Kunst Cultuur 'Merselo: van Peeldorp naar woondorp' Strak, Fire of Dance en Noodlot Magie en volksgeloof Nieuwe expositie in De Lochting Expositie galerie Rooyart Vijf kwarten van de sinaasappel ogramma Schouwburg Venray MsaeVeis pril Warchile in De Koe ^'dragen ultuur Knokke om te |Rokkuh Puppies huisorkest in 't Podium Dansavond Nieuwe expositie in museum 't Freulekeshuus Babypop in Leunen Frühshoppen Boekrecensie in Peel en Maas Vn> Kwarten Sla EN MAAS Donderdag 7 maart 2002 - Pagina 13 lijke Twee cabaretvoorstellingen |,een dansspektakel dat zijn niet kent. Schouwburg l(]fay heeft de komende iCk drie bijzonder interes se voorstellingen op de cul- Wkalender staan. |choon aan de Haak bestaat uit gemantelpakte femmes fata- die zich niets wijs laten |aken. Wal wil je als prototype het hedendaagse femidom, eindpunt van de evolutie van lissloot tol vrijgevochten, zich- respecterende moderne Echter de perfect opge hakte, blakend van het zelfver- Lwen, glimlachende vrouwen jachten vertellen de waarheid jet, Wanneer hun opsmuk een [pots verhaal vertelt, gaat dat de vrouw in kwestie zelf jak niet op... De glimmende Lops lopen nog steeds slaafs jliter hun objecten van verlan- [(i. Vraatzuchtend grazend geeft £ze vierkoppige kudde in haar •rste programma 'Strak' een [jcale rondleiding door hyt grilli- landschap van cabareteske [piisheuvels. De voorstelling op Lderdag 7 jnaart (vanavond) Mnt om 20.00 uur. Fire of Dance is een spectaculai- show waarin de meest populai- ien trendy dansvormen op unie ke wijze bijeen zijn gebracht. Uit gevoerd door drie internationale dansensembles, solisten, koor en orkest wordt een fascinerend pro gramma gebracht van de traditio nele Ierse tapdans tot en met de klassieke dansacts uit beroemde musicals. Dit dansspektakel op dinsdag 12 en woensdag 13 maan begint beide keren om 20.00 uur Het nieuwe theaterseizoen is voor Niet Schieten! een verlengde reprise van hun programma Noodlot. Wegens groot succes was deze productie nog in twintig theaters te zien. Hun nieuwste voorstelling Kwaad Bloed gaat in verschillende theaters in Neder land deze maand in première. Kwaad Bloed (foto) gaat over drie broers die gezamenlijk een bedrijfje hebben opgezet, waarin zij op zeer creatieve wijze hande len in porties levensgeluk. Zij leven in de stellige overtuiging van hun onschuld. Totdat een man, die het einde van zijn leven nadert, hen dwingt een confronta tie met zichzelf en met elkaar aan te gaan. De familieband die de broers tot dan toe aan elkaar ver bond, blijkt meer kwaad bloed te bevatten dan hen lief is. De man nen van Niet Schieten! zijn met hun voorstelling Noodlot een weg ingeslagen die zij met Kwaad Bloed zullen vervolgen: het ver kennen van de grenzen van het cabaret. Noodlot is te zien op donderdag 14 maart, aanvang 20,00 uur. foto: Joris van Betinekom 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 [Zondag 10 maart spelen twee ids uit Horst in café De Bonte Hoofdact van deze avond is band April Warchile. Deze for- tie, die reeds zes jaar bestaat, dt veelal eigen nummers in de van Soundgarden, Nirvana :arl Jam. Maar ook covers van lones, States Quo en de Scx lis worden uit hun hoed geto- April Warchile heeft veel :dens gedaan op o.a. Zom- ip, Koeienpop en zelfs in een irogramma van Krczep. avond zal geopend worden ir de band Bananarchist. In een treden van ongeveer een half zal deze band een eigen inter- itic geven van garagerock in ibinatie met pre punk. De :iek is snel en iets wat rauw :t als thema banieschijven, lietoilets en feest. Aanvang f.00 uur; entree 2,50 euro. De Amateur Fotografen Ver eniging in Venray ontvangt ter Jelegenheid van haar 40-jarig Jubileum een bijdrage van 681 Vo van het Prins Bernard Cultuurfonds Limburg. Dc Sterrenwacht Ceres krijgt utsS134 euro voor de aanschaf van penaal voor observatieavonden [n excursies en het Muziek- en ijorettenshow Korps St. Petrus landen 1316 euro voor de aan- 'haf van instrumenten. Het Prins Bernard Cultuurfonds jimburg zet zich in voor cultuur- natuurbehoud in de provincie tuburg. Daartoe worden naast pateuris.tische muziekbeoefe ning ook gerekend letteren, healer, dans, beeldende kunst, laudiovisuele) media, weten pap, natuur- en mbnumenten- fehoud. Het Prins Bernard Cultuurfonds intburg kan als regionale afdeling fan het landelijke Prins Bernard ailtuurfonds en de jaarlijks te Anjerloterij in deze pro-' |incie aanzienlijke bedragen toe wijzen. jfL in OJC Merlin in Meerlo vindt zaterdag 9 maart de tweede editie E'n het festival Knokke om te °kkuh plaats. Er hebben zich eer net als vorig jaar een aantal bandjes aangemeld om op deze 'vond flink te kunnen 'rokkuh'. -leech, Silk, Scum en Collision pjndc 'Knokkers' die ieder hun pgen stijl hebben. De avond zal N ook zeer gevarieerd zijn van FVige rock tot hardcore, In gelo- c volgorde zal nummer 1 om I0-3O uur het podium van Merlin ^klimmen om te knokke om als 'eginact op zondag 31 maart, Eer- te Paasdag, het bekende Merlinpop te staan en ""gmaals kunnen rokkuh. De Sleuren van Merlin gaan om 20.00 tor open. Op maandag 18 maart 2002 organiseert de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. een dialezing over magie en volksgeloof. Spreker is mevr. M. Stienaers-Verdingh. Het is fascinerend te ontdekken hoe onze voorouders aan alles een 'ziel' gaven, zowel bloemen, planten, bomen en dieren als gebruiksvoorwerpen. Het histo risch aspect van gebruiken en riten die daar rond ontstonden, aangevuld met de sociologische achtergrond, geeft inzicht in ons menselijk denken en handelen. In onze huidige maatschappij vinden we sporadisch nog overblijfselen terug van die oude gebruiken. In onze natuurgebonden volksfiloso fie uit een nog recent verleden, ontdekken we de manier waarop ons volk trachtte zijn angsten te overwinnen, boze geesten te mis leiden of de psychologische druk bij ziekte of tegenspoed te ver lichten. Ook de volksgeneeskun de grijpt naar middelen uit de onmiddellijke omgeving. De magi sche dimensie die een kruid of dier toebedeeld kreeg, zorgt auto matisch voor meer respect. In een tijd dat we bezig zijn onszelf een strop rond de hals te doen met de nietsontziende vervuiling en ver woesting van ons leefmilieu, beogen we meer dan een nostalgi sche teruggang. We trachten onze onverbrekelijke band met dc natuur op een prettige manier te benadrukken. Aanvang lezing: 19.45. Locatie: zaal Het Trefpunt in Beukenrode. De lezing is vrij toegankelijk voor leden en belangstellenden In galerie De Lochting start op zondag 10 maart een nieuwe expositie van drie kunstenaars: Margriet v. Berkom. Lonncke Pas toor, Peter v. Veggel. Margriet v. Berkom maakt schil derijen en beelden en voelt zich sterk aangetrokken tot het expres sionisme; kleur en compositie spelen in haar werk een grote rol. Dit komt zowel in haar beelden als in haar olieverfschilderijen tot uiting. De laatste jaren werkt zij met het thema mannen: herken bare typen, maar dan in het over- drevene, mannen als 'figuranten in de greep van de macht'. Hierbij valt te denken aan macht, status, religie, maar ook aan afhankelijkheid, dwangmatig heid, ondergeschiktheid. Via krant, televisie en andere media en ook door ervaringen in haar directe, dagelijkse omgeving groeit het concrete beeld van de man meer naar algemene abstacte begrippen, die te maken hebben met de rol van de man in zijn maatschappelijke context. Op een kritische of ironische, maar soms ook op een speelse manier, tracht zij op een eigen wijze hier aan vorm te geven. Zo hebben haar gildenbroeders en vendeliers nog meer uiterlijk vertoon en meer theater. Naast het schilde ren geeft zïf 'haar mannen' ook vorm door ze in klei uit te beel den. Voor het bewerken van haar beelden heeft zij een eigen stijl van patineren ontwikkeld, waar door de beelden een eigen schil derachtige sfeer oproepen. Lonnekc Pastoor vervaardigt schilderijen en grafiek. De schil derijen, panelen-vooral van klein formaat-, zijn een zoektocht naar de herinnering van sferen. Door middel van kleurlagen, die door broken worden door vormen, wordt een aanzicht verraden. De ruimte suggerende monochrome vlakken, die soms velden lijken te zijn, krijgen iets landschappelijks. In de droge naaldetsen en monotypes van Lonneke Pastoor voeren referenties naar stede- bouwkundige vormen en platte gronden de boventoon. Bij de droge naald gaat het om de karak teristieke lijnvoering zoals een tekening; vandaar ook maar klei ne oplagen. Het beeld is uit ver schillende standpunten 'te lezen', als een plat vlak of ruimtelijk, met daarin zwevende, of staande ele- menteh, vaak opgebouwd uit twee delen. Peter v. Veggel maakt objecten en werkt met gebruikte materia len, de laatste tijd ook vaak in combinatie met brons. Daarnaast maakt hij ook geheel bronzen objecten. Hij heeft een eigen beeldtaal ontwikkelt, die mensen kan verrassen en verbazen. Wie zijn werk. heeft gezien, blijft nieuwsgierig naar zijn volgende beeld. De kunstenaars zijn tijdens de openingsmiddag aanwezig. Galerie De Lochting, Laagheids- eweg 16 in Venray, is op zaterdag en zondag open van 13 00 tot 17.30u en na telefonische afspraak. Op zaterdag 9 maart komt de regionaal al heel bekende band Puppies huisorkest naar café 't Podium in Venray. de bandleden hebben Leunen als thuisbasis en begonnen als vrinden samen lek ker muziek te maken en doen dit nu nog steeds omdat ze er plezier en veel lol aan beleven. Muziek maken is voor hun ook een avondje uit en dit brengen ze ook over op het publiek, zodat er altijd wel een feestelijk sfeertje ontstaat. De band brengt voorna melijk covers uit de jaren 70 en 80, daarnaast is er ook nog een behoorlijke portie feestmuziek. Het feest met De Puppies begint rond de klok van tien uur en de entree is 3,- euro. Dan is er voor de liefhebbers van de Doors goed nieuws, want café 't Podium is er in geslaagd om the Bootleg Doors te contrac teren. Deze band brengt alleen covers van de Doors en heeft hier voor al veel lof geoogst, een echte must voor de liefhebbers. De Bootleg Doors komen op zaterdag 16 maart. De ouderenvereniging Noord- West verzorgt een muziek dans avond voor iedereen in wijkcen trum Den Hoender op zaterdag 9 maart. Medewerking verleent accordeontrio Pikkeniers. De avond voor de 'jeugd van vroeger' begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis.Wijkcentrum Den Hoender is gelegen aan de St. Ursulastraat 2 in Venray. In Museum 't Freulekeshuus in Venray wordt van 15 maart tot en met 2 juni 2002 een ten toonstelling georganiseerd over Merselo. De tentoonstel ling 'Merselo, van Peeldorp naar woondorp', schetst een beeld over hoe een dorp zich ontwikkelt van een zelfvoor zienend landbouwdorp naar een woondorp. Als momentopnamen is geko zen voor 1875, 1930, I960 en 1990. Hierin worden de verwik kelingen en ontwikkelingen rond om een bestaande boerderij en haar bewoners in beeld gebracht. Dit gebeurt aan de hand van eigendomskaarten, koopakten, overzichten van de veestapel en de gezinssamenstelling. Kortom, hoe leefde de boerenfamilie in de betreffende periode en wat kwam er bij kijken om te overleven, zowel voor het bedrijf als voor de mensen. De tentoonstelling is samengesteld door een werk groep bestaande uit Merselonaren en medewerkers van Museum 't Freulekeshuus. HISTORIE DORP Eind 2000 is het boek 'Merselo, een wandeling door de geschiede nis' uitgebracht. In dat boek is in grote stappen de historie van dit dorp tot het einde van de negen tiende eeuw vastgelegd. Van de twintigste eeuw zijn in datzelfde boek de (vele) verenigingen die dit dorp kent beschreven, de ont wikkeling van het dorp in de twintigste eeuw, van een (h)echte agrarische gemeenschap tot de woonkern die het nu is, komt in de uitgave nagenoeg niet aan bod. Tijdens het historisch onderzoek voor de realisatie van het boek stuitten de Merselonaren op vele gegevens die uit de twintigste eeuw stammen. Helaas konden die gegevens niet allemaal in het boek verwerkt worden, met name omdat de samenstellers van het boek zich tot doel gesteld hadden om de oudere geschiedenis van het dorp en de verenigingshisto rie vast te leggen. En zo bleef veel interessant materiaal ongebruikt, met name uit de periode die veel (oudere) Merselonaren nog mee gemaakt hebben. Deze tentoon stelling biedt nu de kans om deze periode te belichten. PERIODEN De ontwikkeling van Merselo wordt geschetst aan de hand van vier kenmerkende perioden. De samenstellers van de tentoonstel ling hebben deze momenten gekozen omdat ze een herkenbaar beeld van de periode geven. In 1875 werd in het dorp, toen nog echt aan de rand van de Peel, op een manier geleefd en gewerkt zoals dat al min of meer eeuwen traditie was. Het is de periode voordat kunstmest zijn intrede in de bedrijfsvoering had gedaan. De tweede periode is het moment dat de 'crisis' zich begint af te tekenen en de landbouwcoöpera ties actief zijn. Een periode waar in Merselo zich laat zien als een hechte, min of meer zelfvoorzie- nende gemeenschap. De zestiger jaren zijn de jaren van schaalver groting, extensivering van de landbouw en het afnemen van de werkgelegenheid in de agrarische sector. Ook een periode waarin het zo vaak genoemde 'Rijke Roomsche Leven' nadrukkelijk een rol speelt. Het laatste moment kenmerkt zich door het hoogte punt van de bio-industrie, de afronding van de ruilverkaveling en het steeds verder afnemen van de voorzieningen in het dorp. De tentoonstelling zal interes sant zijn voor eenieder die zich interesseert voor de ontwikkelin gen van de dorpen op de zand gronden rondom de Peel, want de ontwikkeling die in Merselo heeft plaatsgevonden vertoont natuur lijk grote overeenkomst met de ontwikkelingen die de andere dorpen in dezelfde situatie heb ben doorgemaakt, zowel aan de Limburgse als de Brabantse kant van de Peel. Bij velen zullen de momentopnamen dan ook gevoe lens van herkenning oproepen! De tentoonstelling zal ook voor kinderen interessant zijn omdat door hen een lesbrief wordt samengesteld. Daardoor zullen zij spelenderwijs gewezen worden op de kenmerkende verschillen van leven en werken in de ver schillende perioden. Stichting Jong Leunen Leeft houdt op zaterdag 23 maart in Leunen opnieuw het popfestival Babypop. De spits wordt dit jaar afgebeten door Operation Irie. Zij Op zondag 17 maart is ervan 11.30 tot 13.00 uur Frühshoppen in de feestloods aan de Steegse Peelweg tussen Leunen en Heide. Blaaskapel Die Fröhlichen Rübensammler verzórgt deze morgen het Frühshoppen op de muziekfeesten van harmonie St. Catharina. Met een nieuw repertoire van Egerlander en feestmuziek proberen zij de bezoekers te amuseren op deze zondagmorgen. Dus iedereen die in de vroege lente al in een Oostenrijks of Duitse sfeer wil vertoeven nodigen wij van harte uit. Onder de titel 'Rooylh|art' exposeert galerie Rooyart werk van drie Venrayse keramisten, Mariëtte Groeneveld, Leo Martens en Koos Swinkels. Mariëtte Groeneveld, 1950, mede-eigenaar van de galerie, maakt vooral kleurrijke figuratie ve keramiek Een gevarieerd aan tal dieren zijn onderwerp van haar werk. Het zijn dieren die tot haar verbeelding spreken en aan sporen tot een eigen interpretatie. De dierfiguren worden vooral, maar niet alleen, uitgevoerd in de Raku-techniek. Mariëttes inspira tiebronnen liggen, behalve in de natuur, vooral in een eigen fanta siewereld. gevoed door literatuur, muziek en het leven van alle dag. Behalve deze richting creëert zij pen serie lv.inrlopvnrmHp vazen en kommen in porselein/steengoed klei op hoge temperatuur gebak ken, waarbij dc vormgeving voor op staat. Deze worden met klas sieke celadon, koperrood en lenmoku glazuren gedecoreerd. Leo Marlens, 1946, mede-eige naar van de galerie, maakt als pot tenbakker een grote variatie aan producten in porselein en steen goed. Geïnspireerd door de oos terse keramiek vervaardigt hij (deksel)potten, vazen, wandbor den c.d. als unica en een reeks gebruiksartikelen. De oosterse inspiratie blijkt uit de vormgeving en vooral in de reductieglazuren, celadons, koperrood en tenmoku. Zoals bij veel collega-pottenbak kers staat bij Leo Martens het 'makers-principe' centraal. Het wprVpri mei Hpi hpt nrnrpc wnr. langs een en ander verloopt is net zo belangrijk als het eindresultaat. Het is verweven met het dagelijks leven. Koos Swinkels, 1948, heeft de eerste ervaringen met keramiek opgedaan bij zijn gastvrouw en gastheer van deze expositie, vanaf dc start van hun activiteiten op dit adres. Dat beviel kennelijk uitste kend, want in 1993 richtte hij na het nodige experimenteren zijn eigen atelier in en koos als werk terrein en inspiratiebron de rich ting van het Nedcrrijnse aarde werk, dat hij als amateur-archeoloog en -volkskun dige al goed kende. Die stroming kende hoogtijdagen in de 17e en 189e eeuw, maar wordt heden ten dage nog door slechts een hanrlvol keramisten in hpt Nerler- lands-Duitse grensgebied verte genwoordigd. Koos haalt zijn inspiratie uit het rijke veelvormi ge scala van motieven uit de volkskunst. Deze worden aange bracht op een gevarieerd aantal vormen, kruiken, tegels, wand borden en b.v. vuurklokken. Basis is een met witte klcislib overdek te roodbakkende aardewerkklei, waarin gekrast en waarop geschil derd en geringeloord kan wor den. Decoratiemotieven en sym bolen zijn b.v. vogels, granaatappels, bloemen en drui ventrossen, verwijzend naar diverse aspecten van het huiselijk geluk, alsook religieuze afbeeldin gen die op het Nedcrrijnse aarde werk voorkomen. Koos' werk heeft daardoor een uitgesproken karakter met veel rood van onder liggende klei en een spaarzaam gebruik van kopergroen en kohalthlaiiw spelen allemaal covers van Opera tion Ivy, een band die maar een kort leven gegund was en daarom een reden was voor Operation Irie hier covers van te gaan spelen zodat de band niet vergeten zou worden. De band staat ook op het Prilpopfestival is Walhalla Seven- um met Pasen. Als tweede zal De Hardheid het podium betreden. De Hardheid is een veelkoppige skapunk-formatie uit Amsterdam. Eind 1996 besloot een groepje vrienden tot het gezamenlijk maken van muziek en binnen een aantal jaren groeide De Hardheid uit tot een fenomeen op de klei nere podia in het land. De snelle muziek zorgde samen met de energieke podiumpresentatie vaak voor volle dansvloeren. Ook bij verschillende popprijzen werd goed gescoord. De Hardheid bereikte in drie van de vijf compe tities, waaronder de Amsterdamse Popprijs 2000, een finaleplaats. In het laatste geval lokten ze ook het meeste publiek naar de Melkweg. Als afsluiter speelt De Travoltas. Deze band behoort inmiddels tot de grootste bands van Nederland. Zij zijn in 1990 begonnen als schoolbandje en zijn in twaalf jaar uitgegroeid tot een band die al vele landen heeft gezien. In Nederland hebben ze in 1997 op Dynamo Open Air gestaan en in 2000 waren ze nog te bewonde ren op Lowlands. Komende zomer willen ze een tour door de USA gaan doen in navolging op hun nieuwe album Endless Sum mer maar eerst staat er nog een toer door Italië op het program ma, De deuren van gemeen schapshuis De Brink gaan om 19.00 uur open. Onlangs verscheen het boek Vijf kwarten van de sinaasappel van de bekende auteur Joanne Harris, bekend van het boek Chocolat. Vijf kwarten van de sinaasappel is een prachtig verteld, meeslepend en boeiend verhaal dat je lang nadat je de laatste pagina hebt omgesla gen, bijblijft. Terwijl ze haar ware identiteit angstvallig verborgen houdt, runt de zwijgzame Framboise een succesvolle crêpere in Les Laveuses aan de Loire. Haar geheimen dreigen te worden onthuld wanneer haar neef, een opportunistische Parijse restauranthouder, uit is op de familiere cepten die ze van haar moeder heeft geërfd, een vrouw aan wie met minachting wordt teruggedacht door de inwoners van Les Laveuses, en door Framboise zelf. Framboise kan haar verleden niet langer ontvluchten. Geholpen door het dagboek van haar moeder, dat deels recepten en deels memoires bevat, laat ze haar herinneringen aan haar jeugd tijdens de oorlog terugkomen. Hoe ze als kind strijd voerde met de ongevoelige vrouw die nooit lachte, haar aan migraine lijdende moeder, die haar kinderen alleen moest opvoeden. Pas als ze de onbegrijpelijke fragmenten tussen de recepten van haar moeder weet te ont cijferen, leert ze de hele waarheid kennen. In deze nieuwe roman gunt Joanne Har- ris ons een kijkje achter de gesloten luiken van bezet Frankrijk en belicht ze de pijn, de vreugde en het verdriet van een leven dat voorgoed verandert door de onzeker heden en het verraad van de oorlog. Joanne Harris (1964) heeft een Franse moeder en Engelse vader. Ze woont met haar man en dochterje in Barnsley, Yorks hire. Voordat ze fulltime auteur werd, was ze lerares Frans. Joanne Harris' vorige romans, Bramenwijn en Chocolat waren erg succesvol. Chocolat was een internationale bestseller, die werd ver taald in twintig talen, werd genomineerd voor de Whitbread Novel of the Year en is verfilmd. Vijf kwarten van de sinaasappel is te koop in boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 17-50 euro ISBN: 9032508156. van de Sinaasappel

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13