'olitiek worstelt met Engelse tuin Nieuw dierenparkje op St. Anna officieel open Samenwerking Venray neemt 'onder protest' deel Samen sterk A&A Agenten gaan vrijuit na omstreden uitspraken Parkeerplaatsen aan de Julianasingel Raadsvergadering zonder college intro Ie GROEP Bedreiging Jina EEL en maas Donderdag 28 maart 2002 - Pagina 3 Al twee jaar wordt er .praat over de herinrichting de Engelse tuin. Het klei- parkje aan de Raadhuis raat, pal naast de ingang iar het gemeentehuis, moet v (i loinsttuin worden die toe- N ittkelijk is voor het publiek, adat twee eerdere plannen al ■Lr de commissie werden Mbewezen haalde ook het H-rde voorstel het dinsdag in de gemeenteraad, drie kwartier bakkeleien aakte burgemeester Waals een (ide aan de oeverloze discussie, aals wilde perse dat het voorstel ,orde raad kwam. "Ik wil dit oor,stel niet terugnemen. Ik ga er toch geen twee jaar over pra- zei de burgemeester geër- Id. jlaar uiteindelijk zag Waals in li zijn voornemen onhaalbaar sen nam hij - zeer tegen zijn - het voorstel toch terug. )at er iets moet gebeuren met Engelse tuin, daar is iedereen tt over eens. De tuin moet open lorden voor het publiek en pas- in in de omgeving van het gemeentehuis en bestemmings plan Jersusalem. Het Utrechtse bureau H+N+S maakte twee jaar geleden een eerste ontwerp. "Te duur", vond de commissie Stede lijke Ontwikkeling het plan van 213.300 euro. Vervolgens werden de Venrayse architecten Colsen en Ruyten ingeschakeld. Dat plan was met 177.000 euro een stuk goedkoper. Maar de commissie Stedelijke Ontwikkeling had op 16 augustus 2000 zoveel op- en aanmerkingen dat het voorstel werd teruggenomen. Na enkele aanpassingen zou de Engelse tuin opnieuw op de agenda van de commissie worden gezet. Maar het voorstel verscheen dinsdag rechtstreeks op de raadsagenda. Omdat er vanwege de verkiezin gen en coalitievorming geen com missievergadering was geweest. En dat was te merken ook. Tot in het kleinste detail discussieerden de raadsleden over het voorstel. En weer kwam de politiek er niet uit. OPKNAPBEURT In het plan wordt het gebouw Mère Ancille gesloopt, evenals het hekwerk en de muren op de hoe ken van de omsloten ruimte. De resterende muren worden opge knapt en op de plaats van de gale rij komt een nieuwe muur. Waar devolle elementen als zitelementen, muurranden en paden worden teruggebracht. Het groen krijgt een flinke opknap beurt. En omdat het publiek de. kunsttuin kan bezoeken komt er straatmeubilair (verlichting, ban ken en afvalbakken). Alle fracties vonden de kosten van 177.000 euro aan de hoge kant. Vooral de sloop van Mère Ancille is duur onder meer van wege asbest. Ton Teeuwen-Pee- ters (CDA) wilde de kosten druk ken door de oude stenen van het gebouw te hergebruiken. Ook vroeg zij of leerlingen van een beroepsopleiding en de bewoners van de Raadhuisstraat ingescha keld konden worden. Bert Linskens (PvdA) vond het een forse maar verantwoorde investering. "Toch moeten we bekijken of het niet soberder kan zonder de kwaliteit aan te tasten." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) wilde ermee instemmen, onder voorwaarde dat de over kapping van de galerij terugkeert. Dat is een ook wens van de wel standcommissie. Leonie Cals (WD) beklaagde zich erover dat de informatie niet compleet was. Zij pleitte even eens voor behoud van de galerij en wilde ook Mère Ancille behou den. "Want dat gebouw past prima in de hovenstructuur van Jerusalem", zei Cals die het er niet mee eens was dat aanpassing van de personeelsfietsenstalling van 19.300 euro meegenomen is in het plan. Zij stelde voor het plan verder te laten uitwerken door een projectmanager. Ook Ike Busser (Samenwer king) wilde de overkapping terug zien. "Want dat houdt het sfeer beeld van de galerij in stand." Busser herinnerde aan de afspraak dat de herinrichting van de Engel se tuin betaald zou worden uit de exploitatie van bouwplan Jerusa lem en niet uit het fonds Boven- wijkse Werken. "En die fietsen stalling is al helemaal geen boven- wijkse voorziening", zei Busser die een aangepast voorstel wilde terugzien in de commissie. Burgemeester Waals zei dat de exploitatie van Jerusalem geen financiële ruimte meer biedt. Het behoud van de houten overkap ping zou volgens Waals 50.000 euro kosten omdat het hout bewerkt en geconserveerd moet worden. Daarbij komen nog jaar lijkse onderhoudskosten van 25.000 euro. Ike Busser stelde dat dat helemaal niet de bedoeling is. "Wij willen juist een nieuwe over kapping die dezelfde sfeer oproept." John Oosterbeek (WD) wilde eerst een onderbouwing zien van het bedrag van 50.000 euro. "En dit plan is niet eens in de monu mentencommissie geweest. Het is niet goed gebeurd. Die commissie moeten we ook fatsoenlijk horen." Uiteindelijk maakte Waals een einde aan de discussies en trok het voorstel in. l/ervolg voorpagina Botsing over jndycarbaan jnsdi witer Bert Linskens (PvdA) kon zich ineens vinden in het onder dek. "Want de economische {langen worden nu wel eenzij- |g belicht. Het is de vraag of het die prijs wel waard is. En is er uiten het financiële nog een een luiere meerwaarde voor Venray? I! zullen we zorgvuldig moeten [wegen. We kunnen pas inhou- lijk discussiëren als dat onder- ichtis." Gerrit Lemmens (fractie Van de irle) vond dat de Indycarbaan jr samengevoegd moest wor- met circuit De Peel, waarvan essen eveneens de eigenaar is. dat niet kan dan houdt het ons op", stelde Lemmens. iewond Afgelopen maandag raakte een ►jarige vrouw uit Ysselsteyn vond bij een verkeersongeval, vrouw reed rond half negen cr de Middenpeelweg. Ze ■inde om naar de Steegse Peel- Igaf te slaan. Een 38-jarige man Lithoyen die in zijn bestelbusje liter haar reed kon niet op tijd mmen. Een aanrijding was het volg. De auto van de vrouw loeg over de kop en ramde een 'leersbord. De vrouw liep bij aanrijding nekklachten op. p de Deurneseweg in Heide in vorige week woensdagavond nutomobilisten bekeurd. De pogstgemeten snelheid van (Je 1 gecontroleerde voertuigen Iroeg 133 km/uur waar maxi- 0 km/uur is toegestaan. Dit rt een boete op van 327 euro. •p de Horsterweg in Caslenray diezelfde woensdag 49 auto mobilisten bekeurd. De hoogstge- BCten snelheid van de 169 gecon troleerde voertuigen bedroeg 78 waar maximaal 50 uur is toegestaan. Met een brunch voor 240 mensen wordt paaszaterdag het geheel opgeknapte dieren parkje op het St. Annaterrein van het Vincent van Gogh Instituut in Venray met een officieel tintje geopend. Een feestje met een nare bijsmaak want vorige week vond in het dierenparkje een 'slachtpartij' plaats onder de kippen die in het parkje rondliepen. Hans Kweens verdient met recht een pluim als het gaat om de realisatie van het dierenparkje. In enkele maanden tijd toverde hij een verwaarloosd parkje om in een aanwinst voor de bewoners van de De Heuvel en het Kempke, die vrijwel dagelijks een kijkje komen nemen. "De bewoners Hans Kweens (links) en Ben van Broeckhoven verheugen zich al op de opening van het dierenparkje genieten er met volle teugen van. Maar vergeet ook niet de mensen uit het 'dorp' die hier nu veel meer komen wandelen en even stil blijven staan bij de dieren", zegt Kweens, die als vrijwilliger dagelijks minimaal een uurtje in het dierenparkje verblijft. Om de dieren te voederen, water te geven en te verzorgen. Kweens, secretaris van de Venrayse vogel vereniging De Vogelvriend, heeft zijn contacten aangeboord om het dierenparkje aan te kleden met een fraai tuinhuisje en waarin twee geiten, een pony en kippen rondlopen. In de nacht van vorige week woensdag op donderdag sloeg het noodlot echter toe. "Elf kippen zijn doodgeslagen en mee genomen", zegt een nog enigszins aangeslagen Kweens, "Gelukkig zijn de andere dieren met rust gelaten. Maar triest blijft het." De speciale raskippen (onder andere Sabelpoten en Duitse Blauwstaar- ten) hadden een waarde van 250 euro. Kweens heeft inmiddels weer zeven nieuwe kippen op de kop weten te tikken. Maar die blij ven tot aan de opening van het parkje voorlopig in het tuinhuisje. Divisiemanager Ben van Broeck- hoven is maar al te blij met het dierenparkje op St. Anna: "Het is een enorme aanwinst. Het is de bedoeling dat de bewoners, samen met Hans, gaan participe ren bij het beheer van het parkje en de verzorging van de dieren. Bovendien levert het een wezen lijke bijdrage aan het bevorderen van het sociale contact tussen bewoners onderling en tussen bewoners en mensen van buiten het instituut die hier een kijkje komen nemen." Overigens kan het VvGI nog meer vrijwilligers zoals Hans Kweens gebruiken om het de bewoners naar de zin te maken. Om met hen te wandelen, bood schappen te doen, of spelletjes, een kopje koffie te drinken of zomaar even te praten. Vrijwilli gers die hierin interesse hebben of meer willen weten, kunnen bellen met Mieke Michels, tele foon 527527. In de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad bestond het college van B en W alleen uit burgemeester Waals. Omdat de coalitievor ming nog niet is afgerond zat er dinsdag geen nieuw college. De raad was wel voltallig met dertien nieuwe gezichten onder de 25 raadsleden. De vier wethouders uit het oude college zijn momenteel 'demissionair'. Zij blijven in func tie totdat het nieuwe college aan treedt. De CDA-wethouders Jan Driessen en Lei Heidens zaten in cle bankjes tussen de andere raadsleden in. Zij zijn immers op 6 maart herkozen als raadslid. Dat geldt niet voor Jan Houba (WD) en Truus Kemmelings (PvdA). Houba had zich op de laatste plaats van de WD-lijst laten zet ten en werd niet herkozen. Indien zijn partij weer deel uitmaakt van de nieuwe coalitie keert hij waar schijnlijk terug als wethouder. Want in het nieuwe duale stel sel hoeft een wethouder niet meer uit de raadsleden gekozen te worden. Kemmelings nam hele maal niet meer aan de verkiezin gen deel. Zij heeft een punt ach ter haar politieke carrière gezet. Alhoewel ze afgelopen dinsdag nog één keer moest opdraven. Bij het agendapunt over subsidies voor gemeentelijke monumenten. De andere agendapunten deed Jos Waals, geflankeerd door secretaris Piet Lucassen, in zijn eentje af. Er waren dinsdag nog twee pri meurs. De kring van raadstoelen is uitgebreid tot 25. En dat zullen er, in tegenstelling tot voorheen, de gehele periode van vier jaar Krachten worden gebundeld. Samen met een deskundige partner bepaalt u de strategie. ■WTf-Vf-vm* ClipppC Wij kennen het spel, LI VV/V/3 (fe regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEG 51, POSTBUS 60, 5800 AB VENRAY, TEL.: (0478) 5825 56, FAX: (0478) 51 15 66 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN - HORST - MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND - SITTARD VALKENBURG - VENLO - WEERT Limburgs grootste! www. aagroep. nl Eisso Woltjer rondt tweede informatieronde op 10 april af Eisso Woltjer is inmiddels gestart met een tweede infor matieronde die moet leiden tot een nieuwe coalitie in Ven ray. Samenwerking en WD hebben er niet veel trek in. Ike Busser (Samenwerking) laat zelfs weten onder protest deel te nemen. John Oosterbeek (WD) drukt zich wat milder uit. "Dit had voor ons niet gehoeven." Maar omdat een meerderheid van CDA, PvdA en fractie Van de Vorle dat per se wil, zijn de twee partijen overstag gegaan. Samenwerking en WD waren het liefst direct begonnen met de formatie van een coalitie met het CDA. Indien dit geen college ople vert dan zou de PvdA alsnog in beeld komen. Ike Busser wil zo snel mogelijk duidelijkheid schep pen naar de kiezers toe en vindt verspilling van kostbare tijd door middel van een tijdrovende twee de informatieronde ongewenst. "CDA en PvdA volhardden in de eis van een tweede informatieron de. De argumenten van Samen werking en WD konden in dit standpunt geen enkele beweging brengen", laat een teleurgestelde Busser weten. "Dit heeft ertoe geleid dat Samenwerking, als van ouds daartoe gedwongen door de in de huidige bestuurscultuur ingesleten macht van het getal, zich onder protest heeft neerge legd bij het participeren in een tweede informatieronde. En nu met pijn in het hart moet vaststel len dat het nog tot 10 april zal duren aleer er een vervolgstap in de coalitievorming kan worden gezet." John Oosterbeek betreurt even eens het tijdverlies maar tilt er wat minder zwaar aan. "De meer derheid heeft dit zo besloten. De WD is een democratische partij dus we leggen ons daarbij neer. Want we willen onszelf ook niet buitenspel zetten." Eisso Woltjer heeft aan de vijf partijen een vragenlijst overhan digd. Met 21 inhoudelijke vragen over actuele politiek-bestuurlijke thema's. Op dinsdag 2 april moe ten de beantwoordingen bij de informateur binnen zijn. Uit de eerste informatieronde copclu: deerde Woltjer dat er twee alter natieven voor coalitievorming zijn. CDA-Samenwerking-WD of CDA-Samenwerking-PvdA. "Op basis van inhoud en partijpro gramma's ga ik bekijken welke coalitie de meeste kans van slagen heeft. Na 2 april volgen gesprek ken met alle partijen", zegt Wol tjer die veel waarde hecht aan de toekomstvisie die tot uiting komt in de beantwoordifig van de 21 vragen. Deze vallen in vier onder delen uiteen: 1Algemeen: ontwikkelings richting en regiofunctie van Ven ray. 2. Bestuur: bestuursvisie en ver nieuwing, duaal bestel, communi catie en dienstverlening, porte feuilleverdeling, aantal commissies, huisvesting en OOT (organisatie ontwikkelingstra ject). 3. Financiën: dreigend fors financieel tekort in 2006 en grondpolitiek. 4. Beleid: handhaving, leefbaar heid, welzijn, infrastructuur, bestemmingsplannen, volkshuis vesting, landbouw, diftar en mis sie college. "Hier hebben we onze handen vol aan", zegt Oosterbeek. "Want we kunnen er zelf ook nog pun ten aan toe voegen. Dit moeten we allemaal op papier zetten en dan bespreken binnen onze partij. Daar mag best wat tijd voor wor den uitgetrokken. Want iedereen moet de kans krijgen om dit goed te doen." Op woensdag 10 april zal infor mateur Woltjer zijn bevindingen kenbaar maken in een openbare vergadering op het gemeentehuis. "Ik zal aangeven waar de knelpun ten liggen bij de mogelijke coali ties. Dat kan bijvoorbeeld de zetelverdeling zijn. Want mij is verzocht dit ook mee te nemen. Omdat Samenwerking evenveel zetels eist als het CDA. Ik ga onderzoeken hoe het college eruit komt te zien. Vooral om de versnippering, die er nu is, straks tegen te gaan", aldus Woltjer. "Maar de toekomstvisie van de partijen is vooral belangrijk. Dat moet ook als basis dienen en vormt de bouwstenen voor het nieuwe collegeprogramma. En dat mag ditmaal geen draaiboek worden. Het moet een helder pro gramma zijn waarin de drie coali tiepartijen samen keuzes maken voor de toekomst van Venray op hoofdlijnen. Eensgezindheid is belangrijk want anders wordt het college niet daadkrachtig." Woltjer geeft aan dat hij geen formateur is. Op 10 april gaan de partijen in debat over welke coali tie Venray in de komende vier jaar krijgt. "Dat gebeurt op basis van wat ik in kaart heb gebracht. Op die avond zullen de partijen kno pen moeten doorhakken." ook 25 blijven. Mochten raadsle den 'promoveren' tot wethouder dan zal de fractie de opengevallen plek opvullen met de eerste kan didaat die niet gekozen werd. Leo nie Cals zorgde ook voor een pri meur. Zij is de eerste WD-vrouw in de Venrayse gemeenteraad. De partij is sinds 1974 in de raad ver tegenwoordigd. De korpsleiding onder neemt geen verdere stappen tegen Rob Garson en Mart Pijnappels. Beide agenten raakten in opspraak na uitla- Het college van B en W van de gemeente Venray wil een parkeerlocatie maken op het terrein van het voormalige kantoor van aannemingsbe drijf Vissers aan de Julianasin gel 36a. Die locatie biedt ruim te voor de aanleg van 35 parkeerplaatsen, zo heeft de gemeente Venary becijferd. Met de inrichting van het ter rein wordt volgens het college aan de parkeervraag tegemoet gekomen. Het gebouw van Vissers is nog op het terrein, dat eigendom is van de gemeente Venray, aanwe zig. Met de inrichting van het ter rein wordt volgens de gemeente Venray het verval van het kan toorgebouw op het perceel tegen gegaan en wordt ook aan de par keervraag tegemoet gekomen. Het college streeft ernaar het ter rein nog dit jaar in te richten. Een potentiële koper voor het kan toorgebouw is reeds bekend. Uitbreiding van het parkeerare- aal met permanente of tijdelijke voorzieningen is een politieke wens van het college. In de amb telijke studies rondom de parkeer- behoefte van het centrumgebied is geconstateerd dat in hel zuid oosten van Venray een parkeerbe- hoefte is. De gemeente Venray wil op korte termijn met de direct belanghebbenden haar idee voor de inrichting van het terrein aan de Julianasingel bespreken. De direct omwonenden zijn reeds geïnformeerd over het col- legebesluit. Volgens het college moet het mogelijk zijn om de inrichting van het terrein te reali seren zonder dat daarvoor bomen aan de Julianasingel verwijderd moeten worden. PEEL EN MAAS een abonnement waard tingen over Polen en 'kamp volk'. Deze twee bevolkings groepen zouden zich, volgens de agenten, vooral schuldig maken aan de vele inbraken in Ysselsteyn. Garson en Pijnappels deden deze uitspraken op een openbare dorpsraadvergadering in Yssel steyn. Nadat een verslag van dezed bijeenkomst in weekblad Peel en Maas verscheen, werden de beide agenten op het matje geroepen. Districtschef Martin Weiten en chef basiseenheid Hans van den Heuvel namen de kwestie hoog op en stelden een onder zoek in. De uitlatingen zouden stigmatiserend zijn voor deze bevolkingsgroepen en niet berus ten op harde cijfers. Leden van de Ysselsteynse dorpsraad werden eveneens gehoord. Eind vorige week werd het onderzoek afgerond. De beide agenten ontkennen de omstreden uitspraken niet. Maar ze zouden door journalist Henk Willemssen 'uit de context zijn gehaald'. Ook zouden de agenten hun taalge bruik hebben laten leiden door 'de sfeer, emotie en beleving van de vergadering'. "Zij zijn geschrokken van de inhoud van het artikel en geven aan dat het volstrekt niet de bedoeling was om het beeld van het betreffende artikel op te roepen", aldus de reactie van de korpsleiding. Er volgt nog een gesprek met beide agenten en daarmee is de zaak afgedaan. Negen meisjes uit Vierlingsbeek en Mill in de leeftijd van 12 jaar zijn vorige week donderdag door een groepje van drie anderen bedreigd, waarbij de laatsten een mes gebruikten. Drie van de negen meisjes hebben aangifte gedaan. De politie onderzoekt de bedreiging die plaatsvond omst reeks 16.15 uur op de hoek van de Raadhuisstraat en de Hofstraat. De eerste ontmoeting van beide groepen vond plaats bij het porst- kantoor, waar over en weer werd gescholden. De aanleiding van de onrust tussen beide meidengroe pen is niet bekend.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3