Veehouders moeten kiezen in onzekere tijden Oostrum verzet zich massaal tegen uitbreiding TBS-kliniek '32 jaar met plezier naar mijn werk' Contactlenzen? Cheque voor stichting Kico <rj> KURSTJENS CONTACTLENZEN Venray kent grote groeigerichte bedrijven met hoog kennisniveau Betrapt Pie Noten gaat gemeente Venray verlaten Hennepkwekerij ontmanteld Aanhouding na vernieling 6 PEEL EN MAAS Donderdag 24 januari 2002 - Pagina 7 Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten k VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 y "Een veehouder moet voor zijn bedrijf eigenlijk tien jaar vooruit kunnen kijken. Maar tegenwoordig is het al moei lijk om een week vooruit te kijken", zo schetste LLTB-advi- seur Maurice Vossen de pro blematiek in een notendop. Want er is veel nieuwe wet- en regelgeving op komst zoals de Reconstructiewet, Stank- en aminoniakwet en de mestaf- zetregeling waarvan de uit komst nog onzeker is. De vraag is hoe de nieuwe wet geving er precies komt uit te zien en wat de gevolgen zijn voor de agrarische bedrijven. In deze onzekere tijden moeten veel vee houders een keuze maken voor de toekomst. Wordt het stoppen, iets anders beginnen of toch door gaan. In zaal Roelanzia in Yssel- steyn werd vorige week een bij eenkomst gehouden voor veehouders. Iedereen kan gebruik maken van het Sociaal Econo misch Plan (SEP) voor de veehou derij. Een bedrijfsadviseur komt dan, tegen een geringe vergoe ding. langs om aan de keukenta fel' een gesprek te voeren over de toekomst Want met goede infor matie is het makkelijker om een juiste keuze te maken. Maurice Vossen (LLTB-advies) benadrukte dat niet alleen bedrijven die wil len stoppen gebruik maken van de SEP-gesprekken. "Het is ook vooral voor bedrijven die wel wil len doorgaan. Het doel is om met de veehouder en zijn gezin na te denken over de toekomst. En dat is tegenwoordig heel lastig. Twin tig jaar geleden was het advies vaak eenvoudig. 'Bouw er maar een paar spanten bij aan de stal'. Tegenwoordig ligt alles veel gecompliceerder Toch proberen we een onafhankelijk advies te geven met een persoonlijke bena dering." Veehouder Toon van Hoof uit Vredepcel, hij is kringvoorzitter van de LLTB, gaf in zijn inleiding het voorbeeld van een rotonde. "Sommige veehouders slaan direct rechtaf omdat ze stoppen. Anderen rijden rechtdoor want ze willen verder. En weer anderen die rijden eerst een rondje en dan nog eens een tweede rondje. Want ze weten het nog niet. En dat is niet erg want de beslissing die uiteindelijk genomen wordt, dat moet een bewuste keuze zijn." De veehouders beleven moeilij ke tijden. Met dierziektes als MKZ, varkenspest en BSE, dalen de inkomsten, toenemende con currentie vanuit het buitenland en afbouw van EU-subsidies. Trends als voedselveiligheid (gezond, vei lig, kwaliteit) en dierenwelzijn spelen een steeds grotere rol. Daarnaast is de ruimte in het bui tengebied niet meer expliciet het domein van de agrariër. Woning bouw, industrie, recreatie en natuur vechten ook om de steeds schaarser wordende grond. De ligging van een agrarisch bedrijf is ook grotendeels bepalend voor z'n toekomst. Want vlakbij een kwetsbaar natuurgebied of dicht bij de dorpskern is een bedrijf 'ten dode opgeschreven'. Op steeds meer plekken komen beperkingen voor de agrariërs Alleen op de aan te wijzen land- bouwontwikkelingsgebieden heeft de sector nog kans om te groeien en te investeren. Veel bedrijven hebben al het loodje gelegd en de komende jaren zul len er nog velen volgen. Door een gebrek aan opvolging en te wei nig (economisch) toekomstper spectief hebben veel veehouders zich onlangs aangemeld voor de gesubsidieerde stallensloop, de Ruimte voor ruimte-regeling. Wim Engels van LLTB-advies schetste voor de 65 aanwezige veehouders een beeld van de agrarische regio Venray en Meer- lo-Wanssum. De bedrijven heb ben veelal een hoog kennisni veau. Het zijn relatief grote bedrijven die groeigericht zijn en de ondernemers hebben een goed niveau. Er zijn veel toeleverings- en afzetmogelijkheden in de regio en de ligging is gunstig tussen Eindhoven en het Ruhrgebied in. Het dunbevolkte Noord-Limburg se platteland is van oudsher een sterk agrarisch productiegebied. Maar deze regio heeft ook z'n zwakke kanten. Er is een sterk geconcentreerde industriële pro ductiewijze met een groot mesto verschot en een hoge stank- en ammoniakbelasting. Het gebied is kwetsbaar voor dierziektes want een uitbraak kan zich snel ver spreiden. Engels noemde echter de instelling van varkensvrije zones 'zinloos'. Het zandgebied is gevoelig en de grondprijs is hoog. Er zijn nog weinig verbredingsac tiviteiten en het imago moet ver beterd worden. Wim Engels liep ook het toe komstperspectief van de verschil lende takken langs. In de melk veehouderij wordt na 2005 de 'superheffing' afgeschaft. Daar voor in de plaats komt een toeslag per hectare of per liter. "Ik ver wacht er niet veel van. Dit wordt een duur systeem dat gigantisch veel geld gaat kosten", vreest de LLTB-adviseur. Ook het mestquo tum verdwijnt en "daarvoor komt rond 2005 een afzetsysteem in de plaats. "Als dan de mestafzet op eigen grond moet dan hebben we hier in het zuiden een acuut pro bleem. Bedrijven in het westen en noorden van het land hebben daartoe veel meer mogelijkheden en ruimtezei Engels. De melkveehouderij is nog een gezonde sector alhoewel het door de ondersteuning niet zonder risi co is. In de toekomst zullen er twee soorten bedrijven blijven: waar de koeien buiten lopen of ze helemaal op stal verblijven. Vleesvee (kalveren) is een gevoelige sector. Veel bedrijven vallen af door de zware concur rentie. Het kampt met een slecht imago en heeft te maken met nitraat- en mestafzetcontracten. De varkenspestuitbraak in 1997 toonde de vetinaire kwetsbaar heid aan. De afhankelijkheid van de levende export is daardoor gevaarlijk. Varkens veroorzaken milieuproblemen (mest, fosfaat, ammoniak en stank). Engels roem de wel de discipline van de var kenshouders bij de recente MKZ- crisis waardoor deze regio buiten schot bleef. De pluimveesector loopt qua innovatie voorop. Er wordt veel geinvesteerd in toegevoegde waarde, verwerking en afzet. Pro ductveiligheid van kip en ei blijft een probleem. De concurrentie vanuit het buitenland neemt toe. De mest- en milieuproblemen lij ken hier wel oplosbaar. Meer aan dacht voor diergezondheid en welzijn leidt tot de afschaffing van de legbatterij in 2012. De aanpak van SEP-veehouderij gaat verder dan alleen het maken van een keuze. Bij stoppen hoort een analyse van de bedrijfsbeëin diging en een afbouwplan met een fiscale afrekening. Bij door gaan wordt een bedrijfsplan gemaakt: hoe verder met stallen, quotum en grond. Ook zijn er ver volgmogelijkheden zoals verbre ding, nieuwe onderneming opzet ten, samenwerking met andere bedrijven of het gaan werken in loondienst. Volgens Vossen gaat het daarbij om vier vragen waarbij de ondernemer zelf de route bepaalt. Wat wil ik? Wat kan ik? Wat mag ik? Wat moet ik? Het gemeenschapshuis in Oostrum was vorige week donderdag veel te klein voor de 300 opgekomen dorpsbe woners. Zij liepen massaal uit om te protesteren tegen de komst van een woning voor zes verlofgangers net buiten het hek van De Rooyse Wissel. De directeuren Toine de Beer en Sanne Verwaayen slaagden er niet in de Oostrumse bevol king gerust te stellen. Integen deel want ongerustheid en wantrouwen namen alleen maar toe. De zaal in het dorpshuis bleek al snel veel te klein. De toestroom was donderdagavond zo groot dat de achterwanden geopend moes ten worden zodat vele tientallen mensen vanuit de gang en de entree de bijeenkomst toch kon den volgen. De opstelling in de zaal was niet erg gelukkig geko zen. Zo zat de TBS-directie niet op maar voor het toneel waardoor hun gezichten voor de meesten onzichtbaar bleven. Ook hadden er geen tafels in de zaal moeten staan want dan had iedereen er wel een plekje in kunnen vinden. Voor de bediening zou het dan wel helemaal onmogelijk zijn geweest om iedereen van koffie of thee te voorzien. Oostrum voelt zich verraden door de directie omdat destijds was beloofd dat het een streng beveiligde en gesloten inrichting zou worden. De twaalf resocialisa- tiewoningen zouden op het Ser- vaasterrein in Venray worden gebouwd. De TBS-directie ziet daar nu vanaf vanwege 'verander de inzichten'. Er komen zes ver lofgangers vlakbij De Rooyse Wis sel en voor zes anderen wordt een onderkomen elders in het land gezocht. Deze verlofgangers zijn vrijwel uitbehandeld en dit is hun laatste opstap op weg naar een terugkeer in de maatschappij. De ervaring leert dat veel TBS-patiën- ten, plegers van een ernstig delict zoals moord of verkrachting, na behandeling toch weer in de fout gaan. Vanaf maart 2002 draait De Rooyse Wissel helemaal op volle toeren. Er verblijven dan 102 mannen binnen de hekken en muren van de inrichting. Toon van Soest, woordvoerder van het actiecomité, zei alle wet telijke en juridische wegen te bewandelen om de verlofwonin gen tegen te houden. "Dit onrecht moet zo snel mogelijk uit de wereld. De afspraken van toen staan voor ons nog keihard over eind." Vele bezorgde en verontruste Oostrummers voerden het woord. Zij konden rekenen op veel bijval uit de zaal. Het dorp vindt dat het met De Wendel, Pascalis en De Rooyse Wissel al genoeg zorgin stellingen binnen haar grenzen heeft. "Oostrum heeft al meer dan genoeg. Daar kan en mag niets meer bij. Er is geen enkel draag vlak voor deze plannen", zei Van Soest. Algemeen directeur De Beer zei te beseffen dat de TBS-kliniek 'een stevige druk op Venray en Oos trum legt'. "Er is veel weerstand en emotie. Maar de kliniek staat nu eenmaal hier en dan moeten we er het beste van zien te maken." Zijn opmerking dat De Rooyse Wissel even ver. van de dorpskern van Oostrum afligt dan het Servaasterrein schoot bij de aanwezigen in het verkeerde keel gat. Ook kon hij de zaal er niet van overtuigen dat dit een veilige re oplossing is dan dat de verlof woningen op het Servaasterrein zouden komen. Zo dichtbij de kli niek kunnen de verlofgangers veel beter in het zicht worden gehouden, zo luidde de uitleg. Sanne Verwaayen vertelde dat de Pompekliniek in Nijmegen al zes jaar een verlofafdeling heeft die geen overlast veroorzaakt. In de laatste drie jaar zijn er nergens geen delicten meer gepleegd van uit een verlofafdeling. Dat er sinds de opening van De Rooyse Wissel al meer dan duizend 'verlofbewe gingen' zijn geweest, met en zon der begeleiding, wekte veel verba zing in de zaal. Het sterkte alleen maar het wantrouwen onder de dorpsbewoners. Opvallend veel vaders voerden het woord. Zij zijn bang dat hun kinderen straks niet meer veilig kunnen sporten op het nabijgele gen sportpark of zwemmen bij De Witte Vennen. De TBS-kliniek ligt tussen de Wanssumseweg en de Sparrendreef in. Deze wegen wor den veel gebruikt door fietsende scholieren uit Wanssum, Well en Blitterswijck. Ook in die dorpen is de ongerustheid groot. Op don derdag 31 janurai wordt er daar om ook in Wanssum een informa tieavond gehouden. "We zijn compleet voor de gek gehouden", riep Bart Camps die applaus oogstte. "Er zouden twaalf verlofwoningen in Venray komen. Daarom heeft Oostrum toen ingestemd met de TBS-kli niek. En nu komen ze toch hier in een gebied waar veel kinderen fietsen en sporten. Kleine kinde ren zijn toch helemaal weerloos tegen deze mensen." Bert Linskens, fractievoorzitter van de PvdA, wilde druk uitoefe nen op De Wendel om geen grond aan de TBS-kliniek te verko pen. "Zoals het nu gebeurt kan het niet door de beugel. Dit is tegen de gemaakte afspraken in. Door deze onzorgvuldige proce dure staat nu het halve dorp op z'n kop." Joop Bus en Ton Broe- ren, bestuursleden van de voetbal club, uitten felle kritiek. Bus: "Er is informatie achter gehouden. Nu blijkt dat er 's nachts geen bege leiding is." Broeren: "Het vertrou wen is geschaad. Het is tot hier en niet verder. Er is totaal geen draagvlak meer aanwezig in de Oostrumse gemeenschap." Jan Loonen deed een dringend beroep op de gemeenteraad om de komst van de verlofwoningen tegen te houden. Hij wilde dat het verlenen van de bouwvergunning nog voor de verkiezingen door de raad behandeld wordt.Veel spre kers stelden voor het oorspronke lijke plan uit te voeren. "Bouw die verlofwoningen in Venray want daar is veel meer sociale controle dan hier." Burgemeester Waals, die als toehoorder aanwezig was, nam op het eind toch nog het woord. Hij vertelde dat de gemeenteraad nu aan zet is. Zij moet beslissen of de gemeente al dan niet een bouwvergunning verleent aan de TBS-kliniek. In april of mei zal het raadsdebat plaatsvinden. Alge meen directeur Toine de Beer sloot de emotionele bijeenkomst af. "Alles wat vanavond gezegd is zullen we ter harte en in overwe ging nemen." In de nacht van maandag op dinsdag heeft de politie een 36- jarige man uit Venray op heter daad betrapt bij een inbraak in een winkel aan de Grotestraat. Na een alarmmelding stelde de poli tie een onderzoek in, en trof de verdachte vlak bij de winkel aan. De man had een grote doos met gestolen spullen bij zich. Na ruim veertig jaar in over heidsdienst te zijn geweest gaat Pie Noten, juridisch kwa liteitsmedewerker van de gemeente Venray, op 1 maart met pensioen. De in Tegelen geboren en getogen Noten (60) is al 32 jaar werkzaam bij de gemeente Venray op de afdeling Sociale Zaken. Jurist John Frenk, per 1 september 2001 begonnen bij de gemeen te Venray, is zijn opvolger. Donderdag (vandaag) wordt Noten door de gemeente Ven ray in het zonnetje gezet. Pie Noten moet wel de langst zittende ambtenaar op de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Venray zijn. Op 16 maart 1970 begon hij zijn loopbaan bij de gemeente Venray, na eerder erva ring te hebben opgedaan op de Sociale Diensten van de gemeen ten Venlo, Vught en Helden. "Ik ben als jong broekie begon nen als administratief medewer ker bij de gemeente Venlo, maar heb me in de loop der jaren weten op te werken tot juridisch kwaliteitsmedewerker. Tijdens mijn hele loopbaan ben ik bezig geweest met tal van studies om me verder te bekwamen in het vak. want de relatief simpele Armenwet bestaat al lang niet meer. Het juridische aspect heeft steeds meer aandacht gekregen en er zijn steeds meer regels en nieuwe sociale wetten bijgeko men, zodat constante bijscholing een absolute noodzaak is. Daarom heb ik het ook zo lang volgehou den, want altijd kwam er wel een nieuwe uitdaging in mijn werk." REGELINGEN Ondanks het feit dat zijn vader jarenlang directeur Sociale Zaken bij de gemeente Tegelen was en Pie Noten in zijn jeugdjaren had gezworen absoluut niet in de voetsporen van zijn vader te wil len treden, kwam hij toch in dezelfde 'branche' terecht. "Ik heb altijd gezegd dat ik niet bij een gemeente wildé wèrkën, en zeker niet op een afdeling Sociale Zaken. Dat had meer te maken met het niet willen doen wat mijn vader deed, dan met een werkelij ke tegenzin in het sociale werk. Gelukkig zijn de financiële rege lingen tegenwoordig een stuk beter dan ten tijde van de Armen wet, maar het is natuurlijk nog altijd geen vetpot. Per individu wordt tegenwoordig echter goed bekeken wat de gemeente kan doen De hele begeleiding is een stuk beter dan vroeger, al kunnen we de overheidsregels natuurlijk niet zomaar aan de kant zetten." LOOPBAAN Soms kan het vreemd lopen in een mensenleven, weet ook Noten "Binnenkort word ik 61 jaar en ben ik ruim 40 jaar in over heidsdienst geweest. Als ik opnieuw mocht beginnen, zou ik echter weer dezelfde loopbaan- De politic heeft donderdagmid dag in een woning aan de Kemp- weg een hennepkwekerij aange troffen. In drie, slaapkamers werden ongeveer 445 hennep planten gekweekt. De stroom bleek illegaal te worden afgetapt. De complete kweekinstallatie, de planten en de stroommeter wer den in beslag genomen. Twee mannen van 39 en 40 jaar uit Vel den en Arcen die aanwezig waren in de woning werden door de politie aangehouden en zijn in verzekering gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag drie jongens uit Overloon, Merselo en Sint Anthonis aangehouden. De jon gens, in de leeftijd van 14 en 15 jaar, worden verdocht van vernie ling van een condoomautomaat aan de Lepelstraat in .Sint Antho nis. Een getuige betrapte de jon geren en belde de politie. Na ver hoor op het bureau zijn zij overgedragen aan hun ouders. keuze maken, want mijn werk heeft me altijd enorm veel voldoe ning gegeven." Zijn werkzaamheden bij de gemeente Venray bestonden voor een groot deel uit het toetsen van de uitvoering van de Algemene Bijstandswet. "Ik heb jarenlang beroep- en bezwaarschriften behandeld en beoordeeld. Gesprekken voeren met cliënten die bezwaar maken tegen hun bij standsuitkering en vanaf 1995 zit tingen van de commissie bezwaar- en beroep namens de gemeente Venray bijwonen. Nee, niet altijd even eenvoudig, maar mijn insteek is altijd geweest en is nog steeds dat je open kaart met de mensen moet spelen. Je moet als overheidsinstantie niets verber gen, maar de mensen duidelijk uitleggen waarom en op welke manier je tot een besluit bent gekomen. Desnoods laat je ze de dossiers zelf lezen. Natuurlijk zijn ze het dan nog niet altijd met je eens, maar de achterdocht kun je op die wijze voor een deel wegne men. In mijn loopbaan heb ik me ruim 25 jaar beziggehouden met circa 75 bezwaarschriften per jaar. Een hele stapel dus!" Noten, die dertien jaar voorzit ter was van de jeugdharmonie van Euterpe en al jaren in Venray woonachtig is, kijkt terug op een mooie loopbaan. Al zijn er altijd wel minder leuke zaken voorge vallen Zoals een schietpartij in 1974. "Een cliënt kwam op de afdeling en gijzelde diverse mede werkers. Er ontstond een worste ling, waarna de man een schot afvuurde. De kogel kwam in mijn lies terecht en ik heb toen nog een tijdje in het ziekenhuis gele gen. Een trieste gebeurtenis, ook voor de familie van de dader, maar vanaf toen ben ik toch anders gaan denken. Want hoe komt iemand tot zo n daad. Die man was zo wanhopig over zijn situatie, hij moest een vrouw en kinderen onderhouden maar had gewoon geen geld. Hij was totaal radeloos." Of hij nog iemand wil bedan ken? "Eigenlijk iedereen met wie ik in de afgelopen jaren heb samengewerkt. Zowel bestuur ders als ambtenaren binnen de ambtelijke organisatie. Een goede werksfeer zorgt er immers voor dat je 32 jaar met erg veel plezier naar je werk gaat." De kerstmarkt van basis school De Foekepot heeft 1523 gulden opgeleverd. Vorige week namen twee medewer kers van de stichting Kico de cheque dankbaar in ontvangst De kerstmarkt tverd op 20 december gehouden. Tijdens de markt verkochten de leerlingen van de school diverse producten, die door de leerlingen werden gemaakt. De gehele opbrengst van de kerstmarkt was bestemd voor de stichting Kico, een stich ting die zich inzet voor kinderen tussen zes en achttien jaar. Kico zet zich in voor kinderen die door omstandigheden niet thuis kun nen wonen, of problemen heb ben in hun dagelijkse situatie en er heel nodig even tussenuit moe ten. Kico biedt deze kinderen extra ontspanning en extra aan dacht. De vrijwilligers van Kico creëren een omgeving waarin kin deren zich veilig kunnen voelen en onbezorgd kunnen genieten van een welverdiend weekend of het zomerkamp dat jaarlijks wordt gehouden. OsL een strak, tuinontwerp biedt ruimte voor speelse nuances Als lid van 'Tophoveniers' staat Rien van Mierlo garant voor een hoogwaardig tuinontwerp en dito aanleg. Vakmanschap en artistiek inzicht bepalen het eindresultaat: Een strakke vormgeving, zo u wilt, met subtiele accenten. Die elke tuin, groot of klein, zo'n heel eigen sfeer geven. Rlen van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur eg 111 S7S1 PH Deurne Tel 0 4 9 3 314593

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7