P weg naar 1 "Wethouders hebben de plaatsen één en twee verdiend" S Waals blaast besloten overleg af Politiek Sport Café in Overloon Rabobank Nieuwsbrief 6 MAART 2002 Gemeente Venray wil meer mensen naar de stembus H 20 jaar CDA in de kerkdorpen CDA wil deelname in college voortzetten gina. PEEL EN MAAS Donderdag 7 februari 2002 - Pagina 7 Foto: Ton Teeuwen-Peeters (CDA) Een maand voor de gemeenteraadsverkiezingen staat het CDA centraal. Hoofdpersoon in deel 17 van de politieke rubriek in Peel en Maas is Ton Teeuwen-Peeters. Zij is sinds maart 2001 fractie voorzitter van de grootste partij in de Venrayse gemeen teraad. Op de verkiezingslijst van het Christen Democratisch Appèl bezet zij de derde plaats. Achter de wethouders Driessen en Heidens. Ook na de verkiezin gen is de Oostrumse beschik baar voor het leiderschap van de fractie. Ton Teeuwen-Peeters zit sinds 1998 in de gemeenteraad. In 1994 deed ze voor het eerst aan de verkiezingen mee en stond op de dertiende plek. Ze kwam in de commissie Cumaso en werd secretaris van de lokale afdeling van het CDA. Bij de verkiezingen van 1998 was ze opgeklommen naar de vierde plaats en maakte zo haar de debuut in de raad. Ton Teeuwen is een echte Venrayse. Ze werd in 1950 gebo ren in de Patersstraat en groeide op in de Deken Thielenstraat. In het St. Elisabethziekenhuis deed ze de opleiding voor A-verpleeg- kundige. Daarna vertrok ze naar Amsterdam om stewardess te worden. "Het was eerst een oplei ding van drie maanden. Ik kwam op een DC 9 en vloog vooral in Europa en naar Noord-Afrika. Dat was een heel leuke ervaring." Na een jaar besloot ze de KLM vaarwel te zeggen en begon ze in Nijmegen aan de docentenoplei ding voor verpleegkundigen. Ze werkte daarna als docent in Arnhem en later bij De Hoebert in Venray. Ze huwde met Joof Teeuwen en verhuisde naar Oostrum. Ton Teeuwen werkt nu nog als freelance-verpleegkundi ge en is moeder van drie kinde ren. Begin jaren negentig werd ze politiek actief. "Ik heb me toen zelf bij het CDA aangemeld. Interesse in politiek en geschie denis had ik altijd al. Dat heb ik Ton Teeuwen-Peeters: "Ik kan niet verlangen dat mensen tegen hun geweten in stemmen" van m'n vader meegekregen die heel geïnteresseerd was in de lan delijke politiek. Waarom bij het CDA? Natuurlijk heeft iedere par tij wel wat te bieden. Maar bij de grondbeginselen van het CDA voelde ik me toch het beste thuis." PARTIJ Ton Teeuwen klom stap voor stap op naar de top van de partij. Het begon in de achterban met werkgroepen, daarna commissie lid, partijbestuur, raadslid, vice- fractievoorzitter en sinds een jaar fractieleider. Het was geen bewuste carrièreplanning. "Het is vanzelf zo gegroeid. Ik zie het meer als een erkenning." Eigenlijk zou Toon Theeuwen na de verkiezingen van 1998 de nieuwe fractievoorzitter worden. Daarvoor stond hij als derde op de verkiezingslijst. Maar door een verlaagde kiesdrempel viel hij bui ten de boot. Zoals in totaal vier CDA'ers uit de top tien niet geko zen werden. Lei Heidens werd daarom fractieleider. Toen hij twee jaar geleden Frans Janssen afloste als wethouder schoof Wiel Michiels door naar het leider schap van de fractie. Na een jaar hield Michiels het voor gezien. En werd Ton Teeuwen de derde CDA-fractievoorzitter in \ier jaar tijd. "Daar heb ik niet zo lang over na hoeven te denken. Ik was immers al vice-voorzitter. Alhoewel het toen wel een heel roerige periode was, ook binnen de coalitie. Maar deze oplossing was voor het CDA het beste. Mijn doel was er met andere partijen samen uit te komen om zo het beste voor Venray te bereiken." De commissies Welzijn en COS moest zij opgeven. Dat zijn twee commissies met werkterreinen die in raadsvergadering minder aan bod komen. Ruimtelijke orde ning en financiën zijn vaak de hete hangijzers in de raadzaal. "Het werd ineens veel breder. En het heeft me ook heel veel tijd gekost om van al die terreinen wat af te weten. Het was een hele tijdsinvestering." Het CDA kwam in de raad niet altijd met een unaniem standpunt naar buiten. Soms waren er enke le dissonanten of stemde de partij geheel verdeeld. Zoals laatst over het plan De Gouden Leeuw toen de ene helft voor en de andere helft tegen het collegevoorstel stemde. Andere fracties verwijten dit het CDA. Omdat ze niet altijd weten wat ze aan die partij heb ben. Ton Teeuwen heeft uiteraard ook liever dat de fractie op één lijn zit. Toch wil ze in de volgen de periode hierin geen hardere lijn volgen. "Want er moet ruimte zijn voor ieders standpunt. Daarbij is het in een fractie van tien personen moeilijker dan in een fractie van drie. Het CDA moet ook niet vanuit macht rege ren. Ik kan niet verlangen dat mensen tegen hun gewetsn in stemmen. En iedereen mag ook gerust weten hoe ieders mening of standpunt binnen liet CDA is." Toon van Soest Rein Dupont Ton Teeuwen-Peeters Iluub Muijsers Frans Janssen Jan Driessen naar Venray verhuisd) Castenray 1983-1986 Harry Pingen 1986-1994 Bert van Casteren 1994- Henri van de Ven -«■ Veulen 1982-1989 Jo van Oere in Heide, Smakt en Vredepeel geen CDA-raadslid. f Het CDA heeft haar beide wethouders Jan Driessen en Lei Heidens bovenaan de ver kiezingslijst gezet. Beide por tefeuillehouders willen immers hun werk voortzet ten. De christen-democraten nemen daarbij bewust een risico. Want het beleid van de coalitie CDA-PvdA-WD was in de afgelopen periode niet erg succesvol en de samenwer king binnen de 'regeringspar tijen' vaak verre van optimaal. "Onze twee wethouders heb ben het juist wel goed gedaan. Ze hebben er flink aan getrokken en de bovenste twee plaatsen ver diend", oordeelt Ton Teeuwen- Peeters. "Driessen heeft het goed gedaan met de portefeuille Stedelijk Beheer. Het jeugd- en Jongerenwerk is wat minder suc cesvol geweest. En Heidens heeft bij de Reconstructie van het plat teland de kar getrokken. Daar is alom waardering voor. En wat het ziekenhuis betreft, daar zou geen enkele andere wethouder meer hebben bereikt." De fractie voorzitster vindt dan ook niet dat het CDA zich in de vingers snijdt met de tóp van de kandidaten lijst. Het CDA verwacht bij de ver kiezingen nog een zetel te win nen om op elf raadsleden uit te komen. De tijd (lat de christen democraten in hun eentje de absolute meerderheid behaalden, is sinds de verkiezingen van '1990 Voorbij. In dat jaar werden nog 14 van de 23 raadszetels behaald, 'n 1994 kreeg de partij, ook lan delijk, een enorme klap en viel in Venray terug naar 9 van de 25 zetels. Bij de laatste verkiezingen werd dat verlies met één zetel winst weer een beetje goed gemaakt. Sinds 1982 vormen CDA en PvdA samen het college. Vier jaar geleden werd daar de WD als derde partij aan toege voegd. En juist tussen de WD en het CDA boterde het niet echt goed. "De verhoudingen lagen soms wat moeilijk"zo houd t Ton Teeuwen zich op de vlakte. Zij wil ondanks alle aanvaringen de VVD niet uitsluiten bij een nieu we coalitie. "We beginnen na de verkiezingen met een schone lei. Maar de kiezers hebben het eerst voor het zeggen. Zij bepalen hoe Venray straks bestuurd wordt. Voor het CDA vormen de inhou delijke programma's de basis voor samengaan in een coalitie." BUITENSPEL Landelijk staat hét' CDA sinds 1994 buitenspel. Ook in Venray gaan al stemmen op over een paarse coalitie zonder het CDA. "Dat is aan de kiezers. Wtj gaan voor elf zetels en zetten erop in om opnieuw in het college te komen." Van oudsher is het CDA sterk verankerd inde dorpen. Veertien van de 25 kandidaten zijn dorps bewoners. Van de huidige fractie komt ook de meerderheid (60%) uit de kerkdorpen. "Het is abso luut niet zo dat wij ons alleen op de dorpen richten. We zijn een partij voor de gehele gemeente Venray. En onze leden die zitten inderdaad overal." Het aantal vrouwen op de ver kiezingslijsten is opnieuw gedaald. Van 34 in 1994, naar 30 in 1998 en op 6 maart 2002 zijn er nog slechts keuze uit 23 vrou welijke kandidaten. Momenteel telt de gemeenteraad vijf vrou wen waarvan er drie (Kemmelings, Koster en Van het Reve) niet terugkeren. "Vrouwen met een fulltime baan komen niet aan politiek toe. De zorg voor het gezin, het sociale netwerk van familie en kennissen en alle huiselijke beslommeringen ver gen veel tijd. Wam in huis is altijd wel wat te doen." Ton Teeuwen-Peeters heeft zich altijd thuis gevoeld in de politiek, wat toch voornamelijk een mannenwereld is. "Achteraf denk ik, was ik er maar eerder mee begonnen. Ik vind dit werk hartstikke leuk. Vooral als het goed gaat. Natuurlijk denk ik wel eens 'dit had wel anders gekund'. En dat ik toevallig een vrouw ben maakt niet uit. Ik pas me dacht ik ook niet aan aan de manneneul- tuur. Ik merk geen onderscheid want een vrouw wordt net zo goed geaccepteerd. Ik zou ook graag meer vrouwen in de poli tiek zien. Dat voelt toch als een meerwaarde." Voor de vrouwenraad heeft zij samen met Truus Kemmelings een cursus 'politiek' gegeven. Daaraan namen twaalf vrouwen deel. "En daarvan zijn er vijf lid van het CDA geworden. Die cur sus was heel leuk om te doen. Mijn zoon Sjors zit op het Raayland College en ook daar zou ik graag zoiets doen. In de klas vertellen over politiek en de jon geren ook mee laten kijken. Bijvoorbeeld in het fractieberaad én daarna de gemmenteraad. Om te laten zien hoe beslissingen tot stand komen." PERS Vooral tegen de verkiezingstijd merkt ze dat ze als fractievoorzit ter veel gevraagd wordt door de pers. "En dat wordt alleen maar meer. Het is een extra taak die erbij komt, terwijl we geen mediatraining hebben gehad." Twee weken geleden maakte ze haar tv-debuut in het program ma Limburg Laat. Samen met Gewit. Lemmens, fractieleider van Van de Vorle, zat ze aan tafel met de presentatoren Marjanne Wassink en Robert Bouten. Venray was stad van de maand, maar niet alle onderwerpen die aangekondigd waren kwamen ter sprake. Over het ziekenhuis en de reconstructie van het platte land werd amper gesproken. "Het was best spannend. We moesten 's avonds om half zes in Maastricht zijn, Robert Bouten had Lemmens 's ochtends gebeld of hij Peel en Maas wilde mee brengen. Want daar had een dag eerder het interview met Waals ingestaan. Tijdens het schminken hoorden we dat het ook over de uitspraken van de burgemeester zou gaan." Daar werd in liet begin van het Interview uitgebreid over gespro ken. "Dat duurde voor mij eigen lijk te lang. Ik had het liever over de stad Venray gehad. Dat het er goed wonen en werken is. Maar het kwam er amper uit. Tegen zes uur werd de uitzending opgeno men en die is 's avonds in z'n geheel uitgezonden. De presenta toren hadden haast, want ze moesten nog naar het liédjescon- eours. We hadden geen tijd meer om na te praten." Ton Teeuwen-Peeters is in tegenstelling tot veel anderen optimistisch over de opkomst bij de verkiezingen. Zij denkt niet dat de opkomst beneden 66% zakt. "Ik merk zelf dat de politiek best wel leeft. Dat de mensen bewust gaan stemmen. Ook zijn er men sen die zeggen dat ze niet gaan stemmen. 'Alles is toch goed', krijg je dan als antwoord. Ik zeg dan 'ga juist wel stemmen en zorg dat het goed blijft!'" p weg naar MAART 2002 1998 prognose Teeuwen CDA 10 11 PvdA 4 4 WD 3 3 Van de Vorle 4 5 Samenwerking 2 2 D66 2 Totaal 25 25 Opkomst 61% 63% Wat doet u met Carnaval? Gaat u helemaal uit de bol of houdt u 't dit jaar wat rustiger? Wat u ook van plan bent, uw bankzaken hoeven niet tot Aswoensdag te blijven liggen. Via de telefoon en internet kunt u 24 uur per dag uw saldo checken, betalingen doen en beleggen. Interessant? Kijk op www.rabobank.nl. Of bel de Rabofoon. Alaaf! Gewijzigde openingstijden met Carnaval Op Carnavalsmaandag 11 februari zijn onze kantoren gesloten. Op Carnavalsdinsdag 12 februari kunt u van 10.00 - 13.00 uur terecht op ons kantoor te Venray. De overige kantoren zijn gesloten. Binnenkort op wintersport? Als u binnenkort op wintersport gaat, regel dan nu alvast uw doorlopende reisverzekering. Meer weten? Loop dan binnen bij een van onze kantoren. Rabobank en paardensport De Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie (KNHS) en de Rabobank hebben een overeenkomst gesloten waarmee de bank hoofdsponsor wordt van deze paardensportorgani satie. Het contract loopt tot eind 2004 en voorziet in een optie tot verlenging. Gezamenlijk gaan de Rabobank en de KNHS zich wijden aan de jonge talenten in de hippische sport. Rabobank Venray Meerlo- Wanssum De gemeente Venray gaat een communicatiecampagne op touw zetten om de teruglo pende opkomst bij de verkie zingen een halt toe te roepen. Het communicatieplan richt zich op alle kiesgerechtigden in de gemeente Venray en alle nieuwe kiezers (jongeren die de afgelopen drie jaar achttien zijn geworden en nieuwe Nederlandse staatsburgers, woonachtig in Venray). Er is een landelijke tendens waar te nemen dat steeds minder men sen de gang naar de stembus maken. De interesse in de lokale politiek daalt en daarmee ook de bereidheid om een stem uit te brengen. Daarom is in opdracht van het ministerie een landelijke campag ne ontwikkeld met als doel het vergroten van de opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen (6 maart) en Tweede Kamerverkiezingen (15 mei). De campagne is deze week van start gegaan. De gemeente Venray gaat daar naast echter ook lokaal een com municatietraject uitzetten, dat onder andere de kennis van de inwoners van Venray over hoe de gemeente georganiseerd is en bestuurd wordt moet vergroten. Een andere doelstelling is om de houding van de burgers ten opzichte van de verkiezingen te beïnvloeden, door ze ervan te overtuigen dat stemmen belang rijk is. De centrale boodschap voor beide campagnes luidt: 'Gemeenteraadsverkiezingen, u (je) komt toch ook?' en 'Tweede Kamerverkiezingen, u (je) komt toch ook?' De landelijke campagne bestaat onder andere uit spotjes op radio en tv en er wordt samengewerkt met radio 538 om jongeren te bereiken. Verder komt in Venray op 22 en 23 februari een verkiezingenspe- cial van de gemeentekrant uit. De bijlage staat geheel in het teken van de politieke partijen (uit gangspunten van de partijpro gramma's en standpunten over specifieke onderwerpen). Ook komt dualisme in de bijlage aan bod. Voor beide verkiezingen zijn vijf honderd folders besteld die vanaf bij de publieksbalie liggen en in het postkantoor en de bibliotheek verkrijgbaar zijn. Verder zijn er door de gemeente tien affiches (vijf voor de gemeenteraadsver kiezingen en vijf voor de landelij ke) besteld die aansluiten bij de landelijke campagne. De posters komen te hangen bij de publieks- balies in het gemeentehuis en eventueel in de bibliotheek. UITNODIGING Zo'n 1200 nieuwe stemmers in de gemeente Venray krijgen voor de verkiezingen een welkomstpak- ket thuisgestuurd, dat bestaat uit een uitnodiging om mee te doen aan 'het feest van de verkiezin- gen', een campagnepotlood, sti-1 cker voor in de agenda, een woor denlijst met toelichting op verkiezingentaai, een toelichting op de oproepkaart en een handza me folder over de spelregels voor eerlijke verkiezingen. Het ministerie betaalt de produc tie van de pakketten en de ver zendkosten. Verder komen er nog diverse artikelen in de lokale media en kunnen de inwoners van Venray meedoen met een prijsvraag. De gemeente Venray stelt 100 euro beschikbaar voor die man of vrouw die de juiste verkiezingsuitslag voorspelt (zetelverdeling en opkomstper centage). De prijsvraag wordt gepubliceerd in weekblad Peel en Maas en in de verkiezingenbijlage van de gemeentekrant. De uitslag van de prijsvraag wordt op de ver kiezingsavond bekendgemaakt. In totaal trekt de gemeente circa 10940 euro uit voor de campagne. Burgemeester Waals heeft het besloten overleg over de bestuurskrachtmonitor gean nuleerd. De WD kondigde vorige week aan de bijeen komst te boycotten omdat de partij vond dat het overleg openbaar moest zijn. Op maandag 18 februari zou er een overleg zijn met de visitatie commissie van de provincie. Die voert momenteel bij veel Noord- Limburgse gemeenten een onder zoek uit naar de bestuurskracht. Aan de hand van dit onderzoek wordt bekeken of gemeenten beter kunnen fuseren of nauwer moeten samenwerken. Waals snapte alle commotie niet. "De commissie heeft zelf gevraagd om vertrouwelijkheid. Want het rap port is nog niet openbaar. Bovendien gaat het overleg niet over de inhoud maar over de regie." Dat was voor de WD juist aan leiding om het overleg wel in de openbaarheid te laten plaatsvin den. Volgens Waals heeft de visi tatiecommissie daarmee in Weert en Roermond negatieve ervarin gen opgedaan. In Roermond is het debat zelfs 'uit de klauwen gelopen'. Vandaar dat de commis sie om een besloten overleg heeft verzocht. Waals verweet de WD "dat zij nu de koning van de open baarheid willen spelen". "En daar bij wordt de indruk gewekt dal wij wat te verbergen zouden heb ben", aldus Waals. Omdat de VVD voet bij stuk hield besloot de bur gemeester de bijeenkomst af te blazen. De informatie over hoe het bestuurskrachtonderzoek ver der loopt wordt nu op papiei gezet en aan de raadsleden toege zonden. In het Museumcafé in Overloon staat woensdag 20 februari Sport centraal. Tijdens het Politiek Sport Café zullen zonder meer de volgende vragen besproken wor den: - In hoeverre is er behoefte aan verbreding of verdieping van de sportactiviteiten - Dienen de binnensport-vereni gingen geprivatiseerd te worden of juist niet - Dient de gemeente Boxmeer zich actief of juist zeer behou dend met de huidige en toekom stige nieuwe sporten te bemoei en? Tevens zal voormalig wethou der van de gemeente Boxmeer, Frans Baijens, het WD-initiatief De Stichting Sportbox toelichten. De sportbox gaat jonge kansrijke sporters uit de gemeente Boxmeer een financiële onder steuning bieden om door te groei en tot wellicht een 'succesvol top sporter'. U kunt als inwoner var Gemeente Boxmeer uw sten: laten horen en verkiesbare leder van de WD overtuigen van hur j (on)gelijk. Gespreksleider i» I Willem van Beek en de muzikale omlijsting wordt verzorgd dooi I John Klaver en Maaikt I Leijdekkers. Het politieke sport café, gehouden in het café gele I gen bij het Oorlogs- er j Verzetmuseum, opent haar deu 1 ren om 20.00 uur. De toegang i; gratis.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7