Handhavend optreden egen atelier' Majorie Scholtz schittert in De Griezelbus Via internet naar bibliotheek en mediatheek Opknapbeurt voor Engelse tuin VVD eist volledige CAI-informatie *><s Eendagslenzen! Eén regionale geschillencommissie \Nie\ets l/leer geld voor armoedebeleid Gunhoek ■I CAI maakt toegang mogelijk K U R S I J E N S r RUIME 1 CONTACTLENZEN College vindt informatie uit rapport niet relevant Geld voor speeltoestellen IEL EN MAAS Woont kunstenaar Piet Sie- ers nu wel of niet illegaal in en pand aan de Castenrayse- reg 19 in Oirlo? Dat is één van e vragen waarover de com- jjssie bezwaar-, beroep- en [flchtschriften zich maandag- De gemeente Venray vindt dat iet Siebers het voormalige mole- aarsgebouw illegaal bewoont en at er handhavend tegen hem 10et worden opgetreden. Een lesluit van het college van B en W aartegen de kunstenaar bezwaar intekende, omdat de gemeente em toestemming zou hebben egeven om in het pand te verblij- Wél mag de kunstenaar het ebouw van de gemeente Venray nichten en gebruiken als atelier, besluit tegen het zere been de raadsman van de maat schap Classens Croymans uit Oirlo. Raadsman Schrieder van de stichting Rechtsbijstand in Roer mond vreest namelijk dat de hui dige en toekomstige bedrijfsvoe ring van de maatschap in de knel komt omdat de activiteiten van de kunstenaar binnen de stankcirkel van het varkensbedrijf plaatsvin den. Hij tekende daarom op zijn beurt bezwaar! aan tegen het besluit van de gemeente Venray om niet op te treden tegen het gebruik van het pand als atelier/galerie. VERKOOP Schrieder vindt dat het begrip atelier door de gemeente onnodig en ten onrechte wordt opgerekt. 'Een atelier is volgens de Dikke van Dalen een werkplaats voor een kunstenaar, en geen plek waar bezoekers komen die de kunstwerken bekijken en verko pen. Er vindt verkoop plaats en dan wordt het dus een galerie, een functie die niet in het huidige bestemmingsplan past. Een gale rie is een stankgevoelig object, want er komen mensen die de kunstwerken bekijken en kopen. Ik vraag de gemeente dan ook hiertegen handhavend op te tre den. Wij hebben niets tegen meneer Siebers en mevrouw Van de Riet, maar moeten ook aan de belangen en de toekomst van de maatschap denken." Een gemeentewoordvoerder liet in duidelijke bewoordingen weten dat de gemeente Venray bewoning van het pand niet toe staat. "Meneer Siebers mag er in incidentele gevallen de nacht doorbrengen. Daarin zijn we vols trekt duidelijk .geweest. Perma nente bewoning is echter in strijd met het bestemmingsplan." Het gebouw inrichten als ate lier mag wel volgens de ambte naar van de afdeling Bouw en Milieu. "Het bestemmingsplan Iaat dat toe, met verkoop als ondergeschikte activiteit. Een ate lier is legaliseerbaar, een galerie waarin verkoop de hoofdactiviteit is echter niet." SCHADE Mevrouw Van de Riet, die voor lopig bij een vriend onderdak heeft gevonden, en kunstenaar Siebers zeiden enorm veel finan ciële en emotionele schade aan de kwestie overgehouden te hebben. "De gemeente heeft ons altijd ver teld de overnachtingen te gedo gen. Van illegaliteit was geen sprake. In de toekomst zou het pand ook een woonbestemming kunnen krijgen, en plotseling is daar geen sprake meer van. Piet is beeldhouwer en kan natuurlijk niet zomaar in een wijk terecht. Vanuit een noodsituatie zijn we uiteindelijk in het pand in Oirlo terechtgekomen, dat toch leeg was en een ideale woon- en wer kruimte voor ons beiden vormt. We wilden het gebouw in de toe komst verder fatsoenlijk op gaan knappen, zodat het een mooi geheel zou worden met de rest van de omgeving. We hebben ont zettend veel financiële schade door deze kwestie geleden, waar door Piet overdag is gaan werken om alles te kunnen betalen en hij pas na 17.00 uur kan gaan beeld houwen, Al met al is ons hele plan dat in beginsel werd ondersteund door de gemeente in duigen gevallen", aldus mevrouw Van de Riet. De commissie bezwaar-, beroep-, en klachtschriften geeft binnen enkele weken een advies over de kwestie aan het college van B en W van de gemeente Ven- rav. 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 maken dat de gegevens van bibliotheek Venray en Media theek Raayland College samengevoegd worden en via internet snel te benaderen zijn. CAI subsidieert het pro ject met ongeveer 70.000 euro. Het zal uiterlijk 1 september 2002 zijn afgerond. Het project sluit aan bij een bestaande intentieverklaring van de Openbare Bibliotheek en de Mediatheek Raayland College zoveel mogelijk samen te werken. Er lopen onder andere al afspra ken over het leggen van accenten in de collectievorming. De subsi die van Stichting CAI maakt het financieel mogelijk de catalogi en uitleenadministraties van media theek en bibliotheek in één sys teem samen te brengen. De gege vens worden opgeslagen in de centrale computer van de biblio theek. Internetgebruikers, en dus ook de leerlingen van het Raaylandcol- lege, krijgen de mogelijkheid om in de computer van de biblio theek te kijken. Daarin vinden zij onder andere informatie over wat er allemaal aan boeken en andere informatiedragers in de collectie aanwezig is. En op welke locatie: in de bieb of in de mediatheek. Ze kunnen op afstand zien welke items beschikbaar of uitgeleend zijn. Ook is het mogelijk boeken en dergelijke te reserveren. Via hyperlinks op de homepage legt de computer van de bibliotheek de weg naar andere informatie bronnen zoals Kennisnet open. Voor de leerlingen van het Raay land College is het grote voordeel van de integratie dat zij voortaan via de PC's op school sneller en gemakkelijker vertrouwd raken met het aanbod van de biblio theek. Ze zullen het vanzelfspre kender vinden ook daar hun infor matie te halen. Ook later, als ze eenmaal van school zijn. De drem pel voor een bezoekje aan de bibliotheek wordt lager. De daar voorhanden informatie wordt intensiever gebruikt. De bijdrage van Stichting CAI zal onder andere gebruikt worden voor de aanschaf van een nieuwe re versie van de software waar de bibliotheek al mee werkt en van een softwarepakket dat raadple ging via internet mogelijk maakt. Met de nieuwe software is de uit wisseling van gegevens boven dien extra beveiligd. Het interne geheugen van de centrale compu ter van de bibliotheek wordt uit gebreid en er komt een snellere toegang tot internet via de glasve zelkabel van Essent (breedband). Het aantal toegangen voor gebrui kers wordt opgehoogd van 24 naar 28. Ook het invoeren van alle gegevens van de collectie van Mediatheek Raayland (7000 stuks) in de software van de bibliotheek en de aansluiting op Kennisnet kosten geld. In het bedrag van 70.000 euro is subsidie voor het jaarlijks onderhoud van het nieu we systeem opgenomen. Die wordt in de loop van vier jaar afgebouwd van 100 procent naar 25 procent. Met ingang van het vijfde jaar nemen bibliotheek en Raayland dat helemaal voor hun rekening. Hoveniers HOV©NllK voor al uw snoeiwerkzaamheden www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Morgen, vrijdag 21 februari, tekent de Stichting CAI Venray een overeenkomst met de Openbare Bibliotheek Venray en het Raayland College. Stich ting CAI gaat het mogelijk Majorie Scholtz uit Venray is een van de hoofdrolspelers in De Griezelbus De in Venray geboren Majo rie Scholtz speelt eén van de hoofdrollen in de musical De Griezelbus die op dii moment te zien is in de Nederlandse theaters. De Griezelbus is op zondag 24 februari om 14.00 en 19.30 uur te zien in De Maaspoort te Venlo. Zombies, weerwolven, spoken, vampiers, geesten en allerlei ande re enge verschijningen nemen hun intrek in de schouwburg. Durf jij het aan om ondanks alle waarschuwingen plaats fe nemen in het theater en te genieten van deze musical? Jij waarschijnlijk wel, maar je ouders ook? P. Onno- val laat kinderen huiveren door zijn bloedstollende verhalen. Maar hoe is hij eigenlijk zó gewor den? Waarom schrijft hij die doodenge verhalen? Waarom jaagt hij kinderen de stuipen op het lijf? Is Onnoval nog te redden? Liselore, een onschuldig meisje dat een bezoek brengt aan Onno val, lijkt een goede invloed op hem te hebben. Zal zij zijn leven veranderen? Of moet Liselore ook al rennen voor haar leven? Ten slotte is iedereen in de directe omgeving van Onnoval om het leven gekomen. Bovendien zijn alle slachtoffers op mysterieuze wijze ontdaan van hun tanden. Zijn pleegouders, oud-klasgeno- ten en zijn beste vriend, Jack Beentjes; allen zijn ze dood. Kan Liselore de dodendans ontsprin gen. De in Venray geboren Majorie Scholtz speelt Petra in De Griezel bus. Dit talent studeerde in mei 2001 af aan de Frank Sanders' Akademie voor Musicaltheater. Ze plaatste zich vorig jaar voor de finale van theaterwedstrijd De Kans in Venray en maakte haar eigen solovoorstelling die in de regie van Daniël Cohen in de Klei ne Zaal van Carré te zien is geweest. De rol van P. Onnoval wordt gespeeld door Albert Klein Kranenburg. Zijn tegenspeelster is Smadar Monsinos. Jeroen Phaff neemt de rol van Ferluci, die te pas en te onpas het pad van Onnoval kruist, voor zijn reke ning. De rol van Jack Beentjes komt op naam van Laus Steenbee- ke. Christa Lips tenslotte speelt de rol van mevrouw Holbroek, de pleegmoeder van Onnoval. De Provincie Limburg wil de :omende twee jaar 255.000 euro extra investeren in het provinciaal innoedebeleid. Dat stellen Gede- wteerde Staten aan Provinciale laten voor. Met dit geld wil de tovincie onder meer de stichting )e Pijler extra steunen en subsi lies beschikbaar stellen voor pro- ecten die met name gericht zijn ip de preventie van de armoede- iroblematiek en het bevorderen >an uitstroom uit armoedesitu- ties, "De Provincie Limburg wil tiet het provinciaal armoedebe leid het bovenlokale niveau stimu- - eren om op die manier op lokaal niveau een extra effect in armoe- m [ebestrijding te realiseren", aldus edeputeerde Jan Haazen (Wel- n Uit onderzoek van de Provincie ilijkt dat in Limburg 12.1% van de ijjj tuishoudens moet rondkomen nii pet een laag inkomen. Landelijk no s dat percentage 13.6%. In Lim- d is )urg hebben de gemeenten Roer- tond, Heerlen, Maastricht, Sit- ard-Geleen en Venlo de meeste nwoners met een laag inkomen. :vi Armoede komt in Limburg, net als )n' in de rest van Nederland, met tame voor in de grote en middel- grote steden en dan vooral in de 1 achterstandswijken. In kleinere jvc gemeenten komt armoede met nj> name bij agrariërs voor. P j De Provincie kan een brugfunc- ,eu'tie vervullen tussen het Rijk en de Memeenten door het stimuleren [van gemeenten om de armoede problematiek nadrukkelijk op de (politieke agenda te zetten. Daar in naast wil de Provincie bij het Rijk en de Vereniging Nederlandse - Gemeenten (VNG) aan de bel trekken om te komen tot vereen- 'oudiging en stroomlijning van m regels. De Provincie wil projecten die vanuit gemeenten worden init opgezet en een voorbeeldfunctie hebben, ondersteunen, ud De Provincie ondersteunt ook Stichting De Pijler. Daarin zijn het DU [SUL (Provinciaal Steunpunt Uit- keringsrechtigden Limburg), APL (Arbeidsongeschikten Platform ,j Limburg), POLK (Provinciaal 00 Overleg van Comités vrouwen in de bijstand) en enkele andere ini- - datieven vertegenwoordigd, ypibiKrlijkc kmvhIjcU, Itfccv-mtit stremnIk tKiM.rckittctnKT Verkiest u zich te omringen met een afspiegeling van Moeder natuur, dan brengt Rien van Mierlo u op ideeën. Een bosrijke idylle, doorsneden door een klaterende waterpartij bijvoorbeeld. Ontwerp, aan leg en onderhoud weet u bij deze bij 'Tophoveniers' aangesloten vakman in vertrouwde handen. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur 11 5 75 1 P H De urn e Tel., 049 3: 3 1 4 5,9 Donderdag 21 februari 2002 - Pagina 7 SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 De totale kosten voor de herinrichting van de Engelse tuin worden door de gemeen te Venray op 177.000 gulden geschat. Aangezien de Engelse tuin een duidelijk meer open baar karakter krijgt met een functie voor de gehele gemeente wil de gemeente Venray de investering betalen uit de reserve bovenwijkse voorzieningen. Nu de woningen langs de Raad huisstraat niet alleen vorm heb ben gekregen maar ook bewoond worden, vindt de gemeente Ven ray de noodzaak om wat aan de Engelse tuin bij het gemeentehuis te doen steeds groter. Op basis van eerdere toezeggin gen aan raadscommissies en gemeenteraad is door de gemeen te Venray een nieuw voorstel voor de herinrichting van de tuin ontwikkeld. In dit voorstel is de sloop van het gebouw Mere Ancille inte graal opgenomen. De oplossing kan volgens de gemeente Venray de goedkeuring dragen van de Stichting Stadspark, de monumen tencommissie, welstand, direct omwonenden en de projectont wikkelaar voor het Jerusalemter- rein. Het voorstel wordt eerst aan de gemeenteraad voorgelegd. EXTRA KOSTEN Als tegemoetkoming voor het verhuizen van de gebruikers (brandweer en museum) houdt de gemeente Venray rekening met extra kosten (3500 euro). Ook worden voor het geschikt maken van alternatieve ruimten (onder andere kelder Jerusalem) herinrichtingskosten gemaakt, waarbij moet worden aangete kend dat het tijdelijke maatrege len zijn omdat het plan voor de definitieve huisvesting nog gestart moet worden. De kosten hiervan bedragen 22.700 euro. Voor de sloop van het bestaan de gebouw Mère Ancille heeft reeds een aanbesteding plaatsge vonden. Het bedrag daarvoor (36.300 euro) is meer dan oor spronkelijk geraamd door de aan wezigheid van asbest. Naast de sloop van het gebouw zijn ook andere bouwkundige maatregelen voorzien slopen muren, afwerken en opknappen van elementen die blijven, metse len nieuwe elementen) 'die begroot zijn op 40.800 euro. Voor de aanleg van groen, bes trating, verlichting en overig meu bilair is ook 40.800 euro begroot en voor de aanleg van een fietsen stalling 19-300 euro. WD-raadslid John Ooster beek heeft naar aanleiding van een artikel in Peel en Maas van 7 februari een brief geschreven aan het college. Daarin stelt de WD'er een aantal dringende vragen. Want de liberalen vinden dat ze niet volledig zijn geinfor- meerd over het voormalige kabelbedrijf CAI en de moge lijke bekabeling van het bui tengebied. "We zullen het hard aanzetten want we willen vol ledig en goed geinformeerd worden. Daar hebben we recht op", licht Oosterbeek toe. In het krantenartikel werd mel ding gemaakt van een rapport van 1 december 1999 van Aerts Con sulting. Dit Venrayse bureau had een uitgebreid onderzoek gedaan naar bekabeling in het buitenge bied. Met een complete tekenin genpakket en gedetailleerde bere- kingen tot op kavelniveau. Aanleg samen met riolering of gas zou Voorheen had zowel Noord- Limburg als Midden-Limburg een eigen klachtencommissie van woningcorporaties. Sinds 1 janu ari 2002 zijn de twee commissies samengegaan onder de naam" regionale geschillencommissie Noord- en Midden-Limburg. Huur ders en woningzoekenden kun nen zich tot de regionale geschil lencommissie wenden als ze een klacht over een van de aangeslo ten woningcorporaties willen indienen. Hierbij kan gedacht worden aan een klacht over het (nalaten van) handelen van mede werkers of over het niet zorgvul dig uitvoeren van het beleid door de corporatie. In alle gevallen geldt echter dat de corporatie eerst zelf de kans moet krijgen de klacht te verhelpen. Als dat niet lukt, kan de geschillencommissie worden ingeschakeld. De geschil lencommissie brengt vervolgens een bindend advies uit aan de betreffende corporatie. Omdat klachten in de meeste gevallen aanzienlijke kostenvoordelen opleveren. In de gemeentelijke stukken wordt met geen woord gerept over het bewuste rapport dat volgens onderzoeker Hay Aerts destijds met wethouder Driessen besproken is. Ook bur gemeester Waals is volgens hem op de hoogte van het rapport. hi de laatste commissievergade ring AZ (algemene zaken) zei Waals dat het 'kabelproject' tot de portefeuille van interim-wethou der Kemmelings (PvdA) behoort. John Oosterbeek stelt in zijn brief de vragen dan ook aan haar. In de raadsvergadering van dinsdag 26 februari staat de statutenwijziging van de voormalige kabelexploi tant CAI op de agenda. Zoals bekend heeft CAI na de verkoop van het kabelnet aan Pallet Kabel- com, nu Essent, ruim een miljoen euro in kas. De stichting wil haar statuten veranderen om dit geld breder in te kunnen zetten voor allerlei projecten in Venray. De meerderheid van de raad voelt daar niets voor. CDA, fractie Van door de corporaties zelf opgelost kunnen worden, werden jaarlijks slechts enkele klachten bij de twee klachtencommissies inge diend. Overeengekomen werd dan ook dat voor dit geringe aan tal één geschillencommissie vol doende is. Een tweede reden van samengaan is de wens zo onafhan kelijk mogelijk te kunnen opere ren. Bij de nieuwe commissie zijn twaalf woningcorporaties aange sloten. De partijen zijn van mening dat de geschillencommis sie nu onafhankelijker kan oorde len. De regionale geschillencom missie Noord- en Midden-Limburg bestaat uit drie leden: een voorzit ter afkomstig uit de rechterlijke macht, een lid afkomstig uit krin gen van woningcorporaties en een lid afkomstig uit kringen van huurders. Wilt u meer weten over de geschillencommissie of wilt u weten hoe u een klacht kunt indienen, haal dan de folder bij een corporatie bij u in de buurt. de Vorle en Samenwerking willen dat CAI zich aan haar oorspronke lijke doelstelling houdt en dat betekent het aansluiten van de nog niet bekabelde panden. Dit agendapunt kan volgende week in de raadsvergadering nog wel eens hoog oplopen. Want het bewust niet volledig informeren van de gemeenteraad is een poli tieke doodzonde. "Ik wil eerst het antwoord van het college eens afwachten", zegt John Ooster beek die na het schrijven van de brief is gebeld door een veront ruste Truus Kemmelings. Want in de vorige raadsvergadering maak te de WD het haar ook al bijzon der lastig over de te dure verhui zing van de school De Keg naar Coninxhof. "We zijn er niet op uit om wethouder Kemmelings weg te sturen. Het zou ook flauw zijn om dit in de laatste raadsvergade ring voor de verkiezingen te doen. Want ze doet dit werk ook maar tijdelijk. Maar dit neemt niet weg dat zij ons goed moet infor meren en duidelijke antwoorden moet geven. Daarop zullen wij haar beoordelen en aanspreken. Het gaat ons om de zaak en zeker niet om de persoon", zó wil Oos terbeek alle schijn van een verkie- zingsaanval op de PvdA, wegne men. In zijn brief vraagt het WD- raadslid of wethouder Kemme lings op de hoogte was van de inhoud van het rapport. En zo nee, waarom niet? Ook wil de WD 'er weten waarom Kemme lings dit rapport buiten de raads stukken heeft gehouden en waar om het niet vermeld is in het collegevoorstel. Verder wil Oos terbeek weten welke leden van het college wel op de hoogte waren van het rapport en waarom het college het naast zich neer heeft gelegd. "De WD heeft mede naar aan leiding van genoemd artikel aan wijzingen dat meerdere stukken niet aan het dossier zijn toege voegd terwijl deze zeer wel rele vant kunnen zijn", meldt de brief aan het college. John Oosterbeek wil daarom dat het college alle nog ontbrekende stukken zo snel mogelijk aan de raadsleden beschikbaar stelt. "Zodat deze deel uit kunnen maken van de beraadslagingen in de raadsverga dering van dinsdag 26 februari." De WD wil daarbij ook de uitsla gen van de enquetes zien die onder de bewoners van de dorps kernen van Smakt, Veulen en Vre- depeel zijn gehouden over een eigen bijdrage voor kabelaanslui ting. Het college antwoordt dat het rapport van Aerts Consulting praktisch en financieel niet uit voerbaar is. Het was niet meege nomen in het raadsvoorstel omdat 'de betreffende informatie niet relevant is voor de kern van de discussie omtrent de statutenwij ziging van de stichting CAI'. Het college vindt het daarom ook niet nodig om alle aanwezige stukken naar de raadsleden te sturen. De Venrayse basisschool Coninxhof doet een dringend beroep op het lokale bedrijfsleven, om geld bijeen te krijgen voor nieuwe speel toestellen. De bestaande speeltoestellen voldoen niet meer aan de eisen van de tijd. De school heeft een zogenaamde speelpleineommis- sie in hef leven geroepen, die plannen voor een goede speelomgeving wil ontwikkelen en realiseren. Door de kinderen en de leerkrachten zijn al diverse activiteiten op touw gezet om de plannen te kunnen realiseren. Dit leverde een bedrag van 2500 euro op, maar er is nog een tekort van circa 8500 euro. Door fondsenwerving hoopt de school een deel van dit bedrag bijeen te krijgen, maar daarnaast doet ze een beroep op het Venrayse bedrijfsleven. Bedrijven die interesse hebben om een bijdrage te storten, kunnen contact opnemem met Ger Her mans, waarnemend directeur (tel: 569233), of Henk Hérmans (tel: 580942. ALs tegenprestatie zorgt de school voor de reclame en kan een firmaplaatje bij een speeltoestel geplaatst worden.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 17