Bitter Zoet, Vrouwen van eer en Zenga Harold LENSSEN Kunst Cultui Kaart teruggave Koninginnenacht Voorlichting voor ouders V uTööï^ Venrayse schutterij strijdt om koningstitel Expositie Galerie Rooyart Tot het laatste Programma Schouwburg Venray Restauratie vlaggen Mariaprocessie in Oostrum (0478) 539020 Stayerhofweg 2b Wanssum esc Bevrijdingspop met Gillyflower Oud papier Geslaagd TAXATIES OJC Dingus Popkwis in De Evenaar Boekrecensie in Peel en Maas PEEL EN MAAS Donderdag 2 mei 2002 - Bitter Zoet met Benny Neyman, Operagala a la Scala, Vrouwen van eer met Linda van Dijck, de theatertour van Frank Boeijen en de grensver leggende voorstelling Zenga. Schouwburg Venray nadert het einde van het theatersei zoen met vijf wel heel diverse voorstellingen. In de theaters is Benny Neyman al jaren een vaste waarde. In dit theaterseizoen verzorgt hij voor de zeventiende keer een theater show met de intrigerende titel Bit ter Zoet. De fans kunnen weer -tevreden zijn want uit het meer dan 1~0 liedjes tellende concert repertoire heeft de inmiddels 50- jarige Benny een prachtige selec tie gemaakt, die hen voor de pauze veelal in Griekse sferen brengt met liedjes als Kraters op de maan. Ik voel rn'n hart weer slaan. Of ik je terug zal zien en Waarom fluister ik je naam nog. Het tweede deel van Bitter Zoet is een gevarieerde muzikale bele venis met ondermeer klassiekers als De laatste zilte traan. Heel lang al. Vondelpark, Ode aan Maast richt en Vrijgezel. De voorstelling op donderdag 2 mei (vanavond) begint om 20.00 uur. De zeer succesvolle formule van de drie tenoren is algemeen bekend. Een andere formule die qua artistieke kwaliteit en diversi teit in repertoirekeuze ruimere mogelijkheden biedt, is de combi natie van drie tenoren en drie sop ranen. De namen van Carmen Gurban, Laura Feier, Melania Ghioalda. Alexandr Guretz. Alexa- ndr Diachenko. Andrei Romanen- ko zijn niet alleen in Roemenië .bekend, maar ook in vele grote Europese operahuizen. Als deze tenoren en sopranen dan boven dien nog van uitzonderlijke kwali teit zijn. dan is dat een garantie voor een heerlijke opera-avond Öperagala a la Scala, zeker als de begeleiding verzorgd wordt door het orkest van de Filarmonica Banatul van Timisoara onder lei ding van Alexandru Lascae. Ope ragala a la Scala wordt uitgevoerd op vrijdag 3 mei; aanvang 20.00 uur. Drie hoogstaande, succesvolle en invloedrijke vriendinnen. Char- my Buffel. Hanneke Blom en Tine ke Streefhal. besluiten om samen te gaan wonen en samen te gaan .werken. Niet uit liefde maar uit berekening. Ze gaan er van uit dat de macht die ze elk afzonderlijk hebben, op politie, economisch en maatschappelijk gebied, opge teld meer dan verdrievoudigd wordt. De vriendinnen zijn hard en week. doortastend en senti menteel, bewogen en berekend. Ze vullen elkaar aan, begrijpen elkaar en hebben hetzelfde doel: macht. Maar als de macht van de drie vrouwen plotsklaps afbrok kelt. dan brokkelt het ook goed af. Als het golft dan gólft het goed, om met Huub van der Lubbe te spreken. Liefde maakt plaats voor haat. eensgezindheid voor louter egoisme, oprechtheid voor ver raad. Het is ontluisterend om te zien hoe deze eens zo fiere dames met hoge snelheid hun einde tegemoet gaan. Hoe is het moge lijk dat vrouwen die zoveel in hun mars hebben zo gruwelijk ten onder gaan? Komen ze hier ooit weer bovenop? De hoofdrol in de theaterproductie Vrouwen van eer is w eggelegd voor Linda van Dijck. De voorstelling is te zien op zaterdag 4 mei, aanvang 20.30 uur. Tussen 1980 en nu bouwt Frank Boeijen een oeuvre op dat in breedte en diepte uitzonderlijk mag worden genoemd. Aan de basis staan steeds persoonlijke ervaringen en observaties. De kracht van Frank Boeijen zit niet alleen in de teksten, maar ook in de muziek. Hel verraadt een grote liefde voor melancholieke, vloei ende melodieën met pakkende refreinen. Een nummer van Frank Boeijen is uit duizenden te her kennen en blijft in de herinnering hangen. Nog herkenbaarder is zijn unieke stem: hees en intens. Uitgangspunt van deze tournee is zijn nieuwste album dar vorig jaar is uitgekomen De Frank Boeijen Theatertour 2002 doet dinsdag 7 mei de Schouwburg Venray aan, aanvang 20.00 uur. Vanaf januari van dit jaar pre senteert muziektheatergroep Zenga haar nieuwe theatershow- De Ervaring in de Nederlandse theaters. Zenga bestaat zes jaar en realiseerde vier theatershows die overal uitmuntende kritieken oogstten en een laaiend enthou siast publiek opleverden. Met De Zenga, een grensverleggende voorstelling. Ervaring gaat Zenga verder dan menig artiest aandurft en wordt de grens tussen publiek en podi um totaal doorbroken. Niet langer is het publiek de veilige rol van toeschouwer toebedeeld; ze wordt daadwerkelijk betrokken in deze grensverleggende voorstel ling waarin Zenga de getreden paden verlaat om ruimte te schep pen voor ongewone zintuigelijke ervaringen. Waag de sprong in het magische en de absurde tegenstelling van dit enerverende totaaltheater! Wie durft de uitda ging aan? Zenga speelt op woens dag 8 mei in de Venrayse cultuur- tempel, aanvang 20.00 uur. Algelopen vrijdag is De Witte Hoeve getroffen door een hevige brand, waardoor het festival Rooyse Koninginnenacht geen doorgang kon vinden. Later op die vrijdagavond is de organisatie bij elkaar gaan zitten en heeft besloten het festival, ondanks diverse aanbiedingen (hiervoor onze grote dank) van horecaon dernemers geen doorgang te laten vinden. Voor teruggave van de kaarten kunt u zich melden bij het adres of persoon bij wie de kaar ten zijn gekocht. Kaarten die in De Witte Hoeve gekocht zijn kun nen teruggebracht worden bij Bloemenhuis Angele. De organisa tie hoop dat er volgend jaar zeker weer een Rooyse Koninginnen acht in De Witte Hoeve zal plaats vinden. Het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg kan een groot res tauratieproject starten van vlag gen en vaandels van de Limburgse vak- en standsorganisaties. Dank zij de omvangrijke subsidies die zijn toegekend door Mondriaan- .Stichting, de Provincie Limburg en het VSB Fonds is het project financieel gegarandeerd. Na res tauratie en conservering van de collectie zal deze worden overge dragen aan het Limburgs Museum in Venlo. Ook de inventarisatie van het geheel van de nog bestaande vlag gen en vaandels van de Limburgse sociale beweging door Jac van den Boogard en Doortje Lucassen is nog gaande. Bent u in het bezit van een Lim burgse vlag- e.o. vaandel van enige vakvereniging of standsor ganisatie, dan houdt het SHCL zich aanbevolen om deze op te nemen in de inventarisatie (tel. 043-3250141). Het is de bedoe ling alle geïnventariseerde vlag gen en vaandels in. een geïllus treerde catalogus op te nemen. Het is weer meimaand en in deze Maria-maand wordt dit jaar op zondag 26 mei jn Oostaim de jaarlijkse Maria-processie gehou den. Op die dag zal er in de kerk om 10.30 uur een hoogmis zijn, waarna aansluitend de processie zal trekken via een route rond de kerk. In de processie wordt het beeldje van O.L. Vrouw van Oos trum meegedragen. Dit jaar zal mgr. E. de Jong. hulpbisschop van Roermond voorgaan in deze Maria-viering. Medewerking aan deze feestelijke viering wordt ver leend door het Gemengd Koor en Koor Harmony en het tamboer korps en harmonie-orkest van Muziekvereniging Harmonie Sub Matris Tutela. Schoolkinderen van de Maria-basisschool zullen bloe men strooien. Bovendien zal de viering dit jaar extra worden opgeluisterd door deelname van een tweetal gildes uit Brabant te weten uit Deurne en uit Gemert. Zo mogelijk wordt door deze gil des na afloop van de viering op het dorpsplein een demonstratie vendclzwaaien verzorgd. donderdagavond geopend tot 21.00 uur KEUKENINRICHTING uitsluitend op afspraak, "■t ook 's avonds Dinsdag 7 mei houden het Groene Kruis Noord-Limburg, de eerstelijns verloskundigen Ven- ray/Venlo en de Ziekenhuizen Noord-Lintburg weer een voor lichtingsavond over zwanger schap en bevalling. Deze vindt plaats in het personeelsrestaurant van het St. Elisabeth Ziekenhuis en is bedoeld voor alle aanstaande ouders, ongeacht waar zijn in behandeling zijn. De toegang is gratis. Op het programma, dat om 19-30 uur begint, slaan presenta ties van een diëtist, een fysiothe rapeut, een verloskundig, een gynaecoloog, een verpleegkundi ge van de kraamafdeling en een verpleegkundige van de dienst kraamzorg. Daarnaast is vanaf 19.00 uur een informatiemarkt te bezoeken met diverse stands; onder andere van de Kraamzorg Noord-Limburg, de vereniging Moeders voor Moeders, Borstvoe ding Natuurlijk en een leverancier van kinderproducten. Belangstel lenden worden verzocht zich van tevoren op te geven. Dit kan op werkdagen bij: Dienst Kraamzorg Groene Kruis Noord-Limburg, tel. 077-3247000 (tussen 10.00-12.00 uur); Polikliniek gynaecologie/verloskunde St. Eli sabeth Ziekenhuis, tel. 0478- 522436 (tussen 09.00-11.00 uur). Hier kunt u ook terecht voor meer informatie Op het bevrijdingsfeest in De Bonte Koe, zondag 5 mei, speelt de Limburgse band Gillyflower. De band die sinds 1999 bestaat, timmert al enige tijd aan de weg en ze zijn samen uitgegroeid tot een formatie die rockcovers spe len van o.a. Skunk Anansie, Anouk en K's Choice. Na wisse ling van enkele zangeressen heeft de band er nu twee. Karin en Maja die zorgen voor subtiele, krachti ge en harmonische vocalen. Voeg daar het gedreven baswerk van Jacob, het strakke drumwerk van Monique, het sterke prachtige gitaarwerk van Peter en het genu anceerde toetsenwerk van Gem- aan toe en je hebt een prachtige mix. Dit alles is dus de moeite waard om Gillyflower eens aan het werk te zien. Aanvang 20.00 uur, entree 2,50 euro. BONTE KOE TOP 100 Na het 10 jaar bestaan van de top 100 volgt editie 11. Dit vindt plaats op Hemelvaartsdag 9 mei. Net als ieder jaar in De Bonte Koe. Het wordt weer een groot feest met video's, prijzen en eigen videoclips. Dit jaar is ons thema Reclame' en dat houdt in dat enkele bestaande reclameclips nage speeld zijn. De organisatie heeft er weer veel lol aan beleefd en hoopt dat Venray er op 9 mei ook veel lol aan zal beleven. Ook hebben ze enkele bekende Bonte Koe zangers en zangeres sen bereid gevonden om live hun top 100 lied te vertolken, b.v. Arno Wijnhoven, Nel Gource, Ger Janssen en Eric Beyer. Ook de pre sentatoren zingen. Er lopen ook nog onderhandelingen over een kort live optreden van een band. Genoeg muziek om Hemelvaarts dag door te komen in De Bonte Koe die hiervoor in stijl is aange kleed. Aanvang 16.00 uur. Tafeltennisvefeniging Red Stars haalt vrijdag 3 mei oud papier op in wijk Zuid tussen Zuidsingel en Prins Bernhardstraat en Nas- sauplein tussen 18.00 en 20.00 uur. Zij verzoeken vriendelijk oud papier voor 18.00 uur buiten te zetten in dozen, zakken of gebun deld. Ook kunt u oud papier bren gen bij de container van Red Stars, Kiosk la, links van de tafel- tennishal (nabij Fockepot), alwaar eveneens (oude) spullen kwijt kunt t.b.v. de Luikse Markt. Ope ningstijd: dinsdags van 18.00- 20.00 uur. Meer informatie: Jac Linders (tel. 588411) of Peter Bouwmans (tel. 5891.34). PEEL EN MAAS een abonnement waard Aan de Katholieke Universiteit Nijmegen slaagde Monique Theeuwen uit Venray cum laude voor de studie Franse Taal- eh Let terkunde met in de vrije studie ruimte vakken Bedrijfseconomie. SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN fa/ervoyuh LA/IV MAKELAARDIJ Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Ook dit jaar zal OJC Dingus weer stilstaan bij de nationale dodenherdenking op 4 mei en Bevrijdingsdag 5 mei. Vrij heid mag, maar moet wel gevierd worden', vindt OJC Dingus. Het thema voor 4 en 5 mei is 'Vrijheid luistert nauw'. Omdat dit thema goed aansluit bij de perikelen van OJC Din gus, pakt het jongerencen trum dit jaar maar eens extra uit, als startschot voor een reeks aan activiteiten in de maand mei. Zaterdag 4 mei gaat het cqfé open om 19.00 uur. Vanaf 19.30 uur is er een rechtstreekse uitzending van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Amsterdam en de kranslegging van de koningin op de Dam. Ook in Dingus worden dan twee minuten stil te in acht genomen. Vanaf 20.30 uur staat OJC Dingus in het teken van hardcore impact', met de dj's Die- Moon. Bassweiler, Ruff Ryder. Yessheadds en Devastator. Entree: vijf euro. Een dag later, op zondag 5 mei. is er vanaf 16.00 uur een concert in de zaal, met medewerking van de new metalband Birthmark, Cleech (hedendaagse rock) en Syringe (rock). Tussen de optredens door wordt het actieprogramma van mei 2002 op een poëtische wijze door kroegdichter Werdenibeld aangekondigd. Donderdag 9 mei (hemelvaarts dag) staat de popkwis op het pro gramma van De Evenaar in Ven ray. Vele groepen strijden om de prijzen. Aan de hand van geluids fragmenten, dia's en vragen wordt de kennis getest van de popmuziek van het verleden en het heden. De organisatoren Wim Baltussen, Bert Voesten en Wil- bert van Keijsteren hebben weer een zeer gevarieerde middag in elkaar gezet. Er is nog ruimte voor enkele groepen. Een groep bestaat uit maximaal 4 personen. De kosten bedragen 3.50 per groep. Aanmelden kan bij De Eve naar. Tel. is 0478-510036, Publiek is natuurlijk van harte welkom. De aanvang van deze middag is 14.00 uur. De Venrayse schutters van 'Schutterij 't Zandakker Gilde Sintjan Venray staan aan de vooravond van het traditionele koningsschie- ten. Op zondag 5 mei wor den de kogels afgevuurd op de houten vogel en wordt de opvolger van Marco Kusters bekend. De dag begint met het afha len van de huidige koning aan zijn woonhuis aan de Drabbels- weg in Veulen. De schutterij zal compleet over de Drabbels- weg marcheren om de koning te laten intreden in de vereni ging. Hierna wordt een hoog mis bijgewoond in de Sint Pet rus Banden Kerk. Voor het eerst sinds jaren zal de Koningsvogel dit jaar wor den meegenomen in.de kerk. Hierna krijgen de leden een brunch aangeboden van de ver eniging op de schuttersweide. gelegen aan de Loonsedijk in Merselo. Om 13.45 uur zal de Venray se schutterij de Koningsweidc opmarcheren om koning Marco te ontdoen van zijn uitrustin gen. Voorzitter Harry van Dorres- tein zal hierin geassisteerd wor den door burgemeester Waals en beschermheer Wim Bloe men. Marco Kusters heeft de Venrayse schutterij het afgelo pen jaar op vele feesten verte genwoordigd, waarbij enkele prijzen werden weggehaald. Ook de koning van ere, de heer Oldendaelhuijs, zal deze dag een herinnering krijgen aan zijn behaalde koningsschap voor het publiek. Vervolgens wordt gestart met het koningsschieten. Natuurlijk zijn er ook voor het publiek activitëiten georganiseerd. Zo kunnen de mensen mceschie- ten om de koning van ere. Hier voor hoeft u geen bekwaam schutter te zijn. deskundige buksmeesters van de Venrayse schutterij zullen u met raad en daad ter zijde staan. COMEO KRAAM Daarnaast kunt u ook nog altijd uw schoten lossen op de zgn. Comeo-kraam. waarbij u met de luchtbuks op de kaarten of de bloemetjes schiet. Dit natuurlijk tegen een geringe financiële bijdrage. Voor een natje en een droogje zal gezorgd worden en voor de muzikale ondersteuning zal de Jockskapel Got Net' zorgen Van 5 mei t/m 16 juni is er in Galerie Rooyart, de Hulst 12 in Venray een expositie van Otto Sliva (A) en Luis Penin (NI). Luis Penin: het oeuvre van Luis Penin (Madrid 1968), is divers. Hij schildert, maakt gra fisch werk. bouwt installaties en is daarnaast pianist. Zijn schil derijen zijn als zijn muziek, expressionistisch en emotio neel, met grote penseelstreken. In grote formaten uitgevoerd met mediterrane heftigheid en met een impulsieve en explosie ve materiaal behandeling. Luis schildert niet alleen op doek. maar ook op keramiek en hij beschildert zijn vazen als Picas so of Miró en niet zozeer als keramist. Dat levert verrassende kera miek op. die duidelijk op de grens van schilder- en kerami sche kunst staat. Luis Penin over zijn werk; ;Mijn doel is de reali teit van onderwerpen te veran deren en tegelijkertijd gebruik te maken van hun esthetische en expressieve waarde. Door ze uit hun verband te halen en in een andere situatie te plaatsen schep ik een andere werkelijk heid'. In deze expositie zullen alle facetten van Luis Penin's beeldend werk aan bod komen. Otakar Sliva (1952). maakt figu ratieve sculpturen van papier- klei. die in de Raku-teehniek worden gebakken. Hierbij is het mogelijk ijzerdraad en gaas in de laas i figuren te verwerken en jmati bakken. Het geelt henu la d drukkingsmogelijkheden iieurv< werk meer zeggirigskraci l>eurt trale thema's in het oen Otto Sliva zijn de vro:löOZ,' guur, de vlucht, de stri, reis. Het maken van et; _„t van een vrouw moet gezii L"oo den als symbool van cles 0 wei- uitdaging, de liefhebbem verse derfiguur, de vruchtba ereni koningin en het geheim; Het zijn allemaal zijn rijdende vrouwenfigurei of corpulent. Het sluit nj bij het andere thema, dc ^.j. De klassieke vlucht van) cLkc Jozef op de ezel, Otto's fi tp/sti dier. Er is een parallel a riete c eigen vlucht uit Tsjecho siete s kije met zijn gezin in dc ?i°en ger jaren. Het vervol; :tnSr strijd. Die van de klassic Quichot die Otto Sliva i ^gs' 1 c I c wi gemaakt heeft, naar de ui irüi,r;1! Ie strijd om hel me lecli. bestaan, waarbij optiniisa npicS opgeven en steeds opnies is het beren, kenmerkend zijsbenw slotte de reis, gesvmbo door de ruiter te paart 0,(1 Sl vele malen symbool vos om het verlangen naai horizonten, het ontdek) Jni1.y andere culturen uit te dn ^Lc Het werk van Otto 51 [SSds expressief, emotioneel «es-M betrokken. Zijn thema HRC levensthema's die voor ic krslo herkenbaar zijn. t Tan: hees-' Onlangs verscheen het boek 'Tot het laatste uur' van Traudl Jonge, het intrigerende levensverhaal van Hitiers secretaresse. Dit boek is te koop bij Boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat in Venray. Prijs: 19.90 euro. Traudl Junge is nog maar 22 jaar oud als Adolf Hitler haar aan stelt als zijn persoonlijke secreta resse. Het eenvoudige meisje uit Beieren, dat eigenlijk niets liever wil worden dan danseres, wordt in korte tijd deelgenoot van zaken die zich op het hoogste nivegu afspelen. Vanaf 1942 is Traudl Junge vrijwel voortdurend aan dc zijde van de Fiihrer. Zij tikt: zijn brieven en redevoeringen. Zij is erbij als op 20 juli 1944 een aan slag op Hitlers levens wordt gepleegd. Als het einde van het Duizendjarig Rijk onafwendbaar is, tekent zij zijn politieke testa ment op. Zij blijft zelfs in zijn nabijheid als Hitler in april 1945 zelfmoord pleegt in zijn Berlijnse bunker. In 1947 zet Traudl Junge haar ervaringen op schrift. Uit deze autobiografische tekst leren wij Hitier kennen van een fascine rende, welhaast menselijke' kant: zijn correctheid jegens vrouwen, zijn muzikale passies, zijn weerzin tegen het eten van vlees. Het boek doet onder meer verslag van de wijze waarop Hitler zijn vrije tijd doorbrengt, vaak tot diep in de nacht met de mensen uit zijn directe omgeving, hoe hij zijn ver jaardag viert, hoe hij omgaat met Eva van Braun. De kern vac nray boek is hel aangrijpende rel *2-i door de ogen van een f*v' vrouw- van Hitiers versuf ding met Traudl Junge. 'Tff !Ü1 laatste uur werpt een intrige de licht op de persoonlijkheid de man die verantwoordt i« voor een ongekende catastf® 'V onpeilbaar menselijk leed. P* 55 jaar later, wordt dit verlö llts de openbaarheid gebracht I gerenommeerde journalisteI sa Müller schreef bij liet script een inleiding en eeijl sche biografische schets ma) voerde daartoe tal van gesf nraj ken met de auteur, die nog' fnnu wordt gekweld door schuilt lens over haar naïviteit ent zichtigheid in het verleden 90.4390.404.X.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 16