Droom Meerlose oud-kastelein in vervulling Jeugd steekt minder illegaal vuurwerk af Kies Techniek trekt 4000 bezoekers Rabobank Nieuwsbrief Begrip kweken om integratie te bevorderen 'Ruimere tijden tijdens carnaval' Alcohol in het verkeer &EBEL Themamiddagen rond levensloop van vrouwen uit diverse culturen Rectificatie huwelijk Poels Camping Le Clou: Oer-Nederlands met een Frans sausje Gewond PEEL EN MAAS Donderdag 24 januari 2002 - Pagina 9 Het voorstel van jongeren centrum Dingus in Veil ray om twee dagen lang onbeperkt te gaan feesten ter gelegenheid van het huwelijk tussen Wil- lem-Alexander en Maxima Zorreguieta is door de gemeente Venray verworpen. Ook de afdeling Venray van Horeca Nederland steunt het voorstel van Dingus niet, want de afdeling richt haar pijlen liever op het carnaval een week later. Jongerencentrum Dingus had ontheffing gevraagd aan de gemeente om op vrijdag 1 en zaterdag 2 februari, de trouwdag van het koninklijk paar, tot 3.00 uur overlast te mogen veroorza ken. Het centrum heeft, zo schrijft het in het verzoek aan de gemeente, in het verleden immers wel eens voor minder belangrijke gebeurtenissen ontheffing gekre gen. Een viertal, niet bij Horeca Venray aangesloten horecabedrij ven, ondersteunt het verzoek van Dingus wel. "Ik vind het jammer dat ons verzoek niet gehonoreerd wordt en dat we geen steun van de horecavereniging hebben gekregen", zegt Dingus-voorzitter Pieter Gijsbers. "Ze hebben nota bene koninklijk voor hun naam staan. In tal van plaatsen wordt twee dagen, soms wel drie dagen lang onbeperkt gefeest, maar niet in Venray. Natuurlijk staat het car naval voor de deur, maar zo'n koninklijk huwelijk maakt men hooguit tweemaal in een mensen leven mee en is toch van natio naal belang." Op vrijdag 30 januari 1942 vol trok de ambtenaar van de burger lijke stand in Venray het burger lijk huwelijk van Piet Poels en Griet Vissers. De kerkelijke inze gening vond plaats op dinsdag 3 februari. Piet (86) en Griet (82) Poels-Vissers gedenken hun dia manten huwelijk op 3 februari en niet zoals wij vorige week abusie velijk meldden op 30 januari. Zij doen dat, wegens omstandighe den, in besloten familiaire kring, samen met hun kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen. Een 25-jarige inwoner van Over- loon is in de nacht van zaterdag op zondag bekeurd wegens rijden onder invloed van alcohol. De man werd gecontroleerd op de Venrayseweg in Overloon. Na de blaastest kreeg hij een rijverbod van negen uur en is zijn rijbewijs ingevorderd. Er wordt proces-ver baal opgemaakt. Op de afrit A73 onder Cuijk is een 39-jarige man uit Oss bekeurd. Hij kreeg na de blaastest een rijverbod van twee uur en een boete van 190 euro. Tijdens een controle op deze afrit hebben 37 bestuurders een blaastest afge legd. Eén van hen, de inwoner van Oss, bleek onder invloed te zijn. Een 27-jarige man uit Boxmeer werd op de Karei Doormanstraat in Boxmeer gecontroleerd op het gebruik van alcohol, Hij bleek eveneens teveel gedronken te hebben om nog te mogen rijden. Hij kreeg een yijverbod van vier uur en een proces-verbaal. Het Internationaal Vrouwen centrum en de Venrayse Vrou wenraad hebben in de afgelopen maanden twee themamiddagen georganiseerd met als thema: huwelijk en huwelijksrituelen en zwangerschap en geboorte. Deze bijeenkomsten zijn uit een reeks van vier waarin, aan de hand van lezingen en discussies enkele keerpunten in het leven van vrou wen worden beschouwd. Deze bijeenkomsten zijn door veel vrouwen van verschillende nationaliteiten bezocht. Tijdens deze middagen kwamen opmer kingen naar voren van boeiend tot fijn om te zien hoe Venrayse vrouwen van verschillende cultu ren elkaar ontmoeten. De moeite waard om ook de volgende the mamiddagen te bezoeken. De derde bijeenkomst rondom het thema ouder worden wordt gehouden op zondag 27 januari in zaal De Evenaar, Merseloseweg 96 te Venray en begint om 13.30 uur; inloop 13 00 uur. Op deze middag zal mw. Riet v.d. Geer-Fessl, een inleiding hou den, er zal een forumdiscussie zijn met vrouwen uit diverse cul turen onder leiding van de dag voorzitter. Er is een tafel met informatiemateriaal aanwezig. Onder leiding van de dagvoorzit ter zal er na de pauze gelegenheid zijn tot uitwisseling van ervarin gen en om 16.30 uur is de afslui ting. Het doel van deze middagen is, uitwisseling van ervaringen tus sen vrouwen met uiteenlopende culturele achtergronden. Er zijn natuurlijk verschillen in traditie en leefwijzen, maar de bedoeling is om meer begrip te kweken voor elkaar en op deze manier de integratie te bevorderen. Belang rijk is waarom er in 'andere cul turen anders gedacht en gehan deld wordt. Het project is een gezamenlijk initiatief van het Internationaal Vrouwencentrum en de Venrayse Vrouwenraad en wordt gesubsi dieerd door de gemeente Venray. Nadere informatie te verkrijgen bij Joke Phillipson, tel. 0478- 550851. De droom van oud-kastelein en grafisch ontwerper Wim Coenders uit Meerlo is in de Franse Dordogne in vervulling gegaan. Hij wilde na vele jaren werk in de regio Noord-Lim burg en Brabant wel weer iets anders. Datzelfde gevoel had zijn zwager Joop van Wijk uit Wilbertsoord en toen deze de plannen concreet maakte was de kogel zo door de kerk. Precies drie jaren geleden emi greerden Wim Coenders en zijn vrouw Gerda (zus van Joop) met hun kinderen Stan (6) en Lieke (5) en Joop en Lia van Wijk en hun kinderen Yara (9) en Gido (7) voor een ongewisse toekomst in La douce France. Ze hadden het wel gezien in Noord-Limburg en Noord-brabant en Frankrijk was altijd al de eerste keus voor wat betreft vakantiebestemming en de Dordogne is een van de mooiste streken van het land, met de grootste keuze aan bezienswaar digheden en het redelijk zachte klimaat. De ondernemende Wim Coenders, hij is eigenaar geweest van café Oud Meerlo in zijn geboorteplaats Meerlo, was meteen hiervoor te porren. Vol gens Wim is het wel een hele stap maar wel een avontuurlijke. 'Je weet niet wat je allemaal tegen komt. Er moet veel worden over legd en zaken doen in Franrijk gaal inderdaad op z'n Frans.". In de Dordogne, in de driehoek Periguex, Sarlat en Bergerac, in het dorpje Le Coux et Bigaroque, vonden ze een camping die ver kocht werd en behoorlijk op de schop genomen moest worden. Na drie bezoekjes werd de knoop doorgehakt, de banen opgezegd en naar de Dordogne gereisd. Het avontuur kon beginnen.De mou wen werden opgestroopt want de zwaar verwaarloosde camping had een grondige facelift nodig. "Na enkele maanden hard werken waren we zover, dat de camping het eerste jaar zou kunnen draai en. Een kleine greep uit de werk zaamheden die we daarvoor had den moeten verrichten: Zwembad opknappen, vloeren opnieuw schilderen, hekwerk om het zwembad plaatsen, de beide sani- tairgebouwen opknappen (waar onder schilderen, lekkages verhel pen, kranen vernieuwen, nieuwe ketel plaatsen), de bar, het restau rant en de ontmoetingsruimte enigszins aanpassen. Verder heb ben we enkele speeltoestellen geplaatst, de midgetgolfbanen geschilderd en de drie apparte menten ingrijpend gerenoveerd", legt Joop van Wijk uit. Over het algemeen konden de Hollandse families rekenen op de welwillen de medewerking van de Franse autoriteiten. Vooral de burge meester van het dorp was en is zeer ter wille. Wim Coenders: "Waar hij maar kon hielp hij ons, en dat kan ook gezegd worden van de overige plaatselijke bevol king. We moesten wel wennen aan het levensritme van de Fran sen." Na drie seizoenen heeft camping Le Clou een ware meta morfose ondergaan. Op het drie hectare grote terrein is een prach tig zwembad, een restaurant, een sfeervolle binnenplaats en prach tige campingplaatsen met ver nieuwde sanitairgebouwen en allemaal splinternieuwe stacara vans. "Schatrijk zullen we hier niet worden maar we willen ons graag inzetten om op een prettige manier een mooi resultaat te behalen. We beleven met onze families veel plezier aan deze klus", zeggen Coenders en Van Wijk in koor. FRANSOOS Camping Le Clou is sterk gericht op de Nederlandse vakan tiegangers. Ongeveer 80% van de gasten is van Nederlandse afkomst. "Omdat je natuurlijk zelf Nederlander bent heb je een bepaalde aantrekkingskracht. Bovendien voelen de Nederlan ders zich aangetrokken tot de sfeer van de camping en de omge ving; een prachtig landschap, gemoedelijk en sfeervol, waar je lekker op je gemak op ons terras kunt neerstrijken. Eigenlijk oer- Nederlandse gezelligheid overgo ten met een Frans sausje en natuurlijk met de voordelen van het zachte klimaat", aldus Van Wijk. Of de Hollandse familiele den zich ooit Frans zullen voelen is zeer de vraag. Van Wijk: "Wij voelen ons op dit moment zeker geen Fransman, maar Nederlan ders. die zich erg op hun gemak voelen in Frankrijk. Voor onze kinderen geldt natuurlijk iets anders. Zij groeien hier op en pro fiteren van het goede onderwijs. Zij zullen zich waarschijnlijk str aks meer Fransoos voelen. De tijd zal het leren.". Camping Le Clou heeft verder informatie staan op de vw-website van de Dordogne: www.campings-dordogne.com/ leclou of mailen leclou@peri- gord.com Geld wisselen Gratis wisselen van guldens naar euro's kan nog tot 1 april 2002. Chipknip Met een opgeladen Chipknip heeft u altijd gepast geld op zak. Voor de parkeerautomaat bijvoorbeeld. Maar ook in de winkel komt de Chipknip goed van pas. Zeker na 1 januari 2002. Zonder contante euro's kunt u dan toch snel en gepast betalen met uw Chipknip. U moet dan wel eerst uw Chipknip omzetten in euro's. Dat kan bij elke willekeurig Chipknip oplaadpunt. Omzetten kan niet op de Chipknipper thuisoplader! Actie: Wanneer u vanaf 1 januari minimaal 20 op uw Chip knip zet, maakt u kans op een van de 14 digitale camera's of een van de 1.650 bioscoopbonnen. De actie loopt tot en met 27 januari. Internetsparen De Rabobank heeft sinds vorig jaar meer dan 500.000 internetspaarrekeningen. Dat betekent dat er sinds de lancering op 16 oktober 2000, per dag (7 dagen per week) 1100 rekeningen zijn geopend. De Rabobank is met 45 procent veruit marktleider op het gebied van internetspaarproducten. Cash-award De Cash-award voor de financiële onderneming die volgens de beleggers de beste beleggingsfondsen van Neder land heeft, ging dit jaar naar Robeco. Robeco is een volledige dochteronderneming van de Rabobank Groep. Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Afgelopen zaterdag vond op het Keizersveld en Smakter- veld weer de jaarlijkse Mani festatie Kies Techniek plaats. De jeugd van Venray en oms treken (en natuurlijk hun ouders) konden deze dag weer kennismaken met techniek in al z'n facetten. De huidige formule van Kies Techniek blijkt een goede te zijn, getuige de opkomst van het publiek. Ruim 4000 bezoekers, veelal kinderen, wisten ook dit jaar de weg naar Technisch Ven ray te vinden. Donderdag begon het al voor de leerlingen van groep 8 van liefst 42 basisscholen: de Doe-dag in het Technisch Opleidingscentrum (TOC). Dit jaar werd de dag uitgebreid naar de donderdag vanwege de grote belangstelling: liefst 1200 leerlin gen vonden dit jaar de weg naar het TOC. In blokken van 1,5 uur konden de leerlingen zich bekend maken met verschillende techni sche vakken onder deskundige begeleiding van onder meer de stichting Maak het in de Techniek (die het geheel organiseerde), Gilde Opleidingen, Raayland Col lege, Dendron College, HBO-Fon- tys Hogeschool, SPG, Innovam, ROI, Vocar en het TOC. De Doe- dagep werden ondersteund door de betrokken belangenorganisa ties van de diverse technische sec toren. De Manifestatie zelf, op zater dag, bleek vooral ook door de betrokkenheid met de Doe-dagen een geslaagde dag. Ouders van kinderen die aan de Doe-dagen deelnamen moesten en zouden ook zaterdag mee naar Kies Tech niek. Daarvoor moesten ze wel wat afstanden afleggen aangezien de lokaties dit jaar verspreid lagen over het Keizersveld en de Smak- terweg. Op het Keizefsveld waren de gastbedrijven van dit jaar gevestigd: Argowil, BAS en Opel Ghielen. Voor menigeen was het een verrassing om te zien wat er zoal aan techniek binnen deze bedrijven komt kijken. Argo wil maakt bijvoorbeeld electri- sche bedradingen op maat en zijn daarin in Nederland een van de grootsten. BAS beweegt zich op het gebied van betonontwikke- ling en -testen en is de enige op dat gebied in Nederland. Opel Ghielen was in dit gezelschap het meest traditionele bedrijf: een aut odealer met een moderne auto werkplaats. Na een bezoek aan deze bedrijven ging het dan rich ting Smakterweg. Het TOC en het voormalige pand van Manders Machines waren voor deze gelegenheid opengesteld voor het publiek. In het pand Smakterweg 25 was een heuse bedrijvenbeurs opgesteld. De deelnemende bedrijven hier hadden zich echt uitgesloofd om de kinderen met techniek te laten kennismaken, maar ook om ze echt iets te laten maken. Voor menige stand stond dan ook een lange rij wachtende kinderen. Bij voorbeeld bij het logistieke tra ject van Van Mierlo Logistics of bij de race-autosimulator van inal- fa. Ook was er weer veel buig- werk bij Staalmeesters en uiter aard was er ook voor de geest het nodige te doen: op diverse stands konden vragenlijstjes ingevuld worden, waaraan leuke prijsjes verbonden waren. Voor veel ouders was het prettig dat zij tus sendoor even konden uitblazen bij het terrasje van Culinair Cre atief. Het TOC was gewoontege trouw het centrum van de mani festatie. Ontzettend veel doe-acti- viteiten konden hier gedaan worden, dankzij de aanwezige HALT begin oktober 2001 de 64 basisscholen in het politiedistrict aangeschreven. De HALT-medewerkers hebben op 48 basisscholen les gegeven en uitgelegd hoe het vuurwerk op een veilige manier gebruikt kan worden. De doelstelling van het bureau is onder andere het voor komen van ongelukken met vuur werk. Alle scholen, basisonder wijs en scholen in het voortgezet onderwijs, hebben folders met daarin opgenomen een prijsvraag Ontvangen. Het aantal inzendin gen van de prijsvraag overtrof ieders verwachtingen, want in totaal zijn er 398 goede inzendin gen binnengekomen. ILLEGAAL VUURWERK Het aantal jongeren dat dit jaar is betrapt bij het illegaal afsteken van vuurwerk is fors gedaald in het politiedistrict Venray. Werden tot nu toe zo'n vijftig jongeren rond nieuwjaar betrapt in Meerlo- Wanssum, Venray, Horst aan de Maas, Sevenum, Bergen, Gennep en Mook en Middelaar, dit jaar waren dat er zeventien. Een direc te verklaring hiervoor is volgens het bureau HALT niet te geven, maar volgens de politie was het door de kou erg rustig op straat. Ook de speciale lessen op scho len over vuurwerk kunnen hun vruchten afgeworpen hebben. Een 31-jarige man uit Handel is afgelopen zondag met zijn crossmotor onderuitgegaan en met vermoedelijk gekneusde rib ben naar het ziekenhuis in Venlo vervoerd. De man was met een groepje aan het rijden in het bos nabij Castenray opleidingen en vakverenigingen. De kinderen hadden dikwijls te weinig tijd om alles te doen wat hen aangeboden werd. Toch bleef iedereen braaf aanwezig, want om 15-30 uur werden de prijzen van de ontwerpwedstrijd voor de basisscholen uitgereikt door Wilma Manders, voorzitster van de stichting Kies Techniek Ven- ray-Regio. Sinds oktober vorig jaar waren de deelnemende scholen al druk in de weer om een strand huisje te maken. Uit de prachtig ste ontwerpen, die in het TOC tentoongesteld werden, moest de jury de moeilijke keuze maken. De eerste prijs (250 euro) werd uiteindelijk gewonnen door de St. Odaschool uit Ysselsteyn. 't Diks- ke (Afferden) en De Stek (Casten ray) wonnen respectievelijk 150 en 100 euro. Met het geldbedrag mag de school naar eigen keuze materialen voor technische vak- Moniek Janssen uit Casten ray, Susan ter Haag uit Venray, Giel Hellegers uit Oirlo en Yvon van Horck uit Wanssum behoren tot de tien winnaars van de vuurwerkprijsvraag van het bureau HALT in Ven ray. De winnaars ontvingen woensdagmiddag in het gemeentehuis een cd. Bureau HALT in Venray is een bureau ter bestrijding van jeugd criminaliteit in de gemeenten Mook en Middelaar, Bergen, Gen nep, Venray, Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum. Het bureau houdt zich onder andere intensief bezig met voor lichting en preventie, gericht op (groepen) jongeren. Een specifiek taak van het bureau HALT ligt op het gebied van de bestrijding van vuurwerk- overlast. In het kader van het geven van voorlichting heeft

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9