Semeenten bundelen krachten Venraynaren ontvangen pauselijke onderscheiding CDA verliest hegemonie in de dorpen Samenstelling raad kan nog wijzigen uisvesting buitenlandse werknemers moet beter Agressief rijden sselsteyn oneel van nbraken Niets! oogste opkomst in Heide (81%); laagste in Brukske (40%) Waals in Praatcafé PEEL EN MAAS BEZORGEN? cSS-J' agi, EEL EN MAAS Donderdag 14 maart 2002 - Pagina 3 4 In de regio Noord-Limburg ^irden regelmatig problemen ^■signaleerd met betrekking tde huisvesting van buiten- ndse werknemers. In een ntal gevallen is zelfs sprake n onduldbare situaties, aarbij mensen onder erbar- ■lijke omstandigheden over- chten in het bos of in onvei- e onderkomens als oude ravans en schuren. Ook zijn veel buitenlandse werkne- Efs in de regio werkzaam nder een geldige tewerkstel- gsvergunning. )e gemeenten Bergen, Gen- Horst aan de Maas, Meerlo- mssum, Mook en Middelaar, renum en Venray hebben langs besloten om deze huis- itingsproblemen gezamenlijk het hoofd te gaan bieden, door het pilotproject 'Tewerkstelling en huisvesting buitenlandse werk nemers' op poten te zetten. Ook de gemeente Venlo wordt gevraagd om aan het project deel te nemen. Verschillende partijen hebben zich in het verleden al met deze huisvestingsproblematiek bezig gehouden, maar dat heeft niet geleid tot goede oplossingen, met name ook vanwege de complexi teit van de problematiek: Illegale tewerkstelling, ontoereikende huisvestingsmogelijkheden, en onvoldoende handhaving. Met name de erbarmelijke huis vesting in een aantal situaties is voor de initiatiefnemer, de gemeente Horst aan de Maas, reden geweest om in het najaar van 2001 een externe en onafhan kelijke adviescommissie 'huisves ting buitenlandse werknemers' in te stellen die bestaat uit deskundi gen met een brede maatschappe lijke achtergrond. De commissie kreeg als opdracht een advies te formuleren met betrekking tot het realiseren van een adequaat en handhaafbaar beleid op het ter rein van huisvesting van buiten landse (seizoens)werknemers. Eén van de aanbevelingen van deze adviescommissie, is het bun delen van de krachten van de gemeenten in Noord-Limburg. Het voortouw wordt genomen door de gemeenten Horst aan de Maas en Venray. DEELPROJECTEN Het pilotproject wordt vormge geven in een drietal deelprojec ten: handhaving tewerkstelling en huisvesting buitenlandse werkne mers, realisatie nieuwe huisves ting voor buitenlandse werkne mers en informatievoorziening tewerkstelling en huisvesting bui tenlandse werknemers. De projecten kennen een voor- bereidings- en uitvoeringsfase. De voorbereidingsfase wordt in de eerste twee deelprojecten afge rond met het sluiten van een con venant, waarin de partijen hun samenwerking in de uitvoerings fase vastleggen. De voorberei dingsfase zal lopen van medio februari tot medio mei 2002. Vanaf medio mei 2002 start de uit voeringsfase die een looptijd heeft tot eind december 2004. Deze periode is volgens de gemeenten nodig om zicht te krij gen op de structurele vraag naar buitenlandse arbeidskrachten en daarmee tevens op de structurele behoefte aan huisvesting. Samen met de gemeente Horst aan de Maas gaat de gemeente Venray de kosten van de voorbereidingsfase voorfinancieren. Venray neemt daarbij een bedrag van maximaal 43.000 euro voor zijn rekening. Afhankelijk van de omvang van de te ontvangen subsidies voor dit project bedragen de totale kosten voor de gemeente Venray maxi maal 28.666 euro. Als ook de gemeente Venlo zich bij het project aansluit, zijn de kosten voor de gemeente Venray 16.111 euro. Een 21-jarige automobilist uit Overloon kreeg zaterdagmiddag te maken met een staaltje van agressief verkeersgedrag. De man reed met een bestelauto over de A73 in de richting van Venlo. Hij reed met een bestelauto op de lin ker rijstrook van de A73 omdat hij een voorganger aan het inhalen was. Zeer dicht achter hem reed een grijze Ford. Toen de man uit Overloon na de inhaalmanoeuvre weer naar rechts uitweek, werd hij voorbijgereden door de bestuurder van de grijze Ford. Deze week daarbij kennelijk met opzet naar rechts en ramde de bestelauto aan de linkerzijde. De onbekende bestuurder verhoogde vervolgens zijn snelheid en ver volgde zijn weg in de richting Boxmeer/ Venlo. Wel heeft men het kenteken van de grijze Ford opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. De bestelauto liep schade op aan het linkervoor- scherm, -bumper en -voorwiel. Grotestraat 41 Tel. 0478 - 568 415 ervolg voorpagina Garson weerlegt de kritiek op politieoptreden door te ver- jzen naar de politiek. "Want die laait hoe er gewerkt wordt, n moet u maar stemmen op n partij die het anders wil. Wij agenten voeren slechts uit wat Swordt opgedragen. Want wij len soms ook als een stekker I het tegenwoordig zo moeilijk it om ergens op tijd te zijn. iardat ligt aan de organisatie. Er ordt ook steeds meer een roep op ons gedaan. We geven roorbeeld vrouwen les in zelf- dediging. Maar dat kan toch op een sportschool gebeu- :en vrouw die woont aan de nmermannsweg meent dat üden voor veiligheid zorgen, ant als er eentje in de straat lint te blaffen, dan slaan er zo honden op een rijtje aan. Het daarom toch onzinnig dat we ndenbelasting moeten betalen de gemeente", vindt zij. Een iidbouwer is van mening dat de litie actiever moet zijn en meer iet pakken. "Ze houden zich de verkeerde dingen bezig. :t helikopters en auto's worden boeren in de gaten gehouden [ze niet aan het beregenen zijn. 'irvoor heb ik zelf een boete 1500 gulden gehad. Jullie |ben toch wel wat beters te :n?" Pijnappels knikt instem- ïnd. "Dat ben ik met u eens. ir ja, het wordt zo van hoger ld opgelegd." Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS H. Hendriks en W. Dielissen uit Venray zijn zondagmorgen in de Paterskerk onderschei den met de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pon- tifïce. De Venraynaren hebben zich vanaf eind jaren '60 van de vorige eeuw bijzonder verdienstelijk gemaakt voor het rooms-katholie- ke onderwijs in Venray en voor de voormalige parochie O.L. Vrouw van Zeven Smarten, die samen met de parochies Francis- cus van Assisië en Christus Koning gefuseerd is tot Venray- Zuid. De heer Hendriks was vanaf 1968 tot eind jaren '80 de eerste directeur van het centraal admini- De beren Dielissen en Hendriks ontvingen zondag de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia en Pontifice stratiekantoor voor het Venrayse katholieke basisonderwijs. Na zijn pensionering is hij een aantal jaren secretaris geweest van het toenmalige schoolbestuur, de Stichting Katholiek Onderwijs Venray-Zuid, van 1970 tot 1994 onder voorzitterschap van een Franciscaanse priester. Van deze stichting is hij na 1994 tevens enkele jaren voorzitter geweest. Eén van de vele verdiensten van de heer Hendriks voor de parochie is gelegen in de oprich ting en de organisatie van de parochieraad. Hij was de geeste lijk vader van de organisatiestruc tuur, die hij een aantal van zijn eigen prominente eigenschappen meegaf; helderheid, accuratesse, evenwicht en efficiency. Vanaf de oprichting in 1995 tot heden was ide heer Hendriks secretaris van de raad en tevens coördinator van enkele werkgroe pen binnen de organisatie. Bovendien was hij samen met de heer Dielissen lid van een aan tal ad-hoc-commissies die het kerkbestuur adviseerden over actuele aangelegenheden zoals de organisatie van de parochie na het Franciscaanse tijdperk, de 'reno vatie' van het priesterkoor in de Paterskerk en de bestemming van de Vredeskerk. DEEIISSEN De heer Dielissen was tot begin jaren '70 secretaris van het kerk bestuur dat tevens als schoolbe stuur fungeerde. Na de ontkoppe ling van verantwoordelijkheden is hij vele jaren secretaris gebleven van het kerkbestuur. Flij is verder lid geweest van het oprichtings bestuur van het eerste centraal administratiekantoor voor het katholiek basisonderwijs, in eer ste instantie bedoeld voor de basisscholen in de gemeente Ven ray, later voor de scholen in Noord-Limburg en thans in Zuid oost Nederland. Vanaf midden jaren 80 tot heden was de heer Dielissen ver antwoordelijk voor alle onder houdswerkzaamheden in en rond de Paterskerk. Hij heeft zich op bijzonder verdienstelijke en zorg vuldige wijze van deze verant woordelijke taak gekweten. De renovatie van het priester koor in de Paterskerk is één van de vele werkzaamheden waarover de heer Dielissen de feitelijke regie voerde. Samen met een aantal andere parochianen heeft hij een grote bijdrage geleverd aan de reorgani satie van de parochie na het ver trek van de paters Franciscanen, resulterend in een helder en effi ciënt gestructureerde vrijwilli gersorganisatie. Vanaf de oprichting in 1995 tot heden was hij lid van de parochie raad. De hegemonie van het CDA 'P de kerkdorpen is doorbro- en. Bij de raadsverkiezingen fan 1998 was het CDA nog in Ue tien dorpen de grootste 'artij. In Leunen, Veulen en fcide heeft Samenwerking op maart 2002 de macht gegre- fcn. En in Smakt zorgde het ersverse raadslid Elly van Hjck ervoor dat haar partij "ydA de grootste werd. Twee op de drie mensen in Men gaven hun stem aan 'menwerking Venray. Uiteraard SJn plaatsgenoot Theo Mulders '22 stemmen) maar ook aan Ger- Verkoeijen (45). Opvallend is cl lage aantal dat de CDA-Veu- mse Mia Geurts, 22 stemmen, in |ar eigen dorp scoorde. Met '9 tko Mulders is Veulen voor het sinds twaalf jaar weer verte- nwoordigd in de gemeenteraad gV f(ds het overlijden van Jo van f re in oktober 1989. 'n Leunen, het kerkdorp waar peeste stemmen werden uit- r5! !bmcht (1048), verloor het CDA oor het eerst in de historie de Wc'ht. Dat werd uiteraard veroor- Jjjjj Met doordat CDA-raadslid Jan pintjes zich vanwege ziekte heeft teruggetrQkken. Dat de lijst van het CDA niet evenwichtig is blijkt wel uit het feit dat er geen enkele andere kandidaat uit Leu nen op de lijst stond. In zijn brief aan alle inwoners adviseerde Reintjes om op Ton Teeuwen-Pee- ters te stemmen en dat hebben 142 Leunenaren ook gedaan. Samenwerking sprong in het gat dat het CDA achterliet. Oud-Leu- nenaar Gerrit Verkoeijen kreeg 150 stemmen en de nummer 16, Leo.Willems uit Leunen, verzamel de er 92 waarmee Samenwerking het CDA aftroefde. GEEN RAADSLID Leunen komt opnieuw zonder raadslid te zitten. Terwijl verge lijkbare dorpen als Oostrum en Ysselsteyn ieder twee dorpsbewo ners in de raad kozen. Zelfs de kleine buurman Heide bezit twee raadsleden. Tussen 1994 en 1998 was Leunen ook al niet vertegen woordigd omdat toen Jan Reintjes buiten de boot viel. Heide hield een goede traditie in ere. Het kerkdorp scoorde opnieuw de hoogste opkomst van alle 22 stembureaus. En wederom had Heide als enige een opkomst percentage boven tachtig pro cent: 81,53%. De rode lantaarn kwam alweer bij het Brukske (stembureau wijkcentrum) terecht. De opkomst was nog lager dan vier jaar geleden en daalde naar 40,2%. Een absoluut dieptepunt. Het andere stembu reau in Brukske, het PLIV-kantoor in de Mozartstraat, eindigde als voorlaatste met 46,6%. Gerrit Verkoeijen leidde Samen werking naar de verkiezingswinst in Heide. 44% van de dorpsbewo ners stemde op hem. Verkoeijen maakte net als zijn partij een grote klapper. In totaal kreeg hij 530 stemmen en dat zijn er meer dan het inwoneraantal, nog geen 500, dat zijn woonplaats Heide telt. Smakt is het enige dotp waar de PvdA de grootste partij is gewor den. En dat is natuurlijk te danken aan plaatsgenote Elly van Dijck. Voor het eerst sinds mensenheu genis heeft het allerkleinste Ven rayse kerkdorp weer iemand in de gemeenteraad. Van de twaalf stembureaus in Venray-centrum was het CDA in 1998 nog bij de helft de grootste partij. Daar is er nu nog eentje van overgebleven: St. Servaas aan de Stationsweg. Vooral fractie Van de Vorle kaapte de winst bij het CDA weg. De lokale partij heeft nu zes stembureaus in bezit geno men. Het opkomstpercentage lag in de gemeente Venray met 58,2% drie procent lager dan bij de vori ge gemeenteraadsverkiezingen. In de kerkdorpen zakte het percen tage onder de zeventig procent naar 67,9%. Er waren 8.006 dorps bewoners van achttien jaar en ouder opgeroepen. Daarvan gin gen er 5.433 naar de stembus, vijf stemmen waren ongeldig en 2.568 mensen bleven thuis. Vre- depeel scoorde met net geen 60% het allerlaagste. Opmerkelijk is de lage opkomst in Oostrum (63,7%), terwijl dat kerkdorp toch het meeste aantal kandidaten had. Maar liefst negen Oostrummers stonden op de diverse verkie zingslijsten. Keuze genoeg maar toch besloten 590 mensen in Oos trum niet te gaan stemmen. In Venray ligt de opkomst altijd een stuk lager dan op de dorpen. Van de 20.791 opgeroepen Ven raynaren namen er 11.312 (54,4%) de moeite om te gaan stemmen. Opkomst en grootste partij opkomst niet ge grootste partij perc. aantal stemd 2002 1998 Oostrum 63,7% 1033 590 CDA CDA Oirlo 69,9% 612 263 CDA CDA Castenray 67,3% 393 192 CDA CDA Veulen 75,1% 273 91 Samenwerking CDA Leunen 67,8% 1048 497 Samenwerking CDA Heide 81,5% 287 65 Samenwerking CDA Ysselsteyn 67,9% 1041 492 CDA CDA Merselo 66,7% 527 263 CDA CDA Vredepeel 59,9% 105 71 CDA CDA Smakt 72,2% 114 44 PvdA CDA Gemeentehuis 59,4% 1194 819 Van de Vorle CDA St. Servaas 56,6% 1461 1125 CDA CDA Beukenrode 56,6% 888 683 Van de Vorle v.d. Vorl. Schuttersveld 60,1% 1081 697 Van de Vorle CDA St. Anna 49,8% 602 607 Van de Vorle CDA De Sprank 62,1% 1173 717 WD WD Wijkcent. Velt. 66,2% 1038 531 Van de Vorle CDA Kiosk/Brukske 40,2% 698 1041 PvdA PvdA Mozartstraat 46,6% 818 937 PvdA CDA school De Landw. 49,7% 691 700 Van de Vorle PvdA Kruudwis/Landw. 50,8% 711 692 Samenwerking PvdA 't Stekske/Landw. 51,3% 957 910 PvdA WD Totaal 58,2% 16745 12027 Actiebadkamer minimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voorzien van accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4.482,-. Nu met gratis Kernu' designradiatoT t.w.v. €284,-* ('of de helft in contanten). De actie loopt tot 1 april 2002. Kei j se rs-M anders idrome Keizersveld 40, Venray. fel.: (0478) 550 670 Het duale stelsel is ingetre den en dat betekent dat de samenstelling van de gemeen teraad nog kan wijzigen. Want als een raadslid wethouder wordt, dan komt hij of zij bui ten de raad te staan en mag zijn of haar partij de vrijgeval len plaats weer opvullen. Dus kandidaten die vorige week woensdag net buiten de boot vielen hebben nog hoop. Maar wie zijn nu die reserve raads leden? Daarover is nogal wat verwar ring ontstaan. Een regionale krant meldde vorige week tot twee keer toe een verkeerde naam bij het CDA. Niet Ed Cadirci of Rein Dupont maar Jeanne Hendrix-Ver- berne uit Merselo is de eerste reserve bij het CDA. Als de chris ten-democraten een wethouder (Driessen of Heidens) leveren dan maakt zij haar debuut in de gemeenteraad. Aardige bijkom stigheid is dat het aantal vrouwen dan uitkomt op acht, alweer een nieuw Venrays record. Jeanne Hendrix is de enige niet- gekozen CDA'er die de kwart kiesdrempel (l68 stemmen) wist te halen. De Merselo.se vergaarde 183 stemmen. Mocht het CDA twee wethouders leveren dan wordt het rijtje op de verkiezings lijst afgegaan. Rein Dupont uit Oostrum, hij stond vijfde op de lijst, is de tweede reserve van het CDA. Mocht er eventueel nog een derde reserve nodig zijn dan komt Henri van de Ven uit Castenray in beeld. Pas daarna volgt Ed Cadirci als vierde reserve. BISSCHOPS Bij de PvdA viel de nummer vier Henk Bisschops buiten de boot. De vierde zetel werd verrassend ingenomen door Ahmet Kocyigit. De PvdA'er van Turkse komaf ver gaarde zijn 253 stemmen vooral in Brukske en Veltum. Mocht de PvdA opnieuw in het college komen en Mathieu Emonts als wethouder leveren dan komt Henk Bisschops als eerste reserve toch nog in de raad. Roland Zwie- bels is tweede reserve bij de PvdA. Bij fractie Van de Vorle is wel licht niemand van de vijf gekozen raadsleden beschikbaar als wet houder. Mocht dit onverhoopt toch het geval zijn (Richard De la Roy?) dan komt Tom van den Hoek als eerste reserve in de raad. Ook bij de WD zijn de drie raadsleden niet 'in' voor een wet- houderspost. Dat zijn wel de twee hekkensluiters op de lijst Gerard Thijssen en Jan Houba. Eerste reserve bij de WD is de nummer vier Fran Janssen. Indien Samenwerking in het college komt dan bestaat de kans dat een van de vijf gekozenen (Theo Mulders) wethouder wordt. De nummer vijf Jacques Lamers vult dan als eerste reserve de vrijgevallen plaats in. Waarmee in de Venrayse politiek tevens een unicum ontstaat. Want nog nooit eerder zat een echtpaar in de gemeenteraad. Die primeur zit er nu aan te komen voor Jacques en Tineke Lamers. Zondag 17 maart is het weer tijd voor het radioprogramma Praatcafé. Te gast is ander andere burgemeester Jos Waals. Ruben de Jong praat met de Venrayse burgervader over het dualisme. Wat houdt dat nu precies in en wat merkt de Venrayse burger hiervan? En natuurlijk blikken ze nog even terug naar de gemeen teraadsverkiezingen. Verder in Praatcafé de column van Jos Bud- diger en gezellige muziek. Belangstellenden kunnen Praat café vanaf 11.00 uur in theater café De Artiest bijwonen. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met ^L, Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Wie haalde waar de meeste stemmen? 2002 1998 Oostrum B. Linskens (PvdA) 212 T. Teeuwen (CDA) 157 Oirlo P. v.d. Broeck (CDA) 266 J. Driessen (CDA) 222 Castenray H. van de Ven (CDA) 91 H. van de Ven (CDA) 268 Veulen T. Mulders (SV) 122 G. Verkoeijen (SV) 42 Leunen G. Verkoeijen (SV) 150 J. Reintjes (CDA) 323 Heide G. Verkoeijen (SV) 125 G. Verkoeijen (SV) 74 Ysselsteyn J. Classens (CDA) 288 F. Franken (CDA) 429 Merselo Hendrix (CDA) 123 F. Janssen (CDA) 251 Vredepeel J. Classens (CDA) 38 F. Janssen (CDA) 36 Smakt E. van Dijck (PvdA) 43 J. Driessen (CDA) 26 Gemeentehuis J. van de Vorle 220 J. van de Vorle 208 St. Servaas J. Driessen (CDA) 162 J. Driessen (CDA) 152 Beukenrode J. van de Vorle 205 J. van de Vorle 187 Schuttersveld J, van de Vorle 224 J. van de Vorle 240 St. Anna J. van de Vorle 105 J. van de Vorle 103 De Sprank J. Oosterbeek (WD) 164 F. van Hooft (WD) 205 Wijkcent. Veltum J. van de Vorle 207 J, van de Vorle 164 Kiosk/Brukske J. van de Vorle 95 B. Kersten (PvdA) 118 Mozartstraat J. van de Vorle 118 B. Kersten (PvdA) 105 school De Landw. J. van de Vorle 118 B. Kersten (PvdA) 73 Kruudwis/Landw. J, van de Vorle 111 B. Kersten (PvdA) 84 't Stekske/Landw, J. van de Vorle 102 F. van Hooft (WD) 113

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3