osterbeek (VVD) heeft geen ertrouwen meer in college Mediatheek en bieb in een computernetwerk Weinig steun Michiels bij schouwburgkwestie Harold LENSSEN "Ja" voor Venray als agrarische gemeente woz- taxaties zijn wel correct" Fractie van de Vorle wil namen niet prijsgeven "Intensieve veehouderij moet naar industrieterrein lalve dossiers, verdwenen stukken en misleiding Diefstal CAI maakt toegang mogelijk Is uw keukenapparatuur of werkblad aan vervanging toe? KEUKENINRICHTING Aanranding vrouw Rijden onder invloed Inbraak restaurant 'na gEL EN MAAS Donderdag 28 februari 2002 - Pagina 7 John Oosterbeek zit sinds member 1999 in de gemeen- praad. Zo lang en zo furieus |s afgelopen dinsdag was hij iog nooit aan het woord. En et was zeker niet gespeeld. VVD'er was boos en diep élcurgesteld over de behande- Dg van het CAI-dossier. Het efst had hij het college naar mis gestuurd met een motie an afkeuring. Maar dat kwam net niet van. Enerzijds mdat het de laatste raadsver- adering was ('het college reedt nu toch af) en ander- omdat zijn fractie hem egeohield. De laatste raadsvergadering oor de verkiezingen verliep in de stijl van de afgelopen eriode. Veel raadsleden zullen diepe zucht slaken nu de race elopen is. Want de positie van et cbllege dreigde totaal onhoud- aarte worden. Vallend en strui- elend heeft de CDA-PvdA-VVD oalitie nog net de eindstreep gehaald. Maar het had niet veel langer moeten duren. Want de raad is het gestuntel van B en W meer dan beu. Het excuus van 'dit verdient niet de schoonheidsprijs' en 'dit was eens maar nooit weer' heeft te vaak geklonken en wordt al lang niet meer gepikt. Een andere conclusie valt niet te trek ken na afgelopen dinsdag. Het voorstel van de stichting CAI om haar statuten te mogen wijzigen stond op de raadsagen- da. In de commissie bleek al dat CDA, Samenwerking en Van de Vorle er tegen waren. Zij vinden dat de oorspronkelijke statuten gehandhaafd moeten blijven. En dat de kas van de voormalige bezitter van het Venrayse kabel net van ruim 1 miljoen euro moet worden benut voor bekabeling van niet-aangesloten panden. Na alle vuurwerk bleek dat ook de uitkomst van het raadsdebat te zijn. Maar er werd dinsdagavond amper nog over de inhoud van het voorstel gesproken. TIRADE John Oosterbeek stak als eerste van wal en gaf in een ongekende tirade het college er flink van langs. Twee weken geleden had hij om* alle informatie gevraagd die over dit onderwerp ging. Die kreeg hij niet want in een brief meldde het college dat die infor matie niet relevant zou zijn. "Dat maken wij zelf wel uit", foeterde de VVD'er die daarom zelf de dos siers op het gemeentehuis ging uitpluizen. Hij trof halve dossiers aan en veel stukken bleken zelfs kwijt te zijn. Oosterbeek wist bij de stichting CAI de ontbrekende informatie toch te achterhalen en kopieerde die ook voor de andere raadsleden. Die kregen deze papieren dinsdag tijdens de verga dering uitgereikt. "De VVD spreekt haar veront waardiging en afkeuring uit over de wijze waarop het college dit voorstel heeft behandeld." Want het college blijkt al drie jaar met de stichting CAI in onderhande ling te zijn over statutenwijziging. CAI wil de kas niet meer aan beka beling besteden maar aan allerlei projecten. Want, zo redeneert het CAI-bestuur, bij verkoop aan het kabelnet is ook het oorspronkelij ke doel overgegaan naar Palet kabelcom (nu Essent). Uit notulen blijkt dat het college zich daarin kon vinden en opperde zelfs om van het geld een kunstwerk voor het Schouwburgplein aan té schaffen. "Terwijl datzelfde colle ge nu vindt dat statutenwijziging niet meer aan de orde kan zijn. Dat kan duiden op een onbe trouwbare overheid en dat zou een ernstige zaak zijn", aldus Oos terbeek die zich afvraagt waarom dit college zo misleidt, manipu leert en bewust informatie achter houdt. De VVD'er zegt dat dit niet de eerste keer is en noemt onder meer als voorbeeld dat informatie over alle ingehuurde krachten er na twee jaar nog steeds niet is. "Die gegevens wil het college gewoon niet geven. Het is toch volstrekt ongeloofwaardig dat u er in twee jaar tijd niet in slaagt te achterhalen wie er allemaal in het gemeentehuis werken." Hans Teunissen (D66) neemt na acht jaar afscheid van de raad. "Aan deze laatste vergadering houd ik een rare bijsmaak over. Ik kan de felheid en emoties van John Oosterbeek best begrijpen. Betreurenswaardig en teleurstel lend. Dit zijn manieren van het college die niet kunnen." Ike Busser (Samenwerking) vond dat het college uit eigen beweging moest opstappen. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) wilde wel eens weten wat de consequenties ervan zijn nu de WD zo tegen het college ingaat waarvan het zelf deel uitmaakt. Wethouder Driessen (CDA), die de zieke burgemeester Waals ver ving, meldde dat er niet moedwil lig informatie is achtergehouden. "Morgen (gisteren, red.) zal ik opdracht geven de dossiers com pleet te maken. We hebben niets willen verstoppen VOOR ALLE BEDRIJVEN ladders-trappen-steigers Óók voor inspectie/certificering klimmateriaal EOUWBESLAG GEREEDSCHAPPEN MACHINES ÜIZERSVELD 61 VENRAYTEL 0478 - 55 33 55 Er is niets misgegaan met de V0Z-(wet Waardering Onroe- ende Zaken) beschikkingen Franciscanerpark, meldt fdhouder Houba (WD). Frac- eVan de Vorle had in een irief aan het college om ipheldering gevraagd. Omdat woningen op 30 novem- 2001 zijn getaxeerd op 20.251 euro. Twee maanden iter krijgen dezelfde bewoners an de Mgr. Verrietstraat een lieuwe beschikking waarin de vaarde ineens 145.663 euro blijkt ezijn. Een verhoging van 21 pro ent. Volgens Jan Houba is de evolgde handelwijze correct vol- ens de wet WOZ. "Want huizen ie in aanbouw zijn worden voor 10% gewaardeerd. Indien de voningen daarna afgebouwd vorden dan volgt een nieuw POZ-beschikking eveneens per 1 inuari. Dit is een volstrekt nor- lalezaak." Gerrit Lemmens (fractie Van de forle) was niet overtuigd. "Een cchterlijke uitspraak zal wel uit maken wie er gelijk krijgt. Wij zul- en de bewoners oproepen om cgen deze onrechtmatige daad k'zwaar te maken." Houba: "De bewoners kunnen lezwaar maken. En als de taxaties liet goed blijken te zijn zal dat lei- len tot een herziening. En die :ldt voor alle panden. Want gelij- te monniken, gelijke kappen." Vanaf de Stevensbeekseweg te Overloon is vorige week donder reen zwarte Batavus bromfiets, löz. THT-584 gestoten. De Stichting CAI Venray heeft vorige week vrijdag een overeen komst met de Openbare Biblio theek Venray en het Raayland Col lege ondertekend. Stichting CAI gaat het mogelijk maken dat de gegevens van bibliotheek Venray en Mediatheek Raayland College samengevoegd worden en via internet snel te benaderen zijn. CAI subsidieert het project met ongeveer 70.000 euro. Het zal uiterlijk 1 september 2002 zijn afgerond. Het project sluit aan bij een bestaande intentieverklaring van de Openbare Bibliotheek en de Mediatheek Raayland College om zoveel mogelijk samen te wer ken. Er lopen onder andere al afspraken over het leggen van accenten in de collectievorming. De subsidie van Stichting CAI maakt het financieel mogelijk de catalogi en uitleenadministraties van mediatheek en bibliotheek in één systeem samen te brengen. De gegevens worden opgeslagen in de centrale computer van de bibliotheek. Internetgebruikers krijgen zo de mogelijkheid om in de computer van- de bibliotheek te kijken. Het aftredende raadslid Wiel Michiels (CDA) leek wel een roepende in de woestijn. Hij vindt dat het schouwburgbe stuur het slim heeft aange pakt. Zo slim zelfs dat de gemeenteraad tonnen subsidie teveel aan de schouwburg heeft geschonken. voor prijzen en meer informatie: Stayerhofweg 2B 5861 EJ Wanssum Tel. 0478-53 90 20 Fax 0478-53 90 21 Bel voor een afspraak BOSCH tn SIEMENS Pelgrim ^41^ Nu nieuwe feiten boven tafel zijn gekomen verwacht Michiels ook dat de gemeente de teveel betaalde subsidie terugvordert van het schouwburgbestuur. Maar daar wil het college niet aan, zo laten B en W in een antwoord op zijn brief weten. Het raadslid staat alleen want de CDA-fractie steunt hem niet. "Die brief heeft Michiels op persoonlijke titel geschreven", verduidelijkt fractie voorzitter Ton Teeuwen-Peeters. Zij voegt eraan toe dat straks bij de verbouwing van de foyer de geldkwestie nog wel eens ter sprake zal komen. Michiels kreeg dinsdag in de raadsvergadering steun uit onver wachte hoek. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) sprong in de bres voor het CDA-raadslid. "Want wij zijn altijd tegen subsi dieverhoging geweest. Alleen was toen niet alle informatie voorhan den. We wisten van niets want alle bedragen in de stukken waren zwart gemaakt. Het is betreurenswaardig dat het schouwburgbestuur zo gehandeld heeft. Wij steunen Michiels en roepen ook op tot vermindering van de subsidie. Dan hadden ze maar eerlijk moeten zijn. We zul ten in elk geval nooit meewerken aan een verbouwing van de foyer." VERKOOP INVENTARIS Het CDA vroeg op 26 juni 2001 in het schouwburgdebat om ver koop van het inventaris, ter waar de van ruim 200.000 gulden, aan de nieuwe horeca-exploitant. Het college antwoordde dat dat niet mogelijk was omdat het als onder pand diende voor een lening van Interbrew van 228.000 gulden. Wiel Michiels heeft nu ontdekt dat amper twee maanden na het raadsdebat er een pachtovereen komst is gesloten. Daaruit blijkt dat de nieuwe exploitant het inventaris toch heeft gekocht en daarmee de lening van Interbrew is afgelost. "Met deze constructie heeft het schouwburgbestuur een dubbelklap gemaakt. De gemeen te heeft de schuld van 375-000 gulden weggewerkt en de lening van Interbrew is afgelost via de pachter. Per saldo is een schul- denpost van ruim 600.000 gulden weggepoetst", rekent Michiels voor die vindt dat daarom de ruim twee ton weer in mindering moet worden gebracht op de subsidie. Het college is echter niet van plan om de gegeven subsidie terug te vorderen. Daarom vindt Michiels dat bij de komende ver bouwing van de foyer een bedrag van 100.000 euro extra voor reke ning van de schouwburg moet komen. Voor aanvang van de raadsver gadering maakte schouwburg voorzitter Leo Janssen gebruik van het spreekrecht. Hij hekelde de handelwijze van Wiel Michiels die zijn brief ook naar de pers had gestuurd. "Ik doe een klemmend beroep op de raad om direct con tact met ons op te nemen als er vragen zijn. Daarvoor staan wij ten allen tijde ter beschikking. Het schouwburgbestuur wil open communiceren omdat de raad tot de laatste cent mag zien hoe de subsidie besteed wordt." Michiels reageerde: "Niemand kan mij als raadslid het recht ontnemen om vragen te stellen." Ike Busser (Samenwerking) vond het eveneens vreemd dat zo kort na het raadsbesluit deze transactie tot stand kwam. "Het blijkt nu wel dat die uitbesteding slecht is geweest." Mathieu Emonts (PvdA) pro beerde nog een wig te drijven tus sen Michiels en de CDA-fractie. Hij wilde van fractievoorzitter Teeuwen weten of het CDA wel voldoende geïnformeerd was. Teeuwen antwoordde 'dat er onvoldoende helderheid was over deze ingewikkelde kwestie'. Zij vond dat dit verder maar in de commissie behandeld moest wor den. Een 33-jarige inwoonster van Venray is vorige week woensdag morgen in alle vroegte door een onbekende man in haar woning lastig gevallen en bedreigd. Door dat de vrouw hevig begon te gil len; vluchtte de man. Omstreeks 06.00 uur werd de vrouw gealar meerd door een harde klap en glasgerinkel en zag zij een haar onbekende ongeveer 30-jarige donkere man op het terras achter haar woning. De man kwam de woning van de vrouw binnen en nadat hij haar bedreigde begon het slachtoffer van.schrik.hard te gillen. Hierop verdween hij naar buiten. De politie heeft inmid dels het slachtoffer en getuigen gehoord en is begonnen met een buurtonderzoek. De mensen van de technische recherche hebben inmiddels onderzoek gedaan. Op de Venrayseweg in Over- loon is afgelopen vrijdag omst reeks 00.20 uur een 37-jarige automobilist uit Overloon bekeurd voor het rijden onder invloed van alcohol. Hij kreeg een transactie van 190 euro. Gerrit Lemmens liet zich niet in de verleiding brengen. Bij een politieke discussie avond in Ysselsteyn werd de fractievoorzitter van Van de Vorle op de korrel genomen door gespreksleider Ger Koopmans. Die vond dat Van de Vorle duidelijkheid moest bieden aan de kiezers. De oppositiepartij zegt drie seri euze wethouderskandidaten ach ter de hand te houden. Hun namen worden echter angstvallig verzwegen. "Maar waarom", wilde Koopmans namens de toe hoorders in de zaal weten. "Als wij de namen noemen dan wor den wij door de andere partijen niet meer geaccepteerd", ant woordde Lemmens. Koopmans: "Nu wordt het nog interessanter. Je maakt me nu helemaal nieuws gierig." Maar Gerrit Lemmens liet zich niet uit de tent lokken. Hij vertelde dat de kandidaten van buiten de fractie komen. "Vier jaar geleden zijn we bij de coali tiebesprekingen aan de dijk gezet. Dat willen we nu voorkomen. Eerst moeten op 6 maart de kie zers spreken. En daarna gaan we op basis van de partijprogramma's aan tafel zitten. Pas daarna komt de persoon van de wethouder in beeld", aldus Lemmens. Ook Samenwerking Venray schuift nog geen wethouderskan didaat naar voren. Dit vertelde Theo Mulders, de nummer drie op de verkiezingslijst. "De moge lijke wethouder zal wel uit onze lijst komen. Het ligt aan de porte feuille wie wethouder wordt." Ook de regeringspartijen CDA, PvdA en WD mochten één wet houderskandidaat noemen. De WD schuift Jan Houba naar voren en de PvdA heeft Mathieu Emonts. Voor Lei Heidens, zittend CDA-wethouder, was het een las tige keuze: "We hebben twee goede wethouders en daar wil het CDA mee verder gaan. Dus Jan' Driessen en ik zijn de kandida ten." Met dat antwoord nam Ger Koopmans geen genoegen. "Nee, ik wil maar één naam horen." Lei Heidens twijfelde even. "Dan noem ik mezelf. Ik dus", zei hij lachend. ff Roland Zwiebel, kandidaat raadslid voor de PvdA, wekte afgelopen donderdag bij een politieke discussieavond in Ysselsteyn veel beroering. De PvdA'er stelde dat alle niet- grondgebonden agrarische bedrijven naar een industrie terrein moeten verkassen. Zwiebel is van mening dat door de grote vraag naar ruimte in het buitengebied de varkens- en kip- penbedrijven er maar moeten ver dwijnen. "Die moeten we concen treren op een industrieterrein zodat er meer ruimte vrijkomt voor andere bedrijven op het plat teland." De veehouders in de zaal reageerden verbaasd en soms ook laconiek op het idee van de PvdA'er. Toon van Hooft, varkens houder uit Vredepeel, vond het maar niets. "Dan krijg je hier van die Oost-Duitse toestanden. Met allemaal grote en lelijke gebou wen op een industrieterrein. Dat hoort toch niet bij een positiever imago van de sector waar we alle maal hard aan werken." Een andere boze Ysselsteynse veehouder vergeleek het idee met de kolchozen uit het oude Rus land. "Dit idee is een aanfluiting voor de PvdA', vond hij. Roland Zwiebel haalde de ver gelijking met DSM in Zuid-Lim burg aan. "Rond DSM ligt geen stankcirkel. Dat zou toch ook goed kunnen met intensieve vee houderijen in één complex", sug gereerde hij. Het idee van de PvdA'er werd onlangs door het Wageningse onderzoeksinstituut Alterra gepre senteerd. In de gemeente Horst aan de Maas, in glastuinbouwge bied Califomië, zou een agropro- ductiepark moeten komen. Op zo'n bedrijventerrein komen naast glastuinbouw ook piramide vormige varkensflats. Alterra vindt de intensieve veehouderij vergelijkbaar met fabrieksmatige processen waarbij in de stallen alles industrieel plaatsvindt. Dit zou ook gevolgen moeten hebben voor de ruimtelijke ordening. Daarbij is het lang niet meer van zelfsprekend dat alle landbouw op het platteland thuishoort. Alleen melkveehouders en akker bouwers zouden er nog achter blijven. Het Agrarisch Jongeren Kontakt hield afgelopen don derdag in zaal Roelanzia in Ysselsteyn een boeiende en levendige discussieavond. De vijf politieke partijen discus sieerden onder leiding van CDA-statenlid Ger Koopmans over de toekomst van Venray als agrarische gemeente. Opvallend was dat Theo Mul ders van Samenwerking Ven ray met zijn deskundige en duidelijke inbreng als beste spreker voor de dag kwam. Op de vraag of Venray zich moet profiteren als agrarische gemeente antwoordden PvdA, fractie Van de Vorle en Samen werking volmondig 'ja'. Roland Zwiebel (PvdA): "Ja natuurlijk. Venray heeft het grootste buiten gebied van de provincie Limburg en telt de meeste bedrijven." Ger rit Lemmens (fractie Van de Vorle): "De landbouwsector is het belangrijkste in het buitengebied. Die moeten we overeind hou den." Theo Mulders (Samenwer king): "De agrarische bedrijvig heid moet zo blijven. Alleen moeten we wel agrarische bedrij venterreinen gaan benutten." De WD en CDA waren iets voorzich tiger. "We hebben 14.000 hectare buitengebied", zei Lei Heidens (CDA), "het gebied heeft meerde re gezichten en daarbij hoort ook de agrarische sector." John Oos terbeek (WD) vond dat risico's gespreid moesten worden in het buitengebied. Als openingsronde mochten de vijf politici in vier minuten tijd vertellen hoe hun partij tegen de landbouwsector aankijkt. "Het is niet rooskleurig", stelde Gerrit Lemmens. "Maar we willen geen koude sanering. De bedrijven moeten de concurrentieslag met het buitenland aan gaan. Ze mogen exporteren maar er moet wel maatschappelijk draagvlak voor zijn." Fractie Van de Vorle hecht vooral aan de leefbaarheid op het platteland en in de dorpen. "Betaalbaar bouwen, woonzorg complexen en goede sociaal-cul turele voorzieningen moeten er komen." Lei Heidens (CDA) is sinds twee jaar agrarisch wethouder. "De sec tor is de moeite waard met twaalf Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag ingebro ken in een eetgelegenheid aan de Gouden Leeuw waarbij enkele hon derden euro's zijn gestoten. Verder werden diverse flessen sterke drank ontvreemd en zijn enkele stoeten en barkrukken vernield. procent van de werkgelegenheid. Dat moeten we koesteren. We moeten samen nadenken over de toekomst van het buitengebied. Vroeger was het slechts een beheersgebied. Nu niet me'er. We moeten duidelijk plekken aange ven waar de agrarische sector nog zonder belemmeringen vooruit kan." Roland Zwiebel zat van 1990 tot 1994 voor de PvdA in de Ven rayse gemeenteraad. De jurist is hoofd milieu in de gemeente Venlo. Hij staat nu vijfde op de kandidatenlijst. "De betrouwbare overheid moet terugkomen. Die transparant is zonder achterka mertjespolitiek." Zwiebel vond dat het evenwicht tussen land bouw, natuur, wonen, werken en recreatiein het buitengebied ver stoord is* "De landbouwsector zal deels gesaneerd moeten worden voor andere ontwikkelingen. De kleine kernen dreigen om te val len", aldus de PvdA'er die het kwalijk vond dat Venray nog steeds geen nieuw milieubeleids plan heeft. Ook Theo Mulders (Samenwer king) pleitte voor een open, dui delijk en helder beleid. De Veule- naar stopte twee jaar geleden met zijn varkensbedrijf en is nu advi seur en trainer milieu en veehou derij. "In het verleden hebben pioniers van deze arme Peelstreek een bloeiend agrarisch gebied gemaakt. Door falend overheids beleid is dit stilgelegd. Ook de gemeente Venray heeft de ont wikkelingen niet kunnen vlottrek- ken." Mulders noemde de gemeente lijke organisatie 'een wanorde'. "Het is een kwalijke zaak dat aan vragen en vergunningen niet bin nen de gestelde termijnen wor den afgehandeld. De gemeente moet meer luisteren naar de bur gers en meer ruimte scheppen voor ontwikkeling van de land bouw." John Oosterbeek (WD) wil kansen scheppen voor jonge boe ren en overblijvers. "De gemeente moet maatwerk leveren en flexi bel zijn. Bij de afhandeling van vergunningen is de gemeente tekort geschoten. Maar ook door landelijke regelgeving blijven veel plannen liggen." Ook in raad en commissie opperde Oosterbeek veelvuldig het liberale gedachte goed. "Ondernemers moeten kun nen investeren. En dat kan niet bij steeds wisselende regelgeving. De agrarische sector is van groot belang voor de voedselvoorzie ning. De overheid moet mogelijk heden aangrijpen in plaats van al die regelgeving. Laat een bedrijf maar breder of groter worden. Ook al ligt het tegen een bosrand aan. Dat is toch maar waaibomen- hout." Veehouders in de zaal maakten zich zorgen. "De ondernemers in het buitengebied moeten vechten om te kunnen blijven onderne men", zei Martin Houben (Hou- bensteyn). Ook de rol van de gemeente kwam meermaals ter sprake. Veehouder Toon van Rens uit Heide vond het onbegrijpelijk hoe in het bestemmingsplan bui tengebied het grondgebruik wordt geregeld. "Daarin worden allerlei leuke dingen verzonnen zoals weidevogelgebieden. Dat doet de gemeente toch zelf want de gemeenteraad die gaat erover.' Toon van Hoof heeft weinig ver trouwen in de Venrayse ambtena ren. "De gemeente heeft geen mensen in dienst die er verstand van hebben. Daarom hebben ze alles maar bij het bureau BRO neergelegd. En dat krijgen wij nu op ons bord." Waarmee Van Hoof doelde op het omstreden vooront werp bestemmingsplan. Een van de stellingen ging over de reconstructie, de herinrichting van het platteland. Evenals bij de Ruimte voor ruimteregeling drei gen te weinig geldmiddelen de plannen te dwarsbomen. "Als er minder geld is dan moeten we onze ambities en plannen bijstel len", zei wethouder Lei Heidens. "Dan kunnen we minder doen dan we eigenlijk willen. Maar meer dan 50% van de bedrijven zit op slot en heeft geen toekomst meer. Er zal daarom \yel iets moé ten gebeuren." Roland Zwiebel vond dat er in Den Haag aan de bel getrokken moet worden. "Want anders volgt er een koude sanering. En daar is niemand mee gediend." Theo Mulders meent dat de gemeente te klein is om daadwer kelijk iets te bereiken. "Die zone van 250 meter om een natuurge bied willen we ook niet maar het staat wel in de Ammoniakwet.". De raadskandidaat van Samenwer king zag in het kleiner maken van de verwevingsgebieden, waarin landbouw naast andere functies een plek krijgt, een oplossing. Lei Heidens wil de extensive- ringsgebieden, waar agrarische bedrijven geen toekomst meer hebben, zo klein mogelijk maken. "Daar moeten we dan de winst halen." John Oosterbeek: "Het is ook onzin en geldverspilling om bedrijven die al veertig jaar op hun plek zitten te verplaatsen en ze twee kilometer verderop neer te zetten."

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7