onen Venray: 1600 OZ-bezwaren toegewezen lerinneringsmedaille voor inzet in voormalig Joegoslavië üebel Rabobank Nieuwsbrief Ingezonden Toetsing van rampenplannen Waarde flats Kiosk in Brukske met 30% gedaald Peloton Groep Geleide Wapens opgeheven Stemmen over reconstructie Niets! PEEL EN MAAS Belasting FNV PEEL EN MAAS BEZORGEN? peel en maas Donderdag 21 februari 2002 - Pagina 9 Wonen Venray toont zich levreden over de uitkomst van Ie hertaxaties. Een jaar gele ien tekende de woningstich- jng bezwaar aan tegen ruim '200 WOZ-aanslagen van ,aar huurwoningen. Daarvan ijn er nu 1.600 definitief toe- ewezen. Waarmee de waarde 'an het woningenbestand in ,en klap met 40 miljoen gul len (18 miljoen euro) vermin- lerde. Over het jaar 2001 heeft ponen Venray van de gemeente 50,000 gulden (22.700 euro) a teveel betaalde Onroerende [aak Belasting (OZB) teruggestort ekregen. De 1.600 huurders van Ponen Venray krijgen in totaal 0.000 gulden (18.150 euro) :rugbetaald. De nieuwe taxaties van alle panden in de gemeente leverde een jaar geleden ruim 3 900 bezwaarschriften op. Het overgro te deel was afkomstig van Wonen Venray. Binnen een jaar, voor 1 februari 2002, was de gemeente verplicht te beslissen over de bezwaren. Duidelijk is dat de gemeente een flink strop oploopt nu blijkt dat veel panden (veel) te hoog getaxeerd waren. Begin deze week had de gemeente nog niet in beeld hoeveel bezwaar schriften in totaal zijn toegewe zen en wat de consequenties voor de OZB daarvan zijn. De hertaxa ties zijn uitbesteed aan het bureau Groenewoud. De 78 flatwoningen aan Kiosk in Brukske spannen de kroon. In plaats van 196.000 gulden (88.940 euro) blijken de apparte menten nu 137.000 gulden (62.167 euro) waard te zijn. Een waardedaling van liefst 30%. "Maar dit was een uitzondering", zegt Wiljo Straten, hoofd bedrijfs administratie van Wonen Venray. "We hebben twee makelaars inge schakeld voor de WOZ-taxaties. Waaronder een erkend WOZ-advi- seur. Want we vinden het belang rijk dat hier goed naar gekeken wordt. Als de waarden nu alle maal goed vastliggen dan hebben we daar bij de nieuwe taxatieron de profijt van." Straten vertelt dat Wonen Ven ray zich erbij neerlegt dat ruim 600 bezwaarschriften zijn afgewe zen. "We zijn absoluut tevreden met deze uitkomst. Het levert ons jaarlijks 50.000 gulden voordeel op. Maar de gemeente die krijgt nu minder belastingeld binnen. Dan zullen ze de OZB wel verho gen waardoor we er straks toch weer aan meebetalen", denkt hij. De grootste waardedalingen deden zich voor bij de hoog bouw. Er bleken fouten gemaakt te zijn bij de flats aan de Hoge Beek, Mozartstraat en Bachstraat waar grote en kleine woningen verwisseld zijn. De flats in Veltum werden vergeleken met de appar tementen in de Henseniusstraat en Patersstraat. "Dat klopt natuur lijk niet. Voor deze 288 woningen in Veltum hebben we daarom bui ten Venray naar vergelijking gezocht. Dat scheelt nu toch 24.500 gulden per flatwoning. Dit is een waardevermindering van 10%". aldus Wiljo Straten. Ook bleek de inhoud vaak niet goed berekend te zijn of werd de omgeving bij het wooncomplex meegeteld. Zo waren bij de waar debepaling van het Schuttersveld ten onrechte het gebouw van de Clockert en de aanleunwoningen meegerekend. Voor sommige huurwoningen is dubbel bezwaar aangetekend omdat ook de bewoners dit deden. Wonen Venray kreeg een jaar geleden veel telefoontjes van huurders. "Omdat we toen nog niet wisten voor welke panden we precies bezwaar aantekenden, hebben we de mensen geadvi seerd het zelf ook te doen." Aan vankelijk wilde Wonen Venray tegen de taxatie van 3 000 wonin gen en niet-woningen bezwaar maken. Na overleg met haar advi seurs werd dit teruggebracht tot ruim 2.200. De woningstichting beheert in totaal 5 000 huizen in de gemeente Venray. De 28 militairen van het peloton Object Grond Verdedi- (OGRV) van de Groep kleide Wapens kregen woensdagmiddag op de lucht machtbasis van de Groep Geleide Wapens in Vredepeel een herinneringsmedaille uit gereikt voor hun inzet in Split, voormalig Joegoslavië. Van juli tot en met december 10001 heeft het peloton, dat op 18 maart 1996 werd opgericht, deelgenomen aan een vredesmis sie. Hierbij is door het uitvoeren van bewaking- en beveiligingsta- ken ondersteuning geleverd aan het Nederlandse helikopter deta chement. Daarnaast worden door een reorganisatie de pelotons Object Grond Verdediging samenge voegd op de drie F-16 velden in Volkel, Leeuwarden en Twente. Het 651 OGRV-peloton werd daarom woensdagmiddag in het bijzijn van onder andere familie, vrienden en bekenden met veel ceremonieel officieel opgeheven. SUCCES Het grootste deel van de militai ren van het peloton heeft inmid dels een andere functie gekregen binnen de Groep Geleide Wapens. Andere leden van het peloton gaan bij een ander onder deel in den lande aan de slag. "We zijn er trots op dat we voor ieder een een functie hebben kunnen vinden die hij of zij ambieert", vertelde kolonel Rikken, comman dant van de Groepe Geleide Wapens. "De vredesmissie op de Balkan was een groot succes. Jul lie hebben de goede naam van de Nederlandse Luchtmacht en de Groep Geleide Wapens in ere gehouden. Het peloton heeft een historie om trots op te zijn. Tij dens de laatste missie in Split is uitstekend werk verricht. De medaille moeten jullie zien als een fraaie en waardige afsluiting. Jullie hebben bewezen echte OGRV-ers te zijn. Ik mag jullie feliciteren met deze onderscheiding." Als afsluiting van de ceremonie werd de pelotonsvlag door kolo nel Rikken overgedragen aan kolonel De Bok, afgevaardigde van de Tactische Luchtmacht in Den Haag. Nadat eind vorig jaar door de Commissaris der Koningin al een ücuwe toetsingssystematiek voor lemeentelijke rampbestrijdings- 'lannen werd ingevoerd, hebben 'Cdeputeerde Staten van Limburg ju ook de wijze van toetsing van gemeentelijke rampenplannen Verbeterd. In de beleidsnota 2000-2004 vande minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en in het kabinetsstandpunt over de '"lurwerkramp in Enschede wordt vermeld dat een nieuw kwaliteits- en toezichtsarrange- ment voor de rampenbestrijding wenselijk is. Vandaar dat GS ook voor rampenplannen een aange scherpte toetsingssystematiek wil len hanteren. De toetsende taak voor rampenplannen is van ouds her een taak van GS. Op basis van de Wet rampen en zware ongeval len stuurt een gemeentebestuur het door hem vastgestelde ram penplan, evenals de uitwerkingen daarvan, aan GS. Die kunnen het gemeentebestuur vragen het ram penplan te wijzigen als het niet voldoet aan de wettelijke eisen. Tot op heden werd slechts op hoofdlijnen van de wettelijke ver eisten getoetst. Kern van de nieu we systematiek vormt een verslag van bevindingen en afspraken over de toetsing van het gemeen telijke rampenplan. Aan de hand van een checklist wordt het gehe le plan nagelopen. De checklist bevat alle wettelijke en andere bepalingen waaraan een rampen plan dient te voldoen. Daarnaast is een lijst van aandachtspunten in de checklist opgenomen die voortkomen uit het rapport van de commissie Oosting, Bij het doorlopen van de checklist en de lijst van aandachtspunten zullen afspraken worden gemaakt over eventuele wijzigingen en bijstel lingen van het plan. Die rapporta ge zal, voorzien van eindconclu sies, aan het gemeentebestuur worden gestuurd zodat een en ander ook bestuurlijk wordt vast gelegd. Inmiddels is door de gemeenten zelf een traject inge zet om de kwaliteit van de gemeentelijke rampenplannen te verbeteren. Onder coördinatie van de regionale brandweren in de beide brandweerregio's wor den in dat kader voor de deelne mende gemeenten onder meer modellen ontwikkeld voor ram penplannen. Tijdens de Limburgse them adag 'Stemmen over recon structie' op woensdag 20 februari bespraken politici, bestuurders en betrokkenen uit de regio de vernieuwing van het platteland in Noord en Midden-Limburg. De dag koppelde wetenschap pelijke benaderingen aan praktijk ervaringen, met name uit het pilotgebied rond Nederweert. Ook landbouwminister L. Brink horst nam aan de discussie deel. Deelnemers aan deze dag waren verder statenleden, leden van de reconstructie-commissie en reconstructiewerkgroepen, burgemeesters, wethouders, raadsleden, organisaties op het gebied van landbouw en milieu en betrokken ambtenaren. In Noord- en Midden-Limburg wordt momenteel gewerkt aan het eer ste reconstructie-plan. Het gebied is daarvoor opge deeld in zes districten. In deze dis tricten werken o.a. gemeenten, landbouwbedrijfsleven, natuur- en milieuorganisaties en organisa ties op het gebied van toerisme en recreatie samen om te komen tot een aanpak die moet leiden tot kwaliteitsverbetering van het lan delijke gebied van Noord- en Mid den-Limburg. Rabobank helpt studenten bij het vinden van een kamer De Rabobank introduceert Rabobank Kamer Alert Service, een landelijke internetservice die studenten helpt met het vinden van een kamer. Dit initiatief, dat sinds 1 februari operationeel is, is opgezet in samenwerking met de website Kamernet.nl. Aanmelding kan via de site www.Rabobank.nl. Binnenkort op wintersport? Als u binnenkort op wintersport gaat, regel dan nu alvast uw doorlopende reisverzekering. Meer weten? Loop dan binnen bij een van onze kantoren. Nieuwe site voor de Rabobank Vernieuwd, van binnen en van buiten, is de internetsite van de Rabobank deze week van start gegaan. De site is een stuk persoonlijker en toegankelijker geworden. Klanten kunnen zelf de site instellen naar hun persoonlijke wensen. Ook het design is aangepast. De site www.rabobank.nl is met ruim één mil joen bezoekers per maand de grootste internetbank van Nederland en één van de grootste in Europa. Rabo Internetsparen Daar kunnen we heel kort over zijn: 4,1%' rente Wie spaart via Random Access Banking op Internet heeft meer. Direct een extra hoge rente bijvoorbeeld. En extra gemak omdat u 7 dagen per week, 24 uur per dag over uw spaargeld kunt beschikken. Zonder beperkingen, zonder opnamekosten. Afspraak Maak het u gemakkelijk! Wilt u een afspraak met een adviseur, bel dan 530 300. Met een afspraak hoeft u namelijk niet te wachten! Rabobank Venray Meerlo-Wanssum In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Basilica Minor(e) In een radiouitzending van Omroep Venray werd enkele weken gelden door een woord voerder van de deken van de Grote Kerk geprobeerd om argu menten aan te voeren, die moeten leiden tot een pauselijke toeken ning van de 'Basilica Minor' aan voornoemd godshuis. Op een gegeven moment zegt de woord voerder, ik citeer: 'wij hebben een heel merkwaardige situatie gehad in onze kerk, daar hebben wij altaren gehad met allemaal heiligen, die af te leiden zijn van de grote basilieken van Rome, dat was namelijk de traditie van Willi- brordus, die deed dat over", einde citaat. Mag ik daarover het volgende opmerken: Geen enkele histori cus gaat op dit moment nog uit van persoonlijke kerkenbouw door Willibrordus, laat staan dat hij zich om de naamgeving van altaren bekommerd zou hebben. Bovendien was er rond 700.in het nog niet bestaande Veenraidt beslist nog geen kerk te vinden. Wetenschappelijk onderzoek dienaangaande heeft hdaas nooit plaats kunnen vinden, omdat de toenmalige deken het geduld niet meer kon opbrengen om te wach ten tot het onderzoekteam onder leiding van professor Glasema hier kon gaan beginnen. Bronnen en putten zijn pas na honderden jaren naar de populaire heilige vernoemd en zijn dus net zo dubi eus als de Odaput op het terrein van het voormalige klooster Jerusalem. Dat Willibrordus hier gepreekt en gebouwd zou heb ben, is de schuld van de 19e eeuwse litteratuur en niet te ver geten de romantiek (Godefridus Henschenius werd Godfried Hen- scheniüs, om maar eens een voor beeld te noemen). Eens hebben hier inderdaad 16 altaren in de kerk gestaan, zoals Henschenius in 1653 zo trots in een verhande ling over het bisdom Maastricht opmerkte.'Oorspronkelijk waren dat er minder (Romaanse kerk), maar toen de periode van 1450 tot 1550 in het Overkwartier van het Hertogdom Gelre, waartoe ook Venray behoorde, zowel geestelijke als economische opbloei bracht, was er ook geld beschikbaar voor de uitbreiding van de kerk (Superbia) en de alta ren. Vooral pastoor Van der Gaet (uitspraak Giiot), een frequent Romebezoeker, wist op handige wijze geld bij de mensen los te krijgen. Daarvoor hebben wij in 1993 pastoor Van der Gaet 'per soonlijk' bedankt door een krans te leggen bij zijn grafsteen achter in de kerk. Hij was toen precies 500 jaar geleden gestorven. Ook de deken heeft hem toen in de mis herdacht. Het overgrote deel van die alta ren stamt dus uit de periode van pastoor Van der Gaet of vlak er na. Dat geldt ook voor de stich ting van fundaties. Het aantal priesters dat aan die altaren 'ver bonden' was moet bijzonder groot zijn geweest. Matthijs Alla- erts, onze onvolprezen landschrij- ver, kwam in 1628 tot 28 'inhe- ijmsche' priesters! De naamgeving van de Grote Kerk draagt net zo min als de 16 altaren de signatuur van Willibror dus Petrus Banden. Kerken zijn veel meer gerelateerd aan het aartsbisdom Köln. Bruno, aartsbis schop van Köln en broer van kei zer Otto I, bracht vanaf 953 dit gebied definitief onder keizerlijk gezag door middel van de stich ting van kerken (o.a. de Petrus Banden kerk). Louis Rutten Op de man Wat gebeurt er als U niet adverteert 'Zielig en ongeloofwaardig', dat is in het kort mijn conclusie over de inhoud van het artikel van Bert Linskens in Peel en Maas van 14- 02-02. Wat Kersten betreft is er van eenzijdige kritiek en onrecht vaardig op de man spelen m.i. geen sprake. Wie het wethouder schap ambieert moet incalculeren dat deze functie meer inhoudt dan het salaris dat elke maand op de bankrekening wordt bijge schreven. Kersten was de verant woordelijke man inzake de affaire Merselo. Hij heeft bewust voor het risico gekozen en de PvdA moet niet zielig doen, als de ver antwoordelijke man op zijn daden wordt aangesproken. Het niet melden bij Provinciale Staten doet niets af aan het gerommel met bouwvergunningen. Door het gerommel is dit aspect alleen maar aan het licht gekomen. Wat eenzijdige kritiek en onrechtvaar dig op de man spelen betekent, heeft .de PvdA zelf heel duidelijk laten zien toen ons weerwoord op hun circulaire na overleg op het gemeentehuis noch in de krant noch op de kabel mocht verschijnen. Overigens was de affaire Merselo natuurlijk lang niet het enige drama dat leidde tot het politieke einde van Kersten. Het schandaal rond de schouwburg, de blunders bij de riolering in Merselo en Leunen, willekeur en gesjoemel met bouwvergunnin gen, verkoop van het pand aan.de Grote Markt, de geplande maar gelukkig verijdelde verkoop van een woning aan de fam. Wismans, de beschermende gang van zaken rondom 'Dingus' en Nellissen, aangevuld met het feit dat Ker sten er nooit of te nimmer was als men hem nodig had, maakte zijn aanblijven natuurlijk onmogelijk Het feit dat de PvdA nooit een open en eerlijk onderzoek heeft ingesteld naar de geruchten over 'de auto van de projectontwikke laar' geeft overigens wal aan dat bij deze partij de doofpot priori teit nr. 1 heeft. Negatief denken vindt Waals een slechte en typi sche Venrayse eigenschap. Welnu, als het falen van de PvdA de kiezers aanzet om nu eens ein delijk te stemmen op de lokale partijen, dan heeft dit wanbeleid toch nog een positieve uitstraling. J. Sijbers, Overloon FNV-leden kunnen hun belas tingformulieren op vertoon van hun lidmaatschapskaart, of een bewijs van betaling, laten invullen in het FNV-kantoor aan het Hense- niusplein in Venray. Dit kan op 26 en 28 februari en op 5-7-12-19-21-26-28 maart van 9 00 tot 12.00 uur en van 19-15 uur tot 22.00 uur. Een telefoni sche afspraak kan gemaakt wor den tot en met 21 maart via tele foonnummer 511378. Dit kan van maandag tot en met donderdag van 17.30 tot 19.00 uur. Zonder afspraak worden de biljetten niet ingevuld. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray

Peel en Maas | 2002 | | pagina 19