weg naar r 'Gemeente heeft grootste schade opgelopen" Dualisme verandert gemeentepol itiek VVD: duidelijkheid, durf en daadkracht MAART 2002 Foto:IM Zestien PvdA leden in Venray Drie PvdA-wethouders in 20 jaar rr%p weg naar L-JfS MAART 2 0 0 2 3 EEL en maas Donderdag 14 februari 2002 - Pagina 5 Bert Linskens (PvdA)L J r twintig dagen zijn er ;enteraadsverkiezingen. deel 18 van de politieke ubriek in Peel en Maas staat e Partij van de Arbeid cen tal. Hoofdpersoon is de I ieuwe lijsttrekker Bert I inskens (40). Het is voor de ende keer dat de PvdA in enray aan de raadsverkiezin- en deelneemt. In 1966 had ]c partij een primeur omdat ;tde eerste landelijke partij JiVenray was. Sindsdien zitten de sociaal- Jpcraten onafgebroken in de lad- In de voetsporen van pio- |er Louis Timmermans groeide IpvdA van een eenmansfractie Ji tot een stabiele factor. Bij de biste drie verkiezingen behaal- t de partij telkens vier zetels, jnds 1982 maakt de PvdA met |ci| wethouder deel uit van het Jollege. I De Partij van de Arbeid bevindt gch nu op een kruispunt jdgedienden als Bert Kersten Truus Kemmelings. respectie- k'lijk twintig en zestien jaar in de fed, keren na de verkiezingen |bt meer terug. Zij bepaalden Jenlaiig het gezicht van de par- Harry van der Borg is even- niet meer beschikbaar jat hij de begeerde derde plek de verkiezingslijst niet kreeg, rbij speelden voor hem ook jvéredenen een rol. In 1998 [nd Van der Borg wel op drie bar toen werd hij overvleugeld jorde nummer zeven Mathieu gnonts die zijn raadszetel innam iuwkomer Elly van Dijck krijgt aal de voorkeur van de lijst- Éplssie als nummer drie. skens. We vinden het belang- jkdat een vrouw deel uitmaakt n de fractie. Dan moeten we It ook waarmaken. Alhoewel Been aderlating is dal Harrv er a meer bij is. Ik vind het jam- r dat hij niet op plaats vier hide staan. Ik ben ervan over- nigd dat hij ook op die plek Tkozen zou worden." Daarmee Jde top drie van de vorige ver zingen helemaal van het poli- ieke toneel verdwenen. Bert nskens, de nummer vier van Bert Linskens: "Als lijsttrekker voel je toch meer verantwoordelijkheid" 1998, promoveerde tot lijstrek ker. De 4()-jarige Oostrummer is ook de meest ervaren politicus op de PvdA-lijst. Het worden voor hem al de vijfde verkiezin gen. Maar deze zijn voor mij wel een stuk spannender dan al die vorige. Het maakt wel een ver schil of je vierde of eerste staat. Als lijsttrekker voel je toch meer verantwoordelijkheid." Enkele weken geleden liet Bert Kersten weten dat hij Linskens altijd als zijn beoogde opvolger heeft gezien. De interesses van beiden liggen in volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Deze beleidsterreinen behoren al sinds 1982 tot de portefeuille van de PvdA. En ze kennen elkaar al heel lang. Bert Linskens had in de exa men klassen van het VWO Kersten als eeonomieleraar. "Voor de klas stak liij zijn politie ke voorkeur niet onder stoelen of banken. Maar het is niet zo dat ik daarom dok PvdA'er ben gewor den. Kersten kon mensen enthousiast krijgen en maakte ook het belang van de gemeente politiek duidelijk. Dat heeft wel bijgedragen aan m'n politieke belangstelling." Na zijn afstude ren aan de Verkeersacademie in Tilburg, richting planologie, werkte hij anderhalf jaar in Amsterdam bij een verkeersveilig heidsorganisatie. Daarna keerde hij terug naar Oostrum en meldde zich aan bij de PvdA. 'ik heb Bert Kersten gebeld en gevraagd of ik iets voor de partij kon doen." De keuze voor de PvdA noemt hij 'vanzelfsprekend'. "Omdat het een club is die mensen naar gelijk waardigheid behandelt. En achter gebleven groepen een duwtje in de rug geeft. Ik voelde me thuis bij die partij. Ik kon het goed met Bert Kersten vinden en ook poli tiek klikte het." In 1986 stond hij als negende op de verkiezingslijst. In die tijd waren de kerkdorpen nog heuse CDA-bolwerken en werden andere partijen niet alge meen geaccepteerd. Ook in Oostrum niet. "Raedts, die ik opvolgde als vorst van de Karklingels, vond dat ik in de poli tiek best wat kon bereiken. 'Alleen zit je bij de verkeerde par tij', zei hij er bij." Als jonge en onervaren nieuwkomer maakte hij zestien jaar geleden zijn debuut in de commissie Openbare Werken. "Dat was toen de commissie waarin het gebeur de. In de allereerste vergadering ben ik als 'snotneus' flink van leer getrokken. Het ging over ver keersmaatregelen. Daar had ik een heel uitgesproken mening over. Ik zag in de praktijk dat de gemeente heel laconiek omging met wat de burgers wilden.Bij de verkiezingen in 1990 en 1994 bleef Linskens op de zesde plaats hangen. Hij maakte geen snelle politieke carrière. "Ik heb elf jaar bij een woningcoöperatie in Arnhem gewerkt. We zaten mid den in de stadsvernieuwing en dat betekende ook vaak s avonds werken. Dat viel niet te combine ren met politiek bedrijven," In oktober 1996 stapte hij over naar de woningstichting in Boxmeer als hoofd bewonerszaken. In sep tember 1997 kwam hij tussentijds in de raad omdat de zetel van Twan Jansen beschikbaar kwam omdat hij in dienst trad van de gemeente Venray. Halverwege deze raadsperiode nam Bert Linskens het leiderschap van de fractie over van Truus Kemmelings. "Dat was een goed moment om de fakkel over te nemen omdat ik Truus toch zou gaan opvolgen. Dan kon ik alvast wennen aan de commissie Algemene Zaken en het fractie voorzitterschap, Dan hoef ik de nieuwe periode niet helemaal blanco te beginnen." Louis Timmcmiuns Cces i tensing Hans Wiegant Jim Konings Henk Willems Karla Klerk-Jans Bert Kersten Picier v.d. Boogaart Joost 'orle Truus Kemmelings Twan Jansen André Lcijssen Roland Zwiebcl Hart van der Borg Bert Linskens Mathieu Emonts 1966-1973 1973-1974 1974-1976 1976-1981 1978-1989 }97S-I98t 1982-2002 1982-1982 1982-19X4 1986-2002 1986-1997 1989-1990 1990-1994 1994-1998 1997- Henk Willems 1982-1989 7 Bert Kersten 1990-2002 12 Truus Kemmelings 2001-2002 1 Bert Linskens hekelt eenzijdige kritiek op wethouder Kersten De bouwkwestie in Merselo of de PvdA het zwaarst. Het idde het voortijdige politie- einde van Bert Kersten in. e wethouder zit al een jaar ek thuis en sindsdien is de rdA niet meer voltallig in de 5tad, Fractieleider Bert flskens heeft lering getrok- r gen uit de 'affaire Merselo'. Fe laten ons niet meer in n hoek drukken. Het was iet onze stijl maar sindsdien atie in we de confrontatie aange- aai aan. ik kan goed tegen kri ek maar niet als er onrecht lig op de man gespeeld »rdt. Bert Linskens heeft er goed woord voor over hoe fn panij en vooral wethouder 'ten het hebben moeten ont- 'Iden. Dat de gemeente Lrechtmat ige hou w verg tin nin- 'ftfgaf binnen stankcirkels in ■lo, en dit verzweeg voor de icie, werd in de schoenen Jiöven van de PvdA-wethou- T van Stedelijke Ontwikkeling, m uit het VRÖM-onderzoek ige 'jkt dat het zwaartepunt bij ilku ligt. En milieu heeft nog tot onze portefeuille 'hoort.' Waarmee Linskens wil tetteren hoe' eenzijdig alle kri- 'k zijn partij trof. De PvdA m onder vuur te liggen. Alles 31 in het gemeentehuis mis ging (fd op het bord van Bert 'Rten neergelegd. Er werd pok- de man gespeeld, ^oorbeeld door Wiel Miebiels -DA-raadslid. red.). Daarom heb zo ongekend fel naar hein uit Kl" h'è lijn heeft de PvdA doorge zet. De partij laat niet meer over zich lopen en stelt zaken aan de kaak die volgens haar niet klop pen. Zoals in de laatste raadsver gadering toen Mathieu Emonts fractie Van de Vorle de oren waste. Die oppositiepartij had gevraagd om schorsing van de ziekenhuisdirectie. Alhoewel Van de Vorle diende te weten dat dat geen bevoegdheid van de gemeente is. 'En dat heeft niets met de verkiezingen te maken. We zijn ervan afgestapt öm dit te laten passeren. Als er dingen wor den gezegd die niet kloppen dan zuilen we daar fel op reageren." Twee jaar is Bert Linskens nu fractievoorzitter. Het afgelopen jaar was wel het moeilijkste uit de 36 jaar dat de PvdA in de Venrayse raad zit, Vorig jaar juni nam Truus Kemmelings een gedeelte van de portefeuille van Kersten in deeltijd over. Haar optreden in commissie en raad verliep niet geheel vlekkeloos. Vooral commissieleden ergerden zich omdat de interim-wethouder te vaak moest zeggen dat weet ik niet'. "Ik vind dat Truus goed werk heeft gedaan, In korte tijd moest ze erin rollen en dan word jc geacht alle dossiers te kennen. Dat vergt veel energie. Vooral in commissies kan het heel lastig te zijn ais er veel op details wordt ingegaan. En een wethouder mag toch gerust zeggen dat hij of zij iets niet weet." Niet Linskens maar Mathieu Emonts zal de nieuwe PvdA-wet- houdee wordenAlhoewel Bert Kersten zijn oogappel Linskens graag als zijn opvolger zag. "We hebben hier uitgebreid over gesproken. Ik weet hoe Kersten er tegenaan kijkt. Maar maat schappelijk gezien kan ik die stap nu nog niet maken." De wonings tichting waar hij werkt is sinds 1 januari gefuseerd. In plaats van 2.000 woningen beheert de Brabantse sichting nu 15.000 woningen. Bert Linskens kreeg ook een nieuwe functie. Hij is nu hoofd klantencontacten in de regio Cuijk. "We hebben net een roerige periode achter de rug. Ik moet ook naar mijn werkgever duidelijk zijn. Hef is nu niet het goéde moment om eruit te stap pen." Hij sluit een wethouder schap in de toekomst toch niet uit. "Maar ik ben er niet rouwig om als het er nooit van komt. Want de combinatie van werk en politiek zoals ik het nu doe bevalt me prima," Waarmee Linskens tegelijk aangeeft het wethou- derspluehe niet echt te ambië ren. De grote vraag is welke coalitie er na de verkiezingen van 6 maart uitrolt. De lokale partijen Samenwerking en fractie Van de Vorle willen nu ook eens meere- geren. Ondanks dat de PvdA al twintig jaar in het college zit is 'regeringsverantwoordelijkheid' voor Linskens geen vanzelfspre kendheid. "Het is geen doel op zich. We willen ook zeker niet op dezelfde voet doorgaan. Bij de onderhandelingen laten we onze visie zwaar wegen want onze punten moeten herkenbaar zijn. We gaan niet met halve toezeg gingen op hef pluche zitten. We willen keiharde en duidelijke afspraken. Het mag niet meer zo zijn dat onze visie in het college programma te veel wordt afge zwakt." Het lokale verkiezings- programma is geen aftreksel van een voorgekauwd landelijk PvdA- prograroma. "Nee. het is hele maal ons eigen werk. We hebben ons met onze ideeën duidelijk geprofileerd. We zijn bewust naar links opgeschoven. Om de vervlakking tegen te gaan." De PvdA sluit bij voorbaat geen enkele andere partij uit voor een mogelijke coalitie. Maar Linskens laat duidelijk doorschemeren dat hij kieskeurig zal zijn. "Er zijn nu eenmaal principiële verschillen tussen de partijen. Wc willen kwalitatief goede afspraken maken en daarbij zullen sommi gen al snel door de mand vallen. En de houding in de afgelopen vier jaar is voor ons ook bepa lend.1' De PvdA'er vindt dat de oppositie in de afgelopen pério de heeft gefaald. "Zé hebben veel geroepen maar weinig gedaan. Niet één keer is er een initiatief voorstel gekomen. Ook een inhoudelijke discussie over stand punten is er amper geweest. De oppositie heeft veel laten liggen. Ze hebben geen initiatief geno men, er was geen tegengeluid en ze hebben verzuimd de krachten te bundelen. Als ze zichzelf seri eus hadden genomen dan hadden ze meer gedaan dan alleen maar reageren op voorstellen. Dan hadden ze zelf sturing gegeven en het initiatief naar zich toe getrokken. Dat is een heel andere rol dan die van Samenwerking in het beklaagdenbankje.Nog een paar weken en dat wordt een bij zonder bewogen raadsperiode in Venray afgesloten, "Er is van alles gebeurd maar het heeft totaal geen winnaars opgeleverd. De grootste schade heeft de gemeen te opgelopen. Het cynisme wat veel mensen hebben over het beeld van de gemeente is daar door bevestigd. En dat doet helaas geen recht aan de werkelijkheid." Bert Linskens heeft zich niet druk gemaakt over de politieke uitspraken die burgemeester Waals: enkele weken geleden in deze rubriek deed. CDA-wethou- der Driessen beeft zelfs gepro beerd-publicatie: tegen te houden. Waals vertelde ondermeer dat wethouders niet te lang dezelfde portefeuilles moeten beheren. 'We hebben hier niet op gere ageerd alhoewel het ook de PvdA betreft. Blijkbaar voelden andere mensen zich meer aangesproken. Het is Waals eigen verantwoorde lijkheid wat hij zegt. En natuurlijk klopt het dat het voor een wet houder beter is om op tijd té switchen. Om niet te vergroeid met de dingen te raken. Daar mogen wc best kritisch over zijn." 1998 prognose Linskens CDA 10 10 PvdA 4 5 WD 3 4 Van de Vorle 4 4 Samenwerking 2 2 D66 2 Totaal 25 25 Opkomst 61% 55% Op donderdag 7 maart, de dag na de raadsverkiezingen, treedt het duale stelsel in wer king. Minister De Vries heeft er een flinke vaart ingezet, omdat hij de wisseling van de gemeenteraden een goed moment vindt om de dualise- ring in te voeren. Op 20 sep tember 2001 heeft de Tweede Kamer het wetsvoorstel over de vernieuwing van het gemeentebestuur aangeno men. Het doel is de herken baarheid en de kwaliteit van het lokale bestuur te vergro ten. Daarvoor komt er een duidelij ke scheiding tussen het college van B en W en de gemeenteraad. Het college gaat vooral besturen. De gemeenteraad controleert, geeft de kaders aan en wordt een echt volksvertegenwoordiging. Ook bepaalt de gemeenteraad voortaan haar eigen agenda. Om haar nieuwe rol goed te kunnen waarmaken, krijgen de raadsleden meer controlemiddelen en onder steuning. Het duale stelsel kent verande ringen die verplicht zijn, maar het geeft de gemeenten ook de vrij heid óm vernieuwingen wel of niet te doen. In Venray heeft het college een voorstel gedaan waar in de politieke partijen in de com missie AZ zich grotendeels kun nen vinden. De belangrijkste veranderingen in het duale tijdperk in Venray. Gemeenteraad Ontvlechting van raadslid en wethouder is de kern van de dualisering. Een wethouder behoort niet meer tot de gemeen teraad die 25 leden telt. De raad krijgt meer bevoegdheden en ambtelijke ondersteuning. De nieuwe raad is niet meer alleen afhankelijk van collegevoorstel len. Raadsleden krijgen het recht van initiatief. Signalen uit de samenleving die de volksvertegen woordiger oppikt worden dan omgezet in voorstellen voor gemeentelijk beleid. Het recht van amendement (voorstel tot wijziging) wordt ver ruimd. Ieder individueel raadslid kan nu zonder drempel een amen dement indienen. Naast het schriftelijk vragen- recht komt er voortaan in de raadscommissies een mondeling vragenuurtje. Bij het recht van interpellatie kan ieder raadslid inlichtingen vragen aan het colle ge over een onderwerp dat niet op de agenda staat. De raad beslist wel of interpellatie wordt toege staan. Het recht van onderzoek, naar het gevoerde collegebeleid. is ook nieuw. Elk raadslid kan een voorstel tot onderzoek indienen, maar een raadsmeerderheicl beslist over de instelling ervan. Het vaststellen van de raads- agenda, en dus de politieke agen da, wordt nu bepaald door het college. In het duale stelsel stelt de raad haar eigen agenda vast en bepaalt welke collegevoorstellen wanneer op de raadsagenda komen. In Venray komt er een seniorenconvent, bestaande uit de burgemeester en de fractie voorzitters. die de concept-agen da opstelt en aan de raad voorlegt. Raadscommissies Wethouders zijn geen voorzit ter of lid meer van een commis sie. Een hoofdtaak van de com missie is en blijft overleg met het college (toelichting of vragenuur tje). Vandaar dat de portefeuille houder - op uitnodiging - aanwe zig zal zijn bij de commissievergadering. In Venray vindt momenteel het politieke debat grotendeels in de commissies plaats. Waardoor het raadsdebat vaak voorgekauwd, voorspelbaar en een herhaling van zetten is. In het duale stelsel moet het echte politieke debat weer in de raadzaal plaatsvinden. Een com missie krijgt dan bet karakter van een technische informatieronde ter voorbereiding van de besluit vorming in de raad. Naast het seniorenconvent, de vervanger van de huidige commis sie Algemene Zaken, is het voor stel dat er in Venray vier raads commissies overblijven. Middelen, Maatschappelijke Diensten, Stedelijk Beheer en Stedelijke Ontwikkeling. Er zijn nu nog acht commissies. Een raadslid wordt voorlaan de voorzitter van de commissie. Het seniorenconvent doet een voor dracht. waarna de raad de voorzit ters benoemt. Kwaliteit gaat hier voor partijpolitieke overwegin gen. Wethouders Totdat het nieuwe college aan treedt, zijn de huidige wethou ders demissionair en tevens nog raadslid. Bij een nieuwe benoe ming vervalt het raadslidmaat schap. Bij de coalitieonderhandeling wordt bepaald hoeveel wethou ders er in Venray komen. Is een benoemde wethouder tevens gekozen als raadslid, dan vult de partij de fractie aan. Burgemeester De taken van de burgemeester zijn steeds verder uitgehold. Het werd steeds meer representatief in plaats van beleidsinhoudelijk. In het duale stelstel wordt zijn positie versterkt. De burgemees ter krijgt de zorg over het gemeentelijk beleid, samenwer king met andere gemeenten en overheden, goede behartiging gemeentelijke aangelegenheden, burgerparticipatie, behandeling bezwaarschriften en klachten en hij kan eigen voorstellen aan het college doen. De burgemeester blijft voorzit ter van de gemeenteraad. Zijn ver vanger kan géén wethouder meer zijn. Dat wordt nu een raadslid die door de raad wordt aangewe zen. Waarneming van de overige burgemeesterstaken gebeurt wel door de wethouders. De burgemeester heeft voor taan jaarlijks de plicht een burger- jaarverslag te publiceren. In Venray zal dit over 2002 tegelijk verschijnen met het jaarverslag en jaarrekening. College van B en W De passieve inlichtingenplicht, op verzoek van een raadslid inlichtingen verstrekken, bestaat nu al. Daar komt een actieve inlichtingenplicht bij. Het college moet de raad uit zichzelf alle inlichtingen verstrekken die de raad nodig heeft voor de uitoefe ning van zijn taak. Daarbij moet de raad niet over spoeld worden met informatie. Internet biedt straks een goede gelegenheid om belangrijke stuk ken te raadplegen, zowel voor geïnteresseerde raadsleden als burgers. Het college geeft de raad een globaal inzicht in zijn activi teiten door middel van besluiten lijsten en agenda s van collegever gaderingen. Gemeentesecretaris De gemeentesecretaris vervult nu een dubbele rol: hij onder steunt zowel de raad als het colle ge. Alhoewel het zwaartepunt in de ondersteuning van B en W ligt. Met ingang van maart 2003 is een raadsgriffier verplicht. Die neemt de rol van de gemeentese cretaris over als ondersteuner van de raad. De secretaris kan zich dan helemaal richten op het colle ge en op zijn taak als algemeen directeur van de ambtelijke orga nisatie. Griffier De gemeenteraad benoemt de griffier. Burgemeester Waals wil niet wachten tot maart 2003. maar hoopt al in augustus een griffier aan te stellen. Wat de gemeentesecretaris is voor het college dat wordt de griffier voor de raad. Het is een adviseur en coach voor de raadsleden en regelt ook de ambtelijke bijstand. Fracties Fracties hebben recht op onder steuning. Omdat het politiek getint is, is ambtelijke ondersteu ning niet altijd gewenst. Iedere fractie krijgt daarom een budget van 5.000 euro. Rekenkamer Venray heeft nog geen beslis sing genomen over de instelling van een lokale rekenkamer. Deze rekenkamer wordt pas per 1 janu ari 2006 verplicht 'Duidelijkheid - durf - daad kracht', zo luidt de titel van het verkiezingsprogramma van de WD in Venray. De democraten hebben een doel matig en efficiënt ambtelijk apparaat hoog in het vaandel staan. Waarbij de een-loket- functie, flexibiliteit en maat werk voor ondernemers en een betere dienstverlening voor burgers belangrijke pei lers zijn. De ambtenaren moe ten betrokkenheid, voortva rendheid en enthousiasme tonen. Uitbesteden van werk aan derden moet tot een minimum beperkt worden. Ook vindt de WD het gemeentehuis geen effi ciënte huisvesting voor het amb telijk apparaat. Het huidige gebouw zou nog alleen dienst moeten doen als representatieve ruimte voor bestuur, vergaderin gen en ontvangsten. De opening stijden van het gemeentehuis moeten worden aangepast aan de veranderende behoeften van de burgers. Met toepassing van ICT is dienstverlening van 24 uur per dag mogelijk. In het openbaar ver voer moeten de halte- en over stapplaatsen aan de wensen van de gebruikers worden ingericht. De WD vraagt bijzondere aan dacht voor het vervoer tussen de ziekenhuizen van Venray 'en Venlo. De partij maakt zich zor gen over de 'toenemende norm vervaging van de fietser'. Zoals ook uit het gedrag van fietsers in Venray's centrum blijkt. De WD pleit voor een bewaakte fietsen stalling in het centrum. Voor bedrijven moeten procedures voor vergunningen zo snel moge lijk worden afgehandeld, all-mag- inspr:In de agrarische sector zal een schaalvergroting optreden die de effectiviteit en de rentabiliteit van de bedrijven versterkt. Blijvende agrarische ondernemers dienen zich verder te kunnen ont wikkelen. De leefbaarheid van de dorpen moet op peil blijven, ook na het verdwijnen van een deel van de agrarische sector. Bij het onderwijs hecht de WD veel waarde aan kansen voor kinderen met een achterstand, Voorschoolse educatie, beheer sing Nederlandse taal, schooluit val en -verzuim en voortijdig schoolverlaten verdienen veel aandacht. Scholen zouden vanwe ge hun centrale ligging ook als wijkgebouw moeten dienen. De WD is een voorstander van com merciële sponsoring van kunstin stellingen zoals bij het Odapark, schouwburg en Freulekeshuus al gebeurd. De speeltuin moet op de plek van het oude zwembad in Vlakwater komen. Monumenten als de Grote Kerk en het St.Annaterreïn, die de kenmerken de geschiedenis van Venray uit dragen, moeten gepromoot wor den. Zodat ze een meer toeristisch-recreatieve en repre sentatieve rol gaan vervullen. In deze tijd van toenemende verste ning en vrije tijd moet de natuur en het stedelijk groen voor de bevolking beschikbaar blijven. De WD wil een landschapsparagraaf in de bestemmingsplannen. Sociale zekerheid is volgens de democraten geen vangnet maar een trampoline. De beste sociale voorziening is immers een betaal de baan. De partij wil. nu steeds meer mensen vanuit de bijstand aan het werk gaan, de personele bezetting van de gemeentelijke afdeling sociale zaken kritisch bekijken. Het geschil tussen de gemeente en jongerencentrum Dingus moet voor eind 2002 zijn opgelost. Jongeren dienen meer bij het beleid betrokken te wor den. Een jongerenraad zou de gemeente gevraagd en onge vraagd van advies kunnen dienen. Ouderen moeten zo lang moge lijk zelfstandig blijven wonen. Daarbij wordt een persoonsge bonden budget ingevoerd waar door ouderen zelf kunnen beslis sen waar zij zorg inkopen. Het is voor de WD een vereiste dat er één loket komt voor alle zorg- en WVG-voorzieningen. Gehandicap te kinderen moeten in de regulie re kinderopvang en onderwijs terecht komen. Voor een zo goed mogelijke integratie in de maat schappij. Migranten moeten, vol gens de WD, zich de Nederlandse taal en cultuur eigen maken. Dit moet in inburgerings contracten worden afgesproken waarbij de gemeente een actief beleid voert. Een spoedeisende Eerste Hulp dient in het zieken huis volledig aanwezig te zijn inclusief een eerste opvang voor cardiologie en reguliere moeder en-kindzorg. Vooral gezien de omvang van de regio en de aan wezige agrarische en industriële bedrijvigheid. De VVD wil de geluidshinder in woonwijken ver lagen en de luchtkwaliteit verbete ren door middel van een verkeers- milieukaart die grens-waarden aangeeft.Nieuwe bedrijven moe ten zuinig met de bouwruimte omgaan. Daarvoor stelt de gemeente minimumeisen voor aantal werknemers per hectare, bebouwingsdichtheid en aantal bouwlagen. Er moeten meer mogelijkheden komen voor parti culier bouwen Daar waar moge lijk moet gebouwd worden zoals in Veulen waar een stankcirkel gesaneerd is. Gemeentelijke afde lingen die hun budgetten over schrijden moeten het tekort zelf' opvangen. Overschotten gaan naar de algemene middelen waar ze worden ingezet voor nieuw beleid.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5