Jeugdtheater en musical over Wim Sonneveld Kunst Cultuur Harold LENSSEN CAP G Optocht Wanssum Ouderen: PvdA en Samenwerking scoren het beste gisp#* Broeder Valentijn op pad Proefproject bos in Leunen Henk van Ulsen speelt in Mariakapel Hebbes van Carry Slee Programma Schouwburg Venray Vreemd Apparaatje unhoek Veldeke Venray Hansworst voor Hofbende Uitslag Met worst hangen Optocht Ysselsteyn Vernieler Dronken OJC Merlin PEEL EN MAAS BEZORGEN? Inloopavond Steekpartij Is uw keukenapparatuur of werkblad aan vervanging toe? KEUKENINRICHTING FINALE WINTEROPRUIMING Damesschoenen 1 paar 645,- 2 paar €80,- Herenschoenen 1 paar €55,- 2 paar €99,- Lange laarzen 20% van de afgeprijsde prijs diverse tassen afgeprijsd Boekrecensie in Peel en Maas L PEEL EN MAAS Donderdag 14 februari 2002 - Pagina 1| De nieuwe kleren van de keizer is het alom bekende en nog steeds actuele sprookje over ijdelheid, leugens, klein burgerlijkheid en degenen die daar gebruik van maken. De familievoorstelling voor jong en oud van jeugdtheater het Appeltje is te zien op woens dag 20 februari in de Schouw burg Venray. Aanvang: 14.30 Lang geleden was er eens een keizer die heel erg op kleren gesteld was. Hij besteedde er al het geld uit de schatkist aan. Op een dag kwamen er twee bedrie gers die zich uitgaven voor vaardi ge wevers met toverweefgetou- wen. De kleren die maakten, bleven onzichtbaar voor domme en onbekwame lieden, want de fabelachtige stoffen konden alleen gezien worden door ver standige lui. De nieuwe kleren van de keizer is na Vladimir de Prinskikker opnieuw een feestelij ke familievoorstelling voor jong en oud. Een productie waarin viert acteurs het verhaal beeldend vertellen met behulp van muziek, kostuums en een suggestief decor. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 5 jaar, hun ouders en grootouders. SONNEVELD Sonneveld (Haal het doek maar op!) is een musical over, natuur lijk, Wim Sonneveld. We volgen hem vanaf 1935, toen hij als bijna achttienjarige aan zijn glanzende loopbaan begon, tot aan zijn vroegtijdige dood in 1974: zijn loopbaan en intrigerende privé- leven, geïllustreerd met tijdloos gebleken liedjes en conferences, in een nieuwe vorm en andere context. Een musical over succes De musical Sonneveld met Jos Brink in de hoofdrol is op vrij dag 22 en zaterdag 23 februari te zien in de Schouwburg Ven ray. Foto: Joris van Bennekom en tegenslagen, over angsten en tomeloos plezier. Vaak een feest van herkenning, maar soms ook confronterend. Maar altijd een hommage aan de man die als geen ander die hom mage verdient. Een show in de beste traditie van de meester zelf: een prachti ge, ontroerende en vrolijke theaterproductie. De nieuwe Nederlandse musi cal Sonneveld, met onder andere Jos Brink, Frans Mulder en Her man Boerman is te zien op vrijdag 22 en zaterdag 23 februari in de Schouwburg Venray. Aanvang: 20.00 uur. In 1999 wonnen Marcel Harm- sen en Thijs Goverde zilver tij dens het Amsterdams Kleinkunst Festival. De pers sprak van 'Taal vaardig, muzikaal, energiek en een voortreffelijke winnaar in den dop.' (Trouw), 'Een prachtig duo dat eigenlijk ook als eerste had mogen eindigen.' (Noordhollands Dagblad) en 'Zij scoorden de meeste en hardste lachsalvo's. Dat dankten ze vooral aan een hoge meligheidsgraad en goede, snelle dialogen.' (Parool). Anno 2002 begint Vreemd Apparaatje aan de try-outs van hun nieuwe voorstelling Fokke- mol. Na Kjökkenmödding? Tverti- mod!, de naam van hun vorige programma, valt de nieuwe voor stelling vooral op door haar uit- sprekelijke titel. Doen de jongens hiermee een commerciële con cessie? Is Vreemd Apparaatje nu helemaal gek geworden? Nee, maar ze doen hun best! Op vrijdag 22 februari speelt Vreemd Apparaatje haar program ma Fokkemol in jongerencentrum Grvphus te Vierlingsbeek. Voor deze voorstelling zijn kaarten a 8.00 euro telefonisch te reserve ren via (0478) 631802 of 630508. Reserveren via internet is moge lijk via de Gryphus website www.gryphus.nl. njHoveniers voor al uw snoeiwerkzaamheden mvw.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Dinsdag 19 februari is de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar van Veldeke Venray in de Witte Hoeve, aanvang 20.00 uur. Gast spreker zal de heer Pierre Bakkes zijn, .streektaalfunctionaris van de provincie Limburg en dialecto loog. De heer Bakkes zal een lezing verzorgen over het Lim burgs gehalte van achternamen die in gebruik zijn. Het tweede deel van de avond wordt ingevuld door Frits Linssen met een kwis over de herkomst van Venrayse woorden. Tevens wordt het eer ste exemplaar van de nieuwe Vel- deke-verjaardagkalender aan Pier re Bakkes uitgereikt. Deze verjaardagkalender met Venrayse uitdrukkingen en gezegdes en voorzien van amusante tekenin gen is vanaf 20 februari verkrijg baar in de Venrayse boekhandel. Op carnavalsmaandagmiddag is in 't Wiendbuuleriek sinds jaren de carnavalsoptocht. Ook dit jaar was de deelname weer geweldig, met allemaal deelnemers uit eigen dorp. Allerlei, meestal plaatselijke onderwerpen, werden op een kolderieke manier uitgebeeld. Met 26 verschillende onderwer pen trok de stoet onder aanvoe ring van prins Frans III door de Wanssumse straten. Het talrijke publiek heeft kunnen genieten van een gevarieerde en goed ver zorgde optocht. De uitslag is als volgt: Jeugd: le prijs Maxima Willem Alexander De 7e hemel; 2e prijs Marsmannetje Pascal Reijnders; 3e prijs Euroveen Daniël Marco Gordebeke. Eenling/duo's: le prijs Prins Frans Pim Verberkt; 2e prijs Mit Carna val op wintersport Frans Marie ke Gielen; 3e prijs Gestrikt Petra Gertie. KL groepen: le prijs Lopend buffet De kammeröj; 2e prijs Ik bin drie daag kachel R.V.F.; 3e prijs We hebbe gold Wejos. Gr.groepen: le prijs Gar derobe te duur 't Zootje; 2e prijs De leste guide De Klötskes; 3e prijs Ut Plein De Snuuvers. Wagens; le prijs Mari Zwemba den De Kwatsköp; 2e prijs Wej stèke d'n draak mit.. De Dördów- wers; 3e prijs Kermis De Plaarzak. De publieksprijs werd dit jaar gewonnen door De Kwatsköp met hun Mari zwembad wagen. Al regende het behoorlijk, er waren toch al veel Hazinnen naar de Grote Markt gekomen voor de opening van de jaarlijkse Hazinne- avond in Venray. De Hansworst werd uitgereikt aan de Hofbende; de jongens had den deze prijs vorig jaar op de Hazinneaovend met overgrote meerderheid van stemmen weten te bemachtigen. Henriette, de boerenbruid, opende de avond, waarna iedereen weer naar de hazinnecafés ging. De Hansworst werd weer met overgrote meerderheid gewon nen door de mannen van de Hof bende. De Hazinneprijzen gingen dit jaar naar: Marij Peetcrs, C. Boude- rij, Anita Heideveld, Marleen Sij- bers. Dames d'n Oldtimer, Agnes v.d. Krabben, Joyce Jansen, Simo- ne Ramaker en Corry Peters. De prijzen worden thuisbezorgd. Als afsluiter van de boerenbruiloft in Venray stond ook dit jaar het traditionele Met worst hangen op het programma. De uitslag hiervan is als volgt: 1. Eddy Rongen; 2. Frank v. Daal; 3- Mark Linskens. Vierenveertig wagens en groe pen deden aan de geweldig geslaagde optocht in Ysselsteyn mee met in totaal 545 deelnemers aan de optocht in een dorp van 2150 inwoners. Een zeer groot publiek was wederom naar Yssel steyn gereisd om dit mee te kun nen maken. De optocht was van zeer goede kwaliteit, le prijs: Grote groepen en wisselbeker: 't Dorppodium, le prijs: Midden groepen: De vorstperiode is vur- bej. Ie prijs: Kleine groepen: Heej hel un Mijt erop. le prijs: Enkelin gen en paren: De prins werd dur de Piëlreus op handen gedragen, le prijs: Kleine wagens: Wej,zien stapelgek, le prijs: Grote wagens en wisselbeker: De kaarten zien geschud vur enne magische vaste- laovond ien Reuzesteyn. De politie heeft afgelopen zon dag een 16-jarige jongen uit Ven ray aangehouden nadat hij een lantaarnpaal aan de Grotestraat had vernield. De jongen schudde met geweld de lantaarnpaal heen en weer zodat de lampenbol naar beneden viel. De jongen is meegenomen naar het politiebureau waar hij werd doorverwezen naar bureau HALT. De commissie 'politiek en ouderen' heeft gesproken. Samenwerking en PvdA sco ren het beste in het ouderen beleid. De commissie heeft de verkiezingsprogramma's van de vijf partijen die in Venray aan de raadsverkiezingen meedoen onder de loep geno men. Aan de hand van 25 cri teria werden de programma's getoest op onderwerpen die de ouderen aangaan. De com missie haast te zeggen dat de uitslag van het onderzoek niet bedoeld is als een stemadvies voor 6 maart. Bij ieder onderwerp konden maximaal drie en minimaal één punt gescoord worden. Het werd een nek-aan-nek-race tussen vier van de vijf partijen. Uiteindelijk scoorden Samenwerking en PvdA, met ieder 55 punten, het hoogst. Op de voet gevolgd door het CDA dat 54 punten vergaarde. Fractie Van de Vorle verzamelde 52 pun ten en de WD viel met slechts 37 punten enigszins uit de toon. Bij de verkiezingen in 1998 beoordeelde de commissie, onder voorzitterschap van Gerard Rem mers, de verkiezingsprogramma's voor het eerst. De commissie kwam in 1997 voort uit de Centra le van Ouderenverenigingen. Ouderen vormen immers een belangrijk deel van de kiezers en zij vinden dan ook dat er met hun belangen terdege rekening gehou- De politic Limburg-Noord heeft tijdens de carnavalsdagen 4 brom fietsers en 27 automobilisten betrapt met (veel) teveel drank op. Uiteindelijk resulteerde dat in 31 overtreders, waarvan in 9 gevallen de bestuurder zo dron ken was dat het rijbewijs is inge vorderd. Verder waren er twee rij verboden van twaalf en elf uur. Alle andere rijverboden varieer den van een tot en met tien uur. den moet worden. WENSEN De politieke partijen kwamen toen met het verzoek dat zij graag vooraf de wensen en opvattingen van de ouderen wilden weten. De commissie 'politiek en ouderen' stuurde in maart 2001 de partijen een notitie met uitge breide informatie toe. Daarin stonden de prioriteiten vermeld waaraan de ouderen veel waarde hechten: welzijn, veiligheid, ouderenhuisvesting, openbaar vervoer, milieu en belastingen/subsidiesysteem. De verkiezingsprogramma's die tussen november (CDA als eerste) en half januari (PvdA als laatste) binnenkwamen werden aan een gedegen onderzoek onderwor pen. Met de toetsingslijst in de hand spitte de commissie 'oude ren en politiek' de programma's door. "In vergelijking met vier jaar terug zijn we tevreden", zegt Ger ard Remmers. "Wellicht komt het door onze notitie dat er nu meer aandacht wordt besteed aan de belangen van de ouderen. Maar soms vinden we er te weinig van terug. Zoals bij de VVD waar we vrijwel niets van onze notitie terugvinden. Dat begrijpen we niet." Het moet Remmers wel van het hart dat de verkiezingsprogram ma's niet erg leesvriendelijk zijn. "Met zes mensen zijn we er mee bezig geweest. We hebben er heel wat uren en vergaderingen aan besteed. Want de program ma's waren niet alleen moeilijk leesbaar maar op onderdelen ook moeilijk vergelijkbaar." Met het beoordelen van de pro gramma's houdt het werk van de commissie niet op. De ouderen willen ook daarna een vinger aan de pols houden. 'Ouderen en poli tiek' gaat straks het nieuwe, coali tieakkoord en het collegepro gramma toetsen. Omdat ze wil weten wat er van de politieke intenties uiteindelijk is overgeble ven. In OJC. Merlin in Meerlo treden zaterdag 16 februari twee bands op. Als eerste zal op deze avond de spits af worden gebeten door Clover. Deze band timmert goed aan de weg en zal ongetwijfeld in OJC Merlin voor een gezellig feestje zorgen. Enkele voorbeel den van hun repertoire zijn de Cranberries/Offspring/Blink 182 enz. Ook werken ze flink aan wat eigen werk. Hun muziek is bestaat uit rock/punk en een vleugje ska. De tweede band is de uit Wans sum afkomstige band Jellygoose. Deze mannen zijn geen onbeken den van OJC Merlin en hun muziek valt bij de meeste uit- gaansplaatsen goed in de smaak. De muziek bestaat veelal uit punk- getinte stijl. Er komen ongetwij feld bekende nummers voorbij die ze toch even op eigenwijze aanpassen. De zaal is open om 20.00 uur. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Een van de onderwerpen waar voor je bij de Jongeren Infotheek terecht kunt is onderwijs. Waar denk je dan aan? Onderwijs bestaat uit veel onderdelen, bij voorbeeld opleidingen, beroepen, studiefinanciering, op kamers gaan wonen. Bij deze onderdelen kun je weer aan verschillende zaken denken, zoals welke leer route kan ik het beste nemen om uiteindelijk het beroep uit te kun nen oefenen wat ik graag wil; ik heb over een bepaald beroep gehoord maar wat houd dat pre cies in; hoeveel studiefinanciering kan ik krijgen en hoeveel mag ik daarbij bijverdienen; hoe kom ik aan een kamer en welke rechten heb ik dan; en nog veel meer. Op dinsdag 26 februari organiseert de Jongeren Infotheek een extra inloopavond speciaal over het thema schoolkeuze en studie. Aanvang 17.00 uur. Natuurlijk kun je ook op andere dagen terecht over dit thema. Opening stijden Jongeren Infotheek. Schoolstraat 16 in Venray, maan dag tot en met donderdag 14.00 tot 17.00 uur en vrijdag.van 14.00 tot 20.00 uur. Een 15-jarige jongen uit Venray is dinsdagmorgen rond 1.30 uur door een nog onbekende jongen neergestoken op de Poststraat. Hij werd met een hevig bloedende hoofdwond naar het ziekenhuis vervoerd. Na behandeling en vijf tien hechtingen kon het slacht offer weer naar huis. Aanleiding voor de steekpartij was een ruzie tussen de jongen en een groep van ongeveer zeven nog onbeken de jongeren. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ook dit jaar ging de enige echte broeder Valentijn (Toon Jakobs) weer op pad om enkele vrijwilli gers in Venray en de kerkdorpen te bezoeken. Zo kwam hij zater dag terecht bij Thei (77) en Nellie (72) van den Bekerom in Venray. Voor al hun vrijwilligerswerk in de afgelopen jaren kreeg het echt paar een welverdiend bloemetje aangeboden door broeder Valen tijn. Thei en Nellie bezoeken al bijna veertien jaar bewoners van Spraeland,, zetten op zondag kof fie in De Wendel in Horst en bak ken tijdens oud en nieuw sinds jaar en dag oliebollen voor de bewoners. Thei is daarnaast al 22 jaar vrij williger bij de buurtbus, tot zijn zeventigste als ehahffeur en nu nog steeds als penningsmeester. De Provincie Limburg gaat met het Nationaal Groenfonds (NGF), de Dienst Landelijk Gebied en 'de Brink Bosbouw' een proefproject opzetten dat gebruik maakt van een experi mentele overbruggingsfinan ciering voor de aanleg van nieuw bos. Verantwoordelijk gedeputeerde Odile Wolfs hoopt dat deze con structie een impuls oplevert voor de aanleg van nieuwe bossen. De provinciale ambitie om in 25 jaar 4000 ha nieuw bos aan te leggen, kan door dit experiment een impuls krijgen, als blijkt dat op deze manier de 'hobbel' om bos aanleg te financjeren kan worden geslecht. Het gaat in dit proefpro ject om 'De Hoef in Leunen (Ven ray), momenteel circa 30 ha land bouwgrond en een verouderd bedrijfsgebouwen-complex. Doel is dat 'de Brink' hier binnen drie jaar een nieuw bos aanlegt. Bos aanleg op de locatie 'De Hoef' levert uit een oogpunt van natuur en landschap een meerwaarde en ondersteunt de belangen van het grondwaterbeschermingsgebied van het pompstation 'Breehei' van de Waterleidingmaatschappij Lim burg. Ook de gemeente Venray staat achter de beoogde groene ontwikkelingen op deze locatie en start de benodigde procedures voor deze bosaanleg. Het. project past binnen de wensen die de gemeente voor dit gebied heeft. De aankoop van een nog actief agrarisch bedrijf en omzetting van agrarische gronden in bos heeft een aanzienlijke waardeverminde ring van de grond tot gevolg. Bovendien duurt het gemiddeld twee a drie jaar voordat alle for maliteiten als vergunningverle ning en subsidiëring rond zijn. Door deze omstandigheden is het vrijwel niet mogelijk om deze aan kopen extern te financieren of slechts voor een klein stukje van de koopsom. Dat maakt alternatie ve financieringsconstructies nodig. In dit pilotproject heeft de Dienst Landelijk Gebied (DLG) een belangrijke rol als lijdelijk eigenaar van de gronden. Die 'par- keerfunctie' van de grond stelt de bosaanplantende ondernemer in de gelegenheid om het voorgeno men project voor te bereiden en uit te voeren. Aan het NGF is gevraagd om het benodigde bud get van 1,5 miljoen euro ter beschikking te stellen. Amper twee maanden geleden deed NGF-voorzitter Mr. Pieter van Vol lenhoven een dringende oproep om meer bos aan te leggen. De Provincie Limburg steunt dit beleid krachtdadig. Vanwege de voortrekkersrol van de Provincie Limburg bij de aanleg van nieuw bos heeft het NGF het College van GS van Limburg uitgenodigd om een particulier bosaanlegproject voor te dragen als pilotproject voor een dergelijke overbrug gingsfinanciering. Als de struc tuur succesvol is, kan dit proef project als model dienen om in de toekomst meer bosprojecten te realiseren in een kortere tijd. De bekende toneelspeler Henk van Ulsen komt op zondag 24 februari naar de Mariakapel in Holthees om er een een uur durend spel te spelen rond het bij belse boek Job. Flij doet dit samen met de talentvolle organist en conservatoriumdocent Willem Tanke, die de muziek componeer de voor deze uitvoering. Het boek Job beschrijft de eeuwige vraag: Waarom lijden wij? Het is een indringend verhaal, waarin de mens Job van een rijk leven tot absolute armoede vervalt en met zware ziekte op de mestvaalt terecht komt. In gesprekken met vrienden en met God probeert hij er achter te komen waarom hem (dat is de mens, u en ik) dat is overkomen, waarom hij lijden moet. Henk van Ulsen: "Op aanra den van Huub Oosterhuis heb ik de novelle 'Drie Rode Rozen' van Abel Herzberg gelezen. Daarin draait het om een joodse man die in de oorlog alles kwijtraakte: zijn vrouw, zijn kinderen...Kijk, Jj blijft geloven en krijgt alles tei (op het einde van het verhaj het dubbele zelfs. Die man Herzberg's novelle krijgt ni terug. Die twee verhalen heb met elkaar vermengd. Het bijbe boek Job wordt zo in een lis andere context geplaatst. 1 spanning zoek ik bewust op," voorstelling begint om 15.30 precies. De prijs van de enti kaarten voor deze bijzondi voorstelling bedraagt 12,50 eui Kaarten zijn te bestellen en reserveren via de website van Mariakapel, www.mariakape! en bij de bekende voorverkoi adressen in Holthees, de fa. Ermers, Kapelstraat 3, tel. 04 636480, en bij de fa. Wijenbf Gildestraat 6, tel. 0478 - 636; Vanaf een half uur voor aanv van de voorstelling zijn kaar ook verkrijgbaar aan de ingi van de kapel, voorzover eri® nog kaarten beschikbaar zijn. voor prijzen en meer informatie: I Stayerhofweg 2B 5861 EJ Wanssum I Tel. 0478-53 90 20 Fax 0478-53 90 21 Bel voor een afspraak BOSCH Iw rre n SIEMENS Pelgrim /tparU ScAdmeir ér fcxsete De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl Onlangs is het vijftigste boek van de bekende Carry Slee Verschenen: Hebbes. Carry Slee is een kinderboe kenschrijfster die erg geliefd is. Zij werd door de Neder landse Kinderjury liefst tien keer bekroond en acht keer getipt. Hebbes zal voor de vele fans van Carry Slee een grote verras sing zijn. Met meer dan tachtig prachtige, vrolijke tekeningen van Philip Hopman. Carry Slee schrijft voor kinderen van alle leeftijden. Soms zijn haar boeken gebaseerd op dingen die echt gebeurd zijn; in andere gevallen zijn de verha len verzonnen. Carry Slee schrijft klare taal, die kinderen aan spreekt. De situaties die ze beschrijft, zijn heel herkenbaar en de personages zijn zo goed uitge werkt dat de lezer zich gemakke lijk kan identificeren. Haar boe ken zijn altijd spannend en zo geschreven dat je ze in een keer uit wilt lezen. In haar boeken schuwt Carry Slee moeilijke onderwerpen als homoseksualiteit, pesten en schei den niet. Door haar humoristisf^ en luchtige stijl worden haar If ken echter nooit te zwaarf schrijft eerlijk over het feil f ouders twijfelen en niet altijd! iedere vraag een antwoord wef Zo probeert zij kinderen aal sporen om problemen op eeiii atieve en fantasierijke maniej hoofd te bieden. Hebbes, Garry Slee. Uitgej Prometheus. ISBN:9064940l5f

Peel en Maas | 2002 | | pagina 10