien is er op dit grasveldje voor de Jera simpelweg geen plaats voor. Met een duizend bezoekers zijn we voorlopig wel tevreden." De popcommissie weet er elk jaar weer in te slagen een paar grote namen naar het Ysselsteyn se podium te halen. Dit jaar zou onder andere de Tilburgse forma tie Green Lizzard komen, maar deze jongens belden begin april op met de mededeling dat ze niet zouden spelen op het festival. Luc reageert vrij nuchter. "Zoiets kan gebeuren en dan is het juist belangrijk om rustig te blijven en naar alternatieven te gaan zoeken. Die kregen we gelukkig omdat we in al de jaren een goede band hebben opge bouwd met verschillende boe- kingskantoren in heel het land. We zaten in een keer met een te groot budget en daardoor hebben we twee bands als vervanger kun nen boeken. De vrolijke punk band the Dollybirds speelt als derde en de Zuid-Limburgse top- formatie Action in DC zal het fes tival afsluiten." Een geluk bij een ongeluk noemt Joeri het. "We hebben extra voor Action in DC het podi um nog groter moeten maken, omdat de band een gigantische show met zich mee zal brengen. Action in DC staat internationaal bekend om zijn identieke AC/DC- show. Ze vertelden ons dat ze afsluiten met vuurwerk en een striptease dus wat düt'betfeft.hebT ben we hopelijk wel een waardi ge vervangpr." Niet alleen de popcommissie heeft haar handen vol met werk voor het Jera on Air festival. Zestig andere vrijwilligers str open die dag ook hun mouwen op. Niet alleen vrijwilligers van de soos, maar ook buitenstaanders zijn van de partij. Het festival begint al om kwart over drie met Face Grind. Deze hardcoreband heeft de eerder gehouden talen tenjacht gewonnen, waarmee de leden een plaatsje op het festival wonnen. De tweede band is Riverflow. Een band met een grote naam in de regio en de man nen van Riverflow zullen één van hun laatste optredens, voordat ze uit elkaar gaan, op het Jera festival verzorgen. De derde band is de vrolijke punkband the Dollybirds, vervolgens de Duitse heren van Terrorgruppe, Als vijfde band lódown, de zesde band is de uit Italy afkomstige punkformatie Shandon en als afsluiter de welbe kende AC/DC coverband Action in DC. VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5