presentatie 'Wandeling Joor Het Gesticht' "Aantal verkeersdoden veel te hoog" Ingezonden Speelotheek Dagje uit in Venray Bloemen voor moeders Lentefeest senioren Kermis in Watjang Infotheek zet jongeren in het verkeer centraal Kruistocht Brandweerzorg aanzinnig rJl n idröme Nu met gratis Kermi designradiator Vervolg voorpagina Kunstenaar en curator Joop Wismans was trots en noemde het een eer om in de afgelopen maan den met het internationale kun stenaarsgezelschap te mogen wer ken. "Meestal was het leuk, maar In de Speelotheek staat al veel leuk speelgoed, fietsjes, wasma chine, (Barbie)poppen, K'nex, Mecanno. glijbaan. Gameboys, waterspeelgoed, baby- en peuter speelgoed, playmobiel, keukentje, lego, muziekinstrumentjes, india- nenwereld, maar er zijn nu ook enkele nieuwe spellen. Speelgoed om te spelen, te Ieren, lekker te fantaseren in je eigen wereld. Nieuw zijn onder andere een politiescooter, je geeft gas en je kunt dan echt rondrij den. Je mag alleen niet ouder zijn dan vier jaar om deze te berijden. Voor de kleinere kindjes is er een heuse jungle. En jij (Jacht dat de Speelotheek alleen speelgoed heeft voor hele kleine kinderen? Nee hoor, er zijn hele leuke spul len voor kinderen van 0 tot 12 jaar. En wist jij dat opa's en oma's ook bij de Speelotheek terecht kunnen om speelgoed te lenen? Oma's en opa's kunnen een 'knip- kaart' kopen, die 2,50 euro kost en dan kan er vijf keer speelgoed geleend worden. soms was het ook klote", zei Wis mans, die vertelde over zijn broer Martien die 35 jaar als patiënt was opgenomen op St. Servaas. Hij vergeleek een psychiatri sche patiënt met een kast. "Er wordt vaak een verkeerde lade opengetrokken. En soms blijft die lade ook openstaan." Nadat het wethouderstrio de openingshandeling had verricht speelde een ensemble onder lei ding van Nard Reijnders enkele muzikale stukken. Waaronder 'De Waanmars, durf de gekte te bele ven' dat Reijnders speciaal gecomponeerd heeft. Voordat het gezelschap geno digden in restaurant De Zonne bloem aanschoof voor een diner van streekgerechten - 'asperges met beenham', verklapte Peters - volgde een bezichtiging van d,e tentoonstelling. Er stond een pendelbus gereed die de bezoekers naar het Oda- park bracht waar Willem van Genk exposeert. Op vrijdag 3 mei vanaf 11.00 uur was De Waan ook geopend voor het grote publiek. Vier dagen in de week, donderdag tot en met zondag, kunnen bezoekers terecht op het St. Annaterrein aan de Noordsingel tussen 11 en 17 uur. De entree is gratis, maar er kan een vrijwillige bijdrage gegeven worden. Er worden ook rondleidingen verzorgd voor groepen vanaf vijf tien personen. Zij krijgen tekst en uitleg over de kunstwerken en hun achtergrond. De kosten bedragen 5 euro per persoon. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckhof.nl Redactie Ron Koenen 'Henk Lammen Christ van den Munckhof Herik Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres, Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10 00 uur. Op Hemelvaartsdag, donderdag 9 mei, openen de ondernemers van Winkelcentrum Venray gast vrij hun deuren. U bent van 12.00 tot 17.00 uur van harte welkom om gezellig te komen winkelen in de sfeervolle Venrayse winkel kern. Vanzelfsprekend kunt u voor, tijdens en na het shoppen terecht bij een van de vele hore cagelegenheden in het centrum. Lekker genieten van een hapje en een drankje, wellicht op een van terrassen. Mits het lentezonnetje zich laat zien natuurlijk. Parkeren in het centrum is tijdens Hemel vaart gratis. Op vrijdag 10 en zaterdag 11 mei worden alle moeders op het Henseniusplein verrast met een bloemetje omdat het zondag Moe derdag is. Henseniusplein Promo tion houdt deze actie om de moe ders eens extra in het zonnetje te zetten. Henseniusplein Promotion houdt dit jaar weer verschillende acties om het winkelend publiek te verrassen. Daarom worden alle moeders uitgenodigd om op 10 en 11 mei naar het Hensenius plein te komen. Op donderdag 16 mei zal in de lokaliteit van de Muziekfeesten te Merselo (Hees 4) een gezellige middag voor senioren gehouden worden, bekend als het traditio nele Lentefeest voor Senioren. De lokaliteit - de feestzaal - is d.m.v. richtingborden goed aangegeven en er is voldoende parkeergele genheid. De prijs is 2,70 euro p.p.- alleen in de voorverkoop - en aan de zaal 3,50 euro (koffie of thee met vlaai inbegrepen). De voorverkoopadressen zijn in de kerkdorpen de secretariaten van de KB O. In Venray-kom kan men voor een toegangskaart terecht bij Beukenrode, Schuttersveld, Seni- orService (Pr.Bernhardstraat 12 A en De Kemphaan. De zaal zal om 13.00 uur open zijn. Om 13-30 uur begint de ont vangst met koffie/thee en vlaai. Om 14.00 uur is de officiële ope ning door de Venrayse wethouder van welzijn. De gehele middag zal muzikaal opgeluisterd worden door het Seniorenorkest. Het zeer aantrekkelijke Rqd van Avontuur zal diverse rondes draaien, met in de slotronde een speciale, erg gewilde hoofdprijs. Bezoekers kunnen genieten van een optre den van de heer Wim Smits met accordeonbegeleiding door de heer Piet Huys. Er is gelegenheid tot dansen zijn en de senioren worden verder verrast door een optreden van de Klunzen, bij velen bekend om hun grappen en grollen. Sluiting om 16.45 uur. Voor inlichtingen: secretaris van de Werkgroep Lentefeest Senioren 2002, tel: 581690. Traditioneel wordt de kermis van Oirlo ook in OJC Watjang?!? gevierd. Dit doet het jongerencen trum op zowel zaterdag 11 mei als op zondag 12 mei. Op zaterdag treedt de coverband Slashback uit Cuijk op. Deze band heeft een avondvul lend repertoire van pop- en rock- covers van onder meer De Dijk en Live. De bandleden nemen vanaf ongeveer 21.30 uur de hele avond voor hun rekening. Op zondag beklimmen twee jonge talentvolle bands het podium. Om 19-00 uur 'gaat Scum een thuiswedstrijd spe len. De band bevat namelijk een aantal Oirlose leden en timmert al vanaf hun prille begin hard aan de weg met optredens op kermissen en talentenjachten. Haar repertoi re bevat nog voor een groot deel covers van onder andere The Cranberries en K's Choice, maar toch zijn de regionale kenners het erover eens dat de eigen num mers van de formatie meer dan het aanhoren waard zijn. Dit lieten zij onlangs ook nog eens horen op Koninginnepop in de Evenaar, waar zij een verplette rende openingsact waren. Afslui ter van de kermis is de uit Roer mond afkomstige band Liftid. Van deze band zou je kunnen zeggen dat zij de broertjes zijn vim plaats genoten Concubine. Dit zou je zowel over hun muziekstijl, namelijk crossover, kunnen zeggen als over hun voor geschiedenis met talentenjacht Nu of Nooit. Zij wisten Nu of Nooit dan dit jaar weliswaar niet te winnen, wat Concubine vorig jaar wel lukte, maar de manier waarop de leden in de finale zijn gekomen is identiek aan die van Concubine. Verder zijn ze pas sinds begin 2001 bezig en vinden ze dat je hun muziek het beste kunt omschrijven als 'highschool- metal' die zij weer omzetten in een vette show. EL EN MAAS i Woensdag 8 mei 2002 - Pagina 3 Esther Jonkers (20) uit Gemert vindt het belangrijk dat jongeren zich bewust zijn van de gevaren in het verkeer. Vandaar dat de stagiare van Synthese Venray in de afgelo pen maanden druk in de weer is geweest met een project waarin het verkeersgedrag van jongeren centraal staat. De derdejaars studente maat schappelijk werk en dienst verlening aan de Fontys Hoge school in Eindhoven hoopt dat haar project aanslaat, want: "Er gebeuren nog veel te veel verkeersongelukken waarbij jongeren betrokken zijn. Kijk maar naar het aantal verkeerdoden onder jongeren, dat is veel te hoog." Om een bijdrage aan een stukje bewustwording onder jongeren te leveren, staat de Jongeren Info theek in de Schoolstraat in Venray in de maanden mei en juni in het teken van het 'project' jongeren in het verkeer. "We hebben infor matie over veilig verkeer, het Cen traal Bureau Rijvaardigheid, de verschillende rijschoolhouders in Venray, spoedcursussen bij de ANWB, een lijst met alle mogelij ke verkeersboetes, de campagne 'doe effe normaal' van de politie en nog veel meer. Het leek ons goed om nog eens extra de aan dacht te vestigen op het thema jongeren en verkeersveiligheid. Vandaar dat we een prijsvraag op touw hebben gezet", vertelt Est her Jonkers. PRIJSVRAAG De prijsvraag is bedoeld voor jongeren in de leeftijd van 15 tot 24 jaar, die in de infotheek, een onderdeel van welzijnsorganisatie Synthese, een theorictest voor de brommer kunnen doen. Te win nen zijn twee theorie-examens voor de brommer. Jongeren in de leeftijd van 17 tot en met 24 jaar kunnen een theorietest voor de auto doen. Ook hierbij zijn prij zen te winnen, zoals een praktijk les en een theorie-examen voor de auto. De prijsvragen gelden van 1 mei tot en met 17 mei 2002. In de Jongeren Infotheek kun nen jongeren terecht voor infor matie over verschillende onder werpen. Bijvoorbeeld over studiefinanciering, werk, seksuali teit, school en studie, gezondheid en nog veel meer. Jongeren Infotheek Venray. Schoolstraat 16, tel:0478-588147. Openingstijden van maandag tpt en met donderdag van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur. n samenwerking met het kaal Historisch Platform ay presenteert Stichting dspark Venray op zondag mei het project 'Wandeling Het Gesticht'. Het project akt deel uit van De Waan, n i manifestatie van kunst en JL chiatrie. Wandeling door Het Gesticht' cn wandeling door verleden, Icn en toekomst van de psy- itrische inrichting Sint Anna te iray. Binnenkort zal deze killing voorgoed worden ■loten en de Stichting Stadspark Ito Lokaal Historisch Platform 11^willen met hun project eens extra de aandacht vesti- op dit belangrijketCUlturÊle. >oed. Sint Anna is in meerdere .gl jchten een monument van uit- iderlijk formaat en middels een De verpleegsters tijdens de maaltijd in het 'internenhuis' vele historische foto de verkoopprijs (drie euro) zeer laag gehouden en daardoor voor een breed publiek beschikbaar. Dit strookt geheel met het doel van het Stadspark en het plat form, namelijk het verbreden van de belangstelling voor het culture le erfgoed. Het boekje is verkrijgbaar aan de informatiebalie van De Waan bij de ingang van het Sint Annater rein. De balie is geopend op don derdag, vrijdag, zaterdag en zon dag v:m 11.00 tot 17.00 uur. Het boekje is vanaf volgende week ook te koop bij het VW- kantoor in Venray, de plaatselijke boekhandel en museum 't Freu- lekeshuus. Tijdens een (bijeenkomst in het restaurant van Sint Anna zal aan enkele eregasten het eerste exem plaar worden uitgereikt. De bij goed beschreven en gedocumen teerde wandeling willen de initia tiefnemers daar meer bekendheid aan geven. Een gemarkeerde wandelroute over het parkachtige inrichtings terrein voert de wandelaar langs tal van bijzondere plekken en gebouwen, monumenten en relic ten, waar de geschiedenis van instituut en historisch landschap nog volop tastbaar en zichtbaar is. In een 64 pagina's tellende en rijk geïllustreerde brochure wordt de wandeling beschreven en wordt kort ingegaan op de geschiedenis van het instituut en de geschiedenis van de krankziR-^ nigenzorg door de eeuwen heen. Hël. boekje krijgt daardoor de betekenis van een tijdsdocument. Dankzij de financiële bijdrage van De Waan en een gulle sponsor is een plaatje uit 1928, is één van de 's die in bet boekje zijn opgenomen eenkomst begint om 13.30 uur met de ontvangst van de gasten. Spreker bij de uitreiking van de eerste exemplaren is Twan van Els. Voor de presentatie zijn ook de Zusters van Liefde uit Eindhoven uitgenodigd die in 1991 uit Sint Anna zijn vertrokken. Bijzondere gasten zijn ook de leden van de APK Veulen die hebben gezorgd voor de restauratie van het monu mentale Ioofprieel dat zondag wordt heropend. De Koninklijke Harmonie Venray zorgt voor de muzikale omlijsting. Voor informatie: Stichting Stad spark Venray Twan van Els, secretaris Jerusalem 53 5801 ML Venray tel. 0478-581191 e-mail: tw.els@wxs.nl nde rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht or brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres wor- m iniet geplaatst. afvragen waar zij terechtgeko men zijn. Of zouden de organisa toren misschien zo vriendelijk willen zijn om zelf bij de invals wegen informatiefolders te gaan uitreiken? Ik denk het niet. In mijn ogen hebben de organisato ren met hun waanzinnige ideeën, op dit onderdeel van deze kunst manifestatie de plank volledig misgeslagen. Dat laatste geldt ook de gemeente Venray, die met veel subsidie e.e.a. heeft mogelijk gemaakt. Wat mij betreft mogen de organisatoren vandaag nog aan de slag om stellages en foto's weg te halen. Gerard Remmers Burgemeester Waals moet ophouden met zijn kruistocht v.w.b. verzoening Nederland/Duitsland op 4 en 5 mei. Het is niet zijn generatie of mijne ik ben van 1939 die dit moet bepalen, maar de enigste, zijn de mensen die de oorlog bewust hebben meegemaakt, die moeten geraadpleegd worden, of zij dit inderdaad willen. R. G. Land Heeft u weieens op de website van de Vierlingsbeekse Brand weer (www.brandweervierlings- beek.nl) gekeken? Daar staat sinds kort een hele interessante brief, geschreven door de Venrayse burgermeester Waals aan (oud)wethouder Litjens van Boxmeer. Het is een schriftelijke reactie op een gesprek in november vorig jaar tussen beide heren, en het gaat over brandweerzorg. In de bewuste brief legt de heer Waals uit aan de heer Litjens hoe hij de gemeenteraad van Venray al in november een jaar eerder zo ver heeft gekregen om de richtlij nen ten aanzien van de aanrijtij- den van de brandweer met maar liefst 125% te overschrijden. Want, aldus Waals, het betreffen hier richtlijnen en geen wettelij ke normen. Concreet betekent dit: de politieke leiding van Ven ray accepteert ten eerste dat de brandweer er ruim twee keer lan ger over doet om bij de plaats van de brand of het ongeval te arriveren, ten tweede dat Waals, als verantwoordelijke voor de vei ligheid, zich politiek heeft inge dekt. Dat een en ander het verschil kan zijn tussen een uitgebrande keuken of een afgebrand huis met mogelijke slachtoffers, is kenne lijk van minder belang. Om maar te zwijgen over een verkeersongeval met beklemde slachtoffers: je zult maar het slachtoffer zijn! Verderop in dezelfde brief legt hij de door hem gevolgde proce dure uit, met het advies hetzelfde te doen in Boxmeer, want: "Dat betekende voor ons geen extra investeringen in een tweede post of de verplaatsing van de kazerne naar de Noordsingel. Dat scheelde in de begroting meer dan een slok op een borrel." Het moge duidelijk zijn dat voor de heer Waals financieel voordeel belangrijker is dan veiligheid van de burger. En dat dit kennelijk ook voor de heer Litjens gold, vanwaar anders zijn interesse. Naar de Boxmeerse situatie ver taald houdt het advies van Waals het volgende in: één brandweer kazerne in Boxmeer zelf, géén brandweer meer in Vierlingsbeek en opheffing van de Oeffeltse brandweer. En dat dan nota bene na rampen als Enschedé en Volen- dam. Gelukkig heeft de kiezer anders beslist en blijkt het eens te meer terecht dat Litjens naar huis is gestuurd door de Vierlingsbeek se gemeenschap. Aan de Venrayse politiek is het nu om de nota "Locatieonderzoek brandweerka zerne en repressief brandweer zorgniveau", door de raad in november 2000 vastgesteld, nog maar eens op de agenda te zetten. Want sjoemelen met de veilig heid kan niet. Nóóit. Peter Schilte mij nog een keer zouden willen uitleggen. Ik wil het echter niet aanhoren, omdat ik het gewoon weg walgelijk vind, dat voormali ge patiënten op deze manier ten toongesteld worden. Dit druist in tegen het gevoel van respect voor zowel deze mensen zelf als de velen die zich met zoveel overga ve hebben ingezet (of dit nog doen) voor het welzijn van "hun" patiënten. Een bijkomend aspect is, dat buitenstaanders, die op hun rit door Venray met deze afbeeldin gen geconfronteerd worden, niet op de hoogte zijn van de achter gronden van deze "kunstmanifes tatie". Zij zullen zich ongetwijfeld Keijsers-Manders xit ik maar met de deur in huis len en er rond voor uitkomen: stoor mij in niet geringe mate de meer dan levensgrote s van ex-psychiatrische ietiten langs de hoofdwegen in nrav, Bekend is dat deze foto's :l uitmaken van de kunstmani- latie "De Waan". )e relatie met honderd jaar psy- atrische instellingen in Venray mij duidelijk, maar niet dat dit derdeel onder de aanduiding moet vallen. Natuurlijk b ik de publicaties over deze gelezen. Mis- zijn er zelfs mensen die het "i'nimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voorzien van accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4.482,-. t.w.v. €284,-* ('of de helft in contanten). De actie loopt tot 1 april 2002,

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3