'Voor het slapen gaan' Veiligheidsrisico's Venray in beeld Zoektocht naar oplossing mengvoederfabriek Felle kritiek op minderhedenbeleid VvGI klimt uit financiële dal 'Toekomst voor agrarisch Venray' Amnesty 25 jaar Veel reacties op bestemmingsplan buitengebied Vliegactiviteiten boven De Peel 'Venrayse presenteert kinderboek over islam Vervolg voorpagina: Cai houdt alle opties open EN MAAS Donderdag 14 februari 2002 - Pagina 3 NRAÏ 107 m 180 m 165 m 62 m Amina Sebbar (meisjes naam: Jeanny Swlnkels) heeft een kinderboek geschreven met als titel 'Voor het slapen gaan'. Het boek is onlangs uit jeven door uitgeverij Oase en is binnenkort ook te koop i boekhandel Van den lunckhof in de Grotestraat in Venray. 'Hel boek is geschreven in de stijl van Jip en Janneke, maar dan vanuit een islamitische gedachte wereld", vertelt de Venrayse. 'Naar de moskee gaan', 'Rama dan' Hel gebed', 'Naar .Marokko', 'ie is Allah', 'Koran lezen', maar ook onderwerpen als 'Sinterklaas' en 'Kerstmis' komen in korte ver- rhaaltjes, die worden verlevendigd door prachtige tekeningen van Zavnab Michels uit Reuver, aan de ttrde. "Thema's waar veel moslims in Nederland geen raad mee weten. Want die typisch Nederlandse feesten passen niet bij ons geloof. In de verhaaltjes beschrijf ik op welke manier mijn man en ik onze kinderen hebben leren omgaan met deze thema's." POSITIEVE REACTIES De eerste reacties op het boek zijn erg positief, zegt Amina Seb bar "In de meeste islamitische kinderboeken wordt vooral over profeten en de geschiedenis van de islam vertelt, maar echte kin derthema's komen bijna niet aan bod. Dit boek heeft een totaal andere inslag: de belevingswereld van kinderen staat centraal." De Venrayse, die zich achttien jaar geleden bekeerde tot de islam, schrijft al vanaf haar jeugd verhaaltjes. "Toen mijn twee oudste kinde ren Fatima en Marvam klein waren schreef ik al hun belevenis sen in een agenda. Ook Sarah, mijn derde dochter, deed soms van die leuke uitspraken waarvan ik dacht: die moet ik opschrijven. Op de een of andere manier ging dat meteen in verhaalvorm. Som mige verhaaltjes zijn waar gebeurd, andere zijn verzonnen, maar ze hebben allemaal een isla mitisch raakvlak." Moslimkinderen zullen zichzelf volgens de schrijfster snel herken nen in de verhaaltjes uit het boek en kunnen er een voorbeeld aan nemen. "Enkele van Sarah's con versaties met Nederlandse kinde ren over Nederlandse en islamiti sche onderwerpen heb ik kort maar krachtig op papier gezet. De verhaaltjes in 'Voor het sla pen gaangaan over het dage lijks leventje van het moslim meisje Sarah, die op de foto op het punt staat om carnaval te gaan vieren op basisschool De Hommel. Toen ik een stuk of tien verhalen klaar had, kreeg ik van veel men sen uit mijn omgeving te horen dat ik er iets mee moest doen. Ook de stichting Nederlandse moslimvrouwen (ALNISA) was erg lovend over mijn verhalen voor moslimkinderen. De verhaal tjes in het boek kunnen een aan knopingspunt zijn om een kind iets over de islam te vertellen of om samen ergens over te praten. Ja, met 'Voor het slapen gaan' is een jeugddroom in vervulling gegaan." Naar aanleiding van de resultaten uit een provinciaal onderzoek naar veiligheidsri sico's krijgt de gemeente Ven ray het advies om voor 35 bedrijven een aanvalsplan op te stellen en voor zeven bedrij ven een multidisciplinair coördinatieplan. Het onderzoek, uitgevoerd door het bureau AYTV uit Ensche de, is een vervolg op de aanbeve lingen die zijn gedaan door de commissie Oosting na de vuur werkramp in Enschede. Doel van het onderzoek is om alle risicobronnen in een centraal register vast te leggen, zodat ook de burger beter geïnformeerd is over de risico's in de omgeving. Door de goede onderlinge samen werking kan het bureau Brand weerzorg, dat per 1 januari voor de gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum de voorbereiding op externe veiligheidsrisico's ter hand neemt, snel inspelen op de adviezen die in het rapport gedaan worden. Voor de bedrijven, genoemd in de rapportages van Venray en Meerlo-Wanssum. heeft AVIV aan bevelingen gedaan hoc met name de brandweer zich het best kan prepareren. Voor 35 Venrayse bedrijven en 16 bedrijven uit Meerlo-Wanssum (voornamelijk benzinestations en verkooppunten voor consumen tenvuurwerk) wordt een aanvals plan geadviseerd. In zo'n plan "wordt relevante informatie gekop peld aan een inzetadvies voor de brandweer. Voor zeven Venravse bedrijven (benzinestations met verkoop van LPG) adviseert AVIV een multidisciplinair coördinatie plan. Dit is een uitgebreid aanvals plan en beschrijft, naast de inzet van de brandweer, ook de inzet van overige hulpdiensten. Voor een bedrijf uit Meerlo-Wanssum (gasopslag- of overslagbedrijf) wordt een rampbestrijdingsplan geadviseerd. Dit plan vormt een leidraad voor bron- en effectbe strijding bij grootschalige inciden- Op donderdag 21 februari 2002 organiseert Agrarisch Jongeren Kontakt-Venray, een vereniging voor in de agrari sche sector werkzame jonge ren uit Venray en omgeving, een thema-avond met de titel 'Toekomst voor agrarisch Ven ray volgens de Venrayse poli tieke partijen' in zaal Roelan- zia in Ysselsteyn. Aanvang: 20.00 uur. Deze avond wordt in samen werking met de LLTB kring Ven ray en de Jonge Agrarische Vrou wen (JAV) op touw gezet. Op deze avond zullen de Venrayse politieke partijen vertegenwoor digd zijn en zullen zij aangeven hoe zij tegen de toekomst van agrarisch Venray aankijken. Aan de hand van een aantal stellingen zal vervolgens gediscussieerd worden. Deze discussie zal geleid worden door G. Koopmans, lid van de Provinciale Staten Lim- burg. Amnesty Venray bestaat 25 jaar. Om dit te vieren organiseert de Amnesty-groep een spectaculair feest in het centrum van Venray op zaterdag 22 juni. Op het schouwburgplein zal 's avonds een keur aan lokale artiesten optreden, waaronder Geert Pelzer en Clover. De organisatie van het jubileum hoopt een landelijk bekende publiekstrekker als hoofdact te kunnen regelen en onderhandelt zelfs met een sensa tioneel muziekgezelschap uit het buitenland. Voorafgaand aan deze muzikale avond voor de jeugd, organiseert Amnesty Venray een gezinsmiddag. Een gezellige kin dermiddag met tal van activitei ten, waaronder een draaimolen, een poppenkast, een springkus sen en een echte clown. Voor de volwassenen Iaat Amnesty Venray het spel Twee voor Twaalf opbou wen. Een spel. bekend van tv, waarbij voor de gelegenheid de kennis over mensenrechten van prominente Venravnaren wordt getoetst. De wereldwijde organi satie Amnesty International bestond vorig jaar 40 jaar. Nog steeds is er geen einde gekomen aan het schenden van mensen rechten. Een jubileumviering is voor Amnesty-leden dan ook een tegenstrijdige aangelegenheid. Het feit dat vrijwilligers zich in Venray in een onafgebroken periode van 25 jaar hebben willen inzetten voor de mensenrechten, is echter wel degelijk reden tot feest. Al een paar jaar praten de Ysselsteynse LLTB en de gemeente Venray over ver plaatsing van de mengvoeder fabriek uit de dorpskern in Ysselsteyn. Dat zou een stimulans zijn voor de leefbaarheid en woningbouw het peeldorp. Twee jaar gele- :n wees de welstandcommissie rde nieuwbouw op het agrarisch bedrijventerrein in Ysselsteyn (ABY) nog af. Omdat dit bedrijven terrein vlakbij een belangrijke invalsweg (Deuneseweg) naar Venray ligt stelt de gemeente hogere eisen aan de bebouwing. Het gebouw moet architectonisch passen in de omgeving. Een beton nen kolos van vijftig meter hoogte is daarom niet gewenst op het ABY. Het ontwerp werd door wel stand afgewezen omdat het 'niet voldoet aan de landschappelijke en visuele inpassing en de voorge schreven architectonische kwali teiten'. De LLTB is aangeboden om de mengvoederfabriek op industrieterrein Smakterheide in Er zijn 360 inspraakreacties binnen gekomen op het voor ontwerp bestemmingsplan buitengebied. De inspraakpe riode duurde van 26 novem ber 2001 tot en met 18 januari 2002. De meeste bezwaren betroffen de grootte van de "bouwblokken'. Ieder gebouw in het Venrayse buitengebied heeft een zoge naamde bouwblok toegewezen gekregen. Daarbinnen is veel toe gestaan, daarbuiten zijn vrijstellin gen of aanlegvergunningen ver eist. 310 burgers maakten bezwaar tegen de grootte van het toegewezen bouwblok. Tegen het strenger hanteren van aanlegver- gunningen kwamen 110 bezwa ren binnen. Zo moeten landbou wers voortaan vergunningen aanvragen voor het aanbrengen van folie op het land of het ver- harden van een pad. Op de twee inspraakavonden in december maakten de agrariërs al hun ongenoegen kenbaar over de geringe ruimte die landbouwont wikkeling krijgt. Ook het feit dat de gevolgen van de Reconstructie wet nog niet in hel bestemmings plan verwerkt zijn, riep veel vra gen op. 65 schriftelijke reacties kwamen hierover binnen. "Het betrof vooral de onvoldoende afstemming tussen reconstructie en bestemmingsplan. En dat er te weinig ruimte is voor landbouw ontwikkeling", lichtte planologe Gea Melis in de commissie Stede lijke Ontwikkeling toe op vragen van Frans Franken (CDA). Tegen de visuele bufferzones, van 250 meter rond natuurgebie den, kwamen 35 reacties binnen. Enkele incidentele reacties betroffen de uitbreiding van de TBS-kliniek in Oostrum, het nieu we bedrijventerrein tussen Oirlo en Venray en locaties voor mest verwerking. Het voorontwerp wordt aangepast aan de inspraak- reacties. Ook worden adviezen gevraagd aan instanties die straks meegenomen worden in het ont werpplan. CDA, WD en D66 vroegen in de commissie Stedelij ke Ontwikkeling om terughou dendheid bij de toepassing van aanlegvergunningen. John Ooster beek (WD): "Onze wens is min der regelgeving en meer vrijheid. Dit betekent ook minder belasting voor het ambtelijk apparaat." Frans Claessens (CDA) vroeg aandacht voor mestverwerking en windmolens omdat ze niet in het voorontwerp stonden. Hij kreeg de toezegging dat dit wel in het nieuwe ontwerp bestemmings plan wordt meegenomen. Venray te bouwen. Daar zou wel een normaal en standaard fabrieks gebouw geplaatst kunnen wor den. Maar daar zag de LLTB vanaf. De gemeente denkt dat het wel mogelijk is om een gebouw van 75 000 kubieke meter en vijftig meter hoogte op een betere manier te ontwerpen. De commis sie welstand heeft daarop aan de LLTB drie ontwerpbureaus geadvi seerd. Waarna de boerenbond met één ervan, UN-Studio, in zee is gegaan. Wethouder Kersten (PvdA) heeft zelfs nog 20.000 gul den bijgedragen voor de eerste ontwerpstudies om aan te geven dat de gemeente hieraan waarde hecht. De gemeente wil zich ver der niet mengen in de kosten of het budget voor het gebouw. Want dat is puur een zaak van de opdrachtgever. Duidelijk is dat met een kwalitatief hoogwaardi ger gebouw, zoals de gemeente dat eist, de boerenbond veel duur der uit is. En daar wringt nu juist de schoen. De gemeente is wel bereid om samen met UN-Studio en de boerenbond naar een oplos sing te zoeken. Op initiatief van CDA-raadslid Frans Janssen vond vorige week dinsdag een gesprek plaats tussen gemeente en LLTB- bestuur. "We willen spoedige ver plaatsing naar het agrarisch bedrij venterrein in Ysselsteyn. Maar wij gaan daarbij niet de verantwoorde lijkheid van de opdrachtgever overnemen", verklaarde Waals een dag later in de commissie Stedelij ke Ontwikkeling. "De gemeente raad heeft destijds eisen gesteld aan materiaaltoepassing en archi tectonische inpassing. Het bedrijf Keijsers-Manders heeft ook aan die eisen moeten voldoen. Daar om kan voor de boerenbond geen onderscheid worden gemaakt, Zij worden hetzelfde behandeld." "Betonnen silo's zoals in Veghel langs het kanaal die moeten we hier niet hebben", vervolgde Waals. "Alleen tegen minimale kosten mengvoer maken dat wil de LLTB trouwens ook niet. Er moet een aanvaardbare oplossing komen voor zo'n groot nieuw gebouw. Zonder dat de gemeente te zwaarwichtige eisen stelt. Want het is van groot belang voor de agrarische economie in Yssel- stevn", aldus Waals. Ongekend felle kritiek in de commissie Welzijn op het nieuwe minderhedenbeleid van de gemeente Venray. Mark Vincken van welzijnsorganisa tie Synthese en Ed Cadirci van het Multicultureel Platform, de koepel van minderheden in de gemeente Venray, hekelden de procedure, omdat het plat form en andere betrokkenen geen kans hebben gehad om mee te praten over het beleid. "We zijn nu beleid aan het vast stellen zonder met de allochtonen gesproken te hebbenconstateer de Synthese-manager Vincken. "De richting wordt door de poli tiek al bepaald en dat is toch een bijzonder vreemde zaak. Er wordt de indruk gewekt dat het minder hedenbeleid van de afgelopen vier jaren al geëvaleerd is en dat we daarvan de richting laten afhangen. De afgelopen tijd had de nota 'Integratie= participatie' echter eerst gesproken moeten worden met de allochtonen. Het is jammer dat dat niet gebeurd is." Ed Cadirci van het Multicultu reel Platform knikte instemmend. Hij voelde zich door de gemeente Venray voor het blok gezet. Zijn organisatie ontving de hoofdlij nennotitie over het minderheden beleid 2002-2006 pas een paar dagen voor de commissievergade ring in de bus. "De tijd was te kort om deze nota met onze achterban te bespreken. Er had van te voren al overleg moeten zijn met de allochtonen. We hebben nu te weinig tijd gehad om onze achter ban te kunnen informeren en eventuele reacties te bespreken." Wethouder Driessen vond alle commotie te voorbarig. "De partij en krijgen nog voldoende tijd om mee te praten. Dit is een verken nende ronde, een notitie die nog in de startblokken staat. Het plat form en alle andere partijen krij gen nog voldoende de gelegen heid om hun woordje te doen over het minderhedenbeleid. Dit zijn slechts de hoofdlijnen die we hier hebben opgetekend en pre senteren. De inhoudelijke discus sie met de politiek komt pas later aan de orde." Ec Cadirici wilde benadrukken dat zijn en andere allochtone organisaties een goede relatie hebben met de gemeente Venray. "Maar het is toch jammer dat we nog niet hebben mee mogen pra ten en denken. Voor een goede integratie en participatie is het van belang dat de gemeente ook luistert naar de allochtonen orga nisaties." Wethouder Driessen beloofde dat die organisaties in de komen de maanden nog volop aan hun trekken komen en dat het minder hedenbeleid op een interactieve wijze tot stand gaat komen. Het Vincent van Gogh Insti tuut raakt aardig op koers met de bezuinigingsoperatie van 24 miljoen gulden. Die moest in 2001 en 2002 helemaal gerealiseerd worden. Door interne perikelen en directie wisselingen kwamen de bezui nigingen vorig jaar heel laat en moeizaam op gang. Door een groter verloop van het personeel en extern aange boorde geldbronnen lijkt het VvGI de bezuinigingstaak dit jaar alsnog te halen. Het probleem ontstond doordat het VvGI te hoge budgetten kreeg waarbij de geleverde zorg ('pro ductie') achterbleef. Dat noopte het instituut voor geestelijke gezondheidszorg tot een gigan tisch bezuinigingstaak van 24 mil joen gulden, een kwart van het totale budget, binnen twee jaar. De planning was dat er vorig jaar 150 fte (fulltime-eenheden) arbeidsplaatsen moesten verdwij nen. Dat zijn er uiteindelijk 200 geworden. Volgens Auke Klaver, ad-interim voorzitter van de Raad van Bestuur, zijn er 150 banen verdwenen bij de staf en onder steunende diensten en slechts 50 banen in de zorgverlening. Het VvGI telt nu nog in totaal 850 fte en op veel afdelingen is er sprake van een nijpend personeelstekort. "Dat klopt. Maar er is in het alge meen een schaarste aan verpleeg kundigen en psychiaters", aldus Klaver. Het personeelsverloop is in 2001 grotendeels op een 'natuur lijke' manier gegaan. Slechts tien procent van de werknemers ver trok met een sociaal plan. Het VvGI heeft 5 miljoen gul den extra ontvangen omdat het meer en zwaardere zorg is gaan leveren. Waaronder een foren sisch psychiatrische afdeling (FPA). Omdat het Venrayse insti tuut meer gebouwen in bezit heeft dan het volgens de norme ring nodig heeft, ontvangt het jaarlijks 1 miljoen gulden ter com pensatie. Dit betreft vooral de leegstaande gebouwen op het St. Annaterrein. ZAKGELD Naast allerlei bezuinigingen op interne kosten bleek het VvGI nog een grote zak geld te krijgen van het CTG (college tarieven gezondheidszorg). Ter financiële ondersteuning bij de versnelde afbouw van het instituut. In 2001 wrerd uit deze pot 'Vrederust' 8,5 miljoen gulden ontvangen en dit jaar kan het VvGI nog eens op 4,5 miljoen rekenen. Van het te bezuinigen bedrag van 24 miljoen gulden moet dit jaar nog 6,5 miljoen worden weg gewerkt. Vanaf 2003 werkt het VvGI weer met een sluitende begroting. Dat moet ook wel want vanaf volgend jaar gaat het 'boter bij de vis' principe in. De instituten krijgen dan alleen nog geld voor de daadwerkelijk gele verde zorg. Dat betekent dat alle afdelingen op het VvGI kostendekkend moe ten gaan werken. Bij de meeste afdelingen lukt dat dit jaar al. Alleen bij geriatrische zorg en de ouderenzorg overstijgen de kos ten nog het budget. In verband met de oefening Arches Course III vinden vanaf maandag 18 februari 2002 tot en met vrijdag 22 februari vliegactiviteiten met militaire helikopters plaats boven luchtmachtbasis De Peel en de aanvliegroutes daar naar toe. De oefening Arches Course III vindt plaats in verband met het trainen van het vuurleidingsperso- neel. De eenheden van de Groep Geleide Wapens zullen bij deze training samenwerken met vier Apache gevechtshelikopters van de Tactische Helikopter Groep die gesitueerd is op de vliegbasis Gilze-Rijen. De helikopters starten en landen niet op luchtmachtbasis De Peel. De vliegbewegingen zullen van maandag 18 februari tot en met donderdag 21 februari plaatsvin den tussen 14.00 en 22.30 uur. Op vrijdag 22 februari zal er gevlogen worden tussen 10.30 en 14.30 uur. Er zal boven luchtmachtbasis De Peel en de aanvliegroutes laag tot zeer laag gevlogen worden. De aanvliegroutes vallen in het gebied Keidonk. Uessel, America. Oostrum en Oeffelt. Voor het vlie gen in dit gebied is toestemming verkregen bij de desbetreffende verkeersleiding. In dit gebied zul len vanzelfsprekend veilige mar ges aangehouden worden. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Kunt u wat voorbeelden noe men? Laat ik beginnen met een tweet al actuele aanvragen te noemen. Er is een aanvraag ingediend door het Raayland College en de Open bare Bibliotheek het technisch mogelijk te maken hun bestanden aan elkaar te koppelen. Dan kun nen leerlingen gemakkelijker toe gang krijgen tot de bibliotheek. Zo zal voor jongeren de drempel om naar de bibliotheek te gaan worden verlaagd: Voor nu en voor later. Verder ligt er een aan vraag van de Lokale Omroep Ven ray. Die wil haar zendtijd aanzien lijk uitbreiden. Ook om zo aantrekkelijker te worden als reclamemedium voor het bedrijfs leven. Reclame genereert nieuwe inkomsten. Nu moet de appara tuur nog handmatig bediend wor den. Maar dat is voor de vrijwilli gers echt onbegonnen werk. Als zij hun systeem automatiseren bereik je twee dingen: minder inzet van vrijwilligers voor de bediening van apparatuur waar door ze zinniger dingen kunnen doen en toename van reclame- inkomsten. waardoor de omroep zich in de toekomst financieel beter kan bedruipen. Daarmee zorgen we dat er een vliegwielef fect optreedt. Het zijn allebei pro jecten die goed passen binnen onze huidige doelstellingen. De bredere doelstellingen die we voor ogen hebben, geven echter veel meer en betere mogelijkhe den. Bijvoorbeeld op het gebied van cultureel erfgoed, sport en recreatie. Als voorbeelden zou ik willen noemen de toch weer actu eel geworden realisatie van een speeltuin en mogelijke bijdragen aan versterking van de leefomge ving in de kerkdorpen. Neemt niet weg dat de vrees lijkt te leven dat een willekeurig groepje van vijf mensen gaat zitten uitmaken wat er met een pot van 1 miljoen euro gaat gebeuren? Kunt u zich voorstellen dat de politiek zich sterk maakt voor een vinger in de pap? Wij zijn geen willekeurig groepje. Wij zijn bestuurders van de Stichting CAI omdat we speci fieke kennis hebben; specifieke deskundigheid. Verder: natuurlijk kunnen wij ons dat voorstellen. We hebben ook nooit gezegd dat het bestuur van De Stichting CAI in een ivoren toren Sinterklaas wil gaan zitten spelen. In de uitvoering van de nieuwe doelstellingen zien wij absoluut een rol voor een bredere maat schappelijke inbreng. Mogelijk ook uit de politiek. We streven naar openheid maar willen wel graag onze slagvaardigheid behou den. Maatschappelijk inbreng moet niet tot eindeloos gepalaver leiden. Hoe die inbreng vorm zou moeten krijgen, daar zouden we over moeten praten. Wat dat betreft liggen de wegen open Maar daarvoor is het wel noodza kelijk dat we eerst toestemming krijgen de statuten te wijzigen. minimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voorzien van accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4.482,- Nu met gratis Kermi designradiator t.w.v. €284,-* ("of de helft in contanten) De actie loopt tot 1 april 2002. Keijsers-Mande nidröme 0 »n s a n i t a T Keizersveld 40, Venray, Tel (0478)550670

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3