Rotary Venray schenkt bedden aan ziekenhuis Roemenië Harold K LENSSEN *>s Rennen voor een nieuwe school G Nieuw in Venray: Bowen therapie DVD-R station primeur voor Sinvid Lindeconcert Oirlo Digitale camera voor familie Claessens Muzikaal Totaal Experiment landgoed Leunen Vrijwil ligers- centrale Synthese unhoek Filia Mosae vaart zomer tegemoet Niets! (0478) 539020 Stayerhofweg 2b Tienraynaar aangehouden peel en maas Donderdag 14 maart 2002 - Pagina 7 In november vorig jaar werd bekendgemaakt, dat de Rotary Club Venray ruim 100 oude H ziekenhuisbedden zou krij- 1?il gen. In totaal 330 bedden waren door het St. Maartens Gasthuis in Venlo, onderdeel van Ziekenhuizen Noord-Lim burg, ter beschikking gesteld aan drie goede doelen. Elk van hen kreeg uiteindelijk een derde deel. Inmiddels zijn de bedden van de Rotary Club Ven ray op de plaats van bestemming: hét ziekenhuis van Codlea, Roe menië. Een hele operatie, maar eentje die ten volle gewaardeerd wordt. Aanvankelijk leek het tamelijk ieenvoudig, ruim honderd bedden vervoeren naar Roemenië. Maar jdat bleek toch net iets anders te jn. Paul Satijn, directeur van Tasko BV in Venray, stelde zijn bedrijf ter beschikking in de operationele fase van het project: "Het zijn natuurlijk geen gewone bedden, jus we konden ze niet allemaal in één oplegger kwijt. We konden ze maar drie hoog stapelen. We moesten echter snel werken, want de bedden moesten voor de kerstdagen weg bij Schell Indus tries in Belfeld, waar ze tijdelijk waren opgeslagen." Met drie opleggers werden de bedden opgehaald en tijdelijk bij Tasko opgeslagen. Vervolgens werden, na veel vijven en zessen, transporteurs gevonden voor de rit naar Codlea. "Het is doorgaans tamelijk lastig om in landen als Roemenië dit soort schenkingen in te voeren. Door alle bureaucra tie en importbepalingen zou zo'n lading al gauw veel te duur zijn." HULP Bij het geregel kreeg Satijn veel hulp van Jan Driessen (Speciaal- werk Venray), die als voorzitter van de commissie International' Service van de Rotary Club Ven ray het een en ander coördineer de. Paul: "Door de contacten van Speciaalwerk Venray (dat in de buurt van Codlea een fabriek heeft - red.) hebben we uiteinde lijk Roemeense vervoerders gevonden met de vereiste papie ren en is de lading via een gunsti ge route Roemenië binnenge bracht." De Rotary Club Venray zet zich elk jaar in voor diverse goede doe len, waarmee ze doorgaans zelden de publiciteit zoeken. Voorzitter Ad Kuipers: "Het gaat ons niet zozeer om de publi citeit, maar om concrete hulp aan bepaalde projecten in landen waar ze het minder goed hebben dan wij in Nederland." Het pro ject om bedden naar het zieken huis in Codlea te sturen is een groter project dan gebruikelijk. Waarom juist dit project? "Begin jaren negentig hebben we een zeilde soort actie gehouden voor een ziekenhuis in Polen, waarbij we niet alleen materiële steun ver leenden (afgeschreven zieken huisbedden van het St. Elisabeth- ziekenhuis), maar ook kennisoverdracht verzorgden door uitwisselingen van medisch personeel. Het bleek dat door een relatief kleine actie van onze kant het enthousiasme van de mensen daar gestimuleerd werd en dat is een goede zaak." Het succes van het Poolse pro ject leidde uiteindelijk tot een soortgelijke actie in Roemenië. "Via Jan Driessen van Speciaal werk Venray hoorden we van de penibele situatie van het zieken huis in Codlea. Je weet niet of hun situatie representatief is voor heel Roemenië, maar in Codlea hebben ze niet meer dan de meest basale zorg. Met honderd bedden zijn zij een heel eind geholpen, ondanks dat ze hier al afgeschreven zijn. In Codlea kun nen ze zeker nog tien jaar vooruit met de bedden." SAMENWERKING Ook het project Roemenië krijgt wellicht nog een vervolg, net zoals dat in Pole» het geval was. Bram Niessink, gynaecoloog bij Ziekenhuizen Noord-Limburg, was destijds ook betrokken bij het project in Polen. "We bekijken momenteel of we op eenzelfde manier het Roemeense ziekenhuis kunnen helpen. Aanvankelijk zal dat zijn in de vorm van het zen den van kleinere goederen zoals bijvoorbeeld röntgenapparatuur. Daar zijn ze al een heel stuk mee geholpen. Maar op den duur is het wellicht mogelijk om, net als met het ziekenhuis in Polen, uit wisselingen op te zetten tussen medisch personeel van Codlea en Ziekenhuizen Noord-Limburg." Na het project in Polen zijn medici en verpleegkundigen van uit Polen naar Nederland geko men om eens te zien, hoe het er hier aan toe gaat. "Van onze kant zijn verpleegkundigen een tijdje daar geweest om hen op het een en ander te wijzen. Iets soortge lijks willen we in Codlea ook doen, want de situatie daar is erbarmelijker dan destijds in Polen. Eerst zullen we met een delegatie daarheen moeten gaan om te kijken wat we kunnen doen. Ze willen het graag, dus daar ligt het niet aan. De gezond heidszorg in Roemenië heeft geen prioriteit, dus is dit project een eerste gelegenheid om een vuur tje te maken, om de mensen te enthousiasmeren. De eerste stap pen zijn al gezet: in het zieken huis van Codlea zijn nu twee kamers ingericht als model zie kenhuiskamer, met geld van Wiel Janssen (ook lid van Rotary Ven ray) in samenwerking met de Rotary Club Venray." jmJh wteYeis 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 Doe mee met Venray Op 28 juni 2002 zal de zesde versie van Venray Muzikaal Totaal weer losbarsten in het centrum van Venray. Venray Muzikaal Totaal is ëen jaarlijks terugkerend muziekfes tijn, vóór en dóór muzikanten uit Venray en omgeving. Het speelt zich af op diverse pleinen in het centrum en is in de loop der jaren uitgegroeid tot een supergezellig gebeuren wat je zeker mee moet maken! Tijdens VMT zijn de winkels in het centrum op vrijdagavond geo pend tot 23.00 uur voor het zoge naamde Midnight Shoppen. De organisatie overweegt om hel festijn dit jaar over twee dagen (vrijdag en zaterdag) te spreiden, zodat méér muzikanten de gelegenheid krijgen om deel te nemen. Alle verenigingen zangers, gezelschappen, solisten en band jes die bij de organisatie bekend zijn, hebben inmiddels een uitno diging tot inschrijven ontvangen. Mocht u graag een inschrijfformu lier willen ontvangen, neem dan contakt-op met het VW kantoor in Venray, tel nr 0478-510505 de inschrijfdatum sluit op 30 maart a.s. De organisatie zal uit de inge schrevenen een keuze maken waarbij diversiteit voorop staat. Met de aanwijzing door Gede puteerde Staten van Limburg van tien experimenten voor de aanleg van nieuwe landgoederen, krijgt Limburg er op termijn wellicht 225 ha groen bij. De nu uit te wer ken experimenten leveren 'groe ne' ruimte op in ruil voor enige 'verstening', vandaar dat het experiment de naam Rood voor Groen heeft gekregen. Rood voor Groen is het toestaan van het bou wen van landhuizen, woningen c.d. in het buitengebied op voor waarde dat er een forse hoeveel heid nieuw groen met een publie ke en openbare functie bij aangelegd wordt. In die opzet wordt nieuw groen gefinancierd uit (nieuwe) bebouwing. De groe ne component hoeft niet alleen ntaar te bestaan uit bos, maar nioet wel afgestemd zijn op de kenmerkende aspecten van het landschap ter plaatse.Voor bestaande waardevolle landschap pen kan een nieuw landgoed een versterking van dat misschien wel bedreigde landschap betekenen. Ook kunnen verloren gegane waarden hersteld worden. Wan neer een gebied geen enkele rela tie heeft met een historisch land- schap kan het landgoed ook natuur- en landschapswaarden realiseren door een geheel nieu we visie op het landschap. Het belangrijkste doel is dat de kwali teit van natuur en landschap ver groot wordt en daarmee de bele vingswaarde. Een van 'dé tien gebieden die deel uitmaken van het experiment is landgoed Leu nen. De leerlingen en het team van basisschool De Keg gaan binnen kort verhuizen naar een nieuw (gerenoveerd) gebouw bij Coninxhof. De school heeft vol doende geld om de grote verbou wing te kunnen bekostigen, maar De leerlingen van basisschool De Keg renden vrijdag hun longen uit hun lijf voor een nieuwe school er is niet voldoende om ook de inrichting te kunnen betalen. Om geld in het laatje van de school te brengen, renden de kin deren van De Keg vrijdagmiddag in een stralend zonnetje zoveel mogelijk rondjes om de nieuwe school. De kinderen liepen hun longen uit een lijf en kregen van diverse sponsoren een vast bedrag per afgelegd rondje van 400 meter betaald. De exacte opbrengst van de sponsorloop is nog niet bekend. Henriëtte Wismans-Janssen runt in Venray een praktijk natuurgeneeswijze. Sinds kort wordt hier ook de Bowen-téch- niek toegepast. "Het is een, in Nederland, onbekende techniek met ongekende mogelijkheden. Er wordt ëen zachte, rollende beweging gemaakt, op bepaalde specifieke plaatsen op het lichaam. Daarmee worden spie ren, weke delen en energie in het lichaam geprikkeld. Het ■zelfherstel- lend vermogen van het lichaam wordt zo in werking gesteld. Hoe sim pel het ook klinkt, het effect is er niet minder om: Bowen blijkt genezing te bevorderen, pijn te verminderen en meer energie te geven", aldus Henriëtte Wismans. "Bowen-techniek kan zowel acute als chronische aandoeningen behandelen, bij alle klachten waarbij spieren ofgewriehten betrokken zijn, te denken valt aan rug- en nekpijn, sportblessures, RSI, 'frozen shoulder' en knieproblemen. Maar ook aandoeningen als hooikoorts, chronische vermoeidheid, hoofdpijn, nierproblemen, bedplassen en buikkrampjes bij baby's kunnen behandeld worden. Bowen geeft niet alleen ontspanning op fysiek gebied, maar ook emotioneel en mentaal. Hierdoor krijgen mensen het gevoel weer lek ker in hun vel te zitten. De techniek komt uit Australië en is ontwik keld door Thomas Bowen. Daar heeft de Bowen-techniek al lange tijd grote bekendheid." Een andere vorm van natuurgeneeswijze die Henriëtte Wismans toe past in de praktijk is kinesiologie. Dit is een energie- en spierverster- keride methode die tot doel heeft het tichaam in balans tc brengen en te houden. "Door lichte druk op de spier uit te oefenen kan een onba lans in de spier- en energieblokkering worden opgespoord en met sim pele technieken worden gecorrigeerd. De samenhang tussen de struc tuur, de chemie en de psyche in de mens speelt hierbij een grote rol." Verder is zij gespecialiseerd in massage, voetreflex en reiki. Voor informatie, Henriëtte Wismans-Janssen, Vliezen weg 1tel: 516517, liefst tussen 8.30 en 9.00 uur. E-mail: wismans.m@wxs.nl. Het Venrayse videobedrijf Sin vid Video heeft als eerste Lim burgs videoproductie bedrijf een professioneel DVD-R station in huis. De vele mogelijkheden van en de makkelijk hanteerbare DVD-schijf maken een revolutio naire opmars mede vanwege de perfecte digitale kwaliteit. Het Venrayse bedrijf, dat al zo'n twin tig jaar video-producties maakt, speelt met de installatie van het professionele DVD-R station in op de wensen vanuit het bedrijfsle ven. "De DVD-ontwikkeling is nog vrij jong, maar wij willen voorop lopen in deze digitale wereld", zegt Rudy van Sinten van Sinvid Video Venray. Volgens het Venrayse bedrijf zullen voortaan sales-managers van bedrijven gewapend met lap top met een DVD speler en DVD- R schijf de hele wereld kunnen afreizen en beursen bezoeken en in zeer korte tijd via de laptop bedrijfsdocumentaires laten zien. Geen problemen meer met aan sluitingen op verschillende syste men omdat de laptop over de hele wereld te gebruiken is. De DVD-R schijf ziet er niet anders uit dan de bekende Cd- schijf met dien verstande dat daar op ongeveer zes keer zoveel infor matie aan beeld en geluid op kan dan op een gewone CD, met een perfecte kwaliteit. "Twee vliegen in één klap: meer beeld en geluid en een ongekende kwaliteit. En het heeft ook nog vele interactie ve mogelijkheden", legt Rudy van Sinten uit. Zo kan op een dVd-R schijf een bedrijfsdocumentatie staan met maar liefst acht talen, maximaal 32 ondertitels etc. Door een bepaalde knop/button te acti veren wordt de gewenste taal gesproken. Een druk op de knop en ook het gewenste deel van een presentatie verschijnt op het scherm. Het interactieve van dit systeem opent enorm veel moge lijkheden en het is voor de gebrui ker een fluitje van een cent om het systeem te bedienen", is de ervaring van Van Sinten. Het Ven rayse bedrijf beschikt sinds kort dus over een eigen professioneel DVD-R station. Bedrijven en parti culieren die al een videofilm heb ben kunnen deze laten overzetten op een DVD-R. Daarnaast kan het bedrijf nieuwe (bedrijfs)films pro duceren en op DVD-R zetten eventueel met interactieve trucjes die wenselijk zijn en tenslotte kan het Venrayse bedrijf de DVD-R schijven dupliceren. Dit kan één voor één als DVD-R of met grote aantallen geperst als DVD, zelfs met twee kanten. Meer informatie: Sinvid Video Venray, Pr. Marijkestraat 19, 5802 BV Venray (tel: 0478-581161 fax: 0478-513162) of e-mailen: sin- vid@hetnet.nl Voor Stichting Peuterspeelzalen Meerlo-Wanssum zoekt men iemand voor het begeleiden van een groep peuters in de leeftijd van 2,5-4 jaar samen en onder lei ding van een professionele kracht. De activiteit houdt in: hij/zij werkt met de peuters en biedt activiteiten en spelmateriaal aan, dat is afgestemd op de leef tijd en de ontwikkeling van de peuters; observeert de peuters en geeft eventuele vroegtijdige onderkenning van problemen door aan de professionele kracht; begeleidt de peuters zowel indivi dueel als in de groep; geeft de nodige verzorging aan de peuters; bouwt op en onderhoudt de rela tie met de ouders/verzorgers tij dens de peuterspeelzaaltijden; woont themabijeenkomsten en ouderavonden bij. Eisen: zoveel mogelijk constant aanwezig zijn bij een vaste groep; flexibel zijn in de omgang met de peuters; kennis hebben van de materialen die aangeboden wor den aan de peuters en deze op een doeltreffende manier weten te gebruiken; men wordt ver wacht bij de teambesprekingen, de ouderavond en ouderochtèn- -den. De werktijden zijn 's morgens van 08.45 tot 12.00 uur en 's mid dags van 13.15 tot 16.00 uur in Meerlo. Meer informatie: Vrijwilligers- centrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. ='De Hoveniers voor de complete voorjaarsbeurt van uw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Sinds enige tijd hebben Ad en Jan de Waard de rederij Filia Mosae overgenomen. De Filia Mosae is een partyschip, dat sinds 1995 over de Maas vaart. De rederij verzorgt mini-cruises, par ty's, brunches, lunches op het schip. Bovendien kan men op de boot trouwen of de as van een nabestaande uitstrooien over de Maas. Jan en Ad de Waard hebben altijd al in de scheepvaart geze ten, met name op passagiers- zeil en hotelschepen, waarmee toch ten door Nederland en de kustwa teren werden gemaakt. Voor hem is Filia Mosae een nieuwe uitdaging, dichter bij huis. Het is een hele andere manier van varen, maar daarom niet min der leuk' aldus Jan de Waard. Tot afgelopen winter werd de Filia Mosae gevaren door de fami lie Scholten uit Wanssum. 'Wij proberen de lijn van de familie Scholten voort te zetten om na een jaar te kijken of we de opzet enigszins kunnen aanpassen' aldus Jan de Waard. Een van de eerste actiepunten is het verplaat sten van de aanlegsteiger. 'Nu nog moeten de passagiers in de Indus triehaven aan boord gaan. Wij zouden dolgraag naar de jachtha ven gaan. Dat ligt meer in de sfeer van onze activiteiten' aldus De Waard. De gebroeders De Waard con centreren zich hoofdzakelijk op het varen. Voor de catering heb ben zij contacten met o.a. Ruud Welbers uit Venray en De Hamert in Wellerlooi. 'Dat biedt de klan ten zeer veel mogelijkheden' aldus Jan de Waard Wie meer wil weten over de activiteiten van Filia Mosae, kan contact opnemen met Jan de Waard, tel. 0478-501898. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Op vrijdag 15 maart vindt het jaarlijkse Lindeconcert plaats te Oirlo. In gemeenschapshuis De Linde zullen de deelnemende ver enigingen weer een gevarieerd programma ten gehore brengen. Het programma begint om 19.30 uur en duurt tot circa 23 00 uur. De organisatie is in handen van muziekvereniging Ons Genoegen die daarbij goed ondersteund wordt door de deelnemende koren, stichting gemeenschaps huis De Linde >en enkele anonie me donateurs. De jeugdfanfare van Ons Genoegen zal als eerste op het podium plaats nemen die sinds bijna twee maanden onder leiding staan van dirigent Sander Teepen. Hij zal een goed visitekaartje wil len afgeven. Vervolgens komt het kinderkoortje onder leiding van Nel Vissers op het podium. Verle den jaar bracht het koortje een heel enthousiaste programma en dat zal men zeker willen herha len. Na het kinderkoor zal de drumband en jeugddrumband een gezamenlijk optreden verzorgen onder leiding van instructeur Henk Martens, die al 33 jaren actief is in Oirlo. Daarna volgt een optreden van het dameskooi onder leiding van de heer Staal en vervolgens neemt het Jonge Gar dekoor op het podium plaats. Dal koor staat onder leiding van diri gent Ad Voesten en vanwege het 25-jarig jubileum is er speciaal programma opgesteld. Na deze koren volgt een optreden van de Kelderband onder leiding van Willy Jacobs en er is iets speciaals ingestudeerd met de zangers Henk Jacobs en Piet Drabbels. De avond zal worden afgesloten door de fanfare onder leiding van San- der Teepen. De fanfare speelt muziekstukken uit de flower power tijd die voor velen allerlei herinneringen zullen oproepen. Tussen bovenstaande optredens zullen er nog enkele nummers worden gezongen door het zang trio bestaande uit Marjolein Evers en Anky en Sandra Jenneskens. In totaal zullen ongeveer 150 muzi kanten en zangers actief zijn op deze avond. Iedereen is dan ook van harte welkom en de toegang is gratis. De familie Claessens uit Yssel- steyn heeft met de Rabobank Chipknipoplaadactie een digitale fotocamera gewonnen. De actie liep in de maand januari. Wanneer de klant minimaal twintig euro op de Chipknip laadde werd kans gemaakt op deze digitale camera. De Chipknip wordt steeds popu lairder. Steeds vaker kunt u in winkels, bedrijven, scholen, zorg instellingen en parkeerplaatsen afrekenen met de Chipknip. Op de foto van links naar rechts: Albert Knijnenburg, bedrijvenad- viseur Rabobank Venray Meerlo- Wanssum, reikt de digitale fotoca mera Canon Digital S30 uit aan de familie Claessens, winnaars van de Chipknipoplaadactie. (foto: Peter Alders). KEUKENINRICHTING °P afspraak, ook 's avonds donderdagavond Wanssum geopend tot 21.00 uur De politie heeft dinsdagavond een 21-jarige man uit Tienray aange houden in een pand aan de Jacob Merlostraat in Horst op verdenking van bedreiging van een 17-jarig meisje uit Horst. De aanleiding voor de bedreiging was een woordenwisseling tussen het tweetal. De man werd meegenomen naar het politiebureau waar hij voor verder verhoor in verzekering werd gesteld.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7