€Q5Q De kinderen zijn eindelijk lens echt verwend "Roparun loopspektakel voor een goed doel11 "Dat we nog lang samen mogen zijn" ieijsteren middelpunt van nternationale kunstmanifestatie Jolanda van den Heuvel geniet zichtbaar met volle teugen van haar stage in een weeshuis in Suriname alanda van den Heuvel uit iray verblijft voor een sta- leriode van vijf maanden in amaribo (Suriname). De jarige studente Pedagogiek de Fontys Hogescholen in mrg loopt daar stage bij de :hting voor het Kind, een telling die zich richt op deren die seksueel mis- likt zijn. Tijdens haar stage- node levert Jolanda bijdra- voor Peel en Maas over ir activiteiten in het wees- s en haar ervaringen in riname. Deze week deel 5: De afgelopen weken heb ik of meer stilgestaan. Ik sta niet er op de groep binnen de hting. Ik werk nu alleen nog irin kleine groepjes met kin- en aan hun behandelplannen, noet zelf opdrachten beden- en uitvoeren om met hen icht bezig te zijn aan hun landelpunten. Onderwerpen seksuele voorlichting, asserti- ttt, angst, agressie en pseudo- vassenheid zijn daar voorbeel- i van. Vol goede moed ben ik raan begonnen. Een echte start ik alleen nog niet maken dat de kinderen op dat ment twee weken vakantie Iden. In deze twee weken ten de kinderen helemaal vrij behandelplannen, school, prekken en andere dingen die in een echte kindervakantie lis horen, Tijdens deze vakantie we met de gehele stichting ee dagen naar Colakreek veest. Een soort minivakantie We hebben heerlijk gezworn- o, spelletjes gedaan, laat naar en heerlijk gegeten en Ironken. De kinderen zijn ein- ijk eens echt verwend. Er was t koekjes, bonbons en verse lodjes met dikke plakken kaas. We hebben met z'n allen twee heerlijke dagen gehad. En dat had ik ook wel verdiend vond ik na drie maanden. Thuisgekomen ben ik even langs het ziekenhuis gegaan. Ik had twee beten van muskieten opengekrabt en inmiddels waren dat redelijke wonden geworden die er steeds onsmakelijker uit begonnen te zien. Misschien een beetje mijn eigen schuld want ik heb gezwommen in kreken. En overal is er zand en zijn er vliegjes dus was het niet zo vreemd dat het inmiddels een echte ontste king was geworden. Gelukkig is het ziekenhuis djcht bij mijn huis en kon ik er op de fiets naar toe. Niet wetende hoe groot het zie kenhuis is, fietste ik de eerste poort binnen. Ik vroeg naar de EHBO en een wachter zou me de weg wel wij zen. Ik volgde hem op de voet maar voordat ik het in de gaten had liep ik met mijn fiets in de hand dwars door het ziekenhuis! Zo kwam ik langs de kinderafde ling en de intensive care. Uiteindelijk stond ik bij de EHBO en werk ik doorverwezen naar de particuliere huisartsenpraktijk op hetzelfde terrein. Liep ik daar weer met mijn fiets het hele stuk terug. Ik ben er gelukkig met een penicellinekuurtje en een zalfje vanaf gekomen. De week daarna kon ik niks doen vanwege een soort reorganisatie binnen de stichting. Dus stond ik nog steeds een beetje stil. En het weekend daarna had ik mijn eerste uitstapje naar Galibi. Galibi staat bekend om de vele zeeschildpadden die er elke dag duizenden eieren komen leggen op het strand. OUDERS Ik had besloten twee dagen te gaan om even te kijken of het voor mijn ouders de moeite waard is om naar toe te gaan als zij straks hier zijn. De tocht Paramaribo Albina waar je met de boot overgaat naar Galibi) duurde ongeveer drie uur met de bus. Dit zou geen probleem zijn. Maar toen de boot. Het bleek een uitgeholde boomstam met hierin een aantal gammele bankjes. Maar de zon scheen en het uitzicht was prachtig. Maar onderweg begon het te regenen. Steeds harder en harder. Gelukkig lag er een zeil in de boot waar we met vijftien men sen net onder pasten. Niet dat we er minder nat door werden maar voor het idee was het prettig. De zee was inmiddels ook een stuk onrustiger geworden. Ik was dan ook blij dat we na twee uur varen het strand van Galibi hadden bereikt. Wel zat ik met in mijn achterhoofd dat ik 's avonds nog een keer in het donker de zee op zou gaan om de schildpadden te gaan bekijken. Gelukkig duurde dat nog lang en het kon nog best opklaren, had ik bedacht. Helaas bleek dat niet het geval en liepen we om tien uur 's avonds in de stromende regen over het strand naar de boot om anderhalf uur te gaan varen om de schildpadden te gaan zien. Ik was zo bang! Waarschijnlijk mag ik nooit meer op Galibi komen want mijn vriendin en ik hebben alleen maar gegild van angst. De zee was alleen maar wilder geworden! En het is zo tegennatuurlijk om in het donker de zee in te lopen en in een boot te stappen. Zeker als je je bedenkt dat ik normaal gespro ken alleen zwem in een zee die zo blauw is als een zwembad. En dat kun je van de zee in Suriname dus niet zeggen. Maar ik ben toch gegaan en heb anderhalf uur lang alleen maar gegild. De schildpad den bekijken was geweldig. We mochten alles opnemen op video, maar helaas onze camera werkte niet in verband met condens door al het vocht op de boot. En als je heen bent gegaan moet je ook weer terug. En het regende naar mijn idee steeds harder. Toen heb ik mijn ogen dicht gedaan en heel rustig zitten wachten totdat ik er weer uit mocht. En geloof me dat duurde heel lang! Ik weet nu dus: dit gaan ze nooit doen als het regent. Maar als het goed weer is en de zon schijnt is het daar echt een paradijs. Ik hoop er dan ook nog wel een keer terug te komen maar dan zonder regen!" DEZE MAAND ALLE APS FORMATEN PER STUK SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY Tel, 0478-512567 Ook APS in 1 uur Ramen Deuren Serres Tel: 0478-571 481 Het pittoreske Noord-lim- rgse dorpje Geijsteren is op lederdag, zondag 12 mei, *>r de zesde keer het middel- M van een internationale Wstmanifestatie. Meer dan Wg kunstenaars uit maar Hst acht landen geven acte presence. Bovendien zijn er monstraties rakustoken, is overal in het dorp muziek verschillende genres en is een overdekt Frans terras, "e kunstmanifestatie is van HO tot 17.00 uur. De officiële ening wordt om 11.30 uur ver ft' door de bekende galerie- 'idster Marijke Raaymakers uit ubbenvorst. De kunstenaars afkomstig uit België, "island, Oostenrijk, Lithouwen, "e. Frankrijk, Spanje en iderland. De organisatie is in "tien van de Stichting |nstmanifestatie in Geijsteren. •Zijn de afgelopen jaren uitge groeid tot een grote kunstmanifes tatie met kunstenaar uit heel het land, veel buitenlandse kunste naars en publiek uit alle delen van ons land en zelfs uit Duitsland en België", zegt kunstenares Mieke van Uden uit Geijsteren, een van de drijvende krachten achter deze kunstmanifestatie. De afgelopen jaren vonden duizenden bezoe kers de weg naar de Geijsterse manifestatie. De hele dorpskern dienst als tentoonstellingsruimte, waarvan zelfs een deel overdekt is. De kunstenaars exposeren alle soorten beeldende kunst van onder andere schilderijen, kera miek, glasobjecten tot en met edelsmeedkunst, beeldhouw werk, raku, schilderijen en bron zen sculpturen. Maar er zijn ook kunstenaar met metaalobjecten, olieverfschilderijen, papierkunst werken en houtsculpturen. De Italiaanse kunstenaars Sergio Pagliai en Vanni Gritte en Lia Vriend uit Paterswolde geven tijdens de kunstmanifestatie demonstraties raku-stoken. De Sinl Willibrorduskerk van Geijsteren is voor deze gelegen heid omgetoverd tot een' bijzon dere expositieruimte waar twee Geijsterse kunstenaars exposeren. Jeanny van Lieshout toont daar haar schilderijen en Harm Rutten bouwt voor deze gelegenheid een speciale installatie. Deze expositie wordt muzikaal opgeluisterd door Paul Vens Friends uit Boxmeer. De kunstmanifestatie wordt opgeluisterd met muziek en dans. De uit negen personen tellende Braziliaanse familie Kriya uit Rotterdam geeft enkele voorstel lingen van muziek en dans. Daarnaast loopt de troubadour Corinda van Tilburg uit Bergen op Zoom in de dorpskern rond en zal ook de bekende Venrayse allround musicus Ad Haans met zijn accordeon Franse en andere melodieën spelen. Genietend van de muziek op het Franse terras worden daar ook Franse hapjes geserveerd. De dorpskern van Geijsteren is tijdens de manifesta tie autovrij, het parkeren is gratis. De entree bedraagt slechts 1.30 euro. De kinderen hebben gratis toegang. Jenniskens installatie verwarming elek tra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532a645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Honderddrieëntwintigste jaargang - week 19 - woensdag 8 mei 2002 MAAS van den Heuvel met wezen op vakantie naar Colakreek Hans, Mare en Marij Derks als kwartiermakers naar lichtstad Parijs Noud Hendriks van de Weem en Toos van den Berg werden ruim 50 jaar geleden op een bijzondere manier aan elkaar gekoppeld. Niet via de televisie, de krant of een modern bemiddelingsbureau, maar door een kennis. "Mevrouw Spee vond ons waarschijnlijk goed bij elkaar passen en heeft gezorgd voor ons eerste afspraakje", zegt Toos lachend. "En ze heeft gelijk gehad, want vrijdag vie ren we onze gouden huwe lijksdag samen met onze drie kinderen en vijf kleinkinde ren." Mevrouw Hendriks van de Weem- Van den Berg, zowaar een naam om trots op te zijn. "En die erg vaak verkeerd geschreven wordt", zegt Toos, "de voorouders van Noud schijnen af te stammen van een of andere graaf uit Duitsland, maar precies weten doen we dat niet. Is ook niet Voor het tweede jaar op rij gaan Hans (47), Mare (38) en Marij (44) van de Venrayse familie Derks naar Parijs, om in de hoofdstad van Frankrijk als kwartiermakers de komst van een Nijmeegse lopers- groep voor te bereiden. "De lopers nemen deel aan de Roparun, een absoluut unieke estafetteloop van ruim 500 kilometer door drie landen", zegt Hans Derks. "Met de opbrengst van de Roparun wordt geprobeerd de kwaliteit van het leven van mensen met kanker zpveel mogelijk te ver beteren." De Roparun is de langste non stop estafetteloop ter wereld en ontleent zijn naam aan het start punt (Rotterdam) en eindpunt (Parijs). De afstand van ongeveer 530 kilometer moet binnen maxi maal 48 uur worden afgelegd. Het motto van de Roparun luidt: 'Trachten toe te voegen aan de dagen, waar geen dagen meer kunnen worden toegevoegd aan het leven'. In 2002 neemt voor de derde keer een team uit Nijmegen aan de Roparun deel. Zij hebben zich ingeschreven als de Pro- Athletics Runners. "Marij en Mare hielden met leden van die groep hun conditie op peil en kwamen op die manier in aanraking met de Roparun. De dames en heren die aan de run deelnemen, moeten allemaal over een topconditie beschikken. Vorig jaar vroegen Mare en Marij aan mij of ik wel licht ook zin had om mee te gaan als kwartiermaker voor de Nijmeegse groep. Zorgen voor de maaltijden, de huisvesting en zo mogelijk wat ontspanning, in Parijs verrijst een 'Ropadorp', met zo'n 7000 lopers en begeleiders die zich allemaal inspannen voor het goede doel." Woensdagmorgen gaan de kwartiermakers van de Nijmeegse lopers, zes in getal, met een aantal campers op weg naar Parijs. "De lopers starten op Hemelvaartsdag om 15.00 uur op de Coolsingel", weet Hans Derks. "Het merendeel van de deelnemers is afkomstig uit Nederland, maar er doen ook wat Fransen en Belgen aan het evenement mee." Alle teams bestaan uit acht lopers. Iedere loper rent ruim 80 kilometer binnen 1,5 tot 2 dagen. De lopers doen het niet alleen. Eén of meerdere fietsers begelei den hen tijdens het lopen. De fiet sers wijzen de lopers de weg, schermen hem of haar af van het verkeer en zorgen voor de verde re geestelijke en lichamelijke ondersteuning. "Gezien de gigantische krachts inspanningen van lopers en fiet sers heeft ieder team ook de nodi ge masseurs, verzorgers en chauffeurs. Ook hun inzet is gedu rende de 1,5 tot 2 dagen absoluut vereist. Onderweg worden de lopers verwend door het Steunpunt Daniel met soep, broodjes, bemoedigende woor den en massage", weet Hans Derks. In 2000 deden 150 teams mee; voor de Roparun 2001 werd een maximum van 150 inschrij vingen gehanteerd. Dit maximum •werd half oktober bereikt; voor 2002 is het maximum aantal teams 200. Alle lopers en fietsers leggen dit parcours in 1,5 tot 2 dagen af. De snelste teams leve ren een absolute topprestaties en hebben slechts 30 uur nodig om de afstand te overbruggen. De snelste tijd ooit gelopen bedroeg 29 en 40 minuten. Vele entousias- te vrijwilligers proberen de beno digde financiële middelen voor deze loop te verkrijgen door Hans Derks was ook vorig jaar als kwartiermaker van de Roparun in de lichtstad Parijs. onder andere lotenverkoop en het werven van sponsors. In het begin was de opbrengst onder meer voor de Dr. Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam. De lopers van Pro-Athletics willen ook graag dat projecten in de eigen regio worden gefinancierd. Een voorbeeld hiervan is de Stichting Hospice Nijmegen e.o. Inmiddels is de aanvraag voor ondersteuning aan deze stichting door de stichting Roparun toege kend. Noud en Toos al vijftig jaar gelukkig getrouwd Toos en Noud vieren vrijdag samen met hun kinderen en kleinkinderen hun gouden bruiloft. belangrijk. Blauw bloed?" Lachend: "Ga weg, dan zijn wij toch van de arme tak!" Noud (80) werd geboren in Stevensbeek en Toos (81) in Sint Oedenrode. Noud groeide op in het Brabantse dorpje, maar Toos verhuisde al op jeugdige leeftijd met de overige gezinsleden naar het Limburgse Venray. "Mijn vader was molenaar en hij ging in Venray werken. Ik ging van 'Rooy' naar 'Rooy', want ook Sint Oedenrode wordt met die naam aangeduid. Al die jaren heb ik altijd met veel plezier in Venray gewoond. De Limburgse en Brabantse mentaliteit verschillen volgens mij niet zoveel." Door een kennis van beiden kwamen Noud en Toos voor het eerst met elkaar in aanraking. "Mevrouw Spee heeft ons gekop peld. We zouden samen naar de kermis in Overloon gaan, maar door het slechte weer kwamen we niet verder dan café De Barrier in Venray. Daar zijn we eigenlijk voor de eerste keer met elkaar uitgeweest." Van het een kwam het ander en enkele jaren later stapte het jeug dige stel in het huwelijksbootje. "We zijn op 9 mei voor de wet en een dag later voor de kerk getrouwd", weet Toon natuurlijk. "En we gingen na ons huwelijk in de Langstraat in Venray wonen. Later hadden we een huis in de Prinses Marijkestraat en de Beukenlaan. Daar hebben we liefst 29 jaar gewoond en nu zit ten we alweer vijf jaar met veel plezier in onze flat in de Kloosterhof. Lekker dicht bij het centrum." Toon werkte acht jaar in licht stad Eindhoven, als truck chauffeur bij Philips. Later was hij ruim twintig jaar betonstraler bij Nelissen Bouw in Venray. Toos werkte 12,5 jaar in een winkel en daarnaast zorgde zij voor de huis houding. "We hebben een zoon en twee dochters die gelukkig allemaal in de gemeente Venray wonen. Ze komen vaak met onze vijf kleinkinderen bij ons op bezoek", vertelt Toos. Verder ver maakt het echtpaar zich prima met puzzelen en lezen en houdt Toon van tekenen en voetbal. "Vroeger ging ik altijd naar de thuiswedstrijden van SV Venray en volgde ik alle wedstrijden op de televisie. Ik kijk nu nog veel naar het voetballen, maar vindt er vaak niet veel meer aan. Veel te verdedigend allemaal." Een geheim voor vijftig jaar huwelijk hebben ze niet echt. "Ach, het is geven en nemen", zegt Toos. "Als ze nu gaan trou wen hebben ze echtscheidingspa pieren vaak al besteld", grapt Noud. "Dat vind ik voor die man of vrouw niet zo erg, maar vaak zijn de kinderen bij een echtschei ding de klos. Wij hopen dat we nog vele jaren in goede gezond heid samen mogen zijn." "Op naar de volgende 25 jaar!", besluit Toos.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13