Hoe komen wij er aan? Een jaar Jongerenbus In 2002 bestaat het Tesselhuus 20 jaar Raaylandcollege - Venray /Vj Aanvang 18.00 uur r Kijken vanaf 14.00 uur 1 Boekennieuws Spraakmakend, vernieuwend, positief j 'EEL EN MAAS Donderdag 14 maart 2002 - Pagina 23 Lionsveilinö n02 2o'n veiling houden? Dat is toch tn fluitje van een cent, niet dan?' Hoezo?' Nou, je flikkert gewoon wat iawe troep op een paar tafels, je et er een mannetje voor, dat oed gebekt is, en klaar is Kees, ja' XÏ1': Nou, daar komt toch wel een leetje meer bij kijken Ben je gek, man, simpel as wat. n dun allemaal een lekker truitje ian, pilsje verkopen, kroketje in de knuist, en tel uit je winst. So vhat Heb je er enig idee van, wat er illemaal bij zo'n veiling komt kij ken? Neem alleen de intake eens ij voorbeeld'. 'Het zoeken naar en het beoorde len van kavels. Zorgen dat er genoeg spulletjes op die tafels van jou staan, dat vergt een ietie piet sje meer dan de doorsnee voet- 'ganger weet'. 'Intake Een doorsnee conversatie, zoals je zo vaak meemaakt. Er komt immers heel wat kijken om een veiling te organiseren en tot een succes te laten worden. Laten wij eens kijken hoe de intake in zijn werk gaat. Nu de Lions 13 veilingen achter de rug hebben (de eerste werd gehouden in 1988 in een kale fabriekshal aan de Leunseweg) weet de Noord-Limburgse gemeenschap zo langzamerhand waar zij met hun spulletjes naar toe moeten. Vaak belt men zelf op om een afspraak te maken. In veel gevallen komt een dergelijke eer ste afspraak ook voort uit een door de Lions geplaatste adverten tie in een plaatselijk of regionaal blad. Op het afgesproken tijdstip ver schijnt iemand van Lions Club Venray op het aangegeven adres. De bewoner(s) hebben soms al een aantal zaken klaar gezet in de gang of in de keuken. Vaak ook volgt al snel een gezamenlijke klauterpartij via de trektrap naar de vliering, waar vol gespannen verwachting een aantal dik onder het stof zittende zaken tevoor schijn gehaald worden van onder de kerststal en de reiskoffers, ver geten speelgoed, oude vloerkle den en de bruidsjurk uit lang ver vlogen tijden. De persoon van de Lions Club, die we verder 'intaker' zullen noemen, zucht eens diep, raapt alle moed bij elkaar, en neemt ver volgens de aangeprezen zaken een voor een in zijn handen. Hij draait en keert en wentelt ze en denkt in gedachten ofwel: 'Hoe maak ik deze goede mensen zo pijnloos mogelijk wijs, dat deze spulletjes beter thuis horen in de afvalcontainer op de gemeentestort dan op onze vei ling ofwel hij denkt: 'Hm, aardig dingetje, wat zou het waard zijn en wat zou men er voor willen hebben Men komt tot overeenstem ming over een minimale opbrengst. Soms ook wordt het door de gulle gever aan de Club geschonken. 'Het is immers voor het goeie doel, jongens...', waar op de intaker het voorwerp voor de tweede maal in zijn hand neemt en het vervolgens, trapjes op, trapjes af, gangetje door, sluip door naar zijn auto draagt. Na een daverende kennisma- kingsweek, het vorig jaar heeft de Jongeren-bus in Venray en in de Kerkdorpén een goede naam opgebouwd onder jongeren van 12 tot 17 jaar. Yelen bezoeken de bus op hun hanghoek, anderen reizen hem .zelfs na. Vooral de vernieuwende ele menten, als sportbeoefening en copiputermogelijkheden zijn erg in de smaak gevallen en vragen om continuering en waarnodig bijsturing. Ondanks moeilijkheden goede resultaten. Ondanks het feit dat de bus door kentekenperikelen" niet optimaal heeft kunnen rijden, heeft Synthese, de initiatiefnemer van deze actie, reeds in 2001 goede resultaten geboekt, zelfs zó goed, dat tijdens en ook na de periode van 3 maanden platleg- ging de vraag en de bezoekers met spectaculaire cijfèr.s zijn Bij. de jongerenbezoeken zijn naast nieuwe klanten een groep van regelmatige bezoekers ont staan per halte en zelfs mensen, die de bus nareizen om bezig te kunnen zijn. Ook veel ouders en buurtbewo ners komen nieuwsgierig kijken wat een en ander inhoudt en wat er geboden wordt. In vergelijking met het voor gaande jaar is het gemiddeld aan tal bezoekers behoorlijk gestegen. De nieuwe bus biedt meer ruimte en mogelijkheden aan de toegenomen behoefte. In 2001 deed ze 32 standplaatsen aan met in totaal 923 bezoekers. In 2002 waren dit al 46 standplaatsen met 784 bezoekers. Busfunctie De functie van de bus, is met name opvang en contactlegging. Daarnaast biedt de uitrusting van de bus ook de mogelijkheid tot ontspanning, Door middel van eontactlegging krijgen jongeren werkers meer inzicht in de leef wereld en wensen en behoeften van jongeren. Door het uitgebreide activitei tenaanbod (tafelvoetbal, compu ters, tv/video, radio/cd) is het zaak, voor de jongerenwerkers een stukje competitie, met als mogelijk gevolg conflictvorming tussen jongeren, te voorkomen. Daarbij is ook een nieuw sport- aanbod geïntroduceerd, waarbij buiten de bus, gesport wordt. Vooral het straatvoetbal is popu lair bij wordt mogelijk gemaakt, door het meenemen Van ver plaatsbare goaltjes en ballen. Onder de maat. Het aanbod van computers vol doet niet meer genoeg aan de wens van jongeren. Jongeren zij n vaak gewend te werken met snel le en up-to-date computers. Met daarop de nieuwste spenen en uiteraard ook internet. Met name aan dit laatste, is een grote behoefte onder de jongeren. Deze behoefte willen wij dan ook graag stimuleren, ook gezien de onmis baarheid van internet m.b.t. de ontwikkeling van jongeren in de huidige 24-uurs maatschappij. En levens willen A,e de aandacht ves tigen op de nieuwe participatie site van Synthese en Gemeente Venray. Deze onlangs gelanceer de site moet een plek zijn waar van alle Venrayse jongeren gebruik kunnen maken om te communiceren met elkaar én met de lokale overheid. Deze site is op het web terug te vinden onder de naam, www.jongejonge.com. Voorwaarde voor het aanbie den van internet in de bus is dat we beschikken over goed uitge ruste computers en een deugdelij ke inbelvoorziening, via een mobiel netwerk. Op dit moment hebben we hiervoor niet de mogelijkheden. Een groot deel van onze doel groep beschikt zelf (m.a.w. thuis) niet over de mogelijkheden om gebruik te maken van internet,, anders dan op school of biblio theek. De aangeboden internet- mogelijkheden via school of bibli otheek zijn vaak- begrensd en bie den jongeren niet de vrijheid die zij graag zouden willen. Uiteraard moet deze vrijheid niet leiden tot het bezoeken van onverantwoor de sites, maar het bestaan hiervan biedt wél ruimte tot discussie. Inzet van de bus, gebeurt ver spreid door de gehele gemeente Venray. In Venray, worden die wijken en enkele vaste hangplek ken bezocht. In de dorpen wordt een vaste standplaats bezocht. Kenmerkend is dat jongeren de bus meer dan voorheen opzoe ken, i.p.v. dat wij gericht de jon geren opzoeken. Het gebeurt zelfs, dat groepen jongeren de bus achterna reizen. Ook op de halteplaatsen staan groepen,jon geren vaak de bus al op te wach ten. In de wijken in Venray, zijn het vooral allochtone bezoekers die de bus bezoeken, terwijl in de dorpen nadruk ligt op autochtone jongeren. Vrijwillige chauffeurs De functie van chauffeur wordt bij onze bus verricht door vrijwil ligers. Gezien de schaarsheid van deze vrijwilligers verdienen zij extra aandacht in het project. Door de aanpassing van het kente kenbewijs hoeven zij nu alleen nog maar te beschikken over een vrachtwagenrijbewijs en niet over een busrijbewijs of chauffeursdi ploma. We blijven nog zoeken naar versterking, en staan open voof nieuwe vrijwilligers die ons team willen versterken. Vanuit de contacten met jonge ren op de bus, zijn in de Venrayse wijken al een aantal aanvullende sportactiviteiten opgezet en een spellenmiddag voor de kinderen. In Brukske is in september van het afgelopen jaar een naschoolse opvang geopend voor jeugd tus sen de 1 0 en 14 jaar. Ook zijn diverse signalen vanuit de bus in het netwerk jongeren- hulpverlening en het netwerk risi cojongeren, op tafel gekomen, met als gevolg, een aantal lopen de acties op het gebied van activi teitenaanbod en opvang voor deze groepen. Nog dit jaar zal spe ciaal een vaste opvang, worden gerealiseerd voor risicojongeren. Dit in nauwe samenwerking niet Politie, Bureau Jeugdzorg en Jon gerenwerk Synthese. In de dorpen en wijken wordt ook extra aandacht besteed aan het bevorderen van participatie van jongeren. Groot voorbeeld hierbij is de zeer succesvolle jon- gerenmanifestatie "Take Two" die op 1 september werd georga niseerd onder begeleiding van het Jongerenwerk Synthese. Meer dan tweeduizend bezoekers bezoch ten die dag, de door jongeren zelf georganiseerde manifestatie, in het centrum van Venray. Ook de jongerenbus gaf die dag acte de présence. Samenvattend, kunnen we stel len dat de bus geheel voldoet aan de doelstelling, en dat wat betreft het aantal bezoekers de verwach tingen ruimschoots overtroffen worden. Het aanbod in en om de bus dient wel zoveel mogelijk aan gepast te worden aan de wensen en behoefte van jongeren. Eigentijds Internet Dat geeft Lionsclub Venray aan leiding om meer dan voorheen aandacht te besteden aan het fenomeen/ Jongerenbus en samen met Synthese te zoeken naar uit breiding en completering van de Internet-mogelijkheden van de buscomputers. Hier zijn technische problemen op te lossen, die onze club aanlei ding geven ook meer gelden ter beschikking te stellen, om het resultaat optimaal te maken. Daarvoor bent u mee nodig als deelnemer aan onze op handen zijnde Veiling, want hier verzame len wij de fondsen die nodig zijn, om de jongeren van Venray ter wille te zijn en wie wil dat nou niet. In het magazijn aangekomen, waar de Club de door het jaar heen verzamelde spullen opslaat, plaatst de intaker het artikel ver volgens op een tafel, bevestigt er een voorlopige label aan en gaat dan monter op stap naar alweer een tevreden klant. 's Avonds verschijnt er-in het magazijn een ploegje van twee man, eveneens leden van de Club. Zij nemen het artikel, dat daar in de l.oop van de dag is neergezet door de intaker, in de hand, draai en en keren het en plaatsen het vervolgens op de 'fotoset'. Een groot woord voor een blauw of beige stuk gordijn, dat zo kunst zinnig mogelijk op een krakke mikkige stellage, is gedrapeerd. Als het tot een tevredenheid staat opgesteld, maken zij er een digita le foto van, bestemd voor de website, waarna het artikel voor zien wordt van een verkoopnum mer en zo verheven wordt tot de officiële status van 'kavel'. De kavels wordën in een aparte hoek opgesteld, wachtend op transport naar het veilinglokaal. Uiteindelijk staan er ruim 400 kavels samen gedrongen te wachten op de din gen die komen gaan. En iedere kavel heeft zo ongeveer de dezelf de minimum handeling onder gaan. Donderdags voor de uiteindelij ke veilingdag van de zaterdag daarop komt een nieuwe ploeg het magazijn binnen. Zij pakken alle kavels een voor een op en plaatsen ze in een zo logisch mogelijke volgorde. Dat neemt geruime tijd in beslag. De ruimte is beperkt, de kavels vaak zwaar van stuk, de dag is lang geweest en de aanvankelijke kwinkslag heeft plaats gemaakt voor diepe zuchten en verlangen naar huis en borrel. De volgende morgen, vrijdag dus, terwijl andere leden van de Club de vorige avond tot diep in de nacht en deze vrijdag al vanaf het krieken van de dageraad in de weer zijn met het opbouwen van het veilinglokaal, zwaait de deur van het magazijn weer open en komt de 'transportploeg' binnen. De sterkste leden van de Club, stuk voor stuk 'jongens van sta vast', die een vrachtwagentje heb ben opgescharreld of van iemand anders hebben geleend. Hen wacht de ferme taak om weder om alle kavels stuk voor stuk op te tillen, naar buiten te dragen en in de vrachtauto te deponeren. Is de auto vol, dan koersen zij rich ting veilinglokaal. Normaal rijden zij in een normaal geproportio neerde personenwagen. Dus een klein vrachtwagentje is al vol doende om hen het gevoel te geven van 'King of the Road'. Bij het veilinglokaal aangeko men wordt vervolgens voor de zoveelste keer iedere kavel stuk voor stuk aangepakt en van de wagen het lokaal binnengebracht en op een voorlopige plaats neer gezet. In dat veilinglokaal is inmiddels de volgende ploeg in de weer met het gereedmaken van de tafels, waarop de kavels ten toon gesteld zullen worden. Als dat gebeurd is, pakt deze ploeg kavel voor kavel op en geeft het een vooriopig plekje op de tafel. Als alles op de tafels staat volgt het ordenen, het geen inhoudt, dat ieder artikel nog eens een of tweemaal van plaats verwisseld, totdat alles tot tevredenheid staat opgesteld en gereed is om de kijkers te ontvan gen. Als dan om zes uur de daadwer kelijke veiling van start gaat, dan zit er alweer een andere ploeg klaar, de zogenaamde 'ophou ders'. Zij zoeken op volgorde iedere kavel om die, soms veder licht, soms loeizwaar, boven hun hóófd te tillen en te showen aan het kooplustige publiek in de zaal. Is het artikel geveild, dan wordt hetnaar achteren' gedragen en op de 'uitgifte-tafel' geplaatst. Na afloop van de veiling mel den de kopers zich daar en nemen, na betaling de door hen gekochte kavels mee. Maar de niet verkochte kavels wacht een nieuwe reeks van han delingen: sorteren op nummer en opstellen om afgehaald te worden door de inbrengers. En komt deze niet opdagen of is het artikel aan de Club geschonken, dan volgt in de loop van de zondag: oppak ken, inladen in de vrachtauto. Naar het magazijn en aldaar uitla den en ergens in een rek plaatsen. En als dan het laatste artikel een plaatsje gevonden heeft, de auto's teruggebracht, het veilinglokaal gepoetst en geboend is en in oor spronkelijke staat teruggebracht, alle geleende zaken weer op hun thuisadres zijn, dan likken de leden van Lions Club Venray hun geschaafde handen, wissen het zweet van hun voorhoofd, eten een klef geworden broodje, pak ken een pilsje en tellen tevreden hun winst. Vele van hen zijn vanaf de zomer in de weer geweest, terwijl de voltallige club samen met hun partners zo'n 70 uur vrijwel onaf gebroken werk achter de rug heb ben. Onze afdeling Boek en Plaat, zeer geliefd bij velen onder u, onder gaat deze keer een grote uitbreiding met boeken van uitzonderiijke._kwaliteit. De bibliotheek van ons aller Vincent van Gogh wordt opgeheven! Een groot deel van de hier bewaarde boeken (±1600) romans,gedichten, populair wetenschappelijke boeken en boeken over de oorlog, het koningshuis en aardrijkskundige werken, komt naar onze afdeling ter verkoop voor het goede doel Verder zijn een 50-tal naslagwerken, die een aanzienlijke waarde vertegenwoordigen voor een aangepast bedrag te koop. De lions prijzen zich gelukkig met deze uitbreiding van hun Boek-en Plaatafdeling en zijn gaarne bereid u van deze vreugde deelgenoot te maken. U zult dan wel even moeten komen. PLAATGENOT 1000 langspeelplaten, van klassiek, via Jazz naar populaire muziek, voor elk wat wils, die onze plaatafdeling gaan completeren en maken tot een luistergenotcentrum. Deze extra infuus van platen vormen met de platen, die er nog zijn, een discotheek, in de voormalige betekenis van het woord, die verza melaars van zaken op het puntje van hun stoel doen belanden U weet. onze prijzen zijn beheerst en bij een reel.e aankop is er altijd te handelen. Op initiatief van de Rotaryclub Texel en de Lionsclub Texel is in 1982 het project van de Tessel- huusvacanties gestart. Wat begon met één week voor kinderen met een spierziekte is inmiddels uitgegroeid tot elf vakanties voor kinderen, jongeren en volwassenen in de eigen aan gepaste groepsaccommodatie het Tesselhuus. De Stichting Tessel huus is eigenaresse van het Tes selhuus, de schitterend aangepas te groepsaccombdatie te De Koog op het waddeneiland Texel. Het huis is zeer ruim opgezet, biedt plaats aan acht zwaar lichamelijk gehandicapte mensen en tien begeleiders. Het Tesselhuus is bovendien voorzien van alle mogelijke hulpmiddelen. Het huis wordt ca. elf weken per jaar gebruikt voor de vakantie weken, georganiseerd door de Stichting Texelvakantie Gehandi capten. Buiten deze weken om wordt het huis verhuurd aan lichamelijk gehandicapte mensen met bege leiding. De Stichting werft de fondsen om deze vakanties te financieren, zorgt voor een goede, aangepaste groepsaccomodatie (het Tessel huus) en regelt het logistieke deel van de vakantie. Werving en selectie De werving en selectie van deelnemers en begeleiding gebeurt door instelling als de V.S.N.(Vereniging Spierziekten Nederland) en Werkenrode Edu catie. De Stichting heeft in 2001 fuim honderd deelnemers uit kun nen nodigen voor een actieve doevakantie op Tessel. Doelstel ling is om gehandicapte kinderen en volwassenen een onvergetelij ke vakantie te bezorgen en de zwaar belaste ouders/verzorgers een week te ontlaste van hun ver zorgende taken. Aanbod - Goede begeleiding door erva ren enthousiaste vrijwilligers. - Verblijf in het Tesselhuus aan cle rand van het bos en vlak bij het strand van de badplaats De Koog. - Iedere avond bezorgt Catering bedrijf Ruud Boom een heerlijk driegangen menu. - Een goed gevulde provisiekast en huishoudgeld voor de dagelijk se boodschappen - Voldoende zakgeld voor uitstapjes, zoals varen op de Waddenzee met een garnalenkotter, museumbezoek, een drankje op een terrasje, naar de zeehonden in het bezoekers centrum Ecomare, etc. - Een rondvlucht over Texel met een sportvliegtiiig. - De hele week de beschikking over een luxe aangepaste touring car met de onmisbare chauffeur Josi Kortom een week zonder zor gen en met veel plezier. De deel nemers genieten niet alleen van de vakantie, het strand en de uit stapjes, maar doen ook nieuwe contacten en zelfs blijvende vriendschappen op. Kosten Teneinde de vakantieweken te kunnen financieren is het Bestuur volledig afhankelijk van giften. Financiering van een vakantie week van een gehandicapte deel nemer met begeleiding 919 (f12000,- incl. 6 b.t.w). Behalve voor organisaties als Lionsclub Venray is de Stichting open voor alle bijdragen, groot en klein. Het Rekeningnummer is 36.25.73.360 ten name van Stichting Texelva kantie Gehandicapten Hoe wordt u donateur? Telefonisch Tel. 0222 317035 Per fax. 0222 327177 Samenwerking Het bestuur is bijzonder ingeno men met de samenwerking met de V.S.N. zoals deze momenteel plaatsvindt. Er heeft onlangs een reorganisa tie plaatsgevonden, waarbij afba kening van de taken en het maken van duidelijke afspraken hebben geleid tot een uitstekende samen werking en kwaliteitsverbetering. V.S.N.-directeur Mareel Tim- men wn TVG-voorzitter Jan Bloem hebben gestreefd naar korte lijnen en een goed organisa tieschema en zij zijn hierin geslaagd! In 2002 krijgt de V.S.N. negen vakantieweken aangeboden voor haar leden. De V.S.N. regelt de werving en selectie van lichamelijk gehandi capte deelnemers en goede bege leiders. Bij de vakantieweken voor jon geren is ten minste één van de begeleiders gediplomeerd ver pleegkundige. De Stichting T.V.G. regelt het logistieke deel, zoals de fondsen werving, beschikbaarheid van het Tesselhuus, de touringcar, de catering enz. De bestuursleden ontvangen de groepen in Den Helder, zijn de hele week voor hen beschikbaar en brengen hen ook weer terug naar Den Helder. Via deze weg complimenteert het T.G.V.- bestuur het V.S.N.-team, bestaan de uit Marcel Timmen, Ria Broek- gaarden en Paul Wadell, met de grote betrokkenheid waarmee men zich inzet voor de gehandi capte deelnemers. Want dit alles kan, op Texei, het grootste Neder landse waddeneiland. De vakantieweken 2001 waren een succes. Van 30 juni t/m 8 sep- tember 2001 genoten 80 zwaat lichamelijk gehandicapte mensen en de leeftijd van 8 tot 72 jaar van een vakantie op Texel in het Tes selhuus. Negen weken waren bestemd voor de leden van de V.S.N. en één week voor bewoners van leef gemeenschap Werkenrode uil Groesbeek. De deelnemers wer den geheel verzorgd en begeleit door 78 enthousiaste vrijwilligers Ruud Boom zorgde iedere avont voor lekker warm eten, Jos Slik ker stond dag en nacht klaar mei de touringcar, het bestuur ver zorgde wekelijks een uitgebreide barbecue, kortom de mensen zijl' helemaal in de watten gelegd er hebben genoten. Van deze vakan tiegangers bracht Lionsclub Ven ray 16 jongeren, samen met even eens 16 begeleiders via de V.S.N van Limburg uit naar het Tessel hpus. Dit kunnen de Lions alleer maar met uw hulp. Bezoekt u dus onze veiling op Zaterdag 17 maart en i werkt indirect mee aan he welslagen van deze zinvolh vakantie, waar met hart en zie naar uitgekeken wordt

Peel en Maas | 2002 | | pagina 23