De Vier Linden in een nieuw jasje Caalproject in wijk Brukske Open dag de Foekepot Ixpositie over ndiëgangers €039 Ooievaarsdorp Dronken bestuurders Durf: Daadkracht: ijst 4 nr. 19 kent de ouderen en boeit de jongeren Duidelijkheid: Op de bon Tel: 0478-571 481 NEGATIEF KWIJT?! MAAK NU (10/151 FOTO VAN FOTO SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY Tel. 0478-512567 Ook APS in 1 uur AKTIEPUNTEN UIT ONS VERKIEZINGSPROGRAMMA Daadkrachtig en betrouwbaar gemeentebestuur. Behoud ziekenhuis en terugkomst EHBO. Veilige en schone leefomgeving voor alle bewo ners ook in de wijken en dorpen. Betaalbaar wonen op maat voor gezinnen, oude ren en alleenstaanden. Beperking van verhoging van gemeentelijke belasting Op 6 maart krijgt u de kans om op lijst 3 te stemmen want fraktie van de Vorle was er in voorbije 4 jaar voor Uw belang. Dat weet U toch! Ook na 6 maart bekijken wij het van Uw kant Sinds 1990 is ons spreekuur op de markt tussen 14.00 en 16.00 uur. Bezoek ook onze website eens: www.fraktievandev0rle.m3rweb.nl WIJ BEKIJKEN HET GRAAG VAN UW KANT... Honderddrieëntwintigste jaargang - week 9 - donderdag 28 februari 2002 MAAS De politie Limburg-Noord heeft vrijdagavond cn zaterdagnacht tegen in totaal negentien bestuurders proces-verbaal opgemaakt omdat ze teveel alcohol hadden gedronken. De alcoholcontrole werd gehouden in het kader van een Europese alcoholcontrole. Op 22 locaties in Noord- en Midden-Limburg werden tussen 20.00 uur en 04.00 uur in totaal 2277 blaastesten afgenomen. Aan de contro le werkten vijftig agenten van de politie Limburg-Noord mee. Naast de dronken bestuurders werden er ook twee illegale vreemdelingen aan gehouden, reed een automobilist terwijl hij ontzegging van de rijbe voegdheid had en een persoon had een halve kilo softdrugs bij zich. Samenwerking basisscholen en peuterspeelzalen De Vier Linden in Vierlingsbeek heeft een ware gedaanteverwisse ling ondergaan. Direct na de car navalsdagen werd het café in no- time omgetoverd tot een luxe ontvangstruimte voor de gasten activiteiten als de jaarlijkse sport dag, de kerstmarkt en de crea- uren, waaraan ook de ouderraad een erg actieve bijdrage levert. Samen leren betekent in eerste instantie veel nadruk op zelfstan digheid en eigen verantwoorde lijkheid van de kinderen. Want alleen dan kunnen ze samen leren met alle verschillen in tempo en capaciteiten die er zijn. Vanaf groep 1 wordt wekelijks en vanaf groep 3 dagelijks gewerkt met dag- en weektaken. Kinderen weten welke taken ze iedere dag zelfstandig kunnen maken. Voordeel daarvan is dat de kinderen al heel vroeg leren om hun taken in eigen tempo en op hun eigen niveau te maken. Omdat de school daar al heel vroeg mee begint en er in alle groepen mee doorgaat, wordt het als snel een gewoonte om elkaar te helpen. Omdat de Foekepot zoveel anderstalige leerlingen heeft, krijgt de school aanzienlijk meer leerkrachturen dan de mees te andere scholen. Gevolg is dat de Foekepot 15 groepen heeft met in iedere groep gemiddeld 19 leerlingen. In Zoo Pare Overloon is het ooi- evaarsgebied compleet geresty- led. Het gebied is van 1000 uitge breid naar 3000 m2 en is van een paar woningen (rieten nesten) in een waar dorp veranderd. Dat was ook wel nodig want de vier ooievaars hebben zeven nieuwe Poolse vrienden gekregen. De nieuwkomers zijn afkomstig uit de dierentuin van Poznan in Polen. De komende maanden zul len er nog een tiental ooievaars bijkomen. De ooievaar is een bekende en geliefde vogel en komt voor in Europa en Azië. De ooievaar wordt beschouwd als de brenger van geluk en welvaart. In Europa en delen van Azië heeft de ooievaar zijn broedgebied. Hier worden de jonge ooievaars, meestal drie jongen per nest, geboren. TREKTOCHT In het najaar trekt de ooievaar, in verband met voedselschaarste, naar de savannen en grasvlakten van geheel Afrika om te overwin teren. Voor deze trektochten leg gen de ooievaars zo'n 10.000 km af. Het is de bedoeling dat de ooi evaarsjongen die in Zoo Pare Overloon in de toekomst geboren worden-de mogelijkheid krijgen om, met wilde soortgenoten, weg te kunnen vliegen naar het zuiden om vervolgens na elke winter terug te keren naar hun geboorte dorp. Over een tijdje zullen boven Zoo Pare Overloon vele ooievaars dan ook in de lucht te bewonde ren zijn. Restaurant en zaal onder één dak van het restaurant en ook het zaal gedeelte werd verder uitgebreid en vernieuwd.De reden voor de hele operatie: het afscheid van Bep en Wiel Verhoeven. Na 24 jaar met hart en ziel voor de café bezoekers te hebben klaarge staan, besloten Bep en Wiel onlangs een punt achter hun kas- teleinshestaan te zetten en te gaan genieten van hun welverdiende pensioen. Zoon Patrick, die samen met zijn vriendin Ingrid Stappers al vijf jaar het gelijknami ge restaurant runt, nam trots het hele gebouw van pa en ma over. "Wij zullen De Vier Linden voortzetten als restaurant en zaal accommodatie voor zowel verga deringen, bruiloften als partijen", vertelt Patrick Verhoeven. "Het café is verdwenen, want wij vin den een café niet passen bij de uitstraling van ons restaurant. Nu kunnen we onze gasten eerst keu rig ontvangen in een prachtige aperitiefruimte, zoals het hoort. Sinds twee- jaar staat De Vier Linden ook in de Michelingids vermeld en onze goede naam en brede klantenkring willen we ook in de toekomst behouden en ver der uitbreiden." Restaurant de Vier Linden wist in vijf jaar tijd een enorme popu lariteit in de regio op te bouwen, zo blijkt. Want de klanten komen van heinde en verre naar Vierlingsbeek om te genieten van een exclusief diner of een tot in de puntjes verzorgde lunch. "De mond-op-mond reclame heeft z!n werk in de afgelopen jaren goed gedaan", zegt chef-kok Verhoeven, die bij tal van beken de toprestaurants in Nederland de fijne kneepjes van het vak leer de. "Naast particulieren krijgen we hier ook ontzettend veel bedrijven over de vloer, die iii de zaal bijvoorbeeld vergaderen en later genieten van een diner of lunch in het restaurant. Die for mule blijkt uitstekend te werken." Het interieur van De Vier Linden krijgt nog een kunstzinnig tintje door de vele prachtige wer ken van de bekende kunstenaar Harrie Schreinemachers uit Venray. "We zijn er trots op dat Harrie bij ons wil exposeren. Zijn schilderijen passen uitstekend bij de sfeer die wij voor onze gasten willen creëren. Ja, Ingrid en ik zien de toekomst van De Vier Linden zonnig in en hopen veel mensen te mogen begroeten in onze gloednieuwe accommoda tie." De Vier Linden, Soetendaal 5, tel: 04784331637. Sinds augustus 2001 zijn de sisscholen De Foekepot en Flierefluit en de peuter- eelzalen De muneltjeshoek en Raffiki in ;nray bezig om een samen- ;rking te ontwikkelen waar- Kir aUe peuters en kleuters et een goede taalvaardigheid n het leren lezen in groep 3 jinen beginnen. Omdat taal de basis is van al het boolse leren is het volgens de liatiefnemers belangrijk dat alle ideren de Nederlandse taal cd beheersen. Als eerste zijn de scholen en de uterspëelzalen begonnen om aar beter te leren kennen, door elkaar te gaan kijken. De leer- ichten van de Foekepot zagen lede peuters in het gebouw van Hummeltjeshoek spelen, knut- |en, boekjes lezen, spelletjes ien en fruit eten en zij konden ik alvast kennismaken met de ideren die bij hen in de groep uden komen. De leidsters van de nnmeltjeshoek zagen hoe hun uiers bezig waren in en rond- n de basisschool. Hoe ze zich Iwikkeld hebben. Dat gebeur- ook bij de Flierefluit en Raffiki. aar dat is natuurlijk niet alleen bedoeling van het WE-project. BEGELEIDING Is voor de duvel nog niet bang en lust het CDA rauw Doet al, terwijl anderen nog denken Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning De Foekepot probeert de kinde ren te leren hoe ze op een goede en beleefde manier met elkaar kunnen omgaan, met respect voor alle verschillen die er zijn en met aandacht voor een goed sfeer. De school doet dat in afzon derlijke lessen over gedrag, in de catecheselessen en door heel veel positieve aandacht voor de goede voorbeelden die ze zelf geeft. Samen leven betekent ook mooie en gezellige gezamenlijke Onze wethouderskandidaat voor de Ie èn de 2e helft van de komende periode Hij zegt het zonodig onverbloemd en geeft het tijdig zwart op wit Donderdag 7 maart houdt basisschool de Foekepot open dag. Alle ouders die op zoek zijn naar een goede school voor hun kind(eren) zijn dan tussen 8.45 en 11.30 uur en tussen 13.15 en 15.00 uur van harte welkom. Enkele ouders en leerkrachten staan klaar om u een rondleiding te geven zodat u kennis kunt maken met een school 'in bedrijf. De Foekepot is een katholieke basisschool in 't Brukske. Eenderde deel van de leerlingen komt uit gezinnen waarvan één of beide ouders afkomstig zijn uit heel veel verschillende landen in en buiten Europa. De overige leer lingen zijn van Nederlandse afkomst. Dat betekent dat de anderstalige leerlingen spelender wijs en in hoog tempo de Nederlandse taal leren beheersen om dat in en rond de school alleen Nederlands wordt gespro ken. En het betekent ook dat alle leerlingen spelenderwijs en heel vanzelfsprekend leren omgaan met de vele verschillen in cultuur en leefwijze die ze in hun eigen klas dagelijks tegen komen. Samen leven betekent dat de school heel veel aandacht besteedt aan hoe de kinderen met elkaar omgaan: vriendelijk, beleefd en sociaal. king met de gemeente Venray, die ernaar streeft om. binnen een aan tal jaren peuterspeelzalen te reali seren in de gebouwen van de Foekepot en de Flierefluit. Voor de peuters en kleuters is er dan een doorgaande lijn, niet alleen inhoudelijk, maar ook wat betreft locatie. Als ze naar groep 1 of 2 gaan blijven ze in hetzelfde ver trouwde gebouw. Voor ouders wordt hét brengen en halen van kinderen gemakkelij ker. Daarnaast zal er samengewerkt worden met het Groene Kruis, het consultatiebureau en de open bare bibliotheek. Het consultatie bureau zal ouders attenderen op het belang om kinderen al vroeg in aanraking te laten komen met Op de Noordsingel in Venray zijn vorige week dinsdagmiddag 93 automobilisten bekeurd De hoogst gemeten snelheid van de 732 gecontroleerde voertuigen bedroeg 75 km/uur, waar maxi maal 50 km/uur is toegestaan. Op de Albionstraat zijn vorige week dinsdagmiddag 41 automo bilisten bekeurd. De hoogst gemeten snelheid van de 539 gecontroleerde voertuigen bedroeg 75 km/uur, waar maxi maal 50 km/uur is toegestaan. het spelen en leren binnen een peuterspeelzaal. De openbare bibliotheek zal betrokken worden bij het verzorgen van boekcollec ties en activiteiten voor kinderen van 0 tot 6 jaar en hun ouders. Maar dat is nog even toekomstmu ziek. Op dit moment is er een groep peuters gestart in het gebouw van Raffiki (bij de Flierefluit), die als ze 4 jaar zijn naar de Foekepot gaan en een groep peuters, die later doorstroomt naar de Flierefluit. Daarnaast zijn er ook nog peuters, die op de Hummeltjeshoek en andere peu terspeelzalen zitten, die later doorstromen naar de Foekepot of de Flierefluit. Nu al zijn er in de peutergroe- pen twee gekwalificeerde leid sters om de peuters te begeleiden en zijn op de basisscholen de groepen erg klein. In de groepen 1 en 2 zitten minder dan twintig kinderen. Hierdoor kunnen ze allemaal veel aandacht krijgen. Op ver schillende tijden verdeeld over de week is er nog een extra leer kracht, die met dé kinderen taal De kinderen in Brukske leren spelendenvijs nieuwe woorden. oefent in kleine groepen op hun eigen niveau. PRAKTIJK In de praktijk zullen alle kinde ren bezig zijn met hetzelfde pro ject, maar op hun eigen niveau. Als ze het hebben over kleding, dan spelen en leren de peuters vooral iets over hun alledaagse kleding en die van hun ouders. De kinderen van groep 1 en 2 gaan hierin iets verder en hebben het ook over kleding bij warm en koud weer, bij bepaalde gelegen heden, verkleden (zoals met car naval). KLEDING Kleding in andere landen. Hoe noem je die kleding? Hoe doe je dat aan en maak je het dicht en waarmee? Er is een speelhoek met kleding en een winkel. Kinderen van groep 2 schrijven of stempelen de namen. Ze gaan tel len en vergelijken met kleding. Kinderen voelen en ruiken aan kleding. Er zijn puzzels en knut selwerkjes over kleding. Doel is natuurlijk dat alle kinderen na dat project iets bij hebben geleerd over dat onderwerp en er iets over kunnen vertellen met woor den, die ze pas geleerd hebben. Groter doel van het WE-project is dat alle kinderen zich prettig en veilig voelen. Dat ze zich zo goed mogelijk ontwikkelen. Dat ze respect hebben voor elkaar en respect krijgen van anderen. En dat ze later als volwassenen een voor hen fijne plaats in de maat schappij krijgen. lil Museum 't Freulekeshuus te nray wordt van 14 juni tot en :t 15 september een tentoon- illing georganiseerd over diëgangers. De tentoonstelling at heten: Van de Peel naar de wah'sen terug. Jonge man- n uit Venray en omgeving rij ns de politionele acties in voor- alig Nederlands Indië MO-1945). Onder de Neder-Iandse troepen aren ongeveer 11.000 mburgse militairen: ruim 200 ngens uit Venray, 50 uit Meerlo- anssum en ruim 100 uit de meente Bergen. Om een com- eter beeld te krijgen zijn zij op zoek naar de volgende gegevens: (Pas)foto uit die periode van de betreffende soldaat; persoonsge geven (roep)naam, adres, woon plaats, geboortedatum; da-tum in dienst; datum vertrek met naam van de boot; functie, rang en onderdeel; actiegebieden; datum terugkeer met naam van de boot; bijzonderheden. Verder foto's waar liefst meerdere streekgeno ten op staan. Eventueel attributen uit die tijd. Foto's en attributen worden na de tentoonstelling uiteraard teruggegeven. Contactpersonen: Sjeng Ewalds, tel 0478-585096 en Harry Linders, tel.0478-589114. Op dit moment bekijken de sisscholen en peuterspeelzalen amenlijk de manieren waarop ideren begeleid kunnen wor- :n. zodat ze zich zo optimaal 3gelijk ontwikkelen. Ze vinden l daarbij heel belangrijk, dat i peuter, peuter kan blijven en q kleuter, kleuter. Kinderen op leeftijd moeten zich spelen- rwijs kunnen ontwikkelen. Er is geleiding van de onderwijsbe- eidingsdienst BCO en van de ördinator van de peuterspeelza len. Gezamenlijk zoeken ze naar de beste methode. Bovendien zijn in de grote steden peuterspeelza len en scholen, die al langer zo samenwerken. Daar zijn ze gaan kijken. Dit schooljaar is het voor bereidingsjaar en bedoeld om op een goede manier te starten met dit project. SAMENWERKING GEMEENTE Er is ook een goede samenwer-

Peel en Maas | 2002 | | pagina 15