ringend behoefte aan Ouderenwoningen in Ysselsteyn [Kwestie van wennen 'iel Michiels (CDA) opent :egenaanval op PvdA Harold B LENSSEN acecircuit De Peelbergen van de baan Linskens niet onder indruk van 'spierballentaai' lf»s O". Gemeente vraagt schouwburggelaen niet terug j)e situatie dreigt uit de hand te lopen" Jnioren Castenray krijgen uitleg over parkeermeters ff Vervolg pag. 1 Onvoldoende voor Brukske Sluis Sleder VENRAY RUIMT OP KORTINGEN TOT 60% PEEL EN MAAS Brief zorgt voor grote opschudding (0478)539020 Stayerhofweg 2b Subsidie sociale woningbouw Mishandeling Medicijnen verloren i en maas Donderdag 21 februari 2002 - Pagina 3 de bouwperikelen in jelo en de stankcirkels roet in het eten hadden Hflid dan had Ysselsteyn geschikt over een gloed- pv woonzorgcomplex. Op roormalige plek van het ijf Keijsers-Manders met ipartementen voor oude- gehandicapten. Want er jgend behoefte aan aan- 5te woningen in Yssel- Iviin Gassel is voorzitter van Gehandicapten platform. De Hsteyner is in zijn eigen dorp jfin het CIP (centraal infor- j> punt) voor hulp en advies. Elijks wordt hij geconfron- I met de huisvestingsproble- |k van Ysselsteynse ouderen ■gehandicapten. Van Gassel vindt dat het zo niet langer kan. Hij luidt de noodklok. "Want er zijn enkele zeer schrijnende geval len bij. De situatie dreigt voor sommigen echt uit de hand te lopen. Mensen die bijvoorbeeld na een hersenbloeding niet meer de trap op kunnen. Ze kunnen alleen nog gebruik maken van de benedenverdieping. De woning aanpassen gaat in veel gevallen niet. Vooral bij oudere huizen van zo'n vijftig jaar of ouder. Want die zijn vaak te smal waardoor de ver bouwing veel te duur uitvalt. Alleen een traplift aanbrengen heeft vaak geen zin omdat er boven toch geen voorzieningen zijn", aldus Van Gassel. Het CIP werd zeven jaar gele den opgericht door de dorpsraad en de KBO voor de dorpen Yssel steyn en Vredepeel. Het is een laagdrempelige voorziening want de behoeftige dorpsgenoten weten Van Gassel of een van de andere vrijwilligers gemakkelijk te vinden. Het CIP helpt de men sen ook met hun WVG-aanvragen voor aanpassingen in huis. Van de 37 ouderenwoningen in Yssel steyn is inmiddels 40% verbouwd of aangepast zodat de bewoners er langer zelfstandig kunnen blij ven wonen. Twaalf andere wonin gen hebben dringend behoefte aan aanpassing. De bouw van het al zo lang ver wacht woonzorgcomplex zou een goede oplossing zijn. Jan van Gas sel vindt dat gemeente en politiek veel meer druk moeten uitoefe nen op de provincie voor toe stemming van de bouw. "Ik zie dagelijks hoe mensen zich moe ten behelpen. Daar hebben gemeente en politiek geen oog voor. Zij moeten maar eens uit die ivoren toren komen. Ik krijg dan als antwoord dat die mensen maar naar Venray moeten verhuizen want daar zijn meer voorzienin gen. Maar dat willen ze natuurlijk niet. Ze hebben hun leven lang in Ysselsteyn gewoond en daar wil len ze ook blijven." Sieb Nijssen, voorzitter van de dorpsraad, erkent de problemen in Ysselsteyn. "Wij hebben behoefte aan jaarlijks tien nieuwe woningen. Maar de laatste jaren is er helemaal niets meer gebouwd. Het verhaal van Jan van Gassel klopt. Want ouderen wonen nu vaak in huizen die niet meer geschikt zijn. Zo komt er ook geen doorstroming waardoor jon geren noodgedwongen naar elders moeten vertrekken. Het inwoneraantal neemt daardoor af." Nijssen ziet de bouw van het woonzorgcomplex als 'de sleutel tot een oplossing op korte ter mijn'. Maar zolang de huidige stankwetgeving geldt ligt Yssel steyn op slot. Er is wel sprake van dat de cumulatieregeling van stankcirkels wordt afgeschaft maar politiek Den Haag heeft nog steeds niets beslist. "De stankwet is weer teruggenomen", weet Nijssen. "Er is momenteel in Ysselsteyn een wachtlijst voor zestig woningen. Ouderen staan te springen om naar een woon zorgcomplex te kunnen gaan. Maar ook jongeren wachten lang op een huis. Bij de carnavalsop tocht werd dit thema ook aange roerd. Een groep jongeren zei zich vogelvrij verklaard te voelen in hun eigen dorp." fen tiental senioren uit Cas- ray kreeg dinsdagmorgen het parkeerbureau aan de östraat van enkele parkeer- [hters informatie over de iwe parkeermeters in de cente Venray. "Wij heb- T als ouderenbond om uit- over het werken met de iomunten en de chipknip ;d, want wij vinden de parkeerautomaten ilijk te gebruiken voor ren", vertelt organisator is Tacken. aar het zijn niet alleen de seni- die problemen met de nieu- Jparkeerautomaten ondervin- Y kregen de bezoekers van de m cerwachters te horen. "Het is kwestie van wennen. Jonge- lebben net zoveel problemen de automaten als ouderen, n durven zij niet zo snel om matie te vragen, omdat zij daarvoor schamen. We jui- j het juist toe dat mensen bij a vrouw komt aangelopen, haar parkeerkaart in de maat, maar haar chipknip It geweigerd. Geen pro- De parkeerwachter ekt haar door de microfoon idelijk aan en helpt haar door korte maar duidelijke aanwij- :n te geven. 5% van de mensen heeft geen lemen. Maar soms duwen ze lipknip te ruw in de gleuf of de automaat de euro's niet it ze beschadigd zijn. De laten zijn op een bepaalde afwijking ingesteld, maar er zijn altijd van die grapjassen die voor niks weg willen rijden en met vals geld proberen te betalen", aldus één van de parkeerwachters. Dertig procent van de mensen betaalt het parkeergeld tegen woordig al met de chipknip. De Castenrayse senioren lui steren aandachtig naar de uitleg van de parkeerwachter over de nieuwe automaten. "Maar dat aantal stijgt snel. Ik moet zeggen dat Venray zich goed heeft aangepast aan de nieu we automaten. In andere plaatsen duurt het veel langer en zijn er veel meer problemen met de nieuwe automaten. In sommige plaatsen kun je alleen nog maar met de chipknip betalen, omdat de automaten dan niet gesloopt worden voor het geld. In Venray kun je met euro's en met de chip knip betalen, maar over een aan tal maanden zal een merendeel van de mensen met de chipknip betalen, want betalen met 'plastic geld' is eenvoudig, veilig en snel. Je moet alleen even weten hoe het werkt." "Zeer ontevreden zijn de bur gers niet hun gemeentebestuur. Het is voor de handliggënd dat de relatie van de burgers met hun overheid beter moet worden. Bur gers hebben het gevoel dat hun belangen in de woonomgeving door de gemeente onvoldoende worden behartigd en dat de over heid onvoldoende betrokkenheid heeft met de kern. De dorpsraden daarentegen genieten goede bekendheid en functioneren naar tevredenheid." In de commissie Sociale Zaken pleitte Victorine Derlts (fractie Van de Vorle) voor het verkleinen van de afstand tussen gemeente en burgers. "Want in vergelijking met andere gemeenten scoort Venray slecht in het bestuurlijk klimaat. Betrek daar de dorps- en wijkraden bij want daarin hebben de burgers wel vertrouwen." Ook wees Derks op het lage voorzie ningenniveau, zoals het ontbre ken van winkels, in de kerkdor pen. Tineke Lamers (Samenwerking) vroeg om een goede coördinatie en communicatie binnen het gemeentelijk apparaat om verbe tering van de leefbaarheid daad werkelijk voor elkaar te krijgen. Henk de Klerk (CDA) betreurde de lage respons van 45%. "Vooral bij de allochtonen valt het heel erg tegen. Jammer dat de deelna me en betrokkenheid zo achter blijft." Wethouder Heidens (CDA) ver woordde dat het meten van de leefbaarheid sterk subjectief is. Hij noemt de lokale structuur schets een 'nulmeting' van wat er leeft in de dorpen en wijken. "Dit is een goed vertrekpunt voor een uitgebreide aanpak. Die gaat veel verder dan alleen de afdeling wel zijn. Het moet een interactief pro ces worden waarbij ook de dorps- en wijkraden worden betrokken." Dat de gemeente zo slecht scoort bij de burgers noemde wet houder Heidens 'een sein waar we heel goed over na moeten denken'. "We moeten er aan wer ken om dat beeld positief bij te stellen. Dit is heel belangrijk en dat ik ook ons belang. Daar moe ten we goed over nadenken en ieder geval met de burgers in gesprek blijven", verklaarde Hei dens. Lederen kleding voor dames en heren Grotestraat 41 Tel. 0478 - 568 415 >g een paar weken en dan l Michiels (CDA) raads- f. De Venraynaar was van 1 zich niet meer met de fc'ezingsstrijd te bemoeien, opmerkingen van de ers Kersten en Linskens erden het vuurtje bij els weer aan. "Ik pas r om door de PvdA als etschijf te worden ruikt om het falen van Bert fsten te verdoezelen", rijft de CDA'er in een gepe- rde brief aan PvdA-fractie- rzitter Linskens. deze krant en bij omroep ray lieten de beide PvdA'ers atste tijd de naam Michiels Imatig vallen. Het ging dan r de bouwkwestie in Merselo, eind 2000 opspeelde, toen Michiels nog fractievoorzit- fan het CDA was. Hij zou op houtje gehandeld hebben, lapt' hebben uit een vertrou- jk overleg en het imago van gemeentebestuur hebben ;haad. Michiels is de aantijgin gen van de PvdA meer dan beu. Toen Kersten drie weken geleden op zondagochtend in het radio programma Praatcafé te gast was, hoorde Michiels thuis met stijgen de verbazing het gesprek aan. "Ik ben direct naar de Artiest gereden maar ik was net te laat. Anders had ik in het programma ingebro ken." Toen Linskens vorige week in Peel en Maas Michiels opnieuw opvoerde was voor de CDA'er de maat vol. "Als de PvdA op deze manier de verkiezingsstrijd wil voeren dan zijn ze nog niet van me af. Ik wilde me voor 6 maart nergens meer mee bemoeien. Stemming makerij is ook niet m'n stijl. Maar ik laat me niet door die blaaska ken aan de kant zetten. Als de PvdA net als vier jaar geleden opnieuw een kunstje flikt dan heb ik nog wel een appeltje met ze te schillen." Het zit Michiels nog steed dwars dat de PvdA in 1998 suggereerde dat hij vlak voor de verkiezingen achter een pamflet tegen wethouder Kersten zou zit ten. Na ruim zeven jaar in de raad te hebben gezeten zegt Michiels 'niet meer aan die poppenkast mee te willen doen.' Hij wil nog niet het achterste van zijn tong laten zien. Maar ooit zal hij wel eens een boekje open doen over hoe in Venray politiek wordt bedreven. "We worden als raads lid besodemieterd en gemanipu leerd waar we zelf bijzitten", stelt hij. Michiels was eerst van plan om zijn brief aan Linskens niet naar buiten te brengen. Maar nu de PvdA hem ook steeds in het open baar aanspreekt, heeft hij even eens de publiciteit gezocht. In zijn brief doet de CDA'er enkele krasse uitspraken. Zo zou informatie aan de raad vanaf begin 2001 door burgemeester Waals en de PvdA bewust zijn ver draaid. Michiels hekelt de achter kamertjespolitiek, de missers uit de portefeuille van Bert Kersten en het gebrek aan inhoudelijke discussies in de raad. "Als de raad echt op inhoud had gediscus sieerd dat zou Bert Kersten bij het schouwburgdebat in augustus 2000 gewoon naar huis zijn gestuurd." Michiels denkt dat hij een van de weinige raadsleden is die zich daadwerkelijk in de materie ver diept. "Het is soms moeilijk dis cussieren met raads- en commis sieleden die de stukken oppervlakkig lezen. Dat noemen ze op hoofdlijnen besturen, Maar in detail gaan ze wel de boot in." Aan het einde van zijn brief laat Michiels onomwonden weten dat hij zich niet de zwarte piet laat toespelen door de PvdA. "Dan gaan er nog gekke dingen gebeu ren. Dat zweer ik je!", zo besluit hij zijn schrijven. De CDA'er wil niet verklappen wat zijn dreige ment inhoudt. "Maar als de PvdA zich vlak voor de verkiezingen wil schoonpraten over mijn rug, dan hebben ze de verkeerde persoon uitgezocht. Ik laat me niet als snotjongen gebruiken. Dan Ieren ze de ware Wiel Michiels nog wel kennen." ïl plan van de Ysselsteyn- Mdernemer Harrie Maes- l voor de aanleg van een ;cbaan voor Indycars in de Peelbergen op de tts van de gemeenten Horst de Maas en Sevenum is Initief van de baan. De col- 1 van B en W van de ttnten Horst aan de Maas f^venum hebben hét plan peurd. )or de Ysselsteynse onderne- IWas het recreatiepark de eer ste keus. De Blakt in Oirlo, waar een toekomstig industrieterrein gepland is, en de omgeving van het Duitse vliegveld Laarbruch zouden alternatieven voor het plan van Maessen kunnen zijn. Of hij die plannen doorzet, is niet bekend. De gemeenten Horst aan de Maas en Sevenum hebben er ruim de tijd voor genomen om tot de afwijzing van de plannen te komen. In de afgelopen maanden werd er druk overlegd tussen de gemeenten en Maessen om tot een beslissing te komen. De voornaamste overweging voor beide gemeenten om het plan voor een racecircuit af te wij zen, is dat definitief een keuze is gemaakt om in Park De Peelber gen enkel recreatieplannen te ont wikkelen die passen in het con cept 'rust en ruimte'. Een racebaan past niet in die plannen en geeft ook problemen op onder andere juridisch en milieutech nisch gebied. Maessen wilde in De Peelber gen een racecircuit voor Indycars bouwen, een investering van ruim 30 miljoen gulden, en het ovale stadion ook inrichten voor onder andere popconcerten, een over dekte skibaan en een casino. een abonnement waard Bert Linskens reageert verbaasd op de ferme taal die Wiel Michiels uitslaat. De lijsttrekker van de PvdA zegt echter niet onder de indruk te zijn van de 'spierballentaal' van het CDA- raadslid. "Michiels zal gefrusteerd zijn omdat hij z'n zin niet heeft gekregen", denkt Linskens. Omdat Wiel Michiels (61) na de verkiezingen toch de politiek ver laat wil de PvdA'er de affaire niet verder opblazen. Het bevreemdt Linskens wel dat Michiels nu terug komt op democratisch genomen raadsbeluiten. "Hier spreekt frustratie uit. Als hij vindt dat Bert Kersten naar huis gestuurd had moeten worden dan had hij daar als CDA-frac- tievoorzitter maar werk van moeten maken. En zo haalt hij in zijn brief meer zaken aan die allemaal democratisch besloten zijn. Dit is erg kin derachtig. Hij moet zich er maar bij neerleggen dat hij z'n zin niet heeft gekregen." Bert Linskens verwijt Michiels nog steeds dat hij In de bouwkwestie in Merselo het vuurtje heeft aangewakkerd zonder dat hij de hele zaak kon overzïèn "Dat hij nu met modder gaat gooien dat zegt meer Over hem dan over de PvdA. Als hij dat nodig vindris dat zijn probleem. Ik heb geen reden om het Wiel Michiels nu nog zuur te maken. Want str aks hebben we toch niets meer met hem te maken. Ik heb wel wat beters te doen dan met hem de confrontatie aan te gaan", aldus Lins kens. Want de PvdA-fractieleider veel belangrijker vindt is hoe het CDA over de brief en uitlatingen van Michiels dénkt. "Ik zal het CDA om opheldering vragen. Ik wil weten hoe de partij, vooral gezien de toe komst, hiér tegenover staat. Als het CDA geen afstand neemt van Michiels' woorden dan hebben we een groot probleem." Waarmee Michiels het voortbestaan van de coalitie tussen CDA en PvdA onder grote spanning zet. Vanaf 1982 zitten beide partijen samen in het college. In 1998 kwam daar de VVD als derde regerings partij bij. Ton Teeuwen-Peeters, fractievoorzitter van het CDA, wil niet reage ren op de brief van haar fractiegenoot. Ze reageert geschrokken dat Michiels de brief ook naar de pers heeft gestuurd. "Ik vind het heel raar dat hij dat gedaan heeft", zegt Teeuwen die benadrukt dat het een persoonlijke brief van Wiel Michiels is. "Hij heeft dat zonder medewe ten van de fractie gedaan. Ik heb alleen een afschrift ontvangen. Daar om wil ik me er verder niet in mengen. i op afspraak, ook 's avonds KEUKENINRICHTING donderdagavond WanSSUITI geopend tot 21.00 uur Wiel Michiels (CDA) heeft op persoonlijke titel vragen gesteld over de schouwburg aan het college van B en W. Daarmee komt de CDA'er terug op de discussie in de raadsvergadering van 26 juni 2001. Toen besloot de gemeen teraad de jaarlijkse subsidie met 283-000 gulden te verho gen en de horecaschuld van 375-000 gulden volledig te saneren. Tijdens dat raadsdebat deed het CDA enkele voorstellen waardoor de gemeentelijke bijdrage wel licht lager kon uitvallen. Nu Michiels dit opnieuw aan de orde stelt, laat de rest van de fractie het afweten. "Andere fractieleden wil den om hun moverende redenen deze brief niet ondertekenen", schrijft Michiels. Fractievoorzitter Ton Teeuwen-Peeters licht toe dat de fractie geen tijd meer had om de brief te bespreken. "Op zaterdag voor carnaval kregen we de brief. Die moest woensdag daarop bij de gemeente zijn om nog op tijd te zijn voor de raads vergadering van februari. We had den toen geen gelegenheid meer om de fractie bij elkaar te roepen en de dossiers te bekijken." In zijn brief vraagt Wiel Michiels hoe het zit met het belas tingvoordeel van ruim een ton. Dal kan worden behaald indien het toenmalige exploitatieverlies van ruim 300.000 gulden wordt gecompenseerd met toekomstige winsten. Deze verliescompensatie zou dan in mindering komen op de gemeentelijke bijdrage van 375.000 gulden. Het college heeft vorig jaar toegezegd dit te onder zoeken maar is er nooit meer op teruggekomen. Om snel geld te innen stelde het CDA in het raadsdebat voor om het inventaris van theatercafé De Artiest, ter waarde van ruim twee ton, aan de nieuwe exploi tant te verkopen. Het college gaf toen als ant woord dat het inventaris niet ver koopbaar was omdat het gedeelte lijk als onderpand diende voor leningen van brouwerij Interbrew en de stichting Bedrijf en Cultuur. Michiels heeft uit de pachtover eenkomst met exploitant Van Waaijenburg opgemaakt dat die het inventaris overneemt in ruil voor aflossing van de lening van Interbrew. Dus concludeert de CDA'er heeft het schouwburgbe stuur twee vliegen in een klap geslagen. De gemeente heeft de horecaschuld van 375.000 gulden overgenomen en Van Waaijen burg neemt de Interbrew-lening van 250.000 gulden voor zijn rekening. Waarmee het inventaris toch verkocht is. Het steekt het raadslid dat de bedragen in de pachtovereenkomst, die voor de raad ter inzage heeft gelegen, Venray moet de subsidie voor sociale woningbouw in de gemeente nog dit jaar uitge ven. Anders raakt de gemeente de gelden, een bedrag van 425-000 euro, kwijt aan het gewest Noord-Limburg. De gemeente Venray wil de subsidie nu gebruiken voor drie projecten: de zestig huurwonin gen op St. Anna (272.268 euro), minimaal acht sociale woningen in de Gouden Leeuw (90.756 euro) en vier woningen (stand plaatsen) voor de herplaatsing van kermisexploitanten (63-529 euro). De gemeente krijgt geld van het Rijk voor het stimuleren van sociale woningbouw. Deze subsi die moet voor een bepaalde ter mijn zijn uitgegeven, anders moet de gemeente het geld inleveren bij het gewest Noord-Limburg. Die mag het dan in de hele regio besteden aan sociale woning bouw. onleesbaar zijn gemaakt. Volgens Wiel Michiels had de bijdrage van de gemeente daarom geen 375.000 gulden moeten bedragen maar slechts 125.000 gulden. Bovendien was de lening met de brouwerij onder heel gun stige condities tot stand gekomen. Michiels verzoekt het college 250.000 gulden terug te vorderen van het schouwburgbestuur. De gemeente oordeelt dat het horeca-inventaris als onderpand onlosmakelijk met de Interbrew- lening verbonden is. Een andere oplossing zou geen enkel voor deel voor de gemeente of schouwburg opleveren. Het colle ge is daarom niet van plan subsi-' die terug te halen. Dat de bedra gen in de pachtovereenkomst onleesbaar zijn gemaakt is gedaan 'uit het oogpunt van bedrijfs- en concurrentiebelang' De politie heeft maandagoch tend een 18-jarige jongen uit Overloon aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij een vechtpartij tussen twee groepjes jongeren in de nacht van maandag 11 op dinsdag 12 febru ari. Ook een 18-jarige plaatsge noot is maandagochtend als ver dachte aangehouden. De vechtpartij gebeurde op de Dorpsstraat in Ledeacker. Een 20- jarige jongen uit Haps is toen zon der aanleiding in het gezicht geslagen en van de fiets getrok ken. De verdachten zijn ingeslo ten. Maandagmiddag en dinsdag morgen zijn nog eens drie ver dachten aangehouden. Het betreft twee 18-jarige jongens uit Vier lingsbeek en een 18-jarige jongen uit Groeningen. Donderdag heeft een man in Oostrum een zogenoemde pillen- map verloren met daarin veertien pillen Rohipnol, een halve tablet Fevarin en een tablet Zyprexa. Met name de Rohipnol is gevaar lijk en kan bij inname van een te grote hoeveelheid coma veroorza ken of zelfs dodelijk zijn. De politie vraagt eventuele vin ders direct te bellen, met 0900- 8844. Het pillenmapje is blauw met het opschrift Medio Memo. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-maii: peelenm@tref.nl Redactie Ron Koenen Henk'Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17 00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13