nderzoek toekomst eehouderijbedrijven ubsidie voor imburgse musea iratis* open over hersenen "Venraynaren moeten trots worden op bouwprojecten" [Tra 3 B E 0 DIE 2 IZOMERPANTALON £27?° STUKS Dodenherdenking op zaterdag 4 mei borruit ?rvangen Frits Ruyten: eerste echte duale wethouder diverse kleuren machine wasba< met riem LEN maas Donderdag 2 mei 2002 - Pagina 5 legionale Reconstructie- Venray Meerlo-Wans- onlangs gestart met een rzoek naar de toekomst ntensieve veehouderijbe- i. Doel van dit onder- i om de huidige situatie gewenste toekomstige lie van de bedrijven in econstructiegebied Ven- leerlo-Wanssum in beeld :ngen. informatie zal een belangrij- ilnige leveren aan het opstel- an de zoneringen in het van de reconstructie. Om onering goed te kunnen bouwen heeft de Regionale nstructiegroep informatie over de huidige situatie van drijven, over de toekomstige ie, maar vooral ook over.de onten die de ondernemers plen. var galt Daarom heeft de Regionale Reconstructiegroep samen met de gemeenten, de plaatselijke LLTB- afdeling en de Rabobank opdracht gegeven aan LLTB Advies Roermond om een per- spectievenonderzoek uit te voe ren. LLTB Advies Roermond ver zamelt deze gegevens met behulp van enquêtes bij de bedrijven in beide gemeenten. Uiterlijk 15 mei moeten de resultaten binnen zijn. Deze resultaten worden vervol gens gebruikt om per gebied in kaart te brengen welke perspec tieven de bedrijven nu hebben en welke knelpunten zich voordoen. Vervolgens bekijkt de Regionale Reconstructiegroep wat de recon structie hierbij kan betekenen. De Regionale Reconstructie groep stelt binnen het reconstruc tiegebied Venray Meerlo-Wans- sum een integrale zonering op. In deze zonering komen de toekom stige mogelijkheden voor de intensieve veehouderij vast te lig gen. In de landbouwontwikke- lingsgebieden krijgen de bedrij ven perspectieven geboden voor duurzame ontwikkeling. In de extensiveringsgebieden nemen de mogelijkheden tot bedrijfsontwik keling af. Tenslotte zijn er nog verwevingsgebieden. Dit zijn de tussenliggende zones waar de bedrijfsontwikkeling afhankelijk is van andere waarden in het gebied, zoals woonkernen en natuurgebieden. Naast de zonering formuleert de Regionale Reconstructiegroep bijpassende maatregelen en brengt ze de kosten in beeld. Het proces is in volle gang en zal moe ten resulteren in een bouwsteen dat de provincie Limburg zal gebruiken voor het opstellen van het reconstructieplan voor Noord en Midden-Limburg. Federatie van Musea in mrg ontvangt een bijdra- 3ii 40.000 euro van het Bernard Cultuurfonds 1). Het bedrag is onder ire bedoeld als bijdrage in wegwerken van achters- len op het gebied van col- iregistratie. >P Prins Bernard Cultuurfonds irg, de regionale afdeling t in Amsterdam gevestigde d lijke Prins Bernard Cultuur- i. stelt jaarlijks ongeveer 100 euro ter beschikking ondersteuning van projecten rev itiatieven op het gebied van en natuurbehoud, bijdrage aan de Federatie Husea in Limburg is één van rootste subsidies die het PBCL de laatste jaren heeft gege ven. Een recent onderzoek heeft aangetoond dat bij veel musea de collectjeregistratie tekort schiet. De meeste musea, met name de kleine die door vrijwilligers wor den geleid, gebruiken verouderde systtmen. Voorbeelden zijn kaar tenbakken en met de hand geschreven registers. Slechts een kwart van de museale collecties is gedigitaliseerd. De subsidie van 40.000 euro is onder andere bestemd voor trai ning en opleiding van de muse ummedewerkers en de aanschaf van computer- en fotoapparatuur. DSM heeft voor de software een programma ontwikkeld, dat door het concern aan de musea beschikbaar wordt gesteld. Een adequate registratie is essentieel voor een goed en voor al ook veilig beheer van de collec tie, voor het opstellen van een collectieplan en is tevens en wezenlijke voorwaarde bij studie en educatieve activiteiten. De Federatie van Musea in Lim burg heeft deze inhaalslag ingezet als eerste stap van een ambitieus meerjarenplan. De tweede fase van dit actieplan betreft de aan pak van achterstanden op het vlak van behoud, conserveren en res taureren. De derde fase is gericht op de kwaliteitsverbetering van educatie binnen de musea. Met het meerjarenplan wil de federa tie de musea beter in staat stellen in te spelen op de kansen, die de groeiende vrijetijdsmarkt en het cultuurtoerisme bieden. AUTORUIT STUK? Vij betalen uw eigen risico!!! af standaard WA-extra verzekering Traditiegetrouw vindt op 4 mei de Nationale Dodenher denking plaats en op 5 mei de viering van de bevrijding. Dit jaar valt 4 mei op een zater dag. Aangezien de zaterdag avond bij uitstek een uitgaans avond is, acht burgemeester Waals het van belang iedereen te wijzen op het ingetogen karakter van de avond. Hij roept alle burgers van Venray op om een bijdrage te leveren aan het respecteren van de twee minuten stilte om 20.00 uur. Ook in Venray wordt de Natio nale Dodenherdenking zoals gebruikelijk gehouden. Om 19.00 uur vindt een herdenkingsbijeen komst plaats in de Grote Kerk. Tij dens deze bijeenkomst voeren burgemeester Waals en mevrouw Röling-Scholten (lid van Provincia le Staten van Limburg) en leden van de oecumenische werkgroep Venray het woord ter herdenking van alle mensen die in de Tweede Wereldoorlog en daarna, waar ook ter wereld, slachtoffer zijn geworden van oorlogen of oor logshandelingen. Ook leveren de kinderen van basisschool De Meent uit Leunen, die dit jaar het oorlogsmonument bij het Kerk- pad hebben geadopteerd, een bij drage aan de herdenkingsplech tigheid, Verder luisteren fanfare St. Oda uit Merselo en het Collegi um Vocale uit Venray de bijeen komst muzikaal op. Na afloop van deze bijeenkomst in de Grote Kerk trekken de aanwezigen in een stille tocht via de Grote Markt, de Hofstraat en de Raad huisstraat naar het oorlogsmonu ment aan het Kerkpad, waar mili tairen van de Groep Geleide Wapens, de burgemeester, de voorzitter van het Oranjecomité, de Bond van Wapenbroeders en de kinderen van basisschool De Meent kransen en bloemen leg gen. De herdenking wordt beslo ten met het spelen van 'Reveille' en 'Wilhelmus uit over hersenen gelopen ten reis door het land- ap van de geest gemaakt? vanaf 3 mei bij De an. Met het ontstaan van de Ktwerken van de interna tte tentoonstelling wordt Bzaam duidelijk wat De 'n allemaal te bieden heeft. Zeventien kunstenaars ver ben ieder op hun eigen "ter hun relatie met het toa psychiatrie. Bij veel ken wordt de bezoeker betrokken; 'gewoon' kij- ■s vaak er niet bij. bet,normaal zo rustige St. [terrein is het nu een drukte ang. Twee opvallende bil ls wijzen de weg naar De Vlak achter het informatie- jm hangt in de kapel van het jn het werk van Chiharu Shi- ota. Deze veelbelovende kunste nares uit Japan heeft reusachtige jurken gemaakt die onder een douche hangen en door stromend water gereinigd worden. Shiota wil hiermee het reinigen van lichaam en geest symboliseren. Kunstenaar Reinier Kurpers- hoelc heeft het thema psychiatrie heel anders benaderd. Hij maakte honderd eenvoudige elementaire kruisen, waarvan het. bovendeel geknakt is. Hij wil met zijn instal latie een collectieve herinnerings- plek scheppen waarin alle overle den naamloze psychiatrische patiënten van het Vincent van Gogh Instituut hun identiteit terug krijgen. Weer een heel ander beeld wordt geschapen door Keer Bier man. Hij neemt de bezoekers mee op een reis door het landschap van de geest. Hij heeft een grote gestileerde hersenstructuur gegra ven, waarover via een loopbrug een wandeling kan worden gemaakt. De bezoeker kijkt zo uit over het landschap van de herse nen. Een ander opvallend werk is dat van het bekende Atelier van Lieshout. Het heeft geheel in eigen stijl een hut gemaakt. De hut is volledig opgebouwd uit 'gevonden' materialen uit het bos en de leegstaande gebouwen van het St. Annaterrein, De diverse onderdelen van de hut zijn lees baar als stukjes 'krankzinnige' geschiedenis. Atelier van Lies hout zal een van de publiektrek- kers zijn van de veelkleurige inter nationale tentoonstelling van De Waan, maar ook de werken van minder bekende kunstenaars zijn een bezoek zeker waard. Frits Ruyten zorgt op 14 mei voor een primeur in het Ven- rayse gemeentebestuur. De landschapsarchitect wordt dan de eerste wethouder die niet in de gemeenteraad geko zen is. Het betekent tevens het collegedebuut van fractie Van de Voirle. Ruyten stond op 6 maart niet eens op de verkie zingslijst. Maar de lokale partij maakte gebruik van de moge lijkheden die het nieuwe duale stelsel biedt. Want wethouders mogen voortaan van buiten de raad, zelfs van buiten de gemeentegrenzen, komen. Dat wil niet zeggen dat Ruyten pas op het allerlaatste moment in beeld kwam. De eerste contacten tussen de 51-jarige wethouder skandidaat en Joost van de Vorle dateren al vanaf zomer 2001. De fractie hield de naam van de door haar beoogde wethouder heel lang geheim. Toen rond de paas dagen bleek dat de lokale partij een serieuze coalitiepartner was, dook pas de naam van Frits Ruy ten op. De scepsis die andere par tijen hadden over Van de Vorle verdween als sneeuw voor de zon. Joost van de Vorle werd in het begin niet echt serieus geno men als hij zei over twee bekwa me wethouders te beschikken. Velen dachten dat de Venrayse raadsnestor blufte. Dat blijkt nu allerminst het geval te zijn. Frits Ruyten is een aantal jaren lid geweest van het CDA. Hij deed voor die partij op een onverkies bare plaats mee aan de verkiezin gen van 1994 en 1998. Op de ach tergrond had hij zitting in een werkgroep. "Ik ben begin jaren negentig lid geworden toen er de dreiging was van het noordtan gent. Toen is ook de stichting Stadspark opgericht. Ik vond die weg door het oude gedeelte van Venray zo ingrijpend dat ik me heb aangemeld bij het CDA. Want een politieke partij vormt toch het hart waar de beslissingen wor den genomen." Echt politiek actief is hij nooit geworden. Dat had alles te maken met zijn eenmansbedrijf waarmee hij ook opdrachten voor de gemeente Venray uitvoerde. Zo heeft hij alle waardevolle particu liere bomen van Venray in kaart gebracht. Dit zijn zo'n tweehon derd bijzondere bomen die een beschermde status hebben gekre gen en buiten de kapvergunning vallen. De eerste contacten met fractie Van de Vorle ontstonden min of meer bij toeval. Ruyten woont tegenover het gemeentehuis in de Raadhuisstraat. Wanneer hij 's avonds zijn hond uitliet dan kwam hij geregeld raadsleden en andere politici tegen die uit de fractiekamers van de kelder van het gemeentehuis kwamen. En op donderdagavond trof hij daar vaker Joost van de Vorle. Van het een kwam het ander. "We hadden hele gesprekken over politiek. Ik kende hem van de markt en van zijn politieke inzet. Mijn waarde ring voor hem is alsmaar gegroeid, Toen hij me vorig jaar vroeg voor wethouder heb ik daar eerst rustig over nagedacht." Frits Ruyten, zoon van tandarts en oud-carnavalsvorst Jan Ruyten, doorliep de Academie voor Bouw kunst in Amsterdam. Hij ging in 1977 als landschapsdeskundige aan de slag bij het Stedenbouw kundig Adviesbureau (SAB) in Arnhem. Vijf jaar later trad hij in dienst bij de gemeente Lelystad als groenontwerper. Toen Lely stad in 1984 artikel-12 gemeente werd kwam hij zonder werk te zitten. Hij keerde terug naar Ven ray en begon een bureau als tuin en landschapsarchitect. Dat bedrijf oefent hij nu nog steeds uit. Daarnaast startte hij in 1994 een promotieonderzoek aan de universiteit van Wageningen over beplanting. "Ik zocht niet naar productie maar naar diepgang," Komend najaar sluit hij zijn studie af en gaat hij als doctor in de beplantingsleer door het leven. Zijn proefschrift heeft de titel 'De integrale beplantingsmethode' Met als ondertitel 'Grondslagen van het dynamisch denken bij het analyseren en ontwerpen van beplantingen.' "Het gaüt over het ontwerpen met planten. Over de ruimte die planten nodig hebben en de dynamiek en beweging ervan." Hij schreef samen met twee boomkundigen ook een boek over beplantingsleer. Het wordt veel gebruikt als cursusboek en het wordt momenteel herdrukt. "Mensen leggen vaak bomen en struiken aan die te dicht op elkaar staan. Dan zie je ze na verloop van tijd allemaal kappen en snoeien. In mijn proefschrift behandel ik het dynamische denken dat uit gaat van de eindafstand van het groen. Dus niet meer op die stati sche manier met veel pnder- houdswerkzaamheden." Hij laat foto's zien van een perceel van tien hectare, grenzend aan het ter rein van de Floriade, dat zo is ingericht. POLITIEK Dat hij nu de overstap maakt naar de politiek noemt hij 'een toeval dat de wegen zo uitko men'. "Ik heb ervaring en kennis opgedaan. Nu wil ik dat de mens centraler komt te staan. In het les geven, de studie en mijn werk was ik veelal individueel bezig. Bij politieke vraagstukken krijg je veel meer met anderen te maken. Het is boeiend om samen met mensen een ruimte te ontwikke len en samen in te richten." Het lesgeven aan de Vrije Aca demie en zijn werk bij een onder wijsinstelling heeft hij opgezegd. De opdrachten voor zijn bedrijf sluist hij doör naar twee andere bureaus die als onderaannemers gaan werken. "Is het wethouder schap onzeker? Als eenmansbe drijf ben ik niet anders gewend. Het was altijd onzeker of ik die opdracht wel of niet kreeg. Ik krijg nu zelfs meer zekerheid. En over vier jaar kan ik altijd m'n zaak weer oppakken." Frits Ruyten krijgt de portefeuil le Stedelijke Ontwikkeling. Als privé-persoon voerde hij jaren lang een 'oorlog', tot aan de Raad van State toe, tegen de gemeente. Het ging over het uitbreidings plan Jerusalem dat vlak voor zijn voordeur verscheen. "Ik heb gezien hoe het proces en de debatten gelopen zijn. Ik heb het idee dat het anders kan. Dat de mensen in Venray geen schrik of teleurstelling hoeven te krijgen als ze de nieuwbouw zien. De dis cussie tussen mooi en lelijk die blijft bestaan. Maar de betrokken heid van mensen met bouwpro jecten moet vergroot worden. Deskundige ambtenaren laten zien wat de mogelijkheden zijn. Het is een boeiend en complex proces waarbij emoties loskomen. Daarbij is het mijn uitdaging om ingewikkelde zaken te vereenvou digen. Ën dat er een eindresultaat komt waarvan mensen zeggeh 'hier zijn we trots op'." "Jerusalem speelde in die tijd. Nu zouden de mensen zich nog meer afzetten. Want ze beschou wen Venray als iets van hen waar in ze zichzelf willen herkennen. Kijk maar eens naar het St. Anna terrein. Hoe emotioneel de Ven raynaren daarbij betrokken zijn met hele artikelenreeksen, wan delingen, exposities en nu De Waan. Ik kom zelf uit de monu mentenwereld. Dat spreekt me aan." Ruyten erkent dat er een span ning zit tussen het bouwproces en de financiële kant. Want Ven ray loopt al ver achter op haar bouwprogramma waardoor de gemeente veel inkomsten mis loopt. Dat wordt vooral veroor zaakt door inbreidingslocaties (Jerusalem, Franciscanerpark en St. Jozefklooster) die trager verlo pen dan dat een nieuwe uitbrei dingswijk uit de grond wordt gestampt. Vandaar dat burge meester Waals zo de nadruk legt op de ontwikkeling van De Bra bander. Ruyten zegt met nieuw elan de problematiek te lijf te gaan. Komende vrijdag (morgen) gaat hij langs bij zijn voorganger Bert Kersten die deze portefeuille ruim tien jaar beheerde. VERTROUWEN Hij begint zich steeds meer thuis te voelen bij fractie Van de Vorle. "Er is een basis van respect en vertrouwen. De sfeer is er ont spannen maar ook emotioneel en indringend. Ik heb veel waarde ring gekregen voor Joost. Hoe hij met de mensen omgaat en ze seri eus neemt. Dat inspireert me. De fractie wil collegeverantwoorde lijkheid. Het zal pijnmomenten opleveren en dat realiseert de par tij zich ook." Frits Ruyten heeft zin in zijn nieuwe baan. "Een goed debat yoeren en standpunten uitwisse len vind ik interessant. Ik ben nog een onbeschreven blad. Ik houd niet van warrig en te ingewikkeld praten. De taal moet niet politiek maar wel duidelijk en helder zijn." "Mijn hart zegt dat ik deze kans moet grijpen. Ik heb vaak in de oppositierol gezeten. Maar nu wil ik niet veilig aan deze kant van de Raadshuisstraat blijven zitten. Ik heb pas rust als ik dit serieus geprobeerd heb. Ik ben Van de Vorle dankbaar dat ze mij deze kans hebben geboden." De kritiek van de oppositie barst al los. Vooral de versnipper de portefeuilleverdeling roept vra gen op. Waarom hebben de vier wethouders niet ieder een eigen ambtelijke sector gekregen zoals toch de bedoeling was? "Ik vind die vier verticale zuilen te strak. Dan krijg je zo'n klassieke opvat ting met allemaal eigen winkels. Dat is moeilijk regeren als je op moet letten of de ander niet te dicht op jouw terrein komt. De poppetjes zijn nu iets verschoven en de portefeuilles grijpen horizon taal in elkaar. Dat levert een hoger rendement en een intensief net werk tussen de wethouders op." €45.- vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service Modisch gekleed, minder besteed Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5