P weg naar "Wethouders moeten niet te lang dezelfde taken blijven doen" LENSSEN 6 MAART 2002 s Loes Rouwette ontvangt als eerste PvdA-programma Bert Kersten langste in Venrayse gemeenteraad Bevolkingsadministratie nog steeds niet op orde Burgemeesters in Venray SS Op <v (0478) 539020 Stayerhofweg 2b Wanssum 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Cursus imkeren voor beginners PEEL EN MAAS Donderdag 24 januari 2002 - Pagina 5 Foto: Jos Waals Nog zes weken en dan zijn er weer gemeenteraadsverkie zingen. Vijf partijen met in totaal 112 kandidaten, 89 mannen en 23 vrouwen, doen een gooi naar de 25 begeerde raadszetels. In de vijf laatste afleveringen van deze politie ke rubriek in Peel en Maas komen vanaf volgende week de deelnemende partijen uit gebreid aan bod. Deze week in aflevering 15 staat burge meester Jos Waals (58) cen traal. Hij blikt terug op de achterliggende periode en kijkt alvast vooruit naar het 'duale tijdperk' dat daags na de verkiezingen waarschijn lijk in zal gaan. Want dan gaat veel veranderen in het gemeentebestuur. Er komt een duidelijke scheiding tussen college en raad. De wethouders maken niet langer deel uit van de gemeenteraad. Ze behoren niet meer tot een fractie en kunnen dus niet meer stemmen over een voorstel in de raad. Dat is voorbe houden aan de 25 gekozen volks vertegenwoordigers. De raadsle den geven het beleid op hoofdlijnen aan en controleren en bewaken dat ook. Wethouders hoeven niet meer op de verkie zingslijsten te staan. Ze mogen zelfs van buiten c(e gemeente Venray komen. Met gemeentebe stuur gaat in het duale tijdperk meer lijken op de landspolitiek. Daar worden voor de kabinetsfor matie ook vaker personen uit het bedrijfsleven of van elders weg geplukt' om minister te worden. Dat zou in Venray ook kunnen. Zo heeft fractie Van de Vorle aan gegeven, mochten ze in het colle ge komen, een wethouder van buiten de eigen fractie te zullen leveren. Ik vind het uitstekend als er ook wethouders van bui tenaf komen. Want ook buiten de raad lopen er best goede bestuur ders rond. Immers de bestuurlij ke vaardigheden van een wethou- Waals: "De sector welzijn is versnipperd over vier wethouders. Dat is een ongelukkige keuze" der zijn belangrijker dan diens politieke ervaringen. Dat is een cultuurdoorbreking. Het is goed dat de bestuurlijke wereld zich verbreedt", stelt burgemeester Waals die al uitkijkt naar de perio de na 6 maart 2002. Alhoewel de politieke partijen zich amper lij ken te bekommeren over de toch grote veranderingen die op stapel staan. In de verkiezingscampag nes vind je hier weinig van terug. Waals ziet alle vernieuwingen in het gemeentebestuur als een grote uitdaging. "Het is ingevoerd vanwege het dreigende failliet van de lokale politiek. De verkie zingsopkomst werd steeds lager en voor de politieke partijen werd het steeds moeilijker om aan vol doende mensen te komen." De vraag is hoe de politici, die alleen het huidige aloude systeem gewend zijn, zich zullen schikken in hun nieuwe rol en werkwijze. "De strijd om de bestuurlijke macht is dan over. De rollen wor den anders. Het college bestuurt. De raad stelt beleidskaders vast, controleert en heeft budge trecht.", aldus Waals die beseft dat niet alle veranderingen daags na de verkiezingen meteen kun nen ingaan, "Ik wil daar een jaar de tijd voor nemen." Wat wel direct ingaat is een ver mindering van het aantal commis sies. Dat worden er wellicht vier in plaats van nu acht. Het voorstel van B en W is de commissies in te delen in middelen, maatschappe lijke diensten, stedelijk beheer en stedelijke ontwikkeling. Dit is vol gens de structuur van het ambte lijk apparaat. Daarnaast komt er een seniorenconvent met daarin de fractievoorzitters. De commis sies worden voortaan niet meer voorgezeten door de wethouder maar door een raadslid. Waals erkent dat er meer van de raadsle den verwacht wordt. "Er wordt een grotere claim op ze gelegd. Daarvoor krijgen ze persoonlijke ondersteuning in de vorm van opleidingen en daarnaast ook frac tie-ondersteuning. Het is zaak om te investeren in de raadsleden zodat ze goed kunnen functione ren. Het is een taak van de burge meester om ze daarin te facilite- ren." Hij verwacht dat de raadsleden een betere relatie met de burgers krijgen en ook herkenbaarder worden. "Het raadslid moet weer worden waarvoor hij gekozen is: een volksvertegenwoordiger. Het werd steeds meer een veredelde ambtenaar die zich door stapels papier moest worstelen. Daarvoor komt nu die ondersteuning. Zodat het raadslid meer naar de burgers kan toegaan en de belangen van de kiezers beter kan behartigen," Peter Giiskens* Leonara Urlichs* Peter Gijskens Gerard van den Speulhof Frans Verblackt Joseph Esser Philippus Esser Hendrik Esser periode jaren 1800-1802 2 1802-1808 6 1808-1811 3 1811-1817 6 1817-1847 30 1847-1875 28 1875-1898 23 1898-1916 18 Oscar van de Loo Alphons Janssen Majel Custers Frans Schols Harry Defesche Jos Waals zij waren geen burgemeester maar werden 'maire' genoemd. Vanaf 1808 kreeg Venray een officiële burgemeester. 1916-1938 22 1938-1961 23 1961-1968 7 1968-1975 7 1975-1991 16 1991- 10 Burgemeester Waals: "Coalitie heeft portefeuilles niet goed verdeeld" Burgemeester Waals vindt dat vanaf de start in 1998 de portefeuilles binnen het colle ge onlogisch zijn verdeeld. Dat was overigens het resul taat van de coalitie-onderhan delingen waarbij Waals bui tenspel stond. Bovendien vindt hij dat wethouders te lang één bepaalde portefeuille beheren. "Dat is niet goed. Er moet van tijd tot tijd nieuw elan en een nieuwe visie met frisse ideëen komen. Iedere wethouder moet in principe ook alles kunnen." De Venrayse burgemeester uit kritiek op de wijze waarop de coalitieonderhandelaars vier jaar geleden de taken hebben ver deeld. Vreemd genoeg nam hij zelf, als voorzitter van raad en college niet deel aan die onder handelingen. Daar ben ik hele maal niet bij betrokken geweest. Ik kreeg dé portfeuilleverdeling pas onder ogen toen er al beslo ten was. Ik vind het inderdaad niet juist dat ik buiten het coali- tieberaad sta. Want ik moet er wel dagelijks mee werken en de eenheid zien te bevorderen. Ook uit het oogpunt van goed perso neelsbeleid vind ik das ik bij de verdeling betrokken moet zijn In de vernieuwde gemeentewet is dit ook geregeld. "Ik kan nu wel meepraten. De politieke par tijen zijn voortaan verplicht de burgemeester te informeren." Waals neemt als voorbeeld de sector Welzijn (sport,.cult uur en onderwijs, welzijn en sociale zaken) die versnipperd is over vier wethouders. "Dat is een ongelukkige keuze. Het werkt moeizaam en legt een veel te hoge driik op het ambtenarenap paraat. De portefeuilleverdeling moet duidelijker zijn en beter afgestemd op de organisatiestruc tuur. We moeten straks kiezen voor een betere verdeling die voor de burgers begrijpelijk en voor de ambtenaren werkbaar Ls." Venrays burgervader vindt niet dat het college de afgelopen vier jaar gebrekkig heeft gefunctio neerd. Hij noemt het werkpro gramma 1998-2002 'een goed programma dat voor negentig procent is uitgevoerd.' Vreemd genoeg was het CDA-PvdA colle ge uit de vorige raadsperiode, van 1994 tot 1998, veel minder omstreden terwijl er toen slechts drie wethouders waren. "Het maakt weinig uit of er drie of vier wethouders zijn. Het belangrijk ste is dat je het samen eens bent en dat de werkverhoudingen goed zijn. Het college moet er met z'n allen voor willen gaan en er moet onderling vertrouwen zijn." Waais wil niet uit de schoof klappen. Mij gaat ook niet in op de kritiek die Bert Kersten vorige week in dit blad op het college uitte. De PvdA-wethouder zei dat zijn collega's henr hadden laten vallen. "Het vorige college zat in een heel andere situatie. Venray had de artikel 12-status. En dat werd als een belediging ervaren voor een centrumgemeente. Het gaf inspiratie om niet een gezamenlij ke inspanning er weer bovenop te komen. Die lotsverbondenheid oversteeg ook de partijpolitieke verschillen. Er is in die periode veel gebeurd maar er zijn ook veel zaken, die wat verder van het hoofddoel afstonden, blijven liggen." Venray kreeg de finan ciën weer op orde. De bezuini gingsoperatie Keerpunt was in 1997 de laatste fase in bét gezondmakingsproces. "Iedereen wilde de handen uit de mouwen steken om uit die artikel-12 spi raal te komen. Keerpunt was daarin de ultieme 'forcing'." Het college verloor tijdens de rit twee van zijn drie wethou ders. Eind 1994 werd Joos Truijen burgemeester in Hunsei en drie jaar later stapte Marlies de Loo over naar Gennep. "Dat was een behoorlijke aderlating. Het waren door de wol geverfde bestuurders die kwaliteit hadden. Hun vertrek is niet te vergelijken met de twee wethouders die in deze periode zijn afgehaakt. Die zijn beiden teruggetreden om gezondheidsredenen. Dat waren persoonlijke drama's. Het afscheid van truijen en De Loo was feest omdat ze in hun ambi tie waren geslaagd. Het huidige college ging in 1998 heel anders van start. De financiën, het grondbedrijf en het vele achterstallig onderhoud was weer redelijk op orde. "Er konden weer veel dingen wor den gedaan. Er was een grote ambitie tot verbreding maar het collége heeft dat onvoldoende weten te verkopen. Daarbij werd het beleid steeds interactiever. Het vergt niet alleen meer tijd om burgers te laten meedenken en meepraten. Door een openere opstelling krijg je ook makkelij ker kritiek. Dat hadden we ons beter moeten realiseren. Daar zijn we niet altijd even gelukkig mee omgegaan." Venray heeft de afgelopen raadsperiode te weinig gebouwd waardoor veel inkomsten zijn misgelopen. De nieuwe wijk De Brabander wordt nu weer ver sneld aangepakt. Waals wijt de vertraging aan de planning van de vele inbreidingslocaties zoals Jerusalem, St. Jozefklooster en Franciscanerpark. Dat is veel complexer bouwen en vergt veel meer tijd dan een nieuwe woon wijk uit de grond stampen'. Toch sloeg Waals onlangs alarm toen hij de zwaar tegenvallende cijfers bekend maakte. "Dat kan het hele college zich aantrekken. Waar het aan ligt? Aan onvol doende politieke sturing. En dat is ook kritiek op mezelf. Want daarvoor zit ik hier. Daarnaast was er een tekort aan informatie. Want zonder informatie kun je ook niet sturen." In de buurgemeente Meerlo- Wanssum is veel ophef opstaan door de uitlatingen in deze rubriek van burgemeester Hahn dat de gemeente over vijf jaar wellicht niet meer zal bestaan. Wethouder Driessen (CDA) liet al eerder doorschemeren dat Meerlo-Wanssum bij Venray gevoegd moet worden. Waals wil zich niet in die discussie mengen. Hij vindt het een goede out wik keling dat Venray en Meerlo- Wanssum op steeds meer terrei nen intensief samenwerken. "Daar zijn we allebei bij gebaat. Zo kunnen wc eikaars functies versterken. We moeten elkaar zeker niét als concurrenten zien. Ik doe daarom ook geen uitspraak over een fusie. Want ondanks z'n beperktere functies kan Meerlo- Wanssum wel degelijk bestaans recht hebben. Het gaat erom of de burgers adequaat en goed bediend worden. De burgers zijn er zeker niet bij gebaat ais we rol lebollend Over straat gaan. Van ik wil je hebben en de ander die wil dat niet. Dat is contra-productief en daar is niemand mee gediend. We kunnen beter onze kennis bundelen door een goede inhou delijke samenwerking." Een voorspelling van de zetel verdeling wil hij uit hoofde van zijn functie niet 'geven. "Dan moet ik alle partijen 25 zetels geven." Waals hoopt dat het opkomstper centage tussen 60 en 70% ligt. "Het is belangrijk dat de burgers gaan stemmen. Het is tenslotte een burgerrecht waar in de vorige eeuw felle strijd voor is gevoerd. Daarbij vergroot een hoge opkomst ook de legitimatie van politiek en bestuur.' 1998 p weg naar 6 MAART 2002 huidige zetelverdeling CDA PvdA WD Van de Vorle Samenwerking Totaal Opkomst 10 4 3 4 2 2 25 61% De jongste kiezer van Venray, Loes Rouwette uit Oostrum, kreeg als eerste het nieuwe verkiezingsprogram ma van de Partij van de Arbeid Venray in handen. De politie ke boodschap van de PvdA werd haar maandagavond aangeboden door fractieleider en lijsttrekker Bert Linskens en beoogd wethouder Mathieu Emonts. Loes Rouwette wordt op woensdag 6 maart, de dag van de gemeenteraadsverkiezi nge nacht- tien jaar. Ze reageerde op een oproep van de PvdA aan jongeren die op de dag van hun 18de ver jaardag voor het eerst kunnen stemmen. De twee PvdA-kopstukken heb ben Loes gevraagd om van dat recht meteen gebruik te maken en te gaan stemmen. Over haar hoofd heen roepen Linskens en Emonts alle Venrayse 18-plussers op om op 6 maart in elk geval te gaan stemmen, het liefst op de PvdA. Boodschap en tevens titel van het politieke programma van de Partij van de Arbeid is: "Samen voor de toekomst van .Venray Want de partij, die opnieuw wil (mee)besturen, durft voor de inwoners haar nek uit te steken maar verwacht ook van diezelfde burgers dat zij hun verantwoorde lijkheid nemen. Deze duidelijk heid mag iedereen in zijn totali teit, dus ook op andere punten, van de PvdA verwachten. Bert Linskens, Mathieu Emonts en alle andere PvdA-kandidaten staan voor openheid, eerlijkheid, betrouwbaarheid en voor geza menlijke verantwoordelijkheid. Het verkiezingsprogramma van de PvdA is een makkelijk leesbaar stuk dat gekenmerkt wordt door een goede onderbouwing en hel dere speerpunten. "De politiek moet vernieuwen, maar de poli tiek is van ons allemaal", aldus de PvdA Venray. Het dualisme dat uitgaat van de mondige burger, die betrokken wil worden bij plannen, geeft de mogelijkheid tot een modern bestuurd Venray. De raad moet nadrukkelijker volksvertegenwoordiger zijn. Minder vergaderen in het gemeentehuis, meer praten en vooral luisteren in de samenle ving. Het imago van de politiek en de gemeente moet worden verbe terd. De PvdA wil daaraan een modern gezicht geven. Een open bestuur en een flexibele gemeen te. De partij wil onder leiding van fractieleider Linskens veel aan dacht besteden aan ouderenzorg en huisvesting voor iedereen. Het wordt daarnaast tijd dat de speel tuin er komt. Ook veel aandacht krijgt de leefbaarheid in dorpen en wijken. De afgelopen jaren heeft de PvdA al haar nek uitge stoken. "Daarmee loop je risico's maar als je geen lef hebt bereik jc ook weinig", aldus de PvdA. Van de 25 zittende raadsleden heeft Bert Kersten (PvdA) de meeste dienstjaren. Hij kwam in januari 1982 tussentijds in de raad na de verhuizing van Jan Konings. Vier maanden later maak ten Jan Driessen (CDA) en Joost van de Vorle (destijds PvdA) hun opwachting. Zij werden bij de verkiezingen van 2 juni 1982 voor het eerst in de raad gekozen. John Oosterbeek (WD) zit het kortste in de gemeenteraad. Hij loste in december 1999 zijn partijgenoot Leo Janssen af. Na 1982 werden de verkiezingen een paar maanden vervroegd. Vanaf 1986 vinden de raadsverkiezingen in maart plaats. Hoe lang in de raad? vanaf jaren 1Bert Kersten (PvdA) jan.'82 20 2. Jan Driessen (CDA) juni'82 20 Joost van de Vorle (PvdA/VdV) juni'82 20 4. Truus Kemmeling (PvdA) mrt:'86 16 Gerrit Lemmens (Van de Vork) mrt '86 16 6. Jan Houba (WD) mrt/98 14,5 plus sep.'79 tot mrt.'90 7. Wiske Koster (CDA) mrt:.'90 11,5 in '94 ruim een half jaar geen lid 8. Ike Busser (Samenwerking) mrt. 94 8 Victorine Derks (Van de Vorle) mrt,'94 8 Frans Franken (CDA) mrt.'94 8 Lei Heidens (CDA) mrt.'94 8 Frans van Hooft (VVD) mrt.'94 8 Hoe lang in de raad? Frans Janssen (CDA) Jan Reintjes (CDA) van '94 tot '98 geen raadslid Hans Teunissen (D66) Henri van de Ven (CDA) Gerrit Verkoeijen (Samenw.) 18. Richard de Ia Rov (v.d. Vorle) 19. Bert Linskens (PvdA) 20. Wie! Michiels (CDA) 21. Ed Cadirci (CDA) Mathieu Emonts (PvdA) Ton Teeuwen (CDA) Mia van het Reve (D66) 25.John Oosterbeek (VVD) vanaf jaren mrt.'94 8 mrt.'90 8 mrt.'94 mrt.'94 mrt.'94 apr.'95 sep.'97 okt.'97 mrt.'98 mrt.'98 mrt.'98 mrt.'98 dec.'99 4.5 4,5 4 4 4 4 2 Ondanks nieuwe controle programma's en herstelwerk zaamheden is de gemeentelij ke basisadministratie (GBA) nog steeds niet op orde. Op de meeste punten scoort de gemeente Venray nog onvol doende. Dat blijkt uit de GBA- audit die vorig jaar gehouden is. Voor 18 augustus 2002 vindt er een heraudit plaats. In vergelijking met de dramati sche resultaten van de audit van 1999 is er op onderdelen wel flin ke vooruitgang geboekt. De audit bestrijkt drie onderdelen van de bevolkingsadministratie. Inhoudelijk, processen en priva cy. Op alle drie onderdelen moet Venray dit jaar op herexamen. Om alle fouten in de GBA-gege- vens te herstellen wordt voor een half jaar een uitzendkracht aange nomen. Omdat de afdeling Publieksdiensten zelf geen tijd heeft voor de herstelwerkzaamhe den. De kosten voor de uitzend kracht bedragen 23 600 euro. Het gaat hierbij om één foutklasse waarvoor de norm 5% bedraagt. De gemeente scoorde 7,5% terwijl dit in 1999 nog 56,5% was. Op het gebied van processen voldoet Venray niet aan de meeste eisen. Alleen bij de procedures voor back-up en herstel' wordt aan twee van de vier voorwaarden voldaan. Bij 'uitwijk' en 'beveili ging' wordt aan geen enkele eis voldaan. Bij privacybescherming voor de KEUKENINRICHTING op afspraak, ook 's avonds burgers wordt ook niet voldaan aan de eisen die de Wet GBA en de Wet Persoonsregistraties stel len. Er is inmiddels een plan van aanpak opgesteld waarbij bij iede re activiteit een ambtenaar verant woordelijk is gesteld. Dit moet er toe leiden dat de heraudit met een goed resultaat wordt afgesloten. In de commissie Algemene Zaken spuiden de oppositiepartijen Samenwerking, Van de Vorle en D66 felle kritiek. "Het is pijnlijk te constateren dat na alle inspanning en forse financiële middelen nog niet aan de normen wordt vol daan", zei Ike Busser (Samenwerking). "En nu wordt er weer meer geld gevraagd. Daar voelen we helemaal niets voor. Het eerste krediet moet maar vol doende zijn." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) maakte zich boos. "Er wordt op kosten van de burgers weer een beroep op externen gedaan. Met pappen en nathouden lukt het niet meer. Hier komen we geen stap verder mee." Hans Teunissen (D66) vond het 'droevig dit te moeten constate ren'. "Maar we moeten het traject toch maar doorzetten". En daar waren CDA en PvdA het ook mee eens. "Want dat is de enige oplos sing om voor augustus klaar te zijnzei Ton Teeuwen (CDA). 1 Twan Jansen, directeur Algemene Zaken, verklaarde dat 'de herstelacties nog niet hele maal zijn afgewikkeld'. Hij gaf aan dat er veel veranderd is in onder meer de privacywetgeving. "Eind dit jaar moeten we alles op orde hebben. En dat zou een goede prestatie zijn gezien de achters tand die er was."

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5