jifenray Centraal komt eraan Opknapbeurt monumentaal loofprieel Sint Anna Samenwerking huisartsen en specialisten jK?punt Hennepkwekerij ontruimd Bisschop Wiertz in Oostrum Studie naar jeugd- accommodatie Overloon eërepries voor Twan van Els ieuwe vereniging voor centrumondernemers in oprichting Verbazing Openstelling Grote Kerk an start 1 J ieen oopavond AMERICAN SPORTSWEAR VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Jt EN MAAS Donderdag 28 maart 2002 - Pagina 7 leVenrayse centrumonder- jners vinden het de hoogste lom alle krachten te bunde- ,in een nieuwe vereniging, initiatiefgroep is samen enkele enthousiaste jernemers bezig met de richting van Venray Cen- jl, Eind mei staat de oprich- igsvergadering gepland. fe willen een breder draag- t", zegt Roland Bloemen die een van de initiatiefnemers is. "Venray Centraal wil een zo groot mogelijke groep ondernemers vertegenwoordigen. Zodat we onze belangen gezamenlijk kun nen behartigen. Dus ook van de horeca, de dienstverleners in het centrum en de ondernemers in de Bleek die nu nog apart georgani seerd zijn. Het bestuur van Win kel Centrum Venray is enthousiast over de plannen en zal zijn leden adviseren om over te stappen naar Venray Centraal". Venray Centraal is een reactie op een versnippering aan onder nemersverenigingen. Maar de LOZO, Horeca Nederland en Busi ness Vision Venray blijven wel gewoon bestaan. Roland Bloemen geeft aan dat de initiatiefnemers positief gestemd zijn over het aan tal ondernemingen dat lid wil worden. Vanaf deze week start een actieve wervingsactie om alle centrumondernemers te overtui gen van de noodzaak van Venray Centraal. Alle detailhandel, horeca en dienstverlening binnen en langs de singels kan lid worden. De aan leiding voor de oprichting van Venray Centraal zijn de plannen van de gemeente met het cen trum. Er zijn grote investeringen mee gemoeid. De ondernemers willen betrokken blijven bij wat zich in hun directe omgeving afspeelt. Het doel is om de krach ten te bundelen en een gerespec teerde en krachtige gesprekspart ner voor de gemeente te zijn. Ook het verder verbeteren van het imago van het winkelcentrum is een doel. Venray Centraal wil zich richten op het complete centrum- beleid: parkeren en verkeer, vei ligheid, bestrating, straatmeubi- lair, reiniging, afvalverwijdering, reclame en uitstallingen, gevel kwaliteit en uitstraling en sfeer. Met ingang van 1 april is alleen een verwijsbrief van een huisarts voldoende voor patiënten die specialistische zorg nodig hebben in het zie kenhuis. Nu hebben patiënten naast een verwijsbrief ook een verwijskaart nodig, een zogenaamd toegangs bewijs voor specialistische zorg. Huisartsen, specialisten en zorg verzekeraar VGZ hebben de han den in elkaar geslagen om alleen nog een verwijsbrief, waarin de inhoudelijke klacht van de patiënt staat, te gebruiken. Als eerste regio in Nederland gaan de huisartsen en specialisten in Noord-Limburg dezelfde ver wijsbrief hanteren. Een en ander betekent niet alleen minder werk voor de huisartsen, maar ook voor ziekenhuismedewerkers die veel tijd kwijt waren met het verwer ken van de aparte kaarten. Overi gens zijn huisartsen en specialis ten ook bezig een standaard in te voeren van de ontslagbrief die specialisten versturen. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Kinderopvang kan ook anders Een toenemend aantal kinderen wordt op steeds jongere leeftijd vele uren per week in kinderop vangcentra geplaatst. Ouders voe len zich door overheidsbemoeien is steeds meer gedrongen de opvoeding van hun kinderen uit handen te geven om via het arbeidsproces de door bureaucra tie ziekgeworden maatschappij van de ondergang te behoeden. Een door toenemende regelge ving ontstaan gebrek aan perso neel in ontelbare sectoren ligt aan deze overheidsbemoeienis ten grondslag. Wanneer je evenwel alle subsidies van overheden en werkgevers, alsmede alle (in)directe kosten en arbeid m.b.t. kinderopvang bij elkaar optelt, dan heeft de kinderop vang economisch gezien geen enkel bestaansrecht. Sterker nog, dan moet er geld bij en is de winst voor de arbeidsmarkt zelfs nega tief. Ouders die zelf voor hun kin deren zorgdragen betalen notabe- ne via belastingheffingen etc. mee voor de kinderopvang van anderen. Dit terwijl er nog volop gediscussieerd wordt over de gevolgen van langdurige kinder opvang voor de sociaal-emotione le ontwikkeling van het kind. De belangenbehartigers van de kin deropvangcentra grijpen deze dis cussie aan om hun ongesubsi dieerde concurrenten in de particuliere kinderopvang voor eeuwig het zwijgen op te leggen door zichzelf, liefst met uitsluiting van anderen, een keurmerk te ver strekken. Streng toezicht van overheidswege is het sluitstuk van deze vernietigingsoperatie. Achter moderne nieuwbouwge- vels van de kinderfabrieken wordt de spruitjeslucht van de zorgzame kinderopvangbuurvrouw voor eeuwig verbannen. Zie daar, de geld- en arbeidskrachtenverslin- dende kinderopvangcentra zijn de volgende bureaucratische monsters waarmee de Nederlands maatschappij tot in lengte van jaren zal worden opgezadeld. De oplossing moet mijns inziens eerder gezocht worden in vergaande deregulering van de maatschappij en een verdere flexibilisering van de arbeid, zodat ouders, zonder voortduren de stress, zelf voor hun kinderen kunnen zorgen. Niet-gesubsi- dieerde kortdurende kinderop vang kan hierbij een welkome ondersteuning zijn. Wanneer de huidige kosten van kinderopvang via de belastingen terugvloeien naar de burgers, dan zal dit nau welijks gevolgen hebben voor het besteedbaar inkomen van de gezinnen. Ontslagen managers en werknemers in de kinderopvang kunnen in de zorgsector ongetwij feld nog zinvol werk doen. L. Reintjes Leunen Ik ben trots op de jongerenkrant! Hartstikke kwaad was ik toen ik vorige week de brief van Ton Jans las. Ik ben meteen achter de com puter gaan zitten maar het lukte me niet om met maximaal 200 woorden te zeggen wat ik wilde. Samen met mijn vriend heb ik wat dingen opgeschreven om Ton Jans even op een paar punten te wijzen. Dingen als:"Lekker mak kelijk om kritiek te leveren, je mag pas zeggen dat iets niet goed is als je zelf met iets beters komt" "Jongeren kunnen niet vroeg genoeg in contact komen met politiek; het is ook hun toekomst" maar de mooiste vond ik zelf nog "Iemand die dit soort kinderachti ge commentaar schrijft kan zelf beter een fopspeen in zijn mond stoppen en helemaal niet meer brabbelen!" En nog meer van dit soort dingen. Maar ik heb beslo ten om daar maar geen moeite aan te verspillen. Ik heb zelf veel moeite gestoken in de krant en dat wil ik vaker doen dus ik ga die moeite niet steken in iemand die het allemaal toch zo goed beter weet. Het enige wat ik nog kwijt wil is dat ik samen met de ande ren die deze jongerenkrant gemaakt hebben en de mensen die de krant wel leuk vonden (want we hebben ook genoeg positieve reacties gehad) wel beter weten. En bovendien: we zijn hartstikke trots op 'onze' krant! Saar Bloemers (19 jaar) Venray Met enige verbazing lazen wij vorige week een artikel in de cate gorie ingezonden stukken. Het betrof het artikel dat geschreven is door Anri Kirkoryan, Robbert Gossens, Koen Schrooten en Pim van Hoek. Het betreffende artikel was een reactie op het eerder door Joep Gielens ingezonden stuk over jongerencentrum Din gus in Venray. Tot ons ongenoe gen werd in dit artikel ook de naam van OJC Watjang?!? Oirlo genoemd. Wij vinden het prima dat de mensen die het artikel geschreven hebben zich aangeval len voelen en zich hiertegen wil len verweren. Toch willen wij de schrijvers van het stukje laten weten dat OJC Watjang?!? abso luut niks met deze kwestie van doen heeft en er ook absoluut niks mee te maken wil hebben. Bart Pluk, secretaris OJC Wat jang?!? Oirlo. Vanaf de volgende week woensdag 3 april is de St. Petrus - Bandenkerk tussen 14.00 en 16.00 uur weer open. Dan zitten er twee leden van ons suppoos- tengilde klaar om de bezoekers te ontvangen en te woord te staan. Het is beslist de moeite waard om even deze gewijde, mysterieu ze ruimte te betreden hetzij voor een moment van stilte en bezin ning, hetzij voor een wandeling langs de prachtige beeldengalerij die onze kerk rijk is. Het vorig jaar zijn er tussen Pasen en Allerheiligen maar liefst 4100 bezoekers geweest uit heel Nederland. Velen, uit alle wereld delen zijn er in Venray geweest hebben hun handtekening in ons gastenboek gezet en veel lovende woorden geschreven over de zeldzame rijkdom die ze in onze kerk aantroffen. Wij bezitten hier in Venray inderdaad een kerk met een unie ke beeldenschat die in heel Nederland niet te vinden is. Door de beeldenstorm van 1566 zijn in praktisch alle kerken in Neder land de middeleeuwse beelden vernield. In Venray is wonder boven wonder de hele ris altaren mèt de beelden bewaard geble ven. En dat waren er 16 met op elk wel drie verschillende beel den. Daarnaast bezit onze kerk een reeks Apostelbeelden van onbekende herkomst en een Marianum en een unieke lezenaar, en nog tal van andere kostbaarhe den. brengt. In een aantal bijeenkom sten worden de locaties en de eer ste schetsontwerpen besproken. De toekomstige gebruikers, de jeugd en/of mensen van de peu terspeelzaal, worden door de werkgroepen benaderd als de locaties en de schetsontwerpen meer concreet zijn. Hierbij wordt ook gedacht aan een informatie avond. PEEL EN MAAS een abonnement waard ffonen Venray, onderne- voor zorg en welzijn nthese en de politie basis- oheid Venray hebben het iliatief genomen om een jldnformatiepunt in te rich- nvoor de bewoners van de |c Brukske. liil eerder gehouden enquêtes jkt dat het verbeteren van de Dununicatie tussen de bewo- B en instellingen in Brukske ngend gewenst is. Ook de com- iicatie en afstemming tussen instellingen onderling moeten ifden verbeterd. Wonen Ven- Synthese en de politie den- ia dit voor Brukske kupnen :n door het inrichten van een Informatiepunt, centraal in de k, in wijkcentrum de Kiosk, ütgangspunt is: buurtbewo- stimuleren om -met ipect voor verschillen in leef- en cultuur- gezamenlijk te trken aan een veilige en pretti- leefomgeving, waarin iedereen thuis kan voelen. Vertrek- int hierbij is de vaste overtui- igdat elke burger waarde hecht leen veilige, schone en aange- loie leefomgeving. Wonen Ven- Synthese en de politie roepen kbewoners op hun vragen, Khten en creatieve ideeën voor betering van de leefomgeving tc spreken in het wijkinfo- 't. let wijkinfopunt is met ingang 8 april geopend van maandag en met vrijdag van 10.00 tot DO uur. Elke ochtend is de info- tmedewerker aanwezig om :n, ideeën, klachten en wen- in te nemen. woensdagochtend houden ian Venray, Synthese wijkcon- fcnt, politie en stadswachten loopspreekuur in het wijkinfo- nt. Op zaterdag 6 april om 15.00 rvindt de feestelijke opening uts van het wijkinfopunt, in jkcentrum de Kiosk. Er is ruim- loots gelegenheid het infopunt bekijken en haar partners te ten kennen. Voor de kinderen wordt er nstreeks 16.00 uur een ballon- owedstrijd gehouden waarmee prijzen te winnen zijn. tens zal zorg gedragen worden oor een muzikaal intermezzo. 17.00 uur wordt deze offïcië- {tlegenheid afgesloten. vrijdagavond zijn de win- tls in het centrum van Venray nnaal gesproken geopend tot .00 uur. Dan heerst er in de Keistraten een gezellige druk- Vrijdag 29 maart is het echter ocdc Vrijdag. De ondernemers «Winkelcentrum Venray slui- fn hun deuren dan óm 18.00 P Er is vrijdag 29 maart dus p koopavond. Op maandag 1 Jfilzijn de winkels gesloten van- ■tge tweede paasdag. De politie heeft vorige week donderdag een hennepplantage aangetroffen in een loods aan de Sint Catharinastraat. De plantage is geruimd en de goederen in beslag genomen. Tegen de eige naar wordt proces-verbaal opge maakt. Agenten kregen na contro le rondom de betreffende loods het vermoeden dat er hennep in werd gekweekt. De eigenaar bleek deze loods te hebben ver huurd aan een inwoner van bui ten Leunen. Hierop werd de deur van de loods geforceerd en de kwekerij aangetroffen. In de loods die tien meter breed is en 40 tilatoren en filters in beslag geno meter diep, werden 4340 planten men. De verwachte opbrengst met een hoogte van 40 a 50 cm van deze kwekerij bij volgroeide aangetroffen, met daarboven 199 f planten wordt geschat op ruim assimilatielampen. Na overleg met 200.000 euro. de officier van justitie werden alle planten vernietigd en de lampen met de andere apparatuur als ven- Een ploeg inwoners van het Veulen gaat zaterdag 30 maart beginnen met bet opknappen van het monumentale loof prieel op het terrein van Sint Anna in Venray. Daarmee vullen de Veulenaren de belofte in die de leden van de Aid Prinsen Kompeneej van het Veulen deden tijdens een rond wandeling afgelopen zomer door het Sint Annapark. De leden waren zodanig onder de indruk van de schoonheid van park en monumenten, dat ze spontaan het aanbod deden om de helpende hand toe te steken bij de instand houding van dit culturele erfgoed. Stichting Stadspark Venray knoopte deze toezegging goed in haar oren en riep hun hulp in bij de restauratie van het loofprieel dat in verval dreigt te geraken. Sedert enkele jaren wordt deze unieke 'berceau' niet meer onder houden. Stadspark Venray wil het prieel voor verder verval behoe den en is voornemens om een aanvraag te doen om plaatsing op de gemeentelijke monumenten lijst. In het kader van manifestatie De Waan zal in de komende maanden door het Stadspark onder auspiciën van het Lokaal Historisch Platform een speciale wandelroute over het terrein wor den uitgezet, waarbij uitvoerig aandacht zal zijn voor het monu mentale groen en de historie de inrichting en het parklandschap. Met de restauratie van de berceau wordt een eerste start gemaakt met dit project waarmee de orga nisatoren de publieke en politieke aandacht willen vragen voor het Venrayse monumentenbeleid in het algemeen en van Sint Anna in het bijzonder. 'Wandeling door Het Gesticht', zoals de titel luidt van het wandel project, duurt van mei tot okto ber. Maandelijks zal een bepaald thema extra worden belicht, waarbij medewerking wordt ver leend door diverse organisaties die bij het Lokaal Historisch Plat form zijn aangesloten. Zo zal het LGOG een lezing en een rondleiding verzorgen met als thema de architectuur en land schapshistorie. Inleiders zijn Har- rie Vriens en Gerard Lucassen. Stichting VAAT 69 Cultuur heeft zich gericht op de restauratie van de muziekkiosk en hoopt binnen kort haar plannen te kunnen pre senteren. Heel bijzonder is het project dat de Werkgroep Archeo logie in samenwerking met Krui sen en Kapellen wil uitvoeren, n.l. het opgraven van een kerkaltaar dat in de jaren vijftig werd bégra- ven omdat men er geen raad mee wist. Veldeke Venray vervolgens zal een bijeenkomst organiseren over het onderwerp 'Het Gesticht en de relatie met Venray'. En ten slotte zal ook de gemeente Venray niet achterblijven en samen met Stichting Stadspark vooruitblik ken naar de toekomst en een pre sentatie verzorgen van het Steden bouwkundig Plan dat voor Sint Anna in de maak is. Binnen de gemeente Box meer is een aantal accommo- ddeke Venray gaat op zaterdag 6 april aan Twan van Eis de. Aid Venrodsen leërepries uitreiken. Deze tele huldiging vindt plaats in De Witte Hoeve in Venray vanaf 14.00 uur. Twan van Eis wordt de leëre- K toegekend vanwege zijn grote verdiensten voor het behoud van het Venrayse culturele erfgoed. Twan ctief betrokken bij de Stichting Stadspark, die ernaar streeft historische stads- en landschapsgezichten te Aermen en te behouden. Daarnaast is hij lid van het Lokaal Historisch Platform dat coördinerend werkt iet gebied van lokale geschiedenis en volkscultuur. De laatste jaren is Twan met hartverwarmend lousiasme bezig om de Venrayse gemeenschap te verduidelijken welke waaide de monumentale gebou wen het indrukwekkende parklandschap van St.-Anna in zich dragen. Deze gebouwen en het landschap wen door de reorganisatie van de psychiatrische zorg vrij. Twan mobiliseert alle krachten om te berei- dat dit zo imposante culturele erfgoed voor zover mogelijk behouden blijft. Hij publiceert wekelijks in en Maas informatieve artikelen over St. Anna en hij verzorgt rondleidingen en lezingen. Waar mogelijk «leert hij Venray -en dan met name de politiek verantwoordelijken- op het. karakteristieke St. Anna en Mc historisch en esthetische waarde ervan voor ons en voor wie na ons komen. Door die aanhouden- org is al veel gered voor Venray. Zodoende bereikt Twan de consequentie van het gezegde: D'n tied Ivan 'n körrelke gerst op d'n duur 'n kan bier. Veldeke Venray reikt met genoegen de leërepries uit aan nu van Els die zich belangeloos inzet voor de Venrayse cultuur en het historisch erfgoed. Naast enkele ipraken door officials zijn er optredens van diverse plaatselijke artiesten. datieproblematieken op het terrein van sociaal-cultureel werk en sport. Daarvan heeft het college enige tijd geleden besloten om prioriteit te geven aan de jeugdaccommo- daties in Overloon en Vortum- Mullem en het gemeenschaps huis in Beugen. Drie architecten buigen zich de komende tijd over deze accom modatievraagstukken. Voor de jeugdaccommodaties hebben al de eerste startbijeenkomsten plaatsgevonden. Het college heeft begin maart besloten om drie architecten de opdracht te geven om voor de jeugdaccommodaties op korte ter mijn een besteksgereed bouw plan klaar te hebben en voor het gemeenschapshuis in Beugen een haalbaarheidsonderzoek te ver richten. In Vortum-Mullem en Overloon hebben de eerste startbijeenkom sten met de werkgroep al plaats gevonden. Deze werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van diverse betrokken partijen: de jeugd, de dorpsraad, de jongeren werkster van Stichting Welzijns werk Boxmeer, de architect en in Vortum-Mullem tevens vertegen woordigers van de peuterspeel zaal. Tijdens deze bijeenkomsten is een eerste inventarisatie gemaakt van mogelijke locaties. Hiervan moet nog bekeken worden wat reële en haalbare opties zijn. Tevens moeten de aangedragen voor- en nadelen verder onder zocht worden. Inmiddels is er een studie verricht die de mogelijke locaties in beide kernen in beeld Hoog kerkelijk bezoek vorige week donderdag in de Mariakerk van Oostrum. Bisschop Wiertz van Roermond was naar Oostrum gekomen om twintig leerlingen uit groep 8 van de Mariaschool het Vormsel toe te dienen (plech tige communie). Tijdens de preek vertelde bis schop Wiertz over het licht en de liefde: "de liefde die de ouders geven aan de kinderen, dat geven de kinderen ook weer terug. Zon- .der liefde kun je niet leven, want liefde is licht en zonder licht kun je niet leven". De bisschop had daar ook nog een gezegde over uit zijn oude woonplaats Kerkra- de dat zich laat vertalen als 'Als we de kaars aansteken, begrijpen we wat we zeggen'.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7