"De kinderen leven hier echt samen" Kerkbanken naar Albanië ratis* ubsidiekraan definitief dicht voor Dingus G Geen vertraging bij wegaanleg in Noord-Limburg Vijftien miljoen euro voor bodemsanering Wonderland stopt Voorruit ervange MULTIFLEX LENZEN laad van State verwerpt hoger beroep iubsidie lariakapel rovinciale nilieucontrole tan start peel en maas Jolanda van den Heuvel stagiaire in weeshuis Suriname (2) 'T VENROJS LARVE GRTARKRND Snelheids controle GlasGarage riteresse voor bedevaarten groeit nog steeds CONTACTLENZEN Erfbeplanting in buitengebied unhoek Geld voor podium Snelheids controles la n EN MAAS Donderdag 21 maart 2002 - Pagina 7 pingus-voorzitter Pieter ibers is geenszins uit het eslagen. "Ik had vandaag aag een slagroomtaart aan beden maar ik kan je ihts een droog koekje aan- :n." Ook in hoger beroep de Raad van State is het ngus niet gelukt om nog ibsidie bij de gemeente los te iteren. Het jongerencen- draait al vanaf 1 januari 101 zonder gemeentelijke eun. De hoogste gerechtsinstantie is van mening dat de doorbetaling van negen maanden toereikend is geweest. Over die termijn heeft de gemeente destijds de subsidie aan Dingus nog doorbetaald nadat de stopzetting was afgekondigd. Het noodlijdende jongerencen trum had gehoopt op meer. Want subsidie van 50.000 gulden per jaar zou Dingus wat meer lucht geven in de overlevingsstrijd. Voorzitter Gijsbers verwacht dat de kantonrechter in september een uitspraak doet over het zwaar onderkomen pand en de geplan de verbouwing. Tot die tijd moet Dingus het financieel nog zien uit te zingen terwijl de huur aan de gemeente gewoon doorloopt. "Dat half jaar overleven we wel", beweert Gijsbers die uit 'strategi sche overwegingen' verder geen uitspraken wil doen over de finan ciële positie. Overigens moet de gemeente, wel de proceskosten en het grif fierecht van de beroepszaak beta len. Omdat de manier waarop de subsidie is stopgezet niet juist was. Met de nabetaling en het tijdsverloop is dit weer 'glad gestreken'. Gijsbers: "De gemeen te is autonoom bevoegd om ons wel of geen subsidie te geven. Het is nu wel duidelijk dat de gemeen te helemaal niets meer met deze instelling te doen wil hebben." Dingus is nu uitgeprocedeerd bij de bestuursrechter. Het bestuur van het jongerencentrum richt zich nu helemaal op kanton- |pe Stichting Mariakapel Holt- ontvangt van het Prins Ber- Cultuurfonds Noord-Brabant subsidie van 3500 euro voor aanschaf van een nieuwe lidsinstallatie. De stichting dringend behoefte aan lerialen, die regelmatig bij de :lp activiteiten ingezet moe- iworden, en deed hiervoor in ai een beroep op het Prins Ber- tfd Cultuurfonds. Het fonds eft een maximaal bedrag van 00 euro toegezegd voor de aan- haf van een nieuwe ggeluidsin- allatie. Binnenkort gaat de Provin- Limburg weer samen met politie, de Algemene :ctie Dienst en het Zuive- :hap Limburg - onaange- ïdigde - controles uitvoe- op de naleving van de ieuregels in het buitenge - licd. Dc controles worden in team- trband uitgevoerd en onder- tund met milieuvluchten. De mtroles vinden zowel overdag 's avonds plaats, op weekda- 31 én in de weekends. Precieze bats, datum en tijdstip van de ntroles worden niet bekendge- lakt. De controles zijn gericht op: bodembedreigende activitei- 1 zoals illegale afvalstortingen, erfvuil, de wijze van bemesten Tgelijke; :bruik van bestrijdingsmidde lbij open teelt en in waterloss- |:n; i-het toepassen van houtachtig pnafval in de landbouw; |het toepassen van plantaardig pi in de landbouw: Eclameborden in het buiten- lozingen van bedrijfsafvalwa- het kappen en vellen vpn len en houtopstanden; |de aantasting van landschaps inten; regening Op Maat' (BOM) indwateronttrekkingen. irgelijke controles vinden ijks plaats. De provincie heeft le ervaringen met controles jen kantooruren, iter dit voorjaar starten ook de jtroles op het naleven van de ict. De provincie heeft begin iri circa driehonderd boseige- die in 1998 bomen hebben ipt, erop gewezen dat de Bos- hen verplicht Qm binnen drie na het vellen van de houtop- Iden er nieuwe bomen moe- worden geplant op de perce- iwaar is gekapt. Deze verplichting geldt niet ":en voor wie heeft gekapt, aar ook voor de huidige eige el par van een perceel. Alle eigena- - n moeten vóór 1 mei 2002 aan izc heiplantplicht voldoen. Na deze datum gaat de afdeling Midhaving en Monitoring van de wvincie Limburg hierop contro- 5 uitvoeren. Als een eigenaar niet heeft vol- an aan de herplantverplichting ordt er proces-verbaal opge- aakt. Op een overtreding van de fswet staat maximaal zes maan- ;t gevangenisstraf en een geld- Mevan ten hoogte 4.540 euro. aarnaast kan de politierechter to overtreder dwingen om bin- to een bepaalde termijn te her planten. 'ieuws uit Venray en omgeving leest U in tJ Jolanda van den Heuvel uit Venray verblijft voor een sta geperiode van vijf maanden in Paramaribo (Suriname). De 22-jarige Venrayse, studente Pedagogiek aan de Fontys Hogescholen in Tilburg, loopt daar stage bij de Stichting voor het Kind, een instelling die zich richt op kinderen die sek sueel misbruikt zijn. Tijdens haar stageperiode levert Jolanda bijdragen voor Peel en Maas over haar activiteiten in het weeshuis en haar ervarin gen in Suriname. Deze week deel 2. Jolanda van den Heuvel: "De afgelopen weken heb ik me voor al gericht op de verschillende bevolkingsgroepen in Suriname. Voordat ik naar Suriname ging heb ik me hier al kort mee bezig gehouden ter voorbereiding op mijn stage. Dit omdat ik ook daar in aanraking zou komen met alle bevolkingsgroepen binnen Surina me. Toch realiseer ik me nu dat ik vooral de theoretische kant van het verhaal kende: welke groepen zijn er, hoeveel mensen behoren er tot welke groep en welke geloofsovertuigingen hangen deze mensen aan. Maar ik had er nog geen idee van hoe al die bevolkingsgroepen met elkaar of naast elkaar leven. In de eerste twee weken van mijn stage is het me opgevallen dat de kinderen hier echt samen met elkaar leven. Er is totaal geen sprake van groepsvorming op basis van geloofsovertuiging of achter grond. Dit vind ik heel mooi om te zien als je bedenkt dat elke bevolkingsgroep toch zo zijn eigen gewoontes en rituelen kent. Maar nu is het me wel duidelijk geworden dat dit binnen een groep geen invloed hoeft te heb ben. Bij mij op dc stichting wonen vooral Creolen, Javanen en Hin does. Chinezen maken binnen Suriname ook een deel van de bevolking uit, maar bij mij op de stichting zijn er op dit moment geen Chinezen. Eerlijk gezegd had ik verwacht dat deze verdeling tot veel ruzies zou leiden, maar dat is dus geens zins het geval. De kinderen leven hier samen met elkaar. Dit is voor al zichtbaar tijdens het haren kam men en vlechten. De meeste kin deren hebben hier namelijk van die afrokapsels. Om ervoor te zor gen dat alle kinderen er toch net jes uitzien wordt het haar onge veer twee of drie keer per week netjes gekamd en gevlochten. Omdat het haar heel stug en dik is kost het ontzettend veel tijd. Daarom is hel in mijn ogen zo goed dat de meeste kinderen de vaardigheid van het vlechten beheersen en op die manier bij elkaar kunnen vlechten, zodat dit niet lot de taak van de leidsters behoord. Enerzijds is dit heel fijn omdat er geen tijd voor is omdat er op 22 kinderen één vaste leid ster staat en één stagiaire. En anderzijds is het heel fijn omdat ik me echt geen raad zou weten. En dan is er nog zoiets als pijn. Veel kinderen beginnen vaak mijn haar te vlechten. En dat gaat niet bepaald pijnloos! Toch denk ik dan bij mezelf: niet aanstellen! Deze kinderen voelen dit mini maal twee keer per week. Bij de kinderen is er dan regelmatig een kort moment van paniek: stop, stop, de juffrouw huilt! Ik begin dan te lachen en leg uit dat ik niet echt huil en verdrietig ben maar dat de tranen er wel van in mijn ogen springen. Maar eerlijk is eerlijk: het resul taat dat de kinderen laten zien na een paar uur bij elkaar gevlochten te hebben is heel mooi! Bij mijn haar blijft het jammer genoeg niet zitten, anders zou ik het wel De kerkbanken van de Grote Kerk worden na Pasen in de richting van Albanië vervoerd. Dat vertelt organisator Harrie Fijneman, die erg tevreden is over het verloop van de acties die hij in de regio Venray op touw heeft gezet om voldoen de financiën voor de reis te vergaren. In Albanië worden, in tegenstel ling tot Nederland, nog nieuwe kerken gebouwd, zegt Fijneman. "We hebben ruim 2000 euro mogen ontvangen, van kerken, bedrijven en particulieren. Een mooi bedrag, waarmee we de totale reis moeten bekostigen. Vlak na Pasen gaat de reis begin- Harrie Fijneman is trots op de door Leo Claessens opgeknapte brancard voor Albanië Fijneman hoopt dat er nog wat meer geld binnen gaat komen, om naast onder andere schoenen, dekens, stoelen en kleding ook nog extra babymelkpoeder, meel en suiker te kunnen kopen die hij en zijn medereizigers uit kunnen delen aan de zusters van Moeder Teresa 'in het armste land van Europa'. BRANCARD Verder heeft zeilmakerij Leo Claessens in Venray voor de Ven- raynaar het zeil van een brancard opgeknapt. De brancard wordt natuurlijk ook in de vrachtwagen geladen. De vrijwilligers Toon van Ham uit Venray (chauffeur) en Tiny van Goinga (kapster) zullen Har rie Fijneman op zijn reis naar Albanië vergezellen. "Tiny is bekend van de kapsalon in Beu kenrode. Zij gaat cursussen ver zorgen en de meiden daar leren hoe ze moeten knippen. We gaan met een grote vrachtwagen en een minibus", zegt Fijneman, die al jaren kind aan huis is in Alba nië. Hij zamelt in Nederland spul len in, brengt de materialen weg en verricht in Albanië hand- en spandiensten voor katholieke priesters en kloosterlingen. Met jpjttAP <MMiCCeuJj£ rechter waar naast de verbou wing, ook de huurbetaling en enkele forse schadeclaims uitge vochten worden. Volgens jurist Koos van Eeke ren van de" gemeente Venray bevestigt_de uitspraak van de bestuursrechter het besluit dat het college in 1999 heeft geno men om per 1 januari 2000 de subsidie aan Dingus stop te zet ten. "Voor Venray is het een posi tieve uitspraak." weten! En dan te bedenken dat ze met die priegelvingertjes er in Neder land ongeveer honderd euro voor zouden kunnen krijgen. Hier is het alleen maar een onderdeel van persoonlijke verzorging, net zoiets als tandenpoetsen. Verder heb ik deze weer erva ren hoe snel ik me hier ben gaan hechten aan de kinderen. Twee van hen zijn al een paar maanden uitbehandeld en zouden in princi pe terug naar huis kujnnen. Helaas is hun thuissituatie niet veilig voor ze en zouden ze binnen twee dagen weer bij de stichting teruggebracht worden. De meeste kinderen kunnen terecht bij een oom of een tante, maar zij hebben die mogelijkheid allebei niet. En binnen de stichting geldt de regel: uitbehandeld? Zo snel mogelijk weer terug naar huis. Voor de kin deren die niet naar huis kunnen betekent dit dat er naar een pleeg gezin gezocht wordt. Maar in de praktijk blijkt dat dit alleen moge lijk is bij jonge kinderen. En deze meiden zijn twaalf en dertien jaar. Voor hun bestond er geen andere mogelijkheid dan naar een kinder tehuis gebracht te worden. Ik ben er zelf nog niet geweest maar de omstandigheden schijnen er vre selijk te zijn. Ratten die door de slaapkamers lopen en veel te wei nig eten voor alle kinderen. De meiden wisten allebei dat ze daar naar toe zouden gaan. AJ mochten ze niet precies weten wanneer, omdat ze er dan alles aan Zouden doen om weg te lopen. Zo liep ik dus al een week rond met de weet dat ze op zondag opgehaald zouden worden. Vreselijk was het! Ik mocht in hun afscheids- schrift schrijven en toen moesten ze huilen om de lieve woorden die ik voor ze heb geschreven. Ik moest echt oppassen mezelf er niet door mee te laten slepen. Blij was ik dan ook dat ik die bewuste zondag geen dienst had, want het afscheid schijnt voor alle leidsters en kinderen zwaar te zijn geweest. Ik hoop de volgende keer een vrolijker verhaal vanuit Suriname te kunnen schrijven." financiële hulp van anderen, want zelf bezit Fijneman niet veel. Men sen die de Venraynaar willen hel pen, kunnen dat doen via de post giro 3750990 t.n.v. H. Fijneman, inzake Albanië. Bij een snelheidscontrole op de Noordsingel heeft de politie afge lopen vrijdag 54 automobilisten bekeurd die harder reden dan de toegestane 50 km per uur. In totaal passeerden 426 automobi listen de controle. De hoogste snelheid bedroeg 82 km per uur. AUTORUIT STUK? Wij betalen uw eigen risico!!! 'Vanaf standaard WA-extra verzekering OOSTRUM-VENRAY Stationsweg 183 Tel. 0478-568226 www.glasgarage.nl CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 WIJ HEBBEN RUVWE ^VAR.NG EN HOOS OPGELEIDE CONTACTLENSSPECIAUSTENVI Er is op dit moment geen sprake van dreigende vertra ging bij de aanleg van rijks- en provinciale wegen in Noord en Midden-Limburg. Dat is gebleken tijdens een bestuur- Ujk overleg tussen gemeenten, waterschappen, bedrijfsleven, Rijkswaterstaat, de ministeries van VROM en LNV en de Pro vincie Limburg. Alle plannin gen verlopen volgens schema. Voorzitter van het overlegplat form, de Limburgse verkeersgede- puteerde Mat Vestjens, onder streepte tijdens dit overleg nogmaals het belang van een spoedige aanleg van al deze wegen (de Rijksweg 73-Zuid, de RW 74, de N280-Oost en de Oost tangent Roermond). Dit belang is ook nu weer door alle betrokken partijen unaniem onderschreven. Anders dan voor deze wegen geldt, heeft besluitvorming door het Rijk over de IJzeren Rijn nog niet plaatsgevonden. Ook is niet bekend wanneer deze besluitvor ming wel plaatsvindt. Natuurlijk wordt in de planning van de wegen op projectniveau gekeken naar eventuele mogelijkheden voor de spoorverbinding, maar dat heeft vooralsnog geen gevol gen voor de realisatie van de wegen. Alle wegen zijn vóór 2008 gereed, die garantie heeft Vest jens van alle betrokken organisa ties gekregen. Rijkswaterstaat heeft tijdens dit overleg gemeld dat voor de aanleg van de Rijksweg 74 (gemeente Venlo) begin april een positief advies van de Commissie Milieu Effect Rapportage te verwachten is. Daarna maken de ministers van VROM en V&W het voorkeurstr acé bekend. Dat kan eind april gebeuren. De Provincie Limburg zal naar verwachting het voor keurstracé voor de N280-Oost (Roermond - Duitse grens) begin juni bekendmaken. Gedeputeerde Staten van Limburg willen de komende drie jaren 15 miljoen euro besteden aan bodemsanering. Dat hebben zij vastgelegd in het bodemsanerings-program- ma 2002 en de meerjarenra ming 2003/2004. GS hebben minister Pronk van milieu verzocht om het gevraagde bedrag aan Limburg toe te kennen. De grootste kostenposten die GS nu voorzien zijn de bodemsa neringen voor toekomstige woningbouwlocaties in Maast richt, Venlo, Sittard-Geleen en Roermond, de zogenaamde VINEX-locaties. Voor die sanerin gen trekken GS 3,7 miljoen euro extra uit, bovenop de 4,5 miljoen euro die GS al eerder bij het Rijk hadden gevraagd en gekregen voor de bodemsanering op toe komstige VINEX-woningbouwlo- caties. Voor de afronding van het onderzoek naar de noodzaak van bodemsanerende maatregelen bij de meer dan 45.0 voormalige stort plaatsen in Limburg reserveren GS voor 2002 een miljoen euro. Dat onderzoek moet leiden tot een aanpak per stortplaats. Die aanpak kan variëren van 'geen maatregelen noodzakelijk' tot 'volledige bovenafdichting aan brengen'. De feitelijke uitvoering van dergelijke maatregelen voor zien GS pas vanaf 2005. Afronding van het onderzoek, beoordeling van de grote hoeveelheid onder zoeksresultaten en landelijke afstemming van de vereiste maat regelen vergen nog zeker 2 jaar. Het College van GS is voorzichtig optimistisch voor wat betreft de sanering van het grindgat In de Roes te Maasbracht. Voor die sanering hebben zij 544.500 euro gereserveerd in 2003- Verder wil len GS in de komende jaren een aantal kleinere bodemverontreini gingen saneren, onder meer iri Geleen en Maasbracht/Stevens- weert. In het bodemsaneringspro gramma beschrijven GS ook uitge breid hun bodembeleid. Dat beleid hanteren GS als toetsings kader voor plannen die aan hen ter goedkeuring worden voorge^ legd. Samen met Brabant hebben GS voor de aanpak van de cadmi- umproblematiek in de Kempen een apart programma opgesteld. In de Kempen willen Brabant en Limburg samen de komende drie jaren nog eens ruim 25 miljoen euro investeren in dè aanpak van de bodemverontreiniging. Radio Wonderland stopt met haar uitzendingen op kabelfre quentie 90.4. "Een grote droom valt in duigen", vertelt een teleurgestelde radiomaker Bert Muijsers. "De advertentie inkomsten vielen zwaar tegen. Radio maken kost gewoon han denvol geld. Ja het is jammer dat het zo heeft moeten lopen. Maar het is niet anders, het leven gaat verder." Na een afwezigheid van tien jaar stond Bert Muijsers enkele maan den geleden aan de basis van de comeback va» het commerciële sta tion, Muijsers was het enig overgebleven lid van liet oude team van de voormalige piratenzender uit Veulen. Samen met Gerrit Baten, die opstapte bij Omroep Venray en terugkeerde bij Wonderland, trok Veu lenaar Bert Muijsers gedurende enkeie maanden de kar. Het duo wilde van Radio Wonderland weer net zo n popigair station maken als dat het eind jaren tachtig was. De zender draaide tot nu toe alleen non-stop-muziek, maar wilde eigenlijk zo snel mogelijk met eigen programma's beginnen. "Maar helaas vallen onze plannen in dui gen. Een erg grote teleurstelling", aldus Muijsers. door 'Het Limburgse Erf; een samenwerkingsverband van de Limburgse Land- en tuinbouw- bond (LLTB), de Dienst Landelijk Gebied (DLG) en de stichting Instandhouding Kleine Land schapselementen in Limburg (IKL). De campagne is een door slaand succes. In de afgelopen vijf jaar gingen al 1300 eigenaren van erven over tot de aanleg of het herstel van hun erfbeplanting. Bewoners in het buitengebied ie een dergelijke beplanting wil len aanleggen kunenn contact opnemen met 'Het Limburgse Erf, p.a. LLTB-advies te Roer mond, tel. 0475-381777 tussen 08.30 en 1,3.30 uur. rK-Pg Hoveniers^» ..oven.." voor de complete voorjaarsbeurt van uw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 In de komende maanden kun nen bewoners in de Limburgse buitengebieden tegen geringe kosten weer in aanmerking komen voor een karakteristieke, eigentijdse erfbeplanting. Het gaat om een uiterst aantrekkelijke regeling: op basis van een door een landschapsarchitect opge steld beplantingsplan ontvangt de eigenaar kosteloos alle bomen en struiken. Naast de aanplant en het onderhoud wordt van de deelne mer een bijdrage in de voorberei- dingskosten van 200 euro gevraagd. De actie van de aanleg en het herstel van erfbeplantingen wordt voor de vijfde maal georganiseerd Het Juliana Welzijn Fonds heeft 3000 euro toegekend aan de stich ting Jeugd Ontspannings Clubs Vierlingsbeek-Groeningen in Vier- Iingsbeek. De bijdrage is bestemd voor de bouw van een nieuw podium. In 2001 verstrekte het fonds meer dan 17Ó0 bijdragen voor ruim 15 miljoen euro. Bij een snelheidscontrole op de Stationsweg heeft de politie die zelfde morgen 46 automobilisten bekeurd die harder reden dan de toegestane 50 km per uur. In totaal passeerden 383 automobi listen de controle. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 73 km per uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7