tfscheid van een >ewogen raadsperiode Jessica Durlacher gast Literair Café Schilderijen en beelden bij M'Art Mission Art and Music GERRITS I COACHING €009 aanwezig in zijn werk. Zijn schil derijen, zo sferisch en zonder nadrukkelijk vorm, getuigen van een mythisch en persoonlijk reli gieus besef. Een kunst die in al zijn verstilling een baken is van rust en eenvoud in een schreeu wend druk tijdperk. De levens weg die deze kunstenaar aflegt is internationaal. Na zijn opleiding als kunstfotograaf in Oostenrijk werkte hij in New York, Bulgarije, Gran Canaria en Berlijn. Thans heeft liij zijn standplaat gevonden in België om hier verder zijn kunst te beoefenen. Het werk van Evelien Melis, onlangs afgestudeerd aan de Academie voor kunst en beelden de vormgeving in Den Bosch, is DR. POELSSTRAAT 14, 5802 AX VENRAY Ik ben gespecialiseerd in persoonlijke begeleiding als het gaat om o.a. - het overwinnen van uw angsten - omgaan met stress of burn-out - beter te functioneren binnen relaties, zowel privé als zakelijk Na het volgen van een aantal sessies bent u in staat vanuit zelfvertrouwen uzelf te presenteren in iedere gewenste situatie. Neem voor meer informatie contact met mij op: 0478-588083 Tel: Q478-571 481 Honderddrieëntwintigste jaargang - week 12 - donderdag 21 maart 2002 EN MAAS belevenissen in het café. Tweede paasdag verhaalt Hannie van de Borst over de persoonlijke beleve nissen hier en ver weg. Pianist Joep van Leeuwen is opgegroeid in een 'theatrale en muzikale' omgeving, kreeg zijn eerste lessen van ome. Theo. pianodocent. Zijn improvisatie vermogen, behoeft om zelf te doen, werden in de loop der jaren geprikkeld door veel factoren. Lekker speule is het motto van Joep. Eerste paasdag is Jeffrey van Heuven van Staereling te gast. Hij is vooral bekend als zanger/gita rist van de band Paganini. De muziek en teksten van deze sin ger/songwriter zijn tijdloos en vol van emotie. Door het akoestisch uit te voeren, komt zijn bezieling nog meer tot uitdrukking. Hij brengt voor deze gelegenheid een collega gitarist mee. Aanvang van dit optreden is 17.00 uur. Tweede paasdag speelt de band Luna. Zes muzikanten uit Venray met uiteenlopende muzikale ach tergronden die zoeken naar nieu we uitdagingen in de muziek. Invloeden uit. de jazz, folk, blues, folk etc. zijn hoorbaar op hun nieuwe cd No Grip, Voor meer info: www.deevenaar.nl Aanvang van dit optreden is 17.00 uur. Jenniskens installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Graszoden-Rweekbedrijf DIRECT GAZON Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd, Tel, 0478-54 50 28 Rouwkullenweg 11Ysselsteyn www.dlrectgazon.nl Jacqueline Hanssen en Sjef Cox openen expositie Icrtien raadsleden namen de dertiende maart cheid. De allerlaatste raads- jadering was een treffende uiting van een bewogen ■jode. Iedereen nam cheid op zijn eigen manier, ie vertrekkers zwegen, ms van Hooft organiseerde iquiz, anderen waren kort lang (Kersten en Michiels) 1 het woord. De afscheids- ofld had een merkwaardige ling. De spanning was voel- ar in de bomvolle raadzaal, antinde periode 1998-2002 er veel, heel veel gebeurd, twas niet alleen politiek i hectische tijd. Het ging ilverder, er voltrokken zich rsoonlijke drama's. lei afscheid van de raadsleden eg daardoor een bijzondere ng. Het draaiboek van een htig praatje, een lach, een emetje en een handdruk ging dekast. Zelfs het gebruikelijke to na ieder afscheidspraatje ei achterwege. Alleen Bert rsten kreeg de handen op aar. Burgemeester Waals'gooi- ajn toespraak van twee kantjes de prullenbak. Hij hield een raproviseerde speech over de [tien vertrekkers. Toen hij het crjan Reintjes had werd het me veel. Zoals bekend neemt intjes noodgedwongen cheid vanwege zijn ernstige kte. "Ik weet hoe moeilijk het oinkanker te hebben. Hoe het It voor het gezin en de fami- Toen stokte de woorden- oom van Waals. Overmand ir tranen en emoties bleef het poosje doodstil. Je kon een ld horen vallen. Op de tribune id Annie Reintjes getroost irhaar buurvrouw Lies van rel. Haperend vervolgde de gemeester zijn betoog. 'en half uurtje eerder was het [een jolige boel toen Frans van zijn quizje presenteerde. YVD'er had een aantal citaten de afgelopen vier jaar verza- Id. De raadsleden moesten en door wie en wanneer het s gezegd en waarpver het ging. i bezorgde de avond een surd contrast. Want eigenlijk stc het spelletje van Van Hooft aal niet in het 'programma'. It voor hem was Jan Reintjes Maar liefst dertien Venraynaren namen vorige week woensdag avond afscheid van de gemeenteraad. aan het woord. Het raadslid uit Leunen wilde per se de laatste vergadering meemaken. "Het leven kan soms een andere loop nemen", begon Reintjes. "Zeven februari was een donkere dag. Voor mij en mijn familie..." Op die dag kreeg hij te horen dan hij ongeneeslijk ziek was. De ziekte en de behandelingen waren de Leunenaar aan te zien. En zo had iedereen zijn eigen verhaal en rekende ieder op een persoonlijke manier met z'n periode in de raad af. Zo kwam Ed Cadirci als eerste aan het woord. Vier jaar lang had de CDA er gezwegen in de raad. In de aller laatste vergadering zei hij toch nog een paar zinnen. Frans Franken refereerde eraan dat hij acht jaar geleden onverwacht in de raad kwam omdat het Ysselsteynse raadslid Wim Willems vlak voor de verkiezin gen verongelukte. Oud-wethouder Frans Janssen (CDA) koos ervoor om helemaal niets te zeggen. Dat deden ook WD-wethouder Jan Houba, .die misschien nog terugkeert op zijn post, en Mia van het Reve (D66). Bert Kersten (PvdA) was na ruim een jaar afwezigheid voor de allerlaatste keer present in de politieke arena. Waarin hij ruim twintig jaar vertoefde. Hij is ook het langst zittende raadslid. Kersten gaf aan gespannen te zijn. "Napoleon had zijn Waterloo en ik had Merselo..." Zijn speech maakte indruk evenals de finale afrekening van Wiel Michiels (CDA). Elders op deze pagina meer over beide politieke memoi res. Op de afscheidsavond was iedereen van de partij. Ook inte rim-wethouder Truus Kem- melings (PvdA) die de raadsverga dering van twee weken eerder vanwege ziekte liet schieten. "Een gedenkwaardige avond", sprak zij. "Het is de hoogste tijd om de fakkel over te dragen. Vooral de laatste negen maanden waren ver moeiend. Toch neem ik met wee moed afscheid." Kemmelings zit vanaf 1986 in de raad en verving' vanaf mei 2001 de zieke wethou der Kersten. Wiske Koster (CDA), Henri van de Ven (CDA) en Hans Teunissen (D66) hielden hun afscheids- woordje kort. Jos Waals kwam als allerlaatste aan het woord. Zijn toespraak die begon met de zin: "Het zal nooit meer zijn zoals het was" bleef onuitgesproken. Bij iedere ver trekker stond hij persoonlijk stil. Enkele passages. Over Van Hooft: "Je hebt de neiging het beste jongetje van de klas te zijn. Maar als het persoon lijk of te moeilijk wordt dan zet jezelf graag buitenspel. Vandaar die vragen die anderen maar moesten beantwoorden terwijl jezelf veilig buiten schot bleef." Hij noemde de WD'er een kun dig raadslid 'die goed hoofdzaken van details wist te scheiden'. Over Teunissen: "D66 was con structief. De partij zou goed func tioneren in het duale stelstel. Ik denk dat het afscheid van Hans tij delijk is. We zien je hier nog ooit terug." Waals wist dat Mia van het Reve de politiek niet leuk vindt en de raad na vier jaar teleurgesteld de rug toekeert. Over Kemmelings: "Ik heb waardering voor iemand van 62 jaar die nog de taak van wethou der op zich neemt. Maar je had moeite met de dagelijkse gang van zaken. Dat was je aan te zien." Houba vergeleek hij met LIeintje Davids. "Je bent al een keer eerder weggegaan. Een anti politicus die moeite heeft met het politieke bedrijf. Je was kort door de bocht: 'dit is het beste, waar praten we dan nog over'". De bekende Nederlandse schrijfster Jessica Durlacher is zondag 24 maart te gast bij het Literair Café Venray-Regio iil het Theehuis van het Odapark in Venray. De Amsterdamse Durlacher zal voordragen uit eigen werk en wordt geïnter viewd door Victor Elfring, leraar Nederlands aan het Dendroncollege in Horst. Muzikaal wordt deze sfeervol le schrijversochtend opgeluis terd door het strijkkwartet Adagio. De bijeenkomst begint om 11.30 uur en is voor ieder een toegankelijk. De in 1961 in Amsterdam gebo ren Jessica Durlacher is een veel zijdige vrouw. Deze columniste, literair criticus, journaliste en pro grammamaakster bij de VPRO- televisie is een van de beste ver kochte Nederlandse schrijfsters van deze tijd. In NRC-Handelsblad werd begin dit jaar beschreven dat zij woont in een prachtig slin gerend laantje waar meer literaire begaafde grootheden hun leven doorbrachten. Jessica Durlacher woont er met haar man, de schrij ver/producent Leon de Winter, en twee kinderen Moos (1995) en Solomonica (1997). In haar huis huurde. Henriette Roland Holst nog enige tijd een kamer. Schrijven doet ze echter niet in haar huis maar in het tuinhuis, in alle rust. De ambiance van het Theehuis in het Venrayse Odapark past uitstekend bij de sfeer waarin haar boeken tot stand zijn gekomen. Jessica Durlacher heeft het idee dat ze zelf niet een supermooi- schrijver is, maar wel wil ze pre cies weten waarom mensen bepaalde dingen doen en dat wil ze dan ook heel precies uitleggen. "Als ik een spannend boek schrijf moet de spanning uit de psycho logie komen." Analyseren doet ze in haar boeken volop. Ze houdt van precieze psychologische ana lyses, "Dat vind ik misschien ook wel het mooiste van literatuur - dat en hoe mensen gevolgd wor den in al hun complexiteit en merkwaardigheid." Ze heeft het analyseren niet van vreemden. Bij Op eerste paasdag, zondag 31 maart, wordt in de voorma lige speelgoedmakerij M'Art aan Langstraat 32 in Venray een bijzondere expositie geo pend. Jacqueline Hanssen (zeefdrukken en collages) en Sjef Cox (beelden van steen) tonen hier in de maand april hun kunstwerken. Tijdens deze expositie is ook het drieluik Vice Versa te zien dat rond de jaarwisseling in Maastricht door veel kunstliefheb bers bewonderd werd. Jacqueline Hanssen werkte in dit project samen met twee bevriende kun stenaars Inge Nabben uit Venray en Henk Jacobs uit Horst. Het drieluik is samengesteld uit kunst per post.'De weerslag van jaren lange creatieve en intieme corre spondentie tussen het drietal. Vice Versa bestaat uit briefjes en kaarten met tekeningen en schil derijtjes voorzien van tekst. Deze vorm van communicatie is een stil protest tegen de vluchtige en onpersoonlijke manier waarop mensen in deze tijd van technolo gische hoogstaand met elkaar communiceren. Jacqueline Hanssen woont in Maashees en is geboren in Horst. Zij studeerde in 1990 af aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Maastricht en heeft sindsdien op verschillende plaat sten in Europa met succes geëx poseerd. De mens in zijn sociale omgeving staat centraal in haar werk. Onrecht, uitgedrukt in con trasten tussen arm en rijk, macht en onmacht, goed en kwaad, fas cineert haar. Zij stelt deze thema's op een voor haar kenmerkende en betrokken wijze aan de Órde. In een contrastrijke beeldtaal als zeggingskracht en expressiviteit. Haar werk bestaat grotendeels uit tekeningen, collages en gra fiek, Ze heeft een voorkeur voor de zeefdruk. Waarbij ze haar teke- Pasen staat in café de renaar in Venray in het ken van de kunst en creativi- eit. Diverse uitingsvormen iervan ontmoeten elkaar fte dagen. Enige tijd geleden iten Peter Arts (fotograaf) en in Fleurkens (café de venaar) te brainstormen ver kunst in het café. Het !ee ontstond om een café fi'i" op te zetten. Kunst, tuziek, poëzie etc. zouden in ruimte gepresenteerd roeten worden. Het eerste odium is de Evenaar in enray waarna diverse andere talies in den lande aange- aan worden. Eerste en twee- t paasdag zullen diverse kun- lenaars werk tentoonstellen, lichters en muzikanten zijn nwezig en bloenisierkunst !aakt de sfeer kompleet. Pder Arts is fotograaf. Zijn wk kenmerkt zich in de obser ve van de mens binnen zijn ^omgeving. Dan weer is de Ens in zijn fotografie een object, 3n weer is de omgeving creëerd als tekens van het men- 'i|k ego. Peter heeft zijn oplei- gevolgd aan de Academie to schone kunsten in Mol tlgië). Adalbert Gans is afkomstig uit °stenrijk. De verwondering Of het leven 'zelf en het visuali- fen van een oneindige zoek- óht naar zichzelf, is zichtbaar negatief kwijt?! maak nu (10/151 foto van foto ijlLiF" - SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY Tel. 0478-512567 Ook APS in 1 uur geworteld vanuit de traditie van de (klassieke) beeldhouwkunst. Zij gebruikt lichaamsdelen, nooit het hele lichaam, waardoor het fysieke moment van het werk een sterke lading krijgt. Een scherpe observatie van mensen in het dagelijks leven ligt hieraan ten grondslag. De tastzin van de mens wordt blootgelegd, de gebeurte nissen ontleed en alleen het essentiële wordt verbeeld. Eerste paasdag staat Myce Surminsky in de schijnwerpers. Deze kroegdichter uit Venray maakt gedichten van vreemde ontmoetingen, observaties en haar ouders thuis, aan de keuken tafel, werd de wereld al nader bekeken. AI begreep ze daar toen nog niet veel van. Jessica Durlacher is de dochter van de in 1996 overleden joodse schrijver Gerard Durlacher. Hij werd bekend met zijn boeken Strepen aan de hemel en Drenkeling. In deze boeken beschreef Durlacher zijn ervarin gen als jongetje in kamp Birkenau. Twee jaar voor het overlijden van haar vader vroeg Jessica een aantal schrijvende joodse tweede generatiegenoten een bijdrage te schrijven over de erfenis van de l- Tweede Wereldoorlog. Deze bijdragen zijn gebundeld in De olifant en het joodse probleem. Andere verha lenbundels die zij samenstelde zijn onder meer 25 onder 35, Max 36, Op de man af, Vaders, verha len van hun dochters en Mijn ningen, in combinatie met voor gedrukte voorstellingen, zodanig en zo vaak manipuleert dat er een collageachtig geheel ontstaat. Naast exposities voerde Jacqueline Hanssen een scala aan grafische en schilderopdrachten uit voor diverse opdrachtgevers. Kortom een kunstenaar wiens werk het zien alleszins de moeite waard is. Sjef Cox is geboren in Merselo en woont nu in het Brabantse Heéze. Hij toont een aantal van zijn stenen beelden, van figuratief tot abstract. De kunstenaar werkt graag in hardere steensoorten als arduin en marmer. Hij tracht met enkele eenvoudige lijnen en ver schillende afwerkingstechnieken de essentie van zijn boodschap te verbeelden. De waarneembare werkelijkheid is in zijn beelden veelal zover geabstraheerd dat een lijnenspel overblijft. Daarbij moeten vorm en tekening in de steen elkaar versterken. Sjef laat zich inspireren door de dingen des levens die om hem heen gebeuren. Gebeurtenissen die pijn doen of blijdschap ver oorzaken zoals afscheid, geboor te, dans en muziek. Sommige beelden drukken bewondering uit voor de schoonheid van de natuur en cultuur. Cox' beelden zijn een spiegel van zijn ziel, voer voor psychologen. Hij is sinds 1997 actief met beeldhouwen bezig en heeft sindsdien in Nederland en België geëxposeerd. Hij is een autodi dact die met lessen van gerenom meerde beeldhouwers en noeste arbeid dit niveau van werken heeft bereikt. Jacqueline Hanssen en Sjef Cox zijn twee kunstenaars die heel verschillend zijn. Maar zij vullen elkaar perfect aan met hun kwali tatief hoogwaardig werk. De tentoonstelling wordt op Paaszondag 31 maart van 15.00 tot 18.00 uur voor het publiek opengesteld. Op Paasmaandag 1 april, alle zonda gen in april en op de slotdag dinsdag 30 april is de expositie te zien van 14.00 tot 17.00 uur. Op alle vrijdagen in april is de ope ningstijd van 19.00 tot 21.00 uur. De toegang is gratis en bezichtiging op afspraak is ook mogelijk in de voormalige speelgoedmake rij M'Art aan Langstraat 32 in Venray, telefoon 0478-587874. Kind. Ze geniet ook bekendheid als vertaalster van de beroemde stripboeken Maus I en Maus II van Art.Sp(egelman, stripverhalen over de oorlogsverhalen van diens vader. In Los Angeles, waar ze een tijd je woonde vanwege het filmwerk van haar man, schreef ze haar eer ste, deels autobiografische roman. Het geweten. Ze won er de debu tantenprijs mee van de Stichting Perspektief. Korte tijd later lan ceerde ze het boek De dochter. Ook in dit boek spelen kinderen van jóödse oorlogsslachtoffers de hoofdrollen. Beide boeken wer den wisselend besproken door de recensenten maar wel uitstekend verkocht. Het idee voor haar vol gend boek zit al in haar hoofd, schreef Margot Dijkgraaf in NRC- Handelsblad. Misschien licht Jessica Durlacher in het Theehuis wel een tipje van de sluier op.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 15