Symposium Het verhaal achter het erfgoed Provincie steunt aanleg andschapselementen 'raay Out' G A&A VVV presenteert nieuw gezicht Peuterspeelzalen zoeken vrijwilligers Herstel van Eckeltse Bergen Minnaars prijsvraag \lice Versa GROEP Stichting Stadspark Venray (52) unhoek Jongeren- infotheek aayland College: landl erginc egen! voonk. eetka comp iche, v '01, c geïsole glazing; inden zijn tev ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEG 51. POSTBUS 60, 5800 AB VENRAY. TEL.: (0478) 5825 56. FAX: (0478) 51 15 66 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN - HORST - MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND - SITTARD VALKENBURG - VENLO - WEERT Limburgs grootste! www. aagroep. nl I 3eirmj »}lld- Dp maandag 4 februari vindt er pirschot voor alle wit- en rosé- feskalverhouders een symposi- plaats met als thema 'Toe- isrv isie vleeskalverhouderij in lid-Nederland'. Dit symposium irdt georganiseerd doorSEP- fehouderij in samenwerking et de Nederlandse Vereniging in Kalfsvleespoducenten, SLTO LLTB. Het symposium vindt laats in Restaurant-zalencentrum 't Zand. Bestseweg 52 te Oir- ihot, tel. 0499-57181". Het sym- Dsium begint om 09 30 uur en ïurt tot 16.00 uur. De sector kal- rhouderij heeft te maken met :n ongunstige marktsituatie. Dit is o.a. een gevolg van BSE en een hierdoor structurele overcapaci teit. Daarnaast moet de sector in 2004 voldoen aan de nieuwste welzijnseisen, onder andere groepshuisvesting. Ook de milieu wetgeving geeft een druk op deze sector. Vier sprekers geven hun visie op de sector voor de korte, middellange en de lange termijn. Er is volop gelegenheid voor dis cussie en het stellen van vragen. Het doel van deze bijeenkomst is dat iedere kalverhouder voor zich zelf zijn toekomstperspectief hel der in beeld krijgt. F. v. Dongen gaat in op de gevolgen van het Europees beleid voor de wit- en M ~;el en maas Donderdag 31 januari 2002 - Pagina 9 [JztL'De Hoveniers voor al uw snoei werkzaamheden www.gunhoek.nl Venrax 0478-571800 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 plannen voor 2003 voorbereid. Voor onderhoudsverplichtingen door particulieren voor land- schapsonderhoud is 44.000 euro beschikbaar. Dat geld gaat naar particulieren voor het beheer van hoogstamboomgaarden (Midden- en Zuid-Limburg), meidoornha gen (Mergelland en Maasheggen) en poelen (gehele Provincie). Verder gaat er 65.000 euro naar de aanleg van nieuwe hoogstam boomgaarden, heggen en erfbe- plantingen. Het streven is om 150 nieuwe boomgaarden aan te leggen, met in totaal circa 2000 bomen Bin nen dat bedrag is het eveneens mogelijk om 20 kilometer nieuwe heg aan te planten. Naast de bijdrage vanuit de pro vinciale subsidieregeling, wordt hiervoor in het kader van Interreg subsidie aangevraagd. De aanleg van erfbeplantingen maakt deel uit van het project 'Het Limburgs Erf, waarin de LLTB, de Dienst Landelijk Gebied en de stichting IKL samenwerken. Doel van dat project is om in 2002 circa 300 nieuwe beplantingen te realise ren. Een bedrag van 3.600 euro is gereserveerd voor deskundige ondersteuning bij het onderhoud van 97 archeologische elementen, omdat dit specifieke kennis ver eist. Voor de coördinatie van het landschapsonderhoud door vrij- willigersgroepen (circa 4000 deel nemende vrijwilligers) is 32.000 euro gereserveerd. De vrijwilli gers zijn afkomstig uit natuur- en milieugroepen, maar ook uit jeugdgroepen en scholen (meer dan 60 scholen hebben inmiddels landschapselementen geadop teerd), serviceclubs en perso neelsverenigingen. Naast het land schapsonderhoud voeren vrijwilli gers in toenemende mate werk zaamheden uit op het gebied van soortenbescherming en cultuur historische, geologische en archeologische objecten. Voor de voorbereiding en uit voering van soortbeschermings- projecten is 147.600 euro beschikbaar. Vanwege medefinan ciering door derden (o.a. Postco deloterij, gemeenten en terreinbe heerders) kan in dit kader in 2002 circa 335.000 euro worden besteed aan soortenbescherming. Het geld is met name bestemd voor de uitvoering van bescher- mingsplanncn voor prioritaire soorten in het provinciaal beleid zoals de knoflook-, geelbuik- en vroedmeesterpad, zandhagedis, hazelmuis, vleermuizen, dagvlin ders, gentianen, orchideeën en de flora van heide en kalkgras-lan- den. Een van de onderwerpen waar voor je bij de Jongeren Infotheek Venray terecht kunt is onderwijs. Waar denk je dan aan? Onderwijs bestaat uit veel onderdelen, bij voorbeeld opleidingen, beroepen, studiefinanciering, op kamers gaan wonen. Bij deze onderdelen kun je weer aan verschillende zaken denken, zoals welke leer route kan ik het beste nemen om uiteindelijk het beroep uit te kun nen oefenen wat ik graag wil: ik heb over een bepaald beroep gehoord maar wat houd dat pre cies in; hoeveel studiefinanciering kan ik krijgen en hoeveel mag ik daarbij bijverdienen: hoe kom ik aan een kamer en welke rechten heb ik dan; en nog veel meer. Op dinsdag 26 februari organiseert de Jongeren Infotheek een extra inloopavond speciaal over het thema schoolkeuze en studie. Van 17:00 t/m 20:00 uur. Onlangs verscheen bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur te Utrecht een boek met als titel: Het verhaal achter het erfgoed'. Regionale geschiedenis en volkscultuur als bindmiddel. Vertegenwoordigers uit de verschillende erfgoedsecto ren vertellen hoe men aan- kijkt tegen cultureel erfgoed en welke mogelijkheden men ziet voor samenwerking. Die samenwerking krijgt bij ons in Venray reeds gestalte in de vorm van het Lokaal Histo risch Platform, dat als doel heeft het verbreden van de interesse in onze cultuur en onze geschiedenis en het ver diepen van kennis en inzicht op dit gebied. Men wil dat bereiken door o.a. de onderlinge communi catie te verbeteren en het ont wikkelen van gezamenlijke activiteiten. Wat dat betreft kunnen we in de komende maanden een en ander van het Platform en haar leden verwachten. Op initiatief van Stichting Stadspark heeft het Platform de organisatie en uitvoering op zich genomen van een wandelproject op Sint Anna onder de naam 'Wandeling door Het Gesticht", een project in het kader van de manifestatie De Waan. Wandeling door Het Gesticht, het verhaal achter het erfgoed In de afgelopen paar jaren heb ben wc reeds tal van rondwande lingen begeleid over het mooie Sint Annapark en de belangstel ling voor zo n wandeling neemt nog steeds toe. De reacties van de bezoekers zijn vrijwel altijd een der. Men is verrast door de schoonheid van het parkland schap en de monumentale archi tectuur. Maar vooral is men geboeid door de geschiedenis die met dit alles is verbonden. De geschiedenis van het landschap, de bouwkunst, maar vooral ook de geschiedenis van 100 jaar gestichtleven en psychiatrische zorg. Hoe was het vroeger en hoe is het nu? Waarom wordt Sint Anna gesloten, hoe ziet de toe komst er uit? Wat gebeurt er met dit kostbare erfgoed? Het zijn allemaal vragen waar 'Wandeling door Het Gesticht een antwoord op wil geven. Er wordt een wandelroute door het park uitgezet, langs de vele bezienswaardige plekken en monumenten die het verhaal ver tellen achter dit culturele erfgoed. In een rijk geïllustreerde brochu re wordt een en ander nog eens nader toegelicht. GEZAMENLIJKE ACTIVITEITEN EN THEMA'S Tijdens de looptijd van het pro ject zullen enkele thema s extra in de schijnwerpers worden geplaatst waarbij organisatie en Interieur van de Sint Annaka- pel anno 1910. Bij de vernieu wing in 1955 werd bet oude altaar gesloopt en nabij het ketelhuis van de inrichting begraven. presentatie in handen zijn van een der aangesloten organisaties van het Platform. Zo heeft Stichting VAAT 69 zich bereid verklaard om samen met Stadspark Venray een eerste aanzet te leveren voor de restauratie van de fraaie muziektent op het speelterrein. Ook zal een begin worden gemaakt met het herstel en opknappen van het loofprieel, waarv oor zich o.a. hebben aange diend Stadspark Venray en de APK van het Veulen. ALTAAR Stichting Kruisen en Kapellen wil samen met schutterij Sint Anna het altaar uit de Annakapel opgraven dat in de jaren vijftig ergens op het terrein in de grond werd gestopt. Aandacht zal er zijn voor de kunst van Piet van Dongen. Auguste Manche, Niel Steenber gen. Renald Rats en Egbert Dek kers waarvan diverse werken op Sint Anna aanwezig zijn Veldeke heeft medewerking toegezegd en wil met name de relatie van Sint Anna met Venray nader belichten. Onder de titel 'Sporen van het verleden zullen Harrie Vriens en Gerard Lucassen van de Kring Venray van het LGOG hun verhaal doen over de bouwkunst en de landschapshis torie, En tenslotte willen we samen met de Gemeente Venray een blik werpen in de toekomst van Sint Anna. Zo wordt gemeenschappelijk gewerkt aan het verhaal achter het erfgoed. Cultureel erfgoed als bindmiddel. Heeft u vragen, suggesties of wilt u graag meewerken: neèm contact met ons op. Stichting Stadspark Venray, p.a. Twan van Els. Gasstraat 6, 5801 CT Venray Telefoon 581191 e-mail: tw.els@wxs.nl Stichting VAAT 69 wil een begin maken met het herstel van de fraaie muziekkiosk op het speelveld. Gedeputeerde Staten trek- dit jaar 582.200 euro uit voor onderhoudsovereenkom- sten voor landschapselemen ten verspreid over de hele provincie. Daartoe horen onder meer - voor Limburg karakteristieke - hoogstam boomgaarden, crfbeplantin- i, hagen en poelen. Be grootste post binnen dit subsidiebedrag van 204.000 euro 's bestemd voor extra uitvoerings- capacitcit bij de Stichting Instand houding Kleine Landschapsele menten (IKL) om de aanleg, het herstel en het onderhoud van landschapselementen te versnel len. Dit betekent dat in'Z002 in minstens 34 gemeenten de werk plannen uitgevoerd kunnen wor sen. Voor zes andere gemeenten worden dit jaar de uitvoerings- Krachten worden gebundeld. efprU Samen met een kJ CtllIV/11 divl IV deskundige partner bepaalt u de strategie. 611PPP6 Wij kennen het spei, V DUI oULvCo rfe regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. Het vrijwilligerswerk neemt in de Stichting Peuterspeelzalen Venray een heel belangrijke en niet meer weg te denken plaats in. Er zitten vrijwilligers in het bestuur en in de oudercommis sies. Maar de peuterspeelzalen zouden geen peuters kunnen opnemen, als er geen vrijwilligers werkzaam zouden zijn in de peu- tergroepen als assistente van de peuterspeelzaalleidsters. Vrijwil ligsters maken deel uit van het team in de desbetreffende peuter speelzaal en organisatorisch wor den zij begeleid door de coördina tor van de Stichting. Vrijwilligsters ontvangen een onkostenvergoeding en hebben In 2002 maakt de nieuwe Regio VW Noord- en Midden- Limburg een belangrijke stap voorwaarts om het toerisme naar deze regio te versterken. Met als uitgangspunt een imago-onderzoek onder Nederlandse en Duitse consu menten, is de marketingstrate gie voor de komende jaren bepaald. Het hierop gebaseer de activiteitenplan 2002 van de nieuwe promotie-organisa tie straalt veel ambitie uit. Natuur, rust, water en ruimte bieden in de marketingstrategie een platform, op basis waarvan de VW - samen met het toeristisch bedrijfsleven - nieuwe impulsen wil geven aan de groei van het toerisme. Aan de basis van de pro motionele vertaling staat de sla- gon 'Noord- en Midden-Limburg, lekker genieten!', met bijbeho rend logo. De slogan appelleert aan de associaties die de consu ment volgens het imago-onder- zoek bij Noord- en Midden-Lim burg heeft. Het bourgondisch karakter, de natuur, de uitsteken de mogelijkheden voor de water sport en andere vormen van actief toerisme en niet te vergeten het ruime aanbod van dagattracties, spreken de toerist zeer aan. INTERNETSITE Het activiteitenplan, opgesteld door de afdeling Marketing en Promotie van de Regio VW, heeft een aantal opvallende onderde len. Zo zal Noord- en Midden-Lim burg niet meer alleen worden gepresenteerd op beurzen in eigen land. Bewust is gekozen voor deelname aan de 'Vakantie salon Antwerpen in 2002, gezien de toenemende belangstelling vanuit Vlaanderen voor het recre atieve fietsen in Nederland. De combinatie met het culinaire aan bod geeft Noord- en Midden-Lim burg een goede uitgangspositie op de Belgische markt. Een ruime keuze aan (nieuwe) informatieve drukwerken zal de consument snel wegwijs maken in de regio. Bovendien zal de nieuwe internetsite, www.lekker- genieten.nl, de weg openen naar een snelle reservering van de gekozen accommodatie. de mogelijkheid voor deskundig heidsbevordering. Natuurlijk zijn zij tijdens hun taakuitoefening verzekerd.De meeste vrijwillig sters zijn op dit moment ouder van een peuter. Het is echter hele maal niet noodzakelijk om een peuter op de peuterspeelzaal te hebben, ook niet om eigen kinde ren te hebben. Zij stellen geen eisen aan de leeftijd van de vrij willigster. De gekwalificeerde leidsters hebben een breed leef tijdsspectrum namelijk tussen de 28 en 59 jaar. Als vrijwilligster mag u gerust nog wat ouder zijn. Natuurlijk stellen we wel een aan tal eisen: de vrijwilligster vindt het behalve leuk om met peuters tussen 2,5 en 4 jaar te werken, ook een uitdaging om zelfstandig met collega's in een team te wer ken. Wat belangrijk is dat een vrij willigster peuters, ouders, leid sters en andere vrijwilligsters respectvol benaden en discretie en geheimhouding in acht neemt. Als de vrijwilligster gekwalifi ceerd is om betaald in het peuter- speelzaalwerk te kunnen werken, is het mogelijk om bij een vacatu re in de interne procedure mee te solliciteren. De Stichting Peuter speelzalen heeft vijf peuterspeel zalen in de kern Venray, waarvan er vier vrijwilligsters nodig heb ben. Het liefst hebben ze een vrij willigster die in één groep werk zaam is en dat betekent twee dagdelen van 2,5 tot 3 uur lijd beschikbaar hebben. In de vakan ties zijn de peuterspeelzalen gesloten. Het peuterspeelzaal- werk van de Stichting Peuter speelzalen is hard op weg een professionele organisatie te wor den en streeft er naar om gecerti ficeerd te worden. Voor meer informatie: Toos de Gier. tel. 0478-586498. rosévleeskalverhouderij. J. Wit- senboer vertelt over de toekomst visie van de Van Drie Group op de Nederlandse vleeskalverhoude- rijsector. J. Dij houdt een lezing over de beleidsontwikkelingen op het gebied van voedselveiligheid, dierenwelzijn, de relatie tussen de productieplaats en zijn omgeving en de effecten van de beleidsont wikkelingen voor de vleeskalver houderij. P. v. Rhee, landelijk voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Kalfsvleesprodu centen. geeft een uiteenzetting van de toekomstvisie van LTO- Nederland voor zowel de wit- als de rosévleeskalverhouderij. Stichting het Limburgs Land schap is in het natuurgebied Eckeltse Bergen, een natuurge bied ten oosten van Nieuw Ber gen. gestart met het herstellen van heideterreinen op zogenaam de paraboolduinen. Dat zijn hoef ijzervormige zandduinen die door de wind gedurende de ijstijd op de oostoever van de huidige Maas zijn opgeworpen. De noordoost-rand van de Eckeltse Bergen is een mooi voor beeld van zo n paraboolduin. Dit duin is eeuwenlang begroeid geweest met heide en vormde daarmee een zeer geschikte bio toop voor reptielen. In de loop van de tijd is het duin grotendeels begroeid met bramen, struiken en bomen en de heideplanten wor den zo verdrongen. Reptielen als de zandhagedis maar ook bijzon dere insectensoorten als vlinders die een voorkeur hebben voor zonnige open heideterreinen komen hierdoor in de knel. Door bomen, struiken en bra men te verwijderen en plaatselijk de humeuze toplaag te plaggen wordt het paraboolduin weer beter geschikt voor bijzondere planten en dieren die karakteris tiek zijn voor de streek. Korstmos sen, struikheide, levendbarende hagedis, zandhagedis en blauw- vleugelsprinkhaan krijgen een nieuwe kans om zich te vestigen. Er blijven overigens wel enkele karakteristieke bomen staan voor de vogels. De Eckeltse Bergen sluiten aan op de Berger heide van de gemeente Bergen. Daar is de afge lopen jaren een vergelijkbaar pro ject uitgevoerd. Door dit project worden zo dus ecologische ver bindingen hersteld. Genoemde soorten kunnen zich dan gemak kelijker verspreiden door het hele Nationaal Park De Maasduinen waar de Eckeltse Bergen onder deel van zijn. De werkzaamheden zullen de tweede helft van februari afge rond zijn. Tijdens de werkzaam heden blijft het natuurgebied gewoon toegankelijk voor wande laars. Out voor de artiesten extra span nend: elke groep dingt mee naar een plaats in de regionale scholie rentheatershow die op 16 april de kwalitatief beste acts uit de schoolrevucs van zes Noord-Lim burgse middelbare scholen in een grootse show in de Venrayse schouwburg bij elkaar brengt. Welke acts uit de Traav Out afge vaardigd worden, dat bepaalt het publiek... De voorstellingen beginnen elke dag om 19 30 uur. Kaartjes zijn op dit moment nog slechts in beperkte mate beschikbaar. koopzondag in december van het afgelopen jaar voor de deur van Vice Versa gestaan en is door veel Venrayse vakantiegangers beke ken. Het echtpaar Wittenbols heeft een volledig verzorgde reis naar Reims gewonnen. Uiteraard in het nieuwste paradepaardje van Intra- tours. De heer en mevrouw Witten- zijn de winnaars geworden de prijsvraag van reisbureau 'ice Versa in Venray en de Jong mr-.t,."-* [)c prijsvraag was nit- naar aanleiding van presentatie van de allernieuw- en zeer luxe bus: de busines- ^class bus met het Golden Class- De bus heeft op een [n de Venrayse schouwburg op 5. 6 en 7 februari weer voorstellingen van de Traav ii van het Raayland College op (bow t programma. In deze jaarlijks ber9iitugkci cnde show tonen leerlin- n rec' n cn personeelsleden van de ?n ton hooi hun talenten op theaterge- efkeuk cd. En die zijn niet gering! Dit eM9! 'r vVeflcen zo n 260 leerlingen rgruifp ruim 20 personeelsleden mee 3 rui de show. En ook dit jaar zitten >etegei n0vitciten in het programma. *s,thg De Traav Out heeft een belang- n. reet te plaats in het schoolleven: elk erras» ir js t|c belangstelling van de kant van aspirant-deelnemers zo groot dat vele groepen moeten afvallen, ook al is hun act in verre weg de meeste gevallen de moei te waard. Maar er is gewoonweg niet voldoende tijd om alle acts die aangeboden worden ook op te laten voeren. Dus moet er een selectie gemaakt worden, waarbij kwaliteit overigens niet het enige criterium is; we willen een geva rieerde show brengen en verder proberen we alle geledingen van de school vertegenwoordigd te laten. Dit jaar is optreden in de Traay

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9