India een heel andere wereld 1250 euro voor speeltoestel Succesvolle aanpak werkloosheid Rabobank Nieuwsbrief Euterpe te gast in Aarle Rixtel anfare St. Oda Merselo slaat nieuwe weg in s De Waan start met unieke serie zelfportretten Bio Sk^n Jetting Voorlees- wedstrijd einier, Leonieke, Wim en Ans terug uit het land van contrasten Rabobank Venray Meerlo-Wanssum >ag JL EN MAAS Donderdag 11 april 2002 - Pagina 7 De veilige methode voor natuurlijke rimpelcorrectie Rimpels corrigeren met snel zichtbaar en langdurig resultaat. Zonder inspuiting. Informatie: Uariëtte Lenssen, Esthé Schoonheidssalon Rosmolcnweg 3, 5807 EM Oostrum tel. 0478-582494, internet: www.rimvelloos.nl Bio Shut Jetting Aroma therapie Elect* isch ontharen Koninklijke Harmonie Euterpe zaterdag 13 april, te gast in het w Noord Brabantse Aarle Rixtel. De aaj "enrayse muzikanten geven daar ten concert, samen met de plaat selijke harmonie De Goede Hoop. Net concert dient mede als voor bereiding van Euterpe op het con- |te ;0Ufs. dat volgende week zondag Q Etten-Letir plaatsvindt. In Aarle ilij Rixtel worden uiteraard de con- tourswerken ten gehore gebracht. Daarnaast staat werk fll san R. Strauss en de bekende con- 1j jjertmars Gammatique op het pro- Itl gramma. Euterpe speelt onder lei- ^ng van Peter Bongaerts. Ook de drumband van Euterpe onder lei ding van instructeur Hans Simons geeft acte de presence. Harmonie No Goede Hoop bestaat sinds en speelt net als Euterpe in de ere-afdeling. Het korps staat onder leiding van Gerrit de Weerd I speelt zaterdag werken van °Jkler andere Monti en Shostako vich. De drumband van Aarle Rix- 'el is ook van de partij; zij wordt geleid door instructeur Louis van de Weijcr. Het concert vindt plaats in zaal De Dreef, Duivenak- ker 76 in Aarle Rixtel en begint om 20.00 uur. De entree is gratis. Tim Crins van basisschool Sint Laurentius uit Weert is afgelopen maandag winnaar geworden van de provinciale finale van de Natio nale Voorleeswedstrijd. In Roer mond was hij de beste van tien finalisten uit heel Limburg. Mig non Rutten van basisschool De Kruud'wis in Venray en Joris Ver- heijen van de St. Odaschool in Ysselsteyn vielen niet in de prij zen. Tim Crins neemt op 15 mei deel aan de nationale finale in Utrecht. PEEL EN MAAS een abonnement waard Het de uitnodiging voor deelna- Idet «aan het TEMA-Tielen Toernooi ut St. Oda aan het begin van bij. n ommekeer, van klassiek naar laa| ipulair. In de toekomst wil St. :t, j,i zich met (grotendeels) don [iiieksvriendelijke muziek, op n ei n zo'n hoog mogelijk niveau csenteren. aan het publiek, elname aan het inmiddels bij- mier en uniek geworden TEMA- ]en Toernooi luidt dan ook de uwe fase in. De organisatie van dit, om de twee jaar terugkerend, toernooi is in handen van Muziek vereniging Concordia Meterik. Het TEMA-Tielen toernooi wordt dit jaar gehouden op 13 en 14 april (zaterdag en zondag) in de Maaspoort te Venlo en onder scheidt zich van de klassieke con coursen door sprankelende en verrassende optredens vol enter tainment. De orkesten zijn ver deeld in twee categorieën: fanfa res 13 april (16:00 uur tot 23:00 uur) en harmonieën 14 april (12:30 uur tot 16:30 uur en van 18:00 uur tot 22:00 uur). St. Oda zal zich aan de jury en met name aan het publiek presenteren met zogenaamde lichte, populaire muziek van hoog niveau, voorzien van: zang - dans - show en specia le effecten. Het concert zal der halve swingend, vrolijk, verba zend en pakkend zijn. In het non stop programma van 30 minu ten worden achtereenvolgens uit gevoerd: Rosana (verplichtwerk), Mack The Knife, I will always love you, South America Take It away, Nobody's wife en Malaguena. Gerenommeerde juryleden als Ger Buitenhuis, Koos Mark, Maino Remmers en de overbeken de Barry Stevens zullen de optre dens onafhankelijk van elkaar beoordelen. Fanfare St. Oda Mer selo treedt in het licht van de schijnwerper zaterdag 13 april om 19.00 uur in de Maaspoort in Venlo. Toegangskaarten kosten 7,50 per persoon per dag, te koop op de dag van het concert aan de kassa van de Maaspoort of reser veren via www.temaward.org/ Toegangskaartenreservering.htm) Kinderen tot en met 12 jaar heb ben gratis toegang mits onder begeleiding van een volwassen bezoeker. Op website www.temaward.org vindt u alle informatie m.b.t. het TEMA-Tielen Toernooi 2002. let Raayland College in ■ay draagt het project van en Vidyakar in het verre |ia een warm hart toe. nkele maanden geleden ond de kerstactie van de earayse school geheel in het ken van het project Helpen- Handen', wat het lieve som- letje van 2268 euro oplever- Aan de actie was ook een iterij verbonden, die werd wonnen door Reinier Pal- (14), leerling van athe- eum 3B. Hij was de gelukkige innaar van een prachtige lis naar het project in India, amen met Ans van Oers van iet Raayland College en zijn ader Wim en tweelingzus eonieke verbleef Reinier acht gjj agen in India en bracht hij pder meer een bezoek aan de elpende Handen' in Chen- ii, Een reis om nooit te ver- ..Ruim een week zijn Reinier, onieke. Wim en Ans nu terug het land van contrasten. En dat nog steeds even wennen, vindt :onieke. Want de reis heeft OOl lepe indruk gemaakt. Na een iegreis van ruim negen uur, ver- ;k in Diisseldorf en via Dubai in Verenigde Emiraten naar Chen- i in India, zette het viertal weer iet aan grond. .'India is een heel andere C%creld. Het is er warm en voch- j, Toen we uit het vliegtuig stap- led/in, liepen wé echt tegen een ur op. Het leek wel een sauna, we kregen bijvoorbeeld drie •er per dag rijst. We waren blij we eens een keer in een wes- rs hotel konden eten", vertelt fpnieke, terwijl ze de lbto's van reis nog een keer nauwkeurig ekijkt. De drukke miljoenenstad Chen- -0' li, overstekende koeien op Iraat, excursies naar verfijnde nnige tempels, adembene- ende monumenten, afgelegen idhistische kloosters en een - icditatief centrum én natuurlijk eerdere bezoekjes aan het bij- I ndere project Udavum Karangal Helpende Handen) van ontwik- EÜngswerker Steven Vidyakar in hennai, het hoofddoel van de eis. Reinier, Leonieke, Wim en ns vertellen vol vuur over hun elevenissen in Zuid-India. Het untal bezienswaardigheden is. olgens het viertal zo groot dat er neer dan één reis nodig is om een joede indruk te krijgen van de chatten van cultuur en natuur in India, met meer dan een miljard inwoners na China het land met de meeste bewoners op aarde. HELPENDE HANDEN Maar vooral de beelden van het project 'Helpende Handen' zullen voor altijd bij Reinier, Leonieke, Ans en Wim op het netvlies gebrand blijven. "Je komt vanuit een drukke, hectische en soms ook vieze mil joenenstad als Chennai ineens in de rustige, nette omgeving van het project", vertelt Wim Palmen. "Alles is ontzettend schoon en proper. Natuurlijk zijn er ve,el vrouwen die aan verschillende kwalen lijden. Sommige vrouwen zijn slachtoffer van aids en aan het eincje van hun leven, maar ze wor den tenminste nog in een nette omgeving verzorgd." "Anders waren ze al lang op straat in de goot gestorven", weet Leonieke. "De situatie in de ste den is vaak heel erg, je hebt er rijke en ontzettend arme wijken." Naast eên bezoek aan de afde ling 'Karunai Illam', waar termina le vrouwen worden verzorgd, bracht het viertal onder andere Reinier, Leonieke en Wim Palmen en Ans van Oers van het Raay land College werden in India hartelijk ontvangen ook een bezoek aan het Venray House voor geestelijk gehandicap te kinderen en het Solidarity Home, een huis voor schoolgaan de jongens van 10 tot 16 jaar. "De discipline van de inwoners van het dorp' is ontzettend groot", zegt Ans van Oers. "Dat is ook één van de dingen waar Ste ven Vidyakar op hamert. Wil je met zoveel mensen samen in een dorp leven, dan zal er toch regel maat moeten zijn. Vidyakar is een ontzettend rustig persoon, die tijd neemt voor de mensen. Ze adore ren hem." Niet vreemd ook, meent Rei nier want dankzij de ontwikke lingswerker hebben de kinderen de mogelijkheid op een betere toekomst en verblijven de zieke vrouwen en gehandicapte kinde ren in een frisse en nette omge ving. "We hebben inderdaad een ontzettend goed gevoel aan dit project overgehouden", stelt Wim Palmen. "Het geld van het Raay land wordt goed besteed en er blijft zeker niets aan de strijkstok hangen. Het geld wordt door Ste ven Vidyakar op een verantwoor de manier uitgegeven. Knap hoe hij met sponsorgeld zo'n groot project voor mensen in nood heeft kunnen opzetten, zonder onderscheid te maken in religie en zonder winstoogmerk. Een indrukwekkende man." INTERNET De euro's van het Raayland zijn gedeeltelijk bestemd voor de aan leg van internet in een school, waar 1400 kinderen in de leeftijd van vier tot achttien jaar verblij ven. De Venrayse delegatie werd door de leerlingen en leiding van de school erg hartelijk ontvangen en kreeg een programma vol zang en dans voorgeschoteld. 'Ours friends from Holland' kregen ook een kleurige bloemenkrans (zie foto) als welkomstgroet om de hals gehangen en werden ont haald met het Nederlands volks lied. v "We zouden graag zien dat de banden met het project verder worden aantrokken", vertelt Wim Palmen. "We hebben Steven bij voorbeeld gevraagd of de directri ce van de school, mevrouw Jerina Alexander, een keer naar Venray mag komen. Hij stond daar erg positief tegenover en ook de directie van het Raayland kan zich vinden in onze plannen. We gaan bekijken of het mogelijk is om haar rond de kerst in Venray uit te nodigen, en denken na over ver volgacties." De aanleg van internet zodat de leerlingen van het Raayland via de digitale snelweg met 'India' kun nen communiceren is een eerste stap in de goede richting, maar de school heeft eigenlijk gebrek aan alles, heeft Ans van Oers gezien. "Er zijn te weinig leermiddelen, zoals bijvoorbeeld een videore corder, pennen, papier en ga zo maar door. Ook zitten ze met meerdere kinderen in één bank. De kinderen zijn ontzettend leer gierig en willen wat van hun toe komst maken. Het zou mooi zijn als het Raayland ze hierbij een stukje op weg kan helpen." De integrale aanpak van de arbeidsmarktproblematiek in Lim burg heeft de afgelopen jaren haar vruchten afgeworpen. Dat blijkt uit de 'eindrapportage Tech nische Bijstand 1997-2001 Ver trouwenspact Limburg' die vorige week in Roermond werd gepre senteerd. De samenwerking in het Ver trouwenspact Limburg (VWL) heeft bijgedragen tot de vermin dering van de werkloosheid, het verbeteren van de werkgelegen heid, het komen tot een sluitende aanpak op de arbeidsmarkt en het afstemmen van beleid en midde len. Het Vertrouwenspact werd in 1997 opgericht om de problema tiek op de arbeidsmarkt regionaal aan te pakken. Limburg werd door de Europese Commissie geselecteerd tot één van de proef regio's voor hel inrichten van een zogenaamd Territorial Employ ment Pact. In het VWL werken de Provincie Limburg, sociale part ners, de centrumgemeenten, Arbeidsvoorziening Limburg.(nu Centrum voor Werk Inkomen), uitvoeringsinstanties sociale zekerheid en opleidingsinstellin gen nauw samen. De totale begro ting voor de periode 1997-2001 bedroeg 570.000 euro. De Euro pese Unie droeg daar 300.000 euo aan bij. De overige 270.000 werden betaald door de Provincie Limburg. Naast het versterken van de onderlinge samenwerking bin nen het Vertrouwenspact werden rayon- en sectorplannen uitge werkt. Rayonplannen benoemen oplossingsrichtingen voor het toe- leiden van niet-werkenden naar Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Innovatieprijs 2002 De Rabobank Innovatieprijs 2000 was een groot succes. Daar geven we graag een vervolg aan. We nodigen alle leden van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum uit om mee te doen aan deze Innovatieprijs waarbij 7.000, 3.500 en 1.250 te winnen is. De deelnemers hoeven nog geen grote successen geboekt te hebben. Misschien staat het idee nog in de steigers of is nog maar net begonnen met het gebruik van de vinding of uitvoering van de nieuwe aanpak. We zijn nieuwsgierig naar alles wat vernieuwend is. De inschrijving is open tot vrijdag 31 mei.Leden van de bank ontvangen deze week verdere informa tie over de Innovatieprijs. Kijk ook op onze website: www.innovatiepriis.nl. Met de Innovatieprijs willen we nieuwe ontwikkelingen steunen. Verhuizen op www.rabobank.nl Aan de vernieuwde internetsite van de Rabobank is het onder werp Verhuizen toegevoegd. Bij een verhuizing komt heel wat kijken op het gebied van geldzaken en verzekeringen. Klanten die gaan verhuizen kunnen op de site van Rabobank terecht voor een financiële checklist, informatie over verzekeren en lenen en praktische tips en berekeningen om te bekijken hoe dagelijkse bankzaken handiger en voordeliger kunnen. Samenwerking met Kamernet helpt studenten aan woonruimte Samen met de website www.kamernet.nl introduceerde de Rabobank in februari de 'Rabo Kamer Alert Service'. Kamernet brengt vraag en aanbod van studentenkamers bij elkaar. Sinds de samenwerking met de Rabobank melden zich dagelijks zo'n 400 a 500 nieuwe leden aan op Kamernet.nl en komen er zo'n 50 kamers bij. De in Amsterdam wonende en werkende kunstenaar Ulay (Uwe Laysiepen) is begonnen met zijn project voor de inter nationale tentoonstelling van De Waan, een manifestatie over kunst en psychiatrie die van 2 mei tot 1 oktober plaats vindt in Venray en omgeving. Ulay, internationaal erkend en vooral bekend door zijn fotograf ieprojecten, werkt hiervoor samen met de (ex)patiënten die deel uit maken van de Kunst Werk Plaats van het Vincent Van Gogh Instituut in Venray. Tot begin mei werken ze aan een uniek kunstwerk: series fotografi sche zelfportretten van psychiatri sche patiënten. Er zijn natuurlijk genoeg foto's van psychiatrische patiënten, maar zelfportretten, vervaardigd gedurende een langere periode, kon Ulay niet ontdekken. Daarom richtte hij in de Kunst Werk Plaats op het St. Annaterrein in Venray een fotostudio in, waar psychiatri sche patiënten zichzelf dagelijks fotograferen. Met de fotosessies wil Ulay tonen hoe verschillend de (ex)patiënten in verloop van dertig dagen eruit kunnen zien. Na selectie worden de foto's op het St. Annaterrein aan de Noord singel 39 in Venray buiten ten toongesteld. De patiënten mogen zelf bepalen waar hun foto's komen te hangen. Ulay vindt dat de patiënten, die soms al meer dan 10 jaar verblijven in het Insti tuut, zelf moeten kunnen bepalen waar zij het liefst hun werk expo seren, met welke plek zij zich het meest verbonden voelen. Ulay is een van de zeventien kunstenaars die samen de interna tionale tentoonstelling van De Waan vormen. Allemaal maken zij speciaal voor de Waan nieuw werk. Hun 'installatiekunst' zal vaak meer vragen oproepen dan beantwoorden. De kunstenaars hebben vragen als 'wat is gek?', 'wie is gek?' en 'wanneer ben je gek?' centraal gesteld. Respect en eerbetoon aan de psychiatrie zijn hierbij de uitgangspunten voor de kunstenaars. Ulay werd als Uwe Laysiepen in 1943 geboren in de stad Solingen. Sinds 1970 woont en werkt hij in Amsterdam. Op zijn indrukwekkend CV staan belangrijke exposities over de hele wereld. Ulay gebruikt vooral fotografie als medium voor zijn kunst. Door het oog van de came ra registreert hij zijn omgeving, Hij is bekend van onder meer "performing light" en vindt publieksparticipatie en het proces van het ontstaan van een kunst werk essentieel. Eerder deze maand schonk Dt Ronde Tafel 1000 euro aan de van den Munckhof Groep uit Horst; Dit vervoersbedrijf vierde haar 1% jarig bestaan. De directie van dé Munckhof Groep had besloterj om eenieder te verzoeken eventu ele cadeau's om te zetten in donaj ties ten behoeve van twee goedi doelen, te weten extra middeler voor het nieuw te bouwen multi functioneel kinderdienstencen trum van de Wendel in Horst et nieuwe materialen voor het com puterlokaal van de Witte Steen een reactiverings- en revalidatie centrum voor jonge mensen ii Venlo, dat onderdeel is van d< Zorggroep Noord-Limburg. de arbeidsmarkt; sectorplannen beschrijven de aanpak van de per sonele behoeften van de diverse sectoren. In de periode 1997- 2001 werden tientallen projecten opgezet. Uit het eindrapport blijkt dat mede door deze projecten honderden mensen naar de arbeidsmarkt zijn toegeleid de opleidingsmogelijkheden voor mensen met een achterstand tot de arbeidsmarkt werden vergroot, stille reserves op de arbeidsmarkt werden aangeboord en de werk loosheid werd teruggedrongen. Het VWL zal haar werkzaamhe den voortzetten. Met ingang van dit jaar wordt aan de hand van een strategische agenda gewerkt uit deze gedachte verricht de: Ronde Tafel serviceprojecten voor minderbedeelden in de wereld. Die projecten worden: door de leden zelf aangedragen en vervolgens beoordeeld of we al dan niet financieel ondersteun nen met een bijdrage. Omdat enkele leden van de Ronde Tafel via familie zelf betrokken zijn bij1, Beukenrode, is besloten een bedrag beschikbaar te stellen." Thomas van der Ploeg van Beu kenrode is uiteraard ingenomen met de geste van de serviceclub. "De bewoners en familie krijgen zo weer een beetje meer het gevoel van 'uit in eigen huis'. Wat is er mooier als familie op bezoek komt en de bewoners vanuit huis de kleinkinderen op het speeltoej stel zien spelen." aan een verdere verknoping van de sectorplannen en de rayon plannen. Eén van de prioriteiten is het inschakelen van stille reser ves op de arbeidsmarkt. Boven dien dient het onderwijsveld nadrukkelijker bij de planvorming betrokken te worden. Het is van belang dat regionale arbeids marktplatforms gezamenlijk plan nen ontwikkelen en zoveel moge lijk middelen weten te bundelen. Om aan deze verdere ontwikke ling richting te kunnen 'geven worden de mogelijkheden onder zocht om bij de Europese Com missie een'aanvraag in te dienen voor deze activiteiten in het kader van 'Innovatieve acties' van ÉSF. Geert Verdellen van de Ronde Tafel 160 Venray-Horst heeft afge lopen maandag een cheque van 1250 euro overhandigd in ver pleeghuis Beukenrode in Venray. De cheque werd in ontvangst genomen door regiomanager Mare Schapendonk van Zorg groep Noord-Limburg en restau rantbeheerder Thomas van der Ploeg van Beukenrode (zie foto). Het bedrag wordt aangewend voor de realisatie van een speel toestel voor kinderen bij de hoofdingang van het verpleeg huis. De bijdrage is een dceel van de opbrengst van het jaarlijkse seminar van de Ronde Tafel, een serviceclub voor jongeren. De leden van de serviceclub willen zich inzicht verschaffen in de wijze waarop anderen zich, zowel persoonlijk als in beroep, ont plooien en dié elkaar willen sti muleren bij de ontwikkeling van de eigen persoonlijkheid. Ook het bevorderen van onderlinge en van internationale vriendschap en wederzijds begrip behoort tot de doelstellingen van de Ronde Tafel. "Wij stellen ons verder ten doel dat ieder op zijn eigen wijze de gemeenschap behoort te die nen", aldus Frank Huisman. "Van-

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7