ttitude speelt op cht van het Gedicht Kunst Cultuur erste activiteit in ader De Waan Chinese geneeskunde in /en ray Doe mee met het Literair Café Omroep Venray Muzikaal Aostrums Artiesten Spektakel Knokke om te Rokkuh Gabberparty in Dingus Lotta uit de Kabaalstraat Gilly Flower in 't Podium Muziek op Schoot Niets! Maxima en Willem Night Wereldwinkel Venray Foster Parents Niets Boekrecensie in Peel en Maas a Hl en maas tel duo Attitude luistert van- |nd, donderdag 31 januari, Je Venrayse Nacht van het licht op. Vier dichters uit ray en omgeving dragen in nd Café-Ristorante de Pala- zelf geschreven gedichten r. Op deze laatste donder- in januari vinden in het e land activiteiten plaats in kader van de nationale van de Poëzie. Ic 3e Venrayse Nacht van het licht wordt muzikaal omlijst door het duo Attitude. Peter van de Water en Annemiek Vullings zingen en spelen ballads in het dialect. Daarnaast is er een Dicht-lnn in een sfeer van wierook en kaarsen. "Dit is uniek", vertelt Myce Sur- minski die samen met Ruud Wij- kniet van de Palatijn De Nacht' organiseert. "Iedereen die dat wil kan zelf gedichten schrijven en ook voordragen." De vier dichters die deelnemen zijn Gerard Bastiaans met gedich ten over de zelfkant van het bestaan, Hanny van der Borst met zogenaamde Haiku's, Truus Kunz- ler met gedichten in het Venrayse dialect en Myce Surminski, de kroegdiehter met gedichten uit het dagelijkse leven. "Het zijn allemaal volksdich ters", zegt Surminski. "Het is een avondje volkscultuur met en voor 'gewone' mensen." Tussen de dichters door speelt Attitude. Peter van de Water en Annemiek Vullings vormen sinds twee jaar een duo. Daarvoor waren ze beiden muzikaal actief in verschillende bands. Zij von den de tijd rijp om met orginele ballads in het dialect, geschreven door Peter, aan de slag te gaan. Attitude brengt een gevarieerd repertoire met naast eigen werk ook covers. Hun optreden is een ingetogen belevenis die toeganke lijk is voor een groot publiek. De avond is voor iedereen - jong en oud - gratis toegankelijk. Het programma begint om 22.00 uur in de Palatijn, Henschenius- plein 14 in Venrav, telefoon 0478- 636165. Donderdag 31 januari 20Ö2 - Pagina 11 loewel de grote regionale Qstmanifestatie De Waan g officieel van start moet vindt zondag 3 februari Helden al de eerste literaire iviteit plaats in het kader deze bijzondere manifes- ïondag is de Belgische schrij- Erwin Mortier, kunsthistori ën medewerker van hel psy- airisch ziekenhuis Dr, Guislain Gent, te gast bij het Literair Helden in Het Centrum (ach- Apollo) aan het Mariaplein te lden. Mortier wordt geïnter- wd door de freelance journalis- Annigjc Primowees terwijl het nerkoor van de Tegelse ziekschool onder leiding van t Benders het geheel muzikaal luistert. Aanvang 10.30 uur. t Literair Café Helden sluit met ze literaire ochtend aan bij de iviteiten die hel komend jaar der de vlag van De Waan wor- n gehouden in Noord- en Mid- P'Liüiburg. De gemeente Hel- n participeert ook in deze )te regionale kunstmanifestatie als het Literair Café Venray- ?io met wie de literaire stich- ig uil Helden samenwerkt. Mor- r is een veelzijdig man die in 65 werd geboren te Nevele in ianderen. Hij is werkzaam bij gblad De Morgen en bij de Bcl- jche omroep werkt hij mee aan |t programma 'De Lieve Lust' zijn levenspartner Lieven Van- ute. IN pas drie jaar gelden debuteerde Mortier met het boek Marcel. In dit boek zien we de wereld door de ogen van een klein jongetje dat door zijn grootouders wordt opgevoed op het Vlaamse platte land. Het verhaal draait om, een jongeman. Marcel genaamd, die enkele decennia eerder aan het Duitse Oostfront is gestorven, en wiens portret deel uitmaakt van de verzameling portretten van overleden familieleden. De kleine jongen wordt gefascineerd door dit portret en komt langzaamaan meer te weten over Marcel. Mor tier schets een beeld van de fami lie en kennissenkring die moeten leven met een verleden dat ze beurtelings willen verbloemen en verhullen. Zijn tweede bock Mijn tweede huid verscheen een jaar later en verschilt duidelijk van het eerste. "Anders en niet anders", zegt de schrijver zelf. De schrijft rant is heel herkenbaar. Mortier put uil een arsenaal aan zintuiglij ke waarnemingen en hanteert opvallend veel beeldspraak. Ver der is er een snelle voortgang van gebeurtenissen en is deze roman in een perfecte stijl geschreven. Eveneens herkenbaar is de omge ving waar het verhaal zich afspeelt, het Vlaamse platteland met de gesloten gezinsstructuur. Mijn tweede huid is helemaal van uit het perspectief van de hoofdfi guur Anton geschreven. Als bepaalde beschrijvingen achter wege blijven, is dat steeds ver klaarbaar vanuit de schroom van de opgroeiende jongeling. Aan de Annie Romeinstraat vestigt zich per 1 februari n nieuwe praktijk voor or)acupunctuur, traditione- Chinese geneeskunde en éguliere voedings- en dieetad- iezen. Deze praktijk is van cupuncturiste en diëtiste I.C. Gootzen-Verhaak. De traditionele Chinese genees- lunde is al 4500 jaar oud en zij pat uit dat ziekte een teken van [nbalans binnen de mens als Ëheel is. De Chinese geneeskun- e gaat ui van het herstellen van e harmonie en evenwicht, waar- loor het natuurlijke genezende jermogen van het lichaam in stat vordt gesteld doeltreffender te |efken. Mevrouw Gootzen geeft :e|t behandeling van acupunc- P'h voeding en eventueel Clltne- lC kruiden. Acupunctuur wordt in lc(westen als aanvulling op de gewone' geneeskunde gebruikt, behandeling is er op gericht >ni 4e verstoorde 'energiehuis houding' weer in balans te bren gen. De energiestromen volgen vaste banen, de zogenoemde meridianen. De acupunctuur is niets anders dan het stimuleren of juist remmen van bepaalde ener gieën door op van tevoren vastge stelde punten kleine naalden in te brengen. Deze behandelmethode kan bijzonder geschikt zijn voor hoofdpijn, hooikoorts, menstru- atieklachten, lage rugpijn, ver moeidheid, misselijkheid, aanhou dende pijn en tal van andere indicaties. Ook mensen met overgewicht kunnen bij haar terecht. Zij past daarvoor (oor)acupunetuur, voe ding en eventueel Chinese krui den toe. Zij heeft een werkboek samengesteld, dat tijdens de behandeling wordt gehanteerd. Mevrouw Gootzen is NVA-Iid waardoor een groot aantal zorg verzekeraars de behandeling geheel of gedeeltelijk vergoed. Wilt u meer informatie bel dan naar 0478-503211. Zaterdag 2 februari om 22.30 uur speelt Gilly Flower in 't Podi um. De band ontstond in 1999 onder een andere naam. Sinds 2000 gaat de band door het leven onder de huidige naam. Er is hard gewerkt en veel gebeurd om te komen waar ze nu staan. Na enke le wisselingen heeft de band nu twee zangeressen: Karen Kiontke en Maja de Lint zorgen voor sub tiele. krachtige en harmonische vocalen. Voeg daar het gedreven baswerk van Jacob de Lint, het strakke drumwerk van Minique Roosengaarten, het sterke prachti ge gitaarwerk van Peter Gooren en het genuanceerde toetsenwerk van Ger Kersten aan toe en je hebt een prachtige mix. Allen hebben ze al eerder muzi kaal aan de weg getimmerd en samen zijn ze gegroeid tot een band die rockpopnummers spe len van o.a. Skunk Anansie, K's Choice, Anouk enz. Ze zorgen voor een strakke show die speels en toch uniek is te noemen, dit alles maakt het zeker de moeite waard om Gilly Flower eens aan het werk te zien! Er gaan ook dit jaar weer nieu we cursussen Muziek op Schoot van start. De lessen worden gehouden op donderdag en zater dag en beginnen volgende week, Tijdens de lessen .wordt gezon gen, gedanst, gespeeld met aller lei materialen zoals sjaaltjes, doos jes, krantjes en op eenvoudige instrumentjes gespeeld zoals trommeltjes, stokjes en belletjes. Sommige liedjes hebben betrek king op allerlei dagelijkse activi teiten, zoals aankleden, spelen met materiaal, wandelen en het opruimen van speelgoed. Andere liedjes zijn om spelletjes mee te doen, zoals paardje rijden op schoot, kiekeboe- of doen-als-of spelletjes. Door een weloverwo gen keuze van liedjes, luisterspel letjes, dansen en bewegen, wordt er steeds een appèl gedaan op de gehele ontwikkeling. Ouders die graag met hun kind zingen, en thuis willen raken in de kinder liedjes, versjes en spelletjes willen leren, zullen aan de cursus Muziek op Schoot veel plezier beleven. Je hoeft, zelf geen instru ment te kunnen bespelen of goed te kunnen zingen om aan de cur sus mee te doen. Voor meer infor matie over de cursus kunt u con tact opnemen met de docente Bianka Bijen, telefoon 0478- 588247. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS De koninklijke trouwdag op 2 februari zal ook in De Bonte Koe niet onopgemerkt voorbij gaan. want er zal ook daar feest gevierd worden. Centraal staat deze avond de Nederlandse Feest Top 30. Daar naast hoor je ook Zuid-Amerikaan se muziek, want daar kunnen we volgens Maxima niet omheen. TONNYJORDAAN Het hoogtepunt van de Maxima en Willem Night is tweemaal een optreden van Tonny Jordaan. Al jaren lang treedt hij op op feestjes en partijen, niet alleen met smartlappen maar gewoon met muziek voor jong en oud. Meneer Jordaan is een prettige afwisseling op elk feest, het wordt gewoon een beetje Jord aan. Aanvang 22.00 uur. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Niet zo lang geleden droom den de inwoners van het voor malige thuisland Bophuthats wana in Zuid-Afrika over een eigen boerderij (plantage) van wat zij noemen 'grondboont- jies'. Wij noemen dat pinda's. Na het afschaffen van de apartheid in Zuid-Afrika kon die droom gereali seerd worden met de hulp van Fair Trade. Fair Trade is de groot ste alternatieve handelsorganisa tie in Nederland. De 400 Wereldwinkels betrek ken daar o.a. al hun foor produc ten van. Fair Trade importeert niet alleen producten en betaalt er een eerlijke prijs voor. Er bestaat ook een afdeling Fair Trade Assistance, die in dit geval de Zuid-Afrikaanse boeren hulp en technische ondersteuning kon bieden bij het opzetten van hun project. Daardoor telen de boeren natuurzuivere pinda's, die volgens kenners heel goed zijn en een volle smaak hebben. Er wordt alleen zeezout aan toegevoegd om er een heerlijke pindakaas van te maken. Er wordt geen bindmid del gebruikt om de 100% natuur zuiverheid te garanderen. Daar door ontstaat er een olielaagje op de pindakaas. Even roeren en op de boterham. Half jong Nederland eet toch immers pindakaas op brood. Van pindakaas is ook pin dasaus en pindasoep te maken. De Wereldwinkel heeft een keur aan natuurzuivere producten uit ontwikkelingslanden met een prima smaak. Henseniusstraat 3a, tel. 588571. (<v<jeurt^ Vandaag in Peel en Mas een jubileumopgave: 100 x Doe mee met bt literair café. AI honderd gedichta lang - vanaf januari 1993 - kunnen lezers van Peel en Maas niet allen genieten van poëzie maar ook hun krachten meten op het gebied an het herkennen van poëzie. Negen en negentig gdichten passeerden er in negen jaren de revue Een keur aan dichterleverden al die tijd een bijdrage aan de rubriek "Doe mee met het litrair café Van Willem Kloos tot Neeltje Maria Min en van P.C. Bloei tot J.P. Rowie en velen daartussen, waren ver tegenwoordigd in dee wedstrijd. Om deze mijlpaal te larkeren, herhalen wij het gedicht van de prins der Nederlandse dichers, Adriaan Roland Holst, waarmee hel allemaal begon; een gedicht vn verstilde weemoed, die in Holst latere poëzie, verhevigd, leidt tot bimwee naar de voortijd. A. Roland Holst uitperzen"-Sneeuwliedje De sneeuw daaltclware lend en zacht door de avond neer u de oude straat, en 't is of tijd als eenlwaze klacht verstilt, en mij in mijn 'ring iaat. 't Is of eèn wonder konen kan gewoon, als in een mmering; als 't naadren van eet oude man mei een lachend kindloorde schemering... of om de hoek van de avondstraat waar de muurlantaar. door 't sneeuwen licht jij komen zal ofte waoten staat een kalme lach op je gzicht. Door de avond die sneuwdie dvomenval. o, 'k. dwaal nu door ee wonderrijk— wellicht datje niet konen zal, maar juist dat is zo wéiderlijk. Ik weet wel dat je niet wachten zal waar de nuiurlantaarr&n 7 sneeuwen brandt. en toch, in der vlokken zichte val zal ik je zoeken, even, mnt 't lijkt zo of een wonder omen kan gewoon, als in een mijmring, gewoon, als een oude lom man met een lachend kind doe de schemering. De honderdste opgave, erde eerste van het jaar 2002, bestaat uit het volgende citaat: "Laat niet uw dagen slinkn in verdriet; geen macht die tanden ace, uw mond verstrekt, of ooit weer zog in uwe besten wekt Hit welk gedicht zijn deze Egels afkomstig en wie is de auteur ervan. Antwoorden op deze vragei leunt u voor vrijdag 22 februari a s. sturen naar het Secretariaat. Rochostraat 1, 5801 RR Venrav. Telefoon: 047S- 582948. Elke laatste donderdag van e maand zal er een citaat van een of meer dichtregels verschijnen ophet speciale plekje in Peel en Maas. Aan elke poëzieliefhebber of posziekenner wordt dan de vraag gesteld van welke dichter en uit welk gdicht de aangehaalde dichtregels afkom stig zijn, Elke maand zijn er o 10 punten te verdienen: 5 voor de juis te naam van de dichter en 5 voor de juiste titel van het ;edicht. Elke maand wordt ook het kissement gepubliceerd. De uiteindelijke winnaar daarvan wordt tijden de feestelijke zitting rond de uitreiking van de Raadselige Roos gehulligd. Uit reacties, die het Literair (afé regelmatig krijgt, blijkt dat velen in Venray-regio de poëzie in deü rubriek lezen en waarderenook zon der dat zij aan de wedstrijd needoen. Zij genieten van de prachtige gedichten die er in de Nederlndstalige literatuur zijn, zonder dat zij een heel jaar lang willen wedsveren om de le plaats. Maar ook wan neer zij wel eens een oplossinjweten kunnen zij meedoen en de prijs die beschikbaar gesteld wordt oor incidentele deelnemers verdienen. Voor uw agenda: zondag 24 mart bezoekt Jessica Durlacher Venray Plaats: Theehuis in het Odapart Aanvang 11.30 uur. Donderdag 18 april: José Ruifer speelt Louis Couperus "Een grote ziel". Plaats: Schouwburg, aanvng 20.00 uur. Donderdag 30 mei: Fleur Bouriogne, Theehuis in het Odapark. Aan vang 20.00 uur. Als u donateur wil worden van let Literair Café Venray-regio - minima le bijdrage van 15,90 Euro per jar - dan krijgt u het programma toege zonden. Als donateur steunt u tiermede de activiteiten van het Ven rayse Literair Café en krijgt u bwendien reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informaie over het bovengenoemde of over hei werk van het Literair Café kmt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 15801 RR Venray,Telefoon: 0478-582948. In Waar zijn de Troubadour gebleven? Is Gert van Boxtel uit Schaijk donderdag van 21.00 tol 22.00 uur te gast bij Oscai Hovens. Zaterdag tussen 17.00 en 18.00 uur is het Klojo cama- valscafé geopend. Zaterdagmid dag 9 februari live vanuit het gemeentehuis de prinseninstalla tie. Na deze installatie kunt u lui steren naar non-stop carnavalsmu ziek tot woensdagmorgen 09.00 uur. Op zondag-, maandag- en Op dinsdag 5 februari zal de infostand van Foster Parents Plan van 11.00 tot 13.00 uur in de bibliotheek Venray te bereiken zijn. U kunt dan terecht voor onder andere het inleveren van een pakje of brief, infor matie over het werk van FPP, adopteren van een FP-kkid. Vrijwilligster Diny van Hape ren zal u graag cc woord staan. Foster Parents Plan is op werk dagen van 09.00 tot 21.00 uur telefonisch bereikbaar: tel. 077- 4651019. dinsdagmorgen veel muziek uit de kerkdorpen en speciale items en op zondag-, maandag- en dins dagmiddag carnavalsmuziek uit de gemeente Venray. Iedere dag vanaf 18,00 uur tot. de volgende morgen 10.00 uur carnaval uit Limburg. Alle reguliere program ma's voor dat weekend en maan dag en dinsdag vervallen. Op zondag 3 februari is wet houder Bert Kersten een van de gasten in Praatcafé. Jan Thijssen praat o.a. met hem over zijn bele venis van de Venrayse poHtiek. En ook dit keer weer de Venrayse columnist Jos Buddiger. Praatcafé zondag van 11.00-12.00 uur live vanuit het Theatercafé De Artiest. 5ubliek is van harte welkom. Donderdag 14 februari wordt ussen 18.00 en 19.00 uur het eer- :te van twee programma's over le Venrayse Schaapscompag- tieën uitgezonden. Samen met üjef Verlinden is Liesbeth Lucas- s:n in Venray's verleden gedoken cn hebben ze, aan de hand van coor Sjef Verlinden geschreven nateriaal het ontstaan en de avon turen van deze Venrayse handela- rei gevolgd. In deze eerste afleve- riig gaat het vooral over het onstaan van de handel, door wdke economische oorzaken blceide deze handel in Venray op. Op zaterdag 9 maart (halfvaste weekend) vindt in Oostrum voor de derde maal het Muzikaal Aos trums Artiesten Spektakel plaats. Tijdens deze avond zullen een keur aan artiesten het podium betreden. Net als voorgaande jaren gaat de opbrengst naar een nader te bepalen goed doel. Dus jullie een lekker gezellig avondje uit. Een goed doel wat extra euro's in kas. Verenigingen en/of instellingen kunnen zich weer aanmelden als zij in aanmerking willen komen voor de opbrengst van deze avond. Aanmelden kan door een gemotiveerd briefje te sturen naar onderstaand adres. Net als voorgaande jaren kunnen er maar 500 kaarten verkocht worden en gezien de reacties van vorig jaar zal MAAS ook dit jaar uitverkocht raken. Momenteel zijn er nog een kleine 100 kaarten te koop. De entreeprijs bedraagt 15 euro en kaarten zijn uitsluitend in de voorverkoop verkrijgbaar. Verkoopadres is Mgr. Hanssen- straat 47 in Oostrum, tel. 0478- 568253. De avond in het gemeenschaps huis aan de Watermolenstraat in Oostrum begint om 20.30 uur. Optredende artiesten zijn Beppie Kraft, Johnny Romein, De Schinta- ler, Henk Wijngaard en een surp- riseact. De stichting MAAS is een stichting die geheel belangeloos deze avond organiseert, met als doel een goed doel een extra financiële injectie te kunnen geven. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Henri v. Helmond tel.: 0478-568253- Stich ting Maas, p/a Postbus 5053, 3800 GB Venrav. De tweede editie van het jaar lijkse festival Knokke om te Rok kuh vindt plaats op 9 maart. Deze dag zal jongerencentrum Merlin in Meerlo veelbelovende en beginnende bands ontvangen die een optreden geven en daar mee strijden voor een poleposi- tion tijdens het welbekende Mer lin popfestival. Zo krijgt de winnaar van dit kleine broertje van Merlinpop dus de kans zich in de kijker te spelen bij het grotere publiek en de aan dacht en eer te krijgen die jong talent toekomt. De organisatie van Knokke is dus op zoek naar talentvolle bands die zich willen presenteren op het open podium van OJC Merlin, aan bekenden maar vóóral ook aan onbekenden. Meer infor matie kun je vinden op: http://lis- ten.to/knokke Vrijdag 1 februari is er een Culty Gabberparty (whitin the limits). De deuren gaan om 21.00 uur open en de entree is 2,50 euro. Dj's: Bassweiler, Die-Moon, Yes-Heads, Ruff Ryder, Dog-E. Er is een voorverkoop, dus kom op tijd want voI=vol. Zaterdag 2 februari is er een Daim Bass party met Redzone. Deur open om 21.00 uur, entree 5 euro. In verband met de verwach- Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS te regionale belangstelling voor deze party is er een voorverkoop in OJC Dingus op woensdag 30 januari van 19-00 tot 20.00 uur. Ook kunnen er kaarten worden gekocht bij OJC Dingus op vrijdag 1 en zaterdag 2 febaiari. Ook hier geldt: vol=vol. Voor telefonische info en kaartverkoop, bel. 0478- 515754 (van maandag t/m don derdag van 19-00 tot 20.00 uur). De koninklijke trouwpartij Vanwege en ook ter ere van het koninklijk huwelijk op zaterdag 2 februari zal OJC Dingus het hele weekend wat extra feestelijk zijn aangekleed. Hier en daar zal er ook nog iets omheen worden georganiseerd. Het gebeuren in Amsterdam op die dag is bij Din gus rechtstreeks te volgen op een grootbeeld videoscherm; van 10.00 tot 15.00 uur. Bij uitgeverij Ploegsma Amsterdam verscheen onlangs het boek Lotta uit de Kabaalstraat van de deze week overleden schrijfster Astrid Lindgren (94). De Zweedse kinderboeken schrijfster werd wereldberoemd door haar creatie Pipi Langkous, Ze schreef tientallen boeken waarvan in totaal meer dan 120 miljoen exemplaren verkocht zijn. De Kanaalstraat is een gemoe delijk straaltje ergens in de wereld. Lotta, Mia-Maria en Jonas wonen er met hun ouders. Maar soms is het er zo'n lawaai dat hun vader het de Kabaalstraat' noemt. Lotta is de jongste thuis en ze is erg eigenwijs. Het liefst zou ze willen dat ze allies kan wat haar broer en zus ook kunnen. En als er iets is dat haar niet lukt, zegt ze: "Natuurlijk kan ik het wel, maar alleen in het geheim." Lotta uit de Kabaalstraat is ver taald door Rita Törnqvist-Ver- schuur en bevat tekeningen van Alex de Wolf. Lotta uit de Kabaalstraat, Astrid Lundgren Uitgeverij Ploegsma Amsterdam ISBN: 9021616319

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11