iynthese vreest voor wachtlijsten Het gaat om het eer betoon aan deze mensen Contactlenzen? CcLlers ^>5 Dorpsradenoverleg wil een dorpencoördinator Patiëntenorganisaties houden meidactie spoedhulp Investeren? Innoveren! ahn trouwt oon in Venray Banenmarkt primair onderwijs ïzocht ezorger nelheids- «lontrole IIeel en maas KURSTJENS NTACTLENZEN Ook De Waan heeft z'n kruisje len maas Donderdag 11 april 2002 - Pagina 5 vraag naar maatschappe- oo werk neemt sterk toe bij |these. Vorig jaar kreeg de Üjnsinstelling 13% meer loten te verwerken. Wanks dat de hulpverlening durender is geworden en er toch wachtlijsten te '^Etaan. "Wachtlijsten voor laagdrempelige voorzie- jj kunnen we niet toleren", fdirecteur Jo van Lieshout. ■h|e toename wordt vooral ver- Ei zaakt doordat mensen met lionele problemen steeds oo.i er een beroep doen op een m [schappelijk werker. Het gaat bS bij niet alleen om relatiepro- nen maar ook fricties binnen gezin of met de buren. Ook K)-t jchtonen doen, vooral in Ven- steeds meer een beroep op fflilscliappelijk werk. "Allochto- we'ten ons steeds beter te vin- Deze tendens wordt ver- uj [|(t doordat we allochtone kcii dewerkers in dienst hebben", lus Van Lieshout. Synthese w"' overleg met de zeven ïeenten over de dreigende wachtlijsten. De welzijnsinstelling is actief in Venray, Gennep, Ber gen, Arcen en Velden, Meerlo- Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum. De nieuwe directeur Van Lies hout presenteerde dinsdag het jaarverslag 2001. Hij is de opvol ger van Leen de Waal die medio 2001 overstapte naar de gemeen te Bemmel. Wint van den Goor was daarna enkele maanden inte rim-directeur. Op 1 december 2001 trad de uit Deurne afkomsti ge Jo van Lieshout bij Synthese in dienst. Hij was 25 jaar werkzaam bij de provinciale welzijnsinstel ling Symbiose in Sittard. Zijn laatst functie was directeur bedrijfsvoe ring. Van Lieshout toont zich tevre den over de bereikte resultaten in 2001. Tachtig medewerkers zorg den voor een omzetstijging van 20%. Van de totale opbrengst van 4,5 miljoen is twee-derde deel (3 miljoen euro) afkomstig uit subsi dies van gemeenten. De verkoop van maaltijden bracht bijna 1,3 miljoen euro op. De personeelslasten vormen met ruim 2,3 miljoen euro de grootste kostenpost. Synthese boekte een positief resultaat van 141.861 euro dat aan de reserves wordt toegevoegd. Daardoor wordt de financiële positie verder versterkt. Volgens Van Lieshout moet de welzijnsinstelling zich veel meer als een onderneming gaan gedragen. "We willen een meer onafhankelijke positie ten opzichte van de opdrachtgevers. Bijvoorbeeld door betere en zake lijke afspraken te maken. We moeten ons ook meer profileren. Alhoewel we momenteel nog steeds sterk afhankelijk zijn van de gemeenten. Als zij zouden afhaken dan hebben we een groot probleem", zegt Van Lieshout. De welzijnsinstellingen beconcurre ren elkaar echter nauwelijks omdat ze van oudsher werkzaam zijn in een eigen regio. "Synthese is met z'n unitstructuur diep geworteld in dit gebied in Noord- Limburg. Daarmee hebben we een grote voorsprong op de con currenten. Alhoewel toename van concurrentie de organisatie scherp houdt en de kwaliteit ten goede komt." Synthese wil zich steeds meer gaan richten op individuele bur gers als afnemers. Vooral met de komst van de persoonsgebonden budgetten. De vermaatschappelij king van de zorg, veroorzaakt door de afbouw van het Vincent van Gogh Instituut, betekent dat Synthese in de keten wonen-wel- zijn-zorg steeds vaker samenwerkt met anders instanties zoals Wonen Venray. Het langer en meer zelfstandig wonen van oude ren en gehandicapten is een actu ele ontwikkeling waarop Synthe se zich meer met haar producten wil richten. De maaltijdvoorziening aan ouderen en mensen met functie beperkingen is gestegen tot 257.540 verstrekte maaltijden in 2001. Het grootste gedeelte (70%) zijn koelversmaaltijden boven warme maaltijden (30%). Synthese is al langer op zoek naar een nieuw hoofdkantoor in Venray. Het gebouw 'de Clockert' aan de Bergweg voldoet niet meer. In 2004 moet de welzijnsin stelling hier sowieso vertrekken vanwege de uitbreidingsplannen van buurman zorgcentrum het Schuttersveld. Van Lieshout heeft al enkele locaties op het oog. Ondermeer het straks leegkomen de gebouw van de Thuiszorg aan de Westsingel, dat verhuist naar de Vredeskerk. "Er is nog geen besluit genomen. In de komende maanden zullen we de knoop doorhakken. In 2003 loopt het huidige vierja rige contract met de gemeente Venray af..Eind dit jaar starten de onderhandelingen voor een nieu we overeenkomst. Als het aan Synthese ligt dan wordt het een nieuwe vierjarige verbintenis. "Dat biedt voordelen aan beide partijen. Bij een eenjarig contract bestaat het gevaar dat we het jaar daarop een bepaalde dienst niet meer kunnen leveren of tegen een veel hogere prijs. Daarmee kan de gemeente in de problemen komen.'Langdurende contracten moeten echter niet helemaal dichtgespijkerd zijn. Er moet vol doende flexibiliteit worden inge bouwd." 3PEEL EN MAAS in Meerlo op donderdag- niddag m.i.v. I mei a.s, iO kranten EO, 12 per krant Inlichtingen: €#418-582727 Christ van den Munckhof n Op de Puttenweg in Ysselsteyn l woensdag 42 automobilisten bird. De hoogst gemeten snel- idvan de 522 gecontroleerde ertnigen bedroeg 115 km/uur lar maximaal 80 km/uur is toe staan. Dit levert een boete op 187 euro. Op de Deurnese- eg in Heide zijn diezelfde dag 34 Itomobilistcn bekeurd. De opgemeten snelheid van de 7 gecontroleerde voertuigen droeg 104 km/uur waar maxi- km/uur is toegestaan. icn abonnement waard In Venray zijn ze al een begrip: Lynn's Dinner Shows. Vanaf oktober van dit jaar gaan ze het vierde seizoen in. Tijd voor gastvrouw Lynn Ste- verink om een nieuwe uitda ging aan te gaan: Theater op Bezoek. Het eerste 'totaal avondje uit' wordt gepresen teerd op zaterdag 20 april in Hotel Asteria in Venray. De formule van Theater op Bezoek ligt in de lijn van Lynn's Dinner Shows: een avondje uit met culinaire en muzikale hoogte punten. Het verschil zit 'm in de locatie en groep artiesten die hun bijdrage leveren aan de shows. Lynn Steverink: "De dinnershows Theater op Bezoek beleeft zaterdag 20 april zijn premiere met acht artiesten van Lynn's Theaterschool vinden alle plaats in De Artiest, met Theater op Bezoek gaan we de regio in. Brengen we een bezoek aan etablissementen die qua sfeer en beleving binnen de formule passen. Daarnaast wor den de avonden gepresenteerd door een beperkte groep van mijn theaterschool. Artiesten die al lan ger meelopen en toe zijn aan een nieuwe uitdaging, maar niet in het professionele circuit willen zingen en acteren." Theater op Bezoek brengt een afwisselend programma van zang en dans en tussendoor zorgen de acht artiesten dat het u aan tafel aan niets ontbreekt. Het ene moment luistert u naar een fantas tisch musicalnummer, het vol gend moment kijkt u naar een Afrikaanse dans en weer een moment later wordt het hoofdge recht geserveerd door diezelfde Afrikaanse danser. De optredens zijn verdeeld in theaterblokken van vijftien minuten. Tussendoor geniet u van de culinaire kunsten, bij de primeur van Theater op Bezoek, de keukenbrigade van Hotel Asteria. En als de tafelbel winkelt wordt opnieuw een kwar tiertje muzikaal genieten aange kondigd. En terwijl de artiesten het diner serveren luistert u naar de pianoklanken van Lex Stever ink, de man van gastvrouw Lynn, die ook deel uitmaakt van Theater op Bezoek. Kwaliteit staat bij dit spektakel van diner, show en dans voorop, Lynn Steverink: "Het programma dat we brengen is artistiek van een hoog niveau. Verder stellen we hoge eisen aan de locatie zodat de mensen een perfecte show krijgen voorgeschoteld in een passende ambiance. Op zaterdag 1 juni vindt een tweede voorstelling van Theater op Bezoek plaats in Hotel Asteria. Reserveren voor de shows kan via telefoon 0478-511466. Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550G30 Er moet op het gemeente huis zo snel mogelijk een coördinator voor de tien kerkdorpen komen. Deze ambtenaar moet vooral zor gen voor een betere communi catie tussen de gemeente en de dorpsraden. "Het is belangrijk dat die er komt. Zodat de dorpsraden eens antwoord krijgen van de gemeente en daardoor meer kunnen berei ken", zegt Harrie Holtackers, voorzitter van het dorpsraden- overleg. Een voorbeeld is Veulen. Twee jaar geleden heeft de gemeente geld uitgetrokken voor een nieuw verenigingsgebouw. Maar er gebeurt nog steeds niets. Tot grote ergernis van dorpsraadvoor zitter Harry van Rijswijck. "We zijn weer helemaal terug bij af. Er heeft een wisseling van ambtena ren plaatsgevonden. Laatst kreeg ik van de gemeente te horen dat ze er bijna uit waren met de grondeigenaar. Toen ik die sprak bleek er niets van waar te zijn. Hij had nog niet eens een telefoontje van de gemeente gehad", ver zucht Van Rijswijck die er bijna moedeloos van wordt, "Het hangt me onderhand de keel uit. Dat we als dorpsraad niets kunnen berei ken. Ik vraag me af waarvoor ik het nog allemaal doe." De klaagzang van de Veulense dorpsraadvoorzitter staat niet op zichzelf. Want andere dorpsraden lopen tegen dezelfde problemen aan. De dorps- en wijkconsulenten van Synthese kunnen de dorpen helpen. "Want we willen af van de vaste ondersteuning van de wijken Brukske enVeltum", zegt Birgit op de Laak. "We gaan meer projectmatig werken. En daarvoor willen we weten wat er op de dorpen leeft. Een voorbeeld is het verenigingsgebouw in Veulen. Daarbij kunnen we bemiddelen. Maar ook bij andere knelpunten als communicatie met de gemeen te, veiligheid, openbare verlich ting of vrijwilligerswerk." De Vereniging van Patiënten- /Consumentenorganisaties in Lim burg (PCL) houdt tot eind mei een meidactie over spoedhulpver- lening in de regio Venray. Aanlei ding hiervoor is de sluiting van de EHBO iri Venray. Iedereen die in deze regio met spoed hulp nodig had, kan zijn mening laten weten. Wij willen weten of mensen tevreden zijn over de geboden hulp en of mensen snel genoeg de juiste plek bereiken. De meidactie heeft tot doel eventuele knelpun ten voor patiënten onder de aan dacht te brengen bij de verant woordelijken. Er komen reacties binnen, maar er zijn meer reacties nodig om verbeterpunten bespreekbaar te kunnen maken. Tot nu toe loopt de actie vooral via verspreiding van meidformu lieren bij de huisartsenpost Ven ray, ziekenhuispost Venray en de EHBO's van Venlo en Boxmeer. Om de actie onder de aandacht te brengen bij een breder publiek, wordt de komende tijd meer werk gemaakt van publiciteit. Mensen kunnen meedoen door hun ervaringen en klachten te melden bij het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG) van PCL. Het IKG is telefo nisch bereikbaar van maandag t/m donderdag: 046 - 420 80 79 b.g.g. 046 - 420 81 11. Of door een meidformulier in te vullen en terug'te sturen. Een meidformu lier is per e-mail aan te vragen: ikg@pcllimburg.nl o.v.v. meidac tie Venrav. Inschrijven Innovatieprijs sluit 31 mei Gezien het succes van de vorige editie in 2000 heeft het bestuur van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum besloten ook dit jaar weer een Innovatie prijs uit te loven. Met deze prijs wil de bank haar leden - ondernemers en andere ondernemende mensen- sti muleren innovatief bezig te blijven. De inschrijving voor deelname is inmiddels volop aan de gang. De inschrijftermijn voor de Innovatieprijs 2002 sluit op vrij dag 31 mei. Daarna gaat een des kundige en betrokken jury aan het werk. Daarin hebben zitting Harry Loozen, directeur Kamer van koophandel Noord- en Mid den-Limburg, Rob Smits, directeur BituRec en winnaar van de Inno vatieprijs 2000, Liesbeth Rutten, iet college van B en W van de gemeente Venray heeft inge- emd met de benoeming van burgemeester Hahn van Meerlo- anssum tot buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke land In Venray. Voor één dag, want de Meerlose burgervader ill namelijk op 29 juni dolgraag het huwelijk van zijn eigen oon Rogier met zijn geliefde Tien van Stalenburg in het Ven- ayse Theehuis voltrekken. (emeester Hahh is reeds ambtenaar van de burgerlijke stand in gemeente Meerlo-Wanssum en wordt door het besluit van B en W Ji Venray voor één dag benoemd tot buitengewoon ambtenaar van gemeente Venray. Volgens B en W is een benoeming voor één dag en uitzondering in Nederland. Elders in het land wordt het vaker an. Het Theehuis in het Odapark is steeds meer in trek als trouw- ritie. Ook voor bruidsparen van buiten de gemeente Venray. Daar- n wilde gemeente Venray haar huwelijksregels gaan versoepelen,: «lat paartjes Van buiten de gemeente hun 'eigen' trouwambtenaar innen meenemen. Die man of vrouw moet wel zijn beëdigd door de chtbank in Roermond. Bij Rien van Mierlo Tuinen kunt u zich verbazen over een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Nederlandse topontwerpers bogen zich over de tafel om de klassiekers van de toekomst te ontwerpen. Het resultaat is verbluffend. Zeer exclusief design voor builen en binnen, comfortabel, absoluut weerbestendig en superkwaliteit. Een combinatie van teakhout met gietaluminium in een strakke vormgeving voor alle weersomstandigheden geschikt. Tijdloze vormgeving in combinatie met een fraaie tuin of serre? U bent welkom bij Rien van Mierlo, Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur üjondse weg 1 1 1 5 7 5 1 PH Deurne Tel. 04 9 3 3 1 4593 ff ff In Venray is de afgelopen weken enig tumult ontstaan over een kunstwerk met kruis beelden die een plek gaan krij gen op een van Venrays roton des. "Mensen noemen dat akelig, gek of zelfs "de tweede Boschhuuze". Onterecht" aldus Joop Wismans. Wismans is een van de organisatoren van De Waan, de manifestatie over kunst en psychiatrie en wil vooral duidelijkheid scheppen rondom de intentie van dit en andere kunstwer ken. "De psychiatrie is karakteristiek voor Venray. Hierover hebben we met de kunstenaars die aan de Waan meedoen uitvoerig gedis cussieerd. De Venrayse instituten waren vroeger volledig selfsup porting. Voor de buitenwacht en de meeste Venrayse burgers was dat, wat daar gebeurde, niet zicht baar. De Waan is een uitstekend moment om, bij het verdwijnen van die instituten, die gesloten heid binnenstebuiten te keren en als monument te bewaren. De Waan en dus de kunstwerken zijn een eerbetoon aan de mensen die daar de afgelopen 100 jaar geleefd en gewerkt hebben." vertelt Joop Wismans Reinier Kurpershoek is een van de kunstenaars die zich in de his torie van St. Anna en St, Servatius heeft verdiept. Hij heeft zich vooral de anonimiteit van de patiënten aangetrokken. Patiën ten die op Anna of Servaas terecht De Kruisen van Kurpershoek hebben het nodige stof doen opwaai en. Volgens foop Wismans'geheel onterecht. kwamen, zaten daar meestal voor het leven. Zij werden binnen het instituut een nummer en verdwe nen in de anonimiteit. Bij hun overlijden stond dan in Peel en Maas alleen maar vermeld: "Over leden: St. Anna, 1 patiënt". "Kurpershoek wil voor deze* patiënten een monument oprich ten" aldus Wismans. "Hij wil die mensen terugbrengen in ons mid den. Aan de integriteit van Kurp- sershoek hoef je niet te twijfelen. Hij werkt met zeer veel respekt aan de honderd kruisen die tij dens de Waan op het grasveld voor St. Anna een plek krijgen. Honderd kruisen die honderd jaar psychiatrie symboliseren. Elk kruis heeft een gebogen hoofd stuk. Dat symboliseert de verbro ken verbinding tussen lichaam en ziel. Op elk kruis komt verder plaatjes met daarop een nummer, een aandoening en de doodsoor zaak. Het juist een heel bijzonder project met respect voor al die anonieme mensen" Joop Wismans geeft aan dat hij apetrots zou zijn als een dergelijk monument bij hem voor de deur zou komen staan. "Kunst is niet alleen om leuk en mooi te zijn maar vooral ook om dingen te leren waarderen. De kunstwerken die tijdens de Waan worden gere aliseerd Jjeantwoorden allen aan de vraag wat psychiatrie is, inclu sief het kunstwerk van Kurpers hoek. En wees nu eerlijk. Neder land staat toch al halfvol met nietszeggende kunstwerken op rotondes" beelden kunstenaar, mr. Joep Hahn, burgemeester van Meerlo- Wanssum en drs. Jos Waals, bur gemeester van Venray. Voor 1 augustus 2002 maken zij bekend wie de drie genomineerden voor de innovatieprijzen zijn. De leden van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum maken tijden hun jaarvergadering in het najaar van 2002 uit wie van de genomi neerden met de prijzen van respectievelijk 7000 euro, 3500 euro en 1250 euro naar huis mogen. De drie genomineerden krijgen dan overigens eerst de kans hun innovatie aan hun colle ga-leden te presenteren. Daarbij krijgen zij hulp van een professio nele presentator. Eén eerste ken nismaking met de genomineerden is dan al mogelijk geweest via een folder en affiche die vanaf begin augustus in het werkgebied van de bank verspreid worden. Voor Rabobank Venray Meerlo- Wanssum speelt bij het uitloven van de prijs een rol dat in haar werkgebied de economische bewegingen uitzonderlijk hevig zijn. "We drukken daarmee onze solidariteit uit met degenen die het voortouw durven te nemen in een risicovolle situatie', schrijft de bank in de informatiemap. 'Met innovaties in bedrijfsvoering en bedrijfsprocessen staat of valt het succes van een onderneming. In die zin is innovatie een opgave voor elk bedrijf, in alle omstandig heden. De leden willen met de innovatieprijs de ondernemer of ondernemende mens die da^fin het beste is geslaagd 'n hart onder de riem steken'. In het program ma Bankbreed van lokale Omroep Venray komen zondag 14 april de winnaars van de Innovatieprijzen 2000 uitgebreid aan het woord. Zij vertellen over hun bedrijf en hun innovatie en over wat de innovatieprijs hen heeft gebracht. Het programma begint om 11.00 uur. Meer informatie over de Innovatieprijs 2002 vindt u op de website www.innovatieprijs.nl Sinds jaar en dag helpt Onder- wijs-Service-Centrum netwerk de basisscholen van Venray met ver vanging van tijdelijk uitgevallen leerkrachten van basisscholen binnen de regio Venray. Veel invalkrachten die waren aangeslo-, ten bij de vervangerscentrale, gevestigd bij OSC Netwerk, heb ben een baan gekregen. Net als in de rest van Nederland heeft de centrale nu te maken met het pro bleem dat er weinig mensen op de lijst staan om leerkrachten te vervangen. Om aandacht te vesti gen op de vervangerscentrale (free-lance- en poolvervangers) en de mogelijke vacatureruimte voor het komende schooljaar organi seert OSC Netwerk voor de basis scholen van Venray en Informatie- Banenmarkt. De banenmarkt wordt gehouden op woensdag 17 april van 16.00 tot 19.00 uur in basisschool de Landweert, Boter bloem 45 in Venray. Het doel is werving en informa tieverstrekking met betrekking tot de vervangerscentrale (free lance- en poolvervangers) en nieuwe vast medewerkers en het aanbieden van openstaande of te verwachten vacatures op bestuursniveau. De doelgroep is: 4e jaars PABO- studenten, herintreders en zij-inst- romers, mensen die willen mobili seren en onderwijsassistenten. Er is informatie over diverse opleidingsmogelijkheden voor herintreders en zij-instromers, rechtspositie, secundaire arbeids voorwaarden en salaris, professio nalisering en scholing en te ver wachten vacatureruimte. De volgende instanties verlenen hun medewerking aan de banen- 1 markt: PABO Helmond; PABO Venlo; NDA Nijmegen; ROC ter 1 AA Helmond; ROC Nijmegen; ROB-groep Nijmegen; CCO Nij- megen; CNV en evt. afvaardiging van AOB; Netwerk, Onderwijs- Service-Centrum, vervangerscen- trale en vervangerspool Venray; Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) afdeling Venray. Enkele basisscholen van Ven ray, met vacatureruimte (voor zover bekend), zullen zich ook op 1 de banenmarkt presenteren. Van uit katholiek, protestants-christe lijk en het openbaar onderwijs zal een afvaardiging van het school- 1 bestuur aanwezig zijn. Bij vragen kunt u contact opne- men met mevr. Yvonne Raayma- j kers, bovenschools directeur SKPOV, tel. 0478-516215 of Moni que Heesbeen, coordinator ver- j vangerscentrale Netwerk, tel. i 0478-550219. ■jmA ■vnéleis 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5