s'Whisky is ons kindje eer aandacht voor elzijn vissen Rabobank Nieuwsbrief De altaren van de Grote Kerk 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND gouden bruidspaar Agaath en Evert de Niet aatssecretaris Faber brengt bezoek aan Ysselsteyn Avond vierdaagse Bijdrage computer Duizende Euro's voor Venrayse cultuur Rabobank Venray Meerlo-Wanssum 9jN EN MAAS Donderdag 4 april 2002 - Pagina 7 d 625 10 -in,: gprij ntm. div,: ff mei 1976 verhuisden "ukei iath en Evert de Niet vanuit ba(j j westen van Nederland :130] ar Venray. "Agaath is gebo- in Den Haag en getogen in lorburg en ik kom uit Sche ggen", vertelt Evert. "Maar zijn blij dat we al jaren in nra) mray wonen. Scheveningen le toeristisch geworden en tals Den Haag veel te druk. een bezoekje willen we er snel terug naar Venray, mt hier is het gelukkig veel stiger. De Randstad is ons kan{elte hectisch geworden." 5 ra1. Evert de Niet (76) en Agaath nden Broek (73) leerden elkaar en geleden kennen in een was- 'Ik was loopjongen bij een uidenier en moest in de wasse- een aantal witte jassen op gaan len. Agaath werkte daar ook en had meteen een oogje op haar. :123' len zij even van haar plek was, ik snel een briefje op haar hrijfmacliine gelegd met daarop tekst:'wil je met uit?'. Gelukkig ize ja", grijnst Evert. 'Ik heb echter nog eerst even nmijn collega's gevraagd wat ik -■ ocst doen", kaatst Agaath ideugend terug. Dan lachend: spijt van mijn 'ja' heb ik luurlijk nooit gehad. Op 10 toilet fiizi)n we immers alweer vijftig op,! imet elkaar getrouwd." De loopjongen Evert de Niet tnl eigen baas en begon in Den lig een kruidenierswinkel. Na in trouwfeest ging het jeugdige ira& otestantse echtpaar achter de wonen. "Door omstandighe- n hebben we die zaak maar icc jaar gehad", zegt Evert. "Na :tijd hebben we een tijd bij een oer van mij ingewoond omdat daaj> egeen huis konden krijgen in )zoi|tnHaag." Na het schrijven van een brand- iefaan Prins Bernard kreeg het •1 uiteindelijk toch een woning ondertussen werkte Evert in n sociale werkplaats. "Daarbij ed ik ook nog een studie boek- uden. Na het behalen van mijn iloma, kon ik gelukkig direct een ingenieursbureau in Den ug aan de slag als hoofd van de ekhouding. Dat ben ik ruim 15 met erg veel plezier veest." VENRAY Toen Evert problemen met zijn rondheid kreeg, naweeën van tijd als militair in Nederlands- Indië, werd hem in 1976 geadvi seerd om buiten te gaan wonen, in een gezonde omgeving. "En dat werd Venray. Mijn vrouw las in de Telegraaf dat er woningen te huur waren in Venray. We zijn eerst eens gaan informeren waar dat plaatsje eigenlijk lag", lacht Evert! Agaath knikt bevestigend. "We kregen wat folders toegestuurd en besloten te gaan kijken naar de huizen. Toen we de woningen en de groene omgeving zagen, waren we meteen verkocht en zijn we in de modelwoning gaan wonen. Onze familieleden ver klaarden ons voor gek. 'Wal moet je nu in Venray, dat is het einde van de wereld', zeiden ze. Maar ons besluit stond vast. We wonen nu al bijna 26 jaar in het Brukske, lekker rustig en met erg fijne buren." Vooral de drukte in de Randstad kan het echtpaar gestolen wor- Agaatb en Evert de Niet samen met hun hondje Whisky. Op zater dag 13 april vieren ze hun gouden bruiloft. den, vervolgt Agaath. "Hier rij je lekker over een landweggetje zon der in een file te komen staan. In Den Haag en Scheveningen is het veel te druk, vol met mensen en auto's. Hier is het leven heerlijk rustig." Evert was jarenlang secretaris van de afdeling Limburg-Noord en -Midden van de BNMO (Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers). "Een soort vakbond voor invalide militairen", zegt hij. "Jaarlijks komt die afde ling regelmatig bijeen. Voor de leden die in krijgsdienst lichame lijk of geestelijk beschadigd zijn is zo'n afdeling erg belangrijk, omdat ze tijdens de bijeenkom sten zichzelf kunnen zijn en met elkaar kunnen praten over de din gen die gebeurd zijn. Ook ver leent deze bond bijvoorbeeld juri dische bijstand." Verder was hij ook jarenlang actief binnen de buurtvereniging en de wijkraad van Brukske. "Op die manier leer je snel veel men sen kennen en kun je wat doen voor de wijk. Ik heb dat vrijwilli gerswerk altijd met veel plezier gedaan." Agaath is altijd huisvrouw geweest. 'Ik zorgde en zorg er nog altijd voor dat het eten op tijd klaar is", zegt ze lachend. "Ons geheim? Geven en nemenBin nen elke relatie zijn er natuurlijk wel eens problemen, maar door goed met elkaar te praten kun je veel dingen goed en snel oplos sen." De gouden bruiloft van Agaath en Evert, die geen kinderen heb ben, wordt uitbundig gevierd, met familie, vrienden, bekenden en hun hondje Whisky. "Whisky is ons kindje en onze lieveling mag natuurlijk niet op ons grote feest ontbreken", vindt Agaath, terwijl ze Whisky aait. "We nemen Whisky overar mee naar toe. Op bezoek, een etentje: Whisky hoort gewoon bij ons." Hotel Asteria is op zaterdag 13 april de plek waar Evert en Agaath hun gouden bruiloft gaan vieren. "Van 16.00 tot 18.00 uur houden we receptie en daarna gaan we met de genodigden dineren. Iedereen blijft 's avonds op onze kosten in het hotel slapen en zon dags sluiten we af met een brunch in Asteria en een kopje koffie bij ons thuis. Ja, we hebben er ont zettend veel zin in en kijken al lang uit naar deze feestelijke dag", zegt Evert. Er moet meer aandacht omen voor het welzijn van isen. Dit zei staatssecretaris eke Faber van Visserij, die woensdagmorgen te gast was een meervalkwekerij in sselsteyn. Faber presenteer- bij die gelegenheid een ita over dat onderwerp. De staande wetgeving gaat orbij aan onnodig vissen- d en richt zich voor wat treft het dierenwelzijn wel vee en huisdieren, aldus ier. De staatssecretaris eeg bij de Ysselsteynse kwe- rij van tilapia-vissen, de in Limburg, een rondlei- )e tilapia is een van oorsprong atische vis die op slechts drie atsen in Nederland in grote &en wordt gekweekt, taatssecretaris Faber wil dat er meer aandacht komt voor de wijze waarop de mens met vissen omgaat. Het welzijnsbeleid en de regelgeving is nu nog voorname lijk gericht op welzijn van (land bouwhuisdieren. Geke Faber vindt dat er ook beleid moet komen om onnodig vissenleed te voorkomen. Volgens haar biedt de beleidsnota over Dierenwelzijn die het kabinet vorig jaar uit bracht goede aanknopingspunten voor het vormen van beleid. In haar beleidsbrief 'Welzijnsbe leid vis' schetst Faber de kaders waarbinnen zij beleid gaat maken om het welzijn van vissen te ver beteren. Zij wil zich niet alleen beperken tot 'gehouden' dieren zoals vissen in overvolle vis- kweekvijvers of goudvissen in te kleine kommen, ze wil ook dat de beroeps- en sportvissers actief gaan meedenken over hoe zij leed van vissen in de vrije natuur kun nen beperken. Sportvissers zijn hier al enige tijd mee bezig. Leidraad daarin is dat gehouden dieren leven in een omgeving waarin zij hun soorteigen gedrag kunnen vertonen.De maatschap pelijke opinie rond welzijn van vis is nog nauwelijks ontwikkeld. Er heeft nog nauwelijks een dis cussie plaatsgevonden over welke handelingen met vis wel en welke niet toelaatbaar zijn. Faber schrijft dat de regelgeving rond vissen- welzijn beperkt moet blijven tot het tegengaan van ongewenste methoden of handelingen met vis. Ze wil daar pas toe overgaan als blijkt dat de sector er zelf niet in slaagt afdoende oplossingen te bedenken. Faber wil allereerst de maat schappelijke discussie stimuleren, bijvoorbeeld door het welzijn van vis op de agenda te zetten van het consumentenplatform dat binnen kort door LNV zal worden opge zetvan het burger-adviespanel dat door het Rathenau instituut wordt opgezet. Ook wil zij welzijn in overlegsituaties met de visserij sector of sportvisserij bespreken. Wijziging van beleid kan echter niet zonder andere Europese lid staten bij de discussie te betrek ken; veel van de regelgeving rond visserij wordt immers in Brussel gemaakt. Faber zal daarom ook internationaal trachten het vissen leed aan te kaarten. Ook wil zij de achterstand in kennis inlopen over de pijn- en stressbeleving van vissen die in contact komen met de mens. De meest concrete stappen wil Faber nemen met het tegengaan van bepaalde vangst en dodingsmethoden, liefst in Europees verband. In haar brief noemt Faber de dodingsmethode van paling en meerval 'duidelijk ongewenst'. In dit jaar nog wil zij beginnen regelgeving te ontwik kelen die hieraan een einde maakt. Het beleid voor het verbeteren van het welzijn van vissen zal zich beperken tot de rechtstreekse en doelbewuste activiteiten van de mens. Factoren die invloed heb ben op natuurlijk milieu die van invloed kunnen zijn op het wel zijn van vis blijven buiten beschouwing, zo schrijft Faber aan de Tweede Kamer. De jaarlijkse Avondvierdaagse wordt dit jaar gehouden van don derdag 6 tot en met zondag 9 juni. De start is vanaf het Schouwburg plein en de afstanden zijn 3, 5, 10 en 15 km. Het inschrijfgeld bedraagt 4 euro per persoon. Over enkele weken wordt u ver der geïnformeerd via dit week blad. Wilt u nu alvast iets weten dan kunt u terecht bij Gonnie van Ham, tel. 583765 of Petra Bister- veis, tel. 580648. Het Juliana Welzijn Fonds heeft 4000 euro toegekend aan de WAO/AAW Belangenvereniging Venray. De bijdrage is bestemd voor een computer en de aan schaf van hobbymachines. Het Juliana Welzijn Fonds vindt het belangrijk, dat mensen zelf standig zijn en blijven, zich kun nen redden in de samenleving en in staat zijn daaraan deel te nemen: jongeren die hun draai moeten vinden in de samenle ving, mensen die zelfstandig in hun eigen huis en omgeving oud willen worden, buurtbewoners, die de handen ineenslaan en zich inzetten voor een leefbare buurt, dak- en thuislozen een kans geven op een menswaardig bestaan, werklozen en andere uitkerings gerechtigden tot hun recht laten komen in de samenleving. Waar het in al die situaties om gaat, is dat mensen een volwaardig lid van de samenleving kunnen zijn, dat ze erbij horen. In 2001 vers trekte het fonds ruim 1.700 bijdra gen voor ruim 15 miljoen. Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flvers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeen@flyers.nl Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Innovatieprijs 2002 De Rabobank Innovatieprijs 2000 was een groot succes. Daar geven we graag een vervolg aan. We nodigen alle leden van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum uit om mee te doen aan deze Innovatieprijs waarbij 7.000, 3.500 en 1.250 te winnen is. De deelnemers hoeven nog geen grote successen geboekt te hebben. Misschien staat het idee nog in de steigers of is nog maar net begonnen met het gebruik van de vinding of uitvoering van de nieuwe aanpak. We zijn nieuwsgierig naar alles wat vernieuwend is. De inschrijving is open tot vrijdag 31 mei.Leden van de bank ontvangen deze week verdere informa tie over de Innovatieprijs. Kijk ook op onze website: www.innovatieDriis.nl. Met de Innovatieprijs willen we nieuwe ontwikkelingen steunen. Verhuizen op www.rabobank.nl Aan de vernieuwde internetsite van de Rabobank is het onder werp Verhuizen toegevoegd. Bij een verhuizing komt heel wat kijken op het gebied van geldzaken en verzekeringen. Klanten die gaan verhuizen kunnen op de site van Rabobank terecht voor een financiële checklist, informatie over verzekeren en lenen en praktische tips en berekeningen om te bekijken hoe dagelijkse bankzaken handiger en voordeliger kunnen. Samenwerking met Kamemet helpt studenten aan woonruimte Samen met de website www.kamernet.nl introduceerde de Rabobank in februari de 'Rabo Kamer Alert Service'. Kamemet brengt vraag en aanbod van studentenkamers bij elkaar. Sinds de samenwerking met de Rabobank melden zich dagelijks zo'n 400 a 500 nieuwe leden aan op Kamernet.nl en komen er zo'n 50 kamers bij. Het verzoek van deken Coenen van de Grote Kerk in Venray om dit godshuis tot een Basilica Minor te verheffen moet natuur lijk met goede argumenten onder bouwd zijn Eén van die argumen ten is, dat deze kerk in het verleden zestien altaren gekend zou hebben. Dit gegeven stoelt op een verhandeling van Hen- schenius over het bisdom Maast richt, waarin hij dit aantal ver meldt (1653). Venraynaar Louis Rutten meent dat Henschenius (1601-1681) zich wel eens in dit getal vergist zou kunnen hebben. Daarom heeft hij voor u alle altaren eens op de "keper" beschouwd. De altaren (algemeen) Over het algemeen leken de altaren meer op "altaarkasten" met veel houtsnijwerk. U kunt zich voorstellen, dat deze in de loop der tijden van krakkemikke- righeid haast in elkaar vielen en grote stofnesten waren. Geleide lijk zien wij dan ook, dat ze door sloop en verkoop uit de kerk ver dwijnen. Alle altaren waren aan een heilige toegewijd en begiftigd met donaties (beneficiën). Dik wijls speelden vooraanstaande Venrayse families hierbij een grote rol. Zij stichtten voor toe komstige geestelijke familieleden fundaties, die bestonden uit een hoeveelheid koren. Dat familielid moest wel een aantal missen lezen aan dit altaar. Als hij daaraan b.v. door verblijf elders niet kon voldoen, liet hij deze verplichting over aan een andere geestelijke (tegen vergoeding). Zo ontstond het zogenaamde "altarisme", dat uiteindelijk tot grove misstanden leidde. De Venrayse altaren in het bijzonder (1590-1628) 1Het altaar van het St. Petrus- gilde. Het stamcafé was in her berg "de Roos" in de Hoender straat: "Verteert tot Peter Cremers als den vogel geschoten is". Het altaar was uit het einde van de 15e/begin 16e eeuw en bevindt zich nu in een museum in Aken. Waarom S. Salvator (de hoogste in de hiërarchie) als vroeger .hoofdal taar verdrongen werd, is onbe kend. 2. Het altaar van het St. Annagil- de. Soms met het beeld van Elisa beth of Sebastianus erop. Sinds 15e eeuw. Voor afbraak later ver kocht. 3. Het altaar van het St. Jacob's- gilde (S. Japkes gild). Al in het begin van de 15e eeuw vermeld. Uit ëen rekening van 1635: betalt aen hen, dye Synt Jacop om de kerck drogen". Dat moet een mooi gezicht geweest zijn. Met Sint Petrus werd op zijn "verjaar dag" ook om de kerk getrokken. 4. St. Bartholomeus altaar. 1488 opgericht door familie De Gruy- ter. Crispinus en Crispanus, de patroonheiligen van de schoen makers, stonden ook op dit altaar. Er is nog een octrooibrief van hen uit 1609 bewaard gebleven. 5. St. Lambertus altaar. Lamber- tus was de patroonheilige van het bisdom Luik, waartoe Venray enige tijd behoord heeft. St. Cat- harina stond er ook op en in 1553 Oda. 6. St. Bemardus altaar. Bernar- dus was de stichter van de Cister- ciënser (Claireaux-Frankrijk). Relatie met de Munsterabdij in Roermond is evident. St. Georgies stond ook op dit altaar. 7. St. Nicolaas altaar. Geestelij ken met Coninxbloed in betwist ten elkaar later het recht op de aan dit altaar verbonden inkom sten (Remmen, Van Cuyck en Cla- essens). 8. St. Anthonius altaar met gilde. Het zou wel eens kunnen zijn, dat dit een oud altaar is geweest, als wij in 1666 verne men, dat de Hertog van Gelre de collator (recht van benoeming) is geweest net als bij die costerije. 9. St. Lucia altaar. 1478 opge richt door pastoor Derick van der Gheer. Er is ook een gilde aan ver bonden want in 1570 zijn Ercken Bandts en Diebei van Goch de gil- demeesters. 10. St. Barbara altaar. St. Appolo- nia en St. Georgius stonden er ook wel eens op. 11. H. Cruys altaar. Het rijkste altaar van alle altaren (zie belas- tinglijst). 12. St. Jans altaar. St. Fabianus en St. Sebastianus hadden op dit altaar ook hun plaats. 13- Flet Lieve Vrouwe altaar van de eerste fundatie. Stichter: de familie Versieyen (1478). In 1566 was de "grootvacfer" van Godefri- clus Henschenius er bedienaar van 14. Het Lieve Vrouwe altaar van de tweede fundatie: familie V.d. Gaet Vreemd is wel, dat wij aan de hand van de belastinglijsten (1590-1628) maar 14 altaren tel len en Godefridus Henschenius in 1653 (met terugblik) tot 16 alta ren komt. Na 1628 zijn zelfs enke le altaren verdwenen, omdat ze samengevoegd werden om de stichting de le kaplanie mogelijk te maken. Zou Henschenius zich vergist hebben? Louis Rutten

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7