lorgproblemen snel signaleren ISO-certificaat voor Wonen Noord-Limburg 'Ruimte voor ruimte' ten onder aan eigen succes 'Voorlichting belangrijk bij rampen' St£e£L Oirlo tegen Indycarcircuit VVD wil racebaan in Venray Impuls voor vrijwilligerswerk nthese, Halt en jeugdzorg werken samen runhoek irlenging intract NLW -n slaap Open dag ziekenhuis Open dag VvGi inj el EN MAAS Donderdag 28 februari 2002 - Pagina 9 Ialtbureau steunpunt Ven- Synthese Venray en reau jeugdzorg onderteke- op vrijdag 1 maart het {enant 'Vroegsignalise- zorgmelding'. ds de ontwikkeling van de ifdoening maakt het analyse- ran het gedrag van de jonge- het verkennen van de vijf fgebieden van de jongeren, i[ als doel vast te stellen of er fldat gedrag een achterliggende jblematiek ten grondslag ligt, uit van het voorgeschreven tkproces van de Halt-afdoe- g, et gedrag wordt geanalyseerd door onder andere te kijken naar kindgebonden factoren, gezins opvoedingsfactoren, schoolsitu atie, vrienden/ vrijetijdssituatie en politiecontacten. Daar waar nodig, en al dan niet in overleg met de ouders, wordt er zorggedragen voor het verwij zen naar, dan wel aanmelden bij de hulpverlening (vroegsignalise- ring-zorgmelding) Hierdoor is het volgens het Halt-bureau in Venray mogelijk om een beginnend (zorg)pro- bleem in een zo vroeg stadium te signaleren en hulp te bieden, waardoor het uitgroeien van het probleem tot een zorgwekkende situatie kan worden voorkomen. Door het wegnemen van het pro bleem kan ook recidive van onge wenst crimineel gedrag worden voorkomen. Het voorkomen van recidive is in het belang van de opdrachtgevers: het ministerie van Justitie en alle gemeenten in de regio. HULPVERLENING Het Halt-bureau in Venray heeft een verwijzende en adviserende taak op het gebied van hulpverle ning en heeft geen eigen hulpver leningstaak. De verwijzing of aan melding zal plaatsvinden bij de daartoe geëigende hulpverle ningsorganisatie die de aanmel ding of verwijzing zal omzetten in een hulpvraag en een hulpaan bod. Door de vroegsignalisering kan kostbare hulpverlening in de toe komst worden voorkomen. De belangrijkste verwij smogelijkhe- den in de regio Venray zijn het Bureau Jeugdzorg en welzijnsor ganisatie Synthese. Uit de contacten met jongeren die een strafbaar feit gepleegd hebben en doorverwezen worden naar het Halt-bureau, blijkt dat niet in alle gevallen de werkwijze van het Halt-bureau afdoende is, om gedragsverandering in gang te kunnen zetten. Dit is met name aan de orde bij jongeren bij wie sprake is van een achterliggende problematiek. Om ook voor deze categorie jongeren een passend aanbod te kunnen bieden, heeft het Halt- bureau contact opgenomen met het Bureau Jeugdzorg en met Syn these unit Venray, om afspraken te maken over het doorverwijzen van cliënten. Zowel bij de M. Vincken, unit leider Synthese, J. Le Sage, Bureau Jeugdzorg als bij directeur Hei dens van het Halt-bureau is de behoefte aanwezig om het conve nant formeel te ondertekenen. De inmiddels gestarte werkwijze betekent een verdieping van zowel het werk van het Halt bureau als van Synthese. "-"De Hoveniers heiwerkzaamheden www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Wethouder Driessen van de meente Venray en directeur jn de Pas van NLW Bedrijven Ebben woensdag een samen- irkingsovereenkomst voor it uitvoeren van onder- ludswerkzaamheden in de ienbare ruimte onderte- nd. Werkzaamheden die lorheen werden verzorgd »r de gemeentelijke buiten- enst. Hiermee wordt voor de eede maal een overeen- imst voor vijf jaar aange- Ilp 1 januari 1997 heeft NLW rijven de buitendienst van de neente Venray overgenomen NLW Buitenbeheer opgericht, die gelegenheid is een vijfjari- overeenkomst aangegaan met 1 verlengingsoptie van vijfjaar. Terugkijkend kan volgens de meente Venray geconstateerd irden dat het proces van priva- ering geslaagd is voor wat treft de integratie van de oud meenteambtenaren in de nieu- uitvoeringsorganisatie leide partijen hebben volgens gemeente wel moeite gehad :t de afzonderlijke rollen van drachtgever en opdrachtne- :r. In de overeenkomst zijn de ten en de verantwoordelijkhe in nadrukkelijker beschreven, gemeente Venray en de NLW drijven willen werken aan een igdurige zakelijke relatie waar- j het uitgangspunt van de relatie 'samenwerken en medeverant- rordelijkheid dragen' voor een walitatief goed beheer en onder- bud vdn de openbare ruimte, et de voortzetting van de samen- erking voldoet de gemeente Wcniay ook aan haar verplichting Hbenover de voormalige mede- I 'erkers die nu werkzaam zijn bij Éenbeheer B.V. De politie heeft in de afgelopen eek elf automobilisten betrapt emet drank op achter het stuur [ten. De dronken bestuurders jn betrapt bij controles in diver- gemeenten. Op de Noordsingel Venray heeft de politie op 20 bmari een 46-jarige automobi- t uit Horst aangehouden voor rijden onder invloed. De politie kreeg een melding ter voor de rotonde Oostsingel én auto stil had gestaan met daar- een slapende bestuurder. Een lige had de bestuurder hierop lesproken, waarna de m£n irreed. De politie trof de auto- obilist, wederom slapend achter t stuur, aan bij een tankstation n de ftoordsingel. Onderzoek ees uit dat hij veel teveel dronken had. Hij is vervolgens boeid overgebracht naar het 'litiebureau. Tegen de man is oces-verbaal opgemaakt, zijn rij wijs is ingevorderd en hij kreeg :r> rijverbod van 24 uur opge- Wonen Noord-Limburg, met drie kantoren in Helden, Horst en Venray, is al enkele jaren bezig om haar werk via kwaliteitszorg te verbeteren. Dit moet ertoe leiden dat de klanten (huurders en woning zoekenden) tevreden zijn over de dienstverlening. Om dit te bereiken heeft Wonen Noord- Limburg gekozen voor het hanteren van een kwaliteits systeem waarbij een officiële instantie een objectieve beoor deling geeft. Als basis is gekozen voor het internationaal kwaliteitssysteem ISO-9001, dat alle onderdelen van een bedrijf beoordeelt. Omdat bij de dienstverlening van een woningcorporatie de klant zo belangrijk is, is daarbij het kwali teitssysteem gevoegd dat speciaal ontwikkeld is voor de dienstverle ning van woningcorporaties: KWH. KWH meet de mening van de huurders en woningzoekenden over allerlei aspecten van dienst verlening. Hierbij moet gedacht worden aan onderhoud, verhuur, voorlichtings- en informatiemate riaal, telefonische bereikbaarheid, etc. Ieder aspect wordt door het KWH beoordeeld met een rap portcijfer. Om het keurmerk van KWH, het KWH-label, te kunnen behalen moet voor ieder dienst verleningsaspect minimaal gemid deld een 7 gehaald worden. CERTIFICAAT Wonen Noord-Limburg is erin geslaagd eind 2001 voor beide kwaliteitssystemen het certificaat te halen. Het KWH-label geldt voor alledrie de kantoren van Wonen Noord-Limburg: Wonen Helden, Wonen Horst en Wonen Venray. Het ISO certificaat geldt voor het 'moederbedrijf Wonen Noord-Limburg, Vastgoedontwik keling, het Onderhoudsbedrijf en het kantoor in Venray. Al eerder had de corporatie het ISO certifi caat volgens de oude norm behaald; nu is het kwaliteitssys teem echter helemaal aangepast om te kunnen voldoen aan de nieuwe norm 2000. In Nederland zijn 63 corpora ties in het bezit van het KWH- label en minder dan tien in het bezit van het ISO-certificaat. Daar mee is Wonen Noord-Limburg een van de weinige corporaties die beide certificaten heeft. Op 22 februari zijn het KWH- label en het ISO-certificaat offi cieel uitgereikt en hebben de medewerkers dit aansluitend met een gezellig feest gevierd. In de gemeente Venray heb ben zich ruim tachtig veehou derijen aangemeld voor de tweede ronde van de Ruimte voor ruimteregeling. Onlangs kregen de meeste aanmelders een brief van het ministerie van Landbouw dat ze voorlo pig niet in aanmerking komen voor een vergoeding. Er is te weinig geld om alle aanvragen voor stallensloop te honore ren. De regeling dreigt aan het eigen succes ten onder te gaan. Volgens wethouder Heidens (CDA) willen in Venray 75 agra riërs hun stallen daadwerkelijk slopen en wordt hun milieuver gunning ingetrokken. Om de sloopkosten van de stallen te beta len gaat de gemeente grote bouw- kavels (van circa 1.000 m2) uitge ven in het buitengebied. Bij de eerste tranche van Ruimte voor ruimte ging het om 27 woningen. Na een zoektocht langs alle dor pen kwam de gemeente uiteinde lijk in de nieuwbouwwijk De Bra bander in Venray terecht. Vanwege de vele stankcirkels zit ten de meeste kerkdorpen 'op slof. Overigens zijn de villa's in De Brabander nog steeds niet gebouwd. Het project dat samen met ontwikkelaar Janssen/S tiens tra wordt uitgevoerd heeft grote vertraging opgelopen. Buiten dat het ministerie onvol doende geld beschikbaar heeft lijkt vooral in Venray de Ruimte voor ruimteregeling te struikelen over een gebrek aan bouwgrond. Alhoewel in het nieuwe bestem mingsplan buitengebied een uit zonderingspositie voor Ruimte voor ruimte wordt gemaakt. Want dit zijn de enige burgerwoningen die nog in het buitengebied, exclusief de dorpskernen, gebouwd mogen worden. KRITIEK Vorige week donderdag tijdens een verkiezingsavond in zaal Roe- lanzia in Ysselsteyn uitte wethou der Heidens forse kritiek op de landelijke overheid. "Het is een onbetrouwbare overheid", stelde Heidens. "Want het kan niet zo zijn dat de agrariërs een brief krij gen waarin staat dat ze nu pech hebben gehad." De Ruimte voor ruimteregeling is een onderdeel van de Regeling Beëindiging Veehouderij (RBV). De stoppende veehouders krijgen een vergoeding als afkoop van hun mestrechten en in het buiten gebied verdwijnen veel meters staloppervlak. Gespreksleider Ger Koopmans, tevens CDA-statenlid, MMA glfXiejMfJS qe&r AU£ urfèiA- t££U mi Aut t*er- BAuoec&nsi- ceMDteDèr1 jAteeesfiap weec&jMh- (f*) (t$l (0 vertelde dat het per veehouderij om ongeveer 2000 vierkante meter stalruimte gaat. In Venray zou er dan bij deze tweede ronde 150.000 m2 staloppervlak ges loopt worden in het buitenge bied. Heidens kon deze cijfers niet bevestigen. Dit betekent wel dat Venray 150 extra woningen mag bouwen. Gezien de proble men bij de 27 woningen uit de eerste tranche lijkt dit aantal onhaalbaar. "Bovendien", zei wet houder Heidens, "is de markt van dit soort woningen redelijk over spannen. Het is inderdaad de vraag om het wel kan. Maar de regeling lost veel problemen in het buitengebied op. We moeten daarom kijken of er op andere manieren geld te vinden is om het toch waar te maken." John Oosterbeek (WD) waar schuwde voor de grote financiële risico's die de gemeente kan lopen. "Het mag niet uit de hand lopen. Er moet wel voldoende geld voor komen." Gerri Lemmens (fractie Van de Vorle) toonde zich niet optimis tisch. "Ik zie niet dat we 150 woningen kunnen verwezenlijken in het buitengebied." Theo Mulders (Samenwerking) zag wel mogelijkheden. "Dan moeten er maar meer kleinere woningen gebouwd worden die wel gewild zijn", meende hij. Roland Zwiebel (PvdA) vond dat de woningen op inbreidings- locaties in Venrays centrum gebouwd moeten worden. Lei Heidens vertelde dat de gemeente in overleg is met de provincie om een oplossing te vinden. De gemeente Venray is akkoord met de oprichting van een pool van gemeentelij ke voorlichters, die oproep baar is bij een calamiteit in één van de deelnemende gemeenten in Noord- en Mid den-Limburg. Ook de voor lichters van de gemeente Ven ray gaan aan de pool deelnemen en de vereiste opleidingen en oefeningen volgen. De vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam, maar ook enkele grote incidenten in de regio in de afgelopen jarep, laten volgens de gemeente Venray zien hoe belangrijk de publieks- en persvoorlichting ten tijde van ongevallen en rampen is. Bij de ramp in Enschede werden bij voorbeeld zestig voorlichters ingezet. Gemeenten zijn in het kader van de Wet op de rampenbestrij ding verantwoordelijk voor de organisatie van de voorlichting in geval van een ramp. Uit de gebeurtenissen in Enschede en Volendam is volgens de gemeente Venray wederom gebleken dat samenwerking tussen de gemeen ten van essentieel belang is voor de rampenbestrijding. Wanneer een ramp dreigt, zich voltrekt of zojuist heeft plaatsgevonden, is voorlichting noodzakelijk. Deze voorlichting is erop gericht om de bevolking goed te informeren en zo schadelijke gevolgen te vermij den, te beperken of ertegen op te treden. VEILIGHEID In 2001 werden beide regionale brandweerorganisaties en het regionaal Geneeskundig Bureau in de regio Venray samengevoegd en omgevormd tot de sector Veilig heid. Onder de gemeentelijke voor lichters werd een inventarisatie uitgevoerd over de noodzaak van samenwerking en afstemming. Op basis hiervan werd een pro jectgroep voorlichting ingesteld, waarin diverse gemeentelijke voorlichters participeren. De taak van de projectgroep is het opstel len van een plan voor de regiona le samenwerking van voorlichting voor de regio Noord- en Midden- Limburg. Een voorlichter van de gemeente Venray neemt ook deel aan deze projectgroep. De voorlichting bij calamiteiten en rampen is gericht op drie groe pen: pers, publiek, medewerkers gemeentelijke organisatie. Om dit in korte tijd te kunnen organiseren dient een groot aantal voorlichters in de gemeenten Venlo, Horst aan de Maas, Helden, Gennep, Sevenum, Weert, Neder- weert, Roermond en Maasbracht snel beschikbaar te zijn. Dit is mogelijk via een zogeheten voor- lichterspool, waarin voorlichters participeren die allemaal tegelij kertijd door de meldkamer gealar meerd kunnen worden. Na alar mering wordt volgens vooraf opgestelde afspraken de voorlich ting georganiseerd. In Midden- Limburg functioneert al langere tijd een dergelijke voorlichters- pool naar tevredenheid van alle betrokkenen. De inwoners van Oirlo zijn voor het grootste deel tegen de komst van een Indycarcircuit in het gebied De Blakt/Oirlosepas. Dat blijkt uit de enquête die de dorps raad onder de bevolking heeft gehouden. Ook in de plannen van de gemeente Venray om in het gebied industrieterrein Smakter- heide in te realiseren, kunnen de inwoners zich absoluut niet vin den. Er werden door de dorpsraad 425 formulieren verstuurd; liefst 78% (336 stuks) hiervan werd ingevuld en terug gestuurd. Als er al een industrieterrein moet komen, dan heeft een agrarische bedrijventerrein de voorkeur van de respondenten. De mensen die niets tegen de komst van een bedrijventerrein hebben, willen het liefste een schoon industrie terrein zoals op Keizersveld of een kantorenpark. Zware indus trie, zoals op de terreinen Smak- terheide I en II, scoort het slecht ste onder de Oirlonaren. Van de respondenten vindt 66% dat het gebied de huidige agrarische bestemming moet houden. Het plan van' de gemeente, om ter plaatse een industrieterrein van zeventig hectare te realiseren, kan de goedkeuring van slechts 13% van de respondenten dragen. Liefst 70% van de ondervraag den is 'tegen de komst van een Indycarcircuit in het gebied. De Ysselsteynse ondernemer Maes- sen is op zoek naar een geschikte locatie om zijn plan te realiseren. Het plan van Maessen heeft meer draagvlak onder de respondenten die voor een (kleiner) industrie terrein zijn. De uitslag van de enquête is vorige week ook naar het college van B en W van de gemeente Venray gestuurd. Het terrein ligt in het buitengebied van Oirlo, waarvoor de gemeente net een nieuw bestemmingsplan klaar heeft. In het plan heeft het gebied nog een agrarische, en landschappelijke bestemming. Voordat industrie zich kan vesti gen, moet het plan worden aange past. De WD in Venray is van mening dat de realisatie van een Indycarbaan in Venray van zéér groot economisch belang is en een belangrijke impuls kan betekenen voor de naamsbekendheid van Ven ray. De liberalen vinden dat alles in het werk moet worden gesteld om dit project -op een verantwoorde locatie - naar Venray te halen. Dat schrijft de partij in een brief aan het college van B en W. De WD wil onder andere weten wat de mening, van het college over dit thema is, wat het college reeds heeft ondernomen en verder wil doen, en of burgemeester en wet houders bereid zijn om een accountmanager en een coördine rend portefeuillehouder aan te wijzen. Vorige week werd bekend dat het plan van de Ysselsteynse ondernemer Harrie Maessen voor de aanleg van een racebaan voor Indycars in park De Peelbergen op de grens van de gemeenten Horst aan de Maas en Sevenum van de baan is. De colleges van B en W hebben de plannen van Maessen afgekeurd. Maessen wilde in De Peelber gen een racecircuit voor Indycars bouwen, een investering van ruim 30 miljoen gulden, en het ovale stadion ook inrichten voor onder andere popconcerten, een over dekte skibaan en een casino. De WD is benieuwd wat de gemeente Venray van de plannen vindt. Als afsluiting van het 'Jaar van de Vrijwilliger' wil de gemeente Venray de vrijwilli gers extra ondersteuning bie den. Om ze te helpen stelt de gemeente geld beschikbaar om een uitgebreid scholings programma op poten te zet ten. Venray wil een krachtige impuls geven aan het vele vrijwil ligerswerk in de gemeente. In opdracht van de gemeente wordt daarom door Synthese op dit Op zaterdag 2 maart van 10.00 tot 16.00 uur staan de deuren van het Venlose ziekenhuis wijd open om het brede publiek te informe ren over de zorgverlening in de ziekenhuisorganisatie. Er zijn rondleidingen over verschillende afdelingen en met behulp van pre sentaties laten de specialisten en medewerkers meer over hun werkzaamheden zien. Ook zal de Spoedeisende Hulp ambulance dienst met behulp van een in scène gezet ongeluk een demon stratie geven yan de acute hulp verlening. Verder is er informatie over het werken in het zieken huis, sollicitatiemogelijkheden en de vele opleidingen in de gezond heidszorg. De open dag vindt plaats in het st. Maartens Gast huis, maar nadrukkelijk wordt ook de bevolking van de regio Venray uitgenodigd een kijkje te nemen op de Venlose locatie. Op de open dag wordt immers de samenwerking tussen beide loca ties tot uitdrukking gebracht. Als extra service aan de bewoners in de Venrayse regio zal die dag een pendelbus ter beschikking staan, die elk uur bezoekers gratis zal vervoeren naar Venlo. De opstap plaats is het st. Elisabeth Zieken huis in Venray. Tussen 9.30 uur en 14.30 uur zal elk uur een bus naar Venlo vertrekken. Vanuit Venlo gaan de bussen elk uur tus sen 11.00 en 15.00 uur. De laatste bus richting Venray zal uiterlijk om 16.30 uur vertrekken. moment bij stichtingen en vereni gingen de behoefte gepeild met betrekking tot het scholen van vrijwilligers. Ongeveer driehon derd Venrayse organisaties zijn hiervoor aangeschreven. Op basis van de inventarisatie zal Synthese bij voldoende behoefte de gevraagde scholing organiseren. Organisaties kunnen hun behoef te via een vragenlijst aangeven. Bij voldoende vraag zal Synthese de scholing organiseren. Na afloop van dit project zal bezien worden af dit initiatief een structureel ver volg moet krijgen. GRATIS Deelname aan deze cursussen is geheel gratis. De gemeente stelt hiervoor de financiële middelen beschikbaar. Voor dit project ont vangt de gemeente ook geld van het ministerie van VWS. Het vele werk dat door vrijwilligers wordt verricht is van groot belang voor de samenleving, vindt de gemeen te. 'Zij leveren een belangrijke bij drage aan de kwaliteit van de samenleving. Een samenleving zónder vrijwilligers is niet meer denkbaar'. Organisaties die afhan kelijk zijn van vrijwilligers onder vinden in toenemende mate pro blemen om vrijwilligers te vinden en die vast te houden. Daarnaast wordt de taak van de vrijwilliger steeds complexer. De gemeente Venray heeft daarom bij het afslui ten van het 'Jaar van de Vrijwilli ger' in 2001 aangegeven dat dit kostbare werk niet verloren mag gaan en sociale infrastructuren worden uitgehold. Volgens de gemeente is daarom ondersteu ning van de organisaties en de vrijwilligers noodzakelijk. Het Vincent van Gogh Insti tuut houdt zaterdag 2 maart een open dag. Onder het motto: 'De zorg. Het echte Werk' kan iedereen van 11.00 tot 17.00 de locatie aan de Sta tionsweg in Venray bezoeken. Er is een informatiemarkt over psychiatrie met speciale aandacht voor 'werken in de zorg'. Ook worden er verschillende rondlei dingen verzorgd. Zo kunnen bezoekers bijvoorbeeld zien hoe een gesloten afdeling is ingericht. Verder geven (ex)-cliënten pre sentaties en wordt er een film ver toond. Tijdens de open dag is er perso neel aanwezig, ervaringsdeskundi gen en vrijwilligers. Zij kunnen vragen beantwoorden, uitleg geven of met bezoekers een per soonlijk programma vaststellen. De open dag biedt de unieke mogelijkheid een kijkje achter de schermen te nemen van het Insti tuut. De open dag wordt gehouden in het kader van de landelijke beeldvormingscampagne 'De Zorg. Het echte Werk' en wordt gecoördineerd door de sector fondsen Zorg en Welzijn en de PZF Limburg. Door heel Neder land houden allerlei zorginstellin gen tegelijkertijd een open dag. Deze open dag moet bijdragen aan een positief imago van de zorg. Ook is het belangrijk bezoe kers te enthousiasmeren voor het werken in de zorg. Net als veel zorginstellingen is ook het Vin cent Van Gogh Instituut op zoek naar personeel. Het instituut heeft werk in allerlei functies en biedt naast goede arbeidsvoorwaarden bijvoorbeeld allerlei opleidings mogelijkheden. Wie hierover meer wil weten is op 2 maart van harte welkom en kan ook kijken op www.zorgcampagne.nl

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9