Geleide Wapens biedt kansen in hartje Venray keijsers manders Ouderen Veltum voelen zich 's avonds onveilig Eendagslenzen! litl voetgangersbrug medio mei igebruik Milieuvergunning vernietigd Grote behoefte aan extra service woningstichting c itmachtbasis werft nieuw personeel rc Kei jsers - Manders zorgt Kf 1» °«e" f °"ze voor water, licht er, warmte Samdrome showroom jn handomöra3i NTACTLENZEM PEEL EN MAAS BEZORGEN? éSMP EN MAAS Donderdag 2 mei 2002 - Pagina 3 rusliw itmachtbasis De Peel in hield afgelopen ig een open dag. Meer tienduizend mensen :n, ondanks dat regen en harde wind van tijd aami ijd het feestje wilden jrven, van de bedrijvig- op de militaire hicht- ilbasis. Naast een 'goede zijn' stond de dag vooral teken van het werven DC ieuw personeel. :p Geleide Wapens had de kast gehaald om het de cers van de open dag naar te maken. Een uitgesteld «KEU uwe formule moet internationaal judotoernooi meer bekendheid geven una 5EI programma want eigenlijk zou den in oktober van het vorig jaar al de poorten van de luchtmacht basis voor het grote publiek wor den opengesteld. Door de aansla gen op 11 september in Amerika werd het evenement echter nood gedwongen uitgesteld naar een latere datum. Jong en oud kwa men zaterdag alsnog aan hun trek ken. Er waren met name interac tieve demonstraties te zien. Zo konden de bezoekers proefrijden in allerlei voertuigen, een klim wand bedwingen en demonstra ties met bewakingshonden bijwo nen. En genieten van vliegshows van een F-16 demoteam en heli copters en in de tent een mini- concert van de Band Zonder Ban aan, onder het genot van een hapje en een drankje. Veel aan dacht ging vanzelfsprekend uit naar de hoogwaardige luchtverde diging, de kerntaak van de Groep Geleide Wapens. De luchtmacht basis in Vredepee! is namelijk de enige basis in Nederland waar niet gevlogen wordt, maar waar geleide wapens als de Hawk, Patriot en Stinger gestationeerd zijn en ingezet worden tijdens militaire acties over de hele wereld. Op dit moment zijn zo'n 1100 militairen en burgers werkzaam bij Groep Geleide Wapens, een aantal dat in 2005 bijna verdub beld wordt als ook het Cheetah luchtverdedigingssysteem in Vre- depeel gestationeerd zal zijn. "Groep Geleide Wapens biedt dan ook volop toekomstkansen voor iedereen die bij de luchtmacht wil werken", zegt Yvonne Pluk, die verantwoordelijk is voor werving en stage van de luchtmachtbasis. Nog dit jaar kunnen 60 tot 80 nieuwe mensen opgeleid worden tot sergeant of korporaal. Het gaat met name om jongeren met een MAVO- of VBO-opleiding die als BBT-er (Beroeps Bepaalde Tijd) aan de slag gaan. Na afloop van die vierjarige verbintenis bestaat de mogelijkheid het contract te verlengen. "Ze krijgen intern een officiële, militaire opleiding en worden vervolgens te werk gesteld bij een van de elf onderde len." Groep Geleide Wapens zoekt niet alleen mensen voor de militaire onderdelen. "In alle rich tingen kunnen we mensen plaat sen. Van de technische onderde len tot en met horeca en sport. Ze hoeven ook niet per se hier op de basis gelegerd zijn." het weekeinde van 1 en 2 idt in sporthal De Wet- de 28e editie plaats van iternationale judotoer- Ieder jaar strijken meer 1200 judoka's uit alle hoe van de wereld in Venray Het toernooi staat hoog inzien in de judowereld, in Venray leeft het groot- ndotoernooi van Europa niet. En daar wil organi- Adri van Stokkem snel odering in brengen, (zaterdagavond 1 juni spelen Venrayse bands op een podium op het Schouw- plein. De optredens worden visseld met judo- en kracht- 'monstraties. "Daarvoor 'n we twee Duitsers inge- I-Zij zijn in eigen land heel air van hun uitvoeringen op Severtelt Van Stokkem. idoclub heeft voor deze activiteit tevergeefs extra subsidie aangevraagd bij de gemeente. Het toernooi moet het evenals in voorgaande jaren doen met l600 euro subsidie. "Een judotoernooi van dit niveau en met zoveel nationaliteiten moet meer bekendheid krijgen. Vrijwel alle grote toppers uit de judowe reld hebben ooit in Venray op de mat gestaan. En ook dit jaar komen er weer wereldtoppers. Zoals Olympisch medaillewinnaar Claudia Zwiers, Deborah Raven- stein die tweede op het WK is geworden en Edith Bos. Zij is de vriend van Mark Huizinga die dit jaar zelf helaas niet naar Venray kan komen." Het jaarlijkse judo-evenement trekt naast de 1200 deelnemers ook nog 2000 tot 3000 begelei ders, familie, bekenden en sup porters. Op zaterdag komt de jeugd in actie en op zondag staan de senioren op de tatami. Van Stokkem vindt 1200 deelnemers wel het maximum. "We hebben er wel eens 1500 gehad maar dat is eigenlijk wat te veel en te druk. Dat komt de kwaliteit van het toernooi niet ten goede. Adri van Stokkem, die uit een echte judofa milie komt, was 28 jaar geleden al bij de eerste editie betrokken. "Ik vind het nog steeds leuk om te doen. Na de zomervakantie begin nen alweer de voorbereidingen voor volgend jaar. Er gaan inder daad heel wat uurtjes inzitten. Maar de positieve reacties beteke nen voor mij een drijfveer om door te gaan." Pas in de laatste tien jaar groeide het toernooi uit tot een internationaal evenement. Vooral door de eigen website en door vermeldingen op de sites van de internationale judobonden komen de deelnemers van heinde en ver. Er komen dit jaar onder meer judoka's uit Kosovo, Molda vië en een groep uit Georgië. "In het verleden kwamen we met onze judovereniging veel in het buitenland. Daar hebben we veel connecties aan over gehouden. En we hebben inmiddels een behoorlijke naamsbekendheid opgebouwd", vertelt Van Stok kem met lichte trots.De organisa tie is de laatste jaren welhaast geperfectioneerd. Bij iedere mat staat een computer die de uitsla gen verwerkt. Alles hangt samen in een netwerk zodat iedere judo ka met een druk op de knop kan zien wat de verrichtingen van de concurrenten zijn. Ook wordt er dit jaar gebruik gemaakt van een groot beeldscherm. "Dat is vooral gemakkelijk om de judoka's naar de mat te roepen. Er zijn zoveel nationaliteiten. Bij het omroepen gaf dat wel eens problemen om iedereen goed te bereiken." Het computerprogramma voor het toernooi is geschreven door voor zitter en duizendpoot Roland Zwiebei. Zelfs de Engelse, judo- bond toonde interesse voor het programma en nodigde een Ven rayse delegatie uit in Birmingham. Het internationale toernooi draait met een begroting van 45.000 euro. Vorig jaar werd afgesloten met een paar duizend gulden ver lies omdat toen sporthal De Wet- teling niet beschikbaar was. De judoclub moest eenmalig uitwij ken naar vliegbasis De Peel wat veel extra kosten betekende. De deelnemers worden weer onder gebracht bij vakantieparken in de omgeving. Circa tachtig vrijwilli gers, waaronder veel ouddeden, zijn in het eerste weekeinde van juni in de weer om alles in goede banen te leiden. Nu de interne organisatie klinkt als een klok wil de Venrayse judoclub ook meer naar buiten treden. Het liefste zou Van Stokkem echt een grote muzi kale topper zoals Rowwen Heze naar het Schouwburgplein halen. Maar dat is nog toekomstmuziek. ■YJIKS billfl Sliedrecht BV en kraanbedrijf De Kil uit Dordrecht hadden afgelopen vrijdag een mammoetklus te "de bedrijven waren druk In de weer om de overkapping van de nieuwe voetgangersbrug bij het College te plaatsen. De ruim 21.000 kilo wegende constructie werd in twee delen opgehangen. De lange voetgangersbrug wordt, na de noodzakelijke afwerking, vanaf 13 mei in gebruik genomen. De gemeente Venray kan niet aantonen dat de aange paste milieuvergunning voor een bedrijf in Vredepeel op het publicatiebord van het gemeentehuis heeft gehangen. Daarom is de verleende ver gunning voor deze pluimvee- en pelsdierenhouderij aan de Twistweg 14 ongeldig. Dit heeft de Raad van State onlangs bekendgemaakt. De vergunning gaf het bedrijf recht op het houden van 42.193 leghennen en 17.210 nertsen. Tegen deze vergunningverlening hebben enkele mensen bezwaar gemaakt. Tijdens de zitting bij de "Raad van State toonden zij met gedetailleerde foto's van het publicatiebord aan, dat geduren de de inspraaktermijn de milieu vergunning niet aan het bord hing. De gemeente kon geen bewijs leveren van het tegendeel. Daarom vindt de Raad van State dat zij niet anders kan oordelen, dan dat de vergunning vernietigd moet worden. De gemeente Venray moet nu de kosten van de tegenpartij beta len. Dit is een bedrag van 2285,19 euro. Daarnaast moet de gemeente een deel van de ver- gunningprocedure opnieuw en nu goed uitvoeren. De sanitair specialist Thuis in elke woning Keijsers-Manders Sanidrome Keizersveld Venray Installatiebedrijf Keijsers-Manders Agrobaan 9 5813 EB Ysselsteyn Tel.: 0478 - 54 42*00 ïnfo@keijsersmanders.nl Eén op de drie vrouwen en één op de vier mannen in de leeftijd van 55 jaar en ouder Veltum voelt zich 's avonds onveilig in de wijk. De onvei ligheid wordt vooral ervaren in de omgeving van de flats en de bossen. Dat is één van de belangrijkste conclusies die getrokken kunnen worden uit de conceptrapportage van de seniorenenquête 'Wonen, Wel zijn en Zorg' Veltum en Vlak water. Donderdagmorgen werden de eerste (voorlopige) resultaten van de enquête tij dens een bijeenkomst voor senioren in wijkcentrum Vel tum besproken. In totaal zijn in de wijk Veltum en Vlakwater 567 formulieren ver zonden en hebben 294 personen de onderzoeksformulieren terug gestuurd. Een respons van 50%, een cijfer waarmee Synthese, ini tiatiefnemer van het project, erg tevreden is. Synthese organiseert voör de senioren die medewer king hebben verleend aan de enquête groepsbijeenkomsten om ze in de gelegenheid te stellen nadere informatie over de resulta ten te krijgen en die zonodig aan te vullen. "Aan de hand van vra gen en stellingen gaan we de cij fers checken en proberen we meer gedetailleerde informatie te achterhalen die we kunnen gebruiken voor het opzetten van concrete projecten", vertelt Ankie Bongers van Synthese. Aan de hand van de ingevulde vragenlijsten willen Zorgroep Noord-Limburg (bejaarden- en verzorgingshuizen). Thuiszorg, woningstichting en welzijnsiristel- ling Synthese achter de .wensen van de ouderen uit de wijk komen. Op basis daarvan kunnen nieuwe projecten worden ont wikkeld. CIJFERS Uit de voorlopige cijfers, voor lopig omdat Synthese, die het onderzoek samen met Symbiose heeft uitgevoerd, een aantal ant woorden nog verder wil onder zoeken, blijkt dat liefst 80% van de respondenten meer dan tien jaar in de huidige woning woont. "Opvallend", vindt Pieter van der Velde van Symbiose. "Dat zegt iets over de wijk. Ook is liefst 91% van de mensen tevreden over de eigen woning, maar wel 'in' voor verbeteringen. 64% heeft belang stelling voor deelname aan een project voor woningverbetering om langer in de eigen woning te kunnen blijven wonen." 46% van de respondenten geeft aan geen knelpunten te hebben in de huidige woning, de overigen zeggen bijvoorbeeld dat de woning te groot is, de badkamer niet voldoet of de woning onvol doende beveiligd is. De welzijns- instelling wil hierover meer dui delijkheid en wil weten of dat bewoners van de. fluts of de rijtjes woningen zijn of dat het gaat onv eigen-woningbezitters. 95% van de ondervraagde senio ren is over het algemeen tevreden over - de woonomgeving. Als belangrijkste knelpunten in de buurt worden door de responden ten onder andere genoemd post kantoor te ver weg', 'te weinig rustpunten in de buurt' en 'open baar vervoer slecht en te weinig'. Mantelzorg, hulp van familie, vrienden of buren, komt onder de senioren in de wijk Veltum slechts sporadisch voor, zo blijkt uit de conceptcijfers. De hulp wordt voornamelijk geleverd door professionele organisaties zoals de wijkverpleging en gezins verzorging. "Anders dan in dor pen", weet Pieter van der Velde. "In Grashoek bijvoorbeeld lag het cijfer van de mantelhulp veel hoger. De senioren in Veltum lij ken meer voor zichzelf te zorgen Huurders van woningcorpo ratie Wonen Noord-Limburg hebben inmiddels al enige jaren de mogelijkheid om een Serviceabonnement Huurders^ onderhoud af te sluiten. Het blijkt dat er een grote behoefte bestaat aan deze extra service van de woningstichting. Bijna de helft van alle huurders maakt namelijk gebruik van het serviceabonnement. Tegen een geringe vergoeding kunnen huurders een groot deel van het onderhoud van de woning door de eigen Onder houdsdienst van Wonen Noord- Limburg uit laten voeren. Nor maal gesproken zijn de kleinere onderhoudsklussen voor rekening van de huurder en worden de grote en ingewikkelde werkzaam heden verzorgd door de verhuur: der. Met een Serviceabonnement SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD K U R S T J E N S VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 HEBBEN RUIME ERVARING OPGELEIDE CONTACTl-ENSSPEC^UB^ en de professionele hulp zelf te regelen. Er lijkt op het gebied van de mantelzorg een verschil te zijn tussen een dorpsgemeenschap en een wijk in een stedelijke situ atie." 60% van de respondenten is lid van van een vereniging en 85% vindt dat er voldoende ontmoe tingsmogelijkheden voor senioren zijn in Veltum. 20% van de onder vraagde senioren geeft bijvoor beeld aan behoefte te hebben aan meer creatieve en educatieve cur sussen en aan een internetcafé. De senioren blijken vooral behoefte te hebben aan informa tie over seniorenwoningen en aanleunwoningen, de klussen- dienst, gezins- en thuiszorg en sociale alarmering. Komende weken wordt, onder meer door gesprekken met oude ren, geprobeerd een aantal ant woorden te verduidelijken. Dat leidt uiteindelijk tot een definitief rapport. 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 op het huurdersonderhoud wor den ook de kleinere klussen gedaan. Hierbij moet gedacht worden aan het repareren van een lekkende kraan, het ontstop pen van afvoeren, het vegen van de schoorsteen, het vervangen en repareren van hang-en sluitwerk, schakelaars en stopcontacten, het schoonmaken van de dakgoot, etc De woningcorporatie kan zo'n dienst goedkoop aanbieden omdat ze zelf alle middelen in huis heeft. Om nog meer huurders van deze dienst gebruik te laten maken, houdt Wonen Noord-Lim burg in de maanden mei en juni een actie. Het lidmaatschap wordt aantrekkelijk gemaakt door een heel jaar lang slechts de helft van het abonnementsgeld te hoeven betalen. Nieuwe leden betalen dan maandelijks geen 3,57 euro maar 1,78 euro. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckliof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wülemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond B ezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch;, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. - Aanleveren kopij: Sport- en verenïgïngsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3