Venray scoort niet goed Venray mag terrein Metaal weg verkopen Verkeerslichten op kruispunt A73-Maasheseweg Samen sterk Irand in flat A&rA Samenwerking kraakt milieuprogramma ^Onderzoek provincie: Venray strategisch en tactisch matig siuismcdcr VENRAY RUIMT OP KORTINGEN TOT 60% GROEP IJzerhandelaar Robben verliest hoger beroep Gemeente Venray vindt rotondes te duur i, EEL EN MAAS Donderdag 28 februari 2002 - Pagina 3 De onafhankelijke visitatie- onunissie van de provincie jmburg heeft de bestuurs macht van Venray in beeld ebracht. De gemeente is op ai efl punten beoordeeld vol- !"wens een zogenaamde estuurskrachtmonitor. Vijf eer scoorde Venray een vol- Oeode, vier keer matig en eninaal een onvoldoende. Jleen op uitvoerend niveau is ^je gemeente voldoende estuurskrachtig. Op strate- c" isch en tactisch niveau schiet enray tekort. Het college van sli jen W vindt de negatieve uit- l0inst niet verrassend en geeft an dat op onderdelen al ver- eteringen in gang zijn gezet. 1 is Het doel van de bestuurskracht- ionitor is de gemeenten een Spiegel voor te houden. Het iderzoek geeft een inzicht in het ,nij [nctioneren en of de gemeente bstaat is ook in de toekomst haar d ipgaven te realiseren. Aan de land hiervan wordt bekeken of enieenten meer moeten samen- erken of mogelijk fuseren. Ook evÈ fordt verwacht dat maatregelen porden genomen om de zwakke jnten te verbeteren, sla i 11 In het afgelopen najaar heeft de ijvi «emeente Venray in de eerste fase in? laar eigen opgavcnprofiel vastge- teld. Hierin staan alle taken en jp [inbities. De visitatiecommissie geleeft daarna onderzocht hoe de 19 ;emeente aan deze criteria vol- loet. Dat heeft geleid tot fase free met een bestuurskrachtpro- iel van tien punten verdeeld over drie niveaus: strategisch, tactisch en operationeel. De beoordelin gen konden 'ruim', 'voldoende', 'matig', 'onvoldoende' of 'niet' zijn. Op strategisch niveau functio neert Venray als bestuurder vol doende, als dienstverlener onvol doende en als participant matig. De gemeente beschikt over lange termijn visies zoals "het Structuur plan (1998) en het Sociaal Econo misch Plan (SEP/2000). Die zijn samen met maatschappelijke part ners opgesteld. De visie is ver woord in aparte documenten en op verschillende tijdstippen. Een goede onderlinge samenhang en afweging van keuzes is dan niet goed mogelijk, zo vindt de visita tiecommissie. Venray kiest in haar visie voor 'kwaliteit'. Maar bij de beleidsmatige uitvoering komt dit niet of nauwelijks tot uiting. Het Kwaliteitsplan Centrum, van belang voor de ontwikkeling van de centrumfunctie van Ven ray, heeft enkele jaren vertraging opgelopen. Ook loopt de gemeen te achter met de uitbreiding en revitalisering van bedrijventerrei nen. De gemeente beschikt over onvoldoende ambtelijke capaci teit en regievermogen om de stra tegische taken goed te kunnen ondersteunen. Er zijn vorig jaar weliswaar 55 projecten op de lange baan geschoven maar de gevolgen hiervan zijn nog niet merkbaar. Als betrouwbare overheid op het gebied van veiligheid, hulp verlening, vergunningen en hand having schiet Venray tekort. "Capaciteitstekorten zorgen voor achterstanden die het beoogde kwaliteitsniveau in gevaar bren gen", zo schrijft de commissie in het bestuurskrachtprofiel. Er zijn achterstanden bij regu liere taken van openbare orde, veiligheid en milieuwethandha- ving. Zo is bijvoorbeeld de wette lijke datum van 15 oktober 2001 voor de risicoanalyse van legionel- lapreventie niet gehaald. De visie op samenwerking met andere overheden is in Venray niet sterk ontwikkeld. "Het met buurgemeenten gezamenlijk vormgeven van de centrumfunc tie komt niet van de grond. Wij zetten vraagtekens bij de aanjaag functie die Venray hierin heeft." Ook op tactisch niveau breekt het grote personeelsverloop en - tekort de gemeente op. Op drie onderdelen (bestuur, dienstverle ner en interne organisatie) scoort de gemeente matig, als partici pant behaalt het wel een voldoen de. "Venray is niet in staat geble ken om kwantitatief en kwalitatief voldoende personeel aan te trek ken om de opgaven waarvoor .zij staat te vervullen." Eind vorig jaar is hiervoor het zogenaamde Orga nisatieontwikkelingstraject (OOT) in gang gezet. Ook schort het aan een goede communicatie en wor den de effectiviteit en voortgang van het beleid onvoldoende getoetst. Het gebrek aan commu nicatie komt vooral door perso neelswisselingen en onvoldoende regie bij inhuur van externe bureaus. CULTUUROMSLAG De gemeente ontwikkelt op een aantal terreinen een interac tief beleid. Maar daadkracht, tempo van uitvoering en terug koppeling laten te wensen over. Jongerendebatten, asielzoekers centrum, Dingus, omgeving Raay- land en minderhedenbeleid wor den als moeizame voorbeelden genoemd. Ook de relaties met Wonen Venray (over het opknappen van huurwoningen) en met project ontwikkelaars (bouwen op inbrei- dings- in plaats van uitbreidingslo caties) staan onder flinke druk. De visitatiecommissie conclu deert dat de gemeente tegen en over de grenzen van de uitvoe- rings- en regiecapaciteit is gelo pen. Hierdoor heeft een aantal ini tiatieven grote vertraging opgelopen. Zoals centrumplan nen, handhavingsbeleid, milieube leidsplan, groenstructuurplan en actualisering van sterk verouder de bestemmingsplannen. Op operationeel niveau behaalt Venray op alle punten (dienstver lener, participant en interne orga nisatie) een voldoende. De reorganisatie bij de afdeling Publieksdiensten verloopt welis waar moeizaam, De cultuurom slag en het weghalen van loketten bij vakafdelingen stuitten op weerstand. Eind 2002 moet gewerkt worden volgens het nieu we organisatiemodel. Met de benutting van ICT-mogelijkheclen is de de gemeente aan de late kant. Zo zou er in 2001 een pas sieve website zijn. De bevolkingsadministratie (GBA) moet door middel van een hersteltraject bij de volgende audit in medio 2002 weer in orde zijn. De uitvoerende werkzaamhe den (burgerzaken, sociale zaken, wegen en riolering) worden over het algemeen adequaat gedaan, zo concludeert de visitatiecommis sie. In de raadsvergadering konden de politieke fracties zich groten deels vinden in het bestuurs krachtprofiel. "Een realistische foto die de vinger op de zere plek legt", vond Ton Teeuwen-Peeters (CDA). Bert Linskens (PvdA) con cludeerde 'dat er nog erg veel werk aan de winkel is'. Ike Busser (Samenwerking): "Het is een cor recte weergave van wat wij al jarenlang wisten. Het geeft de symptomen aan waar de zieke patient aan lijdt maar het zegt niets over de oorzaken." Voorzit ter Rutten van de visitatiecommis sie legde dinsdag in de raadsverga dering uit dat dat ook niet de bedoeling was. "We zijn een onderzoeksbureau en geen adviesbureau." Busser gaf zelf aan waar het volgens hem aan schort te. "Een overlegcultuur zonder zelf-kritisch vermogen en daad kracht en een gebrekkige sturing door managementteam en secre taris." Commissielid Houben zei dat de gemeente nu zelf aan zet is in fase drie. "Venray zal veel tijd moeten besteden aan haar strate gische en tactische niveau. Alleen het ambitieniveau omlaag bren gen lost niets op. Er zal meer eigen actie ondernomen moeten worden." - Groot alarm maandagochtend !,ni lij een brandje op de zesde ver- s lieping van een flat aan de Hoge leek. Waarschijnlijk door kort- luiting in een koffiezetapparaat n de keuken onstond er brand in e woning van een 86-jarige 0| rouw. Kordaat optreden van een uurman van een verdieping - pger voorkwam erger. Deze man. de 57-jarige Hans Derks, gewist met enkele emmers water de s™ iilammen te blussen. De brand s' weer die erg snel ter plaatse was, hoefde uiteindelijk maar na te blussen en zorgde ervoor dat de ^ontstane rook werd afgezogen. De bewoonster raakte niet m gewond, maar de huisarts kwam voor de zekerheid even langs voor controle. De woning raakte leschadigd door roet en water. Q ien schadebedrag is vooralsnog onbekend, maar voor de bewoon ster is in overleg met de woning- i;'ereniging een tijdelijk onderko oi men geregeld. De andere bewoners van het flatgebouw waren eveneens tijdig in veilig- heid. De gealarmeerde brandweer Ijjj ontfermde zich over de flatwo- ning waarna er een veilige situatie jntstohd. Speciaal voor jongeren in Venray is er vanaf deze week een website op het internet te vinden. Dit initiatief is door de gemeente Venray in samen werking met Synthese opge start. Doel van de site is het bevorderen van de communi catie met de jongeren en ze een platform te bieden waar minimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voorzien van accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4.482,-. nu met gratis Kermi designradiator t.w.v. €284,-* ("of de helft in contanten). De actie loopt t<41 april 2002. ze hun meningen en ideeën kunnen spuien. Het idee is voortgekomen uit de jeugddebatten die in 2000 en 2001 gevoerd werden. De site werd maandagmiddag vanuit het Raayland College in Venray offi cieel in gebruik gesteld door CDA'er Camiel Eurlings, Neder lands jongste lid van de Tweede Kamer. Samen met Ger Koopmans, lid van de Tweede Kamer namens het CDA en lid van Provinciale Staten, statenlid Jan Houben en de CDA-wethouders Driessen, Hei dens, fractievoorzitter Ton Theeu- wen, kandidaat Gerda van Stelten en CDA-afdelingsvoorzitter Jan Loonen, liet Eurlings zich infor meren door de directie van het Raayland College over de Venray- se onderwijsinstelling. Eurlings stelde vanuit het Raay land College de internetsite in gebruik döor te chatten met twee groepjes jeugdigen, die in de 'huiskamer' in Brukske en het JIP in de Schoolstraat achter de com puter zaten. Gespreksonderwer pen hierbij waren onder andere wat de jongeren zouden doen als ze burgemeester van Venray zou den zijn, wat ze zouden doen als ze 1 miljoen euro zouden mogen besteden en welk landelijk pro bleem in de Tweede Kamer zeker aan de orde moet worden gesteld. De internetsite komt voort uit de jeugddebatten die in 2000 en Camiel Eurlings chatte maan dag met de Venrayse jeugd 2001 georganiseerd werden. Tij dens deze debatten gaven de jeug digen aan dat dit voor hen een belangrijk communicatiemedium is. Behalve de mogelijkheid om te chatten bevat de site veel informa tie en nieuws dat ook door de bezoekers van de site kan worden aangevuld en uitgebreid. Informa tie op de site wordt wekelijks door Synthese geactualiseerd. Daarnaast kunnen via de site vra gen aan de gemeente en Synthese worden gesteld. De site is te vin den op www.jongejonge.com. Krachten worden gebundeld. Samen met een deskundige partner bepaalt u de strategie. *T/-V|-vy» «-J n Wij kennen het spel, .M. U.UvV/9 de regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEG 51, POSTBUS 60, 5800 AB VENRAY, TEL.: (0478) 5825 56, FAX: (0478) 51 15 66 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN - HORST - MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND - SITTARD VALKENBURG - VENLO - WEERT Limburgs grootste! lu ww. aagroep. nl De gemeente Venray mag het terrein naast ijzerhande laar Robben aan de Metaalweg verkopen aan een derde par tij. Dat heeft de rechtbank in Den Bosch in hoger beroep beslist. De gemeente werd op alle punten in het gelijk gesteld, omdat Robben vol gens de rechtbank de levens vatbaarheid van zijn bedrijf onvoldoende heeft kunnen aantonen. In 1992 startte Jan Robben aan de Metaalweg een autohandel en kreeg hij een stuk grond van 1000 m2 in erfpacht. Het bedrijf groei de en het perceel werd te krap. Omdat de gesprekken over moge lijke verkoop van meer grond enige tijd in beslag namen, nam de ijzerhandelaar medio 1994 extra grond rondom zijn gevel in gebruik, zonder toestemming van de gemeente. Begin 1995 besloot de gemeente Venray geen nieu we grond aan Robben te verko pen. Op dat moment waren reeds voertuigen van het bedrijf op de gemeentegrond aanwezig en "Ik zit nu acht jaar in de raad. En al acht jaar geef ik aan dat het zo niet meer kan met het milieuprogramma. Ze leren het nooit. Want telkens worden de doelen niet gehaald. We kunnen het toch niet maken dat de vergunnin gen niet op tijd zijn. En steeds ligt het aan de moeizame invulling van vacatures of aan andere prioriteiten", verzucht te Gerrit Verkoeijen (Samen werking Venray) dinsdag in de raadsvergadering. Samenwerking vindt dat er veel meer werk ingepland moet wor den. Want de milieuafdeling houdt geen rekening met moge lijk 75 stoppende veehoudérs in het kader van de Ruimte voor ruimte-regeling. Bovendien moe ten volgens de nieuwe Ammo- niakwet binnen vijf jaar alle milieuvergunningen vernieuwd worden en ook dat werk staat niet ingepland. Verkoeijen vreest dat de handhavingscontroles er daar door opnieuw bij in zullen schie ten. In 2001 blijkt dat slechts een derde deel van de milieuaanvra- gen binnen de wettelijke termij nen is afgehandeld. "Dit is onac ceptabel", foeterde Verkoeijen. "Ik wil de huidige stand van zaken weten. En eis maatregelen op de afdeling om herhaling te voorko men." Wethouder Heidens (CDA) kon geen actuele stand van zaken geven. "Dat de procedures'niet op tijd gehaald zijn komt omdat er telkens geen normale situatie was. Vooral door de MKZ-crisis en nieuwe wetgeving. Er is trouwens met man en macht gewerkt om alle vergunningen, die voor 1 januari afgehandeld moesten wor den, ook af te werken. De ramen bij de ingang van het gemeente huis hingen er vol mee." Verkoe ijen nam geen genoegen met de uitleg. "Het is al acht jaar hetzelf de verhaal. Ieder jaar wordt ons beloofd dat het anders moet. Het is diep treurig dat het college niet in staat is de milieuafdeling op de rails te zetten." Hij eist verder een veel betere planning van werk zaamheden. "Hier kunnen we geen 'ja' tegen zeggen. Wij keu ren het programma af en vragen om een herziening. Bovendien wordt ons ook al jaren een milieu beleidsplan beloofd dat er nog steeds niet is." Lei Heidens zei het jammer te vinden dat Samenwer king zo reageert. "Het milieupro gramma is te halen indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen. En het beleidsplan dat ligt er dit jaar inclusief een para graaf over duurzame energie." werd aan de ondernemer ver zocht om de voertuigen te ver plaatsen. De situatie op het ter rein verergerde volgens de gemeente echter zodanig, dat ze besloot om actie te ondernemen. De volgende jaren volgde een rechterlijke procedure die uitein delijk leidde tot een uitspraak in hoger beroep, die bepaalde dat de gemeente Venray het terrein mag ontruimen. Robben en de gemeente Venray liggen al jaren met elkaar in de clinch over een stuk grond van 7000 m2, waar Robben 4000 m2 van wil hebben voor zijn autohan del en -sloperij. Venray zegt dat Robben de grond illegaal als bedrijfsterrein in gebruik heeft. De ijzerhandelaar vindt op zijn beurt dat hij op zijn minst stilzwijr gend toestemming had van de gemeente Venray. BEDRIJFSPLAN De gemeente Venray en Rob ben kwamen overeen dat de grond door de ijzerhandelaar kon worden aangekocht als hij een deugdelijk bedrijfsplan zou over leggen waaruit zou blijken dat zijn toekomstplannen economisch haalbaar zijn. Nadat de gemeente Venray echter bleek dat Robben niet aan die voorwaarde zou kun nen voldoen, heeft ze bij de recht bank een verzoek ingediend en toestemming gekregen om het door de Venraynaar illegaal in gebruik genomen perceel te ont ruimen. Het terrein werd in oktober ontruimd en de gemeente wil de grond nu gaan verkopen aan een derde partij. Om dat te voorko men ging Robben in hoger beroep, in een poging de ver koopplannen van de gemeente te doorkruisen. Volgens Robben is zijn bedrijf namelijk wel levens vatbaar, maar het hof oordeelde anders en wees het verzoek van Robben af. Er loopt nog een bodemprocedure van de ijzerhan delaar tegen de gemeente Venray. Burgemeester en wethou ders van Venray kiezen als oplossing voor het gevaarlijke punt op het kruispunt A73 Maasheseweg voor de aanleg van verkeerslichten. Via tijdsinstelling van de ver keerslichten kan vólgens de gemeente Venray een optimale verkeersafwikkeling worden ver wezenlijkt. Het college geeft de voorkeur aan de verkeerslichten boven een tweetal rotondes. De hoge kosten voor de rotondes kunnen alleen worden opge bracht als andere infrastructurele projecten worden geschrapt. Het college geeft meer priori teit aan de verbetering van de bin nen- en buitenring van Venray. Voor het kruispunt A73 Maashe seweg betekent de keuze volgens het college een goedkopere maar evenzeer veilige oplossing. TOENAME VERKEER Sinds de ingebruikname van de Rijksweg 73 is het verkeer enorm toegenomen. Rijkswaterstaat heeft meegedeeld dat de huidige verkeersafwikkeling van het kruis punt van de afrit A73 met de Maasheseweg een stagnatie op de A73 veroorzaakt (stilstaand ver keer op de afrit en Rijksweg 73). Rijkswaterstaat kan dat oplossen door de aanleg van een verkeers regelinstallatie (VRI) voor beide afritten. Een andere optie om de doorstroming te bevorderen is de aanleg van een tweetal rotondes. De rotonde is een duurzame ver keersveilige oplossing en verdient volgens huidig verkeersbeleid wel enige voorkeur vindt de gemeen te Venray, maar vraagt ook een aanzienlijke financiële injectie. BIJDRAGE GEMEENTE Voor de verkeersregelinstallatie worden de projectkosten op 200.000 euro geraamd en voor de twee rotondes op 1.100.000 euro. Van de gemeente Venray wordt hiervoor een bijdrage gevraagd van 64.000 euro en respectieve lijk 840.000 euro. Het college kan die hoge bijdrage voor de twee rotondes alleen realiseren als andere infrastructurele projecten worden geschrapt. Dit acht het college echter niet wenselijk. Ze geeft meer prioriteit aan het ver beteren van de wegen rondom het centrum van Venray. Hierbij valt te denken aan rotondes en fietsstroken. Met zijn besluit heeft het college verkeerstechnische en financiële prioriteit willen gege ven aan de vérbetering van bin nen- en buitenring. De doorstro ming voor de afritten Rijksweg 73 wordt nu verbeterd door middel van een betrekkelijk goedkope oplossing, waarbij volgens de gemeente toch de veiligheid wordt gegarandeerd. De aanleg van de verkeersregel installatie op de afritten RW 73 Maasheseweg zal voor december 2002 zijn afgerond. Het project wordt verzorgd door Rijkswaters taat Dienstkring Venlo. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus I 5800; AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@ti-ef.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport-en: verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10,00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3