loed jaar NLW Bedrijven Stemmenkoning zit in de wachtkamer Scholieren treden op in regiorevue G WOMAN Staatsloterij Award voor Mia Jansen Venrayse is nieuwe voorzitter van de Woonbond OPENING \Nte\eis Zitbanken voor Raayland College Onderzoek naar falend >ureau Inbraak in woningen peel en maas Joost van de Vorle heeft hoop op college niet opgegeven Imagine the ultimate ~SLm. Hommel Juridische stappen tegen vestiging nertsenfarm Boetes unhoek PEEL EN MAAS SPECIAL SHOP PAUL BROUWER EXCLUSIEVE HERENMODE VENRAY www.paulbrouwer.nl ;EL EN MAAS Donderdag 28 maart 2002 - Pagina 5 pe NLW Bedrijven, verant- irdelijk voor de sociale erkvoor/iening in een groot ;el van Noord-Limburg, heeft tderom een goed jaar achter rug. De circa elfhonderd uedewerkers zorgden samen „or een winst van bijna 50.000 euro (bijna 1 miljoen alden) in 2001. Een jaar eerder werd een winst eniaakt van 1 miljoen gulden. In werd nog een verlies gele- jnvan 1,2 miljoen gulden. NLW jdrijven, met vestigingen in Ven- w Helden, Horst en Overloon, »lte vorig jaar 11,2 miljoen euro m(2000: 11,8 miljoen euro) 'Het jaar 2001 is wederom erg ositief verlopen. Het exploitatie- is bijna hetzelfde als orig jaar", vertelde directeur leok van der Pas woensdagmor- en tijdens de presentatie over de urcijfers over 2001. "Ondanks e economische tegenwind is het ifg goed gegaan. Door heel effec- ief te werken, actief bezig te zijn in het vinden van nieuw werk en sterk in te spelen op ontwikkelin gen op de markt, hebben we prima resultaten weten te boe ken. De werknemers zijn vrijwel continu aan het werk geweest. De momenten met minder werk waren schaars. Ja, we zijn com mercieel flink aan de slag geweest." Vorig jaar kondigde het bestuur van het werkvoorzieningschap aan toe te willen naar een eenvou digere organisatie, met minder bedrijfsonderdelen en minder lei dinggevenden. En die omslag heeft goed gewerkt, vindt de directie. De NLW Bedrijven van de toekomst wordt steeds meer een zelfstandi ge bv, met een beperkte rol voor de gemeenten. KENNIS EN ERVARING NLW Bedrijven wil verder als zelfstandig bedrijf en onder ande re de activiteiten op het gebied van reïntegratie verder uitgebrei- den. Het werkvoorzieningschap wil op de reïntegratiemarkt een belangrijke speler worden. Het bedrijf mikt met name op mensen die veel moeite hebben met het (her)vinden van een betaalde baan, zoals wao'ers, herintreders en mensen die al lang in de bij stand zitten. "We hebben alles in huis voor die groep", aldus Van der Pas. "Onze kennis en jarenlange erva ring geven ons een voorsprong op andere bedrijven die zich op reïn tegratie van deze mensen richten. Opleiding, begeleiding en het ver schaffen van werk. We hebben het allemaal in huis." De komende jaren gaat de NLW Bedrijven onder andere de test- en trainingsfaciliteiten verder uitbou wen. "We gaan beduidend meer geld steken in het leer- en werk- bedrijf. Het gebouw in Helden krijgt een facelift en ook in Ven- ray komt een test- en trainingsfaci liteit met dertig plaatsen. We blij ven tijd en geld investeren in de mensen." REORGANISATIE In het afgelopen 'jaar' zijn de bedrijfsonderdelen die goed bij elkaar passen samengevoegd. Dat geldt bijvoorbeeld voor metaal en assemblage, Buitenbeheer en groen en de kruiden- en stekbe- drijven. De forse reorganisatie en de horizontale concentratie met korte lijnen en meer verantwoor delijkheden voor werknemers en leidinggevenden, heeft in het afgelopen jaar z'n vruchten afge worpen. "We hebben in het afge lopen jaar de eerste resultaten geplukt van de reorganisatie", ver telde bestuursvoorzitter Jos Waals. "De slagvaardigheid bin nen de organisatie en de lijnen zijn in deze 'plattere structuur' duidelijker: voor zowel de werk nemer als de klant." Ook het ziekteverzuim is weer verder gqdaald, met 1,5%. Vorig jaar bedroeg het ziekteverzuim 14,6. Het percentage van iets boven de 13% ligt volgens de NLW-directie onder het landelijk gemiddelde van de sociale werk voorziening. Op dit moment werken er zo'n 1100 mensen bij NLW-Bedrijven. Verreweg de meesten hebben een functie binnen NLW, bij één van de vestigingen in Helden, Horst, Overloon of Venray. Een relatief klein aantal medewerkers is extern gedetacheerd. Zij hebben een arbeidsovereenkomst met NLW en ontvangen hun salaris van NLW, maar werken ergens anders. NLW wil het aantal detacher ingsplaatsen voor individuen en groepen werknemers verder gaan uitbreiden. Daarvoor zijn verschil lende redenen, aldus Van der Pas. "Detacheren biedt meer mogelijk heden voor medewerkers, mede werkers kunnen zelf de richting kiezen en detacheren biedt meer kansen op de arbeidsmarkt. Die ontwikkeling past bij de commer ciële én vooral mensgerichte hou ding binnen ons bedrijf." 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 Zitbanken ter waarde van 3000 euro en 12 000 euro voor de aan- Ueding van het buitenterrein Het Raayland College mocht deze twee cadeaus afgelopen rijdag ontvangen bij gelegen- cid van de offlcitle opening van k school. Namens de gemeente Vearav bood burgemeester Waals de waardecheque voor de itbanken aan, terwijl J, Stijnen laracns de bouwers de cheque roof de aankleding van het ter sin overhandigde. Dé genodig den kregen naast toespraken :ele (muzikale) intermezzo's >r leerlingen van de school wrgeschoteid. Aansluitend kon den zij een rondleiding maken door het nieuwe schoolgebouw waar sinds kort alle leerlingen fan het Raayland College les krij gen. Later op de middag werd iedereen in de gelegenheid lesteld het schoolgebouw te tachtigen. de allereerste raadsverga dering in het duale tijdperk diende fractie Van de Vorle direct een initiatiefvoorstel in. Fractieleider Gerrit Lemmens wil een raadsonderzoek instel len naar het falende regionale bedrijfsbureau gesubsidieerde arbeid. Dit bureau heeft in de gemeen te Venray twee jaar gefunctio neerd met een begroting van ruim twee miljoen euro per jaar. Het moest langdurig werklozen en gehandicapten aan een baan hel pen via ondermeer Melkertbanen n werkervaringsplaatsen Het inmiddels opgeheven Jtoreau werkte voor zes Noord- ■Jiinburgse gemeenten maar heeft ■weinig resultaten opgeleverd. Zo werd in 2001 slechts één werker- - varingsplaats gerealiseerd. "We willen een breed raadson- l derzoek naar de handelwijze van dat bureau dat onder de afdeling sociale zaken viel", zei Lemmens. idere partijen wilden eerst meer formatie hebben voordat ze daarmee instemden. Wethouder A «Heidens (CDA) zegde toe voor de v volgende raadsvergadering een notitie te schrijven. Daarna beslist 'de raad of er een onderzoek zal worden ingesteld. Donderdag overdag werd inge- ■- broken in een woning aan de Hol- Hiesedijk in Overloon en de Sche- Persstraat in Westerbeek. Na het vernielen van de voordeur nam de 'der in Overloon een videore corder en enkele sieraden weg. Hit de woning In Westerbeek ver dween een ombekend geldbe- e-mail: redactie® I "andenmunckhof.nl Het Raayland College in Venray houdt op dinsdag avond 16 april in de Venrayse schouwburg een naar alle waarschijnlijkheid in Neder land unieke theatervoorstel ling. Jong toptalent, afkomstig van zes middelbare scholen uit Noord-Limburg, treedt gezamenlijk op in één voor stelling. Een schoolrevue is voor verre weg de meeste Nederlandse mid delbare scholen een bekende manifestatie. Vrijwel elke school kent wel de jaarlijks terugkerende voorstelling waarin leerlingen hun talenten kunnen laten zien op het gebied van zang, muziek, dans, toneel, cabaret af anders zins. Nieuw is het initiatief van het Raayland College. Vijf andere middelbare scholen zijn bereid gevonden om tezamen de kwalita tief allerbeste acts uit hun eigen schoolrevue daar op te laten voe ren waar zulke talenten het best tot hun recht komen: in de schouwburg. De optredende artiesten vormen op theaterge1 bied het beste uit een populatie van ver boven de tienduizend jon geren. Het lijdt geen twijfel dat de beste artiesten afkomstig uit een zo omvangrijke bevolkingsgroep echt iets te bieden hebben aan de toeschouwers. Sommigen van hen werken dan ook aan een pro fessionele carrière. Het Raayland College is vertegenwoordigd door drie acts: Bianca Goddijn zingt het nummer Michel van Anouk, een groep van twintig leerlingen brengt de blacklight show Color Confusion en zes scholieren pre senteren een zang/bewegingsact waarin zij het beroep van hun keuze uitbeelden. Maandagmiddag rond de klok van drie uur. De week markt draait op volle toeren. Op een bank aan de rand van het Schouwburgplein zit Joost van de Vorle in het voorjaars zonnetje. "Ik heb de wachtka mer even verlaten omdat het nu buiten spreekuur is", lacht de stemmenkoning van de laatste raadsverkiezing. Want op 6 maart behaalde Joost van de Vorle een persoonlijke triomf met 2037 voorkeur stemmen. Ook na de verkiezingen gaat het wekelijkse spreekuur op de markt van fractie Van de Vorle gewoon door. Een ouder echtpaar heeft Joost gevonden en vraagt hem om raad en daad. In de coalitievorming gaat het er momenteel wat minder voor spoedig aan toe. Want de lokale fractie staat aan de zijlijn. De andere vier partijen gaan liever niet met Van de Vorle in een col lege zitten. "Het bevalt me goed in de wachtkamer", vervolgt de nestor van de Venrayse politiek. "Het is er droog en warmden ik heb de deuren open gezet. Veel mensen vragen of ik niet ongerust ben nu ik buitenspel sta.. Maar ik ben niet ongerust. Integendeel. Let maar op: wij komen nog wel in het college", zegt Van de Vorle met een geheimzinnige glimlach. Terwijl het er nu naar uitziet dat CDA en Samenwerking een coalitie gaan vormen waarin WD of PvdA de derde partner wordt. Deze vier partijen hebben aan informateur Eisso Woltjer laten weten dat een college met fractie Van de Vorle ongewenst is. CDA: "Fractie Van de Vórle is minder stabiel en heeft tot op heden zwaar oppositie gevoerd en tegen de begroting gestemd. Van de Vorle staat wat verder weg van het CDA dan Samenwerking dat een bredere basis heeft." Ike Busser (Samenwerking) verwijt Van de Vorle dat het nog steeds geen kandidaat-wethouders heeft benoemd. "De kandidaten die genoemd worden, worden even later weer ontkend." Volgens Bus ser is Van de Vorle voorlopig geen optie vanwege betrouwbaarheid, consistent gedrag, niveau, stem mingmakerij, bestuurskracht en argumenten in de landelijke sfeer waar de gemeente niets mee kan. De WD voert aan dat Van de Vorle de winnaarscoalitie met Samenwerking en WD heeft geblokkeerd. Ook zijn er inhoude lijke verschillen tussen WD en Van de Vorle. Bijvoorbeeld over de ontwikkeling van het Gouden Leeuwterrein, begrotingen en belastingvoorstellen. "Een coalitie met Van de Vorle wordt nu dan ook heel lastig", meldt fractielei der John Oosterbeek. Ook PvdA heeft zijn redenen om niet met Van de Vorle in zee te willen. De sociaal-democraten zeggen veel waarde te hechten aan de cultuur en bemensing van het college. Voor fractieleider Bert Linskens valt of staat samen werking met Van de Vorle met de wethouderskandidaat die bestuurskrachtig moet zijn. Mathi- eu Emonts beticht Van de Vorle van een 'afbraakcultuur', zoals op het gebied van kunst, waarmee niets opgebouwd kan worden. Al met al geen positieve gelui den die de andere partijen laten horen. Joost van de Vorle laat zich er niet door ontmoedigen. Hij koerst op een college met een 'sociaal gezicht' met daarin de PvdA. "Vanuit m'n wachtkamer wacht ik de onderhandelingen rustig af. Ik zie 't voor ons wel zit ten en blijf optimistisch. Want het loopt mis waar de anderen nu mee bezig zijn. Dat komt omdat Samenwerking teveel vraagt met zijn twee wethouders. Busser die overvraagt de andere partijen. En dan komen wij dadelijk toch weer in beeld." Van de Vorle meldt wel dat een van zijn drie beoogde wethouders inmiddels is afgehaakt. Hij zegt nu nog twee capabele kandidaten achter de hand te houden. Alhoe wel er veel druk op hem wordt uitgeoefend om de namen prijs te geven wil Van de Vorle daar niet aan. "Gerrit (Lemmens, red.) en ik zijn de enigen die de namen weten. En die houden we onder onze pet. Tot aan het moment wat we in het college stappen. We hebben twee kundige kandi daten op het gebied van Stedelij ke Ontwikkeling en Financiën. Het zijn echte vakmensen" Mocht Van de Vorle betrokken worden in de collegevorming dan zal niet klakkeloos iedere post worden geaccepteerd. "We wil len geen uitgeklede portefeuille. Want we zijn na het CDA de twee de grootste partij. In die volgorde zullen we harde eisen stellen over een wethouderspost en daarin staat Stedelijke Ontwikkeling voor ons bovenaan." i>£k www.vanbommel.com CAP /{parte-c>c/wenen- fattten- De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl Sigarenhuis Jansen in Venray heeft de Staatsloterij Award 2001 gewonnen. De award is in Hotel Oranje in Noordwijk uitgereikt aan de meest actieve winkeliers uit de verkooporganisatie van de Staatsloterij. Uit iedere provincie kreeg een bedrijf de Staatsloterij Award, een fraaie sculptuur voor ondernemers die zich hebben onderscheiden door hun motiva tie, activiteit en inzet bij het ver kopen van Staatsloten en Oude- jaarsloten. Mia Jansen van het sigarenhuis aan de Grote Markt was samen met ondernemers uit Brunssum en Roermond genomi neerd om namens Limburg de award in ontvangst te nemen. Uit eindelijk liet de Venrayse de colle ga's uit die twee plaatsen achter zich en mag zich nummer een van Limburg noemen. De jury kent de awards toe aan ondernemers die de meeste loten hebben verkocht en waar de meeste prijzen zijn gevallen. Met twee duimen in de lucht en een juichkreet nam Mia de award in ontvangst uit handen van Chiel van Praag. "Natuurlijk was ik blij verrast. Het is toch een stukje waardering voor het werk dat je doet. Mijn geheim? Goed zijn voor de klanten." Uit handen van Chiel vayi Praag kreeg Mia Jansen de Staat sloterij Award De gemeente Venray heeft een vergunning afgegeven voor de vestiging van de grootste nertsenfokkerij van ons land. En dat terwijl een nertsenfokverbod nabij is. Om deze vestiging tegen te gaan is Bont voor Dieren samen met Vereniging Milieu Offensief in beroep gegaan bij de de Raad van State. Bont voor Dieren wijt de explo sieve groei van het aantal gefokte nertsen (met 200.000 per jaar sinds 1999), aan het ontbreken van een groeistop als belangrijke stap naar een volledig pelsdieren- fokverbod. Donderdag 28 maan om I3.3O uur vindt een hoorzit ting plaats bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. De hoorzitting betreft een voorlopige voorziening. Daar mee hoopt Bont voor Dieren te voorkomen dat Van Deurzen al kan beginnen met de bouw van de sheds. H. van Deurzen, pluimveehou der van 300.000 legbatterijkip- pen, heeft bij de gemeente Ven ray een vergunning aangevraagd voor de bouw van de grootste nertsenfokkerij in ons land. Gemiddeld bestaat een nertsen fokkerij uit 3000 fokteven. Als het aan de gemeente Venray ligt mag hij 15.000 fokteven houden aan de Twistweg in Vredepeel (Hij wilde een farm met 17.210 fokdie- ren). Tegen het besluit van de gemeente zijn twaalf omwonen den, Vereniging Milieu-Offensief en Bont voor Dieren in beroep gegaan bij de Raad van State en hebben zij tevens een voorlopige voorziening gevraagd. De bouw voor deze fokkerij is volgens Bónt voor Dieren in strijd met het hui dige bestemmingsplan voor het buitengebied van Venray. 'De gemeente is echter bezig het bestemmingsplan zodanig aan te passen dat de vestiging van de nertsenfokkerij toelaatbaar is', aldus Bont voor Dieren. 'Zolang het pelsdierenfokverbod niet van kracht is, gaan de nertsenfokkers ongestoord door en breiden velen hun bedrijf uit. Dit komt door het ontbreken van een groeistop'. In 1999 gaven de heer Van Noord (destijds adviseur voor het ministerie van LNV) en de pels- dierhoudervereniging NFE aan dat een groeistop niet nodig zou zijn. Zij verwachtten geen uit breidingen en nieuw te starten bedrijven. Het aantal nertsen dat in ons land wordt gefokt voor bont is echter sinds 1999 (toen de Tweede Kamer aangaf de fokkerij en te willen verbieden) toegeno men met 200.000 dieren per jaat (van 2,8 miljoen in 1999 naar 3 miljoen in 2001). Ook zijn er ver gunningaanvragen ingediend vooi nieuw te starten nertsenfokkerij en met in totaal 187.500 dieren, waaronder die van Van Deurzen. Bont voor Dieren meent dat de Nederlandse gemeenten, bij de beoordeling van vergunningaan vragen, rekening moeten houden met het huidige maatschappelijk en politiek kader. 'Ondanks dat de nertsenfokkerij op dit moment wettelijk nog is toegestaan, dient de gemeente Venray te handelen in de geest van toekomstige wet geving', aldus Bont voor Dieren. Bij een snelheidscontrole op de Noordsingel in Venray overschre den zaterdagmiddag 89 passanten de maximale limiet van 50 km per uur. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 89 km per uur. De over treders zijn door de politie bekeurd. Bij een snelheidscontro le op de Venrayseweg in Wans sum zijn zaterdagavond vijl bestuurders bekeurd. EP-'De Hoveniers'^3 hovQnier voor de complete vooijaarsbeurt van uw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Corine Volleberg uit Venray is de nieuwe voorzitter van de Nederlandse Woonbond. Zij werd op zaterdag 23 maart unaniem gekozen door de Verenigingsraad, het hoogste orgaan binnen de Woonbond. Als kersverse voorzitter volgt Volleberg Sylvo Gaastra op, die de functie vier jaar lang, na eerst acht jaar in het bestuur te hebben geparticipeerd, vervulde. Volleberg komt nieqw in het WoonbondbestUur. Wel kent zij de Woonbond goed, omdat zij van 1995 tot 1998 als consulent van de Woonbond werkzaam was in de provincies Groningen, Fries land en Drenthe. De in Venray geboren en geto gen Volleberg begon haar loop baan als buurtwerkster in Noord- Limburg. In 1987 verkaste zij naar Groningen, waar zij opbouw werkster werd in Veendam. Inmiddels is zij directeur van wel- zijnsstichting De Regenboog in Winschoten. Acht jaar lang was zij bestuurs lid van de PvdA afdeling Nieuwe Pekela. En ook zat zij drie jaar voor de PvdA in de gemeenteraad. Feitelijk heeft zij haar sporen ver diend in zowel de volkshnisves- ting, het welzijnswerk, als de poli tiek. Vanuit, haar huidige functie is zij momenteel betrokken bij de wijkvernieuwing (herstructure ring). een abonnement waard NEW River Woods grotestraat 43 tel. 0478-510943

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5